Oorlogsschade io BELGIË van Londen BOMMEN OP AMELAND Twaalf dooden te Vlissingen Oneerlijke diaken veroordeeld Inbrekers namen het er van Italiaaosch weermachfbericht SSte «"OKkolTli t«o„ 1„, dS De voederwaarde van ruwvoeders STOPPELGEWASSEN ALS MERG KOOL, WIKKEN, ENZ. Uit het onderstaande staatje, aldus de heer Ir. de Vries, is te zien, dat het vrijwel allemaal eiwitrijke groen voedergewassen, Mergkool-blad Mergkool-stêngel Mergkool-geheel Ingekuilde groene mais Ingekuilde zoete lupine Zoete lupine (versch.) Wikken (versch) Ingekuilde eiwitrijke voedermengsels (A. I.V.-methode) bijv. haver wikken Spurrie W'esterwoldsch gras Boterzaad Koolzaad MERGKOOL is een der eiwitrijkste stoppelgewassen, het verdraagt eenige vorst en kan dus tot laat in den herfst groen van het land gevoerd worden. Het kan daardoor in den aanvang van de stal periode hooi- en krachtvoer be sparend werken tot plm. de derde week van December. Teneinde de voedingswaarde te demon- streeren de volgende cijfers. dr.st. v.r.e. v.w.e. z.w. 1 kg best hooi 0.86 0.074 0.050 0.36 6 kg mergkoolblad 0.82 0.132 0.078 0.50 6 kg mergkoolstronk 0.83 0.072 0.030 0.52 6 kg mergkoolgeheel 0.83 0.102 0.054 0.55 Op grond van overeenkomstige hoeveelhe den droge stof levert dus mergkool meer v.r.e., evenveel v.w.e. en meer z.w. dan best hooi. Men kan mergkool zeer goed in kuilen, zoowel volgens Holl. als de A.l.V.-methode. De laatste verdient de voorkeur (8 L. verdund zuur op 200 kg. mergkool). Hakseelen in dan noo- dig. De aschbestanddeelen zijn zeer kalkrijk en dientengevolge is merg kool een goed voer voor jongvee en melkvee. Een eenige jaren geleden in onze provincie genomen voederproef wees uit, dat per 20 kg. voerbiet, wel ke vervangen werd door 20 kg. merg kool, bijna 1 kg krachtvoer bespaard kon worden. GROENE MAIS Het droge stof gehalte w.o. het percentage ruw vezel en dus de verteerbaarheid van het versche zoowel als van het persvoer, is af hankelijk van het ras, maar vooral van het groeistadium, waarin het gemaaid is. Groene mais is een betrekkelijk eiwitarm groenvoer, dat zich vrij gemakkelijk laat inkuilen. Hak- selen is zeer aan te bevelen, alhoewel ook goede resultaten zijn verkregen met onge- hakseld materiaal. In het laatste geval moe ten de stengels laagsgewijze in de kuil wor- d engebracht en langs de rand de bladrijke topdeelen naar buiten gericht, de onderein den naar binnen. In het midden van de kuil dit laagsgewijze verwisselen. Voorts kan men op dezelfde manier inkuilen als bij gras. Door het hooge watergehalte slinkt de hoop tot ongeveer de helft in. Zeer vast aantrap pen is noodzakelijk, ter voorkoming van holte- en schimmelvorming. Het kuilvoer wordt over het algemeen met graagte opgenomen. De voedingswaarde van het persvoer wat betreft de z.w., komt ongeveer overeen met voederbieten (groep 16) het is iets eiwitar- mer. Verschillende praktische ervaringen wij zen in de richting, dat aan bieten de or- keur moet worden gegeven. Omdat knolmais een eiwitarm voeder is, maakt het veelal de eiwitvoorziening slechter inplaats van beter. ZOETE LUPINE. Versch is de voedingswaarde als volgt: dr.st. v.r.e. v.w.e. z.w 13.9 2.3 1.8 7.9 Het is dus eiwitrijk, waarom het ter voor koming van eiwitverliezen beter is het in te kuilen volgens de A.l.V.-methode. In ge wone toestand bevat het dus evenveel v.r.e. en v.w.e. als gras van een goede weide. Inge kuild volgens de Holl. methode doet een zuurvoer ontstaan, dat ongeveer op een lijn te stellen is met ingekuild gras Holl. me thode. Voederervaringen zijn ons niet be kend. WIKKEN ALS GROENVOER De samenstelling van het versche product is: dr.st. 15.5%; v.r.e4 2.9— v.w.e. 1.8% en z.w. 7.3% Dus ongeveer dezelfde samenstelling als roode klaver, wat betreft het eiwit, enkel waterrijker en daardoor iets lager z.w. In versche toestand zijn er bezwaren aan het voeren verbonden, bezwaren, die in gekuil de toestand verdwijnen. Aangezien het een eiwitrijk groenvoeder is, is inkuilen volgens de A.l.V.-methode aan te bevelen. Men kan het ook op de gewo ne wijze inkuilen, maar heeft dan grooter eiwitverliezen. De opbrengst per ha kan op pl.m. 18 tot 20.000 kg geschat worden, waarvan bij een verlies van 25 30 dus ongeveer 12 k 15.000 kg. zuurvoer overblijft. Wikken en Haver. Veelal zaait men wikken vermengd met haver. Het aldus verkregen mengsel groen voer is naar gelang van de verhouding wik ken/haver eiwitarmer. Dit mengsel ingekuild volgens de A.l.V.-methode geeft per 100 kg ongeveer dezelfde voedingswaarde als best gras volgens dezelfde methode geënsileerd. Een dergelijk mengsel wordt ook als zuur voer met meer graagte opgenomen dan enkel ingekuilde wikken. BOTERZAAD. Een vrijwel nog onbekend groenvoergewas. Bij niet tijdig maaien treedt bladverlies en verhouting op. Het groeit zeer vlug^ Men moet het maaien als het ongeveer 50 cm lang is. Van boterzaad is ons geen volledige analyse bekend. Het is een zeer waterrijk behalve groene mais, terwijl spurrie en Wes- terwoldsche gras matig eiwitrijk zijn vergele ken met de anderen. dr.st. v.r.e. v.w.e. z.w 13.7 2 2 1.3 9.7 13.9 ii 0.5 8.7 13.8 1.7 0.9 9.2 18.0 0.0 0.6 9.2 14.0 1.7 0.8 7.0 13.9 2.3 1.8 7.9 15.5 2.9 1.8 7.3 21.0 2.3 1.1 12.0 19.7 1.5 1.0 9.6 18.0 1.7 1.0 9.4 13.0 =fc 1.7 7.68 12.0 1.7 6.8 gewas, plm. 13 droge stof, bevat ongeveer 2.5 totaal eiwit en bij een geschatte ver- teringscoëfficient van 70 plm. 1.7 v.r.e. Men zal het dan ook, wat het eiwitgehalte be treft, ongeveer kunnen vergelijken met gras, het is evenwel waterrijker en heeft dientengevolge per 100 kg een lager z.w. Op brengst per ha plm. 20.000 kg. Wederom is inkuilen volgens de A.l.V.-methode aan te bevelen. Boterzaad is vrij goed bestand tegen eenige nachtvorst, kan dus tot-in December gemaaid worden en versch op stal gevoerd. Het heeft geen nadeeligen invloed op de §maak van de melk. Koolzaad als aanvoer. Opbrengst per ha bij oogsten Nov./Dec. en zaaien Juli/Aug., plm. 25.000 kg. Zeer water rijk, nl. slechts 12 dr.st. met plm. 2.5 ruw eiwit en plm. 1.7 v.w.e. dus ongeveer gelijke samenstelling als alle bovengenoem de groenvoeders. Westerwoldsche gras heeft een hooger droge stofgehalte dan voornoemde groen voeders, een lager eiwitgehalte. Het kan zeer goed ingekuild worden en geeft dan een goed voeder. De voedingswaar de zal dan ongeveer overeenkomen met Holl. kuilgras. SPURRIE. Een bekend stoppelgewas uit de zandstre- De voor ome agrarische leiers zeer belangwekkende artikelenreeks voor ons geschreven door den rijksvee- teeltconsulent den heer Ir. L. de Vries, wordt besloten met een in leiding over de stoppelgewassen der mergkool, wikken enz. Belangrijk zijn zeker de door den heer de Vries genoemde cijfers, welke men in de gewone voederta bellen niet aantreft. ken. Oogst per ha 15 tot 18.000 kg. Spurrie verdraagt geen nachtvorsten en moet dus snel gemaaid als nachtvorsten optreden. Het is een uitstekend voer voor rundvee, schapen en zelfs varkens. Het veroorzaakt geen trommelzucht, zooals de klaver. Het heeft een goe de invloed op de melkproductie en de smaak en de kleur van de boter. Alle genoemde groenvoeders vor men dus bij groenvoedering op stal een prima overgang van de weide naar de stalvoedering, alleen wikken kan men groen niet voeren, maar en kel ingekuild. In versche toestand zijn het over het algemeen eiwitrijke voedermiddelen, die dus in den aan vang der stal periode hooi besparend kunnen werken. Ze laten zich allen zeer goed inkuilen, zoo wel volgens de gewone als de zuurmethode, welke laatste met het oog op de eiwitver liezen is te verkiezen. Het zijn zeer waterrijke voedermiddelen waarvan men dus niet al te groote hoeveel heden moet voeren, omdat ze verslappend werken, dus vooral bij jongvee oppassen. De hoeveelheid, welke men per ha oogst schom melt om de 20.000 kg., evenveel dus als 1 ha voorjaarsgras voor inkuilen. Practische medeelingen omtrent het ge bruik van een of meer der genoemde voe dermiddelen worden zeer op prijs gesteld. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. de Vries. Uit bijna allo gemeenten zijn thans de gegevens binnengeko men, die een beeld geven van de ontzettende verwoestingen. EEN LAST, DIE DE GEHEELE BEL GISCHE VOLKSGEMEENSCHAP IN DE TOEKOMST ZAL MOETEN DRAGEN. In een persconferentie ten bureele van den Belgischen commissaris-generaal voor den wederopbouw des lands te Brussel, heeft de heer Custers, secretaris van den commissaris- generaal, de wijze van credietverleening en van de vaststelling der oorlogsschade bespro ken. Er is veel, heel veel te herstellen, al dus de heer Custers. De gegevens van 2506 gemeenten van de 2629 ge meenten die België thans telt zijn binnengekomen, zoodat het mogelijk is zich nu een beeld te vormen van het werk, dat verricht moet wor den. Er zijn alleen reeds meer dan 1400 bruggen, watertorens en electri- sche oentrales door de terugtrekken de troepen vernield. Voorts werden 352 industriegebouwen volkomen ver woest, 839 zwaar en 1662 licht be schadigd. Bovendien zijn tienduizen den woonhuizen min of meer zwaar gehavend. 'Aangezien elke gemeente den graad van de beschadiging naar eigen goeddunken heeft bepaald, is het ook niet de bedoeling, van den commissaris-generaal om bepaalde gren zen te stellen aan de credietverleening voor wat de te verleenen som gelds betreft. De grens van 10.000 francs, door sommige bladen als hoogste credietbedrag genoemd voor woningen van burgers, bestaat niet. Om trent de te verrichten ramingen van schade bestaan nog heel wat verkeerde begrippen. In ieder geval zullen geen ramingen worden aanvaard van niet door den commissaris- generaal erkende schatters Aan contróle zal het niet ontbreken. Bij het verrichten der schattingen, het samenstellen der dossiers en het aanvragen van de credieten, dient men wel te bedenken, dat een en an der geheel in den nieuwen geest, n.L dien van absolute eerlijkheid, dient te geschieden. Men mag immers niet uit het oog verliezen, dat de gevraag de credieten en kosten ten laste ko men van de Belgische volksgemeen schap en dat het geheele Belgische volk in de toekomst dezen last zal moeten dragen. Het bombardement, dat Engelsche vliegers Vrijdagavond en Zaterdag morgen op Vlissingen hebben uitge voerd, heeft twaalf dooden onder de burgerbevolking geëischt. Uit een gezin het vierjarig doch tertje gedood, terwijl het andere dochtertje en de moeder zwaar gewond werden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks half één, heeft 'n Engelsch vlieg tuig een zevental bommen uitgeworpen bo ven het dorp Hollum op Ameland. Er is aanzienlijke schade aangericht, terwijl ook een mcnschenleven te betreuren is. Eén bom kwam neer op het pand van den winkelier J. de Boer aan de Bu- renlaan, dat geheel vernield werd. Hierbij kwam het vier-jarig dochter tje van den winkelier om het leven. Het zesjarig dochtertje en de moe der werden zwaar gewond. Met een extra-boot zijn zij naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De Boer zelf was toevallig niet thuis, In de omgeving werdén, mede door andere neergekomen bommen, verscheiden huizen vernield, terwijl langs de geheele Buren- laan geen ruit heel bleef. Ten oosten van het dorp kwam nog een bom terecht in een stuk bouwland. Deze is echter niet tot ontploffing gekomen. VONNIS VAN DE RECHTBANK BEVESTIGD. De Dordtsche rechtbank had den 69-jarigen diaken H. G. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De diefstallen, gepleegd over een zeven tal jaren, zouden een totaal van minstens f 3000.hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag ge heel vergoed. Op 9 September stond hij in hooger be roep terecht voor het Haagsche gerechtshof. De advocaat-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck, concludeerde tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maan den. Gisteren veroordeelde het hof den diaken tot vijf maanden gevangenistraf, waarvan drie voorwaardelijk. MET HET HOOFD TUSSCHEN TWEE WAGONS. Gistermorgen is de 30-jarige J. Vaessen uit Urmond op de terreinen van de staats mijnen te Stein met het hoofd tusschen twee wagons terecht gekomen. De onge lukkige was op slag dood. V.V was gehuwd. Cognac, port en een goede sigaar tijdens de werkzaamheden. Inbrekers hebben hun slag geslagen in de villa van den heer Delmonte, directeur van de werktuigenfabriek Beckers' Sons en Co. te Brammen. De inbrekers hebben in totaal voor meer dan 600 gulden gesto len aan baar geld. Levensmiddelen, foto toestel en een nachtkijker. O.a. hebben zij nog gestolen 200 sigaren. Verder maakten zij zich meester van alle distributiebons van den eigenaar. Ze hebben in de villa een flesch cognac en een flesch port leeggedronken, onder 't genot van een fijn sigaartje. Men ver moedt, dat de diefstal gepleegd is door dezelfde mannen, die den laatsten tijd te Dieren, De Steeg en Velp hebben geope reerd. DE COLLECTE VOOR „WINTERHILFE". Beduidend meer opgebracht dan verleden jaar. De op Zondag 8 September gehouden geldinzameling voor het oorlogswinterhulp werk 1940/41 heeft bijna 22V? millioen rijks mark opgebracht, hetgeen bijna 11 millioen meer is dan op den eersten collectedag van het seizoen 1939/40. Ergens in 11 a 1 i 23 Sept. (Stefani): Het Italiaansche weermachtsbericht nr. 108 maakt het volgende bekend: Uit later verkregen inlichtingen blijkt, dat de vijandelijke kruiser, welke door onze luchtmacht is getorpedeerd en waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtsbericht nr. 104, kort daarop is gezonken. De foto's van het jongste bombardement van 21 September op het centrum van Haifa toonen de prachtige resultaten aan welke bij dit optreden verkregen zijn. Overal wer« den hevige en zeer groote branden verwekt. Op Malta werd de luchthaven van Mi- kaba opnieuw gebombardeerd. Een opslag plaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vijandelijke jagers ver meden den strijd. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de stad Benghazi gebombardeerd en verschei dene woonhuizen beschadigd. Dank zij den genomen maatregelen voor de veiligheid en de openbare orde, waren er geen slachtoffers te betreuren. Een vijandelijke luchtaanval op Bardia maakte geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cyrenaica is een viermotorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunderland door onze vlieg tuigen met machinegeweren beschoten en in zee gevallen. Het toestel is met de geheele bemanning spoorloos verdwenen. De militai re doelen van Mersa Matroeh werden op nieuw met positief resultaat gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De ha venwerken van Aden werden aan een nach telijk bombardement onderworpen. Het aantal schepen dat door onze lucht macht tijdens een aanval op een konvooi in de Roode Zee getroffen is, en waarvan in het vorige weermachtsbericht melding is ge maakt, bedraagt drie. De vijandelijke luchtmacht heeft bommen geworpen op Gura, Kassala en in de omge ving van Asmara, waar twee inlanders wer den gedood en twee gewond. De aangerichte schade is gering. In de Thyrreensche zee werd een ledig Italiaansch schip door een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Bil GE DOKKEN EEN HERINNERING. „Ik voelde iets als een ver lamming, bij de gedachte in dat labyrinth wegwijs te worden"... Hans Bütow, een medewerker van de „Frankfurter Zeitung", publi ceerde dezer dagen een artikel in genoemd dagblad, naar aanleiding van een vroeger bezoek aan Londen en zijn dokken, een publicatie welke wint aan belangwekkendheid, nu ook de Londensche dokken aanhoudend bedreigd worden door de Duitsche luchtaanvallen. Wij ontleencn aan dit artikel het volgende. Mijn vriend had mij gewaarschuwd, aldus de schrijver, toen ik mijn wensch kenbaar gemaakt had om „de andere kant" van Lon den te leeren kennen, hot gedeelte dat de Britten het „Dokland" noemen, alsof het een ander land ware. „Je zult geen bonte roman tiek, maar alleen harde werkelijkheid vin den en bovendien zul je kilometers en nog eens kilometers moeten loopen, alvorens je iets van schepen of van de dokken te zien krijgt. Het is erg vermoeiend, vandaar dat men vrijwel niet naar het Eastend gaat, ten zij men er moet zijn"... Dat werd me dus in alle oprechtheid ge zegd door den „City-man", die nog altoos van meening is, dat de wereldstad Londen den vreemdelingen wel wat anders op het stuk van bezienswaardigheden te bieden heeft. Maar Londen is tenslotte een van 's werelds grootste havensteden en dat is het, wat mij tijdens een tocht die zich tot ver in de nacht uitstrekte, een ontdekkings reis door het „Dokland" vooral bijgebleven is. Door een vochtig neerslaande kolenreuk en de reuk van natte kisten, althans iets van dien aard, kon ik de nabijheid van het wa ter al vaststellen, lang voordat ik er iets van te zien kreeg. Het licht van deze September- avond, koel en een tikje vochtig had al iets „versluierds", als het ware een voorbo de van den komenden mist. Het was waar schijn lijk lang niet gemakkelijk bij de Theems te komen, want hier bevond ik mij in een arbeiderswijk, betrekkelijk dichtbij maar toch als door een wereld van het rol lend en gierend verkeer en de paleizen van de City gescheiden. Tal van nauwe straatjes voerden wel rechtstreeks naar de kaden maar die zijn bepaald dichtgebouwd met gansche reeksen, veel verdiepin gen tellende, grauwe pakhuizen, die alle met hun blinde ramen en vrij wel zonder conturen als het ware in elkander loopen. Ik weet nog flat ik zooicts als een verlamming voelde bij de gedachte in zulk een labyrinth van poortjes en hekken en pleintjes, in die doolhof van steeg jes en fabrieken en spoorrails weg wijs te worden. Alle wegen schenen trouwens in dezelfde ontmoedigende duisternis troosteloosheid te eindi gen. Het kwam er on aan zich aan de plattegrond te houden en zich aldus, gelijk een ontdekkingsreiziger, een weg te banen. En nochtans heb ik mij telkens nog in deze wijken, in Wapping, Shadwell, Ratcliffe, Lime- house en hoe ze meer mogen heeten, vergist. Direct na het verlaten van het station, kwam ik in een veranderde wereld. Ook de menschen waren er anders, zoo op enkele mijlen van het stadscentrum verwijderd. Overbeprschend was het arbeiderstype met „maritiemen inslag", met verweerde en ver kleurde overalls, sweaters en wollen halsdoe ken. Ik kwam langs kleine bars, waarvan de klappende deuren in voortdurende bewe ging waren, langs smerige winkeltjes met scheepsbehoeften en tot de nok toe volge propte étalages en langs zaakjes, waar du bieuze literatuur werd verkocht in boekjes, die een „nette" kaft droegen. Tamelijk dicht bij den ingang van het „Wappin Bassin", kreeg ik dan eindelijk het gezicht op de rivier, die mij overigens als gevolg van de vele moeite om erbij in de buurt te komen, al een soort obcessie gewor den was! Tusschen twee vensterlooze en door schoorsteenen bekroonde, van vettig zwarte baksteen opgetrokken muren, leidden de gladde treden van een lange trap, waarop stukken hout en andere rommel terechtgeko men was. naar het water beneden, dat op de bewuste plaats verbreed was. waar het „The Pool" heette en -het midden hield tusschen eb en vloed. Olieachtig glanzend stroomde het traag voorbij langs de verweer de pakhuizen en opslagplaatsen, waar de aan paalties en dukdalven vastgemeerde barken en andere schuiten lagen. Men keek er over een heel hoseh van zulke meer- naaltjes. zoo goed als over heele reeksen oude, door den tand des tijcis afgeknauwde mnsies, waaruit oudenvetsche ijzeren hijsch- balken piekten. Tegen den achtergrond van den nevel torende de gothiek van de Tower- brug met enkele lichtjes boven de rivier, temidden \an de rusteloos jagende stad. Door smalle straatjes en steeqjes Op die manier ben ik nog enkele malen bij het water gekomen, telkens door die smalle straatjes en steegjes, waar het van boven net is of de donkere daken elkaar raken alsof men zich in een tunnel bevindt hen tikje huiveringwekkend is het er als of men telkens aan clandestiene ladingen en De dokken zelf, waarin de stad de meeste der groote schepen stopt, die er iaar in laar uit aanwezig zijn - het lijkt wel aU zijn ze verstopt tusschen Ho sluisdeuien zijn eigenlijk precies geliik aan die van andere havensteden en ze be- - zitten, als altoos, een enorme aantrekkings kracht voor elkeen, die zin en gevoel heeft voor schepen en voor de scheepvaart. De machtige, indrukwekkende ge- tralide deuren worden door politie agenten bewaakt, die men er op het late uur altijd bij twee tegelijk aan treft en ze zijn heel moeilijk toegan kelijk. vooral voor den voetganger, die er natuurlijk direct opvalt, als een buitenstaander. Anderhalve eeuw lang is er aan die dokkon ge bouwd en zoo is het begrijpelijk, dat er op die reusachtige ruimte tal van eigenaardigheden achtergebleven ^1|n- *n een smal bassin, dat mij c, denken aan een Hamburgsche „Eleet werden twee buikige lich ters door dokarbeiders gelost. Het slik van den riviergrond, die bij eb moot komt, bevatte overal afgedank te en verbruikte voorwerpen- een af- valplaats van een wereldstad. Vlak erbij werd op een door de natheid glimmende kade, waar juist een locomotief, ?"'n witte rookkolommen, een eeks volgeladen wagons voortsleepte, de acting van een heele reeks vraehtbooten ge* lost. Als groote grijparmen draaiden de kra- door de lucht, de „scheepsbuiken" la* open„In het koude licht van sterke lam- b n alles was lawaai en beweging. *n overal zag ik kleine scheepjes, die als net ware beschutting zoekend voor den ko menden nacht, dicht op elkaar gedrongen aan een brok kade gemeerd lagen, in de Kleine havenbekkens. Hier en daar zou men neele afstanden over de dekken van de schepen hebben kunnen afleggen Een eiland van den vrede, dat zich in de' buurt van de reusachtige complexen der „West India orks bevond en ik kon de verleiding gecn eerstand bieden, ook die omgeving nog eens op te zoeken, nog verder te gaan. het f5van duizenden lichtjes tegemoet, emnlden van het labyrinth van kranen en net lawaai van draaiende lieren waar tan het einde niet is te ontdekken.,.»

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8