NIPPER EN PELLE De Mascotte Het geroofde kind ongedeerd De nieuwe orde in ROEMENIË Zeestrijdkrachten in volle actie Rus'and over den oorlog in AFRIKA Radioprogramma 23 millioen kilo Daitscb weermacbtbericht Vermogen van Rotschild ooder staatstoezicht Eflge sche goudschat naar Canada 1 bommen op Engeland H* de Vere Stacpoole telmachine niet snavel en klauwen. 1. ,,Ha, daar zjjn we er! Het zal een toer zjjn in 't huia te komen." 2. „Help! Hier ia het ook nooit nistigf, maar nu hebben we er genoeg van!" Kurrkl gaat de lucht in. 1. „Houdt hem tegen! Houdt hem tegen!" 2. „Ben je gek, Pelle, wil je wel eens dadelijk ophouden met 't schieten. Stel je eens voor, dat dat dier Kurrki vallen liet." 3. In een grote boog cirkelt de vogel hoog in de lucht. Vi at konden ze doen om Kurrki te helpen? VERBITTERDE STRIJD VOORSPELD. De oorlog aan de Middellandsche Zee treedt in een nieuwe phase, schrijft het Russische blad „Trud" in een bespreking van den It*a- liaanschen opmarsch in Egypte Het is geen toeval, vervolgt het orgaan, dat de Italiaansrhe opmarsch samenvalt met den verscherpten strijd om Londen. Veeleer is dit een deel van het ltaliaansch—Duitsche oorlogsplan. De uitslag van dezen strijd zal vooral daarvan afhangen, welke der beide partijen het initiatief in handen houdt en de oorlogsterreinen zal bepalen. Thans is het overwicht kennelijk aan Ita- liaansche zijde. Het is echter aan geen twij fel 'onderhevig, dat Engeland zijn positie in Egypte met hand en tand zal verdedigen. De militaire medewerker van het blad „Krasnaja Sveda" schrijft, dat de Italiaan- sche opmarsch naar Sicli el Barrani van groote offensieve beteekenis is. Voor de En- gelschen ontstaat daardoor een bedreiging van Mersa Matroeh alsmede het gevaar, dat hun geheele front to aan de Oase Siwa in elkaar stort. Kidnapper had pech De sensationeele ontvoering van het driejarige millionnaiszoontje Mare de Tristan, waarover wij gisteren een uitvoerig bericht opnamen, is Zondag op verrassende wijze geëin digd. In de bergen van de Siërra Nevada in de nabijheid van Pla- cerville hebben Zondag n.1. twee jagers den kinderroover weten te overweldigen. De ontvoerder was in een gestolen auto op een boschweg de route kwijtgeraakt. Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte losgeld 100.00 dollars was nog niet betaald. In een nationaal ondersteunings fonds. De president van het handelsgereohtshof te Gap in liet departement Hautes-Alpes heeft, naar het Fransche staatsblad meldt, besloten, dat het geheele venmogen van Maurice Rolhschild onder staatstoezicht ge steld zal worden. Dit lid van de bekende Joodsche bankiersfamilie was na de in eenstorting van Frankrijk naar New York gevlucht. Op 6 September werd den leden van de familie Rotschild het Fransche staatsburgerschap ontnomen. De in beslag genomen goederen komen volgens de wet van 23 Juli 1910 in liquidatie en de op brengst zal in een nationaal ondersteunings. fonds gestort worden. Onzekerheid du$ steeds grooter. Het is kenmerkend voor de steeds verder om zich heengrijpende orftekerheid in de Engelsche regeeringskringen, dat volgens een D.N.B.-bericht uit New-York, ontvan gen berichten uit Londen de Bank van Engeland opdracht heeft gekregen maat regelen te nemen om de in Engeland lig gende goudschat naar Canada over te brengen. Dientengevolge zal de directie van de Bank van Engeland den bezitters van goud per circulaire verzoeken hun voor raad naar Montreal te laten 'overbrengen. Voor de transport- en verzekeringskosten zal ongeveer zes pocent van de goudwaarde berekend worden. 1. Weest het vertrouwen waardig, dat de redder des vaderlands, generaal Anto- nescu, in de legionnairsbeweging stelt. 2. Eerst de families van onze helden en martelaren. 3. Gelooft niet. dat de goede toekomst alleen en zonder voorbereiding komt. 4. Werkt dubbel zooveel als anders, daar de tegenwoordige bijzondere tijden boven- menschelijke inspanningen van ons verlan gen om het land weer op te bouwen. 5. Ziet af van elke verspilling en elke luxe, 6. Steunt de vluchtelingen en hulpbe hoevenden. 7. Overtuigt door uw houding en uw da den het volk ervan, dat er een nieuwe tijd van de Roemeensche gerechtigheid be gint. 8. Neemt in de gelederen van de legion- nairs alle goede en eerlijke Roemenen op die tot dusver niet bij de beweging behoor den maar aan het herstel van het land willen deelnemen. 9. Geeft" allen te verstaan, dat wij wel ongeacht onze vele offers rust en vrede wil len. maar niet meer zullen toelaten, dat door de schuldigen aan ons vorig ongeluk opnieuw onrust zal worden gesticht. EN GOEDE ROEMENEN. PLAATS VOOR ALLE EERLIJKE Ter gelegenheid van de Zondag gehou den herdenking der legionnairs die een jaar geleden zijn doodgeschoten, heeft de leider der beweging en vice-minister-presi- dent Horia Sima bevelen aan de legionnairs uitgevaardigd van de volgende strekking: WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Nie.uwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.CO KRO-Melodisten en solist. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Melodisten en solist. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Cyclus „Uitingen van Nationale cultuur" 6.20 KRO-orkest. (6.456.50 Berichten). T.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 KRO-orkest. AANVALLEN OP LONDEN EN BERLIJN. Het opperbevel van de weermacht maakt toekendr Een Duitsche motortorpedoboot heeft aan den Engelschen kust n' gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 3000 brt. tot zinken gebracht en een paar patrouillevaartuigen buiten gevecht gesteld. Het luchtwapen heeft gisteren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij belangrijke militaire 'doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid-Engeland ge bombardeerd werden. Des nachts werden de vergeldingsaanvallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, haven werken en andere belangrijke militaire doe len zijn met succes met bommen van aller lei kaliber aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben in den nar>» van 22 op 23 September in Noord-Duitsch- land bommen geworpen en verscheidene boerenhoven verwoest. Afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te richten. Er werd niet waargenomen, dat vijande lijke vliegtuigen werden neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het jachteskader van majoor Moelders heeft tot dusver ruim 500 luchtoverwinnin gen behaald. In het weermachtsbericht van 21 Septem ber is melding gemaakt van successen door duikbooten. De kleine duikboot onder bevel van den luitenant-ter-zee tweede klasse. Lueth, heeft hieraan deel gehad met het tot zinken brengen van vier vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 bruto register ton. BALANS VAN DE .VERNIETIGINGSVELDTOCHT. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. verneemt, sedert 10 Augustus 23 mil lioen Kg. bommen van ale kalibers op mi litaire objecten in Groot Brittanje gewor pen. In de afgeloopen zes weken verhevig den luchtoorlog zijn de belangrijkste En- gelsche havens aan alle kusten in ongeveer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen K.G. springstof. In denzelfden tijd werden 700 aanvallen naar vliegvelden in industrie installaties in Zuid- en Midden-Engeland, met inbegrip van Londen. ondernomen, waarbij 15 millioen Kg. bommen werden neergeworpen. 6000 industrie- en fabrieksinstallaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, wer den beschadigd of vernield. 20 procent der gas- en electriciteitsinstallaties in groote Engelsche steden werden deels vernield, deels voor maanden onbruikbaar gemaakt. De belangrijkste verkeersknooppunten en honderden kilometers rails werden voor 't transport van personen en goederen onbruik- baar. Alleen in Londen zijn vier hoofdstati ons vernield en drie belangrijke ondergrond sche trajecten in puin geworpen. Door branden ontstond alleen in de levensmid delenpakhuizen, graansilo's en maalinstal- laties van de Engelsche havens een verlies van V/2 milliard R.M. Zoo luidt de balans van den vernietigingsveldtocht van zes weken tegen de Engelsche oorlogseconomie. Feuilleton Door 8. Eenmaal in de Soeloe-zee, stuurde Carna- han de Itang steeds zuid-oostwaarts, naar de meest zuid-oostelijk gelegen groep kleine eilanden. Daar ergens, zoo veronderstelde Cray, moest het eilandje' liggen, waar, hetzij in werkelijk heid, hetzij slechts in Carnahan's verbeelding, een fortuin verborgen lag. Een fortuin! Na iederen kilometer, welke hem nader bracht tot het doel van den tocht, werd het hem duidelijker, dat er veel, zeer veel voor hem van afhing van het welslagen dezer onderneming. De eerste sensatie en spanning waren verdwenen, evenals het gevoel van „los te zijn van alles". Thans vroeg hij zich af, wat hjj zou moeten beginnen, wanneer het bleek, dat Carnahan zich vergist had. Vóór hij zich door Carnahan had laten meeslepen in deze twijfelachtige onderneming, had hg in Sanda- bar toch eenige houvast gehad door zijn be kendheid met een paar vooraanstaande han- delsmenschen, door wier voorspraak hij waar schijnlijk een behoorlijke betrekking op de een of andere onderneming had kunnen verkrij gen. Thans had hij wat dit betrof zoo onge veer zijn schepen achter zich verbrand, want hjj wist maar al te goed hoe het toeging in de handelswereld; een afwezigheid van eenige maanden beteekende zooveel als volkomen vergeten te zijn door de handelsmagnaten, die dagelijks te veel mannen van zijn soort ont moetten om een enkeling daaruit te ont houden. Wat dus, als deze onderneming op een fiasco uitdraaide? Hoe was hij er eigenlijk toe ge komen, zijn toekomst in de waagschaal te stellen voor zooiets onwezenlijks als hem door Carnahan was voorgespiegeld. Maar kom, zoo dacht hij het volgende oogenblik, hij moest alles niet van den donkeren kant bekijken. De mogelijkheid dat het fortuin werkelijk gevon den zou worden, was immers even groot als het tegendeel? Eén ding was er, dat hem, zoo vaak hg er aan dacht, een zekere geruststellende over tuiging gaf dat de onderneming zou slagen. Dat was zijn mascotte, de Chank-schelp. Ten slotte was het de schelp, welke hem In dit avontuur had gedreven. Zij had hem geluk ge bracht bij het spel, zij zou hem tevens geluk brengen in dit avontuur. Carnahan, de cynicus, geloofde zelfs in de mascotte, waarom zou hg, Cray, er dan niet in gelooven? Dit alles overdacht de jonge man in de stille uren van den tropischen nacht, terwijl hij aan het stuurrad stond. Carnahan had hem ver zocht een paar uren zijn taak over te nemen. Bij het ochtendgloren zouden zij de plaats van bestemming bereiken en daarom wilde Car nahan een paar uren rusten, om daarna de Itang veilig tusschen de klippen door, de hem bekende kreek van het eilandje binnen te loodsen. Toen de ochtend aanbrak meende Cray recht voor zich uit aan den wazlgen horizon land te ontdekken. Op hetzelfde oogenblik dook het meisje stil en rustig als immer, naast hem op. Is dat het eiland? vroeg Cray voor zich uit wijzend. ja. dat is Ashaura, zei het meisje, het stuurrad van hem overnemend. De jonge man rolde een sigaret en bleef naast 't meisje staan, pratend over verschil lende dingen, tot zijn oog op Piroli viel, die met een somberen blik ln zijn donkere oogen naar hen stond te kijken. Gedurende de geheele reis had de jonge In lander zich op een afstand gehouden. Op een beschaafde, nimmer beleedigende manier, had hg iedere toenadering van Crays zgde afge weerd. Een paar maal, wanneer hij met het meisje stond te praten, had Cray hem er op betrapt, dat de jongen met den zelfden som beren blik als thans naar hem keek, maar tot nu toe had hij daar geen bijzondere aandacht aan geschonken. Zou het mogelijk zijn dat de jongen verliefd was op zijn jonge meesteres? Zag de jonge man ln haar wellicht een ras genoot, ondanks het feit, dat zij een halfbloed was en de dochter van zijn blanken meester? Tenslotte was zij een mooi, jong meisje en het Oostersche in haar wezen trad sterker op den voorgrond dan het Westersche, het was dus niet te verwonderen, dat de jonge Inlander zijn oogen tot haar had opgeslagen. Cray werd in zijn overpeinzingen gestoord door Carnahan die, verfrischt en uitgerust, zijn plaats aan het stuurwiel kwam innemen. Nu wordt het oppassen, zei Carnahan, terwijl hij het wiel overnam. Er zjjn hier een paar leeljjke klippen, maar door een vul kanische uitbarsting zijn er een paar van de gevaarlijkste opgeruimd en dat maakt de kans om veilig te landen wel wat grooter. Je zult zien, over een paar minuten zijn we ln prachtig diep water. Ofschoon hij scherp voor zich uittuurde, gaf hij zich toch een zorgeloos air, floot lustig een deuntje alsof het besturen van de Itang slechts een spelletje voor hem was. Cray had den scheepskjjker gegrepen en aan zijn oogen gebracht. Steeds duidelijker zag hij de omtrekken van het eiland uit de zee opdoe men en kon zelfs na eenige oogenblikken ach ter een hier en daar onderbroken witte lijn, welke zooals hij veronderstelde, gevormd werd door de riffen, duidelijk de boomen op het eiland onderscheiden. Het eiland scheen te bestaan uit bosscnen en rotsen. De klippen en riffen, welke het omzoomden, waren twee tot driehonderd voet hoog en bestonden uit lichtgrijs basaltsteen. Hier en daar duidde een donkere plek de plaats aan waar de riffen-lijn werd onderbroken en zich een inham bevond. De Hffenlijn wordt slechts op drie plaat sen onderbroken, lichtte Carnahan hem ln, Ik heb de middelste van de drie genomen, dat leek me de minst gevaarlijke. Het water is daar zes vadem diep en tamelijk rustig, maar de opening zelf is slechts dertig voet greed. Ik geef je de verzekering, dat het net is alsof je je kop in den muil van een haai steekt, als je met je schip door die opening gaat! Zoo leek het Cray ook toe, toen zij ten slotte met de Itang voor de opening lagen. Bij hun nadering vloog een enorm aantal zee meeuwen van de klippen omhoog, terwijl een zeehavik boven hun hoofden rusteloos rond vloog, steeds zgn eentonig „han, han, han" uitstootend." Rustig en bekwam loodste Carnahan de Itang door de opening de lagune binnen en kort daarna lag het schip op een honderd meter afstand van de kust in 15 vadem diep water voor anker. Cray keek eens om zich heen. De geheele plaats maakte den indruk van eenzaamheid en verlatenheid. Het was duidelijk merkbaar, dat er zelden een schip deze door de natuur gevormde haven binnen liep. De hooge, woeste rotsen en de donkere, dichte wouden gaven het iets onherberg zaams, iets eenzaam en kils. Nauwelijks had de Itang het anker laten vallen, of de zon brak door den nevel en kon digde een nieuwen, tropischen dag aan. Piroli ging naar de kombuis om voor het ontbijt te zorgen en het meisje verliet even eens 't dek om beneden haar werkzaamheden te gaan verrichten. Waar zijn nu die vogels? vroeg Cray, zich tot Carnahan wendend. Welke vogels? Je vertelde dat hier vogels zgn die een geluid geven als schreiende vrouwen. Oh, die, lachte Carnahan, ik denk dat die op het oogenblik op de vischvangst zjjnmaar je zult genoeg van ze hooren en zien voor we van hier vertrekken, geloof 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 8.15 Radiotoneel met luisterwedstrijd. 8.35 KRO-Melodisten. 8.50 Wjj sluiten de dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. HOOFDSTUK X. In de duisternis. Nadat het ontbjjt was genuttigd, gaf Car nahan Piroli opdracht de sloep neer te laten. De beide mannen en het meisje'gingen in de sloep op onderzoek uit, Piroli als wacht op de Itang achterlatend. De zon had den nevel finaal weggevaagd, de lucht was helder blauw en de Soeloe-zee lag te stoven in de blakende zon. Thans had de spanning van het avontuur voor Cray het hoogtepunt bereikt. Nu zou blijken of er inderdaad een fortuin verborgen lag tusschen de lugubere rotsen van dit eiland. Een fortuin, dat zgn leven zou ver aangenamen, dat hem in de gelegenheid zou stellen het leven met volle teugen te ge nieten. Over hoogstens een paar uren zou hjj weten of Carnahan en hij hun zakken zouden vullen met geld, of dat zij een groote teleur stelling zouden hebben te boeken. Met Carnahan aan het stuur van de boot, waarin de lampen, een bijl, zagen, touw enz., waren geladen, roeiden Cray en het meisje met ferme slagen door de kalme zee. Wordt vervolgd.) Jaarsveld 414,4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Nie.uwsberichten ANP. 8.15 Wg beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.CO KRO-Mclodisten en solist. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Melodisten en solist. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Cyclus „Uitingen van Nationale cultuur". 6.20 KRO-orkest. (6.456.50 Berichten). 7.Ö0 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 KRO-orkest. Kootwjjk 1875 m. AV RO- Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 9.00 C geispel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 .O Omroeporkest. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Sylvestre-Trio. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Orgelspel. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.23 AVRC Tang„-orkest (opn.). 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5 30 Onderwijsfonds votr d2 Scheepvaart: Causerie „Stoomketels en stoommachine» aan boord van schepen". 6.00 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Berichten (Engels,. 6.30 AVRO-Amusementsorkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Pianovoordracht. 7.35 Kinderkoor „Zanglust" (opn.). 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. datZoo, we zijn dus op de plaats van bestemming en we hebben een goede reis ge had, geen windstilte en geen noemenswaardi- gen storm. Ik geloof dat de mascotte haar werk reeds doet. Heb je haar nog steeds? Zeker, antwoordde Cray, zijn hand in zijn zak stekend. Ik heb haar nog, maar ik geloof dat we onze veilige aankomst meer aan jouw stuurmanskunst te danken hebben dan aan de Chank. Een oogenblik zweeg Carnahan, toen zei hij op peinzenden toon: Je moet nooit twijfelen aan het geluk, dat een mascotte je brengt. Je moet haar hel pen door in haar te gelooven. Ik geloof er in en dat zal de zaak eenigszins goed maken, als jij er niet in gelooft. Maar 't is wel vreemd, dat je haar bjj je draagt, als je er niet in gelooft, vervolgde Carnahan. Beste kerel, als jé veronderstelt, dat ik de mascotte tegenwerk en jij gelooft meer in haar dan ik, waarom neem je het ding dan niet zelf. Je kunt 't krijgen, geloof me, zei Cray spontaan. Maar de ander schudde het hoofd. Mij brengt ze geen geluk. zei hjj. Ik wierp haar weg en jij raapte haar op. Ze zal jou geluk brengen, zelfs al geloof je er niet inKom, we gaan ontbijten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9