ACCOORD „Grand Theatre" te Gent Een huwelijk met hindernissen Zeep op bon 104 inzake Indocbina ongedaan gemaakt Amcrikaansche vloot zou naar Singapore zijn „De Eagelschen leiden een abnormaal leven" Engeland moet zuinig zijn Dc legitimatie-verplichting KETTINGHANDEL IN CACAO Officieele valuta-koersen japansche overeenkomst Hct Vaticaan en Taylor Herfstvacantie niet voor November om brandstof te sparen. landeigenaar veroordeeld. kinderjuffrouw stal japon. kind doodgedrukt. De Waterlandsche bonnenboeven winsten van honder tot tweehonderd procent. Amsterdamscbe effectenbeusr obligaties staatsleeningen. DE'ZONDAG GESLOTEN FRA.NSCH ZOU ONUITVOERBAAR ZIJN GENERAAL OP WEG OM DE VIJ ANDELIJKHEDEN TE DOEN STA KEN. Volgens een bericht van United Press uit Washington is de Zondag tusschen Japan en Indo-china gesloten overeenkomst ongedaan gemaakt ,daar zij, naar het heet, niet uit voerbaar was. Hiermede is de verdere ont wikkeling van den toestand afhankelijk ge worden van de actie van den leider der Ja pansche militaire missie Nisjihara. Generaal Nisjihara is op het oogenblik aan boord van een mij nenveger op weg naar Hainan om, naar men zegt, di^p commandant varf het Japansche leger te verzoe ken het niet tot nieuwe vijandelijk heden met de Indochineesche troe pen te laten komen. Op weg naar Hainan zou hij een Ja- pansch eskader, bestaande uit een kruiser, drie torpedobootiagers en acht transport schepen zijn tegengekomen, welk eskader zich op. weg naar Haifong bevond. Naar ver luidt, zou Nisjihara hebben verzoch't niet op gewelddadige wijze troepen te landen in Haifong. Gister zijn boven Haifong twaalf .lapan- sche bombardementsvliegtuigen verschenen, die echter geen bommen uitwierpen. De Fransche troepen hebben het vuur niet op deze toestellen geopend. Alle Fransche mili tairen hebben bevel gekregen niet op de Japanners te schieten, tenzij deze zelf het .vuur openen. Inhoud van de opgezegde over eenkomst. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) De mili taire overeenkomst inzake Indochina welke Japan en Frankrijk te Hanoi hadden ge sloten omvatte, naar de „Petit Parisien" meldt, drie hoofdpunten: 1 Japansche troe pen zullen in Tonking landen in de buurt van de Chineesche grens. Zij worden in de eerste plaats ter bescherming van de lueht- Steünpufltèh gebruikt. 2. De Japansche strijdkrachten zullen over drie luchtsteun- punten .beschikken. 3. De Japansche vloot- eenhed.en zullen zich niet in de havens van Tonking concentreeren, doch telkens zal een schip worden toegestaan de betrokken havens binnen te loopen. AMERIKAANSCHE VLOOT ZOU NAAR SINGAPORE ZIJN VOOR HET GEVAL VAN FUNDAMEN- TEELE WIJZIGINGEN IN HET VERRE OOSTEN. Tokio. 24 September. (D.N.B.) De vloot van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zou. naar de „Jomioeri Sjimboen" uit welinge lichte kringen te Washington heeft vetnomen, naar Singapore vertrok ken zijn om voor het geval dat er fundamenteele wijzigingen in het Verre Oosten onstaan, gereed te zijn. Mochten de Vereenigde Staten zich neste len in Singapore, dan zal Japan daartegen optreden met alle ter beschikking staande middelen, zoo schrijft de „Kokoemin Sjim boen". De Vereenigde Staten en Engeland moeten dat wel bedenken. De handhaving van de heerschappij ter zee in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan is voor Japan een levenskwestie. „De Tsjoegai Sjogijo Sjimpo" betoogt, dat met Japans actie in Fransch Indochina de mogelijkheid is verkregen ook op Singapore druk uit te oefenen. De waarde van Singa pore als steunpunt is daardoor verminderd en zal eens nog geheel verdwijnen. Cordell Huil wil er geen bijzon dere beteekenis aan hechten; po litieke kringen daarentegen wel. Cordell Huil, de minister van bui- tenlandsche zaken der Vereeniigde Staten, heeft verklaart, dat, als de - Amerik. kruiser „Augusta" zich naar Singapore begeeft om te dok ken, dit geen feit van bijzondere be teekenis is. Het gaat hier slechts om een voorval, dat in overeenstem ming is met de gebruikelijke weder zijdsche overeenkomsten. Hoewel IIull geen bijzondere beteekenis wilde toekennen aan het oponthoud van de ^Augusta" te Singapore, is men daarentegen in politieke kringen te Washington van imeening, dat dit feit ver-strekkende gevol- Rome, 24 Sept. (D.N.B.) Omtrent de geruchten, dat Myron Taylor, de vertegen woordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, om gezondheidsredenen niet meer naar Ro me terugkeert eri door een ander vervangen zal worden, verklaart men in welingelichte kringen van het Vaticaan, dat deze geruch ten, althans voor zoover het hun oorsprong uit Vaticaankringen betreft, geheel valsch zijn. Noch op het Vaticaan, noch van daar uit heeft men ooit verklaard, dat Taylor niet terugkomt. In normale omstandigheden kan men derhalve niet voorspellen, dat hij niet zal terugkeeren. gen kan hebben. Dit zal de eerste maal zijn, dat een schip der Amerikaansche vloot of ficieel gebruik maakt van de groote Engel .sche vlootbasis in het Verre Oosten. Russisch oordeel over Indo-China. Het Russische blad „Prawda" ziet de be weegredenen van Japan in het streven om China van de buitenwereld af te snijden. Tot dat doel heeft Japan reeds destijds van de autoriteiten in Fransch-Indo-China de slui ting van de Chineesche grens en van En geland de sluiting van de grens van Burma geeischt. Tenslotte is het voor niemand een geheim, dat Japan op alle mogelijke ma nieren naar beëindiging van den oorlog met China streeft, die volgens Japansche opvat ting de noodzakelijke voorwaarde voor de verdere ontwikkeling van zijn expansie naar het Zuiden vormt. Het Moskousche blad maakt dan melding van de toespelingen in de Japansche pers, dat de Japansche plannen voorloopig slechts een beperkt doel nastreven, en de belangen van Amerika en Engeland niet al te zeer raken. Daartegenover stelt de Prawda de herhaalde verklaringen van de Amerikaan sche bladen en de Engelsehe pers, volgens welke Indo-China een wapenplaats vormt, die zoowel tegen China en Neder- 1 a n d s c h-I n d i als ook tegen de Philip- nijnen alsmede andere Nederlandse he, Engelsehe en Amerikaansche bezittingen in den Stillen Oceaan kan worden gebruikt. Een der voornaamste oorzaken van het Japansche optreden, zoo meent de Prawda, is de steeds uitgestrekter samenwerking tusschen Amerika en Engeland, die zich mogelijkerwijs niet tot den Atlantischen Oceaan beperkt, maar zich ook tot de Stille Zuidzee zou kunnen uitstrekken. Vele Engelsehe bladen beklagen zich over de gebrekkige bescherming tegen Duitsche luchtaanvallen en stellen hiervoor de Lon- densche regeering verantwoordelijk. De Daily Herald- schrijft b.v.: De Engelschen leiden thans een wild en abnormaal leven. De slaap wordt voortdu rend door luchtaanvallen onderbroken. Vele Engelschen brengen uren door in schuil plaatsen. In de afgeloopen veertien dagen hebben vele menschen in Londen als gevolg van het ontbreken van; gas en dergeliike dingen dagenlang zonder warme maaltijden gezeten. Het blad eischt dan voor den winter „in het geheele land een openbare voedsel- verstrekking". Tenslotte beklaagt het blad zich over de gebrekkige medische hulp en over het gebrek aan klinieken en ziekenhuis bedden. In de News Chronicle eischt Ver non Bartlett van het oorlogskabinet „een man met zeggenschap over alle ministeries", ten einde het dringende vraagstuk van luchtschuilkelders en gezondheid voor den Winter te regelen. Hiervoor moet zelfs de productie van vliegtuigen wijken. Want het is belangrijker, dat de bevolking der groote steden rust, verzorging en een dak boven het hoofd heeft. Op den duur is het niet voor- deeliger voortdurend het geduld van de be volking op het spel te zetten. Verder eischt de geheele Engelsehe pers voortzetting van de Engelsehe kindertrans porten over den Atlantischen Oceaan. De Engelsehe koopvaardijvloot niet groot genoeg voor voldoende aanvoer. De Britsche minister van scheepvaart, Ro nald Cross, heeft in een radiorede den toe stand der Britsche koopvaardij besproken. Hij zeide, dat de schecpsruimte, die Enge land ter beschikking staat, niet toereikend is om alles aan te voeren, wat noodzakelijk is voor de voortzetting van den oorlog. Men moet bedenken, aldus Cross, dat Engeland uit Europa vrijwel niets meer kan betrekken en dat vele producten, die vroeger op hef vasteland gekocht werden, thans van verre streken moeten worden aangevoerd. Dit al les hoeft een aanzienlijk tijdverlies tot ge volg. Ook het convooistelsel werkt langzaam en veroorzaakt vertraging. Men moet aan de toekomst denken en zich vooral voor óogen honden, dat de Engelsehe scheepvaart wel- icht nog sterker beperkt zal worden. De bevolking móet daarom met alle goede- en, en in het bijzonder met levensmiddelen, zuinig omgaan en alleen het strikt noodza kelijke koopen. In Nederlandsche opera omgezet. Brussel, 24 Sept. (A.N.P.) „Volk en staat" meldt, dat de bekende Gentenaar Hen drik Caspeele, regisseur aan de Koninklijke Vlaamsche opera te Antwerpen, die o.m. in samenwerking met Emiel Ilullebroeck een paar geslaagde zangspelen schreef, tot be stuurder van den Lyrischen stadsschouw burg te Cent benoemd is. Dit beteekent met een het einde van het vermaarde „Grand Theatre" aldaar, waar. zoo vervolgd het blad, onze verfranschte „cultuurmensehen" gedurende een eeuw den scepter gezwaaid hebben en waar de Vlaamsche kunst nu en dan langs een achterdeurjte beschroomd mocht binnensluipen. Wij zullen voortaas te Gent onzen Vlaamschen Lyrischen schouwburg bezitten, waar nog uitsluitend Vlaamsche kunst hoogtij mag vieren. Na erop gewezen te hebben, dat Vlaan deren thans twee Nederlandsche opera's be zit, nl. een te Antwerpen en een te Gent, dringt het blad namens alle kunstminnende Vlamingen er op aan, thans ook den groo- ton Gentenaar Lieven Duvosel tot dirigent van het orkest der Vlaamsche opera van Gent te benoemen, die in Nederland bewezen heeft een orkestleider van de bovenste bes te plank te zijn. De waarnemende secretaris-generaal Van het departement van onderwijs heeft volgens de N.R.C. aan burgemeester en wethouders van alle gemeenten; aan de besturen van scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs; aan de di recteuren der rijkskweekscholen en aan de besturen van gesubsidieerde bijzondere kweekscholen mede gedeeld, dat hij het nood zakelijk acht, dat een eventueel in het leer plan der betrokken school opgenomen herfst vacantie niet in September of Ociober wordt gehouden, doch tot een later tijdstip, b.v. de eerse dagen van November, wordt uitgesteld Hierdoor zal een bespraring op het gebruik van brandstoffen worden verkregen, terwijl, indien door een tijdelijk tekort aan brand stoffen voor de betrokken schooi het onder wijs voor eenigen tijd zou moeten worden stop gezet, zullen de leerlingen door het tref fen van dezen maatregel minder schade on dervinden. Hij had cultuurgronden braak laten liggen. De rechtbank te Arnhem heeft een 64-jari- gen landeigenaar te Vught, die zeven ak kers onder de gemeente Appeltern, in den zin. van -de. Fodemproductiebeschikking 1939 ter beschikking staande, cultuurgronden braak had laten liggen tot een boete van f 500 of twee maanden hechtenis veroor deeld. En wordt veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en f 25.- boete. Een kinderjuffrouw die in een groot ma gazijn te Utrecht een japon had gestolen, was door den politierechter aldaar veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Zij was echter nooit eerder niet de justitie in aanraking geweest en ging van het vonnis in hooger beroep en gisteren veroordeelde het hof haar tot eenzelfde straf, die echter voorwaardelijk werd opgelegd met een proef tijd van drie jaar, benevens tot 25 gulden boete. Maandagmiddag miste men het 6-jarig jon getje van den landbouwer Kemper te Ilaarle hij Nijverdal. Na eenig zoeken vond men het kind in een bij het huis staande schuur on der een ladbak van een melkwagen. De dood was reeds ingetreden. Vermoedelijk is het jongetje op den wagen aan het spelen geweest en is de bak door een of andere oorzaak van het wagenstel gescho ten, met het gevolg, dat het kind onder de hak terecht kwam en onmiddellijk doodge drukt werd. PAUZE OP HET POLITIEBUREAU. Het gebeurde dezer dagen in een Zuid- Hollandsch stadje. Een trouwlustige heer wendde zich tot de politie met de vraag, of hij in die gemeente mocht trouwen, zijn verloofde stond n.1. te boek als vreemde linge, aan wie het recht om in het kustge bied te verblijven bij verordening was .ont zegd. Het zou niet erg zijn, veronderstelde de a.s. echtgenoot, als de politie maar even een oogje dicht wilde knijpen, dan was er na de trouwplechtigheid geen vuiltje aan de lucht. De echtgenoote zou immers na de trouwpartij Nederlandsche en vrcemdelinge- af zijn geworden. Maar de politie had er geen ooren naar. Wet is wet en zij dient te worden nageleefd. Hals over kop schreef de bezorgde en in ondertrouw staande heer een verzoek aan de autoriteiten, die wel willend genoeg waren dit nog denzelfden dag aan de Haagsche overheid door te ge ven. Maar tusschen Zaterdagdagmiddag. toen het verzoek wegging en de Maandag morgen waarop de plechtigheid zou worden oltrokken. was er te weinig tijdsruimte, om dit verzoek in te willigen. Feestvreugde verstoord. Bruid en bruidegom waagden het er toch maar op. Tégen twaalf uur. Maandagmor gen, aldus het Hsb., kwam de auto met het a.s. echtpaar aanrijden. Er waren als altijd nieuwsgierige toeschouwers en onder hen bevonden zich twee rechercheurs. Groot was de ontsteltenis bij het trouwlustige paar en bij de meege komen familie, toen deze recher cheurs zich kenbaar maakten en te verstaan gaven, dat de de bruid zich naar het politiebureau moest bege ven. In dit kritieke uur liet de bruidegom de bruid niet in den steek en ook hij ging mee. De heele trouwstoet deed dat eveneens en al len werden met de égards, welke zelfs de politie in zulk een pijnlijke situatie het bruidspaar verschuldigd dacht te zijn. ontvangen. Eindelijk! 's Gravenhage was inmiddels opgebeld en eindelijk om half vijf des middags kwam het bericht, dat toestemming werd gegeven voor de trouwpartij mits de huwelijksvol- treking voor Dinsdagmorgen twaalf uur zou zijn geschied. In de wolken over deze gelukkige oplos sing lieten de beide wachtenden er geen gras over groeien en nog in den zelfden la ten namiddag werd een ambtenaar van den Burgerlijken Stand gereguireerd, die de huwelijksformaliteiten verrichtte. Het paartje woont nu als man en vrouw in het zelfde Zuid-Hollandsehe stadje, waar zij niet langer als vreemdelinge, maar als Nederlandsche onderdane bij de wet op 23 September 1940 met een Nederlander ge trouwd te boek staat. 's-G r a v en li a g e, 24 September: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het volgende be kend: „Gedurende het tijdvak van 25 September tot en met 18 October a.s. geeft de met „104" genummerde bon van het algemeen distribu- tie-bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, o{ 250 gram zeeppoeder, of voor zoo ver voorradig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun cliëntèle In ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Controle treedt reeds voor een groot gedeelte met 1 October in werking. OOK VOOR HET KUSTGEBIED. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid' en hoogere S.S. en Politieleider, deelt officieel het volgende mede: De verordening nr. 129 40 van de secreta rissen-generaal van binnenlandsche zaken en van Justitie, betreflende de verplichting tot legitimatie, treedt voor deWadden-eilan den en in het kustgebied van het bezette Ne derlandsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, Noord-Hollandsch Kanaal, Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort Haarlem, Heemstede, Bennebroek, alsmede voor de geheele provincie Zuid-Holland en in de provincie Noord-Brabant ten westen van de spoorlijn, loopend van de grens der pro vincies Gelderland Noord-Brabant over Or- ten, 's-Hertogenbosch, Vught Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, Valkenswaard in de rich ting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige bezette Nederlandsche ge bied zal voor 1 November 1940 geen controle op de legitimatieverplichting worden uitge oefend. Onderzoek nar den diefstal van distributiebonnen met kracht voortgezet. Het onderzoek in den diefstal van een groo te partij distributiebonnen uit het kantoor aan den Laanweg, met den daarna gevolgden kettinghandel in deze bonnen, is de poliie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam onder leiding van commissaris van der Heul, met de meeste zorg en kracht voortgezet. Zoo men zich zal herinneren, was de buit ver kocht aan een melkknecht te Landsmeer. Deze verkocht de bonnen wederom, door tus- schenkomst van een zekeren J. aan den rij wielhandelaar K. Beiden zijn inmiddels reeds gearresteerd, doch de politie had de bonnen nog niet teruggevonden. Gistermid dag is K. wederom aan een scherp verhoor onderworpen en ten slotte heeft hij bekend een deel van de buit onder den vloer van zijn herstelplaats te hebben verstopt. Hier is het gistermiddag aangetroffen. Inmiddels is alles echter nog niet bijeengebracht, zoodat het onderzoek wordt voortgezet. De politie heeft in de afgeloopen week op gioolc schaal partijen cacao in beslag doen nemen en tegen talrijke firma's en winkeliers proces-verbaal laten opmaken wegens over treding van de Landbouwcrisiswet, de maat regelen tegen prijsopdrijving, overtreding van het Cacaobesluit en overtreding van de wet op het hamsteren. Op de speurtochten bleek den rechercheurs, dat er een levendigen handel in cacao ge dreven werd en dat de prijzen, die het pu bliek moest betalen een verhooging hadden ondergaan van honderd tot tweehonderd pro cent. De zaak zal ook nog een nasleep heb ben voor een cacaofabriek, welke buiten Rot terdam gevestigd is, want het is de politie gebleken, dat deze fabriek tegen sterk ver hoogde prijzen haar waren afleverde. De zaak is aan het rollen gebracht, zegt de Tel., doordat rechercheurs ontdekten dat een winkelier cacao verkocht, welke ruim honderd procent duurder betaald móest wor den dan op 9 Mei van dit jaar. Zij voelden den winkelier eens aan don tand en vernamen toen zooveel nieuws dat nog geen dag later bij verschillende hande laars een onderzoek kon worden ingesteld Duizenden kilo's cacao verhuisden toen uit opslagplaatsen naar liet hoofdbureau van poh ie. Tn bijna alle gevallen bleek, dat do goederen waren gekocht voor het afkondi- kennZÏf^Ht8';."' °p 8 A"«^tus en kennelijk zat de bedoeling voor, de cacao te- 99 100 93 95 99 100 883/,-83% 84i/2-85 81 785/, .331/2-31 31%-30i/s Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.31/2 Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 70 Konv Kas (m.v.) 4 74 7,1% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3V2 843/ 853/ 's Grav. '37 I 3% 903/ N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3V2) 3 82 R'dam '37 I, III 3% - 93% Z.-Holland 1937 3 90% 91 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 31/2 89 80% INDUSTFTEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 86 Gelsnk. Berg 5 67 BANK- EN CRED.-INST. 90 70 Binnenland Koloniale Bank A 457 155 Ned. Ind'. Handelsb. A. 97% 98 Ned. Handel Mij. c.V. A. 90 92% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. Galvé Delft c. v. A. Cenfr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en Unilever Ned. Ford Philips G B.v.A. Philipsp ref. A, Buitenland. 1073/—105 1013/-102S/ 833/ 81 164 164 205 209 C.v.A 122%-1173/ 114%108% 3345/, 337 186-179 1893/-182»/ 132 135 Anaconda copper c.v. A 21 9/1621% 22%23%' Beth. Steel c.v. A 68% 69%-70% Gen. Motors c.v. A. 41 15/16 43% Kennecot Copper c.v. A 28%—28% 29%30% North. Am. Aviation c.v. A.20% 20 15/16 Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 48% 503/—52 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union C.v A. Tide Water c.v. A. .214% 217 241-235 242-238 8 7/16—8 9/16 8 11/16—8% 87/16—8% 8 11 /16—8 13/16 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 208%—210 2093/—206%' Bandar Rubber Mij. A. 143 Deli Batavia Mij. A. 153 148%—150 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.l.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 378-374% 370-366 220 217% 2163/ 943/ 933/ TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 144%-146 144 204%-207% 209-207 165%—166% 165% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN IIolland Amerika lijn A. Java China Japan lijn A. Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Roft. Llovd A. Stocmv. Mij. Nederland A, 100-101 101%-998/ 136-132 133-130 132-130 132-129% 2093/ 199 139%1383/ 139%137% 1163/-116% 1173/ 1163/-118 119% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Ziirich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Ziirich 1.883/16-1.88 9/16 75.28—75 43 30.11—30.17 3.81- 3.82 44.81,44.90 42.91—43.— 1.86%1.90% 30.08—30.20 44.76—44 94 42.87—43.04 gen een zoet extra winstje van de hand te noen of anders te bewaren voor eventueel benarde tijden om dan een nog beteren prijs te kunnen maken. Bit ontoelaatbaar bedrijf werd zelfs uitge oefend door een vischhandelnar. wien deze kettinghandel wel toelachte. Hij kocht groo- e.pa 1 tij en op om weer te verkoopen. De po* me heeft te zijnen huize slechts honderd ïlogram aangetroffen, maar dit is voldoen de om hem te bekeuren wegens hamsteren en overtreding van de Landbouwcrisiswet. want de man had zijn voorraad moeten op geven aan de Meelcentrale en dit had M natuurlijk verzuimd. ó0','iie is nog op zoek naar een partij van 800 K.G. cacao, welke door een N.V. van den Mauritsweg van de hand is gedaan en blijkbaar van don een op don ander is over gegaan. De N.V. is inmiddels reeds geverba liseerd uit hoofde van medewerking aan prijsopdrijving. Ook is er bij haar een parUI cacao in heslag genomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2