OOSTMARK De aanval op Dakar „DE AS KENT GEEN COMPROMIS" Te veel aan „verdiend" Een reis door de GIBRALTAR van Athenia affaire Hef bombardemei]! Luchtbombardementen Franscbe vliegtuigen bombardeeren Gibra'tar Dalende werkloosheid in België De nieuwe Marktberichten Echtelijk drama te Oosterbeek Duitsch weermachtbericht ïfaliaansch weermaebfheriebt Laatste telexbericht De moeilijke toestand in Egypte Uit onze Omgeving SCHAGEN Nieuwe politieke organisatie in groote lijnen reeds vastgesteld. BERLIJN, 24 Sept. Officieus wordt gemeld: In den strijd van de as bestaat geen compromis, dus ook geen com promisvrede. De strijdij tegen Enge- land wordt op alle fronten gestre den. Deze beginselen zijn gisteren van welin gelichte zijde in verband met de beëindiging van de jongste besprekingen te Rome in het Jicht gesteld. Deze besprekingen, zoo werd hieraan toegevoegd, hebben alle vraagstuk ken bestreken, die voor de overmeestering van Engeland van belang zijn, waarmee ook alle m het buitenland opgelaten proefbal lonnetjes, die met bovengenoemde beginse len in strijd zijn, wel juist gekarakteriseerd zijn. Het feit, dat in den strijd van d geen compromis en dus ook geen coni, ,,svre- de bestaat en dat de strijd tegen Engeland aan alle fronten gevoerd wordt, geldt niet alleen naar voorts in politieke kringen vernomen wordt voor de militaire maar ook voor de politieke acties van de as. De be sprekingen te Rome hebben zich derhalve natuurlijk ook niet tot de militaire aspecten beperkt. Het geniale, dat men er ongetwijfeld eenmaal in zal erkennen, ligt voor de opvattingen hier hoofdzakeijk daarin, dat midden onder het mili taire conflict met Engeland reeds met het hoogste verantwoordelijk heidsbesef de nieuwe politieke orga nisatie in groote trekken vastgesteld is. Deze nieuwe organisatie, zoo werd ver klaard. waarover thans de strijd gaat, wordt daardoor gekenmerkt, dat zij precies 't tegen deel van de doeleinden der machtspolitiek van den tegenstander vormt en vervuld is van het streven om alle staten, die den zin van de huidige gebeurtenissen begrij pen, en alle volken,die de benoodigde le venskracht en den benoodigden wil in zich dragen, tot gelijkgerechtigde leden van de Europeesche gemeenschap te maken. Uit dit oogpunt draagt de huidige oorlog, naar betoogd werd. het karakter van een ordeningsoorlog, die hef oude laat sterven en het nieuwe doet ontstaan. Deze oorlog is thans reeds beslist, omdat het nieuwe Eu- rop reeds duidelijk waarneembaar bestaat. Roemenië controleert de vermo gens van zijn staatslieden. BOEKAREST, 24 September (D.N.B.) Ter uitvoering van het besluit der nieuwe Roemeensche regeering om de vermogens te controleeren van allen, die hooge posten in den staat hebben bekleed, gedurende de laatste 10 jaar, is thans een wet opgesteld, die last geeft tot vermogenscontröle voor allen, die in de laatste 10 jaar de functie hebben bekleed van minister-president, mi nister onderstaatssecretaris, secretaris-ge neraal van een ministerie, of prefect van politie te Boekarest, eersten burgemeester van Boekarest, directeur-generaal van staats bedrijven, chef van den grooten generalen staf, gouverneur van de Roemeensche natio nale bank, commandant van de jeugdorga nisatie landwacht of koninklijk stadhouder. De betrokkenen moeten voor zichzelf en hun familieleden den oorsprong van hun vermogen aantoonen. Vermogens, welker wettelijk onberispelijke oorsprong niet kan worden bewezen, worden ten gunste van den staat in beslag genomen. De controle geschiedt door een commissie waarin de Werk op bet dek van de nieuwe .Pollux het opleidingsschip, dat bij Verschure te Amsterdam zijn voltooiing nadert (Foto Pax-Holland) drie hoogste rechters van het hoogste hof van cassatie zitting hebben. Het bureau van den minister-president deelt mede, dat bij de controle op de activiteit van den vroe- geren minister van justitie Viktor Jamado reeds is vastgesteld, dat hij 8,8 millioen lei zonder daartoe gerechtigd te zijn geïnd heeft uit het fonds van het ministerie van justi tie, benevens een tweede bedrag van onge veer 6 niillioen lei, waarvoor hij slechts ge deeltelijke documenten kon overleggen. MAN SLOEG ZIJN VROUW WAAR HIJ HAAR KON RAKEN. In den avond van den 19den Juli van dit jaar heeft de 59-jarige arbeider G. C. H. te Oosterbeek zijn vrouw ernstig mishan deld. H. was dien avond om zeven uur thuis gekomen. Omdat zijn vrouw er niet was, is hij naar een café gegaan, waar hij tot half elf bleet en een zestal glazen bier dronk. Thuis gekomen zat zijn vrouw op hem te wachten. Zij vroeg of hii koffie wil de hebben, waarop de man in woede ont stak. Hij greep een bloementafeltje en ran selde haar daarmede af. Toen dit wapen het begaf, ging hij haar met een stoelpoot en met zijn broekriem te lijf. De vrouw probeerde te vluchten en ging ten einde raad in de vensterbank van de slaapkamer zitten, welke op de eerste ver dieping is gelegen, ten einde naar buiten te springen als haar achtervolger in de ka mer zou komen. Volgens de vrouw heeft de man haar toen een duw gegeven, zoodaf zij naar beneden viel en ernstig gewond bleef liggen. Volgens de verklaringen van de geneesheer, die haar behandelde, had zij een groote hoofdwond, een hersenschud ding, een diepe wond aan den linker on derarm, een gebroken enkel, een bloeduit storting bij het oog. benevens tal van schaafwonden opgeloopen. Zij is thans nog niet genezen. H., die heden wegens ernstige mishande ling van zijn echtgenoote zich voor de Arn- hemsche rechtbank moest verantwoorden, ontkende, dat hij de vrouw naar buiten ge duwd had. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de vrouw vaker door haar man, die voor de tweede maal gehuwd was mishandeld werd. Zeven jaar lang zoo zeide de subst Officier van Justitie heeft deze vrouw een ellendig leven gehad. Hii ei="hte wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolg hebbend, twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 8 Octoher. ONTPLOFFING IN KRUITDEPOT. In de nabijheid van Valladolid is een ern stig ontploffingsongeluk ontstaan in een kruitdepöt. Er werd matcrieele schale aan gericht en verscheidene slachtoffers vielen. De oorzaak der ontploffing is nog onbekend. OER OUD CULTUURGEBIED. Het A.N.P. schrijft: Het is altijd aan te bevelen in een reis een zekere climax te brengen en dat is den organisatoren van onzen tocht door het mooi ste deel van de Oostmark, het Salzkammer- gut, wonderwel gelukt. Eerst immers bezochten wij Linz, de groeiende en bloeiende stad met de groote industrieën in de buurt, gelegen temidden van een lieflijke natuur. Daarna ging het naar Gmunden en Ischl, de bergen worden hooger, de natuur woester, overweldigender, De panorama's imposanter, de dorpjes schil derachtiger. Maar het mooiste wat wij zagen wasHaii- statt, „de parel van het Salzkammergut zoo als het in 'n brochure van de plaatselijke V.V.V. terecht wordt uitgedrukt. Het oeroude plaatsje ligt daar te droomen tusschen water en woud. tusschen rots en meer, bij de zoutmijnen, het „witte goud van Hallstatt. Hallstatt is wereldberoemd geworden niet alleen omdat het zoo'n schilderachtig Plaats je is, maar vooral door de opgra\ingen, getuigen van een cultuur van vele duizendci jaren van dit stadje aan de Hallstaetters We wandelen tusschen de oude schilder achtige huizen, die reeds zoovele gesla bergarbciders huisvestten. Prachtig zijn huisjes, met hur. frissche kleuren en hu vensters, versierd met bloemen en plante Het valt op, dat er moeilijk een meer te vreden en vriendelijker volk kan worden k- vonden dan in het oeroude Hallstatt. Aiies getuigt er van blijde levenslust, van zin voor schoonheid Een bezoek aan de Pfarrkirche is de moeite Waard, er is een prachtig gothisch altaar bewonderen, met fraaie schilderijen. Bangs een bedekte gang verlaten we de kerk om via het marktplein naar het museum te gaan dat ondergebracht is een der oudste gebou wen van Hallstatt, de vroegere gevangenis, een bouwsel uit het begin van de zestiende 6GUW. Reeds in het steenen tijdperk (4000—2000 j v Chr..) leefden en werkten in de omge ving van Hallstatt menschen, aangetrokken door het kostbare „witte goud", het zout, dat in de mijnen in de buurt werd aangetroffen Vondsten uit dien tijd van oeroude geschiede nis bewonderen wij in het museum. Zeer veel vondsten getuigen van het bronzen tijdperk (2000—1100 v. Chr.) Op het bronstijdperk volgde de z.g.n. Hallstattperiode, een volk van bergwerkers vestigde zich in het plaats je, waar wij duizenden jaren later een dag vertoefden. Ook het kerkhof uit deze periode is gevon den met honderden skeletten, waardoor nauwkeurig het uiterlijk van dit volk uit het grijs verleden kon worden gereconstrueerd. Deze vondsten, zoowel van de skeletten als van de gebruiksvoorwerpen en sieraden, maakten in één slag Hallstatt wereldbe roemd. Ook uit de latere periode, de latere tijd. zijn in 1938 graven ontdekt De renaissance is niet al te goed vertegen woordigd. Eenige kasteelen. zooals Wein- berg en Hartheim. een paar torens^ en oude verdedigingswerken te Steyr en Enns en verschiilende stiften zijn in die stijl opgetrok In dit prachtige land hebben zesduizend Nederlandsrhe kinderen kracht en gezond heid opgedaan. Zij hebben in hun varantie begrip gekregen van het leven en streven van het Duitsche huurvolk. Rijk aan herinneringen en ervaringen zijn zij teruggekomen in Nederland. Wii reisden met een groep van ruim 900 kinderen per extratrein terug. Het was een v rooi ijk troepje, dat op ieder atationwaar de trein in de Oosfmark stopte, afscheid kost te in veel gevallen moeite, we zagen tranen in de oogen van vele Oostmarksclie pleeg moeders. Berlijn, 24 Sept. (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Tijdens de gewapende verkenningsvluch ten boven Zuid-Engeland heeft het lucht- wapen ook gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden ver scheidene luchtgevechten die voor de Duit sche vliegers succesvol verliepen. Des nachts zetten formaties gevechtsvliegers haar aan vallen op Bonden en andere voor den oor log belangrijke centra in Engeland voort. Rij de Mjiiivjiit- (in TTiip-Doejc<; alsmede in de buurt van Vauxhall en Hydepark en op andere plaatsen konden zware 'wanden wor den waargenomen. In T.iverpool ontstonden eveneens zware nieuwe branden. Als ver- -n»h':o'» voor bet wnrr,en van hommen door de Engelschen op de oude Duitsche univer siteitsstad Heidelberg welke in het geheel geen militaire doelen bezit, werd Cambridge met bommen bestookt. Eenige vijandelijke havens werden opnieuw met mijnen afgeslo ten. In den nacht van 23 op 24 Augustus de den Britsche vliegtuigen aanvallen op eeni ge plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richtten in buitenwijken en woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woonhuizen aan. Een aantal burgers werd gedood of gewond. Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd militaire schade aangericht. De vijand ver loor gisteren 24 vliegtuigen in luchtgevech ten. Een vliegtuig werd door d" artillerie neergehaald. Zes Duitsche *-l len worden vermist. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht no. 109 het volgende bekend: In Noord-Afrika werd Mersa-Matrosh op nieuw met succes gebombardeerd. De vij andelijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia maakten geen slachtoffers. De aan gerichte schade is gering. In Oost-Afrika dwongen onze verkennings vliegtuigen vijandelijke afdeelingcn in de buurt van Todignac en I.ioean (Rudolfmeer) tot den aftocht. Een van onze lucht forma ties bombardeerde het vliegveld van Port Soedan, waarbij tien vliegtuigen op den be- ganen grond ernstig beschadigd werden. Een andere formatie bombardeerde 't vlieg veld van Aden. De vijand hernieuwde zijn bombardementen op Goera, Adioegri, Scias- cuamanna en Diredaoea. Een persoon werd gewond, de schade is gering. Als repressaille tegen de beschie ting van Dakar. Honderd en twintig in Marokko gestationneerde Fransche vliegtuigen hebben, naar gisteren laat in den nacht uit Vich.v verluidde, in aan sluiting op de beschieting van Da kar in Fransch West-Afrika, door Engelsche vlootstrijdkrachten bij wij ze van represaille Gebraltar'hevig ge bombardeerd. Op dat oogenblik was nog niet bekend, of de Engelschen voor Dakar zijn overgegaan tot een landingsactie men vermoedt echter in Vichy, dat Engeland een drieste actie tegen de Fransche koloniën in Afrika wil gaan ondernemen. De beschieting van Dakar. Het Britsche eskader, dat het vuur op Da kar geopend heeft, bestond, naar uit Vichy gemeld wordt, uit twee pantserschepen, vier kruiserseen reeks torpedojagers alsmede zes transportvaartuigen en hulpkruisers. In de haven van Dakar bevinden zich aan Fran sche zijde de onlangs derwaarts vertrokken zes oorlogsschepen, waaronder de kruisers Mont Calme, Georges Loygues en Gloire. De werkloosheid in België woordt voortdu rend minder, ongeacht het feit, dat de laat- sté weken vele duizenden vluchtelingen en gevangenen naar hun vaderland zijn terug gekeerd en dardoor de vraag naar werk steeds toenam. Alleen in Juli zijn door het streven van de Duitsche en Belgische auto riteiten rond 120.000 werkloozen aan werk geholpen. 50.000 hunner worden gebruikt bij werkzaamheden van den wederopbouw en bij noodmaatregelen. 50,000 anderen konden door de wederopleving van het bedrijfsleven aan het werk worden gesteld. De overige 20.000 kregen werk en brood in Duitschland Ook in Augustus liep in eenige vakken, voor al bij de metaalindustrie en bij de bouwvak ken de werkloosheid verder terug. De sta tistieken wijzen uit, dat ondanks de in die maand in zeer grooten getale teruggekeerde vluchtelingen en gevangenen het totale aan tal der werkloozen verder is gedaald en eind Augustus nog slechts 446.000 tegenover 500.000 in hetb egin van de maand bedroeg. In totaal konden van 1 tot 31 Augustus on geveer 200.000 Belgische arbeiders in het ar beidsproces worden ingeschakeld. DOCUMENTEN VERDWENEN IN ROEMENIË. In de eerste dagen van het nieuwe Roe meensche regime zijn belangrijke neten en documenten verdwenen, die voor het oude regime belastend kunnen zijn. Zoo zijn de regeeringsinstructies aan de censuurautori- teiten uit de jaren 19381939, die in binnen- landsch zoowel als buitenlandsch politiek onzicht het vroegere regime ten zeerste heb ben gecompromitteerd, op het oogenblik niet te vinden. ONDERHOUD- VAN VON RIBBENTROP MET SUNER. Berlijn, 25 September (D.N.B.) De Rijksminister van bnitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, heelt Dinsdagavond opnieuw een langdurig onderhond gehad met den Spaanschen minister van binnsnland- sche zaken, Serrano Snner. GENEVE, 25 September (D.N.B.) Uit Vi chy wordt gemeld, dat de ministerraad geen speciale besluiten heeft genomen op grond van den Engelschen aanval op Dakar. Hier over is ten minste niets bekend gemaakt. Vol gens 'n officiéél communiqué heeft de minis terraad een wetsontwerp bestudeerd betref fende instelling van een krijgsraad, die de zaken zal behandelen tegen alle aanhangers en propagandisten van de Gaulle. A Ig e c i r a s, 25 September (D.N.B.): Het bombardement van Gibraltar heeft ge duurd tot 15 uur 30. De schade is zeer aan zienlijk, aangezien de aanvallende vliegtui gen met dekking van wolken laag konden vliegen en hun bommen goed konden plaat sen. Geconstateerd werd, dat bommen insloe gen op het vliegveld Puerto de La Tierra in de nabijheid van de inlanteriekazernes en in een gieterij naast de kazernes, waar talrijke arbeiders aan het werk waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Treffers werden voorts geplaatst op de dokken van het arse naal, waar groote rookzuilen en brandhaar den konden worden waargenomen, de pier der admiraliteit, waar een Engelsche kruiser voor anker lag, de pier voor postschepen tus schen Gibraltar en Algeciras, benevens een ijzeren traliewerk aan de grens van La Li- nea. In Ceuta zijn Dinsdagmiddag twee es kaders Fransche vliegers ter sterkte van zes toestellen elk waargenomen. Zij kwamen uit Fransch Marokko en begaven zich in de rich ting van Gibraltar. Kort daarop kon een krachtig bombardement gehoord worden, dat tot 14 uur duurde. Na het bombardement keerden de vliegtuigen om 19 uur 30 via Ceuta naar Fransch Marokko terug. ITALIë VOLGT MET DE GROOTSTE AANDACHT DE LOOP DER DIN GEN. De ontwikkeling van den politieken toe stand in Egypte is, naar in Italiaansche po litieke kringen verklaard wordt, een onbe twistbaar bewijs voor het feit, dat Egypte zich niet in den oorlog wil laten sleuren en dat de Egyptische regeering destijds slechts onder den steeds sterker geworden Engelsche druk tot het afbrieken der diplomatieke be trekkingen met Italië besloten heeft. Het aftreden van de vier Egyptische mi nisters en de antwoordbrief van den Egyp- tischen ministerpresident laten, zoo ver klaart men hier. duidelijk uitkomen, hoe. moeilijk en delicaat de positie van Egypte in het kader van het Engelsch-Egyptische verdrag van bondgenootschap en tegenover een oorlog geworden is, waarbij Egypte geen belang heeft en dien het Egyptische volk niet wenscht. Italië volgt met de grootste aandacht en het grootste begrip, maar ook met volle sympathie voor het Egyptische volk den afloop van deze Egyp tische crisis. BERLIJN, 24 September (D.N.B.) Geen middel laten de plutocratische Engelsche re geerders onbeproefd om het Amerikaansche volk daar te brengen waar zij het hebben willen, schrijft de Berliner Boersen-Zeitung naar aanleiding van het Engelsche bericht over de torpedeerine van een schip met kin deren op reis van Engeland naar Canada door een Duitsche duikboot. Hoe komt het, vraagt het blad. dat Lon den pas zes dagen later met zijn bericht komt? Het schip zou zonder waarschuwing getorpedeerd zijn. Het is bekend, dat alle Engelsche koopvaardijschepen bewapend zijn. De lichtzinnigheid waarmede Londen het leven van Engelsche kinderen op het spel zet is des te misdadiger. Zeer kenmerkend is het bovendien dat men in Bonden niet eens den naam van dit geheimzinnige schip noemt, van een torpedeering door een Duit sche duikboot spreekt hoewel men daarvoor geen enkel bewijs kan leveren en hef door Londen vermelde tijdstip der ontploffing veeleer er op duidt, dat het schip op een mijn geloopen is. Ten slotte wijst het blad er op. dat de passagiers slechts gedeeltelijk uit kinderen bestonden en dat zich onder de overige passagiers verscheidene hooge politieke personen bevonden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung"schrijft, dat wat er ook met het schip gebeurd is. de verantwoording voor het verlies aan menschenlevens uitsluitend Churchill en zijn plutocratenkliek treft. Het schip dat, zooals de Times openlijk toegeeft, in kon vooi voer en zooals alle Britsche koopvaar dijschepen bewapend was, heeft door oorlogs gebied gevaren en moest er dientengevolge op rekenen, bij oorlogshandelingen betrok ken te worden. Het is onverantwoordelijke lichtzinnigheid om kindertransporten aan een dergelijk gevaar bloot te stellen. De ..Berliner Bokalanzeiger" verwijst naar be richten volgens welke het geen kinder- *rhin maar een bewapend Britsch koopvaar dijschip was met goederen, goud. vluchte lingen, Engelsche agenten voor Noord-Ame- rika. emigranten en politieke personen aan boord. De kinderen had men uitsluitend als kogelvangers on zijn minst als agitatie materiaal voor Noord-Amerikaansrhe ge voelens meegenomen. Zeer gegronde twij- bliift open of al'cs zich zoo heeft toege dragen als men in Britsche couranten kan lezen. JULIANADORP DE ONGEWENSCHTE BEZOEKSTERS INGEREKEND. In aansluiting op het gisteren geplaatste berichtje, kunnen wij thans mededeelen, dat de ongewenschte bezoeksters aan den huize S. een tweetal Utrechtsche jongedames van 18 en 16 jaar was. De verdenking viel vooral op hen, omdat zij al eenigen tijd hier en daar gezien waren. Hun voornemen was om over de Afsluitdijk naar Friesland te trekken en omdat zulks een lange voetreis zou wor den, hadden zij nog maar een paard gechar terd om daarmede de reis te doen. In hun reis zijn zij echter gehinderd door de politie tegenover wie zij volmondig hun schuld be kenden. ANNA PAULOWNA BREEZAND. BLOEMBOLLENVEILING. Dinsdag 24 Sept. hield de N.V. Bloembol lenveiling „Breezand" een droge bloembol lenveiling en een plantgoedveiling. De vol gende noteering werd gemaakt: Enkele vroege tulpen: Couleur Cardinal z 12 op 2.70, idem z 1112 2.45, Rose Pre- cose z 12 op 1.90. Witte Duc Max z 12 op 1.90. Dubbele vroege tuinen: Vuurbaak z 12 op 2.10. Murillo z 11 1.60. Darwintulnen: Bnriigon z 12 op 2.35, Cen- tenaire z 11—12 1.35, Allard Pierson z 12 op 1.60. Enkele late tulpen: Picotee z 1112 1.35, Inglesc. Pink z 1112 1.35. Blauwe Druifjes 56 0.05, H.I. Jacob de Wit z 6—7 0.12. Plantgoed: Evt.: Brillanf Star 019, Grand Duc 0.13. Pink Beautv 0.09; Dvt.: Mr. v. d. Hoeff 0.15. Salmonetta 0.14. Peach Blos som 0.14: Dwt.: Bartivon 0.10; T.T. Edith Eddv 0.10. ales per K.G. Anemonen: St. Bridge 0.270.30. The Ca en 0.3(4—0.35. Fokker 0.32—0.33, Hollandja 0.31—0.35. Fokker 0.35. The Coreva 0.30. Ge mengd 0.32. Fulgens 0.39. Rilfide 0.31. Ad miraal 0.34, The Bride 0.32, alles p. K.G. HARDDRAVERIJ. De jaarlijksche harddraverij te Schagen is, begunstigd door goed weer en een flinke belangstelling goed geslaagd. Aan de och- tenddraverif namén elf, aan de middagdra verij zeventien paarden deel. De prijzen be stonden uit contanten. Zij werden als volgt toegekend: Ochtenddraverij: 1. Claudv O, eig. G. v. d. Oord, Badhoevedorp, berijder J. Kruithof. 2. Beminde, eig. J. de Vlieger, Nieuw Ven nep, berijder idem. 3. Welkom, eig. J. v. Leeuwen Sr., Bakkum, ber. J. v.Leeuwen Jr. Middagdraverij: 1. A Farm Relief, eig. E. G. in 'tVeer, Voorburg, berijder L. Ensing. 2. Sisetr Bond, eig. Mw. Jacobs Amsterdam, berijder K. Bakker. 3. Beminde, eig. J. de Vlieger, Nieuw Vennep, berijder idem. 4. Anna V. eig. J. Haan, Wijde Womer, be rijder J. Vergay. NOORDSCHARWOUDE. 25 Sept. Bevel. 4.204.40, grooten 3.10—3.60, bl. ei genheimers 4.80—5.20, drielingen 2.102.70, uien 4.204.40. drielingen 4.grove 4.10 4.40, gele nep 4—4.10, 9700 Kg. peen 1.70—2, 7400 Kg. spercieboonen 9.3011.60, 6S00 Kg. roode kool 2.509.40, 14000 Kg. witte kool 2.50—2.70, 1300 Kg. D. witte kool 3.20. BROEK OP LANGENDIJK. 25 Sept. Aanvoer: 2500 Kg. aardappelen: Bevelan ders 4.60, eigenheimers 44.60, bl .dito 5.20, 53600 Kg. uien 44.50. drielingen 4.gele nep 4.—, zilveruien 44.30, peen 1.10—2.40, 2900 Kg. spercieboonen 9.40—10.80. 6800 Kg. kroten 1.20—3.10. 800 Kg. rammenas 1.50— 2.50. Veiling duurt voort. PURMEREND 24 Sept. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 1500 partijen, wegende 70.000 Kg., handel vlug, hoogste prijs f 33.5 stapels Kleine boe renkaas f 32.25. 1 stapel volvette f 39.— oer 50 kilo. Gewicht 1492 Kg., handel vlug. 710 Kg. boter f 1.601.65 per kilo. Runderen, totaal 730 stuks; 352 vette koeien voor levering. 218 gelde koeien f 160260 per stuk. 120 melk koeien f 240340 per stuk. 40 stieren voor levering. 11 paarden f 100— 375 Per stuk. 35 vette kalveren voor levering. 159 nuchtere» kalveen: voor de slacht voor levering, voor de fokkerij f 16—23 per stuk. 47 magere var kens f 2045 per stuk. 102 biggen f 816 p. stuk. 2500 schapen: handel f 2537. slacht f 4562 per stuk. 91 hokken f 4—18 ner stuk. 2917 lammeren, kipeieren f 6 25675 per 100 stuks. 500 Noordholiandsrh blauwen (kuikens) f 11.05p er kilo. uitz.prijs 1.10. 9200 oude kippen en hanen: wit en rood 50 571A ct. per kilo. nitz.nrij? 0 60. id. blauw 6570 ct.n er kilo. konijnen 0 50 -2.50 ner stuk. 3900 eenden ouden 42'A 50 rt.. ion ven SO85 ct. per stuk. duiven 40 et. ner paar. 900 jonge hanen (wit en rood) 7590 ct. per kilo Coöp. Centrale Eierveiling. Kleine eendeneieren 4.405.40. 45000 kipeieren 6.50 -7.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3