Een jonge EXTRA ZEEP VOORDEVROUW en een oud lünd Voorzichtigheid voorkomt gevaren HAARKLEUR EN KARAKTER voor veeboer en kapper HUISPANTOFFELS zonder punten O De Arbeidsinpectie als „schoonheids^ specialiste" Florida, van woestijn tot lustoord Bij de uitoefening van bepaalde beroepen wordt gewezen op eventueele gevaren en voorzorgsmaatrgeien, die genomen kunnen worden. Ook het beroep van huisvrouw brengt meermalen gevaren mede, die met inachtname van de noodige voorzichtigheid vermeden kunnen worden. Een huisvrouw moet niet alleen voor zichzelf, door ook voor haar gezinsleden zorgen en aangezien kleine oorzaken soms groote gevolgen kun nen hebben zijn onderstaande wenken in derdaad in acht te nemen. Wanneer een huis pas geverfd is, zal een opschrift tot voorzichtigheid manen en weten te voorkomen, dat de kleeren met de natte verf in aanraking komen. In onze woning hangen dergelijke opschriften niet en daarom moet de huisvrouw alle geva ren voor haar gezinsleden weten te voor komen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een pas geboenden vloer niet voldoende uitgewre ven is of dat ook onder kleedjes geboend wordt, waardoor deze of gene uitglijdt en zich niet alleen deerlijk bezeert, doch zelfs een arm kan breken of een ander ongeval kan bekomen. Wanneer een huisvrouw haar bezoek niet waarschuwt indien men een afstapje af moet om in een andere kamer of in den keuken te komen, dan kan een val menig maal niet voorkomen worden. Zeer onvoor zichtig handelt de huisvrouw, die geen af stand kan doen van gebarsten borden, kop jes, glazen e.d. Bij gebruik hiervan kunnen zich allerlei ongelukken voordoen, vooral indien het kinderen geldt, die niet gauw gevaren zien. Scherven moeten steeds in papier gewikkeld in den aschbak gedepo neerd worden, terwijl men afgedankte scheermesjes in een leeg lucifersdoosje de poneert en hierin in den vuilnisbak gooit. Scharen, messen en lucifers mogen niet binnen het bereik van kinderhanden lig gen. Kleine verwondingen, die men oploopt bij het openen van conservenblikken of brandwonden ontstaan door vet of vleesch- braden, door groenten of aardappelen af gieten, moeten niet veronachtzaamd wor den. Veelal heeft dit bloedvergiftiging ten gevolge. Is men bij het openen van een glas met conserven eenigszins onvoorzichtig te werk gegaan, zoodat de splinters wellicht naar binnen zijn gevallen, dan kan men beter den geheelen inhoud offeren, dan de ge zondheid van het gezin op het spel te zet ten. Zijn er inderdaad niet vele huisvrou- die bij het broodsnijden het brood tegen zich aan houden en naar zich toe snijden, inplaats van een broodplank te gebruiken? Flesschen met een niet ongevaarlijken inhoud moeten steeds buiten het bereik van kinderen en onbevoegden blijven en liefst in een afgesloten kast bewaard wor den. Hetzelfde geldt ook voor de huisapo theek, terwijl op alle flesschen, onverschil-" lig welken inhoud zij hebben een duidelij ke vermelding van naam dient voor te ko men. Poreuse slangen en slechtsluitende kra nen kunnen gasvergiftiging veroorzaken, daarom is het noodig om in den keukens het raam steeds op een kier open te la ten, indien men althans niet op andere wijze rechtstreeksche verbinding met de buitenlucht heeft. Koperen pannen wor den nog slechts in weinig gezinnen ge bruikt, doch hebben door de vorming van kopergroen meermalen vergiftigingen ver oorzaakt. Het gebruik van eerste kwaliteit alluminium en email is eveneens een te be velen, terwijl men den laatsten vooral van goed bekendstaande firma's moet betrek ken. Niet alle email is giftvrij. Voorzichtig heid is voorts geboden ten aanzien van alle electrische apparaten. Snoeren, stekkers en contacten moeten steeds in orde zijn, ten einde kortsluiting te voorkomen. Vooral de badkamer moet onder strenge contro le staan, aangezien lampen en contacten wa terdicht afgesloten moeten zijn. Een verstandige huisvrouw zal dus ver schillende voorzorgsmaatregelen kunnen en moeten nemen teneinde zichzelf en haar gezinsleden tegen ongevallen te behoeden. „Gentlemen prefer blondes" De ten onrechte betichte rood- harigen. G. C. Meijer-Schwencke. Beweerd wordt wel eens, dat blondines het aantrekkelijkste gevonden worden door het sterke geslacht, een bewering, die echter volstrekt niet altijd opgaat, zoodat bruin- en zwartgelokte lezeressen zich niet ongerust behoeven te maken! Persoonlijke smaak en bepaalde karaktereigenschappen dragen er het hunne toe bij, dat aan be paalde typen de voorkeur wordt gegeven. Al even ongegrond is het, dat de kleur van het haar bepaalde karaktereigenschap pen verraadt of dat een blonde vrouw koel en iemand met bruin of zwart haar steeds zeer temperamentvol is. Het is dan ook dwaas om dergelijke, opvattingen over te nemen, zonder dat men feitelijk weet waar om. Inderdaad heeft er bij vele vrouwen steeds een bijzondere voorkeur bestaan voor blond haar: en deze voorkeur dateerd niet uit de laatste tientallen jaren, doch reeds van vele eeuwen terug. In het oude Rome lie ten de zwartharige vrouwen zich ten tij de van het Augustijnsche tijdperk reeds fclondeeren of- droegen een roodblonde pruik over de ravenzwarte haren. Er zijn blondjes èn blondjes. Blondeeren is dus niet iets van vandaag of gisteren: het heeft de eeuwen door plaats gevonden, alleen met dit verschil, dat men thans over vele technische hulp middelen beschikt, die men vroeger niet kende. Zelfs blond toont verschillende nuancee ringen, met recht kan men van modekleu ren spreken, wanneer men bedenkt, dat nu eens de voorkeur gegeven wordt aan Titiaan-, dan weer aan asch-, platina- of theeblond. Waar de mogelijkheid dus bestaat om de kleur van het haar naar eigen goeddun ken te veranderen, heeft het geen zin ver band te leggen tusschen karakter en kleur. Trouwens, dit is zelfs niet mogelijk in dien men de kleur heeft behouden, die Moe der Natuur heeft gegeven: èn een der groot ste dwalingen is zeaer wel. roodhariger voor minder betrouwbaar aan te zien. De kleur van het haar houdt verband met het pigment de kleurstof die hef bevat, terwijl in ieder haar. dat hol is, en in zijn binnenste „haarmerg" bezit, in mindere mate lucht aanwezig is. Is het denkbeeld altéén niet reeds dwaas, dat een mensch, die in den loop der jaren geheel andere karaktereigen schappen krijgt, tevens een andere haar kleur zou krijgen? Zeker, een plotselinge schrik of een hevige gemoedsaandoening kan het haar eens'laps doen grijzen: doch dit is volstrekt geen bewijs, dat er ver band bestaat tusschen het zieleleven en de haarkleur. Zelfs de medische wetenschap weet er geen verklaring voor te geven, aangezien het onderzoek vrijwel nooit vóór en na deze plotselinge verandering kan plaats vinden. Meermalen meent men wel, dat het grijzen eensklaps optrad, ter wijl echter de haarkleur reeds op nog weinig zichtbare wijze aan verandering onderhevig was, voordat een sterke emo tie plaats vond. Het is dus een dwaling te meenen, dat de haarkleur de natuurlijke althans een blik kan doen in het zieleleven en het De weergegeven pantoffels zijn bedoeld voor grootte 38 en gemaakt van oude vil ten hoeden in één of twee kleuren, terwijl men voorts wat resten wol een paar oude kousen en karton voor zooltjes noodig heeft. Men begint met volgens het knip- overzicht de zooltjes te knippen. Fig. I is het bovendeel van d- schoen en fig II de zool, die met naden aangeknipt worden. Het vilt wordt vochtig gemaakt en daarna glad gestreken, waar de verschillende dee- len met elkander verbonden worden. Men legt ze pl.m. Vr> c.M. over elkander en stikt de deelen plat op elkander met twee stiksels en voeren het binnengedeeite met een lapje woben stof, waarna de boven kant met een schuine reep wordt afge werkt. Tusschen vilt en voering kan men ook een laagje courantenpapier inbrengen, waarna men de binnenzool van soepel kar ton knipt en wel 3 m.M. kleiner als fig. II, leggen hieroo wat laagjes courantenapier en overtrekken de zool met het lange deel van oude kousen (fig. a.) daarna wordt deze zool met de schoen verbonden (b) voor den onderzool worden de oude bee- nen van kousen in spiraa'ronden van 3 c. M. gekniot. die in heen en weergaande toe ren vast in den vorm van den Zool ge haakt (fig. II) en met U-téine steken aan de schoenen bevestigd worden. karakter van een vrouw. Iets anders is het, wanneer men de wiize waaroo zij het on derhoudt of opmaakt in aanmerking zou willen nemen: doch dit laten wij thans bui ten beschouwing. Het haar verraadt de afkomst. Wetenschaooeliik onderzoek kan echter met vrij groote zekerheid de afstamming aangegeven, omdat 't haar onderscheiden wordt in glad golvend en kroeshaar. Tot de eerste gro°n rekent men de Mon golen. Indianen. F-' imo's en M-deiers: tot de tweede groep: Furoneanen. Voor-Azia ten A"strpHnrs en de o°rk°wmers van ,Ta oan. alsmede de mp°ste Indiërs en vele Poh'inesiërs. Tot de derdp groen behooren de negers en nanoea's De haarkleur snee't in dit verband geen groote rol. aangezien men de meeste schakeeringen vindt bij de F.uropeesche volkeren. De noordejiike rassen hebben goudblond tot licht- of zwartbruin haar en de Slavi sche rassen asohblond en grüsbruine kleu ren, die naar dieozwart voeren. Niemand, zelfs de medicus niet, is in staat om alleen op grond van de haar kleur gevolgtrekkingen omtrent iemands wezen of gezondheid te maken, lie steek houdend zijn. Iets anders is het. indien de haren bepaalde verschijnselen vertconen, zooais splijten, afbreken dof en weinig elastisch worden, indien haaruitval plaats vindt. enz. De oorzaak hiervan kan zijn: ondervoeding van de haarwortels, of wel een minder goede gezondheidstoestand. Re denen, waarom men dan ook wel het ver standigst zal doen, medisch advies in te winnen en niet te beginnen met allerlei preparaten te gebruiken, die hun uitwer king missen. Egypte mag zeker wel een oud land wor den genoemd. Het is zelfs zoo oud, dat men nog steeds niet de oudste geheimen er van heeft kunnen ontdekken, terwijl de gehei men, welke men tot nu toe wel heeft kunnen ontdekken, nog maar betrekkelijk kort gele den zijn ontsluierd. De ontcijfering van het Egyptisch en vooral van het hiëroglyphen- schrift was namelijk een van de belangrijk ste ontdekkingen van de 19de eeuw. Zij heeft de grondslagen gelegd voor een nieuwe we tenschap en op alle andere takken der oud heidkunde, en wel voornamelijk de Egypti sche, een grooten invloed uitgeoefend, daar zij ons in staat stelde, in de oudste tijdper ken der beschaving door te dringen. Het vinden van den inmiddels beroemd gewor den „steen van Ilosette" door den Franschen officier Boussard gedurende de Egyptische expeditie van Napoleon in 1799. gaf de eer ste gegronde hoop op de ontcijfering der hiëroglyphen. Deze steen bevatte n.1. den- zelfden tekst in Grieksch Dcmotisch en hiëro glyphisch schrift. Uit het Grieksch bleek, dat het een decreet was ten gunste van Ptole- maeus Epiphanes, dat in het jaar 169 v. Chr. door de priesters van Mephis opgesteld en in de tempels geplaatst was. Champollion slaag de er in, de beteekenis te vinden van enkele hiëroglyphen en kon toen het systeem sa menstellen, dat den grondslag vormde voor verdere ontdekkingen. De Fransche Egypto loog Champollion hield op zestienjarigen leef tijd reeds voor de Academie van Grenoble een lezing, waarin hij verdedigde, dat het Koptisch de taal van het oude Egypte was. Hij zette zijn studies in Parijs voort en werd in 1809 geschiedenisleeraar aan het gymnasium in Grenoble. In 1821 deed hij de eerste pogingen om het hiëroglyphenschrift te ontcijferen. Een jaar later vond hij den sleutel en zoo werd het mogelijk alle op schriften op oude Egyptische monumenten en voorwerpen te lezen en te vertalen. Champollion wordt tegenwoordig algemeen erkend als de grondlegger der Egyptologie. En zeker mag koning Faroek een jonge koning worden genoemd, zoowel wat betreft zijn regeerings- als zvn levensjaren. Koning Faroek werd op 11 Februari 1920 in Caïro geboren, en is thans dus nog pas 20 jaar oud. Hij is een zoon van de tweede vrouw van wijlen koning Foead, die overleed in 1937. Het was in Augustus 1935, een paar dagen voordat prins Faroek van Egypte naar En geland zou vertrekken. Aan de hand van zijn vader, koning Foead, liep daar een jon geman langs de machtige pyrainide van Cheops, die eens een vroegere pharao mis schien. wel drie duizend jaar voor Christus had laten bouwen, om hem naderhand als graftombe te dienen. Nooit meer zouden va der en zoon, die een ernstig gesprek sche nen te voerpn, daar samen wandelen. Het. was als het ware een laatste groet van Foead aan vroegere heerschers van het oude Egyp te. De vader was reeds Ziek. toen hij voor al tijd van zijn zoon afscheid nam; zelfs kon hij bij het officieele afscheid in het paleis niet meer tegenwoordig zijn; het zou hem te zeer opgewonden hebben. Maar dapper en moedig glimlachend nam de toen vijftien jarige knaap afscheid van zijn moeders en zusters, om zijn reis naar een ver, vreemd land te aanvaarden. De koning heeft nog vier zusters, die de sclioone- namen Fewzie, Faiza, Faikah en Fathia dragen. De meeste aandacht werd echter natuurlijk uiteraard aan de opvoe ding van den jongen prins besteed, die im mers opgeleid moest worden om eens een zware en verantwoordelijke regeerings taak op zich te nemen Reeds op 10-jarigén leef tijd sprak Faroek vloeiend de drie moderne talen. En tevens werd hij al vroeg tot de ernst des levens geroepen. Als gevolg van de ernstige ziekte des ko- nings, moest prins Faroek namelijk al op jeugdigen leeftijd vaak representatief optre den, waarbij hij altijd blijk gaf van groote intelligentie. De opvoeding en de eigen aan leg van den nog zoo jongen Egyptischen ko ning werkten er terk toe mede, het Fa roek mogelijk te maken, veel wijsheid te ver garen. Met gouden letters is boven zijn werk- stoel het woord „geduld" geschreven, want daarmee hoopt hij gedurende zijn loopbaan het meest te bereiken. Inderdaad heeft hij deze leus ook altijd toegepast in de prak- NöG KUST KLAARTJE HAAR SMID (Van onzen Amsterdamschen correspondent) Een ouderwetsch liedje vertelt van een smid, die ondanks zijn zwarte handen en dank zij zijn zwarte oogen, Klaartjes hart stai „En hij drukte al was hij zwart, kussend Klaartje aan zijn hart." Dat is alles nu wel heel romantisch en er zul len nog wel steeds meisjes zijn, die al heeten ze dan geen Klaartje meer. geen bezwaar hebben tegen een kus van een gitzwarten smid. maar als de zielen eenmaal gloeiend aaneen gesmeed zijn. of om 't prozaïsch te zeggen, het paar getrouwd is, dan begrijpt Klaartje, dat een met roet bestoven echtgenoot óók niet alles is Gelukkig hebben de autoriteiten aan de zorgen der smidsvrouwen gedacht en een extra zeeprantsoen beschikbaar gesteld voor vuilen arbeid. Het laat zich aanzien, dat, zoodra deze bepaling in de kranten was gepubliceerd, de distributiediensten tallooze aanvragen om een extra bonnetje te behandelen kre gen. Deze aanvragen moeten, zooals bekend, worden ingediend door de werkgevers. Niet echter de distributie-ambtenaar, doch de Arbeidsinspectie beslist over het al of niet toewijzen van een extra zeeprantsoen. Want lang niet iedere werknemer valt onder den term" sterke vervuiling van lichaam of kleeding", hoewel men in het algemeen groote soepelheid betracht. Zoo komen bijv. kappers in aanmerking, omdat zij voor ie- deren nieuwen klant hun handen wascchen VROEDVROUWEN EN WIJK VERPLEEGSTERS. De chef van den hoofdstedèlijken distributiedienst, de heer Besanger, bij wien wij ons licht over boven staande aangelegenheid opstaken, deelt ons tevens mede, dat, in af wijking van de tot nu toe geldende voorschriften/ook aan vroedvrouwen en wijkverpleegsters extra zeep zal worden uitgereikt in den zin der clausule „voor vuilen arbeid". De extra-hoeveelheid bedraagt per persoon de helft van het norma'" rantsoen per periode. Duizenden aanvragen zijn thans ter be oordeeling aan de Arbeidsinspectie door gezonden. De inspecteurs kennen de diverse bedrijven en fabrieken en weten precies, of er niet te veel gevraagd wordt Want, zooals ook met de rantsoeneering der le vensmiddelen, probééren de menschen Nog steeds komen er verzoeken binnen van personen, die meenen in een uitzonde ringspositie te verkeeren. -Wél is de eerste storm van dergelijke requesten wat geluwd, omdat langzamerhand de overtuiging veld wint. dat bet inderdaad niet anders kdn dan volgens de vastgestelde bepalingen. Het blijkt echter niet voldoende tot de be volking te zijn doorgedrongen, dat er ge brek heersrht, zoo zegt de heer Besanger. Men stelt zich nog te veel op het stand punt: .ik heb het noodig. dus vraag ik het." Overigens worden tal van categorieën te vredengesteld. Niet slechts de kolensjouwer, de schoorsteenveger en de smid ont vangen extra zeep. maar ook de chauffeur van een vrachtauto, de veehouder en de melker! Voorts vallen de loodgieters en gasfitters, de zetters en lompensorteerders, de schoen makers, de slachters (niet de slagers) en de botermakers in de termen. De arbeiders in de textiel- en kunstmestindustrie genieten meer zeep dan schoolmeesters en ambtena ren. Terwijl de vrouwen van visschers en havenarbeiders haar man niet „zwart" be hoeven aan te kijken, omdat ie zélf zwart ziet Ook voor hen die >"n de hoogoven* werken, bestaat clementie. En nog voor ve ler meer Slechts de kantoorbedienden, beroemd om hun welverzorgde handen en de winkeljuf frouwen moeten trachten met minder „schoonheidsmiddelen" dan in den goeden ouden tijd hun reputatie hoog te houden tijk. Nog nooit heeft iemand hem boos ot driftig gezien. Nooit verheft hij zijn stem, maar spreekt altijd met nadruk, rustig en ernstig Altijd heeft hij beseft, dat het land van de pyramiden, dat ligt tusschen twee werelddeelen: Afrika en Azië, en dat slechts door de Middellandsche Zee van Europa is gescheiden, eens een belangrijke rol zal gaan spelen in de wereldgeschiedenis. Op Pasclien 1513 betrad Ponce de Leon, een Spaansch zeevaarder, de groote landtong, die tusschen de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico ligt. Hij gaf naar aanleiding van den festdag 't land de melodieuze naam Florida. Maar het verdiende deze benaming geenszins. Het was niet meer dan een woestijn;; in de kleine rivieren leefden alli gators en de weinige wouden werden door giftslangen bevolkt. Tot aan het begin van de twintingste eeuw was er in die toestand weinig verandering gekomen. Pas omstreeks 1900 doken er een paar moedige zakenlui op, die mogelijkhe den in het tot nu toe verwaarloosde gebied ontdekten. Het ideale klimaat, de nabijheid van de warme golfstroom en de in beginsel vruchtbare bodem werkten op hun specu latiedrift. Het land werd enkel bewoond door den stam van de Seminolindianen en die waren gauw genoeg in eenige reservations ondergebracht. Met de activiteit, die Amerikaansche on dernemers eigen is, begonnen de koopers de natuur van Florida grondig te verande ren. Het bleek, dat het gebied makkelijk te bewerken was. Alles wat men er plantte tierde welig en het verlaten schiereiland blies men als het ware nieuw leven in. Van heinde en ver stroomden pioniers toe, die zich niet minder dapper weerden dan de eerste aanschaffers. Heele straten wer den verkocht, voor ze waren aangelegd. Een paar stokjes met vlaggetjes begrensden de laan, waarop de verbeeldingskracht van de exploitanten de huizen al zag staan. Ook die verrezen als paddestoelen en verstandi ge grondspeculanten, die direct bij het be gin hun geld in de zaak hadden gestoken, werden na verloop van tijd miliardair. Miami, dat dertig jaren geleden uit, vier huizen bestond, is nu een stad met 200.000 inwoners. Het is talrijke wolkenkrabbers rijk en heeft de prachtigste hotels van Ame rika. In den herfst komt alles wat in d„ Ver- eenigde Staten rijk en voornaam is, hier bij elkaar. Dit succes is volkomen verdiend, want wat hier gepresteerd is, moet men werkelijk bewonderenswaardig noemen; over de smaak van degenen, die dit sprookjesach tige rijk uit den grond stampten en het be volkten, kan men natuurlijk redetwisten en dit wordt meer dan genoeg gedaan maar het blijft een uitgemaakte zaak, dat een onvergelijkelijke energie en een dito uit houdingsvermogen hier met bliksemsnel heid iets hebben gewrocht, dat in onze tij den zijn weerga nauwelijks vindt. De plantengroei bijvorobeld, is radicaal gewijzigd. Terwijl er vroeger alleen wilde, lastige en oneetbare gewassen waren aan te treffen, ziet men er tegenwoordig kokos palmen, mangoboomen, citroenen, sinaasap pelen en peren. Het aantal soorten van bloemen is nauwelijks te, tellen. Uit Afrika heeft men onlangs den worstboom ingevoerd De lange vruchten daarvan wegen zeven-en- een-halve kilo. Ze hebben veertien maan den noodig om rijp te worden en de vorm er van is die van een groote banaan met een groene schaal. De smaak lijkt zoowel op die van sinaasappels als die van ananas, banaan, citroen en pompelmoes. Een vruch tencocktail dus. Voor den armen man is het alleen teb etreuren, dat ze tot nu toe een dollar per stuk kosten. Volgens velen maar over zooiets valt moeilijk met beslistheid te spreken zijn de woonhuizen het zwakke punt: ze zouden het landschap niét zelden ontsieren. Welis waar zijn ze allen met Aziatische luxe uit gerust, maar de smaak die de Aziaat in deze kenmerkt, is lang niet altijd aanwezig. Er staan moskeeën, alhambra's en Dogcnpalei- zen. Menige villa is er van marmer, andere bestaan uit koraal. In de Palfn Beach is het verkeer door middel van gondels niet minder levendig dan in Venetië. De hotels zijn stadjes op zichzelf, vaak in Spaanscheu stijl. De zwembaden pn dancings verbluffen zelfs degenen, die heel wat gewend zijn, door hun verblindende luxe. In een van de vele nachtclubs is de dansvloer door hagen van gevlamde rozen omgeven. Een van de strandbadhuizon in Miami veroorzaakt bij iemand, die Polinesië nooit bezocht heeft, een volledigen indruk van Tahiti. Een eigen stijl, die ook bij Europeanen in den smaak valt, heeft het landgoed Beering. I ,vi'ftion 'aar Keieden door een machi ne-fabrikant aangelegd en is beroemd we gens de smaakvolle manier, waarop de tui nen zijn aangelegd en de kunstschatten er zijn ondergebracht. Zoo heeft men op echt Amerikaansche wijze het schiereiland Florida veranderd van een woestijn in een waar lustoord, waar rijke Amerikanen vaak hun herfstdagen doorbrengen in het zachte klimaat. En bij alles wat hier tot stand is gekomen, heeft de natuur weinig meegewerkt afgezien dan van het klimaat. LEVENSWOORDEN Een mensch, die naar waarheid zoekt en haar waarachtig lief heeft, wordt in het leven door ieder geacht. Gezegend het kind, dat thuis de arbéids- vreugde leert kennen, het samen bindende belang yan de kleine huiselijke nlichten. Al reizen wij de. wereld rond om het schoone te zoeken, wij zullen het niet vin den, tenzij wij het medevoeren binnen in ons.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6