BIJ HET VINDEN VAN BRANDPLAATIES Lucerne- en klaverhooi Hoe beoordeeld Drenkeling en kleurenbnidel Samenwerking tusschen Nederlandsche en Duifsche politie Dc diefstal van het kruisbeeld uit de Utrechtsche Kathedraal Varken geslacht zonder vergunning Hervatting der besprekingen in Batavia Engelsche koning sprak in den schuilkelder Nachtloodsen ia Oslo 's-G ravenhage. Verschenen is een buitengewoon politie blad, dat o.m. een brief bevat van den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van justitie, aan den procureurs-gene raal, fungeerdende directeuren v. politie. Ten einde te kunnen voldoen aan de formeele vereischten voor het bewijs in strafzaken en wel in het bijzonder om van geconstateerde overtredingen door een bevoegd opsporings ambtenaar proces-verbaal te kunnen doen opmaken zoo deelt de secretaris-generaal "|in dit schrijven mede heeft de Befehlsha- iber der Ordnungspolizei bepaald, dat met .'"ingang van 25 September a.s. de z.g. „Ver- kehrs-Ueberwachungs-Kommandos" zich bij Me uitoefening van hun dienst zullen doen ^vergezellen van een daartoe door de ter .plaatse bevoegde Nederlandsche politie-auto- riteit ter beschikking te stellen Nederland- ïSchen politieambtenaar (uiteraard zal deze opsporingsbevoegdheid dienen te bezitten) behoorende tot marechaussee, rijksveldwacht of gemeentepolitie. Deze Nederlandsche politiebeambte neemt 'deel aan de controle door de „Verkehrs- Ueberwachungs-Kommandos". Hij ontvangt van dit kommando de door de Duitsche ambtenaren van geconstateerde strafbare feiten opgemaakt „Anzeige", wan neer het een geval betreft, dat tot de com petentie van den Nederlandschen rechter be hoort. Ter aanvulling van deze „Anzeige" en conform het door hem bij zijn dienstuitoe fening persoonlijk waargenomene, maakt de betrokken opsporingsambtenaar vervolgens overeenkomstig het wetboek van strafvorde ring proces-verbaal op en levert dit met bij- ftichoorende stukken, waaronder de schrifte lijke aangifte van het „Verkehrs-Ueber- Iwachungs-Kommando" op de gebruikelijke Wijze in. HOE TE HANDELEN. Officieel wordt medegedeeld: Zooals reeds meermalen is bericht, wer pen Engelsche vliegers steeds weer brand plaatjes boven Nederlandsch gebied uit. De bedoeling van deze minderwaardige wijze van oorlogsvoering is niet alleen de oogst en have en goed der bevolking te vernietigen, maar ook menschen te ver- wonden. Het is van buitengewoon belang, dat ieder weet, hoe hij handelen moet bij het ontdekken van deze plaatjes. Allereerst moet verhinderd worden, dat de plaatjes brand veroorzaken. Ieder voor zich dient dan ook op te letten, of bij het overvlie gen van Engelsche vliegers brandplaatjes uitgeworpen zijn. Wanneer men ook maar kan vermoeden, dat dit het geval is. moet er onmiddellijk naar worden gezocht De plaatjes moeten dan verzameld en op een plaats, waar ze geen gevaar kunnen a^eroorzaken, worden vernietigd. 1 Hierbij dient men erop te letten, dat de ze plaatjes niet met de hand worden aan geraakt. Ze moeten met een voorwerp, bijvoorbeeld met een houten latje opge licht en in een emmer met water gelegd worden, aangezien bij aanraking anders verbranding van de huid en vergiftiging mogelijk is. In ieder geval moet bij het vinden van brandplaatjes dit aan de plaat gelijke politie medegedeeld worden. Deze verzamelt ze en zorgt voor de vernietiging. Plaatjes, welke door de bevolking zelf verzameld zijn. moeten, in he» water lig gend, bij de politie worden ingeleverd. Dus ook hierbij dient de grootste voorzichtig heid en oplettendheid in acht te worden genomen. De gewone dienst der Arnhemsche ge- meentebegrooting van 1939 wijst een tekort aan van rond f 606.000. Daarin is evenwel een bedrag van f 323.000 begrepen, dat nog als tekort van een vorig dienstjaar behoort te worden aangemerkt. Het zuiver nadeelig saldo van den dienst 1939 bedraagt alzoo f 283.000. De tekorten, welke niet uit de ge wone inkomsten gedekt kunnen worden, bedragen tot en met 1939 in totaal rond f 1.376.000. Men kan er op rekenen dat de dienst 1910 een zeer belangrijk nadeelig saldo zal opleveren nu de gemeente zich, in verband met de tijdsomstandigheden voor bijzondere niet voorziene uitgave ziet ge plaatst. Vermoedelijk zullen de ongedekte tekorten aan het einde van het loo- pende jaar wel de f 2.&OO.OGO bena deren, indien zij dit bedrag al niet overschrijden. De perspectieven voor 1941 zijn weinig gunstig. Het begroo- te tekort van den dienst 1941 zal rond f 750.09 bedragen. Dit wijst op een volstrekt cnhoudbaren toestand. Nu reeds een aantal jaren sluiten de dien sten met ongedekte te korten. Steeds weer werd uitgezien naar de totstandkoming van een gewijzigde financieele verhouding tus schen rijk en gemeente, waarvan wellicht ook een der gevolgen zou zijn, dat de ge meente meer bewegingsvrijheid ten aanzien van de belastingheffing zou verkrijgen. Maar deze wijziging is er nog altijd niet. De ge meente kan echter niet steeds in de lijn van afwachting doorgaan. Natuurlijk is het uitgesloten, dat de gemeente door bezuini gingen, verhooging van belasting en/of door verhooging van bedrijfstarieven, het geheele geraamde tekort kan dekken van een jaar, dat sterk staat onder den invloed van de oorlogsgebeurtenissen. Na ijverig speuren door de Recherche is de politie overgegaan tot de arrestatie van den dief van het kruisbeeld uit de kathe drale kerk aan de lange Nieuwstraat te Utrecht. Het is een achttienjarige maga zijnbediende. Hij werd door de politie van zijn werk gehaald. Hij bekende, dat hij het kruis begraven had op het terrein van de sterrenwacht, en het corpus had meegeno men. Hij had dit ergens onder de gemeen te de Bilt in een sloot verstapt. Bovendien kwam door de arrestatie aan het licht, dat de jongeman, die een hartstochtelijk ver zamelaar van oudheden is, eenige maanden «eleden uit het centraal museum een hou ten Christusbeeldje met gebonden armen had gestolen. Dit beeldje is thans terugge vonden. Daar het nog steeds veelvuldig voorkomt, dat lucerne- en klaverhooi tot veevoeder ver malen wordt, wordt er door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd met nadruk aan herinnerd, dat dit op grond van het veevoederbesluit 1939 verboden is. In af wijking van de tot heden gevolgde gedrags lijn, zal in den vervolge ten strengste op de naleving van dit verbod worden toegezien. Belanghebbenden wordt aangeraden hierme de in de toekomst rekening te houden. Op 17 December 1939 slachtte een slager te Nieuwer Amstel op verzoek van den eigenaar een varken. Aanvankelijk meende hij, dat het een gewone huisslachting betrof. Achter af bleek, dat het varken doodziek was. De slager maakte zich bij dit feit aan twee over tredingen schuldig. In de eerste plaats slacht te hij zonder daartoe vergunning te hebben, verder had hij het dier gedood, zonder dit eerst te verdooven. De kantonrechter veroordeelde hem resp. tot drie en acht dagen hechtenis. In hooger beroep eischte de officier van justitie bevesti ging, doch de rechtbank veroordeelde hem tot drie en acht dagen voorwaardelijke hech tenis. Hoe de toetreding van prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, tot Nationaal Front, in de Gereformeerde kringen beoordeeld wordt, blijkt o.a. uit het volgende stukje in Pro-Ecclesia van 21 September j.1., waar- we het volgende lezen: De verklaring van prof. Van Schelven is benauwend in de huidige situatie. Want hoe blijkt er uit, dat de leiders van ons gereformeerde leven het onderlng niet eens zijn. Verdeeldheid in ei gen kring is wel het ergste, wat ons treffen kan. Verschil van inzicht inzake de diepste geestelijke waarden kan niet minder cata strofaal werken. Hoe moet het getrouwe volk zich beproeven! Wiij achten dezen over gang van prof Van Schelven niets minder dan een ramp voor ons Calvinistisch volks deel. Waar moet het heen, wanneer de leiders het onderling niet meer eens zijn. Dat breekt de kracht van de kerk. Verwarring in ei gen gelederen is het eenige, wat de toe komst donker kan maken. Daarom is bestu deering van onze vaderlandsche geschiede nis bij het licht van Gods Woord zoo drin gend noodig in de komende wintermaanden. Benauwend is het ook, omdat we zien hoe de Vrije Universiteit door dit alles schade te duchten heeft. Wij voor ons wenschen een Als het zwaar geschut losbrandt. Op spoorrails kunnen de groote kanonnen worden voortbewogen, die de Amerikaansche kusten beschermen moeten (Foto Weltbild) duidelijke uitspraak van directeuren en cu ratoren. Hier staat het bestaansrecht van onze Universiteit op het spel. Het gebed van ons Calvinistisch volk verdubbelde en ver- innige zich voor hen, die onze Vrije Universi teit hebben te besturen. En worde de benau wenis niet grooter. Laat ons het hoofd koel houden! Nu de leider der Japansche delegatie Ichizo Kobayasji is teruggekeerd uit Bandoeng, waarheen hij Zaterdagavond per vliegtuig vertrokken was, zullen de JapanschNeder landsche besprekingen, naar men aanneemt, deze week in een actiever stadium komen. De ontwikkeling der onderhandelingen wordt in verband met de wijzigingen in de toestan den in Europa en het Verre Oosten met groote belangstelling gevolgd. De beide delegaties hebben vorige week Dinsdag een gemeenschappelijke bijeen komst in Hotel des Indes gehouden. Daar na is veelvuldig informeel contact onderhou den. Waarnemers achten het van beteeke- nis dat de gouverneur generaal Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer den heer Kobayasji had uitgenoodigd het afgeloopen weekeinde in zijn paleis te Buitenzorg te komen doorbrengen. Aan deze uitnoodiging had de Japansche minister evenwel geen gevolg kunnen geven aangezien hij zich on wel voelde en sterk van de warmte te lijden had, om welke rede hij naar Bandoeng ver trokken was. Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, werd er vlak voor het begin der redevoering van den Engelschen koning luchtalarm gemaakt, daar een Duitsch vliegtuigeskader Londen aanviel. De Engel sche koning was genoodzaakt zich naar den.- schuilkelder van het Buckingham paleis te begeven. Daar was bij wijze van voorzorg een microfoon opgesteld. Van daar uit hield de Koning toen zijn rede tot het Britsche rijk. Honderdvijfentwintig duizend Utrechtenaren werden voorzien van hun identiteitsbewijs. - Daartoe zijn verschillende kerkgebouwen beschikbaar gesteld. De loketten in de Domkerk (Foto Pax-Holland) Te Oslo heeft men, zegt de N.R.Crt., se* dert een week of wat „nachtloodsen", poo- tige kerels, die tegen vast tarief menschen begeleiden, die na het invallen van de duisternis de deur uit moeten, maar om de een of andere reden niet alleen over straat durven en ook niet iemand andere hebben om hen tegen de gevaren van de verduister de stad te beschermen. Dat die nachtloodsen in de Noorsche hoofdstad in een behoefte voorzien en dat men gaarne van hun dien sten gebruik maakt, kan opgemaakt worden uit het feit, dat de vijf nachtloodsen-bureaux die er nu zijn, tezamen een goede honderd man in dienst hebben. Teneinde het publiek een zoo goed moge lijke service te kunnen bieden, hebben de vijf bureaux gezamenlijk een reglement vast gesteld. Voor eiken loodsdienst in de stad zelf moet een vaste vergoeding betaald wor den van één kroon en daarbij komt dan vijf tig öre voor elk half uur of heel daarvan, dat men met den loods onderweg is. Voor een nachtelijke wandeling met een loods van b.v. een minuut of tien is men dus 1,50 kwijt, voor een tocht van drie kwartier twee kro nen (of nog geen gulden) en zoo voort. De instructies voor de nachtloodsen zijn vrij streng. Het is hun verboden eenige uren vóór of tijdens den dienst ook maar een drup pel alcohol tot zich te nemen en het is hun eveneens verboden, iemand verder dan tot aan de voordeur te begeleiden, ook wan neer zij daartoe door den of de geloodste wor den uitgenoodigd. Het kan bijvoorbeeld voor komen, dat een loods tijdens de wandeling vertelt want praten onderweg is niet ver boden dat hij straks, als hij klaar is, het bureau op moet bellen om te .vragen of er nog wat voor hem te doen is en dat dan de geloodste hem aanbiedt, even binnen te ko men en de telefoon te gebruiken. Maar voor dat aanbod móet hij, zooals gezegd, bedan ken. Het werk der zeenoodvliegtuigem zeeno°dvliegtuigen zijn weet ®®11 ieder. Na afloop van luchtgevechten of in den tijd die het eene van het andere scheidt, vliegen ze laag over de golven om ronddrijvende piloten te hulp te komen. Als er een opgemerkt is glijdt het in wijde bochten op hem af. Meestal staat dan de vlieger dank zij het met lucht gevulde zwemvest recht-op in het water en wenkt, terwijl t water in varren omtrek door dcfl aan het zwemvest bevestigde .kleurbuidel'. giftig groen geverfd is. Deze groene vlek is het eerste wat men ziet, later ontdekt njen eerst den zwemmer. Hem wordt een lijn toegeworpen, waarmee hij lang zaam naar de vliegboot getrokken wordt. Het is volstrekt niet eenvoudig iemand ia deze omstandigheden uit het water te trek ken, men heeft weinig houvast en alles is nat en glad.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8