Overtreding Arbeidswet kost 50 gulden! En licht in de woning laten branden 15 pop De veiligste plaats! Er is een huis te huur BÖMvCH&CUCÖ Arrondissements rechtbank Alkmaar Londen onder vuur Donderdag 26 September 1940 Tweede Blad Kantongerecht Den Helder Van Nieuwediepers, „die wel 's een vissie lustten" Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging &e(noedm3tonk, Zaterdag gaan de Rialto- deuren open Uit het politie-rapport Practisch christendom Uw voorraad brandstoffen! Verschillen Aanryding op de Callantsooger Vaart. Het vervolg op de Kantongerechtelijke zit ting van j.1. Dinsdag brengt ons de zaak tegen verd. W., die, rijdende in zijn auto op de Callantsooger Vaart, geen voorrang ge geven zou hebben aan den melkrijder W. Schouten te Callantsoog. Getuige reed op de Langevliet, komende van 't Zand en in de richting van Julianadorp. Op het kruispunt LangevlietCallantsooger Vaart reed de auto van V. tegen de andere auto op. Get. had behoorlijk'» signalen gegeven, temeer waar het uitzicht ter plaatse lang niet ibest is. Verd. daarentegen reed met vrij •groote snelheid. De schade, die de aangere- dene opliep, bedroeg 144, Na eenig heen en weer gepraat, waarbij aan het licht treedt, dat verd. bij het proces verbaal een vrij onverschillige indruk maakte, vordert de ambtenaar, Mr. Bruyes Tack, i 20,boete, subs. 15 dagen cellulair. De Kantonrechter, Mr. Arn. Veldman, maakt er 20.subs. 10 dagen van. De koe in 't aardappelenveld. De heer J. Bonne van Texel had zijn nood bij de politie geklaagd over het feit, dat een koe van den veehouder P. B. te Texel in zijn land geloopen had. Het was een aardappelveld, en hij had er veel schade door geleden, aldus getuige. B. geeft toe dat het feit gebeurd is. Het is echter buiten zijn toedoen geschied en het spijt hem, dat het gepasseerd is. Bonne deelt mede voor niet minder dan 40 -gulden schade geleden te hebben door het wandelende koe-beest, hetgeen den Kanton rechter een wel heel hoog bedrag vindt. Bonne is echter niet genegen er iets af te doen, behalve 2 gulden voor mest... Bijna ontstaat er nog een kleine herrie voor de balie, die echter door energiek ingrijpen van Mr. Veltman bezworen wordt. Waar verd. zegt dat er hoogstens een tientje schade is en de gedupeerde op zijn 40 gulden blijft staan, en het thans niet meer na te gaan is wat de werkelijke schade is, adviseert het Kantongerecht Bonne een civiele vordering in te stellen. Verd. echter krijgt thans reeds een douceur van 5.— boete subs. 2 dagen hechtenis. Kokmeeuwen gevangen. De arbeider K. P. uit Den Helder staat terecht terzake het feit dat h^zich op 20 Januari onledig hield met het vangen van meeuwen door middel van een z.g. vangkooi. Hatuurlijk mocht hij een dergelijk aparaat niet gebruiken. Hij wist dat wel, want toen de politie verscheen, liet hij een reeds gevan gen vogel los, terwijl hij ook een andere de vrijheid gaf. Een en ander is bij de wet verboden, 5. Of 5 dagen. Zonder toestemming irissen geteeld. Eigenlijk was het een treurig zaakje, dat tegen den bloemist H. M. uit Anna Paulowna. De man was bekeurd, omdat hij in Maart irissen op zijn land bezat, die hij voor den verkoop gebruikte. Niet voor de bollen, want hij had geen vergunning van de Sierteelt-Centrale in verband met een schorsing. De man zit er evenwel slecht bij en hij weet niet op welke wijze hij aan geld moet komen vooi levensonderhoud van zichzelf en zijn gezin. Vandaar dat hij een aantal irissen teelde, teneinde te trachten met den verkoop der bloemen eenig geld te verdienen. Ook dit lekte echter weer uit en het was Voor deze geschiedenis dat de man thans terechtstond. De Ambtenaar vroeg 20.— of 15 dagen. De Kantonrechter was enkele nuan cen milder en maakte er 10.of 5 dagen van. Nieuwediepers, die trek in een „vissie" hadden Ieder waarachtig Nieuwedieper is nu eenmaal verzot op visch. Onthoudt men hem regelmatig zijn „braadje" dan zal hij langzamerhand wegkwijnen. Ook de beide werklooze Nieuwediepsche visschers O. P. en P. K. hadden trek in visch. Helaas waren zij niet meer in het goede Den Helder, doch geëvacueerd naar Anna Pau lowna. Het was hier dat hun oog viel op het Balgzandkanaal. Een zegen was spoedig ge leend en het duurde niet al te lang of het net werd uitgegooid en wachtten Okke en Pieter op de visch, die komende was... Helaas... de veldwachter kwam en hij was het die een ontijdig einde maakte aan deze verboden visscherij. Verboden, omdat men èn niet in dit gepachte water mag visschen en bovendien niet met de -egen mag hengelen. Beide jongelui vertellen thans aan den Kantonrechter dat ze dachten dat het wel mocht. Vijf vissies in totaal hadden ze verschalkt. Mr, Veltman vraagt sarcastisch aan beide jongens of ze nu werkelijk denken dat hij aanneemt, dat ze volkomen te goe der trouw gehandeld hebben? Waarop een stortvloed van instemmend commen taar volgt. Na eenige discussie krijgt ieder der vis- schende Nieuwediepers 2 boetes van een riks, pubs. 2 maal 1 dag hechtenis. Deze straf geldt ook voor den derde schuldige, die niet ver schenen was. De zegen wordt in beslag gehouden en kan de eigenaar terugkoopen. Banketbakker in de penarie. Men weet dat er, op aandrang van de Arbeids-Inspectie, niet gespeeld wordt me t overtredingen van de Arbeidswet. Ook diverse Heldersche middenstanders kunnen daar over meepraten. Thans stond terecht de banketbakker H. J. B. en wel voor het feit, dat hij zich voor de DERDE maal schuldig gemaakt had aan bovengenoemde overtreding. Wij schrijven dat „derde" met extra opval lende letters, omreden dat deze derde maal beteekent dat men op water en brood gaat, Faudeert men namelijk ten derde male, dan wordt er geen boete meer opgelegd, doch wacht Hotel de Houten Lepel. En zoo is het te verklaren dat bakker B. er min of meer penibel bijstond, niet bijster op z'n gemak. Het is dan ook geen erg op wekkend vooruitzicht als men als vijftiger gevangenisstraf tegen zich hoort eischen. De zaak zelf was, als de meeste arbeids- zaakjes, vrij onschuldig. De bakker had het razend druk in verband met het feit dat eep zijner knechts luchtbeschermingswacht had gedaan. Daardoor moest de 16-jarige A. Tho massen des avonds eVen nablijven. Maar de politie kwam op bezoek en constateerde de overtreding. Het was wel een ernstig vermaan dat de Kantonrechter aan den heer B. gaf. Nadat de eerste aanvankelijk geen andere weg zag als inderdaad celstraf, won later een milder inzicht het van de onverbid delijke zwaarste straf. Met het advies, dat het thans inderdaad de allerlaatste maal is dat hij er zonder cellulair afkomt en het opleggen van een boete van f 50, (subs. 25 dagen) verdwijnt de banket bakker schielijk uit de zaal. Opgelucht, tot en mèt! Gereden in een auto zonder afgeschermde lichten. De aannemer D. P. uit de Wieringermeer werd op 11 Juli aangehouden, omreden hij in een auto reed, waarvan de lampen niet afge schermd bleken, een eisch, die than;, aan elk vehikel gesteld wordt. De verd. zegt, dat het zijn schuld niet was, omdat zijn auto door de Duitschers gevorderd was. Het blijkt even wel dat dit, ronduit gezegd, een smoes was. De man was n.1. inderdaad met Duitschers uitgeweest, doch niet voor dienstzaken, doch voor een feestje. Men was voorts aangehou den door... een Duitsch officier. Uit alles blijkt, dat de man inderdaad zelf verzuimd heeft zijn lichten behoorlijk te ver duisteren, zoodat cr aan straf geen ontkomen is. 15.boete, of 7 dagen hechtenis. Licht laten branden in woning. De eerste Nieuwedieper, die zich schul dig gemaakt heeft aan onvoldoende ver duisteren van zijn woning stond eveneens in deze zitting terecht. Het was de heer J. v B., die in zijn woning aan de Loodsgracht verzuimd had het licht uit te draaien. Toen het huis verlaten was, ontdekte de politie de licht bron. De Ambtenair wijst er op dat er tal van overtredingen voorgekomen zijn in Den Helder en dat daarvoor strenge straffen gegeven zul'en worden. Hier vordert hij 25.boete subs. 25 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelt v. B. daarna tot 15.subs. 7 dagen. Gestorven koe niet aangegeven. Als sluitstuk van deze zitting verschijnt dan de veehouder J. R. uit Anna Paulowna. Een van diens koeien is gestorven en hoewel hij wist dat dit noodig was heeft hij verzuimd Schagen op te beilen teneinde het dier te laten weghalen. Booze opzet was hierbij volstrekt niet aan wezig. Het dier is bij den keurmeester ge bracht en verd. heeft er 5 gulden voor gehad. Er is geen gram van het dier in de consump tie gekomen. Dat alles verandert echter niets aan de zaak dat hij tijdig had dienen aan te geven, dat de koe gestorven was. Voor deze on- attendheid werd de man bestraft met 5. of 2 dagen. Na een lange rustperiode meent het Be stuur van de afdeeling Den Helder van bo vengenoemde vereeniging, dat zij, als alle an dere afdeelingen in het land, haar werkzaam heden weer moet hervatten. Als eerste punt op het programma staat een excursie naar de duinen bij Schoorl, die gehouden wordt op Zondag, 29 September a.s. De tocht staat onder leiding van den heer W. Margadant te Aerdenhout. Vooral voor hen, die belang stellen in paddestoelen en mossen belooft het een interessante dag te worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. NOG EEN FIETS WEG. Nog een fiets, eveneens staande aan den Kanaalweg, verdween. Ook hier miste een slot..» Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een KoftiB- en 1hBB-Surrogaat voor U, wat niet te evenaarden is. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar. Onze stad is weer bevolkt met duizenden menschen en dagelijks zien we verhuiswagens, waarvoor autobussen, veevervoerauto's, vracht wagens, paard en wagéns en andere voertui gen gebruikt worden, naar de stad terugkee- ren. Wie een verhuiswagen kan bemachtigen chartert die, omdat men er niet zeker van is, of men onder de huidige omstandigheden ook over eenige weken nog weg zal kunnen ko men van zijn evacuatie-oord. De benzine wordt nog veel schaarscher en als men meer dan twintig kilometer van Nieuwediep zit, wordt het vervoer van zijn huisboedel met een „kettenwagen" ook bezwaarlijk, zoodat velen het verstandig oordeelen, snel te beslissen. We wilden het echter niet hebben over degenen, die terugkeeren, maar over hen, die teruggekeerd zijn. Men stelde ons de zer dagen de vraag: „Waar is men het veiligst in de stad?" Op die vraag is maar één antwoord: „Thuis!" Thuis is de meest veilige plaats bij het in werking stellen van het luchtafweergeschut, maar ook wanneer er eens bommen mochten vallen. Het is gelukkig buitengewoon rustig de laatste weken en we gelooven niet dat er eenige gegronde reden is, waardoor we zou den kunnen veronderstellen, dat die toestand veranderen zal. Het is immers nu reeds ge bleken, dat de groote slag in het Zuiden van ons land, in België en in Frankrijk de roerig heid en onrust brengt. Dit neemt evenwel niet weg, dat de oorlog ook op andere plaat sen onrust kan brengen en onder die plaatsen kan ook onze stad behooren. De oorlog is nu eenmaal onberekenbaar. Mocht het daarom ooit het geval zijn, dat onze stad onrustiger wordt, dat afweergeschut ratelt of andere onaangename dingen als gevolg van den oor log plaats hebben, blijf dan thuis. Thuis is de veiligste plaats, dat Is ge bleken by vroegere ongelukken, de meeste slachtoffers zijn toen getroffen in de vlucht. We hopen, dat er geen redenen meer zullen zijn, om zich extra ongerust te maken, doch zoolang de oorlog duurt heeft men daarmee echter altijd rekening te houden, maar als er iets gebeurt, vlucht dan nooit in angst de duisternis in, doch blijf thuis en zoek die plaats op, waar de meeste weerstand is. Eerste film: „Sergeant Berry" met Hans Albers. Zooals door ons reeds eenigen tijd geleden werd aangekondigd, heeft de plaatselijke bioscoop-directie besloten de deuren van een der theaters weder te openen en wel die van het „Rialto"-theater. Eveneens werd medegedeeld, dat als eerste film naar alle waarschijnlijkheid gedraaid zou worden „Sergeant Berry", met in de hoofdrol Hans Albers. Het is gelukt met deze super-film van de Tobis een aanvang te nemen; een film, waar in men Albers, die nog steeds tot de meest prominente Duitsche acteurs van het witte doek behoort, in een zijner beste creaties te zien krijgt. Voorts was deze film voorheen nog niet in Den Helder vertoond. Het is een rolprent, waarin men Albers aanschouwt in al zijn vermaarde vitaliteit, een „Draufganger". Het milieu der filmi is Chi- cago, het dorado der gangsters, waarin Al bers zich als bestrijder van de misdaad pre senteert. Deze film is vol humor, schets en goede stemming, gekruid met de noodige sensatie en spanning. Een „geheime dienst"-film bij uitnemendheid. Met een fijne ironie wordt hier de spot gedreven met de doorsnee Ame- rikaansche gangster-film; met charme en gratie neemt dit werk niets ernstig zelfs zichzelf niet. Maar juist dat geeft de film haar speciale waarde. Zooals men in de ad vertentie in dit nummer der krant leest, vin den de voorstellingen plaats op Zaterdag en Zondag om 7 uur 's avonds. Zij eindigen te kwart over 9 uur. Zondagmiddags wordt een matiné gegeven. Voor een en ander leze men de advertentie. VERKEERS-MISÊRE. Een bewoner van de Ooievaarstraat deed bij de politie aangifte, dat hij aangereden was, zittende in zijn auto, door een andere auto. Zijn auto was daarbij beschadigd. Een onder zoek wordt ingesteld. KOLENKIST ONTVREEMD. Tegenwoordig kan iedereen alles gebruiken. Dat ondervond een stadgenoot, die het toe zicht had over een woning aan de Hector Treubstraat. Hij moest namelijk constateeren, dat de kolenkist genept was. FIETS VERDWENEN. Een fiets, die voor een café aan den Ka naalweg gestationneerd was, verdween op onnaspoorbare wijze. Verzekert Uw flets voor S gulden per jaar. Bij diefstal krj,gt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76, Collecte voor Gereformeerde Kerk ln Den Helder. De collecte, welke j.1. Zondag in de Ger. Kerk te Urk werd gehouden voor de Ger. Kerk van Den Helder, welke door de tijdsomstandigheden zeer veel heeft geleden, brar ht de som op van 456. Een prachtig resv'taat. Van heden af zijn, aan het distributiekan toor, alhier, verkrijgbaar, de formulieren voor aangifte van den voorraad brandstoffen. In ons nr. van Zaterdag wordt een publi catie opgenomen met uitvoerige gegevens be treffende het invullen van dit formulier. Zoek maar uit by wien. De keuze van huizen wordt minder in Den Helder. Men moet niet denken, dat het niet mogelijk is geen huis meer te huren (was het maar zoo!) maar toch zijn de laatste weken zooveel huizen verhuurd, dat het moeilijker wordt, in een bepaalde prijsklasse nog gemak kelijk te slagen. Men moet nu weer gaan zoeken. Toch ziet men in tal van wijken nog verscheidene huizen leeg staan en nu is het merkwaardig, dat verschillende huiseigena ren, die toch wel het plan hebben hun huizen weer te verhuren, liefst zoo spoedig mogelijk, verzuimen aan hun leege woningen een ver- huurpapier of -bordje te bevestigen. Men weet dus niet van wien het leege huis is en kan er dus vanzelf geen moeite voor doen om het te huren. Wij gelooven, naar wat we zoo hier en daar vernamen, dat er vraag is naar be hoorlijke middenstandswoningen in de prijs klasse van 20 tot 35 gulden per maand. De duurdere huizen worden trager verhuurd, de goedkoopste woningen blijven inderdaad leeg staan. We raden de huiseigenaren dus aan, maak door middel van de krandoor middel van ver'nuurborden of -papieren bekend, dat uw woning te huur is en noem den huurprijs, zoodat de huurders weten waar ze aan toe zijn. Het is ook wenschelijk, dat men, nu de toestand nor maler wordt, een vasten huurprijs bepaalt, zoodat men wederzijdsch weet waar men aan toe is. „Woningstichting" heeft, met ingang van 30 September weer den normalen huurprijs van zijn woningen ingesteld. Zij is daarbij van de veronderstelf&g uitgegaan, dat haar prijzen laag waren, zoodat een vermindering daarvan niet gegrond was. Bovendien stelt de raad de huurprijzen van „Woningstichting" vast. Men kan echter tal van woningen in onze stad huren tegen verminderden prijs. De huurverminderingen loopen dan van 10 tot 20 procent. Men doet echter verstandig, als men van plan is binnenkort terug te keeren, met het huren van een huis niet langer te wachten, wil men althans voldoende keus hebben. Ook zijn er verschillende huiseigenaren, die zich nog weing gelegen laten liggen aan hun eigendommen. Kapotte ramen worden nog niet hersteld, gebroken pan nen worden nog niet vernieuwd, zoodat de regen en wind vrij spel hebben. Men moet tenslotte zelf weten wat men met zijn bezittingen doet, maar verstandig lijkt het ons niet, dat men zijn huizen aan het spel van weer en wind overlaat. STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, is met ingang van 16 October 1940 benoemd tot lid van het college van cu ratoren van het Nederlandsch Meteorologisch Instituut de heer R. van Tijen, kapitein ter Zee aangewezen hoofd van de afdeeling hy drografie van het departement van defensie. PALINGFUIK IN DE WACHT GESLEEPT. Aangifte bij de politie werd gedaan dat van een visscher een palingfuik, hetwelk op gesteld stond aan den voet van den dijk, ge stolen was. Een onderzoek wordt ingsteld. GEHEUGEN VERLOREN. Gisteren ontmoette een politie-agent een hoog-bejaard persoon, die zeer zonderling op den weg deed. De man medenemende bleek dat deze niet meer wist hoe hij heette. Later kwam uit wie het was en dat de grijsaard aan geheugenverlies lijdende is. NOG MEER FIETSEN VERDWENEN. Voor een café aan den Brakkeveldweg ver dwenen nog 2 fietsen. Het houdt niet op! Wij worden op de wijde aarde, Als door een sterke vaste hand, Ais zaden in den wind geworpen, Als bloemen op het veld geplant., ff Boter- of theebons gevraagd voor vleesch- bons. Adres Singel 34. (na. 4 uur). Bewoonster Leeuwenhoekstraat 2 heeft 4 boterbonnen, die zy graag wil ruilen tegen 4 theebonnen, De een slaat diep en sterk de wortels. Hij grijpt de aarde en gedijt, Waarna hij breed, door niets gehinderd, In 't stralend licht zijn grootheid spreidt... De ander schijnt op steen geworpen, Zijn wortel zoekt vergeefs houvast, Hij blijft een levend-stervend zaadje. Waaruit noch bloei, noqh schoonheid wast... De een wordt groot, hij overvleugelt, De kleinheid door zijn groote pracht, De andere kan de zon niet vinden, Voor hem is 't leven als de nacht De een heeft een paleis als woning, Waarin de weelde hem omgeeft, Waarnaast de ander in een hutje, Vol leed en zware zorgen leeft De een eet als met duizend monden Het beste van den levensdisch, Terwijl het bordje van den ander Eén leege, felle aanklacht is Zoo gaart de een als buit op d'aarde, Wat d'ander toekomst, die 't ontbreekt. Tot dat het einde de verschillen Naar Wet en Wijsheid nivelleert De dood spreekt niet van „de een" of „de ander". Hij kent geen arm, hij kent geen rijk. Het allernederigste hutje En 't rijkst paleis zijn hem gelijk Naakt werd de aarde-tocht begonnen, Naakt wordt de laatste reis gedaan. Slechts wat de ziel zich heeft gewonnen, Heeft waarde, dat blijft voortbestaan. Hessel H. (Zitting van Maandag 23 September.) De Koog (Texel). Een duistere zaak. Op 3 Mei 1940 had een zekere M. Kn„ wo nende te De Koog een aantal goederen ge stolen. Verd. ontkende dit feit; hij had de goederen zelf niet op een wagen geladen, doch dat i.adden militairen gedaan aldus verd. Welke militairen waren dat? vroeg de Offi cier. Dat nu wist verd. niet te zeggen. Toen alles was opgeladen was verd. er mede weggereden. De bevoegdheid van de Nederl. macht is hier misbruikt, vond mr. Krabbe. Als getuige ci décharge kwam voor het hekje een zekere W. v. d. V., landarbeider te De Koog. Verd. vertelde, dat v. d. V. bij hem was, toen verd. in zijn schuur was. En heeft U niet gezien wie de goederen op de kar laadde Get décharge: Nee, dat weet ik niet; ik weet alleen de Kn. ermee is wegereden. De wachtmeester P. v. B. had zelf hout weggehaald, antwoordde verd. Maar er is veel meer wegenomen, zeide de Kantonrechter. Bovendien had verd. in Mei van een soldaat een kachelpijp voor drie kwartjes gekocht, ofschoon deze wist. dat deze kachelpijp van diefstal afkomstig was. Get. N. v. d. D„ uit Beverwijk was dienst plichtig soldaat in Den Burg te Texel. In het laatst van Mei kwam verd. bij hem om te zeggen, dat hij de kachelpijp best gebruiken kon. Hij lag in regen en wind, vertelde get. Dan had u die kachelpijp ook wel cadeau kunnen geven; meende de Politierechter. Deze verd. wou die drie kwartjes er persé voor geven; zeide get. Maar de kachelpijp behoorde toch toe aan den Staat der Nederlanden? vroeg mr. Krabbe. Dat is zoo aldus get. De Officier van Justitie eischte in beide zaken vrijspraak, waarmede de verdediger mr. Kamminga uit Alkmaar accoord kon gaan. De Politierechter, recht doende, sprak verd. van de beide hem ten laste gelegde feiten vrij. De Koog (Texel). Wollen lekens zijn warm. Een zekere W. v. d. W., uit De Koog, had op 31 Mei j.1. twee wollen dekens ge kocht van een zekeren N. v. d. D„ ofschoon deze wist, dat deze dekens aan het Rijk toe behoorden. Voor iederen deken had hij verd. 2.50 betaald. Al te correct is het natuurlijk niet. Waren het zulke beroerde oude dekens? vroeg de Politierechter aan get. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, zeide dat de soldaat v. d. D. de dekens door diefstal had verkregen en dat wist verd. De eisch luidde 25.boete, subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter, uitspraak doende, nam verd.'s omstandigheden in aanmerking en veroordeelde verd. tot een boete van 10. subs. 4 dagen. Te New lork ontvangen berichten uit Lon den melden, dat de Duitsche vliegtuigen de militaire doelen der F.ngelsche hoofdstad in den nacht van Dinsdag op Woensdag zonder ophouden hebben gebombardeerd. Golf na golf Duitsche machines viel x»i kort voor zonsopgang met brand- en brisantbom men aan. Het spervuur van h»t Fngelsrhe afweergeschut kon de verrassende doorbra ken der Duitsche bommenwerpers >>W< stui ten. Zelfs na zonsopgang woedden nog *ele branden, die den hemel met rookwolken overdekten. De algemeene opvatting is, dat Londen nog grootore versrhrikkinoen to wachten heeft. Duitsche hommen ziin ook in andere deelen van F.ngeland neergeko men. Drie groote hranden zijn ontstaan in een noordwestelijke kuststad. Tiidens een aanval bij daglicht, gisteren uitgevoerd op de Zuidwestkust, is de water- en electricis MtavCKyyeJiing .van een stad .vernield.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5