Dagelijks melden zich nieuwe leerlingen aan De groei van de Heldersche schoolbevolking #ebiocdet$ Distributie-nieuws Zaterdag 28 September 1940 Tweede Blad MadinieuwJ In drie weken tijds het aantal met bijna honderd protent toegenomen Ongeveer 2700 leerlingen op de Heldersche scholen Onbevoegde brandstoffen-controleurs op 'tpad Waarschuwing aan de bevolking Truus Hocbe heropent Dc speeltuinvereeniging gaat aan 't werk Leiders en sympathiseerenden gelieven hun adres op te geven Praktijk-winteravondcursussen Ambachtsschool Een extraatje voor „De Gorrel'en „De Gul" voor winkeliers Alle Kweekschool-klassen vangen a-s- Dinsdag aan Doopsgezinde Gemeente Den Helder Van schoonen schijn en bittere realiteit Voor slagers Vleesch Vleeschwaren Vakschool voor Meisjes Avondvaktcckenschool Het gemeentebestuur, de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel is tevreden over de toename van het leerlin genaantal op de scholen. Er gaat geen dag voorbij, of er melden zich nieuwe (eigenlijk moeten we schreven oude) leer lingen aan. De talrijke ouders, die het de maand September nog eens aan wilden zien, keeren nu terug naar eigen home en dat merken onze scholen aan den groei van het leerlingenaantal. We hebben in onze vorige beschouwing, nu 10 dagen geleden, er reeds op gewezen, dat het aanmelden van nieuwe leerlingen deze maand nog weinig bezwaren op zou leveren, omdat het onderwijzend personeei, door de kleinere klassen, de nakomers gemakkelijk bij kon werken. Dat wordt nu echter hoe langer hoe moeilijker, niet alleen omdat men met de leerstof vordert, maar vooral omdat verschillende klassen weer tot hun normale bezetting terugkeeren. Het mag daarom een gelukkig verschijnsel heeten, dat zoovele ouders vóór October terugkeeren. De Septem bermaand was zoo rustig, dat men het er nu wel op durft te wagen. Nu het groote. offensief tot nog toe practisch volkomen aan onze stad is voorbijgegaan, is er geen redelijke grond om te veronderstellen, dat October meer onrust zal brengen. Voor het onderwijs aan de kinderen is het meer dan wenschelijk, dat de ouders nü beslissen. Komt men niet, men is daarin natuurlijk volkomen vrij, dan moet men er evenwel ernstig rekening mee houden, dat het opnemen van de kinderen in de klasse waarin zjj behooren veel be zwaren op zal leveren en veel narigheid brengt voor de kinderen. Op onderstaanden staat, waarin het verloop van het leerlingenaantal sinds den aanvang van de scholen op 3 September, verwerkt is, ziet men, dat na de R.K. Jongensschool, die een leerlingenaantal van 171 telde j.1. Dinsdag, school 10 van de openbare lagere scholen de kroon spande met 166 leerlingen. S'chool 10 bevindt zich op de Vischmarkt. Deze buurt behoort dan ook wel tot de meest bevolkte van de stad. Achter de Vischmarktschool komt echter direct de Tuindorpschool met 164 leerlingen. Hieruit kan men dus concludeeren, dat ook de bewoners van het Tuindorp in massa teruggekeerd zijn. Dat blijkt ook uit het feit, dat volkshuisvesting daar practisch al haar woningen verhuurde. Typisch is dit ver schijnsel ook, omdat het Tuindorp, waar naast veel menschen van de marinewerf, heel veel marinegezinnen wonen. Het blijkt dus, dat Naar wij vernemen, is het deze week voorgekomen, dat zich bij verscheidene inwoners van Den Helder een persoon ver voegde, die zich voorstelde als officieel controleur van de brandstofcommissie, en die daaraan het recht ontleende de voor raden te controleeren. Gelezen de mededeeling in de Helder sche Courant, aarzelden de desbetref fende personen niet en'gaven den persoon vrij toegang tot de plaats, alwaar zich hun voorraad bevond. Het is niet bekend wat de bedoeling van dezen persoon (eventueel personen) ge weest is. Ook de brandstoffen-commissie staat op dit oogenblik nog voor een raadsel. Genoemde commissie verzocht ons ech ter een dringend beroep op alle stadge- nooten te doen in géén geval andere personen toegang tot hun brandstofberg plaats te verschaffen, dan hen, die een officieele machtiging daartoe bezitten en wel afgegeven door de brandstoffen-com missie van het Rijkskolenbureau te Den Helder. Ulochten zich vandaag en op volgende dagen nog meerdere van dergelijke onge- wenschte bezoeken voordoen dan waar schuwe men terstond de genoemde brand stoffen-commissie (Distributiekantoor) of de politie. inderdaad velen van hen Den Helder'trouw gebleven zijn. Oud Den Helder maakt met zijn 148 leerlingen ook geen slecht figuur. Trou wens, als men de bevolking van alle scholen, stuk voor stuk beziet, dan blijkt daaruit een normale groei van onze stadsbevolking. Zoo wel in het Centrum als in de buitenwijken is de terugkeer bevredigend; bij het openbaar als bizonder onderwijs groeit het leerlingen aantal gelijk. In normale omstandigheden bedraagt het aantal leerlingen op de O.L. scholen 2300 a 2400, zoodat nu reeds 60 procent van dit aantal present is. Trekt men het aantal gezinnen er af, dat door verschil lende omstandigheden niet meer terug komt, dan kan men het percentage waar schijnlijk op 70 a 75 procent schatten, zoodat nog een 25 procent van de school gaande jeugd ontbreekt. Bij het middelbaar onderwijs is weinig ver andering. Mogelijk echter zal daar het leer lingenaantal in het begin van de volgende week nog even toenemen, omdat enkele ouders reeds hebben toegezegd, met hun kinderen terug te komen. Het is echter begrijpelijk en verstandig, dat zij, die besloten hun kinderen naar de middelbare scholen hier ter plaatse te sturen, daartoe direct met den aanvang van den nieuwen cursus besloten, omdat later komen zich den geheelen cursus kan wreken. Dat bezwaar bestaat bij het lager onderwijs lang niet in die mate en vandaar dat ouders, wier kinderen een lagere school bezoeken, nu ook gemakkelijker terugkeeren. Hieronder geven wij een overzichtstaat: 3/9 11/9 24/9 O. L. Onderwas. School 5 73 88 105 7 70 108 120 6 54 72 105 8 64 86 111 14 67 88 99 10 64 127 166 4 90 131 148 Tuindorp 72 122 164 Javastraat 52 61 71 Centr. 7e Leerjaar 39 50 58 Huisduinen 38 43 58 Julianadorp 162 U.L.O.-school, Molenstraat 93 117 126 B.L.O.-school 27 43 55 Bizonder Onderwijs. Comeniusschool 38 48 60 R.-K. Jongensschool 76 129 171 R.-K. Meisjesschool 60 123 151 Kath. U.L.O. 22 30. 35 Rehobothschool 53 100 140 Gr. van Prinstererschool 38 85 114 Chr. M.U.L.O. 45 55 77 Chr. Opl. school 52 81 105 Vakschool v. Meisjes 58 68 79 Middelbaar Onderwijs. R.H.B.S. 83 85 86 Lyceum 93 94 97 1421 2034 2663 Waar iedere goed-gekleede vrouw iets naar haar smaak vindt. Tot de best-gerenommeerde zaken in dames- stoffen te Den Helder behoort, sedert ver scheidene jaren het bekende atelier van Truus Hoebe in de Keizerstraat. Hier toch vond een uitgebreide dames-cliën- tèle steeds iets naar haar smaak; hier ook werdefi op het atelier de hoogste eischen ge steld aan coupe en pasvorm, terwijl de kwali teit der geleverde stoffen steeds aan de hoogst te stellen eischen voldeed. Het zal dan ook tal van dames genoegen doen te vernemen, dat Truus Hoebe gistermiddag wederom haar be drijf geopend heeft in hetzelfde pand als voor heen. Alleen met dit onderscheid, dat de zaak een niet onbelangrijke wijziging heeft on dergaan: de voormalige huiskamer is thans tot paskamer ingericht, terwijl de ruimte, die eertijds als paskamer fungeer de, thans tot atelier promoveerde. Dit atelier, waarin het kwartet coupeuse's een even ruime als frissche verblijfplaats heeft gevonden, maakt, met zijn gunstigen licht val een prima indruk. De bovenverdieping is thans eveneens in ge bruik genomen, echter niet als onderdeel van den winkel, doch als woonhuis. Over de wijze waarop de winkel thans inge richt werd, behoeven wij niet veel te schrijven De goede smaak van Truus Hoebe is daarvoor in Den Helder té goed bekend, dan dat wij hierover behoeven uit te wijden. W e 1 mogen wij speciaal de aandacht vestigen op de wijze waarop de decorateur en étaleur, de heer Th. Verburgt, de étalage's verzorgde., Ze dragen het kenmerk van prima vakmanschap en geven de zaak een artistiek cachet. In het bijzonder de aparte handwerk-etalage kwam uitnemend tot haar recht. Tal van bloemstuk ken in de zaak vertolkten de sympathie van de clientèle dezer stoffen-zaak. Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een Koffie- en Thee-surrogaat voor U, wat niet te evenaarden is. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar. De Speeltuinvereeniging Den Helder gaat haar werkzaamheden weer hervatten; en dat nog wel op aandrang van tal van kinderen, die hifn speeltuin niet langer willen missen. Dit is wel het bewijs, dat de tuinen in onze stad in een dringende behoefte voorzien. Jammer genoeg moest het speeltuinwerk juist in de zomermaanden gestaakt worden. De oorzaken hiervan waren velerlei. In de eerste plaats waren twee speeltuinen, als ge volg van de bombardementen, deerlijk ge havend en voorts waren bestuursleden, leid sters en leiders overal verspreid geraakt. Nu de meeste kinderen evenwel weer in de stad teruggekeerd zijn, heeft het bestuur der Speeltuinvereeniging besloten de werkzaam heden weer te hervatten. Als gevolg van de vele verhuizingen van bestuursleden, leidsters, leiders en leden, wordt in een, in dit nummer ge plaatste, advertentie, ieder die medewer king wil verleenen aan den weder-opbouw van het speeltuinwerk, verzocht haar of zyn adres op te geven by den penning meester der Speeltuinvereeniging, Spoor- gracht 6. Zoo spoedig mogelijk zal dan een ver gadering worden belegd, waarin het nieu we werkplan voor de a.s. wintermaanden een onderwerp van bespreking zal uit maken. Het bestuur verwacht, dat velen weer als lid tot de Speeltuinvereeniging zullen toetreden, Aanvang eerst op 14 October a.s. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie in dit nummer, vestigen wij er de aandacht op, dat de praktijl'winteravond- cursussen van de gemeentelijke Ambachts school niet zullen aanvangen op 1 October a.s., zooals vermeld was, doch eerst op 14 October a.s. Voor b,„zonderheden omtrent de vakken, de toelating en de inschrijving van leerlingen zie men de advertentie. GEREF. KERK. Ds. P. Veenhuizen, Geref. predikant, alhier, is geplaatst op het tweetal voor een vacature bij de Geref. Kerk te Enkhuizen. Zooals men zich zal herinneren, a schreven wij deze week over „De •j Gorrel" en „De Gul", de twee roem- ruchte blauwe zeeridders, die, na een "5 menschenleeftjjd in hun huisje aan de 1; Renssteeg gewoond te hebben, ge- dwongen zyn by hun familie in te ;j trekken. „De Gorrel" en „De Gul" hebben het :i 5 SI niet breed. Vérre van dat; men kan a beter zeggen, dat ze het zeer, zeer :l karig hebben. En dat is eigenlijk spijtig ij j| voor twee van die merkwaardige pa- j: triarchen, die nu, op hun levensavond ieder dubbeltje moeten omkeeren om er ;j doorheen te zeilen. Het bleek echter, dat er ook thans J nog menschen gevonden worden, die j; iets voor een ander over hebben. Die j: a spontaan in de beurs tasten en- zonder j verdere plichtplegingen een bpdrag be- schikbaar stellen voor dit vermaarde duo, dat samen zoo ongeveer twee eeuwen oud is. Het deed zeer sympathiek aan van i 1 de Fa. M. van Ginkel, suikerwerken a a engros en detail, te Apeldoorn (voor- heen De Gezonde Apotheek in de Kei- j a a a a zerstraat) een adhaesie-schryven te jj mogen ontvangen met ingeslotenj- i 10 gulden voor „De Gorrel" en „De Gul". I j Terstond hebben wij het bedrag ter hand gesteld aan de oude zeerobben, die 1 •j er, dat laat zich denken, danig mee ver- li guld waren. „De Gorrel" zei: „pik in, jj 't is winter" en „De Gul": „Dat maakt nou de heele dag goed!" En zoo is hetzelden hebben wy ook a a met meer genoegen een douceur toe- j gestopt als aan deze twee grysge- baarde Methusalems. De aandacht zij er op gevestigd, dat alle Kweekschool-klassen, a.s. Dinsdag, 1 October wederom zullen aanvangen. Zij, die zich alsnog wenschen te doen inschrijven, kunnen zich melden bij den directeur van het Lyceum, Mid denstraat. Naar wij vernemen zullen de gostdienst- oefeningen van de Doopsgezinde Gemeente weer hervat worden. Nu de zij het geluk kig lichte schade -aan de kerk weer hersteld is, hoopt de kerkeraad Zondag 29 Sept. a.s. de diensten te hervatten met een middag godsdienstoefening om half vier, waarin Ds. P. J. Smidts voorgaat. Waar is ons straat-orgel Voila, de vraag die deze week gesteld werd door een der medewerkers aan dit blad. Een medewerker, kennelijk met lyri- schen inslag, niet zoozeer vanwege het feit dat hij enkele regelen aanhaalde van den inderdaad onvergetelijken en onver gelijkelijken Paul Verlaine die eens Frankrijk dichtersroem tot wereld vermaardheid mocht brengen, doch wel door het feit, dat hij zoo n doodgewoon pierement gebruikte als loozing van zijn dichterlijke nooddruften. Poëzie in dézen tijdlyriek in dagen van vuur en bloed. Van massa slachting en wereld-beving. Néén, dit is geen tijd voor poëzie! En dat werd wel zeer duidelijk gevoeld door de bespelers van ons Orgel, die aldra begrepen dat het einde van hun bohernien-bestaan aangebroken was en zij moesten omzien naar iets prakti- schers, iets waarmede zij tenminste iedere Zaterdag een gegarandeerd stuk brood kunnen thuisbrengen. Want ook bohémiens moeten eten en van een zwengelend orgelwiel kan zelfs geen orgelfamilie leven als er geen lieden zijn die hun geldbuidel voor den dag halen en enkele penningen willen offeren voor zulk een lyrisch inter mezzo. Vandaar dat de orgelmannen de lier aan de wilgen hebben gehangen, beter gezegd het pierement op stal hebben gezet, en thans, ganschelijk prozaisch, te steenen bikken geslagen zijn ter plaatse waar eens Piet Kramers schep ping, het Bondsgebouw, allias Stella Maris Huis, zijn markante contouren verhief in de Heldersche hemelkoepel. Steenen bikken kent U een een toniger, prozaischer, nuchterder en grauwer werk? Ja, er is één arbeid, die nóg eentoni ger, prozaischer etc. is, dan dit steenen- bikken. Het is met een pierement langs de straten van een stad te draven, 8 uur per dag te zwengelen aan het muziek- wiel en dan tóch thuiskomen met slechts enkele stuivers. Ik verzeker U lezer dat de bohemie- nerie. de poëzie en de lyriek dan wis en waarachtig in een ommezien verdwenen is. Bij Ubij mij en zelfs bij hen, die een generatie lang Den Helder vulden met alle deunen van ,.Daysie, Daysie" af tot Prikkeldraad" aan toe. Moord op de poëzie zou men het kunnen noemen. Noem het zooals U wilt, maar er zit méér poëzie in 8 uur steenenbikken per dag dat gehonoreerd wordt met een be hoorlijk weekloon, dan in het zwengelen aan een orgelwiel dat een paar kwartjes per week inbrengt. Althans voor de betrokkenen! Voorts nog een woord van fel protest. Daar lazen wij dat twee Zeeridders, twee stokoude dapperlingen uit den Ouden Helder, hun Kasteel gaan ver laten, omdat het Kasteel zóó oud en bouivvallig is, dat ze vreezen, dat het boven hun grijze hoofden zal weg waaien. Indien Nieuwediep zich óóit heeft moeten schamen, dient het zulks thans te doen. Zóó behandelen wij dus onze voorvaders, die ons ten voorbeeld zijn in moed, volharding en zelfopoffering. De dappere kerels van de zee. die zoo vele malen hun leven gaven voor een ander. En die nu verkommeren in een krot dat men den naam van „huis" niet meer mag geven. Het is een leelijke veeg op het bla zoen van de stad Den Helder, die in den jare 1940 gedoogde dat twêe zijner dapperste zonen leefden in het oudste, bouwvalligste en smerigste kot dat heel die stad bezit, 't Is Bitter dat er zulke huizen nog mogen bestaan, in onzen verlichten tijd. Om maar te zwijgen van de huisheeren die den euvelen moed hebben van deze huizen de huurpennin gen op te strijken. Zijn dat nu soms de heeren, waarvan de Bijbel zegt: dat-ze- de-huizen-der-weduwen-opeten? Zooals bekend geeft elke der vier met „01 vleesch" gemerkte bonnen gedurende het tijd vak van 23 t/'m 29 September 1940 recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, o f een rantsoen vleeschwaren. De met „01 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven nog.geldig tot en met 6 October 1940. Nadrukkelijk wordt de aandacht van de slagers er op gevestigd, dat op de bon „01 worst, vleeschwaren" alleen vleesch waren mag worden verkocht. Deze bon mag dus in geen geval wor den aangewend voor het afleveren van vleesch en/f been. Overtreding is strafbaar. Slagers, die vee en vleesch willen bet l ekken. De slagers moeten de bonnen: 01 vleesch, 01 worst-vleeschwaren, een rantsoen vleesch, een rantsoen vleeschwaren, op opplakvellen plakken. Zij plakken in elk hokje slechts één bdh, zoodat een volgeplakt opplakvel steeds 100 bonnen bevat. De bovengenoemde bonnen mogen door el kaar op hetzelfde opplakvel voorkomen. Boven dien mogen hierbij worden gevoegd de restee- rende bonnen 79, 84, 89, 94 en 99 tot een ma ximum van 99 stuks. De bonnen moeten in veelvouden van 100 stuks worden ingeleverd en moeten vergezeld zijn van een ontvangstbewijs vleesch MD 201e. De inleveringsdagen voor vleeschbonnen zijn dezelfde als voor vleeschwaren. Voor winkeliers en slagers, die vleeschwaren van derden willen betrekken. In het tijdvak van 30 September t/m 4 Oct. a.s. kunnen bij den distributiedienst worden ingeleverd, geplakt op opplakvellen en verge zeld van een ontvangstbewijs MD 201 de bon nen: 01 vleesch, 01 worst-vleeschwaren, één rantsoen vleesch, één rantsoen vleeschwarenV alsmede de overgebleven bonnen 79, 84, 89, 94 en 99 tot een maximum van 9 stuks. Al deze bonnen mogen door elkaar worden opgeplakt. Het totaal aantal ingeleverde bon nen moet minstens 40 bedragen, terwijl het steeds een veelvoud van 10 bonnen moet zijn. Bovengenoemde bonnen met uitzondering van de bonnen 79, 84, 89, 94 en 99 zijn nog geldig tot 6 October a.s., zoodat deze ook nog in het tijdvak van 7 t/m 11 October 1940 kun nen worden ingeleverd. De inleveringsdag is voor hen, die een code nummer hebben van: 1001 t/m 1999 op Maandag 30 Sept. a.s., 2001 t/m 2999 pp Dinsdag 1 October a.s., 3001 t/m 3999 op' Woensdag 2 October a.s., 4001 t/m 4999 op Donderdag 3 October a.s., 5001 t/m 5999 op Vrijdag 4 October a.s. Voor Den Helder en omstreken. Juli 1.1. werd het diploma Hulp in de Huis houding behaald door: J. Abbring, I. M. Boels, M. Bok, I. Boon, L. Bijl, G. Fluiter, J. Geluk, G. Haagsma, L. Kootker, M. Kuyper, G. van Niel, H. Preus, W. Reekers, M. van den Wijngaard, te Den Helder; N. Dros, M. Drijver, N. Smidt te Texel; V. Blankman te Wieringen. Het diploma Coupeuse behaalden: J. Kok en S. J. Koster te Den Helder; het diploma Huisnaaister: T. Beers, C. Dekker, A. van Haaien, W. Labrujère, A. Moens, F. v. d. Putte, N. Rietmulder, E. Schoen te Den Hel der; T. Dros te Texel. Het getuigschrift van de 2-jarige primaire opleiding kon worden uitgereikt aan: E. Ab- benes, C. Bastiaanse, G. Blankman, N. Blok ker, N. Breed, N. Bremer, M. Bijl, C. van Dam, C. Dito, A. Doves, L. Frankfort, M. Fonteyn, C. de Haas, H. Hartog, M. van Hoek, S. Hooiveld, H. Klik, M. Koning, L. de Lange, R. van Leyden, C. Lubsen, F. Mos, J. van Nuysenburg, A. Rebel, J. Riekwel, N. Sjoerdsma, G. Smith, M. Sons, M. Tijsen, G. de Visser, C. Wagemaker, A. van Zweden te Den Helder; A. Visser, Anna Paulowna; J. Hooymayers, J. Kranenburg te Breezand; A. van Scheyen te Callantsoog. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar van de opleiding Huisnaaister: T. Bos, M. Dienaar, *A. Klok, C. Krouwel, A. Lefeber, J. de Loos, T. Pronk, A. Schaap, A. Sweep, A. Terol, J. Zwart te Den Helder; H. Kamst te Wieringen. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar primaire opleiding: N. Abbenes, N. Bais, A. den Bakker, A. Biersteker, S. Blaas, A. v. d. Boom, T. van Breugel, W. de Buck, J. But, F. Cornegoor, A. Dekker, J. Dekker, T. Del ver, J. Deyl, T. Dienaar, M. Donkers, T. van Dijk, S. Dijkstra, L. Egner, L. Graafland, M. Haaksema. L. van Hartingsveldt, R. Heertjes, G. van der Hert, H. van der Heide, A. Hertog, M. Hofland, W. Hoveling. J. van Immerzeel, C. Jole, W. Ralwij, H. Kaptein, A. Keyzer, N. Keyzer, C. Koopman, H. Kootstra, J. de Kos ter, H, Mark, A. Noordijk, H. van Os, G. Pet ter, G. Piller, N. Reuvers, H. v. d. Schoor, M. Slikker, N. Tiessen, M. Timmers, A. Tol, C. v. d. Vinden, C. Visser. E. dé Vries te Den Helder; W. Ansink te Slootdorp; J. Kort, N. Rotgans, T. Sikkema, P. de Vries te Wierin gen. De nieuwe cursus voor de gemeentelijke avondvakteekenschool zal aanvangen op Maandag, 14 October a.s. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie bestaat tot aan dien, dag nog gelegenheid zich als leerling te laten inschrijven. In verband met de verduistering zullen zoo noodig te lesuren worden vervroegd. JAAP BAKKER Ook Uw kapper! Dagelijks geopend: Van 9 tot 7 uur.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5