Over Nederysch-lndië is niet gesproken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Amerika moet met alle kracht bewapenen" Moskou blijft China helpen Verduisteren 7.21 uu r tegen Japan BONNEN De Vereenigde Staten in het a.s. voorjaar in oorlog Engelsche vloot opnieuw naar Dakar? Drielaodenpact voor uitbreiding vatbaar AANVAL OP BERLIJN MISLUKT Grensincident in Indo China Brood- co vlccschbon ook in 't restaurant die deze week gelden KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 30 SEPTEMBER 1940 68e JAARG. No. 9C42 Het driemogendhedenpact Vanavond gaat de verduistering in om HELDERSCHE COURANT Overleg Canada en de V.S. Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Talrijke Amerikaansche bladen achten den toestand na het sluiten van het driemogendhedenpact van Berlijn kritiek. De „New York He rald Tribune" geeit de opvatting van goed ingelichte waarnemers weer met de aanduiding, dat de Vereenigde Staten zich in het a.s. voorjaar, indien niet vroeger, ln oor log zullen bevinden, hetgeen natuur lijk ook afhangt van het doorzet ten van Engeland. Hetzelfde blad zou het feit, dat de Engel- sche vloot niet overwonnen is, alsmede het vlootbouwprogramma van de Vereenigde Staten als lichtpunten willen zien. Zoolang beide vloten niet bedwongen zijn. behoeft Amerika niets te vreezen. Terwijl Engeland zich verbitterd te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw verworven steunpunten in den Atlantischen Oceaan onaantastbaar maken. De toestand in den Stillen Oceaan daar entegen is ongunstiger en zou kritiek kun nen worden in het geval van een Engelsche nederlaag. In ieder geval moeten Amerika en Engeland met de Britsche Dominions ook in den Stillen Oceaan hun militaire posities versterken. De New York Daily News spreekt in een bericht uit Washington van de z.g. alge meen verspreide meening, dat de Vereenig de Staten een uitstapje maken met den oor log als einddoel en dat de beslissende crisis nog voor de verkiezingen in November zou kunnen komen. Vrijdag heeft in de Ameri kaansche ministeries een groote spanning geheerscht. De New York Times is van mee ning, dat de toestand voor de Vereenigde Staten duidelijk is: Amerika heeft noch de wensch, noch de vereischte middelen om te gen Japan oorlog te voeren. Wat Engeland betreft is het Amerikaansche volk van de noodzakelijkheid overtuigd, dat Engeland ook in het belang van de veiligheid der Ver eenigde Staten alle hulp verdient. Met alle kracht bewapenen. De Amerikaansche vice-minister van bui- tenlandsche zaken Sumner Welles heeft te Cleveland het woord gevoerd en verklaard, dat de Ver. Staten zullen voortgaan met Fn- geland alle hulp in den vorm van leverin gen van allerlei aard te verleenen. at het vraagstuk van het Verre Oosten betreft, elke desbetreffende kwestie kan door onderhan delingen vreedzaam worden opgelost. De Ver. Staten wenschen, dat aldaar de rechten van Amerika en van de Amerikaansche bur gers door alle mogendheden overeenkomstig de bestaande verdragen of overeenkomstig het volkerenrecht zullen worden geëerbie digd. Alle handeldrijvende landen dienen al daar gelijkgerechtigde mogelijkheden te heb ben. De Ver Staten verwachten ook, dat de internationale verdragen zullen worden na gekomen. De Ver. Staten z;jn bereid eventu eele wijzigingen in deze overeenkomsten of verdragen, welke naar de meening van de betrokken landen noodig zijn, te overwegen. Japan heeft het voornemen te kennen gege ven alleen te willen beslissen, in hoeverre d. P. meldt aan zijn bladen naar aanlei ding van het sluiten van het Driemogendhe denpact te Berlijn, dat van bevoegde Dnitaehe zijde wordt verklaard, dat het Anti-Homin- ternpact ook nu nog onveranderd bestaat. Op de vraag of Nederlandseh-Indi» tot de Aziatische of tot de Europeeech# In vloedssfeer behoort, werd gezegd: „Deze kwestie is bij de besprekingen over het Drie mogendhedenpact niet behandeld". De vraag, welke houding DnMeehland te genover Zuid-Amerika aal aannemen, weed in dien zin beantwoord, dat Dnitechland zieh nooit tegenover de Monroeleer heeft „Wij hebben natuurlijk belang Mj trekkingen op alle len van Amerika", aoe met de belangen van de Ver. Staten en met de verdragsrechten van de Amerikaansche burgers rekening gehouden moet worden. Als lichtpunt noemde Welles de toenemen de samenwerking der Amerikaansche repu blieken. Ten slotte legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid voor de Ver. Staten met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. Overleg tusschen de V.S. en Ca nada. De gemeenschappelijke verdedi gingscommissie van de Vereenigde Staten en Canada zal Woensdag a.s. over het bondgenootschapsverdrag van Berlijn te Boston overleg plegen. Officieele Chineesche kringen te Tsjoengking verklaren, volgens U. P., dat China toezegging heelt ontvan gen, dat het ondanks het drie-mo- gendhedenpact verderen steun van Rusland tegen Japan zal krijgen. Chi na is besloten den strijd voort te zet ten, ongeacht welke consequenties dat zal hebben. De „Tairikoe", een orgaan van het Japan- sche leger, schrijft, volgens een U. P.-bericht uit Sjanghai, dat indien de Vereenigde Sta ten ook nu nog zullen voortgaan China te steunen tegen Japan, dit zou worden be schouwd als een motief voor het in werking treden van het bondgenootschap met de As- mogendheden, dus voor het begin der vijan delijkheden. Toch RussischJapansche over eenstemming? Naar te Tokio uit betrouwbare bron ver luidt, geeft Japan zich op het oogenblik moeite met Rusland tot een overeenstemming te geraken, zegt U. P. Men hoopt te Tokio, met de Sowjet-Unie een zelfde overeenkomst te kunnen sluiten als het pact fusschen Rus land en Duitschland. Japan heeft hiertoe van Tokio uit voeling genomen, en ook reeds via Berlijn contact gezocht. Naar te Tokio verluidt, is het daar niet erg duidelijk, welk standpunt Rusland ten op zichte van het nieuwe drie mogendhedenpact zal innemen. In officieele kringen te Vichy is verklaard, dat men de via buitenlandsche zenders ver spreide mededeeling. dat vijf Engelsche duikbooten. vijf torpedojagers en minstens tien kruisers en hulpkruisers uit Gibraltar zijn vertrokken en naar Dakar onderweg zijn niet kan bevestigen, aangezien men niet op de hoogte is van deze gebeurtenis. Hetzelfde geldt voor het bericht, dat zich aan boord van de Engelsche oorlogsschepen zevendui zend man zouden bevinden, die bij een nieu we landingspoging in den strijd zouden moe ten worden geworpen. REACTIE VOOR DE ASMOGEND- HEDEN GUNSTIG. De Popoio di Roma wijst op de volkomen geestelijke solidariteit van Spanje met de asmogendheden en noemt in dit verband de volgende beteekenisvollc factoren: 1. Serrano Suner. de Spaansche minister van binnenlandsche zaken was aanwezig bij een ontvangst aangeboden door Von Ribben- trop ter eere van graaf Ciano en den Japan- schen ambassadeur te Berlijn. 2. Het onderhoud tusschen Ciano. Suner en Von Ribbentrop. na afloop waarvan een officieel communiqué liet weten, dat volko men opheldering tusschen de as en Spanje bereikt was. .3. De aankondiging van het komende be zoek van Serrano Suner aan Rome. Inderdaad, besluit de. Popoio di Roma. het drielaodenpact is voor uitbreiding vatbaar! Een Engelsch vliegtuig neergehaald. Gisternacht hebben Britsche vliegtuigen boven Noord- en West-Duitschland gevlogen, niet de kennelijke bedoeling door te dringen tot het roergebied en de rijkshoofdstad. In een stad in het Rijnland vielen bommen op een voorplaats en op buitenhuisjes. De aangerichte materieele schade is niet aan zienlijk. De vijandelijke vliegers die Berlijn probeerden aan te vallen, ontmoetten zoo als reeds kort gemeld, doeltreffend afweer geschut in het westen van de rijkshoofd stad en werden deels gedwongen terug te keeren, deels naar het zuidoosten te vliegen. Het stadsgebied van Groot-Berlijn bleef der halve dezen nacht van Britsche vliegtuigen verschoond. Een toestel, met een Australi sche bemanning, werd door luchtdoelartil lerie omlaag gehaald. SLAMEESCH VLIEGTUIG WERPT BOMMEN. Volgens een bericht, dat te Vichy uit Hanoi is ontvangen, zou zich tusschen Indo-China en Thailand een incident hebben voorgedaan. Een Siaineesch vliegtuig heeft volgens dit bericht bommen geworpen T>p een indochi- neeschen gendarmeriepost, 70 kilometer in het binnenland gelegen. In bevoegde kringen te Vichy kent men aan dit voorval geen over dreven beteekenis toe. en duurt tot morgenochtend 7.40 uur EEN SYSTEEM VAN WISSELBONNEN. Vanaf morgen 1 October zal ook in hotels en cafés, restaurants, een bon moeten wor den afgegeven wanneer men brood of vleesch resp. vleeschwaren bestelt. De restaurateur moet deze bonnen op zijn beurt bij zijn leveranciers inleveren ter verkrijging van brood, vleesch of vleeschwaren. Zooals bekend, zijn in het algemeen de voor een bepaalde week aangewezen brood bonnen ook nog op den Maandag en Dins dag van de daarop volgende week geldig, terwijl de voor een bepaalde week aange wezen vleeschbonnen ook nog gedurenfle de geheeledaarop volgende week geldig zijn. Deze verlenging van den geldigheidsduur geldt echter niet voor zoover de bonnen bij de hofels, restaurants, café's e.d. wor den ingeleverd, aangezien deze instellingen de bonnen nog moeten gebruiken om zelf brood en vleesch te koopen. Wisselbonnen. De distributiediensten zullen op aanvraag aan de hotels, restaurants, café's, broodjes winkels e.d. welke hiervoor in aanmerking komen, met „een half rantsoen brood" en ,een kwart rantsoen vleesch" gemerkte wis selbonnen uitreiken. De met „een half rant soen brood" gemerkte bonnen geven recht op ongeveer 50 gram brood, de met „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte bonnen op ongeveer 25 gram (rauw gewogen) of vleeschwaren. Deze wisselbonnen dienen aan bezoekers, die hun bonnen inleveren, te worden afgegé- ven, voor het geval de aan hen verstrekte hoeveelheden brood of vleesch niet overeen komt met het op de bonnen van de brood kaart of de vleeschkaart verkrijgbare rant soen. Zoo zal b.v. aan een bezoeker, die een broodje van ongeveer 50 gram bestelt en daar voor een broodhon inlevert een bon voor „een half rantsoen brood" moeten worden terug gegeven. De bezoekers kunnen de door hen ontvan gen bonnen voor, een half rantsoen brood" of„ een kwart rantsoen vleesch" bij een vol gend bezoek aan een hotel restaurant of der gelijke instelling inleveren. In verband hier mede hebben deze bonnen een onbeperkten geldigheidsduur. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat bonnen voor ,een half rant soen brood" of „een kwart rantsoen vleesch" niet mogen worden gebruikt voor het koopen van brood of vleesch en vleeschwaren bij bakkers of slagers en andere leveranciers. De druivenaanvoer in hetWestland bereikte in de afgeloopen dagen zijn hoogtepunt. Honderden schuiten met kistjes werden te Poeldijk verhandeld (Foto Schimmelpenniqgh) OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 8: geldig van 30 Sept. tot en met 6 Octo ber (niet gébruikte tot en met 8 October). rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts blijven de bonnen van serie 7 nu nog geldig tot en met 1 October. Bon 05 Lm. 12 (boterkaari): gel dig van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op Vt pond boter. Bon 05 t.m. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op Vf pond margarine of V/. pond boter. Bon 08 (velkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 October. De ze bon geeft recht op V-> pond ge smolten spijsvet of V> pond boter. Bon 09 Lm. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober Elk der honnpn geeft /echt op het koopen van V-> pond boter met 10 cenf reductie. 02 Vleesch (vleeschkaart): gel die van 30 September tot en met ft October (niet gehruikte tot en met 13 October). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of een rantsoen vleestfh waren. 02 Worst, vleeschwaren (vleesch kaart): geldig van 30 September tot en met 6 October (niet gebruik te tot en met 13 October). De niet gebruikte bonnen mo gen in de week van 7 t.m. 13 Oc tober niet in hotels, restaurants e d. gebruikt worden. Deze bon geeft recht op het koo pen van één rantsoen vleeschwa- •en. Het rantsoen vleeschwaren be draagt: Voor 'gekookt of gerookt varkens rund- of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten 75 gram. Voor gekookte worstsoorten 100 gram. Voor leverartikelen 125 eram. Voor bloedworst 150 gram. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maizena. griesmeel puddingpoeder' of pud- dingsauspoeder tot en met 1 Nov. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena. wegende 225 gram. ver- kriigen. Tevens kan men voor bon „28" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie nakies, elk'bevatfpnde tefi hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon eeeft ook recht or> een pakje pudding- sausnoeder. ten hooggte bevattende 100"gram zetmeel. Bon 41: Naar keuze V-> pond rijs- temeel. rijst of rijstebloem tot en met 4 October. Bon 54: Naar keuze Vi poqd ha vermout. havervlokken, gört of grutten, tot en met 4 October. Bon 71: Naar keuze V> pond tar. wemeel. tarwebloem. roggemeel, roegebloem, zelfrijzend bakmepl. gemengd meel, of boekweitmeel tot en met 4 OcL Bon 104: Naar keuze 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, 200 eram vloeibare zeep, geldig tot en met 18 October. Zij. die de eezinswasch naar een wascherij sturen, zullen voor elke 8 Kg. droog wasehgoed één bon 104 aan de wasscherij moeten af staan. Bon 109: 1 kilo suiker tot en met 25 October. Bon 114: Vt pond koffie of V* ons thee tot en met 8 November. Scheerzeepbon 116: gr'dif van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube seheercrême of één pot scheerzeep fa Heen voor mannë lijke personen boven 15 jaar). Petroleumzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot er met 3 November (qlleen voor «heeenen die daartoe vergunning bebben).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1