Voed selvoorziening gewaarborgd voor Doitschlood en de bezette gebieden Naar Spaanscti itaiiaansch solidariteit r ontvangt II SI voormannen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER AMERIKAANSCHE te Manilla Verduisteren oorlogsschepen 7.18 uu r Zuivel- en landbouwpositie gunstig ZONDER BON? OP DE BON! Dc landbouw buiten de ontslagverordening? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) D I N S D AG 1 OCTOBER 1940 68e JAARG. No. 9043 Moeilijkheden voor Nederland en België werden overschat Siamceschc troepen op Indo Chineesch gebied Straks Singapore als basis? Suner reeds heden bij Mussolini Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.42 uur HELDERSCHE COURANT Ultgara der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Tijdens een interview heeft Rijks minister Darré verklaard, dat de voedselvoorziening van Duitschland en de bezette gebieden, dus ook Ne derland, niet in gevaar is. De oogst in Duitschland is over de geheele linie gelijk gebleven en hier en daar zelfs overvloediger geworden. De fruitoogst is slecht, daarentegen is de teeltop pervlakte van groente met 30 ver hoogd. Duitschland heeft in 1940, aldus zeide de minister, een graanoogst in oorlogstijd van 24.6 millioen ton tegen een gemiddelden oogst van 25,1 millioen tón in de jaren 1934 tot 1938. Wij zijn dus twee procent beneden het gemiddelde gedaald. De broodvoorziening van Duitschland is evenals vroeger voor een lange periode gewaarborgd. Wij hebben, wat graan betreft, een voorraad van rond 6.2 millioen ton tot aan het begin van den Oorlogsoogst gehandhaafd en hebben hem thans nog.' Wij hebben, aldus de minister, zelfs dit jaar een meelvoorraad van 150.000 ton meer bij de bakkers. Aan aardappelen zuilen wij waarschijn lijk een oogst binnen halen van 60 millioen ton, hetgeen 5 millioen ton meer is dan in het laatste vredesjaar. Wij hebben ook een oogst aan suikerbieten, die liooger is dan in het laatste vredesjaar. Wij oogsten waarschijnlijk 20 millioen ton, terwijl de oogst in het afgeloopen jaar slechts 18.7 millioen ton bedroeg. Niet minder vet. De grootte van het huidige vetrantsoen wordt gehandhaafd. De vleeschrantsoenen zullen in den ko menden winter eveneens onveranderd blij ven. Onze veestapel heeft zich normaal ontwikkeld. De gunstige opbrengst van den hakvruchtenoogst maakt het mogelijk de varkens in de toekomst weer iets zwaai' der te mesten dan in de laatste maanden. De vooruitzichten voor de groentevoorzie ning in den a.s. winter zijn beter dan in het afgeloopen jaar. Slechts de vooruitzichten voor ooft zijn slecht. Wij hebben als gevolg van den strengen winter en van de ongunstige Weersomstandigheden in den bloeitijd een mislukten fruitoogst. Van beslissende be- teekenis echter, aldus minister Darré, is de vetvoorziening geweest. De levering van melk aan de zuivelbedrijven bedroeg in 1933 10.3 milliard liter en in 1939 15.9 mil- liard liter. Midden in den oorlog is thans echter de levering van melk nogmaals met 10 tot 15 pet. gestegen, waardoor weer een stijging der boterproductie ontstond De Duitsche boterproductie was in het eerste halfjaar van 1940 rond 30 pet. hoo- ger dan in dezelfde periode van 1939, het geen gedeeltelijk een gevolg is geweest van den overgang van het gebruik van volle melk op ondermelk. Zonder de te juister tijd doorgevoerde groote uitbreiding van de zuivelbedrijven zou deze stijging in de levering van melk nooit mogelijk zijn geweest. De plattelands bevolking heeft in de laatste ajren voor de ze taak 300 millioen rijksmarkt opgebracht. Geen bijzondere moeilijkheden. De teeltoppervlakte van groente is met 30 pet. verhoogd. De opbrengst van de groente teelt is gedeeltelijk, zooals b.v. bij kool, met 50 pet. gestegen. Bommen op Portland. Het oogenblik waarop zes bommen door een Duitich vliegtuigeskader op de kadewerken van deze Engelsche havenstad worden uit geworpen (Foto Weltbild) DARRÉ Wij zullen noch bij de verzorging voor de bezette gebieden, noch voor de verzorging voor andere Europeesche staten in dezen oorlogswinter bijzondere moeilijkheden heb ben, aldus verklaarde de rijksminister. De moeilijkheden der voedselpositie in Neder land en België heeft men in het buitenland aanzienlijk overschat. De hongeragitatie van Engeland heeft een zuiveren politieken achter grond en wanneer eenige Fran sche steden in den aanstaanden win ter honger zouden lijden, hetgeen ik overigens niet geloof dan is dit haar eigen schuld. De zware schade, die door de eigen schuld van de Fran- sche landbouwers en hun leiding is ontstaan, is niet zonder meer op te heffen. Ten slotte zeide rijksminister Darré, dat de berekening der deskundigen van onze vij anden, als zouden door de toeneming van on zen invloed de moeilijkheden toenemen, to taal verkeerd is. Onze invloed reikt van den Noordkaap tot aan de Italiaansche belan gensfeer. Wij hebben het hierdoor gemakke lijker, omdat de mogelijkheden voor het uit wisselen en voor den handel veel talrijker zijn. VERBETERDE FRANSCH—JA- PANSCrfE BETREKKINGEN. Troepen van Thailand (Siarn) zouden, naar de Tsjoegai Sjogyo Sjimpo uit Hongkong meldt, op niet nader aangedui de plaats 65 kilometer diep ip het gebied van Fransch Indocbina zijn doorgedrongen In bevoegde Fransche kringen te Genève hecht men waarde aan de waarneming dat de JapanschFransche betrekkingen na het sluiten van de militaire overeen komst van Hanoi merkbaar verbeterd zijn. Men wijst er in het bijzonder op. dat de Japansche regeering volkomen correct de bepalingen van de militaire overeenkomst uitvoert. Verscheidene detailkwesties, die met betrekking tot de technische uitvoe ring van de militaire overeenkomst nog onopgelost gebleven waren, zijn van weers kanten naar men in bevoegde kringen betoogt loyaal behandeld, zoodat van een wezenlijke ontspanning gesproken kan worden. VERBODEN HANDEL OP DE MARKT. De Amsterdamsche politie heeft gister middag omstreeks half vier twee vrouwen gearresteerd, die schuldig bevonden wer den aan de overtreding van de textiel- distibutiebeschikking. De schuldigen waren een marktvrouw en een kooplustige in de Westerstraat. Hier was sprake van handel in flanellen hein den en andere goederen van deze stof zon der overlegging van de daartoe benoodigde bonnen. Aangezien zoowel de verkoop als de aankoop op onrechtmatige wijze ge schiedde is tegen beide vrouwen procesver baal opgemaakt. De goederen zijn in beslag genomen Verscheidene eenheden van het Azia tische eskader der Amerikaansche vloot, waaronder de lichte kruiser Marble Head, het geleideschip Black Hawk en een aantal torpedojagers, zijn te Manilla, komende uit de Chineesche wateren, volgens U. P., gearriveerd. Omtrent de uit Hono- luiu afkomstige berichten, als zou dit eskader worden versterkt, is van bevoegde zijde niets te vernemen. In officieuze kringen neemt men echter aan, dat als de Amerikaansche vloot werke lijk in de wateren van liet Verre Oosten een versterking zou ondergaan. Singapore als steunpunt zal worden gebruikt. Voor de eer ste maal zou dan hot gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaansche front in het Verre Oosten aan den dag treden, zoodat Japan ge dwongen zou zijn diplomatieke of militaire tegenmaatregelen te nemen. Een woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, Suma, heeft verklaard, dat Japan, ondanks de Drie- mogendhedenovereenkomst, alle pogingen in het werk stelt om de Japansch-Amerikaan- sche twistpunten op diplomatieke wijze te regelen. Het Driemogendhedenpact is een defensief verbond en is niet bestemd een aan val van een anderen staat te provoceeren. Op de vraag of Duitsche oorlogsschepen, die in den Stillen Oceaan opereeren, door Ja pan worden bevoorrecht, antwoordde Suma dat hieromtrent „in het verdrag geen voor ziening is getroffen". Op een andere vraag, namelijk of een oor logsverklaring moet voorafgaan aan een in werking treden van de wederzij dsche onder steuning, werd geantwoord, dat de ondertee kenaars hebben bepaald, dat de hulpverlee ning in werking treedt „zoodra een oorlog uitbreekt". Tenslotte verklaarde Suma naar aan leiding van de vraag of Japan moeite doet met Rusland een non-agressie pact te sluiten, dat „dit een uiterst delicate kwestie was, waarop hij niet kon ingaan." De Kokoemin Sjimboen meldt, dat oude staatslieden prins Konoje hebben geadviseerd een bijzondere zitting van het parlement hij een le roepen „om de wereld te toonen, dat de honderd millioen inwoners van Japan eensgezind achter hef. JapanschDuitsch— Italiaansche pact staan". Het blad voegt hieraan toe, dat de regee ring binnenkort een actie voor de „totale verdediging" zal aanvangen. De Spaansche minister van Binnenland- sche Zaken, Serrano Suner, wordt heden voormiddag in de italiaansche hoofdstad ver wacht, waar hij zich twee of drie dagen denkt op te gouden. Naar in welingelichte kringen te Rome verluidt, zal Suner reeds heden de eerste besprekingen voeren met den Duce en den Itaiiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. In Italiaansche politieke kringen wordt in verband met de a.s. ItaliaanschSpaansche besprekingen gewezen op de traditioneele ideëengemeenschap .tusschen de heide vol ken. Deze gemeenschap is tijdens den Spaan- schen burgeroorlog door de gemeenschappelij ke wapen broederschap nog versterkt en heeft daardoor de voorwaarden en bases gescha pen voor de verlevendiging van de betrekkin geil tusschen het fascistische Italië en het Fa langistische Spanjje. Het Spaansche bezoek is vanuit dit gezichtspunt gezien, van de grootste politieke beteekenis. Gerechtelijke vonnissen daarop. wijzen Bekend is, dat de kantonrechter te Winscho ten op het standpunt staat, dat de onslag- verordening niet van toepassing is op de landbouwbedrijven. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie van dat kantongerecht heeft echter tegen het vrijsprekend vonnis beroep aangeteekend. Van het kantongerecht te Bergen op Zoom, waar een landbouwer te Nieuw Vosmeer te recht stond wegens het ongeoorloofd ont slaan van een werkkracht, heeft de ambte naar van het openbaar ministerie ontslag van rechtsvervolging gevraagd, wijl hij on derzoek gebleken was, dat de landarbeiders niet onder de ontslagverordening vallen. De kantonrechter bevestigde de vordering van den ambtenaar van het O.M. De groote zand- en grintsilo aan de haven te Bussum wordt afgebroken in verband met het graven van een vijver in de Eng. waarvan het zand gebruikt zal worden, om voor de demping van de haven te dienen (Foto Pax-Holland) MUSSERT, ROST VAN TON NINGEN EN VAN GEELKER KEN TE BERLIJN. In gezelschap van den rijkscom missaris. Naar wij vernemen, heeft de Fuehrer de vorige week den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich com missaris-generaal Schmidt, alsmede de hee- ren Mussert, Van Geelkerken en Rost van Tonningen bevonden, in de nieuwe rijks kanselarij voor een langdurig onderhoud ontvangen. Onze Haagsche correspondent schrijft naar aanleiding van bovenstaand belang rijk bericht het volgend: Het is niet te veel gezed. dat de mededee- ling over het onderhoud van ir. Mussert en (wee zijner voornaamste medewerkers in ge zeischap van den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, het bericht van den dag is en hier in de kringen welke zich steeds met de politiek bezighouden, druk besproken wordt. Bevoegde Duitsche instanties ont houden zich nog van nader commentaar, doch het is duidelijk dat verleden week te Berlijn een principieele beslissing is geval len. welke van het grootste beang zal blij ken te zijn voor de naaste toekomst van ons land. Nu men het feit van deze con ferentie met den Fuehrer van het Duitsche Rijk kent, is de belangrijke rede. welke de Rijkscommissaris Zaterdagmiddag hier in de bijeenkomst van den Nederlandschen Cul tuurkring heeft gehouden, opeens nog veel duidelijker geworden. En wanneer men dan de belangrijkste passages nog eens naleest, behoeft men weinig fantasie om te recon- strueeren. in welken zin de Berlijnsche be slissing is uitgevallen. Ongetwijfeld zijn in die voor Nederland historische bespreking in de Rijkskanselarij de lieer Mussert c.s., tezamen met den Rijkscommissaris en commissaris-generaal Schmidt, als warme pleithetoogers opgetreden voor Nederland en het behoud van onze staatkundige zelf standigheid na den oorlog. En kennelijk niet succes. Men herleze slechts, wat de Rijkscom- De A.N.W.B. zorgt goed voor het weggebruikend publiek, maar het leek overbodig, om twee weg wijzers op de zelfde plaats te deponeeren. Zoo ernstig was het in- tusschen niet, want het betrof alleen een ver nieuwingsmaatregel, (foto Pax-Holland) missaris Zaterdagmiddag heeft gezegd over degenen, die tot dusver door velen hier te lande onder de landverraders wer den gerekend en als zoodanig verguisd: Ik kan u verzekeren, dat juist die mannenbij de opperste leiding van het Rijk heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederlandsche zaak en de Ne derlandsche vrijheid waren, over welk laatste punt door het Rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Deze mannen dus, die zich te Berlijn met succes sterk hebben gemaakt voor de Ne derlandsche zaak, hebben bij de allerhoog ste leiding van liet Duitsche volk, dat, naar liet woord van den Rijkscommissaris, met liet Nederlandsche volk in vriendschap en kameraadschap wil leven, kennelijk een open oor gevonden. Omdat zij het zijn, die jaren lang, als vervolgde minderheid, de ineen storting van de Westersche democratieën hebben voorspeld en steeds wer hebben aan gedrongen op een betere verstandhouding tot den machtigen Oostelijken nabuur. In ons commentaar op de rede van den Rijkscommissaris hebben wij nog eens on derstreept, hoe men van Duitsche zijde die Kameraadsschap thans ziet en wij meenen goed te doen dit hier in dit verband nog eens te herhalen, omdat deze uitspraak van Rijksminister Seyss-Inquart van zoo groo te en actueele beteekenis is, ook met het oog on de toekomstige positie van Indië: „Ka meraadsschap" der volken beteekent, even zeer als bij kameraadschap der enkelingen, de handen ineen te slaan. Het Duitsche volk is tot het vaste besluit eikaars lot te deeien en voor deze kameraadschap volkomen be reid en zal v. deze kameraadschap alles in 't werk stellen, wanneer 't om 't bestaan van den ander mocht gaanNederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zul len begrijpen wat hetb eteekenen kan, wan neer de gansche reëele macht van het Duit sche 85 millioenen volk en het Groot-Duit- sche Rijk,, als het er op aankomt, bereid is, op de bres te staan voor het bestaan van het Nederlandsche volk en den Nederlandschen Staat. Want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen Staat, dat zijn reeële machts basis verre ten achter bleef bij zijn uitge strektheid onder alle omstandigheden zal de gansrhe uitgestrektheid van het toe komstig gebied, waarover de invloed van het Duitsche Rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt, te uwer beschikking staat Het is, dunkt ons. niet gewaagd, te voor spellen. daf zich in de naaste toekomst belangrijke gebeurtenissen zullen afspelen op binnenlanrtsch politiek en bestuurlijk gebied, gebeurtenissen welkg men slechts goed zal kunnen beoordeelen, w-anneer men ze beziet tegen den achtergrond van de overwegingen waaromtrent thans, door het oplichten van een tip van de sluier voor de binnenskamersrhe besprekingen iets naar buiten is gebleken en voorts veel niet moeilijk te gissen is. VOOR ELK CONTINENT EEN MONROE- LEER. Hef Amerikaansche blad „Transocean" meldt, dat Earlv, de secretaris van het Wit te Huis, Zaterdag i.i. namens president Roosevelt een verklaring heeft afgelegd, waarvan de essentiëele deeien aldus lui den: Het ligt niet in de bedoeling van de re- gcering der Vereengde Staten zich te men gen in eenige territoriale kwesties in Euro pa of Azië. De Amerikaansche regeering is van meening, dat er een toegepaste Mnnroe- leer voor elk van deze continenten diende te bestaan, en zou gaarne zien, dat dit ook inderdaad het geval was.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1