Was mooie Toon nu Onverbeterlijk oud heertje Belgische spoorwegnet weer grootendeels in gebruik Marktberichten trouw of ontrouw? Plunderaars in Londen veroordeeld Rechercheurs aan den boemel Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart 9 Namaak thee wetenschappelijk,samengesteld uit inheemsche planten, is het jongste re sultaat van het instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten te Wageningen, onder leiding van prof. Sprenger Een proefje van 't interes santé suxogaat. (Foto Pax-Holland). Samen uit, maar niet samen thuis. ACHTTIENHONDERD GULDEN VERDWENEN. Een ruim dertigjarige kamerverhuurster en een 25-jarige jongeman waren samen uit Amsterdam op stap gegaan en hadden al enkele nachten in hotels doorgebracht, toen zij in den avond van 8 Augustus in den circusbar te Scheveningen belandden, waai de kamerverhuurstcr zich dusdanig aan den drank te buiten ging, dat zij de controle over zichzelf, laat staan over haar taschje met kostbaren inhoud, vrijwel had verlo ren. Zij had zich een kwartier uit. het mi lieu moeten verwijderen en in dien tijd had de jongeman het taschje onder zijn beheer genomen. Hij meende- daartoe wel gerech tigd te zi.in, want zij had hem verteld, dat indien hfj haar levensgezel zou willet} blij ven, hij óver dé f 1800.mocht beschikken er een café mee te beginnen. Jaloezie. Doch op den dag daama was de jaloezie gekomen. De vrouw verdacht den jonge man, dat hij toch een ander dan haar tot levensgezellin had verkozen en nu klaagde zij hem aan wegens diefstal. Toen die aan gifte was geschied had hij echter het ge- heele bezit weder in handen van den ka merverhuurster gesteld, maar de vervol ging kon niet meer worden verhinderd. Gis teren stond de jongeman voor de Ilaagsche rechtbank terecht en hij verdedigde zich met de opmerking, dat, indien hij zich het geld had willen toeëigenen, hij dit wel op een andere moment had kunnen doen dan in den. bat* in het bijzijn van diverse bezoe kers. De juffrouw was evenwel hope loos dronken geworden en daarom had hij, in haar eigen belang, zich tijdelijk over haar bezit ontfermd, in afwachting van de voor hun ver dere leven eventueel te sluiten be langengemeenschap. Schuldig? Naar het oordeel van den officier van justitie was hier wel van diefstal sprake. weshalve een straf van zes maanden werd geëischt. Mr. Huygcns pleitte vrijspraak en zeide o.a. dat de juffrouw „als een brandplaatje" was ontvlamd toen een andere vrouw haar had verteld, dat de jongeman, in de wan deling „mooie Toon" "geheeten, reeds met haar, d.w.z. met die andere vrouw, een le vensafspraak had gemaakt, hetgeen even wel op fantasie zou hebben berust. De rechtbank zal 15 October doen weten hoe zij over deze affaire zal hebben beslist. Valsche sleutel-ar tist voor de rechtbank. Het binnensluipen in andermans wonin gen met behulp van een looper of valschen sleutel scheen het 88 jaar oude heertje, dat gisteren voor de Haagsche rechtbank, na twaalf veroordeelingcn ter zake, tot een tweede natuur te zijn geworden. De tengere grijsaard, die in een verzorgingshuis zijn laatste levensjaren slijt en over een paar. gulden zakgeld per week kan beschikken, was ditmaal verdacht van een insluiping in een woning aan het Bezuidenhout in Den Haag tijdens korte afwezigheid van den bewoner, die ambtenaar bij een R. K. instel ling is en die na terugkomst thuis twee bankbiljetten van f 25.en twaalf van f 10.- miste. Verdachte ontkende en voerde aan dat het onderzoek niet volledig was geweest. Hij .zeide veeleer den indruk te hebben, dat iiij het barbertje was, dat moest hangen. Maar hoe kwam je aan de bankbiljetten, die in je bezit werden gevonden, vroeg de rechtbankpresident. „Heel eenvoudig", was het antwoord, „die had ik bij een gokpa rtiit- je gewonnen". Er wordt, zoo voegde hij er aan toe, in Den Haag veel gegokt en het zou niet op mijn weg liggen, te vertellen, waar dit immers strafbare hazardspol werd uitgeoefend. De officier van justitie achtte het pleidooi van verdachte op zichzelf wel zoo verdacht, dat hij aanleiding vond, een stevige vrijheids straf te eischen tegen dezen onverbeterlij- ken insluiper, wiens laatste vonnis deze op het moment in de bijzondere strafgevange nis ondergaat. Indien de rechtbank, die over veertien dagen uitspraak zal doen, hem overeenkom stig dien eisch mocht veroordeelen, dan zal zijn verblijf binnen gevangenismuren met een jaar worden verlengd. HERSTELD WERDEN O.A.: 600 STATIONS, 200 VIADUCTEN, 78.000 DWARSLIGGERS, 137 KI- LOMETER RAILS. VOORLOOPIGE KOSTEN FRS. 220 MILLIOEN. BRUSSEL, 1 October (D.N.B.) Uit een speciaal bericht van de maat schappij der Belgische spoorwegen blijkt, dat op het oogenblik 82.5% van het geheele Belgische spoorwegnet voor het verkeer kon worden vrij gegeven, hetgeen beteekent, dat van de totale lengte van het Belgische spoorwegnet, zijnde 5070 kilometer waarmede Belgic het dichtste spoor wegnet van geheel Europa bezit rond 4185 kilometer weer te gebrui ken is. De geweldige hoeveelheid werk, die moest worden verzet, blijkt wel uit de volgende cijfers: 137 kilometer spoorrails moesten wor den vervangen, verder 78.000 dwarsliggers en 310 seinhuizen. Van de 339 bruggen en 288 viaducten of tunnels» die zwaar beschadigd waren, waren op 1 September reeds 202 via ducten of tunnels voorlpopig hersteld. Tot op heden konden rond 600 vernielde of bescha digde stationsgebouwen en 167 nompinstal laties voor de locomotieven weer in gebruik worden genomen. De voorloopige kosten van het herstelpro gramma worden op 220 millien francs ge schat. Voor het definitieve herstel der spoorwegen en de bedrijfsinstallaties wordt echter nog een extra bedrag vereischt van 100 millioen francs. Op het oogenblik rijden er dagelijks reeds 618 personentreinen en 523 goederentreinen op de herstelde baanvakken. Politieagent ook van de var tij. Volgens de Daily Mail zegt het D.N.B. heeft de politierechter in Bondstreet een aantal plunderaars veroordeeld, die tijdens het luchtalarm diefstallen hebben gepleegd in de door het bombardement beschadigde pakhuizen en warenhuizen. Tot de plunderaars behoorden een politie agent, die uit een vernielden winkel een bontmantel had ontvreemd. Verder bevon den zich onder de aangeklaagden een lid van de .hulpdiensten der. luchtbescherming, een Canadeesche soldaat en een soldaat van het goldstrem garde regiment. ZOON VAN DETERDING VERMIST. STOCKHOLM, 1 Oct, (D.N.B.)' Naar „Svenska Dagbladet" uit Londen meldt, wordt de zoon van den overleden Nederland schen petroleummagnaat Deterding, de erf genaam van 2 millioen pond sterling, se dert de laatste Duitsche luchtaanvallen op Engeland vermist. KABELBALLON NEERGESCHOTEN. Het A.N.P. meldt: Maandagmorgen hebben Duitsche jacht- toestellen een afgedreven kabelballon onder Oosterhesselen in brand geschoten. De bal lon bevond zich op groote hoogte en heeft, voor zoover bekend, geen schade aange richt. Jacht op dure sigaretten. Sinds eenigen tijd voert de hoofdstedelijke politie een verwoede jacht tegen de onbe schaamde prijsopdrijving van rookartikelen Meermalen was haar ter oore gekomen dat sigaretten, die vroeger 40 cent kostten thans voor een gulden per doosje werden verkocht. Twee rechercheurs, aldus de D.Z. Hout voor de houtgajgeneratoren. Een ultra-modern bedrijf, dat zich brandstof, is in West Friesland opgericht. Het gevelde hout wordt gezaag den verbruiker de Rector leerli d en VOORRADEN SLACHT- GEVOGELTE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt het volgende be kend Ten einde te allen tijde een overzicht te hebben van de in vrieshuizen opgeslagen of op andere wijze verduurzaamde voorraden gevogelte, is be paald. dat ieder zijn voorraden moet opgeven aan de Neder- landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 4 October e.k. naar den toestand van 1 October en behoeft alleen te worden ver strekt door diegenen, die het gevogelte in voorraad hebben voor verkoop of om dit te ge bruiken in liet eigen bedrijf. Voorts dient, telkens wanneer na hcdcr. gevogelte in vrieshui zen wordt opgeslagen of op an dere wijze wordt verduur zaamd, binnen 3 dagen nadat zulks is geschied, kennis te worden gegeven aan genoemde centrale met vermelding van hoeveelheid. Het afleveren van gevogelte alsook het aanwenden daar van in het eigen bedrijf mag alleen geschieden na verkre gen machtiging van deze cen trale. Ten slotte is no£ bepaald, dat het slachten van kippen, eenden, kalkoenen en ganzen verboden is. tenzij men dieren slacht uit eigen bedrijf voor eigen gebruik of indien men to het slachten machtiging ver kregen heeft van de genoemde centrale. WALSPRODUCTEN. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het vol gende bekend. Met verdere intrekking der bestaande gedeelteliike dispen satie van de verboden, betref fende het koopen. verkoopen, enz. van walsproducten. is het, tenzij een vergunning is ver kregen van het Rijksbureau voor IJzer en Staal, van 1 Oc tober 1940 tot wederopzegging toe: a. aan 'producenten van walserijproducten verboden walserijproducten te bewerken, te verwerken, dan wel walseri producten te verkoopen of af te leveren aan bandelaren, an ders dan voor hun voorraad, of aan verbruikers; b. aan verbruikers van wal serijproducten verboden walse rijproducten van producenten te koopen en aan handelaren in walsproducten verboden wal serij producten anders dan voor bun voorraad bij producenten te koopen. De bestaande beperkende be palingen. ten aanzien van het verkoopen en afleveren door handelaren van walserijproduc ten uit voorraad, blijven onge wijzigd van kracht. gingen eens op onderzoek uit in de buurt van het Thorbeckeplein, hef kwartier van de nachtvlinders en boemelaars. Als gasten namen zij aan 'n tafeltje in een har plaats, lieten zich de consumptie goed smaken en bestelden na eenigen tijd sigaretten. Ook zij moesten een gulden betalen om een doos je met éen ordinair merk. Zij ontnonten zich toen als dienaren van Hermandad en r'"deri huiszoeking. Meerdere doozen sigaretten kwamen te voor schijn, waarvan de banderollepriis onherken baar was gemaakt. Tegen eenige personen is procesverbaal opgemaakt. ANNA PAULOXVNA WERK IN DUITSCHLAND. Verleden week zijn de eerste twee in Duitschland te werk gestelde personen naar dit land vertrokken. Beiden zijn on jehuwd. MIDDENSTANDSCURSUS GAAT DOOR Alle moeilijkbeden ten spijt, heeft het be stuur van de afd. Anna Paulowna van bet Instituut voor Middenstandsontwikkeling besloten, den cursus dezen winter door te laten gaan. Nu om de verduisfcringsvoorschriften en de geboden zuinigheid met brandstoffen geen schoollokaal beschikbaar is, zal de eur sus, die hedenavond aanvangt, in bet kan toor van den heer B. Zon woi(den gehonden. BREEZAND BLOEMBOLLENVEILING. Op Dinsdag 1 October werd weer een bloembollenveiling gehouden. Er werd be steed voor: H. I Imperator S op f 0.40, 78 f 0.25; Elt. Moonligbt z. 10—11 f 0.50, Dwt. Pride of Haarlem z. 1011 f 0.45; Groens Walter Scott z. 0 f 0.23, z 8 f 0.18; Narcis Spring Glory f 1.00. WIERINGEh VERF- EN VERFGROND- STOFFEN, De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor ingeschreven ondernemin gen bij de sectie verf en verf- grondstoffen van het Rijksbu reau voor chemische producten de tot 2 October a.s. geldende dispensatie van het verbod tot het koopen. verkoopen en af leveren van verf en verfgrond- stoffen, alsmede van het ver bod tot het verwerken van verfgrondstoffon, tot 1 Novem ber 1940 is verlengd. Voor genoemde ondernemin gen is het derhalve gedurende bovenbedoeld tijdvak zonder vergunning van den directeur der sectie toegestaan te verkoo pen. af te leveren of te ver werken, voorzoover het daarbij gaat om hoeveelheden van ten hoogste 70 van die. wel ke in de overeenkomstige ne- riode van 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd of ver werkt. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat de bo vengenoemde verboden wel in bun geheel van kracht blijven voorzoover het betreft lood- menie en mengsels van droge verfstoffen, welke meer clan 50 loodmenie bevatten en verf. welke uit loodmenie en mengsels van droge verfstof fen. bevattende meer dan 50 loodmenie, is vervaardigd. DISTRIBUTIE VAN 2TERPEN TIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, in aanr sluiting op hetgeen in de bla den van 4 September j.1. is gepubliceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiedien sten uit te reiken bonnen kun nen worden betrokken, voor de periode van 1 October tot 1 Nov. 1940 als volgt zijn vastge steld: 4 Liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 Liter lijnolie per bon voor lijnolie. Tegen afgifte van deze bon nen door de schildersbedrijven kunnen de leveranciers van terpentijn en lijnolie de hier boven vermelde hoeveelheden verstrekken. De leveranciers verzamelen de ingekomen bon nen op hij de plaatselijke dis- tributiediensten verkrijgbaar gestelde opplakvellen, waarop zij hun voorraad kunnen aan vullen bij de fabrikanten c.cf. importeurs. De fabrikanten c.rr. importeurs zenden de opplakvellen voor terpentijn on naar 't Rijksbu reau voo- Chemische Produc- cturien. Koningskade 15 's Gra- venbno-p en voor liinolle naar de afdeeling Margarine, Vet ten en Oliën van de Neder- Inadsche Zuivelcenfrale. Nas- saulaan 6. 's Gravenhage. HIPPOLYTUSHOEF. RIJKSSPAARBANK. Opgave over September: Inlagen f 3065.41; terugbetalingen f 10374.29 NOODWONINGEN TE HUUR, voorzien van electrisch en stookgelegenheid, dicht bii spoor en bus. Te bevragen bij T. v. d. VLIET. Oude Niedorp. PURMEREND, 1 October. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 14 par tijen, wegende 55000 kg. Handel goed. Hoog ste prijs f 33.50 Kaasmarkt gewicht 2081 Handel vlug. 7 sta pels kleine boeren f 32.25 p. 50 kg. 848 kg. Boter 1.611.66. Runderen totaal 868 stuks. 500 vette koei on voor de levering 188 gelde koeien 160 250:, matig; 150 melk koeien 240340: malig; 30 stieren voor de levering; 35 paarden 200 550, stug; 83 vette kalveren voor de levering 161 nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering nuchtere kalveren voor de fokkerij 1824. matig; 58 magere varkpns 20—45, ma tig: 74 biggen 8—16, matig: 33879 schapen v. d. handel 3036; v. d. slacht 6070, goed; 101 bokken 4—16 malig; lammeren v. d. sl. 1836 goed; kipeieren 6.40—7: 400 Noord- HnHandsche Rlauwen (Kuikens) 0.051.10; .8.800 st. oude kippen en banep (wit en rood) 0.500.00 id. blauw 0.700 75: konijnen 0 50 2 25; 4200 eenden oude 0 40—0 55 jonge 0.80 0-00; duiven 0.40; 30 ganzen 2.75410 ion- ge banen (wit en ronrl) (4001 0.051. 4500 kineieren fkl.) 4?55 80: gewone 6.807.15 NOOBDRC.HARWOITDF., 2 Oct. Grooten 310—320: pigenbemers 370 bi. dito 480410; Bevel. 4430: ronde dur. 210: uien 430440: drid'ngen 4: grove 410450; gele nep 4: peen 220230: kl. 130: snercieboonen 1015: kroten 250: rode kool 240770; wit te kool 250: -ele 440—510; BROEK OP LANGENDIJK 2 Oef. 1940 4100 kg aardappelen drielingen 250; eigen heimers 510: bev. 450400 4700 kg. uien 4 4.70; drielingen 4; grove 44340: gele nep 4 stek 110; 14700 kg. neen 150—2; 825 kg. sner- ciebonen 11.50—14.60: 4800 kg. kroten 120 - 310; roode kool 280—7.20.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3