LN EXT/'RECLAME MacUtüeuujió Groeiende leeszaal belangstelling $ebtoedet& 3ïank, Noorderlicht Duinen en strand vrij Eerste concert Hieuwt uil Ua& Distributie-nieuws Woensdag 2 October 1940 Tweede Glad De Identiteitskaarten Opleiding Middenstands diploma De Heldersche evacué's in Schoorl Intrekking besluit benoeming onderwijzeres Let op het nummer van uw distributie-stamkaart Rialto gaat weer normaal draaien Weer vandalen op pad! De brandstof - distributie Burgerlijke Stand van Den Helder Avondcursus Machinisten •VERH006TUW OMZET. Gem. cursus Machineschrijvcn Dc Franschc cursus tiLeuuM Marktoverzicht Visscherij voor winkeliers Hotels, café's en restaurants Brood en vleesch Geldigheid van brood- en vleeschbonnen Ik dacht Wordt spoedig lid, want het wordt een „lees-winter". Enkele weken geleden schreven wij over de leeszaal en het leeszaal-werk. ^yij wezen daarbij op het feit, dat deze instelling haar deuren wederom geopend had en dat men hoopte, dat zoowel het zaalbezoek als het uitleenen van boeken een stijgende tendens zou mogen ver- toonen. Welnu, het blijkt, dat wij met ons toen uitgesproken optimisme niet te hoog ge grepen hebben. Er i s belangstelling voor de Leeszaal in Den Helder, en, wat dub bel verheugend is, die belangstelling neemt iederen dag toe. Iets, wat niet in de laatste plaats te danken is aan de activiteit en energie van de beide dames en den eenen heer, die thans het vele werk verrichten, dat de Leeszaal vraagt. Hun de eer, dat de zaken in de Breewaterstraat niet alleen marcheeren, maar zelfs goed mar- chceren! Nieuwe boeken worden aangeschaft. Wij hadden dezer dagen nog een kort onderhoud met de waarnemend directrice (de directrice, mej. v. d. Graaff, is aan de beter hand en hoopt binnenkort haar arbeid weer aan te vangen) en zij was het, die er op wees, dat men met den gang van zaken lang niet ontevreden is. Natuurlijkzoowel het be zoeken als het uitleenen kan nog aanmerke lijk verbeterd worden, maar gezien de om standigheden, mag men niet anders consta- teeren, dan dat er schot in het werk zit. En dat is op zichzelf reeds meer dan bevredi gend. Er worden, wij schreven het reeds in den aanhef, weer boeken aangekocht. En dat on danks het zeer bescheiden budget, waarover de Openbare Leeszaal de beschikking heeft. Maar men gevoelt het (en terecht) als een noodzaak, dat men op regelmatige tijden, nieuwe uitgaven aanschaft, opdat men „bij" blijft. Later open. Het personeel gevoelt het als een be zwaar, dat de zaal des avonds reeds op een zoo vpoeg uur gesloten moet wor den. Juist de avonduren toch leenen zich, als vanouds, zoo bij uitstek voor leeszaal- bezoek en men hoopt, eveneens binnen niet al te langen tijd, ook te dien op zichte een verandering ten goede te kun nen aanbrengen. Namelijk het geopend houden van de zaal tot een later uur. Bijv. 9 uur of half 10. Een goede raad. Nieuwe leden komen zich weder regelmatig opgeven en het is hierop dat wij nog eens speciaal de aandacht vestigen. De winter wordt naar alle waarschijnlijkheid een „lees- winter". Van uitgaan naar feestjes en fuif jes zal wellicht niet veel kunnen komen en zoo ooit, dan zal men in de komende maan den zijn vertier binnenshuis moeten zoeken. Welnu, wat zou men dan beter kunnen doen dan nog vandaag even bij de Lees zaal aangaan en een abonnement nemen. Voor de kosten behoeft U het waarlijk niet te laten. Nergens bestaat een gele genheid, waar ge zóó voordeelig en zóó goed van lectuur op ieder denkbaar ge bied voorzien wordt dan juist hier. Voor één rijksdaalder kunt U een jaar lezen, terwijl voor enkele dubbeltjes reeds een maand-kaart in Uw bezit is. De jeugd-afdeeling is goed voorzien, iets wat in Den Helder wel van algemeene be kendheid geacht mag worden. Zorgt er voor ouders, dat Uw jongens en meisjes juist dezen winter iets goeds te lezen krijgen. In overleg met het personeel krijgt U de beste lectuur voor het kind, namelijk de lit teratuur, die juist voor zijn of haar leeftijd geschikt is. Voor 3 cent per boek, kunt U Uw zoon of dochter toch moeilijk deze mogelijkheid ont houden! De „show". Wij mogen voorts nog wijzen op de be scheiden „show", die momenteel de Leeszaal bezit. 'Een deel van het raam op den hoek Van Breewaterstraat en Californiestraat wordt als uitstal-kast benut; boekenliefheb bers moeten er eens een kijkje nemen. Het 2al hen interesseeren. Het zelfde idee verwerkte men in dat Sedeelte van de Leeszaal, waarin geruild Wordt. Hier ligt een collectie boeken ter inzage voor den gaanden en komenden hian. Natuurlijk mag men deze werken hiet meenemen. De bedoeling is, dat men ze inbladert en, indien men interesse heeft, ze leent. Twee ideeën, bescheiden van omvang, maar die wel karakteriseerend zijn voor den geest bij het personeel. Tenslotte bevinden zich in de uitleen- n?Pr no§! diverse stapeltjes tijdschriften P theosofisch gebied en een groot aantal af- voringen van „Fotovreugd voor iedereen", eze zijn tegen een zeer laag bedrag te koop. Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een KoffiO' Bit Jht}8-SUrrogaat voor U, wat niet te evenaarden is. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar Nog tal van personen, die er geen hebben. Zooals men weet, werd er gisteren voor het laatst in het fc>istributiebureau aan de Spoor straat zitting gehouden door de gemeente ambtenaren in /erband met de uitreiking van de identiteitskaarten, door middel van stem peling van de distribütiestamkaart. Het blijkt ons thans, dat er nog heel wat personen in Den Helder aanwezig zijn, die niet in het bezit zijn van dit thans door de overheid voorgeschreven legimitatiebewijs. Van verschillende zijden werden ons hierom trent vragen gesteld hoe deze personen thans dienen te handelen. Hun, die thans nog niet over een identi teitsbewijs beschikken deelen wij het vol gende mede: Men kan zich des morgens tusschen 9 12 uur aan het raadhuis, afdeeling bevol king, vervoegen en aldaar een bewijs van Nederlanderschap aanvragen. De kosten hiervoor bedragen 1.Ook kan men aldaar het officieele identiteitsbewijs aan vragen, hetwelk eveneens 1 kost. Per sonen die als identiteitsbewijs hun distri butiestamkaart wenschen te gebruiken, en dat zijn verreweg de meesten) kunnen zich hiermede niet aan het raadhuis ver voegen. Hun adviseeren wjj nog even geduld te heb ben. Wellicht zal door 't gemeentebestuur alsnog een gelegenheid geboden worden om zich van deze taak te kwijten, zij het dat de officieele datum reeds j.1. Maan dagavond afliep. Het is namelijk niet altjjd aan laksheid of vergeetachtigheid te wijten dat ver scheidene stadgenooten thans nog zonder identiteitsbewijs rondloopen. Een deel der fotografen was n.1. nog niet in staat al het gefotografeerde materieel af te leveren, terwijl weer andere personen niet in de gelegenheid waren een foto te laten ma ken. Het komt ons voor, dat er voor deze categorie alsnog wel een allerlaatste gele genheid geschapen zal worden. Men lette in dit verband op eventueele aankondigin gen in de Heldersche Courant. Ongeveer tien minuten zichtbaar Gisteravond te ong. 9.15 u. vertoonde zich dit altijd weer verrassend mooie natuur verschijnsel ook hier aan den helderen wolkenlooze sterrenhemel. Strak als een breede zoeklichtbundel kwam het op aan den Noordoostelijken hemel, groeide uit en verbreedde zich snel tot een waaier van strakke roode en blauwe strepen. Daarbij verplaatste het zich in westelijke richting en nam vrij snel in lichtsterkte af. Enkele oogenblikken later waren nog slechts enkele onbeduidende witlichte stre pen zichtbaar. Het verschijnsel had zich in ongeveer tien minuten voltrokken. De kern bleef gedurende de geheele ontwik keling beneden den horizon. Maandag, 14 October a.s. zal wederom een aanvang gemaakt worden met den cursus, die opleidt voor het middenstands diploma. Aanmelding kan geschieden op Donderdag en Vrijdag des namiddags van 56 uur aan het schoolgebouw Schoolstr. of schriftelijk bij den directeur van de Gemeentelijke Handelsavondschool, Ka- naalweg 44. B. en W. van Schoorl zullen aan den Raad voorstellen den Helderschen vluchtelingen toe te staan ook gedurende den winter de door hen betrokken zomerwoningen te blijven be wonen, althans indien de eigen woning ver nield is. Behandeling vindt plaats in de Raadsvergadering van Donderdag a.s. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 11 April 1940 werd tot onderwijzeres aan school no. 14 al hier benoemd mejuffrouw J. de Jong, te Texel. Betrokkene deelde bij schrijven van 16 April d.a.v. mede, dat zij haar benoeming aannam. Bij brief van 10 September j.1. be richt zij evenwel, dat zij, tengevolge van de veranderde omstandigheden en de daling van het aantal leerlingen aan school 14, haar destijds gedane mededeeling van aanneming der benoeming herroept. Onder de gegegven omstandigheden kun nen wij ons daarmede geheel vereenigen en wij stellen U daarom voor Uw in de ver gadering van 11 April 1940 genomen besluit tot benoeming van mej. J. de Jong in te trek ken. !In den onzekeren toestand of men al of niet het duinterrein en het strand betreden mocht Is nu opheldering ge- bracht. Aan het begin van verschillen- de duinpaden en toegangen z(jn borden aangebracht, waarop te lezen staat, dat C het verboden is het duinterrein en het f strand te betreden van zonsondergang f tot zonsopgang, m.a.w., dat tusschen op- en ondergang de toegang vr\j Is, behoudens enkele gedeelten, die ver- j boden blijven. S Zooals men weet, dient men zich deze week aan het Distributiebureau te melden in verband met het afhalen van de brandstofkaarten. In onderscheid met vroegere uitreikingen ge schiedt deze aan de hand van de nummers der stamkaarten. Het blijkt thans, dat nog steeds verschei dene personen van de- veronderstelling uitgaan dat het met dit voorschrift niet zoo nauw ge nomen behoeft te worden. Men meent dat men heusch niet precies op cjen aangegeven dag behoeft te verschijnen. Hun, die aldus denken, waarschuwen wü hierbij. Wie niet op den aangegeven dag komt (iederen dag plaatsen wij in de krant toch ten overvloede de nummers die den volgenden dag aan de beurt waren!) wordt niet geholpen. Men maakt dus een ver- geefsche reis naar het Distributiekantoor. Wat er geschiedt met diegenen, die op deze manier geen brandstoffen-bonnen hebben ontvangen, kon ons nog niet mede gedeeld worden. Ter zijner tyd zal men hieromtrent nadere mededeelingen doen. Met ingang van a.s. Vrijdag. Zoowel Zaterdag als Zondag was het bezoek aan 't Rialto-theater dusdanig, dat van 'n groot succes gesproken mocht worden. Zondagavond was het theater zelfs nagenoeg uitverkocht. De directie, die in het vooruitzicht had gesteld, dat, mocht dit experiment slagen, het theater weder normaal geopend zou worden, deelt ons thans mede, dat Rialto met ingang van Vrijdag a.s. inderdaad weer 7 dagen in de week zijn deuren ge opend zal houden. Het is deze week een Hollandsche film, die de aandacht vraagt en wel de bekende Johan Kaart-rolprent „Malle gevallen". Wederom moest eergisteren de politie ingrijpen. Het was namelijk gebleken dat een aantal jongens bezig waren bij en in een der leegstaande huizen aan den Ruyghweg. Een onderzoek wordt vanwege de politie ingesteld. Voorts zouden wij er nog eens bij de ouders op willen aandringen dat zij zorgen dat hun kinderen zich niet leenen tot het uithalen van kattekwaad in en bij wonin gen, die tijdelijk verlaten zijn. AANRIJDING IN DE BOERHAAVESTKAAT Eergisteren kreeg de politie kennis van een aanrijding, die plaatsgevonden had in de Boer- haavestraat, ter hoogte van den ingang naar het spoor-emplacement aldaar. Het bleek een vrachtauto te zijn, die aldaar een luxe-auto in den flank had getorpedeerd. De oorzaak van dit onprettig contact was gelegen in het feit dat de vrachtauto verzuimd had voorrang te verleenen. Beide auto's liepen schade op. Per soonlijke ongevallen kwamen niet Voor. Door de politie is procesverbaal; van een en ander opgemaakt. LICHT IN DE KEIZERSTRAAT. Dezer dagen ontdekte surveilleerende politie een niet-afgeschermde lichtbron in de Keizer straat. Op de gebruikelijke wijze maakte men een einde aan deze uitstraling. Morgen de stamkaartnummers 2300031000 aan de beurt. Wij vestigen er de aandacht op, dat morgen, Donderdag, de uitreiking plaats vindt van de brandstofkaarten aan hen, wier distributie stamkaart een der nummers draagt tusschen 23000 en 31000. Men moet zich op het distributiekantoor daartoe vervoegen met medebrenging van de stamkaart en het ingevulde brandstoffenfor- mulier. Van 1 October 1940. ONDERTROUWD: A. F. Kalwij en C. Rog geveen; W. C. H. Dekker en G. J. Piek; E. J. Luidinga en H. M. A. ter BrUgge; P. Bos en N. Doef; J. M. Snapper en G. P. Duin; J. Kramer en A. Jordens; W. Stam en M. Swart. De avondcursus voor machinisten ter koop vaardij aan de Zeevaartschool te Den Helder is wederom aangevangen. Hij wordt gehouden van 18.00 uur tot 20.30 uur in het gebouw aan de Hector Treub^raat 80. Aanmelding val leerlinge,'1JdachtS era9 bebben aa" genoemd ge bouw. lurd. Voor zijtober a.s. In den tuin van het plantsoen speelde, in de muziektent, een Duitsche marine-kapel. Van verre hoorde men de klanken van het koper. Rhythmisch trokken marsch-melodiejsn door de ijle herfstsfeer, waarkaartsten tegen de muren rondom het park en trokken over de kaal wordende hoornen van het herfstige plantsoen. Op straat was het druk. Veel ouden van dagen zochten de koestering van den reeds dalenden zon en ook de jeugd ontbrak niet. Jonge meisjes, gearmd naast elkaar, stonden, net als vóór zes maanden, te luisteren. En op de bankjes zaten de ouderen, met den wandel stok tusschen de beenen, aandachtig luisterend naar de Duitsche muziek daar in dat Helder sche plantsoen. Eerste concert. Maar hoe vreemd dan ook, zeker een goed concert. Want de marschen en de walzen en de opera-fantasieën klonken perfect gespeeld door deze kapel en in geen enkel opzicht infe rieur aan de voormalige Nederlandsche mu ziek, die hier zoo vaak gehoord werd op zomer en herfstavonden. Vreemd concert, omdat ieder luisteraar gistermiddag om half vijf gedacht zal hebben aan de marine-kapel van de Nederlandsche Marine. Ook hier blauwe uniformen, Ook hier een marineman als dirigent en ook hier de zelfde instrumenten als bij de „staf". Men luisterde Merkwaardig gebeuren in die oude muziek tent in het park. Muziek in een tijd van ernstigen zorg. In een tijd, dat velen nog treuren over hen die heengingen. In een tijd van bloed en vernieling Een tijd, van nog ongeheelde wonden. Maar het leven eischt, onverbiddelijk, zijn rechten. Het leven is en was en zal nooit zijn: stil stand, Het leven eischt, van ons allen, voort gang. Vooruitgang. Wij hebben geluisterd naar dit concert en het was een goedgespeeld concert. Velen kwamen aanloopen en bleven luiste rend stilstaan. Haast was men ook vergeten hoe muziek in Den Helder klonk het was zoo lang geleden dat wij haar hooren Het ging alles zeer gemoedelijk zijn gang: er waren geen politieagenten die het verkeer tegenhielden. Er was geen „ssttf'-geroép en een bosje kinderen speelde zijn spel onder aan het trapje van de tent in het plantsoen. Als de nummers gespeeld waren Werd er geapplaudis seerd en dan keerde de dirigent zich om en boog hij tot dank voor de hem gebrachte hulde. Het was het eerste concert sedert, langen, langen tijd. Lang Toch slechts een luttele 5 maan den Inderdaad: slechts 5 maanden. Maar maan den, die velen langer zullen toeschijnen dan vele en. lange jaren. Ook dat gedachten wij, luisterende naar de heldere klanken van deze Duitsche kapel in 't park. Bij de vallende blaren, de zinkende zon. en het blinkende koper. Zooals men in een advertentie, opgenomen in ons nummer van gisteren, heeft kunnen lezen, wordt weder een aanvang gemaakt met den cursus machineschrijven. Maandag 14 October vangen de lessen aan. Aanmelding leerlingen geschiedt op Donder dag en ""rijdag, des namiddags van 56 uur in het gebouw van de Gemeentelijke Handels avondschool, Schoolstraat of schriftelijk bij den directeur, Kanaalweg 44. Zooals in een advertentie werd bekendge maakt, is de nieuwe gemeentelijke cursus in het Fransch gisteren aangevangen. Tot 14 October a.s. kan men zich nog aanmelden des middags tusschen 3%4% uur in de school aan de Herzogstraat, op alle schooldagen, uit gezonderd Woensdag en Zaterdag. De wolveehandel aan de Texelsche Markt gaat geleidelijk iets achteruit, al stijgen nog voortdurend de prijzen. Lammeren waren er vooral belangrijk minder dan we de laatste weken gewoon zijn; 't schijnt, dat er voor afzet daarvan niet veel meer beschikbaar is. De schapenaanvoer was nog groot, de prijzen zeer hoog, gemiddeld werd 30 k 40 per stuk betaald; hoogste prijs 45.De lammeren liepen van 18 tot 27 per stuk. Rammen stonden nog 32 stuks aan de lijn, de prijzen bleven ongeveer gelijk aan de vorige week. Koeien komen er thans niet anders meer, dan melkkoeien en kalfkoeien aan de markt, de prijzen liepen van 185235. De gewone najaarshandel in graskalveren is begonnen, de heer Keesom had een aantal aan de markt, de prijzen zijn hoog, voor een graskalf werd 100 en meer betaald. Nuchtere kalveren golden gemiddeld 12 per stuk. De paardenhandel is thans op ons eiland belangrijk, er worden zeer hooge prijzen be taald, op de markt was de hoogste prijs ruim 600, op de boerderij is evenwel een prima dier voor 800 verkocht. Biggen werden aan de markt niet verhan deld. De aanvoer van kippen begint te ver minderen; de prijzen blijven vrijwel gelijk aan vorige week 0.701.per stuk. Urk, 30 September. Door 12 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Visch- afslag alhier aangevoerd: 980 pond Kuilpaling van 30190 pond per vaartuig, prijs 2829 ct.. 240 pond snoekbaars, 2528 ct. en 280 pond blei, prijs 4 y29 Va ct per pond. De houders van bovengenoemde instellingen kunnen zich tot het distributiekantoor wenden voor het verkrijgen van wisselbonnen voor brood en vleesch. Verder zullen aan genoemde houders alsnog voor het tijdvak 1 tot 15 October 1940 zoo noodig losse bonnen voor „een rantsoen vleesch" worden verstrekt. Voor het artikel brood zullen zij voor de maand October nog een toewijzing ontvangen, gebaseerd op de eeds gedane aanvraag MD 217, die in het begin van Septembe- is inge vuld. Bij eiken maaltijd, waarbij brood of vleesch wordt genuttigd, zal de verbruiker dus aan den hotelexploitant enz. ee.i bon moeten af geven, overeenkomende met de verstrekte hoeveelheid brood of vleesch. Ook de leden van de Duitsche weermacht, S.S. enz. dienen bonnen (de z.g. Wehrmachts- marken) bij de hotels, café's en restaurants enz. in te leveren. Reizigers uit Duitschland moeten eveneens bonnen inleveren, waarvoor zij de Duitsche reizigersbonnen voor 50 gram brood en 50 gram vleesch l.urnen gebruiken. De z.g. wisselbonnen, Wehrmachtsmarken en de Duitsche reizigersbonnen kunnen echter niet bij de leveranciers worden ingeleverd. Deze bonnen dienen bij den plaatselijken dis- tributiedienst te worden ingeruild tegen ge wone losse bonnen, waarop de benoodigde levensmiddelen bi- den leverancier kunnen w irden aangeschaft. De instellingen zullen echter goed doen, niet alle bonnen in te ruilen, daar zij over een voldoende aantal bonnen moeten be schikken or aan hun gasten terug te kun nen geven ingeval de door den klant af gegeven bon een grootere hoeveelheid ver tegenwoordigt, dan door hem wordt ge nuttigd. De bonnen waarover reizigers uit Duitsch land beschikken, zijn vleeschbonnen van 50 gram (bestaande uit twee helften van 25 gr.) met onbeperkten geldigheidsduur. Een Duit sche vleeschbon heeft dus een waarde van 2 hotel-wisselbonnen voor vleesch, terwijl een Duitsche broodbon gelijk staa1 met een hotel- wisselbon voor br.ood. Zoaals bekend, worden momenteel elke week nieuwe brood- en vleeschbonnen aangewezen, terwijl dan tevens de bonnen, welke de vorige week waren aangewezen nog geldig zijn. Voor maaltijden in hotels enz. ir. nu bepaald, dat uitsluitend de brood- en vleeschbonnen mogen wo -den aangenomen, welke in de betreffende week geldig zijn verklaard. In deze week mo gen dus slechts worden aangenomen voor brood de bonnen genummerd met „8" en voor vleesch de bonnen genummerd met „02". Voor het gebruik in hotels en dergelijke ver valt dus de extra geldigheidsduur van de bon nen van de brood- en vleeschkaart. Deze be paling is gemaakt om den hotelier in de ge legenheid te stellen, de ontvangen bonnen nog vóór den vervaldatum b;j zijn winkelier in te leveren. In het algemeen zullen hotels niet uitkomen met de van hun gasten enz. voor vleesch ont vangen bonnen, omdat bijv. door been, gebruik van soep enz. niet aan de gasten dezelfde hoe veelheid kan worden verstrekt, als van den slager wordt betrokken. Met het oog hierop zullen aan instellingen extra toewijzingen voor vleesch worden verstrekt voor een gedeelte van het verbruik in de voorafgaande maand. Voor de maand October is hierin reeds voorzien door de verstrekking van losse bonnen. Voor November 1940 wordt de regeling als volgt. Op de gebruikelijke wijze dient vóór den lOden October a.s. een aanvraag op het formulier MD 217 te worden ingediend. (Vleesch staat niet op het formulier, maar dit moet op de plaats van zeeppoeder worden ingevuld). Hierbij moet het verbruik over de maand September 1940 worden opgegeven. Het verbruik moet ten genoege van den dis- tributiedienst worden aangetoond, b.v. door overlegging van de slagersrekening. De oorlog brengt voor ieder, Van alles wat te kort. Het is dus heel natuurlijk, Dat 't eerlijk deelen wordt. Een ieder krijgt zijn vleeschkaart, Zijn brood, en ook zijn vet. En wanneer je gaat trouwen, Dan krijg je ook een bed. Je krijgt, het wordt nu kouder, Een deken of een jas. Ik maakte mij al lekker... Totdat ik verder las. Je moet een pak inlev'ren, Niet nieuw, niet oud, maar goed. En is het vuil of vlekkerig, Dat je het stoomen moet. Mijn pak, gekocht op punten? Mijn oude? 'k heb het aan. Waar haal ik dan, o lezer, Een goed oud pak -andaan? Ik heb niet, dus ik krijg niet. Geen deken en geen jas. En 'k dacht, dat distributie Alles eerlijk deelen was WALBOOM.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5