Bent U 't zelf? Nou, dat ziet U toch wel!,. Botsing tusschen autobus en vrachtauto Avontuurlijke reis van CHAUTEMPS Gebrek aan brandweerlieden in Engeland ACTIVITEIT TER ZEE EN IN DE LUCHT Stamkaart-con frontatie aan den loopenden band Wanneer loonsverlaging Valschc legitimatiekaart om over bet IJ te varen Geen trams meer 's avonds na half tien Geen Duitsche militairen in Roemenië NOORWEGEN Dc macht der staatsraden Dienstplicht en huwelijk in de V.S. Italiaaosch weerma iftitbericht Japan wenscht toenadering tot Rusland licuwc Engelsche belofte aan Amerikaansche Joden Versterking van Amerikaanse^ skaders in het Verre Oosten Bewoonsters van de Laan van Meerdervoort te den Haag. d.e in het voorjaar mede gedaan grond in de omgeving van haar woning, plukken nu de vruchten van haar arbeid. hebben aan de rush op braakliggenden De groente staat er goed voor (Foto Schimmelpenningh) |Van onzen Amsterdamschen correspondent) Een onzer Amsterdamsche medewerkers •bracht enkele uren door in een der vele lo kalen, die tijdelijk zijn ingericht voor het gereedmaken der voorloopige indentiteits- kaarten. Van de atmosfeer, die er door dit tijdelijke werk en de bezoekers der Amster dammers gebracht wordt, vertelt hij in on- derstaanden brief uit de hoofdstad. „Is U dót zelf?" „Jawel, meneer". „En is dat Uw eigen handteekening?" „Die? O, ja meneer, van mezelf". „Hebt U iets meegebracht, papieren of zoo, waaruit blijkt dat U het bent?" „Papieren? Nee, maar kijkt U maar op 't portretje, dan kunt U toch zien dat ik 't zelf ben „Ja, maar 't gaat ook om de stamkaart, die had wel van een ander kunnen zijn. Wat is Uw beroep?" „Steenzetter". „Geboren?" „Ja meneer, 1902, op 1 April, ik kan 't niet helpen". „Mooi gaat U dan maar naar die me neer naast me, dan krijgt U een prikje in !Uw kaart en dan is 't in orde As-je-me-nou affijn, U zal 't wel wéten, U zit er voor „Bent U 't zelf?"1'IIistoire se répète, eindeloos en in een Holandsch gezapig tem po, waarin men vaderlandsche tradities her kent. „Gesticht van Liefde „St. Bernardus" staat er in gulden letters op de massieve gevel van dit Amsterdamsche gebouw, waar een dozijntje gemeente-ambtenaren tijdelijk zijn tenten heeft opgeslagen om er een deel Van de Amsterdamsche bevolking te instal- leeren met voorloopige identiteitskaarten, door portretjes op stamkaarten te bevestigen «n dit gebaar plechtiglijk met 'n officieel stempel te bekrachtigen. „Gesticht van Liefde"... en ge stelt zoo na 'n half uurtje al vast dat de mensch- lievendheid gebleven is. ook' nu akelig nuchtere portretjes-manoeuvres en stereo type ambtenaars-vragen tijdelijk iets veran derd hebben aan de atmosfeer van dit huis voor ouden van dagen. Er komen ook nu veel oudjes. Schich tig, schutterig met glinsterende knijpoogjes kijken ze rond in het lokaal dat even aan een stembureau doet denken. In de rechter hand beeft de stamkaart, in de .andere zit het portretje geklemd, zorgvuldig verpakt nog in het cellophaan-papier van den foto graaf. „Gaat U maar 's even zitte moeder, hier zijn nog twee gemakkelijke stoeltjes, hoor. Zoo mooi. Hoe is de naam? Geen be roep, hé? Daar is 't nou ook wel een beet je laat voor. Zet U nou hier nog 'ns even Uw handteekening. Kunt U 't zien? Wacht, ik zal U helpen De Amsterdamsche gemeente-ambtenaar, is anders dan hij verschijnt in de leuke stuk jes der hekel-prozaïsten Hij is psycholoog en in de eerste plaats Amsterdammer. Hii be houdt onder alle omstandigheden zijn gevoel voor humor en in werwil van de twijfel, die daaromtrent bestaat en die alle verhoudin gen heeft scheefgetrokken. Er is er één, die mij terzefdertijd aan Piet Kohier en aan Buziau doet denken. Zonder deze identiteisformaliteiten waren zijn humoristische talenten waarschijnlijk nimmer in het openbaar voor den dag geko men. Hij heeft zijn hoed waarvan hii den ganschen dag geen afstand doet een tikje schuin achterover op zijn kruin geplant en hij monstert zijn klantjes met kennersblik. Sterker nog, hij zoekt ze uit en speciali- ceert zich in ouden van dagen, die prompt door dezen aartsvader menschenkenner op hun gemak gesteld worden. Een prachtvent, deze ambtenaar, die nimmer iets naars aan zijn ambt kan ontdekken en die daar in het stamkaart-tehuis zetelt, als het levend be wijs, dat wij onze ambtenaren niet kennen. Er nestelt zich een juffrouw tegen zijn ta fel, die in antwoord op de vraag of zij zich kan legimitecren met een monumentale fa milie-album vol vergeelde portretten voor den dag komt. „Dat ben ik, ziet U, maar jare geleje natuurlijk, en dat ook en hier... En mijn ambtenaar laat goeiig toe, dat de juffrouw haar gansche hebben en houden vóór hem etaleert met alle vermoeiende buurvrouw-commentaartjes daaraan onver brekelijk verbonden. De stamkaart heeft iets met 's menschen burgerlijken stand te maken en het kruisver hoor is dus min of meer een intieme aange- genheid. Op den vraag van den ambtenaar of de struische Amsterdamsche dame, die zooeven binnenzwaaide, getrouwd is, buigt ze zich discreet voorover: „Niet meer, ziet U, 'k heb veertig jaar onder de duim gestaan, maar nou ben ik al jaren weduwe. O juist, ja, en bent U dit zelf? Me lieve ziel, wou je daar nog aan twijfe len, ik geloof dat ik er raak op sta, wat?... Zoo gaat het van 86 aan één stuk, huis vrouwen van amper twintig jaar en van bij na tachtig, winkeliers en bouwvakarbeiders, slagers en caféhouders, chauffeurs en kan toorbedienden gansche generaties dcfilee- ren langs de tafels der identiteitscontróle en telkens flonkert de verrassing of goedaardi ge spot" in een paar oogen, wanneer de vraag de eenig belangrijke en alles overheerschen- de vraag van den dag over de tafel klinkt: „Bent U 't zelf??" Een vraag, die geen Am sterdammer met een ernstig gezicht beant woordt. Omdat ze, hoe juist en begrijpelijk ook, op het eerste gehoor een tikje raar klinkt Eerst na toestemming der Rijks bemiddelaar. Er zullen weinig maatregelen door den Rijkscommissaris zijn afgekondigd, waar voor zooveel belangstelling, zoowel van werkgevers als van werknemerszijde be staat, als de Loonverordening. Het was dan ook een goed idee van de Tel. om hierom trent eens nadere inlichtingen in te win nen bij Mr. W. A. W. Quint, secretaris van het college van Rijksbemiddelaars. Men moet, aldus Mr. Quint, onderscheid maken tusschen de gevallen, welke zich vóór 29 Augustus hebben voorgedaan en die, welke na dien datum vallen. Voor alle gevallen vóór 29 Augustus geldt nog de verordening 0.800 van tieneraal Win kelman. Ilier gaat de klacht uit van den werknemer, de patroon wordt gehoord en tenslotte wordt door de Rijksbemiddelaars een advies uitgebracht, dat, indien het niet door partijen wordt aanvaard een bindend karakter kan worden gegeven. De nieuwe loonverordening. De loonverordening no. 111 van den Rijks commissaris. welke 29 Augustus jl. werd af gekondigd keert de zaak precies om. Het is thans verboden loonen en salarissen te ver lagen zonder bekomen goedkeuring, behal ve indien partijen onderling tot overeen stemming komen. Thans moet dus de werkgever zich tot Rijksbemiddelaars wenden. Vergunning tot het verlagen van loonen en salarissen mag slechts worden verleend indien dit door de economische omstandigheden noodzakelijk is geworden en dan nog slechts tot een peil, dat sociaal toelaatbaar is. waarbij plaatse lijke omstandigheden stennnormen etc. in overweging worden genomen. Aan den werkgever is dus thans de be wijslast opgelegd en dit brengt mede, dat de verzoeken meer en meer vergezeld gaan van fixiantieele gegevens. Aangenomen wordt, aldus Mr. Quint, dat zij, die gelijkgesteld kunnen worden met ar beiders in loondienst, ook onder -deze ver ordening vallen. Dit wil dus zeggen, dat zij eveneens van toepassing is op provisiereizi gers, vertegenwoordigers, agenten, enz. Zelfstandige agenten, die voor eigen reke ning zaken doen, vallen er evenwel niet onder, evenmin als huispersoneel. Een verder onderscheid met de ontslag verordening is vports, dat ook het personeel van patroons, die een vrij beroep uitoefe nen (architecten, advocaten, accountants enz.) onder haar bepalingen valt. Op de Almeloschestraat, buiten de kom der gemeente Borne, is gisterochtend een autobus tegen een vrachtauto gereden, waar door drie personen werden gewond. Omstreeks zes uur kwam een bus met 32 personen uit Almelo. In dezelfde richting reed een vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met turf. Volgens verklaringen van den chauffeur van de autobus, reed de turf- auto zonder licht, waardoor hij deze eerst bemerkte, toen hij slechts enkele meter» verwijderd was. Een botsing was niet meer te voorkomen. De turfwagen werd geheel vernield. De chauffeur, de eenige inzittende, werd niet gewond. De autobus echter reed tegen een boom en werd aan de rechterzijde in elkaar gedrukt. Drie personen werden ge wond. Dr. Stomps uit Borne was spoedig ter plaatse Stomps uit Borne was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna de slachtoffers naar het ziekenhuis te Almelo werden overgebracht. Zij hebben beenbreu ken en hoofdwonden opgeloopen. De overtocht over het IJ per. veerpont it voor niet ingezetenen van Amsterdam niet goedkoop, n.1. f 0.25 per tocht. Maar inge zetenen kunnen zich een abonnementskaart aanschaffen cn betalen dan slechts een dubbeltje. Een melkslijter uit Oostzaan had via een Amsterdamschen vriend een val- sche legitimatiekaart weten te krijgen, zoo dat hij goedkoop over kon varen. Het be drog werd ontdekt en verd. veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De vriend hoor de zich als medeplichtige tot veertien da gen veroordeelen. In llooger beroep legde het Gerechtshof de straffen, resp. zes en twee weken, voor waardelijk op. bovendien zal de melkslij ter f 20 boete moeten betalen en zijn vriend f 10. De rijksinspectie luchtbescherming maakt op verzoek der Duitsche autoriteiten 'bekend, dat het tramverkeer in het gehecle land om 21.30 wordt beëindigd. De door buitenlandsche zenders versprei de geruchten, volgens welke een aantal Duit sche vliegers op een Vliegveld in het petro- leumgebied zou zijn aangekomen en Duit sche soldaten een landingsterrein in de na bijheid van Targovist in orde zouden bren gen, terwijl verder Duitsche officieren en deskundigen verdeeld zouden zijn over de vliegvelden en in het petroleumgebied, wor den van welingelichte zijde-te Boekarest zeer beslist tegengesproken. In een kleine motorboot van Afrika naar Portugal. Onder het opschrift „Missie of vlucht? maakt de correspondent van de 1 opolo di Roma te Lissabon melding van een avon- tuurlijke reis van den v roe geren Iran- schen minister-president Chautemps naar Lissabon, waar hij na een stormaehtigen iocht van zeven dagen met zijn vrouw, den Franschen consul in Casablanca en nog zestien vluchtelingen, uit Casablanca is aangekomen. De journalisten, die hem in zijn hotel liezorhten. vonden hem volko men uitgeput. De avontuurlijke vlucht komt ook de Portugeesche politie uiterst merkwaardig voor. Alvorens zij den negen lier, vluchtelingen toestemming sreeft_ tot verder reizen, wil zij een onderzoek instel- lcn. Intusschcn heoft. men vastgesteld, dat zich onder de passagiers van de motorhc^it vier repatrieerende Portugeezen bevonden onder wie d'e vlieger Da Costa asrjuez. die tijdens de revolutionnaire beweging van Augustus 1931 het garnizoen van AI- mada heeft gebombardeerd. De vroegere Fransche minister-president beeft den jour nalisten veklaard. dat hii een „semi oifi- cieele missie" had. Ilij zou een maand ge leden uit Vichv zijn vertrokken om een informatie- en propagandareis naaf Zuid; Amerika te ondernemen. Thans was hij naar Lissabon sekomon om zich in te sche pen op een Oceaanstoomer. Hij verklaarde echter niet, waarom hij in verband me' zijn missie eerst naar Casablanca was gegaan, terwijl hij evenmin een verklaring kon geven, waarom hij de reis van Casa blanca naar Portugal in een kleine motor boot heeft ondernomen, ofschoon hem toch veel gemakkelijker verkeersmiddelen ter beschikking zouden hebben gestaan. In de Staatscourant voor dc bezette Noor- sche gebieden van 1 October publiceert de Rijkscommisaris de verordening betreffen de de gecommitteerde staatsraden. In een principieele bepaling wordt tot uitdrukking gebracht, dat de gecommitteerde staatsraad belast is met de leiding van het ministe rie, waarvoor hij is aangesteld. Hij is den Rijkscommisaris voor het ordelijke beheer van zijn ressort verantwoordelijk. Binnen het kader van de geldende rechtsvoorschrif ten kan hij alle bestuursbeslissingon ne men. Zijn bevoegdheid strekt zich ook uit tot de beslissingen, die tot dusverre vielen onder de bevoegdheid van den Koning, de regeering of het Storting. De gecommitteer de staatsraden kunnen binnen het kader van hun ressort door verordening recht vormen. De bekendmaking der voorschriften geschiedt in de Noorsche staatscourant die thans weer verschijnt. Bovendien kun nen de gecoïnmiteerde staatsraden ambte naren benoemen. De onafhankelijkheid der gerechten wordt niet geraakt door de nieuwe orde. De uitoefening van het recht van gratie berust bij den gecommitteerden staatsraad. Om het steeds merkbaarder gebrek aan brandweerlieden op te heffen, heeft de Bri- sche regeering volgens te "New York ontvan gen berichten zich gedwongen gezien in militaire dienst zijnde brandweerlieden uit den dienst te ontslaan. Voorts wordt ge meld, dat eenige elegante restaurants in het Westend in Londen hun gasten een „speciale luchtalarmschotel" aanbieden, d. w.z. eei} avondmaaltijd voor drie tot vier dollar, waarbij is inbegrepen een matras en een slaapplaats in den kelder. Het aantal huwelijken dat in September in New York is gesloten, is met 34% geste gen in vergelijking met September 1939. Dit is een gevolg van de nieuwe wet op den mi litairen dienstplicht die gehuwden 'voor- loopig vrijstelt. In zijn weermachtsbericht nr. 117 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In Noord-Afrika hebben onze snelle af. deelingen tijdens verkenningstochten ©enige gevechtswagens en motorrijwielen gevon den, welke de vijand ten zuiden van Sidi el Barani op zijn vlucht had achtergelaten. Volgens de jongsle inlichtingen blijkt, dat het aantal vijandelijke vliegtuigen welke door onze jagers zijn neergehaald, waarvan melding is gemaakt in liet weer- machtsbericht van gisteren, twee bedraagt. Voorts blijkt, dat behalve de drie vijan- delijke vliegtuigen welke in luchtgevechten zijn neergehaaid en waarvan melding ie gemaakt in het weermachtsbericht van een gisteren, nog twee andere Engelsche toe. stellen door onze bommenwerpers zwaar beschadigd zijn en een noodlanding heb. ben moeten verrichten op het eiland Kreta. De vijandelijke luchtmacht heeft eenige aanvallen ondernomen, waarbij vijf perso nen te Boeg en een te Tobroek gewond werden. De aangerichte materieele schade is zeer gering. In het centrale deel van de Middelland» sche Zee heeft onze duikboot Medusa een viermotorig Engelsch toestel van het type Sunderland neergeschoten. In het Oostelij. ke bekken van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht een vlootformalie aange vallen. bestaande uit twee kruisers. De luchtbasis van Aden is door een van onze luchtformaties gebombardeerd. Al onze toestellen zijn behouden teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Glierilli (Somaliland) zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Tijdens een aanval op de spoorlijn ten Noordoosten van Diredaoea werd een Askari gedood, en werd geen materieele schade aange) rioht. ben .schaapachtige distributie-puzzle. - Wol op de bon en vleesch zonder bon. Schapen zijn altijd bijzondere dieren geweest (p0t0 Pax-Holland) „Het verleden moet batten be schouwing worden gelaten". Het driemogendhedenpact van Ber lijn en zijn mogelijke gevolgen vor men nog steeds het voornaamste thema van de Japansche pers. Op den voorgrond staan thans Japan'g betrekkingen met de Sowjetunie. Algemeen wordt in Tokio de wensch naar een verstrekkende verbetering tot uitdrukking gebracht. >e Hotsji Sjimboen meent, dat het slui- te van een pact tusschen Japan en Sow- je-usland niet slechts voor geheel Oost- A maar Ook in hej; algemeen voor de vedere betrekkingen tusschen de mogend- heen van het Berlijnsche pact en de S(yjetunie 'dienstig zou zijn. Voorwaarde is dé normaliseering' van de betrekkingen va Japan met Rusland. folgens de Tokio Asahi Sjimboen gaat he bij het Berlijnsche pact niet slechts ox de bevestiging van de nauwe Duitsch- Sjvjetrussische betrekkingen, maar tevens oi een tot uitdrukking brengen van de be- Hdheid tot de regeling van de Sowjet- RlssischJapansche betrekkingen. Een op- losing van alle tusschen Japan en Rusland ringende kwesties is mogelijk. Rusland nóet echter zijn neutraliteit ook uitbreiden t( Tsjang-Kai-Sjek. Dok de Yomioeri Sjimboen wijst op de nodzakelijkheid van diplomatieke onder- Hndelingen tusschen Rusland en Japan. Bgeland en Amerika trachten deze toena- cring door tendentieuze berichten te ver- hideren. De benoeming van Tatekawa tot ambassadeur in Moskou wijst ondubbelzin- Eg op den wil van Japan tot verbetering \n de tegenwoordige betrekkingen. Er iistaat thans een volkomen nieuwe we- ïjldsituatie, zoodat het verleden bij de vor- ïing van nieuwe betrekkingen buiten be- shouwing moet worden gelaten. Naar de New York Post meldt, heeft de jritéche regeering den Amerikaanschen i°" en thans concrete en formeele beloften aan voor het geval van een Britsche over- 'mning. Deze beloften zouden ver uitgaan oven de bekende Balfourverklaring van >L en zouden zijn opgesteld door den mi- ister zonder portefeuille in het Britsche 'riogskabinet Greenwood. Bijzonderheden pn nog niet hekend. In Amerikaansche ringen herinnert men er aan, dat de beril- in, die Balfour den internationalen joden I 1917 deed, n.1. de oprichting van een ïodschen nationalen staat in Palstina na ?n oorlog, nooit zijn nagekomen, terwijl en Arabieren in het geheim tegengestelde irzekeringen werden gegcVen. Volgens berichten in de bladen uit ManÜ- i zou het Amerikaansche eskader in 'erre Oosten zijn versterkt. Zoo zouden de ruiser Marblehead en dc hulpkruiser BJacK lawk zijn aangekomen. I .Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de chef an liet Amerikaansche vlooteskader MnaI} ag besprekingen heeft gevoerd met Ameri' aanschp diplomaten omtrent de evacua,1_ an >000 Amerikaansche burgers in Sian8' ai. Deze evacuatie zou geschieden in gpva an een verslechting der betrekkingen i|lS" Jchen de Vereenigde Staten en Japan.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8