De Fokvee= tentoonstelling Paarden en schapen peperduur Dc zomerwoning-kwestie te Schoorl Marktberichten SCHAGEN Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij De Heer Reijne, Barsingerhorn definitief eigenaer van den wis selbeker met een zending fok schapen geboren 1938 of vroeger. Van de gisteren gehouden fokveetentoon- stelling geven wij hieronder nog de uitsla gen: Drietallen ramlammeren van één vaderdier: Eerste prijs M. Kant, Weere, Winkel; twee de prijs D. P. Timmerman, Schagen; derde prijs K. Reijne, Barsingerhorn; vierde prijs P. Rens Az. St. Maarten. Eerv. vermelding: G. Appel, Burgerbrug. Voor deze rubriek zijn f 22.50 aan prijzen uitgeloofd, in ten hoogste vier prijzen. Viertallen ooilammeren van een vaderdier: Eerste prijs D. P. Timmerman, Schagen; tweede prijs K. Reijne, Barsingerhorn; derde prijs S. v. d. Wal, Weere Winkel; vierde prijs W. v. d. Oord Czn., Barsingerhorn. Totaalbedrag prijzen f 22.50, over vier prij zen verdeeld. Viertallen fokschapen, geboren in 1939 van één vaderdier: Eerste prijs S. v. d. Wal, Weere, Winkel; tweede prijs D. P..Timmerman, Schagen; der de prijs K. Reijne, Barsingerhorn; vierde prijs M. Kant, Weere, Winkel. Totaalbedrag prijzen f 22.50 over 4 prijzen verdeeld. Viertallen fokschapen, geboren 1938 of vroe ger: Eerste prijs K. Reijne. Barsingerhorn; twee de prijs S. v. d. Wal, Weere, Winkel; derde prijs W. v. d. Oord, Barsingerhorn. De beker werd wederom toegekend in de ze rubriek aan den heer Reijne, die nu defi nitief eigenaar is. Totaalbedrag prijzen f 22.50. Rammen, geboren in 1938: Eerste prijs M. Kant, Winkel, fokker Gebr. Ruyter, O. Blokker; tweede prijs C. v. d. Oord Nieuwe Niedorp, fokker N. Ruyter, Beemster derde prijs K. Reijne, Barsingerhorn, fokker eigenaar; vierde prijs C R. Blaauboer, Wie- ringerwaard, fokker M. Kant, Winkel. De wisselbeker werd toegekend aan den heer M. Kant, Weere, Winkel. Totaalbedrag prijzen f 22.50 over. 4 prijzen verdeeld. Rammen, geboren 1938 of vroeger: Eerste prijs D. P. Timmerman, Schagen, fokker IJ. Lap, Texel; tweede prijs P. Saai, Wieringerwaard, fokker D. P. Timmerman, Schagen; derde prijs P. Rens'Azn. St. Maar ten fokker Gebr. Hogetoorn, Beemster: vier de prijs H. v. Hoorn, Wieringerwaard, eig.- fokker Gebr. Hogetoorn, Beemster. Eerv. vermelding: S. v. d. Wal, Weere, Win kei, fokker Jb. Eelman, Texel. Totaalbedrag prijzen f 22.50 over 4 prijzen .verdeeld. VARKENS, GEREGISTREERD GROOT YORKSHIRE RAS Beeren, geboren voor 1 April 1939: Tweede prijs P. Borst, Heerhugowaard, fok ker M. Lamers, Hapert (N.B.). Eerste prijs in deze rubriek niet toegekend. Beeren, geboren na 1 Maart 1939, doch voor 1 April 1940: Tweede prijs P. Borst, Heerhugowaard, fok ker-eigenaar; tweede prijs B. Dapper, Burger brug, Fokker A. de Groot, Stompetoren. Eerste prijs in deze rubriek niet toegekend. Drachtige zengen, geboren voor 1 September 1938: Eerste prijs Joh. Blaauw, Harenkarspel, Fokker-eigenaar. Drachtige zeugen geboren na 31 Augustus 1939: Eerste prijs J. C. Borst, Heerhugowaard, fokker-eigenaar tweede prijs J. C. Borst, Heerhugowaard fokker-eijgenaar. tweede prijs J. C. Borst, Heerhugowaard, fok ker-eigenaar. Drietallen jongen fokvarkens nit één toom, geboren in 1940: Tweede prijs I. C. Borst, Heerhugwoaard, fokker-eigenaar. VETTE SCHAPEN Eerste prijs D. P. Timmerman, Schagen; tweede prijs C. Borst, Barsingerhorn; derde prijs J. Vet, Wieringerwaard. Ter opluistering een inzending fokschapen, geboren in 1939, van één vaderdier, van den heer C. R. Blaauboer te Wieringerwaard. DE SCHAGER MARKT EEN MOOIE DRUKKE, GEZELLIGE MARKT. Het was gisteren een „reuzen-markt" Opge geven vette koeien werden gekeurd op het oudé slotplein. Nochtans werden de koeien verkocht op de vrije markt. O.a. hoorden wij nog een prijs van f.285, maar er was zeer weinig aangevoeld. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste noteering f 330.Handel in geldekoeien was zeer gewoon. Prijs... hon derd tot f 225. Handel, in pinken was ma tig, deze noteering was tot f 140.Graskal- veren voor de fok 5560 gld. handel goed. Nuchtere kalveren geen noteering. De notee ring van paarden (slachtpaarden) tot f 300. later op den dag waren en meer en dure paarden aangevoerd tot f 800. Aanvoer was niet groot. Voor a.s. Maandag staat het er wel goed voor met de aanvoer van de October paardenmarkt. Slachtpaarden golden 50 ets. per pond. De handel in jonge vette schapen was vlug tot f 54 Oude slachtschapen, werd een koppel van 15 stuks verkocht voor f 65 Wat een prijs! Overhouders voor den dood 2638 gld. Handel vlug. Overhouders voor het leven 20—28 gld.. Handel goed. Prijzen voor de noteering konden wij niet geven van de tentoongestelde vette schapen, maar hoor den tot f 70.Er was ook wel veel handel in de tentoongestelden. Bokken en geiten, handel goed tot f 21 Ma gere schapen 2833 gld., handel goed. Er waren weer biggen aangevoerd dezen keer. Deze liepen van 1012 gld. Volgens gezeg den van 'n bekenden biggenhandelaar komt dat aanstonds wel weer goed. Wij zullen het hopen. De prijs van kippen en konijnen bij 't oude Handel goed. Er was vandaag veel aange voerd en veel bezoek. Een mooie drukke ge zellige markt. Helderschen mogen alleen zomer woningen huren, als er dringende reden zijn, tengevolge van oor logsomstandigheden. In de vergadering van den Schoorlschen gemeenteraad is gisteren de kwestie van beschikbaarstelling van zomerwoningen aan Heldersche géëvacueerden ter sprake geko men. Een gemeenteverordening verbiedt tot heden in dergelijke woningen vóór en na het zomerseizoen feitelijk verblijf te houden. Besloten is zomerwoningen beschikbaar te stellen voor hen, die dringende redenen hebben Den Helder te verlaten. B. en W. waren aanvankelijk van oordeel, dat alleen zij, wier woning verwoest was, de zomer woningen zouden mogen betrekken. Aan 't nemen van voornoemd besluit ging de vol gende discussie vooraf: B. en W. stellen voor de verordening zo merwoningen te wijzigen. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat Heldersche geëvacueerden wier eigen woning is verwoest gedurende den oorlog in zomerwoningen te verblijven. Per geval moet een officieele verklaring wor den overgelegd. Ofschoon zelf in 't algemeen tegenstander, beschouwt voorzitter dit als een noodmaatre gel. De heer Schermer wil nog verder gaan. Het seizoen is slecht geweest, laat men de clau sule schrappen, dat alleen bewoners wier huis vernietigd is in de zomerwoningen mo gen wonen. Er zijn er ook die vrees hebben terug te gaan. Het betreft een paar gezinnen laat men dat douceurtje niet verloren laten gaan. De heer Kaag zegt dat de zomerwoningen best bewoonbaar zijn. Er is wodngebrek, waarom dan de zomerwoningbcpaling niet tijdelijk geschrapt? Weth. Gutker meent dat menschen de zo merwoningen zullen betrekken, als hun ei gen huis te duur wordt. Hoe krijgt men ze er weer uit? De heer Schermer betoogt verder, dat elk geval ter beoordeeling van B. en W. moet blijven. Het moet een voordeel blijven, al leen voor menschen. die profiteeren van den nood der Helderschen. Voorzitter zegt, dat de overheid wenscht, dat de inwoners naar Den Helder terugkee- ren. Bovendien is Schoorl geen vluchtoord. Men moet er voor waken, dat Schoorl geen minderwaardige woningen en burenruzies DE KAMPIOENEN De heer Reijne van Barsingerhorn behaalde met zijn inzending oudere fokschapen den eersten prijs en kwam tegelijkertijd defini tief in het bezit van den wisselbeker. Op on derstaande foto ziet men de prachtexempla ren op de markt. (foto Pax-Holland) •krijgt, want ieder vindt zijn eigen zomerwo ning de beste om te verhuren. Ook pension houders zijn gedupeerd, er zijn Helderschen genoeg die van den winter pension kunnen betalen. Velen zijn niet financieel gedupeerd. Ged. Staten hebben destijds den burgemees ter verzocht miss'anden tengevolge van raadsbesluiten te rapporteeren. Als men het voorstel B. en W. aanneemt krijgt men misschien toestemming. De heer Winder meent dat voorzitter zich te bang laat maken. Men kan het voorstel amendee- ren, door er bij te voegen ,,'n dringende re den" ter beoordeel:"'.g van B. en W., als ge volg van de oorlog-'mstandigheden. Weth. Winder zegrt 't zelfde voorstel in B. en W. te hebben ge iaan. hij kon 't toen niet winnen. Het voorstel Schermer wordt aangenomen. WIERINGEN DE IDENTIFICATIEPLICHT. Nu het afleveren van de benoodigde foto's alom en speciaal n plattelande stagneert is voor velen, niet in het minst voor onze plaatselijke fotografen de verlenging van de termijn binnen welke ieder in het bezit moet zijn van een identificatiebewijs, welke verlenging ook voor deze gemeente geldt, een ware uitkomst. Bij de eerste door het gemeentebestuur, reeds voor 1 October opengestelde gelegen heid om de stamkaarten tot legimatiebe- wijs te doen omtooveren was er nog slechts weinig animo, mede doordat de foto's nog niet gereed waren. Tevens kwam daarbij aan het licht dat de behoefte aan afzonderlijke bewijzen (dus niet op stamkaart;, populair genoemd „In dische tijdsbewijzen" (men schrikt er ech ter ook niet voor terug meergenoemde pa piertjes b.v. „inundatiebewijs" te noemen), zoo groot was. dat trien ter gemeente-secre tarie de stroom niet kon verwerken, zoodat deze afgifte in afwachting van nadere re gelingen moest worden gestaakt. Velen, h.b.b.h.h., willen zich blijkbaar gaarne een kleine uitgave getroosten om niet het risico te loopen dat de in deze tij den onmisbare stamkaart aan verlies, ont vreemding. vervuiling door werkzaamheden e.d. wordt blootgesteld. Men vertrouwt de stamkaart maar liever toe aan moeder de vrouw die bij afwezigheid van den heer des huizes, daarop in voorkomende gevallen zeer waardevolle bonnen kan bekomen ter wijl zij haar man toch in het bezit weet van een geldig bewijs. VARKENSPEST. Onder de varkens van den veehouder S. C. Koorn in den po; Ier Waard-Niewland al hier, is een geval van pest geconstateerd. Een varken is reeds aan deze ziekte bezwe ken. Elders woedde deze gevreesde ziekte reeds geruimen tijd. doch dit is het eerste geval dat zich in deize gemeente voordoet, zoodat de besmetting thans ook haar weg naar Wieringen heeft gevonden. Moge het bij dit eene geval blijven. VERGUNNING BEZOEK EILANDEN. Bij het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet- ingezetenen niet toegankelijk zijn, blijkt dik wijls vertraging en onnoodige corresponden tie te ontstaan. De verzoeken wórden wille keurig aan Duitsche of Hollandgche instan ties gericht. Er bestaat echter een uniforme regeling. In den vervolge moeten de verzoe kers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot den Burgemees ter van de gemeente waarvoor de vergunning wordt gevraagd. Door diens bemiddeling komt de, aanvrage bij de tot afgifte der vergunning bevoegde instantie. SNELLE BEVOLKINGSAANWAS Gedurende de laatste maanden is de be volking dezer gemeente met snelle sprongen gestegen, zoodat het bevolkingscijfer op 1 Jan. j.1. nog 6054 bedragende, thans reeds tot ruim 6200 is opgeklommen. Onmisken baar moet deze snelle aanwas mede worden toegeschreven aan de definitieve vestiging van vele geëvacueerde Heldersche inwoners, die, na eens nader kennis te hebben ge maakt met het leven te plattelande, daar aan voorhands nog de voorkeur blijven geven. Het spreekt vanzelf, dat nu het bouw bedrijf zoozeer aan banden is gelegd, de woningvoorraad niet 'in hetzelfde tempo kan worden aangex rld en geen gelijke tred kan houden met de nieuw ontstane behoef te. De woningtoestanden waren in deze ge meente de laatste jaren .getuigende de vele woonketen, oude woningen e.d., verre van rooskleurig en toen Wieringen onlangs een kleine 1000 vluchtelingen herbergde kon in vele gevallen van wantoestanden worden gesproken. Nu hun aantal zoozeer is af genomen kan men echter aannemen, dat de toestand in de komende winter dragelijk mag worden genoemd, zoodat de bevol kingsaanwas vermoedelijk geen al te groo- te zorg mag baren. Niettemin blijft de be huizing van sommigen hunner nog verre van ideaal en wij mogen gerechtigen twij fel uitspreken of de reeds lang bestaande woningproblemen, ia deze bijzondere om standigheden, gedurende de eerste jaren nog tot een oplossing kunnen worden ge bracht. ANNA PAULOWNA BOUWVERGUNNINGEN. B en W. Verleenden vergunning aan P. J. Waiboer tot den verbouw van een woon huis aan le Molenvaart; aan J. P. Schmal te Heemstede tot verbouw van een boerderij aan de Molenvaart; aan P. Harder voor het bouwen van een paardenstal den Nieu- wenweg. POLITIE. Gevonden: kosteloos rijwielplaatje. Verloren: rijwielplaatje, rugzak met vischgerei. Aan komen loopen: stierkalf. SCHOOL WEEK END. B. en W. besloten ter besparing van brand stoffen, dat met ingang van de volgende week aan de Scholen I (Kleine Sluis) en III (Oostpolder) des Zaterdags den geheolcn dag geen les gegeven zal worden. De vrije Woensdagmiddag komt dan te vervallen. SPAARBANK. Over de maand Sentember is bij de Rijks postspaarbank 'ingeAgd f 1552.en terug betaald f 2920.57. DISTRIBUTIE ASFALT. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, brengt het vol gende onder de aandacht van belanghebbenden, In de Nederlandsche Staats courant d.d. 1 October No. 191 is een wijziging opgenomen van de Asfaltbeschikking 1940 No. 1. waarbij o.a. is bepaald, dat, iedere verbruiker, wiens normaal jaarverbruik meer dan 120 kg. bedraagt,, ter ver krijging van een toewijzing ver plicht is binnen 14 dagen een aanvraagformulier in te leve ren bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten. Sectie VI, Zeestraat 100—104 te 's Graven" hage. De formulieren zijn verkrijg baar bij genoemd Bureau. Schriftelijke aanvragen voor toezending moeten geschieden per briefkaart, waarop ver meld: „Verzoeke toezending verbruikersformulier Asfalt"; naam en adres in blokletters aan te geven. Verbruikers, wier normaal jaar verbruik hoogstens 120 kg. bedraagt, kunnen zonder een vergunning per 3 kalender maanden hoogstens een vierde gedeelte van dit jaarverbruik bij hun leverancier aanschaf fen. Het is dezen verbruikers ver boden gedurende een tijdvak van 3 kalendermaanden zich in totaal van een grootere hoe veelheid dan een vierde ge deelte van dit jaarverbruik te voorzien. Voorts is bepaald, dat voor wegenbouw-doeleinden het ge bruiken, verbruiken, bewerken of verwerken van asfalt zonder een vergunning is verboden. Voor industrieele doeleinden mag van de aanwezige voorra den hoogstens 70% per maand van het maandgemiddelde van de hoeveelheid, welke in het tijdvak 1 Augustus 1938 t.m. 31 Juli 1939 werd gebruikt worden gebruikt, verbruikt, bewerkt of verwerkt. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat onder asfalt dient te worden verstaan: asfaltbitu- men. natuurasfalt al dan niet gemengd of vermengd met mi neralen, lichtere koolwater stoffen en vloeistoffen, waar onder vallen o.a. koud-asfalt, vloeibitumen. wegenolie en emulsies. Voor verdere bijzonderheden dient men de'beschikking te raadplegen. DISTRIBUTIE MINERALE WAS. De Secretaris-Generaal, waar" nemend Hoofd van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het vol gende onder de aandacht van belanghebbenden. In de Nederlandsche Staats courant d.d. 1 October No. 191 zijn enkele wijzigingen opge nomen van de Minerale Was- beschikking 1940 No. 1, waar bij o.a. is bepaald, dat een ie der, wiens normaal per jaar benoodigde hoeveelheid méér dan 12 kg. bedraagt, ter ver krijgen van een toewijzing ver plicht is binnen 14 dagen een aanvraagformulier in te leve ren bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten, Sectie V, Zeestraat 100—104 te 's Graven- li age. De formulieren zijn verkrijg baar bij genoemd Bureau. Schriftelijke aanvragen voor toezending moeten geschieden per briefkaart, waarop ver meld: „Verzoeke toezending verbruikersformulier Minerale Was"; naam en adres in blok letters aan te geven. Afnemers, die normaal per jaar hoogstens 12 kg. noodig hebben, kunnen zonder een vergunning per 3 kalender maanden hoogstens een vierde gedeelte van deze jaarhoeveel- hpid bij hun leverancier aan schaffen. Het is dezen afnemers ver boden gedurende een tijdvak van 3 kalendermaandén zich in totaal van een grootere hoe veelheid dan een vierde ge deelte van deze jaarhoe veel heid te voorzien. Voorts is bepaald, dat het aan verbruikers, die Minerale Was voorhanden of in ■voor raad hebben, is verboden per kalendermaand een grootere hoeveelheid te gebruiken, ver bruiken, bewerken of te ver werken dan 50% van 't maand gemiddelde van de hoeveel heid. welk in het tijdvak 1 Augustus 1938 t.m. 31 Juli 1939 werd gebruikt, verbruikt, be werkt of verwerkt. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat onder Minerale Was dient te worden verstaan: de minerale wassen en was achtige stoffen, al dan niet gemengd of vermengd met an dere stoffen en o.a. bekend on der de benamingen: paraffine (tafels en schubben), mon- taanwas, montanillawas, aard- was, ozokeriet. superlawas, pe- trolatumswas met een smelt punt van 66 gr. en - hopger, ceresine, zoomede wassen, be reid uit synthetische koolwa terstoffen. Voor verdere bijzonderheden dient mot de beschikking te raadplegen. LOOD, TIN EN LEGEERIN GEN DAARVAN VOOR DE GRAFISCHE INDUSTRIE. De secretaris-generaal, waar nemend Hoofd van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het vol gende bekend: Op grond van artikel 2. lid 1. van de non-ferro-metalenhe- schikking 1940, No. 3, is het verboden zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor non- ferro-metalen lood, tin en de le geeringen daarvan in den vorm van ruw materiaal en afvaimateriaal te verwerken, te bewerken, te gebruiken, te ver bruiken, te koopen, te verkoo- pen, af te leveren of te vervoe ren. In overleg tusschcn het Rijksbureau voor non-ferro-me- talcn en het Rijksbureau voor de grafische industrie is be paald. dat vergunningen tot het koopen. bewerken en ver werken van bovengenoemde metalen in den daaromschre- ven vorm door de grafische ondernemingen moeten worden aangevraagd bij het Rijksbu reau voor de grafische indu strie. N.Z. Voorburgwal 326 328. Amsterdam. Een circulaire, bevattende de voorwaarden voor het verkrij gen van deze vergunningen, is aan de grafische ondernemin gen verzonden; exemplaren van deze circulaire zijn aan het bovenstaande adres alsnog ver krijgbaar. OPGAVE LEVERANTIES AAN PARTICULIEREN DOOR TELER-HANDELAAR. De Voedselcommissariis voor Noord:HoIland maakt bekend, dat telers van aardappelen, die gewend zijn jaarlijks, een win tervoorraad aan vaste parti culiere relaties te leveren, zulks ook dit jaar kunnen doen; echter uitsluitend aan afnemers van wie zij kunnen aantoonen, dat zij hun ook het vorige jaar een minstenis even groote hoeveelheid heb ben geleverd. Voor deze leveringen moeten de telers tevoren vergunning aanvragen bij den Plaatselij ken Bureauhouder, waaronder zij ressorteeren onder overleg ging van de bewijzen, dat zij ook het vorige jaar aan de zelfde particuliere relaties min stens dezelfde hoeveelheid aardappelen hebben verkocht, (factuur, kwitantie, enz.) Om een inzicht te kunnen verkrijgen omtrènf d0 hoeveel heid aardappelen, die op deze wijze verhandeld zullen wor den. is het echter noodzakelijk, dat de telers, die onder hoven- vermelde voorwaarden aardap pelen wenschen te verkoopen, daarvan reeds thans zoo spoe dig mogelijk opgave doen toe komen aan den Plaatsélijken Bureauhouder. Deze opgave dient te geschieden door in vulling van een formulier, dat bij de Secretarissen der dis tricten en bij de Plaatselijke Bureauhouders kan worden gehaald en moet voor of op 10 October a.s. hij de Plaatselijke Bureauhouders worden inge diend. Het niet of te laat in dienen van deze opgave brengt voor don teler het risico mede, dat hem later de boven bedoelde vergunning moet worden geweigerd. EXTRA LEERKRACHT. Aan de R. K. school in de Spoorbuurt is de heer B. J. Riteco van Den Helder aange steld als kweckeling met acte. NOORDSCHARWOUDE, 4 October. 24700 kg. uitn 420450; drielingen 4; gro ve 430—440; gele nep 4; 5000 kg. peen 180— 260: kleine peen 150;'4500 kg. spercieboonen 670910; 3300 kg. roode kool 4308 41200 kg witet kool 250 600. kg. gele kool 470; 7300 kg. d. witte kool 280; 350 st. bloemkool 730- BROEK OP LANGENDIJK, 4 Oct. 1900 kg. aardappelen bl. eigcnheimersG; drie lingen 210; 20.000 kg. uien 4—480; drielingen 4; grove 4—450; gele nep 4; stek 160; 3950 kg. peen 180230; 650g kg. spcrcieboonen 930—12.90 400 ksnijbooncn 27.80; kroten 250—260; rammenas 350—360; roode kool 200- —10.20; witet kool 250; groene kool 250—260; gele kool 340—760; d. witte kool 280; 700 st. andijvie 1; 2830 kg. tomaten A 13; B 13; C 13; CC 10; 2650 kg. druiven Alicant 40; Fran- kenthalers 25.10—32. EIERVEILING SCHAGEN, 3 Oct. Aanvoer: 20.000 kipeieren 7.207.50. klein 4.204.50 per 100 stutc

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4