Een nieuwe winterjas voor den één... Honderd Duitsche bommenwerpers boven Londen hm m miflHi Later naar school vroeger huis MENEER, WAAR WILT U HEEN? Hef gerechtshof te Riom aan het werk Drama in donker Rotterdam FOTO-NIEUWS Een practisch Amsterdammer kwam op de gedachte zijn rijwiel wit te schilderen, opdat dit tijdens de duisternis beter zicMbsac z.l^jn Z r heer Tessers wist Woensdag den door hem SdJïïÏE P...rd«Wd.l=or O-er 80 KWJ-J*-. Ro.Urd.j, jo Naarden te volbrengen in den tijd van 8. pax-Holland) omgeving van Utrecht In het instituut van prof. A. M. Sprenger te Wagepingen vinden geregeld interessante onderzoekingen plaats op het gebied van verwerking van fruit en groenten. De door persen van fruit verkregen zoete most wordt in vaten gedaan (Foto Pax-Holland) Een jury-lid aan het werk tijdens de groote tentoonstelling van geregistreerde schapen, welke Donderdag te Schagen werd gehouden (Foto Pax-Holland) Een Duitsch gevechtsvliegtuig is van een succesvollen tocht naar het vijandelijk gebied teruggekeerd en geïnteresseerd luisteren de kameraden naar de ervaringen van den piloot (Foto Weltbild) Bezorgt .bovenkleeding of dekens voor den ander. Het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, in samen werking met het departement van handel, nijverheid cn scheepvaart, tracht een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van klee ding en textielproducten te bevorderen. Daar bij wordt ook gedacht aan landgenooten, die alles hebben verloren, of die door de omstandigheden moeite hebben zelf de nood zakelijke kleeding en dekking te koopen. Dit is de reden, waarom voorgeschreven werd, dat men alleen een winterjas of win termantel kan koopen, indien daarvoor goe de bovenkleeding (costuum, winterjas of wintermantel) of een wollen deken wordt ingeleverd. De leiders van de plaatselijke distributie- diensten zullen gaarne inlichtingen ver strekken over de wijze, waarop de goederen kunnen worden ingeleverd. De winter staat voor de deur. Vele getrof fen of behoeftige landgenooten rijn niet in staat de noodzakelijke kleeding en dekking te koopen. Het department en het rijksbu reau hopen dan ook, dat er velen zullen zijn die méér zullen inleveren, dan voor het koopen van een winterjas of -mantel noo- dig is. Hoe meer men geeft, des te beter helpt men zijn medeburgers. Laat de huis vrouw de kleerkast eens nazien en de de kens tellen. Zonder twijfel zal blijken, dat er veel gemist kan worden, zonder zelf scha de te lijden. Een moeilijke zaak. Nu de zomertijd ook in ons land gehand haafd zal blijven, zullen de plannen, die men gemaakt had voor het gemeentelijk on derwijs tot het vroeger eindigen der lessen, gewijzigd moeten worden. Wanneer het 's avonds een uur langer licht blijft, is het 's morgens natuurlijk een uur langer donker. De gemeentelijke en rijkssclioolgebouwen zullen aldus de Ilaagsehe Crt. in het algemeen niet verduisterd worden, aange zien dit duizenden guldens zou kosten en het voordeel daarvan zeer gering is, daar men vooral de jongere leerlingen, die soms nog een flink eind van school wonen, niet in het donker van en naar school wil laten gaan. Zoodoende zal het noodzakelijk zijn, de scholen in de komende maanden later te doen aanvangen. Óp 7 November gaat de zon op om 8.45 en onder onder om 6.02. In de periode van 25 December tot en met 6 Januari gaat de zon pas op om 9.48. Pas op 21 Februari gaat de zon weer op om 8.44 uur, zoodat de scholen van 7 November tot 21 Februari op een later tijdstip dan thans moeten be ginnen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd vah het departement van onderwijs, heeft een omzendbrief aan de gemeenten en rijksscho len gezonden, waarin medegedeeld werd, dat aanvang en einde van de lessen zoo gekozen moet worden, dat alle vakken ge geven kunnen worden. Vooral op het platte land is dat een moeilijke kwestie, aangezien vele jongelui in een andere plaats wonen en dus met trein of bus moeten reizen. thans reeds honderdduizend dakloozen. Ve len van deze allerarmsten moeten tot 10 Km. loopen van autoriteit naar autoriteit om ook maar een inlichting omtrent hulpver leening te krijgen, In de „Daily Herald" wordt woordelijk gezegd: De ontevredenheid der volksmassa's is een vonk, die het vuur van een opstand kan doen ontbranden. Veertienduizend inwoners van het Eastend van Londen brengen iederon nacht door in voorloopige schuilgelegcnheden onder on draaglijke sanitiare omstandigheden. Tien duizenden Londenaars leven onder erger omstandigheden dan eens in het Vlaande ren van den wereldoorlog hebben geheerscht. De gevolgen van de Duitsche aanvallen hebben de „monumentale slapheid" der Britsche autoriteiten aan het licht gebracht. 130.000 kilo bommen van ieder kaliber neergeworpen. Ver over de honderd Duitsche gevechts toestel len waren gisteren weer boven Lon den. Bommen met een totaal gewicht van 150.000 kilogram en van ieder kaliber wer den neergeworpen. De laatste groep van een afdeeling gevechtsvliegtuigen kon op negen verschillende plaatsen in de stad geweldige vernielingen en branden van geweldigen omvang waarnemen. In steeds nieuwe gol ven vielen de Duitsche bommenwerpers mi litaire doelen aan. Sedert de vroege morgenuren is er in de Engelsche hoofdstad bijna ononderbroken luchtalarm. Ernstige toestand. Scherpe cri- tiek door de pers. Zeer ernstig klinken de beschrijvingen, die de „Daily Herald" en de „Daily Mail" geven van d<yi toestand in Londen, gelijk blijkt uit een Londensch bericht in de „Goetborgs handels och sjoefartstidningen". In deze bladen wordt gezegd: Londen heeft Naast kunstzinniger! aanleg moeten de Duitsche oorlogsberichtgevers ook be schikken over eenige technische kennis en volkomen op de hoogte zijn van alle vliegtuigtypen. Een pers-illustrator bij zijn model (Foto Weltbild) Regelmatig verlaten nieuwe machines de werkplaatsen der Duitsche vliegtuig fabrieken. Een arbeidster geeft de schroef van een der machtige motoren vae een He 115 een laatste streekje (Foto Weltbild) Mest voor den oogst van 1941 De modder welke uit de slooten is opgebaggerd en in schuiten verzameld is, wordt op het land uit gespreid, waardoor weer vruchtbare grond ontstaat. (foto Pax-Holland) TRAMPASSAGIERS WORDEN GETELD Interessante proef in de hoofd stad. In de komende week zal op de Amster- damsche gemeentetram een speciale telling gehouden worden, welke ten doel heeft te constateeren, waar de trampassagier in Am sterdam instapt en waar hij dit transport middel verlaat. Vier dagen lang, van Maandag 7 tot en met Donderdag 10 October a.s., zullen de tramconducteurs bij hun klanten navraag doen, tusschen welke punten zij wenschen vervoerd te worden, opdat de gemeentetram kennis kan dragen van de vervoersstrooming en zich een goed beeld kan vormen van de levende stad Amsterdam. Doel van deze telling is een overzicht te krijgen van de rendabiliteit der verschil lende lijnen, om zoo noodig verkeerswijzi- gingen en verbeteringen aan te brengen. Reeds 53 getuigen verhoord. Volgens berichten uit Vichy, heeft het op perste gerechtshof te Riom de laatste dagen getuigen verhoord, waaronder de gene raals Weygand en Mitlelhauser. Voorts zijn gehoord o.a. Georges Bonnet, Frossard en de vliegtuigbouwer Breguet. Ook heeft het gerechtshof te Riom den gewezen opper bevelhebber Gamelin, den oud-premier Da- lacher en den oud-minister van luchtvaart Guy ja Chambre een verhoor afgenomen. Nasleep voor de rechtbank, Wegens doodslag stond gisteren voor de rechtbank terecht de 19-jarige P. J. K. te Rot terdam, die op 11 December ƒ.1. mejuffrouw M. E. Crémers, wonende op den Schiedam- schedijk om het leven heeft gebracht en van eenig geld en wat snuisterijen beroofd. De jongeman was met een vriend op den be- wusten Zondagavond op den Schiedamschen dijk geweest en daar had hij de vrouw ont moet. Waarschijnlijk is toen bij hen, of al leen bij verdachte, het plan opgekomen de vrouw te berooven. Zij zijn met haar naar haar woning gegaan. Later verliet de vriend alleen het huis. Den volgenden morgen werd de vrouw dood op haar bed gevonden. Zij was overleden, doordat verdachte haar op het hoofd had geslagen en vervolgens met een kussen had geworgd. Eenige bezittingen en een bedrag van on geveer vijf en. twintig gulden bleken te zijn verdwenen. Na een kort onderzoek gelukte het de Rot- terdamsche poiitie de beide jongemannen aan te houden.' K. bekende den moord alleen te hebben gepleegd. Zijn vriend, die met het geval niets uitstaande bleek te hebben, werd reeds den volgenden dag op vrije voeten ge steld. De zaak werd op verzoek van den verdedi ger, wegens de psychische gesteldheid van verdachte en den aard van het onderzoek, met gesloten deurdn behandeld. De eisch van den officier van Justitie, was zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal over veertien dagen von nis wijzen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6