dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hetgeen Amsterdam ons bieden gaat Koning Michael Verduisteren 7.02 uur Echtpaar verdronken weldra naar Duitschland onder Burg er brug Luxe auto in de duisternis op trailer gereden Fietsers moeten richting aangeven! inning waterschapslasten Nederlandsche druiven in DUITSCHLAND De onbewaakte Vader van drie kinderen omgekomen Bekend aannemer uit Schagen omgekomen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 54 uur Tegen concentratie HELDERSCHE COURANT '~'n. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 8 OCH OBER 1940 68e JAARG. No. 9049 Te Schagen werd Maandag een tentoonstelling van geregistreerde paarden gehouden, waarvoor uit deskundige kringen veel belangstelling bestond (Foto Pax-Holland) „Het is duidelijk merkbaar", aldus de heer Nikerk in een onderhoud, dat een mede werker van het A.N.P. met hem had, „dat de Nederlander bezig is zijn hoofdstad te ontdekken." Het aantal aanvragen om in lichtingen .is stijgende en vooral oud-Amster dammers toonen veel belangstelling. Uiter aard is het feit, dat het verkeer met hét buitenland gestopt is, daaraan niet vreemd. Met name trokken velen, die een uitje" wil den hebben, naar Brussel. Zij gaan nu naar Amsterdam, dat dan ook bezig is zich te ontwikkelen tot de lichtstand, beter gezegd het Parijs van Nederland, want de verduis teringsmaatregelen zijn minstens even streng als elders. Uiteraard zetten deze maatregelen een domper op de stijgende belangstelling, doch desondanks blijven de. schouwburgen goed bezocht en breidt, het aantal kleine cafétjes zich uit. Juist het goede bezoek aan de schouw burgen is verheugend. Jaren achtereen heeft de tooneelkunst het in ons land heel moeilijk gehad. Het publiek toonde bitter weinig belangstelling en het gevolg was, dat in het land van Vondel het tooneel aan den rand van den afgrond ver keerde. Dit schijnt nu definitief anders ge worden te zijn. Ook is thans een vorm van tooneelkunst herleefd, die ook sterk de aandacht van het publiek vraagt, n.1. het volkstooneel. Vroe ger was onze hoofdstad bekend om zijn uit stekend volkstooneel, dat vooral in de jor- daan en de plantage bloeide. De rasechte Amsterdamsche volkshumor vond daarin uitdrukking en al mag het artistieke peil niet altijd even hoog hebhen gestaan als volkskunst was het zeer belangrijk. Het volkstooneel is langzamerhand ge heel uitgestorven. Rudimentes ïleven er over in dilettante gezelschappen, doch dit was zeer gering. Thans is er echter weer een sterke opleving te constateeren. In verschillende bioscoop theaters en ook in Theater Carré .leeft het volkstooneel weer op, waardoor groote groe pen van de bevolking, die eigenlijk voor het tooneel verloren waren gegaan, weer belang stelling toonen. Ons beroemde concertgebouworkest heeft groote plannen voor dezen winter. Aller eerst zullen er acht Zondagmiddagconcer ten worden gegeven, waarvan vier geleid Worden door Willem Mengelberg, drie door Eduard van Beinum en een door Hermann Abendroth. Als solisten treden daarbij op Willem An- driessen. Guila Bustabo, Carl Flesch. Hein- h'ch Schlusnus, Rnrico Mainardi^ Claudio Arra. Ferdinand Helmann en Joanna Diepen- brock. DE MUSEA. De musea in de hoofdstad zullen zich. voor zoover nieuwe tentoonstellingen wor den ingericht, in hoofdzaak bepalen tot hedendaagsche kunst. Levende kunst dus. die thans gelegenheid krijgt om ruime be langstelling te vinden. van alle musea is het Stedelijk Museum n. da gunstigste positie. Tn de anderen is ■I .dn verwarming niet verzekerd, zoodat et mogelijk is. dat zij een gedeelte van pd laar gesloten moeten worden. Het groote belang van de seheenvaart na .en oorlog, wanneer de geschokte wereld ina6' weer °h 7a' leven, vindt uitsluitend de tentoonstelling in het Scheepvaart- nuiseojn ..Het «chip van 1R0A-1900". welke 1» l"i f11 7-°oiang de oorlog duurt. Dp hr ngsteliing voor onze koloniën levend hou n In een taak, welke het Koloniaal Insti tuut op zich heeft genomen en welke op voortreffelijke wijze wordt behartigd. Dit alles is verheugend, verheugend, omdat er uit blijkt, dat ondanks den oorlog de kunst in Amsterdam blijft bloeien en be langrijke manifestaties voortbrengt. Ook aan het amusement zal in Amsterdam meer zorgen dan vroeger worden besteed. Het groote aantal kleine gezellige cafétjes welke sedert eenigen tijd als paddestoelen in de binnenstad zijn verschenen, geven de- stad weer haar oude aanschijn. In de Mid deleeuwen en den lateren tijd stond Am sterdam bekend om zijn tavernes en her bergen. De Nederlander ontdekt zijn hoofdstad, welke niet voor niets het Venetië van het Noorden is genoemd. De schoonheid en gezelligheid van on ze Amstelstad is nog te weinig bekend, ook Dij zijn inwoners. Door de duisternis misleid. Het echtpaar A. A. van der Drift, te Voor burg, keerde Zondagavond van een visite huiswaarts, vermoedelijk door de duisternis misleid, zijn de twee menschen die beiden 52 jaar zijn,, nabij de spoorbrug aan den Westvlietweg in de Vliet geraakt en ver dronken. Laat in den nacht is het lijk van den man en later op den dag het lijk van de vrouw opgehaald. Het stoffelijk overschot van beiden is overgebracht naar het lijkenhuis te Leid- schendam. Het echtpaar van der Drift ge noot in Voorburg een groote bekendheid. Noodlottige aanrijding in de duisternis. Zondagavond omstreeks half tien is op den provincialen weg in de nabijheid van café „Vugts" een aanrijding gebeurd, waar bij de 40-jarige D. Grootzwager uit Kaats heuvel om het leven kwam. G. kwam met zijn vriend Ligtvoet te voet van Loon op Zand in het stormachtige, donkere wêer. Een chauffeur van de Tilburgsche stations- tax. die van Kaatsheuvel naar Tilburg reed. zag plotseling een persoon voor zijn wagen die op den weg liep. Hij hield meer rechts aan, doch reed met tamelijke groote vaart op Gi in, terwijl ook L. werd geraakt. Het slechte weer was oorzaak, dat er weinig ver keer was. zoodat het eenigen tijd duurde, eer geestelijke en geneeskundige hulp aan wezig waren. Kapelaan Rietra diende nog het heilig oliestelsel toe. De beide dokters Vercputeren en Capetti constateerden bij G. den dood als gevolg van een schedelbasis- fractuur en een inwendige verbloeding. L. kwam er met een hoofdwonde af. De gemeentepolitie stelde een onderzoek in en nam de auto en het lijk in beslag. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. Grootzwager was gehuwd en vader van drie kinderen. GENERAAL ANTONESCU VERGEZELT HEM. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Telegraaf" aan zijn blad schrijft, zal. naar aldaar verluidt, koning Michael van Roemenië bin nenkort, op uitnoodiging der Rijks- regeering, een bezoek aan Duitsch land brengen. De jonge koning zal o.a. worden begeleid door zijn mi- nister-p^sident, generaal Anto- nescu. Van gezaghebbende Duitsche zijde werd op een vraag van United Press of er Duitsche troepen in Roemenië waren binnengetrok ken geantwoord, dat onlangs bericht werd. dat zich daar een Duitsche generaal op hield. Het is thans wel mogelijk. dat daar ook Duitsche troepen zijn. Men weigerde evenwel nadere inlichtingen ie verstrek ken over het aantal manschappen en het doel van hun uitzending. Het Roemeensche gezantschap te Berlijn deelde mede, dat. voor zoover officieel be kend, zich nog geen Duitsche troepen in Roemenië bevonden. De aangelegenheid wordt op het oogenhlik nog besproken. Zoo als bekend heeft eeneraal Antonescu, kort nadat hij de macht had overgenomen, aangekondigd, dat hij van plan was Ttali^ en Duitschland bii de reorganisatie van het Roemeensche leger te betrekken. In de vroege middaguren werd op het minsterie van Propasranria te Boekarest ver klaard aldus United Press, dat van gezag hebber! de zijde nog geen aanwijzingen ver- verkeersongeval KONING MICHAEL. kregen waren, hoe men de berichten over het beweerde binnentrekken van Duitsche troepen in Roemenië moest commenteeren. Dientengevolge kon men slechts ^verwijzen naar het eenige dagen geleden uitgegeven démentie van het bericht, volgens hetwelk zich geregelde Duitsche troepen in Galatz zouden bevinden en in Targevesti een lucht haven inrichtten. In Duitsche en Italiaansche kringen te Boe karest werd verklaard dat er naar bekend was. momenteel Duitsche instructie- afdee- lingen in Roemenië arriveerden. Op de vraag of ook Italiaansche troepen naar Roemenië zouden ko-men. meende men in Italiaansche krineen. dat dit 'op het oogen hlik onwaarschijnlijk zou zijn. Voorts werd er in kringen van de As- mogendheden op gewezen, dat van een be zettin? van Roemenië geen sprake kon zijn en dat de Roemeensche regeering zelf den As-mogendheden verzocht heeft bij de reor ganisatie van het Roemeneensche leger be hulpzaam te zijn. Gisteravond ongeveer kwart voor tien is tusschen Burgerbrug en Schoorldam, op den Rijksweg langs het Noordhollandsch Kanaal een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan den bekenden aannemer uit Schagen, den heer G. Bras, het leven heeft gekost. De beer Bras is met zijn luxe auto tegen een rechts van den weg staanden, met zand geladen trai ler gereden, met bovenstaand nood lottig gevolg. De trailer, eveneens een wagen van den heer Bras, had een lekke band gekregen, zoodat de chauffeur, die in donker moeilijk een andere band kon omleggen, genoodzaakt was zijn wa gen te parkeeren. Aan de achterzij de bevestigde hij, bij gebrek aan be ter een wit licht. De beer Bras, die met een flinke snelheid uit de rich ting Schoorldam naderde, moet dit licht niet hebben opgemerkt en vloog met een geweldigen klap op den trai ler. De gevolgen waren ontzettend. De luxe auto schoof gedeeltelijk on der den oplegger en werd geheel ver nield. Hulp was spoedig ter plaatse. Een chauf feur von de Fir. Raven en Lingeman uit Schagen, de heer Kapen, bemerkte het on geval het eerst en trachtte hulp te bieden. Spoedig waren ook de veldwachters van den Heijden en Homan ter plaatse. Met be hulp van Duitsche matrozen wist men de luxe auto onder den oplegger vandaan te trekken en den heer Bras die geheel be kneld was geraakt uit te zagen. Het slacht offer leefde toen nog, doch overleed na eenige minuten. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het lijkenhuisje te St. Maartensbrug. De opmarsch der Roemeensche legionnairs naar Boekarest, is. zoo meldt D.N.Bgiste ren tot een indrukwekende betooging ge worden, waaraan tienduizenden groenhem- den hebben deelgenomen. Aan den voet van den heuvel voor de patriarchale kerk stond het portret van Codreanu opgesteld, geflankeerd door de Roemeensche vlag en de vlaggen van Duitschland, Italië, Spanje en Japan. Voor den heuvel verzamelden zich de eeregasten de diplomatieke vertegenwoordigers der lan den van het driemogendhedenpact en van Spanje. Voor de eerste maal verscheen ge neraal Antonescu, vergpzeld van Horia Si ma. in het groene hemd der legionnairs. In een rede proclameerde staatsleider An tonescu den Ren September tot nationalen feestdag als ,dae der bevrijding en der Roe meensche gerechtigheid". Het plein van den 8en Juni, waarop het appèl werd gehouden, werd omgedoopt in ..Plein van den zesden September", den lag van den troonsafstand van Carol. Een geweldige mensehenmenigte woonde meldt ITnited Press nog. de pleehtigheid bii. die door de aanwezigheid van 12.000 hoeren in nationaal costnnm een kleurig schouw spel opleverde Er «tond een Duitsehe eere garde opgesteld. De gezanten van Duitsch land. Italië en Japan waren de eenige hui- tenlandsch» diplomaten. die tegenwoordig waren en de vlaggen van deze drie landen waren de penige. die naast de lan<feVleu"",v aan de vlagéem asten wapperden. De gezen- ten waren in gala-uniform gestoken. Hedenmorgen was men bezig de resten van de luxe auto te verwijderen. De zware trailer was vrijwel onbeschadigd. Met den heer Bras is een bekend Schage- naar heengegaan. Van schippersknecht had hij zich opgewerkt tot een der grootste aan nemers van matereriaalvervoer in den lan de, die over een park van tientallen vracht wagens beschikte. Proces-verbaal en leege banden bij overtredingen. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, heeft volgens de Tel. zijn perso neel opdracht gegeven krachtig op te tre den tegen wielrijders en wielrijdsters, die zich niet houden aan de verkeersregels. Het komt nog steeds voor, dat fietsers, die van richting willen veranderen, dit in het ge heel niet of zeer slecht aangeven. Zij mee- nen. dat het even wijzen met een slap hand gebaar voldoende is. Voorts komt het dikwijls voor. dat wiel rijders en wielriidster. die naast elkaar rij den. samen nog voor hen uit rijdende voer tuigen passeeren, zonder zich veel te bekom meren om het andere verkeer. Tegen dergelijke overtreders wordt thans terstond proces-verhaal opgemaakt. Tevens is de merkwaardige opdracht gegeven de banden van de verkeerszondaars leeg te la ten loopen, zoodat de betreffende fietsers hun verdere weg maar moeten loopen. Ver. van Noordhollandsche Wa terschappen adviseert afwijzend. De vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen heeft gisterens, op verzoek van 22 leden, een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden in „Krasna- polsky" te Amsterdam. Aanleiding daartoe was het ontwerp-besluit tot concentratie van de inning der waterschapslasten door het provinciaal bestuur aan Provinciale Staten gezonden. Met dit voorstel wordt beoogd de inning van den omslag waar mogelijk te doen geschieden door het hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier. Het bestuur van de vereeniging van Noord-Hol landsche Waterschappen had Ged. Staten inzake bedoeld concept-besluit gunstig gead viseerd, zeer tot misnoegen van de water schappen zooals ter vergadering bleek. Na een ampele discussie werd met overgroote meerderheid van stemmen een motie uit te vergadering aangenomen- om Ged. Staten met kiem van redenen te verzoeken be doeld concentratievoorstel in te trekken. Het bestuur der vereeniging gaf volgens het Hsb., ter vergadering toe, dat het beter was geweest als de leden in deze belangrij ke aangelegenheid gekend waren. BERLIJN, 7 October (V.P.B.). De aanvoer van druiven is op het oogenhlik grooter dan sedert vele jaren. Ook Nederlandsche drui ven worden in groote hoeveelheden op alle Duitsche markten aangeboden. In tegenstel- 'ing tot andere jaren levert Relgië thans ook groote kwantums. De kleinhandelnrii- zen zijn gemiddeld: Belgische druiven 90 pfennige. Nederlandsche 70. Bulgaarsche 50, Italiaansche en andere soorten 35 tot 45 pfennige per pond. Jonge man door den trein gegrepen. Gist i ra vond is de 23- jarige B. de Bruin, die op zijn rijwiel dén onbewaakten over weg bij wachtpost 38 onder Wadenoven (G.) p'sseerde, door den trein, die om 2016 uit Geldermalschen naar Tiel vertrekt gegrepen. De ongelukkige was op slag dood.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1