Nel Nederlandsche filmwezen Japan wacht af ZWEDEN Verdeeling van levertraan past zich aan wat Londen in Birma doet De Duitsche luchtstrategie 0fficiee!e valuta-koersen Japansche katoenimporteurs blijven optimistisch Onze provinciale ziekenhuizen Amsferdamscbe effectenbeurs THANS GEORGANISEERD. De eerste corporatie met veror denende bevoegdheid. Het A.X.P. meldt uit 's-Gravenhage: Het verordeningsblad, bevattende de orga nisatie van'liet filmwezen, is van bijzondere betekenis. Allereerst voor de filmindustrie zelf het was in deze tak van bedrijf in Nederland allerminst rozengeur en mane schijn, veel was er wat om ordening riep, veel beunhazerij, valsche voorlichting, veel wat voor filmcultuur doorging, maar. in den grond slechts een minder oirbaar middel tot geldverdienen was. Daarmee is al aange geven, dat deze ordening ook voor het Ne derlandsche volk van belang is. De tijd is wel volkomen voorbij, dat de film als een min- of meer immoreel bedrijf, op zijn gun stigst als een aanhangsel van het tooneel werd beschouwd. De film heeft een eigen taak te - vervullen binnen het kader der volkscultuur een eigen scheppende taak en als zoodanig vormt zij een levend deel der volksbeschaving een voorlichtende en opvoedende taak tevens. Een daarin ligt baar verwantschap met de pers evenals de pers vat zij alle gebieden der cultuur santen en brengt deze tot het volji op een wijze welke aangepast is aan de mentali teit en het bevattingsvermogen van wie naar de film komen zien. Hierin ligt ook de groote verantwoordelijk hêid besloten welke thans in handen van den Nederlandsche bioscoopbond is gelegd en hierin ligt ook de grond en de rechtvaardi ging besloten, om aan deze organisatie een ordenende bevoegdheid te geven, welke haar onafhankelijk zal kunnen maken van de persoonlijke belangen der ondernemers. Alleen op deze wijze is het mogelijk een vol doend toezicht te houden op wat in de film wereld gebeurt en zoo alleen is het ook mo gelijk krachtig mee te helpen aan de vernieu wing van onze volkscultuur, volgens vaste en weloverwogen lijnen. De tot standkoming van deze eerste Neder landschc corporatie, aldus voegt het A.N.P. hieraan toe, is ook als symptoom zeer be langrijk. Want wat hier op het gebied der filmcultuur is geschied, is ook op andere gebieden mogelijk en wel naar wij hopen bin nen niet al te langen tijd. Allereerst denken wij hierbij aan de pers, welke reeds dade lijk haar taak ten aanzien van ons volk on der de nieuwe omstandigheden heeft be grepen en haar eigen organisaties,' onder den drang van den doorbrekenden nieuwen geest, dusxlanig heeft georganiseerd, dat zij gereed staan het werk volgens de nieuwe lijn aan te vangen. Naast de filmcorporatie lijkt, ons het tot standkomen van een Nc- derlandsr/ie perscorporatie thans ..van pri mair belang. Ten slotte is deze nieuwe organisatie, de eerste van haar soort, ook daarom van be lang, omdat het ex der eerste aanduidin gen is van den nieuwen weg welken Ne derland opgaat. Het is in de afgeloopen decenniën een in zeer ruime kringen in ons land ingeburgerd begrip geweest, dat Nederland een soort oase moest blijven, een rustige, afgesloten baai van de wereldzee, dat was zoo tijdens den wèreldoorlog, dat was zoo in de jaren daarna toen de veranderingen en de stroo mingen welke Europa beheerschton, sleehts langzaam zeer afgezwakt, Nederland binnen drongen. Er is nu echter grondig een einde geko men aan dezen toestand en, hoewel er geen Nederlander zal zijn, die niet een anderen weg verkozen zou hebben, is het toch ge lukkig te achten dat de toestand van afzij digheid verbroken is. Stilstaand water bevat in zich de kiem van verderf en hot verderf, op cultureel, economisch en sociaal gebied begon in ons vaderland welig te woekeren, zelfs dusdanig dat het een doodelijk gevaar werd voor ons geestelijk volksleven. Er begint nu een nieuwe wind te waaien weliswaar moet Nederland zijn eigen weg en zijn eigen stijl in het nieuwe Europa nog zoeken, maar verschijnselen als de nieuwe organisatie van het filmbedrijf, toonen aan dat het langzamerhand mogelijk wordt de nieuwe vormen te scheppen. Hetgeen niet mogelijk zou zijn, indien niet reeds in dui delijke mate, ook de nieuwe geest zich be gint baan te zoeken.. Gebruik slechts op voorschrift van den medicus. Naar de Tel. verneemt fs binnen kort een beschikking te verwachten, die ten doel heeft de levertraan op de juiste wijze te verdeelen. De voorraadpositie van levertraan is van dien aard, dat het niet-me- disch gebruik, zooals tot nog toe veel voorkwam, niet meer verantwoord ts. De toepassing zal beperkt moeten worden tot het inderdaad noodzake lijke. Daartoe zal het in het vervolg de medicus zijn, die beoordeelt of het gebruik van levertraan noodig is. In veel huishoudingen met kleine kinde ren zal dus voorlaan het levertraan-gebruik niet meer mogelijk zijn.. Ongerust behoeven de ouders zich niet te maken, daar bet pro duct immers beschikbaar komt voor de kleintjes, ,die er volgens den huisarts be hoefte aan hebben. Slechts zullen de ouders niet zelf meer mogen uitmaken, of zij den kinderen levertraan zullen geven. Als zui ver. preventief geneesmiddel komt de lever traan niet meer in aanmerking. Aiteon dan' wanneer de medicus vaststelt, dat dit ge neesmiddel den iongen patiënt zal hehoe- den voor rachitis, of wanneer een kind daar aan lijdend is, komt men voor levering van Volgens den Japanschen minister Matsoeoka zou iedere poging om vrede te verstoren door steun aan Tsjiang, van de hand moeten worden gewezen. TOKIO, 7 Oct. (D.N.B. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, begon zijn verklaring over de bui tenlandsche politiek voor de gouverneurs der provincies met uiteen te zetten, dat be paalde staten tot dusver steeds weer ge poogd hebben de politiek van Japan en zijn noodzakelijke taak binnen Groot-Oost-Azië te onderdrukken. Dit heeft ten slotte tot het sluiten van het drielandenpact geleid. Ja pan is niet voornemens gebieden te an- nexeeren of Aziatische volken te onderdruk- wen en uit te zuigen, zooals eenige Euro- peesche en Amerikaansche staten dit heb ben gedaan. Integendeel, Japan wil deze vol ken van den imperitlistischen druk bevrij den en op grondslag van gemeenschappe lijke welvaart met hen samenwerken. De botsing in China, zoo vervolgde Mat soeoka, toont twee verschillende opvattin gen; Japan heeft de stabiliseering van Oost- Azië op het oog door vreedzame samenwer king, terwijl Tsjang Kai Sjek de stabilisee ring tracht te bereiken door front te maken tegen Japan. Wat de betrekkingen tusschen Japan en de Sowjet-Unie betreft, meende de minister, dat het, gezien den tegenwoordigen toestand der wereld, verkeerd zou zijn, indien de twee mogendheden in het Verre Oosten met el kander in conflict zouden geraken, Even- tueele misverstanden dienen terstond te worden weggenomen en hangende vraag stukken dienen te worden opgelost Het. pa rool moet luiden; Samenwerken voor een groot doel. Voor sommige landen zou hot de grootste vreugde zijn, wanneer Rusland en Japan met elkander in conflict geraakten. Daarom is in het drielandenpact ook de Sowjet-Russische kwestie speciaal verduide lijkt. Zoolang de oorlog in China duurt, is het niet te vermijden, dat de rechten en belan gen van vreemde mogendheden worden ge raakt, vooral wanneer deze belangen liggen in het gebied van de Japansche operaties. Wanneeii derhalve vreemde mogendheden haar rechten en belangen wenschten te be schermen, behoorden zij geïnteresseerd te zijn bij een spoedige bijlegging van het con flict. De Japansche regeering, zoo ging Matsoeoka voort, wacht thans met de grootste belangstelling af, of En geland den weg door Birma zal her- -* openen. Japan heeft niet het voor nemen om twist te zoeken met een of ander land, maar moet met be slistheid tedere poging van de hand wijzen om den vrede ln Oost-Azië door verderen steun aan Tsjiang Kal-sjek te verstoren en daarmede den oorlog langer te doen duren. Voorts sprak Matsoeoka den wensch uit dat Nederlandsch-Indië. Fransch-Indochina en Thailand gemeenschappelijk met Japan aan den opbouw zouden medewerken. TSJANG KAI SJEK RECHTSTREEKS BEDREIGD. NU JAPAN HET VLIEGVELD VAN HANOI BE- HEERSCHT. De speciale correspondent van de Asahi Sjimboen te Hanoi consta teert. dat na de landing van Japan sche eskaders op het vliegveld van Hanoi de Japansche luchtmacht de tusschen Tsjoengking en Birma ge legen Chineesche provinciën Joen- nan en Kweitsjau beheerscht. Daar door wordt Tsjang-Kai-Sjek recht streeks bedreigd. Zelfs als de Engel- schen den weg door Birma openstel len, is het gemakkelijk, van Hanoi uit bomaanvallen op de toevoerwe gen te ondernemen. Het is vol doende de gewichtige bruggen te vernietigen, omdat daardoor het verkeer voor geruimen tijd gestaakt zou moeten worden. dit vitaminen A.- en D.-bezittend product in aanmerking. Het zal duidelijk zijn, dat er thans ook een eind komt aan het levertraangebruik door volwassenen, die meenen daardoor be ter bestand te zijn tegen hevige koude. Zoo is het in de provincie Groningen b.v. nog al eens de geoonte bij de landbouwende bevolking tijdens $uur weer levertraan te drinken om zich extra te versterken. Egyptisch katoenembargo van betrekkelijk geringe uitwerking. Ten aanzien van het Egyptische katoen embargo tegen Japan constateeren de Japan- Sche katoenimporteurs, dat de Japansche handelaren en spinnerijen zich reeds lang te voren op dergelijke moeilijkheden hadden voorbereid, zoodat het op Engelschen druk uitgevaardigde embargo een betrekkelijk ge ringe uitwerking zal hebben. Voorts bestaat de mogelijkheid, katoen uit Peru te betrek ken, en den aanvoer daardoor in evenwicht te brengen. De Japansche handelaren en fabrikanten zijn daarom optimistisch ten hanzien van de toekomst. De Londensche Times, zoo schrijft de Yomioeri Sjimboen, maakt zich tot spreek buis van den economisehen druk op Japan door te beweren, dat Japan nog tijd heeft zijn houding te herzien. Dit staat met een ver holen Engelsche bedreiging gelijk. Engeland, zoo meent het Japansche blad, diende zijn eigen positie toch beter te kennen. Engelands grootspraak en het geloof aan zijn superiori teit is een'chronische kwaal en past niet meer in het huidige tijdsgewricht. HET TELEGRAAFVERKEER IN FRANKRIJK HERSTELD. Het telegraafverkeer tusschen het bezette en het onbezette Fransche gebied, dat se dert den wapenstilstand om militaire rede nen volkomen stopgezet moest worden, is thans door een verordening van den opper bevelhebber van het bezette gebied in be perkten omvang weer toegelaten. Ook in 1939 daalden de verpleeg- kosten. Verschenen is het verslag over de Provin ciale Ziekenhuizen in 1939. De verpleegkosten daalden opnieuw en be droegen voor 1939 f 815.95 per patiënt per jaar. Voor de vijf voorafgaande jaren was dit bedrag respectievelijk f 961.24 in 1934, f 901.— in 1935. f 878.25 in 1936, f 856.36 in 1937 en f 846.64 in 1938. Het aantal verpleegden was op 31 Decem ber 1939 427 mannen en 1068 vrouwen; het personeel, in- en uitwonend, was groot 188 mannen en 396 vrouwen. De totale bevol king van het ziekenhuis was dus 2079 men- schen. In het Prov. Ziekenhuis „Duinbosch te Bakkum is de verpleegprijs der patiënt we derom gedaald en wel van f 962.10 in lJJo tot 920.42 in 1939. In dit ziekenhuis werden op 31 Dec. l!«a verpleegd 440 mannen en 433 vrouwen; het personeel bestond, in- en uitwonend, uit 13Y mannen en 177 vrouwen. De totale bevolking was dus 1193 menschen. In het ziekenhuis te Medemblik konden, dank zij de toeneming van het aantal be zette plaatsen in 1939 de kosten van de ver pleging der patiënt per jaar belangrijk dalen niettegenstaande verschillende factoren de uitgaven deden stijgen. De verpleegprijs per. patiënt bedroeg dit jaar f 820.91 (v. j. f 901.62). De bevolking van dit ziekenhuis was in totaal 437 menschen. Er waren op 31 Dc. 328 mannelijke patiënten; het verplegend perso neel bstond uit 97 mannen en 12 vrouwen. i Van deskundige zijde te Berlijn is aan het D.N.B. een uiteenzetting gegeven betreffende de Duitsche luchtstrategie. Daarin worden de successen, welke tot dusver door de Duit schers in de lucht zijn behaald, in vijf punt ten samengevat. 1. De Engelsche luchtverdediging is stap voor stap van het Kanaal naar de Zuidkust en van de Zuidkust naar de zuidelijke graaf schappen, en van daar naar Londen terug gedrongen. Dat blijkt onweerlegbaar uit de plaatsen der luchtgevechten, zooals deze. ook in de Engelsche berichten ondubbel zinnig vermeld worden. Het Kanaal en het zuiden van Engeland zijn daarmede tot gebieden van de Duitsche heerschappij in de lucht geworden. 2. Het hart van het Engelsche wereldrijk, Londen, is in zijn functies ernstig gestoord Deze verlamming van het leidinggevend apparaat heeft noodzakelijkerwijze momen ten van zwakte tengevolge, en deze zijn thans reeds duidelijk waar te nemen. Er zij hier herinnerd aan de verdedigingscom missie te Delhi, die zich be.zig moet hou den met de nauwere aaneensluiting van de ten Oosten van het Suez-Kanaal gelegen deelen van het Empire, aan den steun, die Canada bij de Vereenigde Staten zoekt, aan de sluiting van de katoenbeurs te Liver- pool e.d. Deze teekenen spreken een duide lijke taal voor het geheele Empire. 3. De blokkade ter zee, die door duikboo- ten en de luchtmacht gehandhaafd wordt, wordt op doelmatige wijze door de methode van de hamerslagen der luchtmacht aange vuld. De vernieling van de havenwerken, wa penfabrieken, opslagplaatsen van olie en le vensmiddelen, gas- en electriciteitswerken en van de spoorwegen in de beide centra Lon den en Liverpooï, verlamt niet slechts het ge heele zaken- en bedrijfsleven en de productie, doch ook het alledaagsche leven van het menschelijk bestaan. 4. De Duitsche aanvallen strekken zich uit van Londen, over Zuid- en Midden-Enge- land, tot de Shetlands-eilanden. De uitwer king, die de verschrikkelijke hamerslagen van de Duitsche luchtmacht in hun onver biddelijke consequentie op het moreel der aangevallenen hebben, blijkt uit verklarin gen van gevangenen en uit neutrale uitla tingen. 5. De Britsche luchtverdediging is door de verliezen aan jachtvliegers de laatste weken zwaar getroffen. De methode van de hamer slagen dwingt de jachtvliegers steeds weer, in tegenstelling met hun instructies, den strijd aan te binden en daarmede hun be proefde terughoudendheid, die zij nog voor het laatst tijdens den slag in Vlaanderen ten koste van den Franschen bondgenoot aan den dag legden, te laten varen. Zijn zij ech ter gedwongen, den strijd aan te binden, dan zijn zij echter ook aan de steeds op afzonder de punten in massa en bij verrassing op tredende Duitsche jagers overgeleverd. Daar mede is de weg via superioriteit in de lucht naar heerschappij in de lucht voor de Duit sche luchtmacht afgebakend. GEEN DROOMEN MEER VAN EEN MACHTSPOSITIE IN HET NOOR DEN. ONTVOLKING VAN HET PLATTELAND EN OVERBEVOL KING VAN DE STEDEN. De Stockholm-correspondent van het V.P.B. meldt: Met het oog op den politieken toestand bouwde Zweden zijn verdedigingskracht uit in een tot dusverre ongekend snel tempo. „Het rolde zich op als een egel" om het veel geciteerde beeld van den Zweedschen minister van onderwijs Bagge te gebruiken. „Gereed, om naar alle zijden te steken". Zweden is er voor bewaard gebleven, too neel van den tegenwoordigen oorlog te wor den. Hoewel men hier ook thans nog de ge beurtenissen op het oorlogstooneel opmerk zaam blijft volgen, neemt toch de overtui ging toe, dat Zweden geen onmiddellijk ge vaar meer loont. Tegelijkertijd gaan er hier cn daar stemmen op, die eischen, dat de re geering positief stelling zal nemen ten aan zien van den nieuwen toestand in Europa. Ten slotte zegt men, kan de egel niet opge rold blijven liggen, vooral niet wanneer hij niet wordt aangevallen. Hij zal toch bijvoor beeld moeten probeeren, aan eten te komen wil hij niet in opgcroldcn toestand verhon geren. Iets dergelijks heeft ook de minister van buitenlandsche zaken. Guenthcr. onlangs ge zegd in een rede in den rijksdag, die sterk de aandacht heeft getrokken. In die rede heeft hij ook gewezen pp de betrekkingen tot liet Duitsche rijk, al heeft bij misschien ook in de eerste plaats gedacht aan de verhou ding van Zweden tot de andere Noordsehe landen. Aanpasing is niet voldoende. Men spreekt veel van aanpassing aan den nieuwen toestand. In economisehen zin heeft een dergelijke aanpassing ook reeds plaats gehad. Men denke slechts aan de nieuwe Duitsch-Zwe»dsche handelsovereenkomsten, waardoor het uitzicht is geopend op nieuwe leveringsmogelijkheden aan beide zijdenen ook aan de pogingen om nieuwe handels verdragen te sluiten met Sowjet-Rusland en andere landen van het Europeesche conti nent, waarin men eèn compensatie poogt te vinden door 't verlies van den overzeeschen handel. Dat dit echter slechts een klein deel vormt van datgene, wat men verstaat onder „aan passing aan de nieuwe Europeesche toestan den", is velen Zweden duidelijk geworden. Aan den anderen kant echter ioopen zekere liberaal-democratische kringen storm tegen een zoodanige aanpassing. Zij schei-men met begrippen als „zelfstandigheid van het noordsehe denken" en „geestelijke vrijheid van het Noorden" tegen de (volgens hen) onvrijheid van de rest van Europa. Vermoe delijk echter verbergt zich hierachter de angst, hun eigen invloed te verliezen. An dere kringen wier aantal echter niet zoo groot is zien in, dat zelfs een veel verder gaande aanpassing nog niet eens voldoende zou zijn, doch dat Zweden een werkzaam aandeel moet nemen in den opbouw van de nieuwe orde. Deze kringen roepen om een actieve bui tenlandsche politiek, een verlaten van het tot dusverre gevolgde systeem, d.w.z. eigen lijk in het geheel geen buitenlandsche poli tiek. Doch ook deze, meer actief ingestelde menschen zien de toekomstige taak van hun land nog niet in het licht van den Europee- schen opbouw, doch droomen van een histo risch leiderschap van Zweden in het Noor den, een opvatting, die onlangs zelfs tot uiting kwam in het voorstel, Finland kort en goed te annexeeren, ten einde verdere complicaties in de Oostzee te voorkomen. Het dalende geboortecijfer zemt schrik ln. boe- De pers doet haar bost. een objectieve hou ding tegenover het wereldgebeuren aan te nemen. Zij kan echter niet voorkomen, dat de ware sympathieën van het Zweedschc volk er vaak in doorstralen. Overigens ont breekt het ook niet aan waarschuwingen voor de gevaren, die het Zweedsche volk nog loopt. Zoo wijst men b.v. op de gevaren vtn volks-politieken aard. Wat Pétain over de nederlaag van Frankrijk heeft gezegd, is ook van toepassing op Zweden. Juist in den laatsten tijd is het geboortecijfer in Zweden weder gedaald, nadat in het afgeloo pen jaar een kleine stijging was waargeno men. Hierop is ook de politieke toestand van invloed. Terwijl bijvoorbeeld nog in het eerste kwartaal van dit jaar in Stockholm gemiddeld 180 kinderen per week werden geboren, bedroeg dit aantal in de laatste week van Mei nog slechts 156 en midden Juni 138. En na dien tijd is het cijfer voort durend verder gedaald. Wat vooral tot nadenken stemt, is de ontvolking van het platteland waarop dezer dagen in een der bla den de aandacht werd gevestigd. Deze ontstaat vooral door emigratie, en het zijn voornamelijk vj-ouwen, die daaraan deelnemen. Mo trok ken in de jaren 1931 tot '35 8000 man- nen en 18000 vrouwen weg in den ouderdom van 15 tot 20 jaar, 12000 mannen en 26000 vrouwen in den ouderdom van 20 tot 25 jaar en 1000 mannen en 9000 vrouwen in den ouderdom van 25 tot 30 jaar. Daar het nog steeds op denzelfden voet zoo doorgaat, ontstaat er natuurlijk een overschot aan vrouwen in de stad en een tekort op het land. Hier mede gaat gepaard een achteruit gang van het geboortecijfer zoowel in de steden als op het land. Dit is slechts een van de problemen, wel ker beteekenis steeds duidelijker op den voorgrond treedt en bun .die hun verstand gebruiken, toonen, dat bet niet alleen ge varen van buiten zijn, die het land bedrei gen, doch dat ook de binnenlandsche toe stand gevaren oplevert. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Jost-Indië 1937 3 Oost 'Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas .(m.v.) 4 V.K. 100 96% 100 L.K. 99% 97 99% 87%—88% 88%—88 15/16 84 84% 82 83 421/2-46% 46%-47 81 80 85 81% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87% 88 's Grov. '37 I 3% 92 93% N.-Holl. '38 3 85 N.-Holl, '38 II (3%) 3 8634 R'dam '37 I, III 3% 87 Z.-HoIJand 1937 3 95% HYPOTHEEKBANKEN.' Ned Hyp.b. Veendam 3% 93 93 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN 'V Buitenland. Farbenind. I. G. 7 108 112 Gelsnk. Berg 5 78 65 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 146 148% Ned. Ind. Handelsb. A. 103 110 Ned. Handel Mij. c.v. A. 92% 92 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 112%-117% 116% Calvé Delft c. v. A. 82 85 Oentr. Suiker Mij. 174 175 Fokker g. A. 184% 185% Lever Bros en Unllever c.v.A 117-119 133%' Ned. Ford 332% 335 Philips G.B.v.A. 182V2-179% 181% Philipsp rel. A. 139% 141 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21 5/16—22 1/16 21%—213,4 Refh. Steel c.v. A 673/s-6734 66-66% Gen. Motors c.v. A. 41 40 9/16 Kennecot Copper c.v. A 28%—2834 28%—-28% North. Am. Aviation c.v. A. 19% 14% Rep. Steel c.v. A. 16—16 5/16 U. ,S. Steel c.v. A. 49%-493% 48-49% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 205% 208 Kon. Petr. 223%-228 226-229 Buitenland. Shell Union c.v A. 8% 7%-8% Tide Water c.v. A. 8 3/16—8% 7%8 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 196196% 194%—19734 Ban dar Blubber Mij. A. 137 137% Deli Batavia Mij. A. 140% 14434 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 363 369 Javasche Cultuur 197 NI.S.U. 19634 19834 Ver. Vorsten], Cult. 90 91% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij.- c. v. A. Senembah 137%-136 135-136 194%-195 192% 15934 159% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN HollandAmerika lijn A. 99 96% Java China Japan lijn A. 123 128 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 129-130 133-135% Kon. Paketvaart A. 192% Ned. Scheepv. Unie A. 131-135 136%-138%' Rott. Llovri A. 117 118 Stocmv. Mij. Nederland A. 116 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zfirich BANKPAPIER: New York Brusisel Stockholm Ztirich 1.88 3/16-1.88 9/16 75 JS—75 43 30 1130.17 3 81- 3.82 44.8144 90 43.33—43.41 1.86%—190% 30.08—30.20 44 76—44 94 43.29—43.45 WOEKERAARS IN PARIJS. Scherpe maatregelen ter bestrij ding. De politieprefect van Parijs heeft een ver ordening uitgegeven, waardoor woekerprijzen in Parijs thans met bijzondere scherpte zul len worden bestreden. Het bureau voor de prijzencontrole is belangrijk uitgebreid en men hoopt, dat de woekeraars thans allen onschadelijk zullen kunnen worden gemaakt. Sedert Juni j.1. zijn niet minder dan 512 von nissen geveld tegen personen, die woekerprij zen hadden gevraagd, terwijl 17S( winkels in het departement van de Seine zijn gesloten,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2