roenadeiinitusschei Rusland en Japan Een distributie van schapenvleescb aanstaande 1 Engclsche vliegtuigen boven Berlijn Uit Alkmaar^ Marktberichten Op de basis van de nieuwe wereldorde Paardenkeuring en Paardenmarkt „Jachthonden" aan het abattoir Steun aan Tsjang-Kai-Sjek moet worden gestaakt SCHAGEN Alle bekroonde dieren zijn van stamboek- oudere afkomstig. De jury, bestaande uit de heeren P. de Boer, Dierenarts en K. Reijne Klz., kende de volgende prijzen toe: Rubriek veulens: le prijs f 7.50, een in gevoerd veulen van P. J. Vlam, Burgerbrug. Aardige vos met goede pokkei. 2e prijs f 5. veulen van C. Mooij, St. Maarten; 3e prijs f 2.50, veulen van H. C. Kooij, Harenkar spel. Rubriek ll/é-jarigen: le prijs f 7.50. een ruin van H. C. Kooij. Harenkarspel. Prach tige bovenlijn, goede gang. 2e prijs f 5, P. D. de Graaf. Schagerbrug; 3e prijs f 2.50. C. Mooij. St. Maarten. Rubriek 2V?-jarigen: le prijs f 10, een zwarte van N. Appel, Schaften: 2e prijs, f 7.50 idem van C„ Mooij, St. Maarten; 3e prijs f 5. bruine merrie van N. Appel, Schagenl 3e prijs f 2.50. een zwarte bles van Homan, Wieringermecr. Een best koppel paarden, waarvan wij ons de plaatsing iets anders gedacht had den. Wij hadden de Groninger van Moooij boven de Geldcrsche van Appel geplaatst, •lammer dat de bles van Homan van onder niet beter is. 't Is een merrie met een prachtfiguur. Rubriek 3-jarige en oudere paarden: le prijs f 10. de vos-merrie Zubana van D. Vries. Oudesluis. Een lekkere vos met kike- riki. 2e prijs f 7.50, Wuska van p. N. Spaans. Barsingerhorn; 3e prijs f 5, de rter merrie Zonnekindje, van H. C. Kooij. Ha- renkarepel, als foktype beter dan no. 2, maar de mindere in gang. Het was, niettegenstaande het uitvallen van de varkens, gisteren zeer druk in. de om geving van het Waagplein. Het aantal koeien dat te Alkmaar werd aangeleverd, bedroeg des middags 2 uur 261! Een cijfer, dat er naar Alkmaarsche begrippen mag zijn! De middenstand profiteert daarvan te meer, waar de drukte zich uitstrekt over twee dagen. 'sMaandags worden de dieren gekeurd, Dinsdags volgt het wegen. De toewijzing aan de slagers bedroeg on geveer 70 een zeer bevredigend percen tage, terwijl bij het classificee'ren thans stel lig meer rekening is gehouden met de belan gen der slagers. I-Iet aantal klachten van deze middenstanders is aanmerkelijk geslon ken en dit zegt meestal voldoende. De aanvoer van schapen was wederom exhorbitapt hoog. In totaal waren er 182 die ren, terwijl de prijs beter was dan de vo rige week. Wel varieerde de prijs, weer van f 10f75, doch het aantal gevallen, waarin f 75.werd betaald was groofer dan de vo rige week. Tevergeefs blijft men zich afvra gen, hoe deze nrijs kan worden betaald. Intusschen doen pertinente ncruchten de ronde, dat een distributie van schapen- vleesch binnen zeer korten termijn te ver wachten is. Weliswaar schijnt een soort gelijke distributie aanvankelijk niet in de bedoeling te hebben gelegen, doch het ver loop der prijzen heeft in dit opzicht de in zichten mogelijkerwijs doen veranderen. Omtrent de toewijzing van varkens is men in onze omgeving niet ontevreden. Het percentage beflraagt ongeveer 50% van het aantal die-en. Waar de. varkens per stuk echter lichter zijn dan voorheen, is het toe gewezen gewiehtspercentage lager. De af- geloonen week ziin aan het abattoir alhier verscheidene varkens geslacht uit Drente en Gelderland. Wanneer we er aan toevoegen, dat men deze varkens hier met den naam van Jachthonden" pleegt te bestempelen, zegt dit voldoende omtrent het gewicht ei- van. W1ER1NUEA GEVONDEN. Een wit emmertje inh. een paar gordijnen en een naar kniekousen. Inlichtingen bij den gem. bode. PLOTSELING DOODGEBLEVEN. Zondagmiddag omstreeks half 4 is de heer A. v. Kelckhoven plotseling overleden. In sigarenmagazijn De Haan werd hij n.1. on wel en de dood trad onmiddellijk in. Hiermede is een bekend ingezetene heen gegaan. GEEN JAGERLATITN. In verband met het voornemen van de Overheid om gegevens te verzamelen om trent de jacht is, in afwachting van een nacfrre regeling, bepaald, dat iedere jacht- aktehgudej- (ook kooikers! en houders van vogelvergunningen reeds thans aanteeke- ning houden van het aantal door hen be machtigd wild, schadelijk gedierte en door hen bemachtigde niet beschermde vogels. Ook de gemaakte kosten, zooals voor jacht akte. pacht, patronen, geweren, reparaties enz. moeten tot nader order nauwkeurig worden aangeteekend. NOODSLACHTINGEN. Gelijk bekend bestaat er een slachtver bod voor rundvee en varkens. Meermalen wordt gevraagd hoe te handelen bij nood- slachtingen. Hier is dikwijls snel optreden gewenscht en het zou té lang duren daar voor eerst machtiging aan de Centrale te vragen. Daarom is bepaald, dat door den Burgemeester in voorkomende gevallen slachtvergunning mag worden verleend. Het vleesch blijft echter ter beschikking van de Centrale en kan niet zonder meer in de circulatie worden gebracht. Eerst na machtiging van de Centrale zal de z.g. plaatselijke toewilzingscommissie voor don verkoop mogen zorg dragen en wel op de normale wijze, dus togen vleeschbonnon.' Voor wat betreft don verkoop van voor waardelijk goedgekeurd vleesch over de vrijbank, welke verkoo-p ook alleen tegen vleeschbonnen mag plaats vinden, zal aan de commissie van toewijzing opdracht wor den gegeven hij dezen verkoop over de vrij- bank gebruik te maken van de diensten van. hert. die ook in bet verleden zich met dezen verkoop hebben bezie- ebnuden Na verkoop van bet vleesch zal de toewijzingscommissie de opbrengst daarvan onder aftrek van de gemaakte kosten ter. hand stellen aan den- gene,. die de noodslachting heeft laten ver richten. Deze regeling geldt alleen voor de nood- slachtingen en is niet vantoepassing op z.g. spoedgevallen. SEINFOUT MET GEVOLGEN! Door Sen seinfout van het A.N.P. heeft gisteren in alle op het telexnet aangesloten dagbladen, dus ook het onze. gestaan dat Succes met 4—1 gewonnen heeft van L.S.C. Door het uitblijven van het verslag van onzen sporfcorresnondent, werden wij op merkzaam en bleek dat Succes gisteren in liet geheel niet heeft gespeeld. Bij dezen dus een rectificatie. AMSTERDAM, 7 Oct. 300 schapen en lammeren 3060;. Overzicht: Schapen ruime aanvoer, vlug ge handel, vast prijzen. ALKMAAR, 7 Oct. Andijvie 1230: bloemkool I 91014; id. II 4650; bieten 240360; druiven 1422.50 gele kool 560660; g roene kool 420—500; kropsla 1250; knoiselderie 3104-40; kom kommers 4508: meloenen 6—12; nere-' 450 —13: nrei 580620: peterselie 70120: poste lein 2840: roode kool 560820: selderie 70 200; spinazie 16110; spruiten 750—12: snij boon on 915; enkele snerciehonnen 710; dubbele id. 411: tomaten 480810: uten 320620: witte kool 280310; wortelen 150 310; wortelen 350—6. BROEK OP LANGENPT.TK. 8 Oct. Eigenheimers 420: hl. dito 430: uien 410 520: grove 410—6; gele nep 4: stek 170220; neen 2900: snij boon en 2?23! spercieboonen 12601420; kroten 100310: rammenas 370; andijvie 1: tomaten A 13: R 13; C 13: CC 9; druiven- Alicant 22.70—25.10; Frankenthalers 26.60—32. NOORDSCITARWOHDE 8 Oct. Uien 4105: grove 440—5: neen 270320; kleine pppp 160—'10; snerciebnopen 930 060: kroten °10200: roode kool 360—S90; w'fte kool 250. Poortaardapnelen A 2835 570. PURMERENP. 8 Oct. Koeien totaal 850 st gplde koeien 160 '50; melkkoeien 240310: 20 naarden 250 500: 45 magere varkens 2535 112 biggen 8—14; 2500 schapen 3040; voor den dood 456o Be vroegere Japansche ambassade- raad te Moskou, Sjitsjida, heeft, vol gens D.N.B., bij zijn aankomst te To kio tegenover Japansche journalisten verklaard, dat hij uit Moskou den indruk had meeqenomen, dat de di plomatieke onderhandelingen tus- schen Japan en Sowjet-Rusland, op grondslag van de jongste verklaring van Molotov in zake de wederzijd- sche betrekkingen, vorderingen ma ken. Naar "aanleiding van dit bericht is inte ressant een mededeeling van onze V.P.B.- correspondent uit Tokio, die schrijft: Welke gevolgen zal het driemogendheden- pact hebben voor de verhouding tusschen Rusland en Japan? Dit vraagstuk houdt nog «teeds de Japansche openbare ineening en ook de pers bezig. Dat dit probleem den Ja panners bijzonder sterk interesseert, ligl voor de hand. Immers, de houding van Rusland, die twijfelachtig blijft in weef wil van enkele persuitingen, welke weinig om het lijf heb ben en in geen geval de Russische regeering binden, geeft hiertoe alle aanleiding. De Japansche pers- neemt een Russisch Japansche oriënteering in nieuwe banen als vaststaand aan In elk geval laat zij niets na Om ia duidelijke taal de bereidheid van Ja pan in het licht te stellen om de betrekkin gen tot Rusland, die in het verleden niet al tijd van de hartelijkste zijn geweest, te nor- maliseeren en deze zelfs, waar mogelijk, in oen productief kleed te steken. Ruslands geografische ligging. Het duidelijkste wordt het RussischJa pansche probleem omschreven in het Japan sche blad de „Tokio Asahi Shiimboen". Of Hnsland aan liet pact deelneemt, is nog on bekend. schrijft dit blad, doch het is wel ze- ker, dat het op zijn zachtst uitgedrukt een verzoenende neutrale houding aannemen zal tegenover de drie mogendheden: Duitsch- tand, Italië en Japan. Zijn geografische ligging met name het feit, dat Ruslands grenzen met de grenzen van minstens twee van de drie bovengenoemde landen samen komen, zou voor Rusland een groot gevaar beteekenen, wanneer het pact tegen Rusland was gericht. Ien, dat dan moet worden begonnen met het nietig verklaren van een deel der uit den oorlog tusschen Rusland en Japan stammen de verdragen. Wanneer Rusland bij dezen eisch mocht blijven, dan kan Japan bijvoorbeeld mot het zelfde recht de teruggave eisehen van Noord Sachalin. dat vroeger aan Japan heeft toe behoord, merkt een ander blad, de „Hotsji Sjimboen" op. Overigens is de geheele Japansche pers het er over eens dat. hoezeer men ook bereid moge zijn. een nieu we orienteering onder het oog te zien van de politieke betrekkingen tusschen het land van de opgaande zon en Rusland, de eisch moet wor den gesteld en wel in de vorm van een conditio sine aua non dat Rusland definitief afziet van ver dere ondersteuning van Tsiang Kai Sjek en terugkeert tot een houding van strikte neutraliteit. Een deel der bladen stelt ook den eisch. dat de Ruskisehp strvidk-achten in het Verre Hosten zullen moeten worden verminderd Men ziet overigens in dergeliike eisehen. door Janan gesteld, volstrekt geen hinder palen en wijst er met voorliefde on, dat Ja nan van ziin kant hliik heeft gegeven van zijn goeden wil door de benoeming van Ta tekawa, die als een Rnssenvriend bekend staat, tot gezant in Moskou en daardoor on- dubbelzinnig zijn wenscht tot uitdrukking heeft gebrarht. om een nieuwe basis te sehennen voor de toekomstige'betrekkingen tusschen Rusland en Japan. POSTVERKEER MET NEUTRALE LAN DEN HERSTELD. Met ingang van heden zijn gewone en aan getneken.de drukwerken, monsters, acten en gemengde zendingen voortaan ook in hot verkeer tusschen Nederland en het neutrale buitenland weder toegelaten. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Urn uit den Romeinschen tijd. De gemeenteveldwachter van Bunnik hoeft een belangrijke historische vondst gedaan. Het betreft een urn uit den Romeinschen tijd, welke gedeeltelijk met asch, gedeelte lijk met nog gaaf gebeente was gevuld. De urn werd gevonden op 2^ meter diepte, op een plaats, waar onder leiding van de N-e- derlandsche heidemaatschappij, oude forti ficaties worden weggeruimd. De keurmeesters doen hun werk op de na jaarstentoonstelling van geregistreerde paar den, welke Maandag te Schagen werd gehouden. (foto Pax-Holland. BERLIJN, 8 October (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Berlijn en op verschillende plaatsen explosieve en brandbommen laten vallen. Getroffen werden onder meer twee ziekenhuizen, verscheidene woonhuizen en verder pakhuizen en spoorwegwerken. Men was de uitge broken branden spoedig meester. Er zijn verscheidene dooden en ge wonden. Een vliegtuig is door afweer geschut neergehaald. BOMMEN OP STAVOREN. Zondagmiddag zijn zes bommen gewor pen op Stavoren. De bommen kwamen in een weiland terecht. Een schaap en vicrkalveren werden ge dood. Er is veel schade -aangericht aan ven sters. Er vielen.geen dooden. GOEDE TOT BESTE KWALITEIT, BEHOORLIJKE OPKOMST. De gisteren gehouden paardenmarkt was druk bezocht. 187 paarden waren aange voerd, de handel was vlug. De prijzen ver hielden zich als volgt: Veulens f 150—275. V-fa-jarige paarden f 250—400, 2V;Harige paarden f 325450 rijtuigpaarden f .500850. werkpaarden f 400850, slachtpaarden f 80400, hitten f 110—410. DE KEURING. De Vereeniging tot het houden van Paaschveetentoonstellingen hield de tra- ditioneele paardenkeuring Juryleden wa ren de heeren K. Reijno Kzn.. Barsinger horn en veearts de Boer te Schagen. Onze deskundige medewerker schrijft ons: De kwaliteit van het aangevoerd materi aal was van goed tot zeer goed. Jammer dat er .door een enkele zoo slecht gemon sterd werd. Monsteren is vakwerk. Dat kun je aanleercn. maar daar is veel oefe ning voor noodig en ook een zekere dosis, natuurlijken aanleg. Verder een behoorlijk uil houdingsvermogen. Het toilet was over 't algemeen goed ver zorgd. Er liep nog meer een enkele „ruige" tn&schen door. En, met een kleine uitzonde ring, was ook de hoefverpleging goed te noemen. Do vreedzame oplossing van alle vraag stukken, die tot op het oogenblik tot span ningen hebben gevoerd tusschen Rusland en Japan, is volstrekt niet onmogelijk, zegt de „Tokio Asahi Sjimboen" en om dit te bewij-- zen, haalt het blad een artikel aan uit de „Prawda", het bekende Russische blad, waar uit men een principieele bereidwilligheid van den kant van Rusland kan lozen om in dit opzicht mede te werken. Punt van uitgang: de nieuwe orde. Bij de nieuwe orienteering van de betrek- hingen tusschen Rusland en Japan moet echter op den voorgrond staan een geheel nieuwe wereldorde en moet de verhou ding tusschen helde landen in het verle den geheel worden uitgeschakeld. Zoo kan ot' bl.lvoorheeld geen sprake van ziin. dat uien zoonis dit onlangs van Russische zijde is geschied, als voorbereiding tot de normaliseering van de Russisch-Japansche betrekkingen begint liet den eisch te stel- De eerste verjaardag vari de vestiging der zelfstandige regeering onder leiding van prins Teh werd in Mongolië als nationale feestdag gevierd. Een optocht door de straten van Kalgan (Foto Weltbild) Omgekeerd echter zou Rusland een sterk Hd van het driemogendhedenverdrag wor den, wanneer ztjn veiligheid werd gewaar borgd en wederzijds de bereidwilligheid be stond, om tot samenwerking te komen. Officicclc Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart NAALDHOUT. POPULIEREN HOUT, BRANDHOUT. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt b£-. kend. onder verwijzing naar zijn publicatie van 10 Augus- ttis 1.1., dat de directeur van .het Rijksbureau voor Hout de bij voornoemde publicatie ver leende dispensatie met ingang van'heden intrekt ten aanzien van: 1. Het koopen. verkoopen, af leveren, bewerken, verwerken, doen bewerken en doen ver werken van inlandsch rond hout-naai hout, voorzoovcr dit op stam met schors gemeten een doorsnee op borsthoogte had van 18 c.M. of meer; 2a. Het koopen, verkoopen, afleveren, bewerken, verwer ken, doen bewerken en doen verwerken van pópulierenhout, anders dan zware kwastvriie onderstammen, voorzoover dit populierenhout niet in aanmer king komt voor de fabrirage van triplex, lucifers of klom pen; b. Het koopen. verkoopen. af leveren, bewerken, verwerken, doen bewerken en doen verwer ken van zware kwastvrije po pulieren onderstammen, voor- zoover deze op stam met schors gemeten een doorsnede on borsthoogte hadden van 45 c.M. of meer. voor alle andere dan voor schiidoeleinden ten behoeve van de fabrirage van trinlex, fineer en lucifers (als onderstam wordt beschouwd het onderste' deel van den stam tot een doorsnede aan het dunne einde van 4-0 c.M.); 3. Het bewerken, verwerken, dopn verwerken van rondhout, dat in aanmerking komt' voor zaaghout. mijnhout. werkhout of naalhout tot brandhout, hrandhouthlokies, blokjes voor gasgeneratoren. Hef bepaalde onder 1. en 2. is niet meer van toepassing op het Verkoopen en afleve ren door den producent, die geephandelaar is. Derhalve is hef vanaf heden verboden dé onder 2 en 3 genoemde handelingen te ver richten zonder vergunning van den directeur van het Rijks bureau voor Hout. Uit het onder 1. benaalde blijkt, da» de dispensatie van kracht blijft voor inlandsche rondhout-naaldhout, dat be- sfernd' is voSr miinhout. Vergunningen als bovenbe doeld dienen te worden aange vraagd bij bet Rijksbureau voor Hout. Driekoningenstraat 4 te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3