Prisma Kijkers in handen van geschoold personeel y Spit, rheumatiek? AKKERTJE Tweede Blad ^tadinieuiuó Draag Uw indentiteitskaart bij U! 80procent van Den Helder bewoond Dertien betonnen schuilkelders Over 6 weken gereed Nieuwe broodkaarten op komst Petroleum voor verlichting Lees de Distributie aankondigingen goed ^oeuui inkoppen (Uf onze admtmdets Als op een „Bank van leening" Werkloosheid geen noodlot maar een dwaasheid Distributie-nieuws Oppassen in de wasch Dinsdag 8 October 1940 Dertien betonnen schuilkelders in de stad Geen „vrijwilligers, meer Inbraak Burgerlijke Stand van Den Helder Waar men oude jassen, mantels en dekens inlevert voor winkeliers tr- luchtbescherming Het bericht in onze krant van gisteren, dat jedert een tweetal weken de nachtelijke lucht bescherming berust in handen van een veertigtal vaste krachten, heeft menige stad genoot een zucht van verlichting doen slaken. \Ve hebben het eenige maanden lang met gedwongen vrijwilligers" moeten doen. en laat ons eerlijk erkennen, dat was verre van ideaal. Er waren erbij, die het met enthou siasme deden, die zonder murmureeren op kwamen en die den nacht op den uitkijkpost, by je brandweer of den Centraalpost be schouwden als een offertje voor de gemeen schap, dat je verplicht was te brengen. Die groep was echter gering. De meerderheid ver- Zette zich min of meer lijdelijk tegen hun wachtdienst. Ze kwamen onwilig op of meldden zich ziek. Men kan daarover denken zoo men wil, een feit is, dat die luchtwacht voor geen honderd procent capa bel was voor haar taak. We spreken dan maar niet eens over de luchtbeschermers die eerst een „flinken borrel" noódig hadden om hun taak te volbrengen. Nu is aan dezen toestand een einde gemaakt. We mogen betreuren, dat zoo weinig stadgenooten voldoende gemeen schapszin getoond hebben om dezen plicht met wat meer animo te vervullen, de organisatie was door deze omstandig heid zwak. Wat heeft men aan een kracht, die niet voor zijn taak berekend is en dat waren maar weinig van die „vrijwilligers", ook al omdat ze maar heel kort geïnstrueerd konden worden. Een oefening van 10 minuten met een motor brandspuit geeft' iemand nog niet de be kwaamheid om met een motorspuit te werken en als er dus niets gebeurd was, was het nog zeer de vi'""" "at of d? brandploeg wel veel had kunnen uit richten. Dit alles is nu voorbij. Men heeft nu een vaste ploeg. Veertig man behoorlijk gesalarieerd personeel staat 's nachts klaar om, wanneer dat noodig mocht zijn, direct krachtdadig op te treden. Zij wor den geoefend op al het brandweermate riaal en zijn dus niet alleen technisch be kwaam om dit materiaal te bedienen doch men heeft ook menschen genomen, die physiek geschikt zijn voor hun taak. De Centraalpost aan de Kerkgrach*- is dag en nacht bezet, ook des Zondags. De uitkijk post op de B.L.O. school heeft 's avonds en 's nachts een bezetting. Op vijf zes verschil lende plaatsen in de stad zijn brandweerpos ten bezet, zoodat bij eerste alarm de men- schen kunnen uitrukken. Dit is een gerust stelling voor de bevolking. Men weet, dat er hulp is, als die noodig mocht zijn. Niet alleen hebben we een versterkt politie-korps, dat dag en nacht waakt, maar onze stad bezit nu ook een luchtbescherming, die voor haar taak berekend is. Ook zelfbescherming noodig. Natuurlijk schakelen deze beschermende maatregelen van de overheid, de zelfbescher ming niet uit. Het is immers gebleken, dat tal van menschen, door hun rustig en vast beraden optreden, de vernieling van hun hui3 hebben voorkomen, terwijl anderen, die den boel in den steek lieten, hun have en goed zagen verbranden. Het is ons bekend, dat verschillende Vrouwen in andere plaatsen, Amsterdam en Haarlem, doordat zij hun bezinning Ook de dames. Nu wij allen over een identiteitskaart beschikken, is het duidelijk dat het de be doeling is, dat men die kaart ook bjj zich draagt. En dat niet alleen op Zon- en feestdagen, doch iederen dag. Wanneer men zich ook buitenshuis bevindt, men moet zijn kaart bij zich dragen. Op dezen regel bestaan geen uitzonderingen. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat het ons ter oore kwam dat men met deze maatregelen nogal eens lichtvaardig schjjnt om te springen. Vooral de dames meenen, dat het zoo'n vaart niet zal loo- pen en laten de kaart nog al eens thuis. Het is wellicht goed er op te wijzen, dat er in verscheidene plaatsen des lands reeds contróle gehouden is en dat er niet geringe boeten gegeven worden in geval men in gebreke gebleven was. Men neme dus steeds de kaart mee. niet verloren, een brandbom uit hun huis wierpen en daardoor de vernieling van hun boeltje voorkwamen. Men moet het gevaar van die brandbommen vooral niet grooter aanslaan, dan het in werkelijk heid is. Wie snel op de plaats is, kan het ding zonder gevaar aan het handvat op- ngmen en naar buiten werpen. Als men dan bovendien zorgt, dat op den zolder een emmer water en een teiltje zand staat kan men eventueel smeulende dingen, nog gemakkelijk blusschen. Het is alles een kwestie van snel en bezonnen han delen. Het zal ook voor veel stadgenooten een ge ruststelling zijn te weten, dat op verschillen de punten in de stad betonnen, scherfvrije schuilplaatsen worden aangebracht, die over zes weken alle voor het gebruik gereed zijn. Men zie daarover elders in dit blad ons be richt. Tenslotte willen we er nog op wijzen, dat sedert eenigen tijd de transport- kolonne van het Roode Kruis weer pre sent is, die al meermalen zeer verdienste lijk werk heeft verricht, zoodat ook in dat opzicht voor de veiligheid van de be volking gezorgd wordt. We mogen verwachten, dat ook meerdere doktoren weer naar Den Helder terug zullen keeren. Den Helder is voor zestig procent be woond en men heeft daar ook in die krin gen rekening mee te houden. Een bewoner van de Balistraat, die het toe zicht heeft op een woning aan de Spuistraat, deed bij de politie aangifte dat er in laatst genoemd perceel 'waarschijnlijk ingebroken was. De politie onderzocht een en ander en kwam tot de conclusie dat er inderdaad heel wat husiraad door elkaar gehaald was in genoemd perceel. Daar echter de eigenaar momenteel niet in de stad aanwezig is kan nog niet precies vastgesteld worden of er hier inderdaad ingebroken is. De vorige week heeft de directeur j van het postkantoor, door zijn bestel- Iers een telling door de stad laten hou- den van de bewoonde huizen. Zjj heb- ben daartoe huis aan huis aangebeld en gevraagd of de bewoners dag cn nacht j in de stad waren. Het resultaat van deze telling was, dat 58 procent van de woningen normaal bewoond werden. Houden we er rekening mee, dat onge- veer twintig procent van de bevolking zich voorloopig elders heeft laten in- j schrijven, dan beteekent dit, dat onge- veer tachtig procent van de huidige be- j volking weer in Den Helder dag en nacht aanwezig is. Men zal moeten erkennen, dat dit geen gering percentage is. Onze stad zal over eenige weken de beschikking hebben over een dertiental betonnen schuilkelders, naar Amster- damsch model. Deze schuilplaatsen zul len overdekt zijn en zijn te beschouwen als toevluchtsoord voor menschen op straat, die bij eventueel luchtafweer dek king moeten zoeken. De kelders zullen ieder een kleine honderd menschen kun nen bevatten. Ze worden 10 meter lang en er zullen vier rijen zitplaatsen in worden aangebracht. De schuilplaatsen, gemaakt van gewapend beton, zijn abso luut scherfvrij en zijn dus heel wat solie- der dan de schuilplaatsen achter de zand zakken, waarmee men het tot op dit oogenblik moest doen. Zoodra de schuil plaatsen gereed zijn zullen deze zand- zakkenbarrières verdwijnen. Op de volgende plaatsen zullen de schuilkelders worden gebouwd: Helden der Zeeplein. Koningsplein. Molenplein. Nw. Kerkplein bij de werf. Molenstraat bjj de Spoorstraat. Stationsplein t.o. Bellevue. Janzenstraat bjj de Spoorgracht. Vischmarkt. Ruyghweg bij de Reigerstraat. Overweg bij het urinoir. Brakkeveldweg bjj de Crocusstraat. Bonselaarsweg bij de Langestraat. Parallelweg t.o. de 2e Goversdwarsstr. Gisteren is men op deze plaatsen be gonnen met den bouw van deze schuil plaatsen. Over zes weken zullen ze allen gereed zijn. Uitreiking begint waarschijnlijk a.s. 'Maandag reeds. Nu de huidige broodkaarten hun einde met rassche schreden naderen, was het te voor zien dat het niet lang meer zou duren al vorens een begin gemaakt wordt met de uit reiking der nieuwe. Thans vernemen wij van den leider van den Distributiedienst, dat met deze uit gifte inderdaad binnenkort een begin ge maakt wordt. Waarschijnlijk vindt deze uitreiking plaats tusschen 14 en 19 Octo ber a.s. Dat beteekent dat wellicht reeds a.s. Maandag de eerste ploeg broodkaar- ten-halers op het Distributiekantoor ver wacht wordt. Diegenen, die een verzoek om toe wijzing indienden, krijgen binnen enkele dagen bericht. Naar de leider van den Distributiedienst ons mededeelt, kunnen diegenen, die in aanmerking komen voor petroleum ten gebruike voor verlichtingsdoeleinden en daarvoor een aanvraag indienden, binnen enkele dagen bericht tegemoetzien om trent de toewijzing. Men diene nog enkele dagen geduld te hebben. van 7 October 1940. BEVALLEN: W. E. van den Akkervan der Duijn, Schouten, z.; N, LeurGeluk, d. En kom op de aangegeven dagen! Zooals men in ons nummer van gisteren ge lezen heeft, werd door den Distributiedienst besloten ook gisteren en vandaag de moge lijkheid open te stellen, de brandstofdistribu tiekaarten af te halen. Men houde er wel rekening mede, dat dit noodzakelijk was, aangezien tal van personen verzuimden op de aangekondigde dagen te komen. Dè een gaf als reden op, dat hij de aankondiging niet gelezen heeft, de ander dat hij niet in de gelegenheid was en een derde neemt de houding aan van „wannéér men ook komt, je krijgt de kaarten tóch wel". Het is wellicht dienstig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de Distribu tiedienst juist in deze weken op hoog spanning werkt. Er is zeer veel werk door de ambtenaren te verzetten, iets wat men, een kijkje aan de balie nemend, zelf wel merkt. Zonder pauze verdringen zich daar 50, 60 of nog meer gegadigden. Als men op tijd komt, ontlast men den dienst van een massa extra werk, terwijl rAen zelf op tijd zijn kaarten krijgt. Men behoeft dan niet later, als de uitreiking reeds gesloten is, apart te verschijnen. Uit het politie-rapport herrie in een café. Dezer dagen werd de politie verzocht even aan te komen in een café. Het bleek dat aldaar herrie gemaakt werd door een aantal bezoekers. Toen de politie deze bezoekers sommeerde terstond te verdwijnen, bleek een van hen daar geen ooren naar te hebben. Hij schold, beleedigde de politie, verzette zich tegen den sterken arm, kortom, hij misdroeg zich ten zeerste. Dus ging hij mee naar het Hoofdbureau, alwaar van een en ander pro ces-verbaal opgemaakt werd. waar zijn de pantoffels... Een bewoner van de Keizerstraat zette de zer dagen even een pakje guiten zijn deur, waarin zich een paar pantoffels bevonden. Nauwelijks even later waren de voetbekleed- selen verdwenen. Hiervan deed de gedupeerde aangifte bij de politie. Eveneens deed de man toen aangifte van het spoorloos verdwijnen van zijn fiets. Dit laatste was al enkele weken geleden geschied. dronken en te laat. De politie legde de hand op een mansper soon, die in den kennelijken staat langs 's hee- ren wegen flaneerde. Behalve hieraan maakte hij zich eveneens schuldig aan het te laat op straat zijn. Men gaf hem logies in het politie-posthuis aan het Singel. eveneens te laat. Een 'persoon, die zich na 10 uur op straat bevond, werd door de politie medegenomen en tot 4 uur in den morgen vastgehouden. meisjes op den dijk... De Dijk is zeker niet altijd een geschikte plaats voor jongemeisjes en zeker is dit mo menteel niet meer het geval, nu de Dijk tot het verboden gebied behoort. Twee jongedames stoorden zich echter niet aan dit verbod, waarvan het gevolg was, dat zij beiden proces-verbaal opliepen. fiets verdwenen; Een bewoner van de Kroonstraat liet zijn rijwiel onbeheerd voor een perceel staan. Toen hij de fiets wilde ophalen bleek deze reeds verdwenen te zijn. Verzekert Uw fiets voor 8 gulden per jaar. Bij diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. En: met een extra textielkaart huiswaarts gaat. Gisterenmorgen heeft de inruil-campagne op het Distributiekantoor een aanvang ge nomen. Buiten regende het en op de eerste verdie ping van het bureau regende het óók... een gevolg van de niet-gedichte openingen in het dak. Gelukkig lekte het niet op d i gedeel ten, waar thans een 3-tal heeren aanwezig is om bezit te nemen van wollen dekens, hee- renpakken, heerenjassen en damesmantels. Zij en de goederen blijven droog. Het regende en had men kunnen verwach ten dat diegenen, die iets te ruilen hadden, wellicht daarmede gewacht zouden hebben totdat het wat opklaarde, dit was niet het geval. Reeds om half negen arriveerde de eersten. Belast en beladen met jassen en mantels. Zij werden op de eerste étage ontvan gen en een voor een toegelaten in het speciaal voor dit doel ingerichte bureau. Daar was het, dat uit groen en paars en geel pakpapier de mantels kwamen. Er waren jassen en mantels in vele kleu ren en kwaliteiten en in vele vormen. Jassen van nieuw-modisch model en van een mode, die reeds enkele jaren oud is. Daar waren confectiepakken gebracht, die niet alleen het aanzien .nog alleszins waard waren, doch waarin men zich zoo gestoken zou hebben. Onbegrijpelijk dat sommige menschen zoo maar afstand kunnen doen van nagenoeg spiksplinter nieuwe garderobe-deelen. Het waren meerendeels dames, die zich meldden. Dames in kennelijk „goeden doen" en weer andere dames, die het minder „breed" hadden. Maar rijk of arm, zij hadden iets te missen, hetzij uit een drang tot praktische naastenliefde, hetzij ter aanvulling van hun textiel-kaart. Als in een confectie-magazijn De afgegeven kleeren werden direct na uit gepakt te zijn verzameld op de groote boven zaal en aldaar aan kleerhangers opgehangen aan lange roeden. En zoo zag men reeds gis termorgen de eerste collectie, die zich per manent uitbreidde. Het deed min of meer denken aan een confcctie-magazijn, met dien verstande, dat men hiér niet liefst zoo veel mogelijk verkocht, maar naar binnen haalde. Op de gang spraken wij met verschillende wachtenden. Het bleek dat het meerendeel hoogelijk prijs stelt op een extra textielkaart. Men komt er dikwijls aan 'e kort en grijpt thans deze gelegenheid met alle instemming aan om zijn bezit aan kleeren te vergrooten. Verreweg het grootste deel der ingeleverde kleedingstukken maakte een. uitstekenden in druk. Een enkele maal was een pak wat ge- fomfaaid of maakte een mantel een ietsje te veel een afgedragen indruk. Evenwel... dit behoorde tot de uitzonderingen. Boter bij de visch! Zooals men weet wordt men ook van daag en morgen nog in de gelegenheid gesteld zijn niet meer benoodigde jassen, mantels en wollen dekens in te ruilen. Wij deelen hierbij nog mede, dat men ter stond na inlevering de extra toewijzing krijgt uitgereikt. Boter bij de visch dus. Men kan van het distributiebureau in één loop doorgaan naar den manufacturier om zich van nieuwe bullen te laten voor zien. Het is wellicht dienstig er nog eens de aandacht op te vestigen dat men tegelijk met de inlevering van de overtollige klee ding ook zjjn distributiestamkaart bene vens de textiel-kaart mede moet brengen. Voorts, dat men niet moet komen met totaal verouderde kleeding. Deze wordt, en zeker als ze nagenoeg „op" is, niet aange nomen'. Enkele personen kwamen ook met regenjassen en -mantels aandragen. Ook deze worden niet aanvaard. Wederom ontvangen: Prijzen vanal I 69.50 Fotohandel Jac. de Boer, Keizerstraat 113 Lichamelijke opvoeding voor geheel ons volk. In het jongste nummer van „De Unie" wordt in een artikel „De Arbeid Eenige bron van welvaart" onder meer verklaard: „Dat wij de werkloosheid 10 jaren over ons hebben laten gaan, is een ontzettende, een onnoemelijk groote fout geweest! De werkloosheid is geen noodlot, dat wij ge duldig hebben te dragen. Ze is een dwaas heid. Aan de werkloosheid kan een eind worden gemaakt, en als zij wordt opge heven is er in ons land de mogelijkheid van welvaart voor allen." Daarom dient thans in alle deelen van on® volk het besef door te dringen, dat het belang van de gemeenschap gaat boven het belang van het individu, en dat men het economisch® leven van ons volk ziet als een werkelijke een heid en niet als een ongeordend samenstel van persoonlijke belangen. „Dit houdt in de eerste plaats in, dat het geld de overheerschende positie, die het thans in ons economisch leven in neemt, afstaat aan den arbeid. Dit betee kent een grondige wijziging van ons finan- cieele systeem. Zonder deze wijziging is een uiteindelijke oplossing van het werk loosheidsvraagstuk niet te bereiken. Er zal een eind moeten komen aan den toe stand, dat men meent met „Geen geld!" elke oplossing van het werkloosheids vraagstuk uit den weg te kunnen gaan. Niet langer zal het geld bepalen of er arbeid zal zijn, maar de arbeid zal be palen of er geld zal zijn! „In de tweede plaats beteekent het stel len van het algemeen belang boven het per soonlijke en groepsbelang, dat er een einde moet komen aan de jammerlijke tegenstel ling van belangen tusschen de verschillende takken van bedrijf, die in de laatste tien jaren in ons land tot zulke droevige gevolgen aanleiding heeft gegeven. Bij alle bedrijfstak ken, landbouw, handel, industrie, enz. dient het besef door te dringen, dat óók wat zijn samenstelling uit de verschillende bedrijfstak ken betreft, ons economisch leven een onver brekelijke eenheid vormt, dat het onmogelijk handel en industrie geod kan gaan, als onze landbouw kwijnt en omgekeerd. „Onafhankelijk van een uitbreiding van den buitenlandschen handel zou het mogelijk ge weest zijn door uitbreiding van de binnen- landsche productie en den binnenlandschen, ruil de werkloosheid in ons land op te heffen. Niet dat dit ideaal geweest zou zijn, en wij hopen dan ook, dat in een nieuwe Europa onze internationale ruil tot den vroegeren, omvang en meer zal groeien. Maar het had gekund." „Er moet thans een rechte en stevige lijn kunnen worden getrokken. Deze lijn staat de leiding van De Unie duidelijk voor oogen." In een ander artikel wordt een dringend pleidooi gehouden voor lichamelijke opvoe ding voor geheel ons volk. Een groote achter stand valt hier in te halen, weshalve er krachtig op wordt aangedrongen om, bij wijze van urgentie-program, thans onverwijld tot lichamelijke opvoeding op de lagere school en universiteit te komen. Ter bestrijding van veel onjuiste critiek op het program van De Nederlandsche Unie komt in enkele beschouwingen in „De Unie" bovendien nog eens weer duidelijk naar voren, dat het sociale program van de N.U. niet reactionnair, doch veel meer revolutionair is te noemen. In de serie „Levend volk" krijgt in dit num mer onze scheepvaart een beurt. Er staat een schip op stapel. In het tijdvak van 7 tlm 11 October 1940 moeten de winkeliers de volgende bonnen, ge plakt op opplakvellen, bij den distributiedienst inleveren, t.d.: no. 71 voor tarwebloem, no. 41 voor rijst, no. 54 voor havermout, no. 15 voor vermicelli, no. 28 voor maizena, in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40 stuks. Voor elk artikel moet een afzonderlijk ont« vangstbewijs MD 201 worden ingevuld. De inleveringsdagen zijn voor hen, die een codenummer hebben van: 1001 t/m 1999 Maandag 7 October 1940; 2001 t/m 2999 Dinsdag 8 October 1940; 3001 t/m 8999 Woensdag 9 October 1940; 4001 t/m 4999 D,onderdag 10 October 1940; 5001 t/m 5999 Vrijdag 11 October 1940. Nu meer en meer kunstzijden garens ge bruikt worden voor het vervaardigen van artikelen, waarin vroeger andere grondstof fen, zooals katoen en wol, verwerkt werden, heeft de N.V. Internationaal Kunstzijde Ver koopkantoor, te Arnhem, een brochure uit gegeven: „Oppassen in de Wasch". De brochure wordt op ruime schaal ver spreid onder het winkelpersoneel in het ge- heelt: land, opdat dit de klanten kan inlichten over de wijze van wasschen,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5