Rassenproeven mei wintertarwe Arhe^derssportfaond kan doorwerken Japan beoogt slechts welvaart SLA GEEN ZUURKOOL IN Is MET TWEE TURVEN NAAR SCHOOL De as en de herkiezing van Roosevelt Op heeterdaad betrapt KABELBALLONS boven DENEMARKEN Mussolini in Noord-Italic SPANJE EN DE AS Tarwe-overschot in Canada Groote Europeesche suikerproductie Steeds meer wegen in Noord-Holland Schippers overboord-ficslagen? OP DE VELDEN VAN DEN HEER P .BLAAUBOER TE KOLHORN Het proefveld was aangelegd, aldus de rijkslandbouw-consulent voor Noordholland, op zware zavel van zeer goede vruchtbaar heid en cultuurtoestand. Gedurende den winter heeft het gewas liet echter zwaar te .verduren gehad. De zaaitijd was door omstandigheden ver schillend, n.1. voor de drie eerste rassen 9 October '39 en voor de rest 4 November .39. De «rootte van de veldjes was twee are. Opbrengst in kg per are: •c 3 3 e Juliana Bersée Jubilé Jul. x Carst V. C.B. 716/7 Alba C O bc> c .5 03 CS C •X ^7 O Ji cn fc£ 54 48 52 53.5 van een veldje 48.5 48.5 100 89 90 99 89.5 89.5 66 41 55 51.5 van een veldje 54 55.5 Beoordeeling van de korrelkwaliteit: Deze viel bij alle rassen tegen en liep bij de verschillende rassen sterk uiteen. De korrel was vooral benadeeld tengevolge van schot. De taxatie van de kwaliteit is daar om op twee manieren geschied, n.1. naar de waardeering die zou worden verkregen, wanneer geen schot zou zijn opgetreden en naar die met schot. Men ziet uit het ver schil van deze twee taxaties, dat het eene ras veel gevoeliger is voor schot dan het andere. Kwaliteitsbeoordeeling van de korrel: Ras Juliana Bersée Jubilé Mansh. Jul. x Carst. C.B. 716/7 Alba beoordeeling met schot B min C min B min V C C A bcoordeeling zonder schot B plus C B B plus B A Uit de opbrengstcijfers en de waardee ring van de korrel kunnen wij het volgende concludeeren: De beste rassen van deze serie, wat kor- relopbrengst betreft, blijken te zijn: Mansh Juliana x Carsten's V en C.B. 701/6. Beide rassen staan met hun korrelproductie se lijk. het C.B.-ras geeft wat meer stroo. He verschil in korrelkwaliteit is evenwel vrij groot. Brengt het C.B.-ras het bij de be oordeeling van de korrel tot een A. het ras Juliana x Carsten's V komt niet verder dan een B .Van schot heeft het laatste ras ver bazend veel te lijden, het C.B.-ras i= eh echter ook lang niet vrij van gebleven. Ken ander ras. dat hier onviel is het Fransche ras Pévéle. De kwaliteit van deze korrel was evenwel matig, de keur onge zond wit. Het ras mum uit door ziin win tervastheid Het verliest gemakkelijk zaad en dient daarom vroeg gezicht te worden Twee .raspen die ook de aandacht trek ken door hun hehoorliik hooge opbrengst zijn Slix en Sva'iif 33/317 met e~n verhou dings'difor t.o.v. Juliana van 101. Silex hoed van d«ze heide een iets betere korr°'kwaT' teit. De korre! is rond. de aarsni's en een weinig gebaard. De Siex ondervond noe-al last van stuifbrand. *De' kwaliteit van het zaad Van het Sva- Ifif-ras. dat wit is. is belangrijk minder dan van Silex. Beide rassen hebben last van schot De overige rassen hebben t.o.v. JuHane lagere opbrengsten gegeven. Die van Pera gis is henaald slecht te noemen. Ook de kwaliteit Iaat veel te wenschen over. Na het ras Juliana volgt in opbrengst de Mansh. Juliana x Carsten's V. Bij taxatie van de korrel staat het gelijk met Juliana, de kwaliteit is echter bij beide rassen door het ongunstige jaar niet mooi. Bij de taxa tie met schot loopt de Juliana x Carst. V meer terug dan de Juliana. De Jul. x Carst. V is zeer wintervast gebleken. De opbrengst, maar vooral de kwaliteit van de andere rassen is minder. De Jubilé heeft wel een behoorlijke opbrengst, maar een matige kwaliteit; Het is een roode tar we, wel veel minder gevoelig voor stuif- brand, maar daarentegen veel gevoeliger voob roestaantasting. De kwaliteit van de korrel van Alba Is hier de beste geweest. Het is een witte tar we met groote korrel. De sehotgevoeligheid was hier zeer gering. Over de opbrengst ls op grond van onze cijfers niets te zeggen, omdat tengevolge van het verschil in zaai tijd geen zuivere vergelijking met de andere rassen aanwezig is. N.H. 261. Wintertarweproefveld (proef- boerderijserie) bij den heer P. Blaauw- boer te Kolhorn. Dit proefveld was evenals het vorige aan gelegd op dezelfde zware zavel. Gezaaid werd op 9 Octoher '39, behalve de rasen Pe- ragis en Skandia, die op 4 November '39 werden gezaaid. De grootte van de veldjes wos 2 are. Alle rassen zijn vergeleken in en kelvoud. Opbrengst in kg/are: «4-3 O 03 "3 03 bc S2 CS c .2 1—1 G O ei ■5 3 O. o" 8 O cfi Juliana 49.5 100 (niet gewogen) Astra 41 83 61 Ankar II 42 85 67 C.B. 712/1 47.5 96 60.5 Gombloux O 45.5 92 51 Holdfast 42.5 86 59 C.B. 701 53 103.5 66 Pévéle 51.5 102 61 Picardie 45.5 92 62 Silex 50.5 101 55.5 Svalöf 33/317 50.5 101 79.5 Vcrcors 40 99 56.5 Jul. x Imp. Ha 47 95 65.5 Jul. x Carst V 53 103.5 60 YYTlma 47 95 60.5 Peragis 30.5 74 49 Skandia II 45 91 61 Beoordeeling van de korrel: De beoordeeling van de kwaliteit van de korrel is op dezelfde wijze geschied als bij het hiervoor behandelde. De beoordeeling van de korrel in de verschillende klassen was voor dit proefveld: Ras beoordeeling beoordeeling met schot zonder schot Juliana B plus A Astra B B plus Ankar II C B min C.B. 712/1 C A min Oembloux O C C Holdfast C B min C.B. 701 6 B min A Pévéle C plus B plus Picardie C plus B Sliêx B min B plus Svalöf 33/317 C B min Vcrcors B A Jul. x Imp. Ila B min B plus Jul. x Carst. V C min B YY'ilma C B plus Peraeis C min C plus Skandia II C plus B 279 K M. van het totale net van 349 K.M. voltooid. Blijkens het verslag, loopende van. 1 Sept 1939 tot 1 Sept. 1940, over don aanleg door de provincie van wegen voor doorgaand ver keer en van kanalen in Noord-Holland zijn van het 349'km. lange net van wegen, ii beheer bij de provincie, thans 55.5 km. in voorbereiding, 15 km. in uitvoering en 279 km. voltooid. In de wegen voor doorgaand verkeer waren in het verslagjaar 3 bruggen in uitvoering: voltooid of nagenoeg voltooid zijn thans 159 bruggen. Voor aankoop van grond is tu.sschen 1 September 1939 en 1 September 1910 f 204 850 cn voor het verleggen van leidingen en ka bels van de provinciale bedrijven een be drag van f 30.500 uitgegeven. Het totaal der aanneomsommen van de sedert 1 September 1939 opgedragen werk zaamheden en leveringen bedraagt f 818.130. terwijl in totaal in dit verslagjaar wegens vroeger opgedragen werken, if-et-ingen en aenkoopen is uitgegeven f 1 .'20.000. Over het tracé HaarlemSchipholBus- snm lezen wij: Dq houw van een hooge vaste brug over de Ringvaart v. d. Haarlemmermeerpolder nabij-den Nieuweweg. die na onder-Tinnrtcehe aanbesteding is opgedragen voor f 99.370, is in uitvoering. De bovenbouw van de brug over de Kelti sche Vaart onder Diemen is gereed gekomen. Hét ingebruiknemen van deze brug en het afwerken van he* noordwaarts daaraan aansluitende wee-vak. dat de verbinding moet vormen met den Rijksweg Amsterdam —Amersfoort, wacht nog slechts nn het re sultaat van het overleg met fjf>n Rijkswater- slaat over de wiize. waaron de heide wegen zullen worden aangesloten en over de ver deeling van nnn de uitvoering der werken verbonden kosten. Langs het wogvak tusschon de 'snoorhaau Amsterdam—Utrecht te Duivpndrerht en de Weespervaart te Diemen zijn beplantingen aangebracht. Met den aankoop van fundeeringsmateriaa) werd in het begin van het verslagjaar op beperkte wiize voortgegaan. Wegens de moeilijkheid, die in het verkriigen van dat materiaal in de laatste maanden gelegen is is overgegaan tot het aanknopen van een groote hoeveelheid puin. afkomstig uit Rot terdam. LEERLINGEN WILDEN WARM ZITTEN, We leven wel in buitengewone tijden. Ver gaderingen houden is gemakkelijk genoeg en dat zal ook dozen winter wel gebeuren, rnaar de kunst is om te zorgen, dat men warm kan zitten, schrijft het „Dagblad voor net Oosten". Met dit vraagstuk hielden ook de leer lingen van de landhouw-wintereursus te Daarle, die in een vergadering in de Gere formeerde school aldaar bijeen waren, zich bezig. De voorzitter stelde de vraag aan de orde: wanneer zullen we dezen winter onze bijeenkomsten houden? De voornaamste kwestie betrof daarbij de brandstoffen Men vond daarvoor een even eenvoudig als re solute oplossing: laat ieder zijn brandstof meebrengen, zoo werd eezegd. Dit idee vond algemeene instemming, zoo lat eenparig be sloten werd. dat elke leerling, die aan den cursus deelneemt, des avonds twee turven meebrengt. En zoo zal het dan in den iare 1940 ge schieden. dat de leerlingen van den land- bouwcursus te Daarle gewapend met twee turven ter vergadering tijgen. LEIDING ARBEIDERSPERS. Met ingang van gisteren heeft de heer G. P. J. van Overbeek zijn functie van hoofdredacteur bij De Arbeiderspers neerge legd, in zijn plaats is tot hoofdredacteur benoemd de heer W. Goedhuvs. De heer Van Overbeek zal ook in de toe komst zijn medewerking aan de Arbeiders pers hl'iven verleenen, in den vorm van huiten'and9che reportages en politieke ar tikelen. Elke poging den vrede in Oost- Azië te verstoren wordt energiek van de hand gewezen. OOK NED. INDIE MOET MET JAPAN SAMEN OPBOUWEN. De minister van buitcnlandsche zaken Matsoeoka begon zijn buitenlandsche poli tieke verklaring voor de gouverneurs der provincies met uiteen te zetten, dat bepaal de staten tot dusver steeds weer gepoogd hebben de politiek van Japan en zijn nood- zakeürke taak binnen Groot-Oost-Azië t,ei onderdrukken. Dit heeft ton slotte tot het sluiten van het drielandcnpact geleid.- Japan is niet voornemens gebieden te annexeeren of Aziatische volkeren te onderdrukken en uit' te zuigen, zooals dit eenige Europeesche en Amerikaansche staten gedaan heb ben. Integendeel, Japan wil deze volkeren van den imperialistischen druk bevrijden en op grondslag van gemeenschappelijke welvaart niet hen samenwerken. De botsing in China, zoo vervolgde Mat soeoka, vertoont twee verschillende opvat tingen: Japan heeft de stabiliseering van Oost-Azië op het oog door vreedzame sa menwerking, terwijl Tsjang Kai S.jek de de stabiliseering tracht te bereiken door front tegen Japan te maken. Wat de be trekkingen tusschen- Japan en de Sovjet Unie betreft, meende de minister, dat het gezien de tegenwoordigen toestand der we reld verkeerd zou zijn, indien beide mogend heden in het Verre Oosten niet elkander in conflict zouden geraken. Eventueele misver- tanden dienen te worden opgelost. Het pa- MATSOEOKA ï'ool moet. luiden: voor een groot doel samenwerken. Voor sommige landen zou het de grootste vreugde zijn, wanneer Rus land en Japan met elkander in con flict geraakten. Daarom is in het drielandenpact ook de Sovjetrussi- sche kwestie duidelijk vastgesteld. De Japansche regeering, zoo ging Matsoe oka voort, verwacht thans met de grootste belangstelling of Engeland den weg door Birma zal héropenen. Japan heeft niet het voornemen om twist te zoeken met een of ander land. maar moet met beslistheid iede re poging van de hand wijzen om den vrede :n Oost-Azië door verderen steun aan Ts.jiang Kai Sjek tè verstoren en daarmede den öor- og langer te doen duren. Voorts sprak Matsoeoka den wenscr uit dat Nederlandsch Indië Fransch- Indochina en Thailand gemeenschap pelijk met Japan aan den opbouw zouden medewerken. Het bederft! De vereehigde zuurkoolfabrikanten in Nederland geven het publiek in overweging geen zuurkool in voorraad op te slaan, aan gezien dit artikel zich niet voor opslag leent en bij verpakking in klein-fust zeer veel kans bestaat voor een spoedig bederf. LOU BANDY JUBILEERT. Op 15 October a.s. viert Lou Bandy zijn 25-iarige topneeljubileum. Bovendien is hij dezer dagen vijftig jaar geworden en zal hii binnenkort zijn zilveren bruiloft vieren. In verband met de tijdsomstandïdieden zal. er geen groote feestelijkheid worden ge organiseerd, doch Lou Bandy zal worden gehuldigd bij zijn optreden in het tooneel- stuk „De model-echtgenoot", waarin hij de hoofdrol zal spelen. Vrachtboot dreef stuurloos rond. Gistermiddag werd op de Vecht bij Om men een vrachtboot .onder stoom opgemerkt welke stuurloos rondreef. Bii onderzoek bleken de beide opvarenden, G. Veltman en zijn zwager H. Kor'thuis die in dien-I zijn van den vrachtvaarder H. van Elbitrg. niet meer aan boord te ziin. Het vermoeden bestaat, dat zij door noc niet opgehelderde oorzaak overhoord zijn geslagen en ver- ironken. De politie is terstond begonnen te dreggen doch is er niet in ges'aagd de mannen te vinden Velthuis was gehuwd en vader van twee kindéren. Korthuis was on gehuwd. Vastgenagelde bretels waren inbrekers noodlottig! Op den Nieuwendijk is Zondagavond een man betrapt, die poogde een vitrine open te breken en zich de daarin-aanwezige goede ren toe te eigenen. Hij is naar het politie bureau in de YVarmoesstraat opgebracht. In de J. P. Hevestraat is een soortgelijke ooging ondernomen, welke evenmin slaag de. Die betrof twee mannen, die de ruit van een vitrine reeds verbrijzeld hadden. Rij hun noging om daarin geëtaleerde bretels te ver wijderen, stuitten zij op verzet. De bretels waren vastgenageld. Dat werd een der da lers noodlottig. Agenten van het bureau Overtoom arresteerden hem en gisterochtend is ook de tweede dader door de politie aan gehouden. Een geslaagde poging is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Galerij nabij het Frederiksplein ondernomen. Daar werd een etalageruit met êen steen ingegooid. Een adiotoestel is spoorloos verdwenen. Schade aan stroomleidingen. Uit de Noordzee zijn gisteren weer tal rijke losgerukte Engelsche versperringsbal lons over Denemarken gedreven, die vooral in Noord Sleesvvijk en Midden-Jutland op nieuw schade aangericht hebben door het vernielen van stroomleidingen. Enkele ballons kwamen ook tot boven See land, waar in vele gevallen telefoonleidin gen beschadigd werden. Een ballon, die Ko penhagen naderde, werd boven de Koege- bocht neergeschoten. BUITENGEWOON CONGRES. - ALLER MEDEWERKING INGEROEPEN. De Nederlandsche Arbeiders Sportbond heeft gisteren te Hilversum een buitenge woon congres gehouden, dat door ruim honderd afgevaardigden uit bijna 50 afdeo lingen werd bijgewoond. Beraadslaagd werd over de vraag, op welke wijze het werk dat de sportbond reeds meer dan 12 'aar heeft verricht ook onder de gewijzig de omstandigheden voortgang zal kunnen vinden. De bondsvoorzitter, de heer A. F. Muller, gaf een uitvoerige uiteenzetting over den stand van zaken en de ontwikkeling dei- laatste maanden. Hii deelde daarbil mede, dat de seorfbond op zdn eigen basis en tradities ban blijven voortbestaan. Rnortbeeefeninji als middel van de lichamelijke opvoeding en massa sport zullen de doelstellingen blijven van den sportbond. Fet werk kan dus onnehin.dBrit worden voorgezet, terwijl voorts de verbondenheid met moderne arbeidersbeweging gehand haafd blijft. Door het bondshestuur is een urgentiepro- gram opgesteld bestaande uit 18 punten, waarvoor in de eerste nlaats de aandacht gevraagd wordt. De belangrijkste nunten ziin ongetwijfeld die. welke betrekking hebben op de lirhameliike opvoeding in ons land en irr het bijzonder van de schoolvrije ieugd. O.a. zal worden nagestreefd: het verplicht stellen van do lichamelijke opvoeding door leeraren M.O. op nijverheids- en landbouw scholen. bevordering lichamelijke oefening voor de schoolvriie ieued in organisaties naar vrije keuze. De oprichting van een centrale landelijke organisatie, waartoe alle in Nedeiand bestaande sportorganisaties moeten toetreden. Deze centrale toporgani- satio kan ziin de nationale stichting tot be vordering van de lichamelijke opvoeding, waarhij gestreefd zal worden naar algemeen vrii sportyerkeer tusschen alle organisaties, aangesloten hii de nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding. Yan het slot van ziin uiteenzetting spoorde de heer Muller de aanwezigen aan niet te wanhopen aan de toekomst. YVij moeten, al dus besloot spreker ziin betoog met het werk doorgaan omdat dit niet alleen in het be lang is van de Nederlandsche bevolking, maar in het biizonder in het belang van onze socialistische arbeidersbeweging. Daar voor riep spreker de medewerking in van alle afdeelingcn. EEN CHRISTELIJK BLAD VERBODEN. „Vrouwenpost" verschijnt niet meer. Volgens een bericht in „De Standaard" is het Christelijk Vrouwenblad „Vrouwenpost" verboden. TROEPEN-INSPECTIES. Mussolini is gistermorgen j>er vliegtuig in Y'enetië aangekomen, vanwaar hij per auto vertrokken is naar Padua. Hij inspec teerde aldaar de divisie Torino om vandaar loor te reizen naar Veona waar hij even eens de. troenen inspecteerde. De komst van den Dure had een eroote menigte op de woa-en en in de =traten bijeengebracht die Mussolini geestdriftig toejuicht^. Zij maakt er zich geen zorg over ot zijn politiek er een van oorlog ot vrede ia. Rome, 7 Oct. (Stefani): In verhand niet de uitwijzing van den Amerikaanschen journalist Herhert Mattews, correspondent van de „New York Times", geeft de „Giornale d' Italia" een éommentaar, waarin wordt gezegd, dat deze journalist ter begunstiging van de verkiezingscampagne van Itoosevelt aan zijn blad een bericht had gezonden, waarin werd beweerd, dat er een Italiaanscli plan bestond om de herkiezing van Roosevelt te verhinderen. Dit is onjuist cn bovendien is reeds ge zegd, dat Italië en Duitschland zich vrijwel niets gelegen laten liggen aan het succes of de mislukking van de derde candidatuur van Roosevelt. Zij maken er zich zelfs geen zorgen over of zijn politiek een politiek van vrede of van oorlog is of zal zijn. italif en Duitschland weten, dat zij den oorlog zullen winnen, wat er ook gebeurt, en zij maken zich .geenszins bezorgd over nieuwe eventueele bondgenootschappen die Engeland nog zou kunnen sluiten. Italië wenscht echter, dat niemand, zelfs om ver- kiezingsredenen, speculeert op zijn politiek. Italië bemoeit zich niet met de binnenland- sche Amerikaansche politiek en wil, dat de Amerikanen het geen plannen toeschrijven, die het niet heeft. Verklaringen van Primo de Riverp MADRID, 7 Oct. (D.N.B.). De leider van de gouw Madrid van de Falange, Miguel Primo de Rivera, die den Spaanschen mi nister van binnonlandsche zaken, Serrano Suner, op zijn reis naar Duitschland en Ita lië heeft vergezeld, heeft vandaag de vol gende verklaringen over zijn reisindrukken voor de Spaansche pers afgelegd. „Als Spanjaard en Falangist heb ik den plicht mijn grootste voldoening uit te spie ken nopens de stappen, die onze minister van binnenlandsche zaken in zijn hoedanig heid van afgezant van den Caudillo in Duitschland en Italië heeft ondernomen en gedaan. Spanje heeft met duidelijke, krach tige stem zijn wenschen voorgedragen. Duitschland en Italië, die zoo nauw met ons verbonden zijn, hebben ons standpunt begrepen en de beteekenis daarvan op haar waarde geschat. In hun pers hebben beide landen met den grootsten nadruk gewezen op datgene, wat Spanje als levende kracht binnen het kader der reorganisatie is. Bo vendien traden de hartelijke betrekkingen en de solidariteit aan den dag. die Duitsch land en Italië verbinden met het Spaansche volk, dat thans in Europa marcheert met de namen van het Alcazar, Oviedo, de hoogte van Léon, den Ebro enz., d.w.z. met zijn wapenschild". BELGISCHE ZEELUI WEIGEREN UIT TE VAREN. Toen Zondag het Belgische vrachtschip Tysville uit de haven van Lissabon naar den Belgische Congo wilde vertrekken, wei gerden de leden der bemanning, die hoofd zakelijk uit negers bestond, de reis te aan vaarden uit vrees voor een eventueele tor pedeering van 't schip. De bemanning werd door de Portugeesche havenpolitie gearres teerd. Het schip kon niet uitvaren. Productiebeperking overwogen. De New York Times schrijft dat indien de oorlog zou voortduren, in Canada het volgende jaar een tarwe-overschot van 575 millioen schepels venvacht kan worden. In Canadeesche landbouwkringgn overweegt men in ernst, de productie van tarwe te beperken tot 200 millioen schepels dus tot 35 procent van de normale hoeveelheid. VOORUITZICHTEN GUNSTIG. De Deutsche Rergwerks-Zeitung meldt: In de meeste Europeesche landen kunnen de vooruitzichten voor den suikerbieten- oogst van dit iaar goed genoemd worden. Hef suikergehalte van de bieten is. veel vuldig hoöger dan verleden iaar. Alleen in eemge Noord-Europeesche landen is de oestand minder gunstig. Daar vrijwel alle 'finden dit voorjaar de met hiefen bebouw de oppervlakte hebben uitgebreid oip zich zoo veel mogelijk van suiker uit eigen pro ductie te verzekeren, zal de Europeesche suikerbietenoogst en overeenkomstig de al gemeen goede kwaliteit der bieten, ook de suikerproductie in het campagneiaar 1940/ 41 aanzienliik grooter uitvallen dan verle den iaar. In Duitschland .wordt een maxi mum oogst aan suikerhieteW'erwacht. Rijks minister Darré heeft don Duitsrhcn suiker bietenoogst van dit. iaar onlangs geraamd op 20 verleden jaar 18.7) millioen ton. KOLEN VOOR PARIJS. Worden te water aangevoerd. PARIJS. De aankomende winter is de reden, dat de Parijsche autoriteiten zich reeds eenigen tijd bezig houden met de koIenverzorRinp: van de stad Parijs j?edu- rende den winter. Naar de „Matin" meldt, zal in de kolenverzorging voor Parijs kun- nen worden voorzien. Het vervoer van do noodde kolenvoorraden zal, naar het blad voorts meldt, met het oog op de vele ver hielde spoorlijnen, te water tfesclüeden/

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6