N1PPER EN PELLE De Mascotte Gedemobiliseerden en ziektewet DROEVE LIJST Paard of tractor in den landbouw? kt. fMa,avhans De Neder^andsche veevoederpositie Geen omzetbelasting op boeken en periodieken Radioprogramma wordt steeds langer Bommen op Texel Feuilleton Door H» de Vere Stacpoole Goed gekleed naar Duifsch'and Een leemte aangevuld. Er doen zich prevallen voor, dat gedemobi liseerden die wegens ziekte welke ziekte •cliter niet de reden vormde of vormt tot jiun ontslag uit militairen dienst niet of nop niet in burgerdienst zijn- overpepaan of kunnen overgaan, ofschoon hun door werkpevers arbeid is toepezepd. Op zieken -elduifkeerinp kunnen dergelijke gemobili- seerden evenmin aanspraak laten pelden nog uit hoofde van de toepezepde betrekkin een, noch krachtens vroegere verzekeringen Teneinde nu in deze leemte te voorzien, ],eeft het bestuur van de federatie van bedrijevereenigingen besloten art. 55 van de ziektewet op voormelde gevallen zoo toe te passen, dat de periode van militairen- dienst als niet-verzekerd tijdvak wordt ver waarloosd, te meer, nu gebleken is. dat ook de Raden van Arbeid dut standpunt inne men. Dat beteekent, dat de gedemobiliseer den, die binnen één maand, resp. 8 dagen na demobilisatie wegens ziekte arbeids-on- geschikt wdrden, aanspraak kunnen ma ken op ziekengeld, indien zij in de twee maanden, voorafgaande aan hun opkomst in zijn geweest. Den aangesloten bedri.jfsveree- niginpen is geadviseerd in vorenom3chreven zin medewerking te verlecnen. Elke dag vraagt nieuwe slacht. offers der verduistering. Behooren de ongelukken door het motor- verkeer thans vrijwel tot het verleden, een andere droeve lijst, die van slachtoffers der duisternis wordt dapeliiks grooter. Te Utrecht zijn Zondagavond ruim tien wielrijders en wandelaars door de duister nis misleid in liet water terecht gekomen. Drie personen zijn verdronken, n.1. de 42-jari ge de Ruijter, die bij de Vaartseherijnbrug is opgehaald, de 48-jarige van Wijk, die bij de Steenenbrug om het leven is gekomen en de 65-jarige van Dijk, die in bewusteloo zen toestand bij de Noorderbrug uit het water is gehaald en in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis is overleden. Te Rotterdam is Zondagavond de 82-jari ge heer W. Krul tengevolge van de duister nis in het water van de Lange Geer geraak! en verdronken. De man kwam met een vriend uit een café. Hij vergezelde den vriend nog eenige honderden meters naar diens woning en begaf zich toen alleen te rug. Hierbij moet hij te water zijn geraakt. Zijn lijk werd gistermorgen door de politie in de Lange Geer aangetroffen. De politie te Leiden heeft Zaterdagavond uit het water van de Steenschuur het lijk opgehaald van den 31-jarigen sergeant vali den opbouwdienst, D. J. Z. uit Den Haag. Ook te Leeuwarden zijn op verscheidene plaatsen personen door de duisternis mis leid te water geraakt. Door de politie, ge assisteerd door burgers, werden veertien personen uit het water gehaald, terwijl ook andere burgers nop reddingen verrichtten, zoodat het totaal aantal te water geraakten minstens twintig bedraagt. Twee personen zijn verdronken. Uit de Tuinen werd de 54-jarige F. Gazzi, levensloos uit het water gehaald, terwijl in de Weave een 17-jarige schippersknecht is Verdronken. Van de regen ln de drup. 1. „Arm dier, hoe zal het ooit uit die kluwen los komen. Daar komt Waw Hoo ein delijk." 2. „Wat zou er van ons onder zonder Waw Hoo terecht komen; nu is hij onze red der!" De jongens breken hun bivak op. 1. „Parels, robijnen, diamant zakken vol, Kurrki, je weet niét, hoe rijk je wel bent!" 2. „Nu het huis van Kurrki verwoest is, moesten we maar liever weer naar de boot teruggaan. Daar kun nen wij de schat in de ge heime bergplaats onder de bodem verbergen." Schepeling gedood. Op Texel zijn gisleren verschillende En- gelsche bommen geworpen, waardoor een Nederlandsche schepeling werd gedood. De materieele schade is niet groot 20. Kom Jongen, zei hij tenslotte tot Piroli we gaan terug naar de Itang. Je hebt een beetje onzin gepraat. Ik heb die zoo genaamde geesten ook gezien, maar het waren geen geesten, het waren wel degelijk vogels. Wat de Hollander en zijn makkers in de grot gezien hébben waren vleermuizen, die hebben Wij bij het heldere licht van onze lantaarns duidelijk kunnen zien. Dat je meester nu dood f*. komt omdat hjj mij heeft willen dooden. Niemand kan mij' leed doen, omdat ik een mascotte bij me draag, hier deze chank. Dij nam de schelp uit zijn zak en liet haar aan Piroli zien. Je meester, zoo vervolgde hij, heeft haar uit mijn zak gestolen toen hij dacht dat hij mij gedood had, maar hem heeft mijn mascotte geen geluk gebracht. Alleen mij brengt de chank geluk, omdat ik haar heb gevonden. Jij doodde hem met je «peer, maar dat deed je omdat mijn chank je dit opdroeg. Wees dus niet zoo moedeloos en ga met me mee naar de Itang. Ik ga Carna- han's dochter vertellen wat er gebeurd is. En Piroli volgde hem gewillig. De jongen bam zonder bezwaar den man dien hij had willen dooden als zijn nieuwen meester aan. Op het strand gekomen brachten zij samen de watertonnen in de sloep en keerden naar de Itang terug. HOOFDSTUK XXIV. De mannen ln de boot. Toen Maya slechts Cray en Piroli in de sloep ontdekte, begreep zij, dat er iets met haar vader gebeurd moest zijn. Toen de beide mannen aan boord kwamen keek zij Cray agend aan, doch sprak geen woord. Cray keek diep in de donkere oogen, die m vol vertrouwen aanzagen. - Maya, zei hij zacht, terwijl hij haar geh armen sloot> er is iets zeer ernstigs 8 oeurd. je vader probeerde mij te dooden, 09 hosschen op het eiland. Hij is dood. p ALLEBEI GEEFT DE GROOTSTE BESPARINGI In de pas verschenen verslagen en mede-- deelingen van de directie van den land bouw over 1940 komt een hoofdstuk voor, waarin de resultaten zijn opgenomen van een onderzoek, dat op eenige landbouw bedrijven in de provincie Groningen is in gesteld naar het gebruik van paarden al leen of van paarden en tractoren. Door c!e werkzaamheden van de bedrijfsstudic,groe pen 't Zandt en Marne is de beschikking verkregen over materiaal, afkomstig ,van een aantal akkerbouwbedrijven met een ge middelde grootte van ruim 37 hectare, met uitsluitend paardenbezetting en van enkele groote landbouwbedrijven (gemiddelde grootte ruim 62 ha-) waar naast het paard ook de mo'ortrekker wordt gebruikt. Samenvattend waren de kosten van de tractie voor de eerste.groep bedrijven: 186 paardenuren a 22 cent is f 40.92 en 39 man uren a 30 ct. voor grondbewerking is f 11.70 of tezamen f 52.62 en voor de tweede groep bedrijven 110 paardenuren k f 0.196 is f 21.56, 10.7 trekkeruren a 1.22 is f 13.05 en 25.2 manuren a 30 ct. is f 7.56 of tezamen f 41.17 per ha. De tweede groep bedrijven gaf dus ge middeld f 10.45 per ha. minder aan tractie- kosten uit dan die van de eors'e groep, hetgeen voor het gemiddelde bedrijf dus een bedrag uitmaakt van 62.37 x f 10.45 is f 651.77 per jaar. van de lijnen, waarlangs men zou kunnen trachten de productie aan voedermiddelen in evenwicht te brengen met de dierlijke consumptie, stelt de Ir. Stehouwer zich op het veiligste standpunt, namelijk dat het voorloopig noodzakelijk zal zijn dat ons land zich zelf weet te redden. Als wegen, waarlangs getracht kan wor den dat te bereiken noemt de schrijver: de inkrimping van de veestapel en voederwaar de te winnen en wel o.m. door gedroogd gras en een omweidingssysteem. De thans bestaande 44 grasdrogerijen leveren onge veer IV". millioen Kg. verteerbaar ruw ei wit af. Dit^ is nog njet 1% van het totale tekort. Om het geheele tekort op deze wijze weg te werken, zouden 5000 enkelvoudige drogerijen benevens 200.000 ha. grasland noodig zijn. Volgens schrijver verdient het aanbeveling over te gaan tot den bouw van drogerijen met grootere capaciteit, waardoor ook ande re producten b.v. klavers, lucerne enz. ge droogd kunnen worden. Tenslotte bepleit Ir. Stehouwer het opnemen van meer stop- oelgewassen in liet bouwland. 1 ha. stoppel knollen levert ip korten groeitijd 35 a 40 duizend knollen plus loof, waarin 500 600 Kg. verteerbaar ruw eiwit en 20002400 Kg. zetmeelwaarde aanwezig is. Worden uu op 250.000 ha. stoppelknollen verbouwd dan wordt daardoor ongeveer 125 millioen Kg. ruw eiwit met 500 millioen Kg. zetmeel waarde gewonnen. Het tekort aan eiwit en meelwaarde. zet- hl een artikel in het Landbouwkundig Tijdschrift berekent Ir. W. Stehouwer te Groningen aan de hand van tal van gege vens, dat ons land bij gesloten grenzen en bij voorziening van de huidige veestapel met veevoedsel tekort komt 300 millioen Kg. ver teerbaar ruw eiwit en 1400 millioen Kg. zetmeelwaarde. Het tekort aan ruw eiwit bedraagt 31% van de eigen productie en aan zetmeelwaarde 26% van eigen productie. Globaal berekend bedraagt het tekort aan ruw eiwit in de zomermaanden circa 6% cn in het winterhalfjaar daarentegen 25% van de eigen productie. Bij het uitstippelen Extra textielpunten voor arbei ders, die in Duitschland gaan werken. Vanwege het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat ze zorg moeten dragen, dat de arbeiders die in Duitschland gaan wer ken, in .voldoende mate van warme kle dingstukken worden voorzien en wel o.m. door beschikbaarstelling van extra punten op de textielkaart. In het vervolg moeten vakarbeiders, die bij werkverschaffingen werkzaam zijn, ook in aanmerking komen voor bemiddeling naar Duitschland. Aan al le arbeidskrachten, die bij werkverschaffin gen van niet-cultuurtechnis-chen aard werk zaam zijn en die in aanmerking komen om in Duitschland te gaan werken, moet ar beid in Duitschland worden aangeboden. Weigeren ze dezen arbeid, dan mogen ze niet verder bij werkverruimingswerken wor den tewerkgesteld, noch op andere wijze worden opdersteund. De inhouding van voorgeschoten bedragen .moet van gemeen tewege op een door de arbeiders te dragen wijze plaatsvinden. Toestand blijft zooals ze was. De in de omzetbelasting aangebrachte wij zigingen zullen, blijkens officieele mededee ling geen toepassing vinden ten aanzien van boeken, weekbladen en alle andere perio diek verschijnende geschriften. Zulks be- teekent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende ge schriften, evenals tot dusverre, van onizel- belasting en bijzondér invoerrecht blijven vrijgesteld en dat de met het oog op de naheffing voorgeschreven opgaaf van op 1 October 1940 fot het handelsbedrijf van han delaren behoorende boeken achterwege kan blijven. WOENSDAG 9 OCTOBER 1940. f' Jaarsveld, 414.4 m. KRO-Ultzendlng. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP en gramofoonmuziek. 1.15 Geza Kiss en zijn Hongaars orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 KRO-Melodisten en solist. 3.45 KRO-orkest. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Musiquette. 6.30 KRO-Groot-Amusementsorkest. 6.45 Berichten. 6.50 KRO-Groot-Amusementsorkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Declamatie met muzikale omlijsting. 7.50 Causerie „Zomerpostzegels". 8.00 Nieuwsberichten ANP, gromofoonmu- ziek. 8.15 KRO-Groot-Amusementsorkest. 8.30 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 8.50 Wij sluiten de dag. 8.558.00 Nieuwsberichten ANP. Kootwfjk, 1875 na. AVRO-Uitzending. 7.00 7.15 7.30 8.00 8.40 9.00 9.15 10.00 10.15 10.50 11.15 11.30 12.30 12.45 1.00 2.00 2.15 3.00 3.30 3.45 4.15 5.00 5.15 5.30 6.00 6.15 6.30 7.00 7.15 7.30 7.45 7.50 8.00 8.15 8.25 8.30 8.45 8.55- Hij probeerde jou te dooden en nu is hij zelf dood? vroeg het meisje. Ja, hij probeerde het zelfs tweemaal. En nu vertelde hij haar alles wat er op het eiland was gebeurd. Terwijl zij luisterde, dacht het meisje slechts aan den man dien zij liefhad, niet aan haar vader. Hij had gevaar geloopen, was bijna vermoord en zij had het niet geweten! Ge lukkig, oh gelukkig, dat de aanslag mislukt was. Hij leefde en was ongedeerd bij haar te rug gekomen! Zij lachte en schreide tegelijk in zijn armen, woordjes van liefde en geluk mompelend, waaruit de jonge man ten duide lijkste kon opmaken, dat de dood van haa vader haar onbewogen lrit, da' n voor haar was, zoolang haar geliefde veilig was. Dit was een verrassing voor hem. Het toonde hem haar ware mentaliteit. Zij had hem lief, maar haar liefde was als die van een wild dier voor haar mannetje, primitief, zonder genade en zonder medelijden voor de belagers van het leven en de veiligheid van haar geliefde, zelfs al was die belager haar eigen vader. Meer dan ooit te voren kwam thans het verschil tusschen hun beider volks aard aan het licht. Hij had haar weliswaar steeds gezien als een exotisch wezentje, levend en denkend in een andere gedachten- sfeer dan de zijne. Dat zij in haar diepste ge voelens zoo primitief zou zijn, had h|] echter nimmer vermoed. Zij stond op het punt om wat té zeggen, toen een geschreeuw van Piroli hen beiden deed opkijken en naar den jongen toesnellen. Met uitgestrekten arm wees Piroli naar het Noorden, waar het witte zeil van een boot zich duidelijk afteekende tegen het blauw van den hemel. Zonder een woord te zeggen liep Cray naar de kajuit en kwam een oogenblik later op het dek terug met den zeekijker. Deze voor zijn oogen brengend, ontdekte hij dat het bootje een sloep was, bemand met drie of vier rhenschen. De zwakke wind deed het kleine zeil toch bol staan en dreef het bootje regelrecht in de richting van de Itang. Wie waren die menschen en van waar kwa men zij Een prauw met inlanders zou eerder in deze wateren te verwachten zijn geweest dan een sloep. Dat was een onverwachte complicatie. Die mannen, (het waren er drie, zooals Cray bij nadere beschouwing opmerkte) zouden hem wel eens last kunnen bezorgen, in verband met den schat en met den dood van Carna- han. Tot nu toe was alleen Gods alziend oog ge tuige geweest van alles wat er was gebeurd. Van het schip, waarin de juweelen verborgen waren geweest, was niets meer over en Car- rahan's lichaam lag op imt bed van takken en bladeren in den put. Zij stonden op het punt om de terugreis met d~ Itang te aanvaarden en nu dit Het was alsof het roodlot zijn hand had uitgestrekt om op he'; laatste oogenblik de geheele onderneming te doen mislukken. Als die boot een paar uur later was gekomen, zou de Itang verdwenen zijn geweest en zou den die mannen niets anders hebben gevon den dan een verlaten eiland. Ja, dat was het noodlot, dacht Cray en hij moest denken aan Piroli's sombere woorden over het ongeluk brengende schip en den vloek welke op het eiland rustte. Al deze gedachten woelden Cray door het hoofd, terwijl de sloep langzaam nader kwam. Steeds duidelijker kon hij de mannen onder scheiden. Twee van hen zaten in het achter ste deel in de schaduw van het kleine zeil. De derde man zat, of beter lag in het voorste gedeelte van den sloep. Zijn armen hingen buiten boord en zijn hoofd hield hij in die ar men verborgen. Geen van de drie gaf door eenig teeken te kennen, dat de Itang gezien was. Het was een vreemd stel mannen, met vreemde gezich ten, zooals Cray bemerkte toen hij de gezich ten van de twee kerels uit de achterboot dui delijker kon zien. Vreemde gezichten, uitge droogd als mummies. Cray liet den kijker zakken en kwam bij Maya en Piroli staan, die, evenals hij, de boot hadden bespied. Zoo stonden zij gelaten te wachten op de steeds nader komende sloep. Deel II. DE PORTUGEES. HOOFDSTUK XXV. Senor Malora. Op den zelfden ochtend, dat de Itang de haven van Sandabar had verlaten, passeer den de schoener „Caraman" van Bengkoelen, met bestemming Malli Lagoon, de Torres- straat langs kaap York. Niets scheen zoo onwaarschijnlijk, dan dat de bemanning van de Caraman nog eens in aanraking zou komen met de bemanning van de Itang. De Caraman, een schoener van 200 ton, trok naar de meest Oostelijk gelegen streek van den Indischen Archipel, terwijl de Itang zich naar de Noordelijker gelegen Soeloe-zee begaf. Maar de zee is een vreemde kwant als het weer een woordje meespreekt. Toen de Cara man de Torres-straat was gepasseerd, onder- Berichten (Duitsch). Berichten (Engelsch). Gramofoonmuziek. Nieuwsberichten ANP, gramofoonmu. ziek. Orgelspel. Berichten (Duitsch). Gramofoonmuziek. Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Zang met pianobegeleiding. Berichten (Engelsch). AVRO-Amusementsorkest en gramo foonmuziek. Berichten (Duitsch). Nieuws- en economische berichten ANP, De Romancers en soliste. Berichten (Duitsch). AVRO-Aeolianorkest. AVRO-Amusementsorkest (opn.). Berichten (Engelsch). Gramofoonmuziek. AVRO-Amusementsorkest. Berichten (Duitsch). Nieuws- en economische berichten ANP. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoommachines en stoomketels aan boord van schepen". Orgel en piano. Berichten (Engelsch). Gramofoonmuziek (met toelichting). Vragen van de dag (ANP). Gramofoonmuziek. Berichten (Engelsch). Gramofoonmuziek. Causerie „Zomerpostzegels". Berichten (Duitsch). Nieuwsberichten ANP. Gramofoonmuziek. Berichten (Engelsch). Gramofoonmuziek. —9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting; vond zij een langdurige, absolute windstilte, welke de zee beheerschte van Queensland tot Malaita en van Malaita tot Neu Mecklenburg. De Caraman had vier passagiers aan boord, alle Portugeesche parelkooplieden. Hun leider, Senor Malora, was een groote, rustige man, die onder alle omstandigheden een stoï- cijnsche kalmte bewaarde, tot ergernis van zijn opgewonden compagnons. Ik ga een patience leggen, was on veranderlijk zijn antwoord op de heftige be- toogen van zijn partners, of wanneer een of andere onaangename situatie plaats vond, zooals de windstilte. Hij speelde onbewogen zijn patience toen eindelijk de wind kwam opzetten en evenzoo toen de wind veranderde in een storm. En dat was een storm! Hij dreef de Cara man finaal uit haar koers, pal naar het Noor den, langs Neu Pommeren naar de kust van Nieuw Guinea. Senor Malora bleef onbewogen. Zij zouden wat laat komen voor het paarlseizoen in Malli, dat was alles, ten minste als ze Malli ooit bereikten! Maar daar dacht hij niet aan. Hij speelde zijn patience, om zijn gedachten af te leiden van onaangename situaties. Eindelijk bedaarde de storm, maar de wind blies toch nog steeds met felle vlagen in de zeilen, de Caramon steeds verder naar het Noorden drijvend. Het was onmogelijk het schip te keeren in de hooge zee, waar nog bij kwam, dat het te kampen had met de bran ding van de Nieuw Guineesche kust, die zoo dicht in zicht was, maar waar ze onmogelijk konden landen. Het schip maakte keer op keer water, de bemanning stond dag en nacht aan de pompen. Dat loopt mis als 't doorgaat, Stonnor, de kapitein van de Caraman, tot Ma lora, dien hij op het dek ontmoette. Ktjk eens door mijn kijker naar die kust. Dat Ujken wel rotsen van ijzer. En zie je die hoo rnen zwiepen in den wind? Het is onmogelilk daar te landen! y Zoo! antwoordde Senor Malora koel te leggen m naar ^en sa'on om zÜn patience Malora was niet lui, hij was bovendien ijzer- sterkvan gestel en hij had, in tegenstelling met de andere passagiers, zijn handen uit de mouwen gestoken en kranig geholpen bij het trozen afgelost en daarom zonderde hij zich rustig af met zyn beduimelde kleine kaartjes. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7