Rotterdam NEDERLAND wordt ongeduldig Een indruk over De burger'ijke ongehoorzaamheid in Indië Louis Contrao overleden De „filmregisseur" die alles gebruiken kon Bonnenperikelen Geen eigenlijke rassenwet in Frankrijk 0fficiee!e valuta-koersen Dc A*V.R*0. cn het handelsregister STAMPPOT-ZONDAG IN NEDERLAND Liquiditeifsrooeilijkheden bij ondernemingen boebderijbrand te asten. Schaarschte aan metalen in Engeland Vertrek der Engelschen uit Roemenië Arasferdamscbe effectenbeurs duitschland amerikaansche vliegtuigen voor brazilië. „Voorloopige" hulp acht Kamer van Koophandel onvoldoende. BETER EEN VOGEL IN DE HAND DAN TIEN IN DE LUCHT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft den volgenden brief ge zonden aan het waarnemend hoofd van liet departement van financien: „Het is onze kamer bekend, dat de vraag- «tukken, welke verband houden met de hier te lande door den oorlog veroorzaakte schade altijd de volle aandacht van uw de partement hebben gehad. Zij meent te weien, dat aan de oplossing dier problemen, waar van de moeilijkheid door niemand zal wor dpn miskend, met voortvarendheid is ge werkt. Het is zeker meer dan een leege formule wanneer onze kamer vaststelt, dat in de kringen der talrijke oorlogsslachtoffers in deze stad de beslissing van de overheid hier omtrent met vertrouwen tegemoet wordt go zien. Het besef, dat de nationale rampspoed zeker niet onevenredig zwaar mag drukken op die Nederlanders, wien toevallig recht streeks de meeste schade werd toegebracht, is te algemeen verbreid en te zeer gegrond- vest op het rechfgevoel van ons volk dan dat in redelijkheid zou mogen worden getwij feld aan de instemming van de overheid niet dit beginsel. Desniettemin moet onze Kamer op merken, dat het bedrijfsleven in Rot terdam met klimmend ongeduld een duidelijke uitspraak, zij het des noods slechts in beginsel, tegemoet- ziet. Ook de meest volledige schade loosstelling in de toekomst kan niet beletten, dat thans van dag tot dag schade wordt geleden door stilstand van ondernemingen, beperktheid in de beschikbare kapitalen, verminde ring van credietwaardigheid en der gelijke gevolgen van de vernietiging van talrijke waardevolle activa. Niet alleen de ondernemers, doch ook breede scharen van de in hun zaken werkzanien, lijden onder dezen gang van zaken. Onze Kamer is overtuigd, dat de ernst van dezen toestand u evenzeer als den naast betrokkenen ter harte gaat. Meer hulp gewenscht. Onze Kamer weet en zij is daarvoor er kentelijk dat mede met uw steun veel is geclaan om de getroffenen zoo goed mogelijk te steunen, doch deze voorloopige hulp is en blijft noodzakelijk beneden datgene, waar op zij naar het algemeen gevoelen aanspraak zou mogen maken. Het zou zeker misplaatst zijn uit deze beschouwing, de slotsom te trekken dat van overheidswege langr.aain zou zijn ge werkt, One kamer betoonde hierboven reeds van liet tegendeel overtuigd te zijn. Doch aan degenen, die moeten wachten en die dit tot dusver met voorbeeldige blij moedigheid onder bitter moeilijke omstan digheden deden, hebben de sedert de Mei dagen verioopen vijf maanden begrijpelij kerwijs veel langer toegeschenen dan aan de organen der overheid, die niet geheel of ten deele werkloos aan den kant behoef den te staan en dat dan ook allerminst heb ben gedaan. Er komt noodzakelijk eer) oogenblik. waar op bij de afweging van deze wederzijdsche omstandigheden, de nood van de wachten den sterker aanspreekt dan de erkenning van de .moeilijkheden voor de in hun be lang werkenden. Indien onze kamer de stemming juist aanvoelt, is dat tijdstip in de publieke opinie daar. dat onze kamer, hoezeer de ontplooi waardeerende, geheel kan medeleven en medevoelen met de tal rijke Rotterdamsche zakenlieden, tot wier tolk zij zich thans dan ook gaarne maakt door tot u bij dezen het dringende ver zoek te richten om te bevorderen, dat nu binnen zoo kort mogelijken tijd de be geerde en verwachte uitspraak zal worden gedaan, welke voor vélen weder de moge lijkheid zal openen om hun krachten en gaven op ruimer schaal aan te wenden lot instandhouding van het bedrijfsleven, dat is vooral ook van een zoo groot moge lijke werkgelegenheid, in het belang niet slechts van de naast betrokkenen, doch van gansch de samenleving in deze stad en in geheel het vaderland". De bekende dagbladschrijver Schwarz van Berk vertelt in „Das Reich" van de indrukken, die hij over Nederland heeft gekregen. Holland wacht, aldus schr. Het schijnt nog niet te beseffen, wat er gebeurd is. Zoo lang van oorlog verstoken, schijnt het geen begrip te hebben van oorlogsgebeurte nissen. Holland rekent in andere waarden cn andere begrippen: ln stilte geeft het verder krediet op den wissel, die op Enge land is getrokken. Holland wacht! Waarop? Op het „wan neer dit"... „wanneer dat"... Ziellier vra gen van een knap, zelfbewust commercieel en sentimenteel volk, waarvan echter de na iviteit op politiek gebied thans een buiten gewoon contrast vormt tot zijn grootc han dels- kolonisatorische begaafdheid. Naast de onzekere hoop op een keer van zaken aan Engelands kust, rijst voor den Hollander de vraag, of bij zijn koloniën nog zal kunnen redden, dat kostbare klei nood vin Sumatra. Java, Borneo, Celebes en Nieuw-Guinea. Van daar immers kwam de rijkdom der laatste eeuwen. Daar ligt het internationale zwaartepunt van Hol land. Daar werd door 00 millioen menseheii alles aan een 9-millioen-volk geschonken: olie. rubber, goud, hout, suiker, koffie, thee, tin tabak, specerijen, rijst, kapok, cocosvet," kolen, cinine, enz. In het Door het executieve comité van het Pan- Indische congres, in Wardha is het plan van Gandhi voor de burgerlijke ongehoorzaam heid aangenomen. Hoewel vorloopig slechts twee personen opdracht werd gegeven, ge hoorzaamheid te weigeren aan de Engelsche heerschers cn zoodoende te riskeeren in een Engelsche gevangenis geworpen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het congres daarom van zoo groote beteekenis, omdat de Mahatma tot dusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aanhangers, seeds geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke ongehoorzaamheid te grijpen. Goedingclich- te kringen zijn van meening, dat dit eerste besluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waar op de burgerlijke ongehoorzaamheid tot over het geheele land zal worden uitgebreid, hangt af van de ontwikkeling van dit weige ren van gehoorzaamheid. In kringen der Nationale Hindoes heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder hen, dat in de naaste toekomst nieuwe vérstrekkende be sluiten zullen worden genomen, die totdus- verre, als gevolg van de voorzichtige hou ding van den Mahatma, tegen den wil van den radicalen vleugel der nationale Hindoes achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekingen, die Gandhi onlangs met den Engelsche vice-koning voor Indië, lord Linlithgow heeft gehad en verklaren thans definitieve bewijzen te hebben, dat de vice- koning de gematigde en rechtvaardige voor stellen, van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met nationaal bewustzijn niets anders overblijft, dan met het inzetten van hun leven voor de door Engeland geweigerde vrijheid te strijden. De A.V.R.O. had aan den kantonrechter te Amsterdam verzocht doorhaling te gelasten van haar Inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam. Nadat de kantonrech ter dit verzoek had afgewezen, heeft in hooger beroep de Amsterdamsche rechtbank alsnog de gevraagde doorhaling gelast. Van deze beslissing kwam de Kamer van Koophandel in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat krachtens artikel 2 der handelsregister wet onder „zaak" te verstaan i.s elke on derneming, waarin ecnig bedrijf, door wien ook, wordt uitgeoefend met het oogmerk winst te behalen. In verband hiermede overwoog de Hooge Raad voorts, dat dan ook het uitgeven der Radiobode als een zaak in dien zin zal zijn te beschóuwen. indien de A.V.R.O. die uit gifte met bedoeld oogmerk onderneemt. Derhalve zal. aldus besliste de Hooge Raad. de rechtbank alsnog hebben te onder zoeken, of de A.V.R.O. de Radiobode uit geeft met het oogmerk om met die uitgifte winst te behalen. Waarbij van geen bela"-* is of dat uitgeven de overige werkzaamhe den van de A.V.R.O. al dan niet over- heerscht. Op 66-jarigen leeftijd is na een langduri ge ziekte overleden de heer Louis Contran. Contran begon reeds op 16-jarigcn leeftijd zijn loopbaan als komiek en was later vele jaren verbonden aan het revuegezelschap dr. Henri ter Hall.. Nadien trad hij op als humorist in de grootste thafers prachtigste cn grootste villalandschap van Europa, tusschen Utrecht en Amersfoort, ziet men aan den weelderigen rijkdom, wat de koloniën voor Holland beteekenden. De dag zal echter komen, voorspelt schr., waarop Holland Engeland voor de poorten van Europa achter den gezichtseinder zal zien verzinken. Dat zal een dag der bezin ning worden. Op dezen dag zal Holland naar Europa terugkeeren! Zoolang die dag niet gekomen is. zullen gedachten en gevoelens der meeste Hollanders zich be wegen in dit merkwaardige wankelen tus schen wachten en hopen, dat sedert de oor logsgebeurtenissen in Mei alle politiek door zicht benevelt. Niet dat er geen toekomst is voor Iloljnndl Rotterdam b.v. zal, wanneer het Rijn Donafi-kanaal de Zwarte Zee met de Noordzee zal verbinden en Londen zijn be teekenis zal verliezen, de reusachtige han- delspoort van Europa worden. In de toekomst, aldus schr., zal men geen hoopen rottende aardappelen en groenten meer aantreffen, dié vroeger door een een zijdige handelspolitiek naast de verzorgde velden lagen opgestapeld. Het land is dan immers ingeschakeld in het groote ver- brniksgebied van liet Nieuwe Europa. De heer Schwarz van Berk wijdt dan uit over de oude politieke partijen, die thans nolitiek grondwater zouden ontdekken. Het water is al in hun eigen gebouw ge drongen, meent schrijver. Ook de N'eder- landsehe Unie zou dit niet kunnen verhel pen. De oude 300 partijen zijn reeds in den sjringvloed van dezen zomer opdersrevnan. Door het aarzelen van de oude politieke leiders zouden de meeste Hollanders nu eveneens wachten,, daarbij vergetend, dat het Dnitselie Rijk geen tijd te verliezen heeft. „Wanneer de Hollanders niet wil len meedenken, moet het Duitsche Rijk voor hen vooruit denken". Zondag waren in verschillende steden in ons land de leden der Duitsche kolonie, hier en daar met Xederlandsche gasten, aan don middagdisrh verzameld. Het was de eerste „eintopfsonntag". Dan eet men in Duischland zooals bekend, stamppot of erwtensoep of iets dergelijks, een heel een voudig maal, maar men betaalt een zoo groot mogelijk bedrag, als de portemonnaie maar eenigszins toelaat Mie thuis zijn stamppot eet, draagt liet bedrag aan geld, dat liij op zijn Zondagsch middageten uit spaart, af. Het geld. dat zoodoende bijeen komt is bestemd voor de volksgenooten, die om een of andere reden in minder gun stige omstandigheden verkeeren. V.oor het ophalen der gelden en het uitdeelcn van hetgeen noodig is, zorgen de vrijwillige medewerkers en medewerksters van de reusachtige organisatie Winterhilfe. In café Dreefzicht te Haarlem werd o.m. zoo'n maaltijd-gehouden. Aan lange tafels zaten de gasten van allerlei rang en stand dooreen Het tafelgerei bestond uit een diep bord, een lepel en een papieren servetje. Buiten in den tuin stonden keukenswagons van de Duitsche weermacht. De koks schep ten de erwtensoep in groote pannen. Da mes en meisjes van de B.D.M. liepen rond en vulden de borden. Met een korte kernachtige toespraak werd de bijeenkomst geopend. Dan klikten de lepels in de borden. Buiten speelde een S.S.-kapél vroolijke muziek. Jongens en meisjes liepen de zaal rond on verkochten kleine modelletjes van kruisers-en vlieg tuigen en kanonnen, die men in zijn knoopsgat hing of hoekjes met foto's. De opbrengst daarvan ging ook weer in de kas. Zoodoende kwam een flink bedrag voor de behoeftige volksgenooten bijeen. GRAS EN KLAVERSOORTEN. In het verordeningenblad is een bes'uU opgenomen, waarbij alle gras- zaden worden aangewezen als crtsisp ten in den zin der landbouwcrisiswet. Verschillende Berlijnsche leveranciers zijn het slachtoffer geworden van een oplichter, die zich uitgaf voor een bekende filmregis seur, die van alles gebruiken kon voor „zijn nieuwe film". Foto-toestellen en radio-apparaten, hor loges, sieraden en bontmantels voor zijn „filmdiva's, bestelde hij; het woord „film regisseur" opende alle deuren voor hem, en de man betaalde contant, zij het met cheques, waarvoor geen dekking aanwezig was. Alles wat hij machtig kon -worden, werd te gelde gemaakt bij opkoopers, of naar de bank van leening gebracht; zijn vrouw, die van deze practijken wars was, gaf hem niet aan bij de politie, maar vroeg cn verkreeg echtscheiding, een maatregel, die zeer verstandig bleek, want de crimi- neele politie kwam den oplichter op het spoor. Dezer dagen werd hij te Berlijn ge arresteerd, hij bleek te zijn de negen en twiriiig jarige Gïinfher Hönmann-Köpping, die nog nooit een voet in een filmatelier had gezet, en die vele slachtoffers had ge maakt door zijn zwcndelpractijken „in ro- manhafter Aufmachung", zooals hij het noemde. Dagelijks komen nieuwe slachtoffers zich aanmelden, allen gedupeerd door hun iicht- geloovigheid en hun vertrouwen in den zeer bespraakten „regisseur", die alles en nog wat noodig had voor zijn nieuwe film! De verkeerde bonnen op de op- plakvellen geplakt. I AMSTERDAM, 14 Oct. Bij de inleve ring van de plakformuliercn voor vet- en boterbonnen van winkeliers zijn naar de politie van 't hoofdbureau is gebleken tal rijke onregelmatigheden gepleegd, deels uit moedwil, in verscheidene andere gevallen ongetwijfeld door onwetendheid. Op deze formulieren moesten de ingeleverde vet- en boterbonnen 5 tot en met 12 worden opge plakt. Tegen inlevering van de vetbonncn nummer 9, 10, 11 en 12 hebben de winke liers boter verkocht voor 10 cent minder dan de normale prijs. Op deze bonnen kun nen de winkeliers thans via het distributie kantoor deze korting terug ontvangen. In vele gevalen bleken nu oude bonnen en niet geldige bonnen op deze formulieren te zijn geplakt, waardoor de winkelier dus een grooter reductie zou krijgen dan waarop hij recht heeft. De politie zet het onderzoek nog voort. Vermoedelijk zal in een 20-tal gevallen pro cesverbaal worden opgemaakt. In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door het verstrekken van crojlietgaranties of op andere wijze fi nancieele hulp worden verstrekt aan onder nemingen, die in financieele moeilijkheden zijn geraakt door bet, als gevolg van dc buitengewone omstandigheden, niet binnen komen van vorderingen uit hoofde van goc- derenlcvcranties aan liet buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkeering van activa in het buitenland. De boven bedoelde hulp kan slechts wor den verleend, indien ook onder de tegen- oordige omstandigheden een behoorlijke ba sis voor de rentabiliteit van de betreffende onderneming aanwezig is. respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toe komst een algemeen belang wordt gediend. EEN EERLIJKE VINDER. Zaterdag heeft een bewoonster van de Becthovenstraat hij het verlaten van het Amerieanhotel een tasch, waarin zich een bedrag van f 3290 alsmede een paspoort be vond, verloren. Nog dien/elfden avond heeft dc vinder zich bij haar aangemeld en de tasch en het geld teruggebracht. Een groote grootc belooning was zijn deel. Geheele oogst verloren gegaan, Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den lieer Kuypcrs te Asten (N.B.). Het woonhuis met de stallen en schuin brandden tot den grond toe af. De geheele oogst ging verloren. Ook kwamen nog zes varkens in de vlammen om. Verzckenng dekt dc schade. MINISTER ALIBERT GEEFT EEN TOELICHTING OP HET JODEN- STATUUT. De Fransche minister van justitie. Ali- bei't, heeft in een interview, verleend aan het blad „Suisse" met betrekking tot het Joden-statuut mede-gedeeld, dat er ten aan zien van de Joden in Frankrijk geen ras senwet in den eigenlijken zin zal worden uitgevaardigd'. De- regéering is alleen van plan maatre gelen te treffen voor de openbare veilig heid. Het gaat er om het Joodsche element in de hooge functies in de politiek, het eco nomische leven en de pers onmogelijk te maken. De prefect en buitengewoon beheerder van Marseille heeft krachtens de onlangs uitgevaardigde wet volgens welke voortaan rijks- en gemeentebetrekkingen alleen ver vuld mogen worden door Franschen die van Fransche ouders afstammen, 478 ge meenteambtenaren ontslagen. Naar uit Vichv wordt gemeld, is, vol gens een publicatie in het „Staatsblad'', het geheele roerende en onroerende bezit van Maurice en Edouard Rotsehschild door de justitie in beslag genomen. Dezelfde maatregel werd genomen tegen het vermo gen van den bekenden journalist Gerand, genaamd Pertinax. Deze dj-ie personen zijn. zooals békend, vervallen verklaard van hun Fransche staatsburgerschap. Naar uit Vichv wordt gemeld, heeft het hof van appèl te Lyon gisteren bet hooger beroep van d'en Franschen minister van binnenlandsche zaken, Jean Zay. die on langs door het ..dertiende militaire gerechts hof wegens desertie tot degradeering en de portatie was veroordeeld, verworpen. Volgens berichten uit Londen is in Enge land de laatste "wéken een merkbaar schaar scher worden van metalen ontstaan. De re geering. heeft besloten een nieuwe maatre gel te nemen, op grond waarvan de nog aanwezige reserves metalen beter ter hand worden genomen. Als- eerste maatregel wordt bekend gemaakt, dat de Britsche staat een reserve van tin laat aanleggen. Als m-o-tief wordt in dp bevoegde kringen ge noemd. dat de in particuliere handen zijnde voorraden buitengewoon verminderd zijn en dat ook uit het buitenland de levering niet in voldoende, hoeveelheden geschiedt. Om trent deze tinreserve, bij welker vorming de staat niet zuinig is met financieele mid delen, wordt natuurlijk in de eers-te plaats hef beschikkingsrecht voor de bewapenings industrie hehouden. Over het geheel is dit vormen van metaalreserves onder leiding van den staat een nieuw economisch tee- ken van nood in En-geland. BOEKAREST, (D.N.B.). Gisteren vertrok een groot aantal Engelschen, o.m. verschei dene leden van de Engelsche legatie, met aan het hoofd die militaire attaché, Mac Nndd, uit Boekarest. Als motief voor het vertrek van een groot deel der legatie ge ven- de Engelschen, dat zij de Intelligence Service in Roemenië ontbinden en de legatie thans nog slechts zullen bezetten met de voor den normalen politieken arbeid nood zakelijke krachten. De vertrekkende mili taire attaché is vooral zeer gecompromiteerd door de verklaringen van de tijdens de twee laatste weken gearresteerde Engelsche pe- troleumingenionrs. Ilun verklaringen bewe zen ondubbelzinnig, dat Mac Nadd het hoofd was van den geheimen Engelschen dienst in de Roemoonsche hoofdstad en chef van de voorbereidende sabotageonder- neming. Met hem vertrekt ook zijn verte genwoordiger bij de leiding van de intelli gence service, kapt. it. Pcmber, die door de Engelsche legatie in Boekarest bij het ministerie van hnitenlandsche zaken was opgegeven als persattaché. CHINEESCH SUCCES Naar Chineesche militaire kringen mee- rleelen. zou het, den Chineezen Zaterdag ge lukt zijn de Matang-forten aan den zuide lijken oever van dp Yangtze tusschen Woe- hoc en Kioekiang in te nemen. ENGELSCHE AANVALLEN OP DUITSCHLAND. In den vorigen nacht zijn de Engelschen met weinig vliegtuigen en afzonderlijk vlie gende toestellen naar West en Noord- Duitschland gevlogen. Zij kwamen slechts hoi en enkele streken van het grensgebied. Eenige woonhuizen werden beschadigd. De bovenbouw van een zijspoor naar een fa briek werd op één plaats vernield. Ver scheidene bommen vielen op het open veld. Er ontstond geen militaire schade. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V-K. L.K. ïoo ioo% 9015/18 90 15/je 100 100% 88%-88% 8Sy4-87% 84% 85% 83 1/18 83% 45%-43 37%-10% 63 Nederland 1910 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met hel. fac. Nederland 1938 3-3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 88% 's Grav. '37 .1 3Va 93% 93% N.-Holl. '38 3 %i N.-Holl. '38 II (3%) 3 86 86 11/lg R'dam '37 I. III 3Va f» 87 Z.-Holiand 1937 3 tö% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 3% 94%2 94% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farhepind. I. G. 7 116 115 Gelsnk. Berg 5 63 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 155 163 Ned. Ind. I-Iandnlsb. A. 110% 119% Ned. Handel Mij. c.v. A. 105 108 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 121-124% 1201/2-122% Calvé Delft c. v. A. s 93 913% Oentr. Suiker Mij. 175% 180 Fokker g. A. 175 165 Lever Bros en Unilever c.v.A 136%-139% 142-135 Ned. Ford 339% ^32 Philips GB.v.A. .204-19S 203%-197 Philipsp ref. A. 1^/2 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%-21 22%-22% Am. Sm. en Ref. c.A. 35% Beth. Steel c.v. A 6o%-64% 67%-68 Gen. Motors c.v. A. 40% 42 Kennecot Copper c.v. A 7/16 North. Am. Aviation c.v. A. 11 Rep. Steel c.v. A. 16%-16 7/16 18 k U. S. Steel c.v. A. 49%-48% 50%-ol PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 216% 217 Kon. Petr. 238%-24Ó 2o<-~i3 Buitenland. Shell Union c.v A. 8-8 l/16g, Tide Water c.v. A. 7%-8 8%-8% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 104-105% 103-105 Java-China Japan lijn A. 129%-1.30% 129 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 142%-144 142-139 Kon. Paketvaart A. 200 200 Ned. Scheepv. Unie A. 147-149 147-144 Rott. Llovd A. 123% 122%-122 Stocmv. Mij. Nederland A. 123 121-l~2/2 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.I.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 375-384 401-405 206 225-223 210 219-223 95%-97% 111-U6 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 140%-144 146-148 196%-200 208%-209 165-167 174-175 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 214-218 224-218% Bandar Rubber Mij. A. 152 159-1.ia Deli Batavia Mij. A. 168 169%-Lll VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.88 9/10 75.28—75 43 30.1130.17 3.8I— 3.82 44.8144.90 43.59—43.68 1.86%—1.90%. 30.08—30.20 44 76—44 94 43.55—43.73 ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN. STOCKHOLM, 1.4 Oct, (D.N.B.) Het Zweed sché telegraaf agentschap T. T. meldt, da1 hot Zweedsche s.s. „Hollandia" uit Goete- borg gisteren na oen nnnvaring met bet Finsche s.s. „Poseidon" voor Landsort is gezonken. Negen leden der 22 koppen tel lende bemanning werden door de Poseidon. aan boord genomen. Van de overigen weet men nog niets. De „Hollandia had een in houd van ca. 2000 ton. v,nCi ffrfto p';of,b van 18 bommenwerpers uTjl l typo North American, die de IW ten ^L16 "'Tr"acht in de vereenigde sla* w? °.cht hncft' is in dc Braziliaansche hoofdstad aangekomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2