Onze administratie verplaatst Ontruimde City Ons Indisch hoekje dÜadiniemmó neemt afscheid Ons tijdelijk adres Bommen niet geëxplodeerd? Eenww&zétfiïg ""SAKKEtiUE Dinsdag 15 October 1940 naar Koningdwarsstraat 8 Directie HeldCrt. Tweede Blad Gemeente-ontvanger Van Dalen Zonder achterlicht op de buitenwegen levensgevaarlijk Diefstal op voetbalveld Geen postbestelling in de afgezette straten Distributiebureau in gebouw Gem* Geneesk* en Gezondh* Dienst Als men met een brandende cigaret op zolder loopt Fiets meegenomen Drie personen en een auto aangehouden Een drieling Door auto aangereden In verband met de ontruiming van de binnenstad moest onze administratie ook tijdelijk ver plaatst worden, zoodat onze abonné's hun adresveranderin gen enz. normaal op kunnen geven. VVij hebben de administratie van onze krant ondergebracht in jn perceel Koningdwarsstraat 8, hoek Stationsdwarsstr. Hier kan dus alles voor de krant, zoowel s wat betreft de advertententies I als abonnementen worden op- j gegeven l Onze abonné's in de afgezette straten, die we de krant niet ikunnen bezorgen, kunnen haar aan dit adres afhalen. Ons telefoonnummer blijft 50. van het personeel der Centrale Kas en Centrale Boekhouding. Gisterenmiddag nam de heer Van Dalen in intiemen kring afscheid van het perso neel van de Centrale Kas en -Boekhouding Door de omstandigheden gedrongen de heer Van Dalen gaat wegens gezond heidsredenen met pensioen werd aan deze bijeenkomst geen bijzonder karakter verleend. Uit naam van alle ambtenaren van beide diensten sprak de heer I. Valkhof den scheidenden gemeente-ontvanger toe. Hij memoreerde, dat het bijna vijf en twintig jaren geleden was, namelijk den eersten Januari 1916, dat de heer van Dalen tot ge beente ontvanger werd benoemd. Spreker was '°en ook reeds te zijnen kantore werkzaam en heeft de aangenaamste herinneringen aan den tijd dien hij met hem heeft mogen samen werken. Ue scheidende functionnaris heeft op het standpunt gestaan, dat een goede verstand houding onder het personeel steeds een hechte oasis tot samenwerking biedt. Spr. kon zich 'evendig voorstellen, dat dit' afscheid wee moedig moet stemmen, want ook hij had "ever onder andere omstandigheden afscheid ffenomen. Ondanks alles evenwel' hoopte spr., dat het den heer van Dalen gegeven moge ^jn nog langen tijd van zijn pensioen te kun- "eo genieten. Een herinnering aan den pret- tisren tijd, in dienst van de Gemeente doorge bracht is hier zeker op zijn plaats. De goede gewoonte getrouw heeft het personeel de hoofden bijeen gestoken om een blijvend aandenken aan te bieden. Het was moeilijk iets geschikts te vinden. Ten slotte echter viel de keuze op een origi- neele crayonteekening van een plaats genoot, voorstellende een stukje Oud-Delft Een inscriptie met den datum van afscheid en de namen der schenkers was onderaan gehecht. Vervolgens nam de heer van Dalen van elk Pr leden van het personeel afscheid, waar- het officieele- gedeelte was afgeloopen. G. DE BEURS, - v.h. Loodsgracht 6, naar Hoogzjjde E 109, Schagen. Harde maatregel, die helaas on vermijdelijk was. ""T* t Zatfcrda= Zondag een deel an de Spoorstraat en Keizerstraat afgezet, Maandagmorgen voeg bleek reeds dat er door de politie-autoriteiten, in overleg met de ui sc ie weermacht, strenge maatregelen genomen werden, teneinde de veiligheid der inwoners van dit stadsdeel te garandeeren. Omtrent den aard van het projectiel, dat zich onder het perceel van lunchroom' Lensen moet bevinden, kon ons geen defi nitieve mededeelingen doen. In ieder geval is de mogelijkheid groot dat men te doen heeft met een geheele of gedeeltelijke bom Iedere bewerking kan een dergelijk pro jectiel tot explosie brengen, met alle heil- looze gevolgen vandien. Ten dien einde heeft men dan ook noodza kelijkerwijze de strengste maatregelen geno men, maatregelen die uiteraard diep ingrijpen in het zakenleven van Den Helder, hetwelk zich in de city gevestigd heeft. Winkel aan win! el, huis aan huis werd Maandag aangezegd, dat men de zaken in de steek diende te laten en dat wel in zoo kort mogelijken tijd. Bij de afsluitpalen werden hekken ge plaatst, zoodat de toegang ais hermetisch gesloten beschouwd kan worden. Niemand wordt toegang verschaft binnen dit stads deel en alleen hij, die zich uitstekend le- gimiteeren kan, en voorzien is van een bewijs, wordt toegang verleend. De instruc ties van de agenten en hulp-aj enten laten ten dezen aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Het was geen bijster vroolijk schouwspel, dat deze vertrekkende city bood, doch het was dit begreep iedereen, een harde noodzakelijk heid. En zoo accepteerde men dit euvel maar min of meer leidzaam, zich realiseerende dat deze tijd nu eenmaal een tijd van offers is. De helft der bewoners van de Koningstraat en driekwart die der Spoorstraat kregen gis- t ren aanzegging en tot des middags toe zag men de vertrekkende middenstanders. De een nam een deel van zijn goederen mee, de ander liet de voorraad maar staan, aangezien hij niet de beschikkin0 had over een voertuig, waar mede hij zijn waren transporteeren kon. Lang zamerhand viej het eene rolgordijn na het andere... en zoo verstilde zich het leven in de C'ty. Ook aan ons Bureau ging deze harde maat regel niet zonder meer voorbij. In den loop van den middag waren ook daar vele handen noodig om de geheele administratie over te brengen naar een perceel elders in de stad. Voor het eerst sedert vele tientallen van ja ren ontruimden wij ons Bureau en menig em- ployée, die reeds gedurende vele jaren in het bedrijf werkzaam is, voelde iets van weemoed over dit overijld vertrek. Deze ontruimde city moge dan voor de betrokkenen, op zijn zachtst uitgedrukt, weer een flinke schadepost zijn, er is één kleine troost; en wel de troost die men kan putten vit de mogelijkheid, dat deze bomaffaire binnen den kortst mogelijken tijd tot het verleden zal behooren. Het is ons van officieele zijde bekend, ■dgt men alles inhet werk stelt om dit ongerief zoo spoedig mogelijk te verhel pen,, opdat de thans extra getroffen mid denstanders in dit stadskwartier hun za ken weer zullen kunnen hervatten. Hoelang de city ontruimd zal moeten blijven, dat is met geen enkele mogelijk heid te voorspellen. Zulks kan enkele da gen duren, een week, anderhalve week... het is onbekend. Het hangt er van af, wat voor projectiel zich in den grond bevindt en in welken staat zich dat bevindt, een Duitsche deskundige zal dit moeten uit maken. Op zijn komst is dus het wachten. Nu zich iederen morgen op de wegen buiten Den Helder een groot aantal per sonen bevindt, die zich naar hun werk oe- geven, vestigen wij er de aandacht op, dat het als levensgevaarlijk te beschouwen is, indien men z'n fiets niet van een goed 'functionneerend, en degelijk afgeschermd achterlichtje heeft voorzien. Het komt ons ter oore, dat het de laat ste dagen verscheidene malen voorgeko men is, dat bestuurders van passeerende auto's, door de duisternis misleid, nage noeg reeds tegen wielrijders opgereden zijn. die verzuimd hadden hun rijwiel van een achterlichtje te voorzien. Alvorens men 't slachtoffer van een dergelijke botsing wordt, is het raadzaam dat men z'n fiets voorziet van dit voorgeschreven onder deel. Dat niet alles even sportief op een sport veld toegaat bewijst wel duidelijk het feit, dat gedurende het laatstverstreken week einde van Iemand, die een voetbalveld al hier bezocht, een bruinlederen portemon- naie, inhoudende een geldsbedrag van 35 ontvreemd werd. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Bewoners dienen zich ge durende de kantooruren tot het Postkantoor te wenden. Naar wij vernemen Is het uiteraard niet mogelijk, dat in de afgesloten stadsgedeelten door het bestellend per soneel van het Postkantoor post be zorgd wordt. J In dit verband wordt er op gewezen, lat de desbetreffende bewoners zich op het kantoor kunnen vervoegen, ten einde aldaar te informeeren of er post voor hen is aangekomen. Dit kan géschieden gedurende alle kantooruren. Het Distributiekantoor is blijkbaar geen rust vergund! Na thans enkele maanden in het Alg. Militaire Tehuis aan de Spoorstraat te zijn ondergebracht, werd het de vorige week door een uitgeworpen bom aan den zijkant geraakt. De schade was echter niet van dien aard, dat men tot sluiting behoefde over te gaan. Helaas valt het Bureau binnen de straal van het afgezette gebied, zoodat het Maandagmor gen vroeg noodzakelijk bleek, dat de heer Everards met zijn staf in den kortst mo gelijken tijd een nieuw home zochten. Dit zoeken naar een nieuw onderdak klemde des te meer, aangezien gisteren een aanvang gemaakt moest worden met de uitreiking van de nieuwe serie broodbon-boekjes. Reeds om half acht zochten stadgenooten naar het adres van het Bureau, dat toen echter nog in de nevelen van het ongewisse verborgen lag. De leider van den Distributiedienst zocht en... vond. Hij wist de hand te leggen op het Casino, en nauwelijks was het besluit genomen of reeds werd een poiitie-auto gecharterd, en kon een aanvang genomen worden met het transport van de direct-noodzakelijke distri butie-bescheiden. Alles geschiedde met een dermate vaart en tempo, dat reeds om even half negen de eerste gegadigden geholpen konden worden. Zoo ooit, dan was hier wel weinig reden tot critiek. De distributiedienst had het bestaan in een half uur van domicilie te verwisselen. Een record...! Evenwel... hoewel men vele honderden broodkaart-gegadigden van dienst kon zijn, bleek toch dat men ook hier niet kon blijven. En weer ging de heer Everards op zoek naar een nieuw domicilie. Ook dit werd gevonden en van heden morgen af kan men zijn distributiebeschei den afhalen in het gebouw van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, aan de Boerhaavestraat. Laat ons hopen dat de dienst hier nu gevestigd kan blijven tot op den dag, dat de binnenstad weer bewoonbaar is. De distributiedienst, met zijn ontzaglijke hoeveelheid administratieve bescheiden, heeft voorloopig voldoende omzwervingen gemaakt om thans voor eenigen tijd tot- rust te mogen komen. Begin van brand in de Nieuwstraat. Dezer dagen werd bij de politie telefonisch kennis gegeven, dat brand uitgebroken was in èen perceel aan de Nieuwstraat. Terstond rukte het kleinmateriaal der brand weer uit, doch bij het desbetreffende perceel aangekomen bleek dat men niet tot blussching meer behoefde over te gaan. De bewoner, kra nig geassisteerd door enkele luchtbeseher- ming-brandwachts, had het vuur reeds gedoofd Bij onderzoek naar de oorzaak kwam aan het licht, dat dit begin van brand waar schijnlijk toegeschreven moet worden aan het feit, dat een der huisgenooten met een brandende cigaret op den zolder geloopen heeft. Op den zolder hing een hoeveelheid waschgoed aan den lijn en dit heeft toen waarschijnlijk vlam gevat. Iemand, die in een café even een bezoek bracht, kwam, toen hij de taveerne weder verlaten had, tot de minder aangename ont dekking, dat onbekenden zich over zijn fiets ontfermd hadden. NOG EEN FI TS GESTOLEN. Een bewoner van den Rijksweg plaatste-zijn fiets tegen een cafémuur. Toen hij zijn vehikel weer wilde ophalen, was dat reeds door ande ren gebeurd... Verzekert Uw fiets voor 8 gulden per jaar. By diefstal krygt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. licht op de binnenhaven. Dezer dagen ontdekte surveilleerende politie licht in een woning aan de Binnenhaven, dat uitstraalde. Niemand bleek bij nader onder zoek in dit perceel aanwezig te zijn. Dientengevolge werd op de gebruikelijke manier dit licht gedoofd. Men verschafte zich daarvoor met geweld toegang tot het huis. Procesverbaal volgt. In ons blad van gisteren schreven we, dat de bommen in de Reigerstraat hoogstwaar schijnlijk niet gesprongen waren. Dit was ook aanvankelijk de gangbare meening. Vandaar de politieafzetting. Echter de spoedige terugtrekking van de bewaking voor zelfs autoverkeer deed vermoeden, dat hier niet met een zoo- genaamden blindganger te doen was. Wat is namelijk het geval? De bommen zijn van groote hoogte neer vallend diep den grond ingedrongen en pas daar geëxplodeerd. Duidelijk is dit te zien bij den bom, die achter de beschadigde woningen tusschen de loopgraven is gevallen. Op de plaats waar de inslag geschiedde is veen van groote diepte omhoog gewerkt en over een groot oppervlak is de bodem, als bij een mols hoop, opgewerkt. De instorting aan de wonin gen, is dan ook niet het geval van meesleuren door het projectiel, maar gevolg van de hevige ondergrondsche explosie, waardoor muren scheurden en vloeren werden opgelicht. Van daar dat zij op grooten afstand voelbaar was. Dat geen knal werd gehoord en geen ruiten gesprongen zijn vindt zijn oorzaak in feit, dat de explosie ondergronds plaats vond; slechts in de lucht wordt de kna.1 gehoord ep door den luchtdruk werden de ruiten vernield. PAARD OP HOL. Gistermiddag omstreeks twaalf uur, is nabij den overweg 'n paard op hol geslagen. Op den wagen zat een jongetje. De oorzaak lag in het ratelen van een mitrailleur. Het kind wist zich gelukkig vast te houden en kon toen de zaak tot stilstand was gebracht in veiligheid worden gesteld. Op de boerderij van den heer J. Tesselaar, Jan Verfailleweg 15 alhier, werd gisteren een drieling in de koeien-familie geboren. Jammer was het dat een der jonge beesten niet in het leven kon worden gehouden. De twee andere dieren maken het best, evenals de moeder. Gereden op verboden tyd. Door de politie werd dezer dagen op de Rijksstraatweg, ter hoogte van De Kooy, een auto aangehouden, waarin zich drie personen bevonden. Déze aanhouding geschiedde, aan gezien het voertuig zich op verboden tijd al daar bevond. Tegen den bestuurder is procesverbaal op gemaakt, terwijl alle drie inzittenden mede naar het Hoofdbureau genomen werden. Door een dame werd bij de politie aangifte gedaan, dat zij, op de fiets rijdende op den Jan Verfailleweg ter hoogte van de Donkere Dui nen, door een personenauto was aangereden en van de fiets geslingerd. Hierbij kreeg zij een gekneusde elleboog. Een onderzoek wordt ingesteld. J. H. KOK f Na een ongesteldheid van eenige maanden is hedenmorgen te Kampen in den ouderdom van 69 jaar, overleden de heer J. H. Kok, uitgever van protestants-christelijke lectuur. Zelf onze klceding maken Zelf onze kleeding maken is het parool van dezen tijd. Wat is een couponnetje of een klein lapje stof niet van onschatbare waarde, want juist hiermee kunnen wij een oude japon in een nieuwe omtooveren. Zoo juist ontvingen wij de bekende „Beyer's Mode für alle", die voor October weer veel leuke en practische ideeën biedt. De voor pagina brengt al iets heel bijzonders; een modieuze overggngsjas, waarvan de rug wat overbloust en de taille zeer nauw sluit. Verder- zien we vlotte hoedjes van vilt en fluweel, elegante middag- en ook avond japonnen. De mantelmodellen zijn zeer va- rieerend; we treffen los-hangende swagger- modellen aan en getailleerde mantels. En bij winderig herfstweer zal een mantel met capu chon wel heel welkom zijn. Willen we er niet meteen zoo „winters" uitzien, dan kunnen we een leuk mantelpakje en blouse, waarvoor zeer aparte modellen ge geven zijn. Ook voor het vermaken van mantels en japorinen zijn handige tips gegeven. Voor de schoolgaande kinderen vinden we practische kleeding, „Beyer's Mode für Alle" is overal in den boekhandel verkrijgbaar. Proefnummers wor den gratis verstrekt door N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, Amsterdam-C, tegen vergoeding van 10 ets. portokosten. Nederland brengt niét voldoende suiker voort om in de behoefte té voorzien. Wat er te kort komt moet worden ingevoerd. Die invoer zou nog veel en veel grooter zijn als het verbruik niet ernstig belemmerd werd door de buitengewoon hooge belasting, nog afkomstig uit den tijd toen suiker uitsluitend werd beschouwd als een weelde, die men ont- hét zoete, product uit bieten, daar uit riet. Hier leveren landbouwers de grondstof aaa de fabrieken, daar verbouwen de suikerfabri kanten de grondstof zelf. Dit riet verbouwen ze niet op eigen gronden, maar op van de bevolking gehuurde velden. Het inhuren gaat met eigenaardige bezwa ren gepaard, want de fabriek mag die gron- beren kon. Al lang weet men evenwel, dat suikeV een zeer voornaam voedingsmiddel is. Maar de belasting brengt tientallen mil- lioenen. in de schatkist en dit geld kan men niet missen. En 1 et ziet er in deze sombere tijden niet naar uit, dat dit in afziejibaren tijd wél het geval zal zijn. Java levert tegen veel lageren prijs dan dien, welke hier moet worden berekend, zoo veel suiker, dat het gemakkelijk ons verbruik, hoe hoog ook, zou kunnen dekken. Vele ma len zelfs. Er bestaan tusschen de suiker-hier en daar kenmerkende verschillen. Hier verkrijgt men den slechts voor één oogst gebruiken. Een enkele fabriek bezit grond in erfpacht voor 75 jaar. Het riet heeft groote behoefte aan water. Daartoe worden de velden besproeid. De fabriek moet vaak kunstwerken aanleg gen als bruggen en duikers (Zie foto'sik ontving die van de H.V.A), bevloeiingskana- len, e.a. Het riet wordt per smalspoor met wagons, getrokken door locomotieven (zie foto) naar de fabriek vervoerd. De suikerindustrie is voor Java's bevolking van groote beteekenis, al ongeveer gen eeuw lang. Ze heeft onder de beruchte crisis ge-- leden. H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5