ENGELAND TWINTIG DOODEN IN ZUID-FRANKRIJK OUD MINISTER BECK GEARRESTEERD Luchtalarm in Jeruzalem strooit met youd Reorganisatie der Spaansche politie Een koe gevonden Dieven gingen „om de thee" Onder de tram Marktberichten Brifsche motortorpedoboofen teruggeslagen Aanhanger van Ghandi veroordeeld De Eoge'sche bomaanvallen op Berlijn Esn voltreffer richtte tijdens een Duitschen luchtaanval op een der steden In het Zuid Oosten van Engeland ernstige schade op het station aan. - Wat door de explosie verwoest werd (Foto Weltb'ld) GEHEELE DORPEN DOOR OVER STROOMING VERWOEST. De overstroomingscatastrophe in de Fran- iche Pyreneeën heeft twintig personen het leven gekost., voor zoover thans te Vichy vastgesteld kon worden. De toestand in het zwaar geteisterde dorp Tech is door een nieuwe stijging van het water nog verergerd. Bijna het, geheele dorp met inbegrip van de kerk en de school is door de overstrooming meege sleurd. Zes personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het dorp Bariay, dat van alle verkeers- en telefoonverbindingen af gesneden is, moet op twee huizen na vol ledig door de watermassa's verwoest zijn. Te Perpignan is voor de geteisterde ge bieden de eerste hulp georganiseerd. Groo- te transporten levensmiddelen en veevoeder zijn naar de overstroomde dorpen gezon den. Een transport geneesmiddelen wordt voorbereid om in de gebieden, waar de drinkwaterleiding door .liet hooge water vernield of verontreinigd iis, epidemieën te vermijden. BEREIDDE ZIJN VLUCHT VOOR De vroegere Poolsche minister van bui- lenlandsche zaken, Beek, is gisteren bij Snagov in de omgeving van Boekarest ge arresteerd. Men had ontdekt, dat hij sinds twee weken zijn vlucht voorbereidde. In Beck's koffer vond men een Engelsche pas. I it Jerusalem wordt gemeld, dat gisteren in de hoofstad van Palestina voor de eerste maal luchtalarm is gegeven. Het alarm duur de een half uur. Eén boot door kustbatterij tot zinken gebracht. Naar het D.N.B. verneemt, hebben gister ochtend vroeg verscheidene Britsche mo- tortorpedobooten getracht de Kanaalkust bij Oostende te naderen. Hierbij vielen zij een patrouillevaartuig aan. Het patrouille vaartuig beantwoordde het vuren vanuit een gunstige positie. Door het onmiddellijk ingrijpen van een kustbatterij der marine werd een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht, terwijl de overigen wer den verdreven. Drie maanden gevangenisstraf Beuter meldt uit Wardha, dat de Britsch- Indische aanhanger van Gandhi, Vinoba, die gistermorgen gearresteerd werd, ver oordeeld is tot drie maanden gevangenis straf. TELLING VAN JODEN IN PARIJS. Naar de Parijsche bladen melden, is in Parijs bepaald, dat krachtens de verordening tot het tellen der Joden, deze zich bij de bevoegde politiedistricten moeten melden, voorzien van hun legitimatiepapieren, voor het plaatsen van den stempel „jood" of „jo din" op deze papieren. Veel gouden munten in Syrië in omloop. Eenige dagen geleden meldde Reuter uit Cairo, dat in Syrië een verwonderlijk groot aantal Engelsche gouden munten in om loop is. Het heet dat deze goudstukken nog uit deu wereldoorlog stammen en destijds door kolonel Lawren'ce onder de bevolking verdeeld werden. De reden, waarom deze munten thans plotseling verschijnen, zou in de verarming van de Syrische bevolking gelegen zijn, zegt het D.N.B. Reizigers, die hier uit Syrië aangekomen zijn, bevestigen den overvloed van Engel sche gouden munten, doch merken daar omtrent op, dat zij alle het opschrift „George VI 1940" dragen. De meeste zouden uit Transjordanië over dén Dzjebel Droes het land binnengesmokkeld zijn. Engeland spant den laatsten tijd alle krachten in om door geschenken in goud een voor Enge land gunstige stemming te bewerkstelligen en de meeste plaatselijke bladen staan on der verdenking dergelijke Engelsche ge schenken aangenomen te hebben. De Fran- sche censuur heeft dientengevolge groote moeite om te zorgen, dat de kranten "!e^" temin een eenigermate neutrale houding handhaven. De overvloed van gouden munten heelt ten gevolge gehad, dat de prijs hiervan binnen een maand gedaald is van 45 tot 20 Syrische ponden. Naar Duitsch en Italiaansch voorbeeld. De chef van de politie in Spanje en bur ger-gouverneur van Madrid, Conde de Ma- yalde, heeft tegenover een D.N.B. corres- pondent uiteengezet, wat de Duitsche-, Italiaansche- en Spaansche politie-organi- saties gemeen hebben. De taak van de Spaansche politie omschreef de Mayalda die onlangs een bezoek aan Duitschland ge bracht heeft als volgt: 1. Voorlichling geven aan alle uitvoerende organen; 2. De gevolgen van de bloedigste en verschrikkelijkste revolutie der geschie denis wegnemen. 3. liet systeem der veiligheid van den staat in een blijvenden vorm opbouwen. Evenais in al het andere kunnen wij de ervaring en de techniek van de •Duitsche en de Italiaansche politie ten voorbeeld nemen Ik geloof, dat onze samenwerking met de Duitsche en Italiaansche politie voor de handhaving van de orde in liet nieuwe Europa onontbeerlijk is. „MOORD STAAT IN DEN VAAN VAN CHURCHILL GESCHREVEN". Vol verontwaardiging keeren zich de Ber- lijnsche bladen tegen de nieuwe Britsche bomaanvallen op Berlijn, die uitsluitend op niet-militaire doelen gericht waren. De Engelschen hebben, aldus'de Deutsche Allgomeine Zeitung, in den afgeloopen nacht niet eens getracht, voor den oorlog belangrijke doelen in Berlijn aan te vallen. De nieuwe daden van terreur, die de Engel sche vliegers op bevel van Churchiil ge pleegd hebben, zullen iot gevolg hebben, dat de Duitsche vergeldingsaanvalicn op Engeland en de Britsche hoofdstad nog He viger en verwoestender worden. De Duitsche luchtmacht hë'eft reeds met nadruk bewe zen dat zij de macht en de middelen heeft om de misdaden der Britten duizendvoudig te vergelden. De Nachtausgabe verklaart, dat de ver woesting van vreedzainen arbeid en vreed zaam bestaan, de dooden en gewonden, wier bloed een nieuwe schandvlek in het boek der Engelsche schulden beteekent, een' nieu wen schakel vormen in den keten der mis daden, die van dag tot dag en van uur tot uur om vergelding roepen. De Engelschen, die er zich steeds op be roemden, dat ze de hun opgegeven doelen nauwkeurig troffen, aldus de Boersenzei- tung, hebben ditmaal opdracht gehad, woon wijken en buurten, waar zich in een omtrek van vele kilometers' geen enkel militair doei bevindt, (e bombardeeren. De slachtoffers, die te Berlijn te betreuren zijn, zullen in de schuldenrekening van Churchiil gegrift wor den en de Duitsche luchtmacht zal daarop dag en nacht het ondubbelzinnige antwoord geven. Dat antwoord zal niet gericht zijn op tuindorpen en stille woonwijken, maar op liet hart van de Britsche oorlogseconomie, die haar wapens tegen Duitsche vrouwen en kinderen smeedt. De Angriff zegt: „Het is altijd weer het zelfde. De moord staat op xle treurige vaan van Churchiil en zijn spitsbroeders geschre ven. Ook deze laffe overval wordt niet ver geten. De Duitsche luchtmacht geeft onver wijld antwoord. Uit dierenliefde trachtte vin der het dier te verkoopen. Een zekere J. B. kwam in de duisternis op het eiland Rozenburg, aldus zijn ver- klaring, een koe tegen en bracht het diei aanvankelijk in de weide, doch ongeru" dat de viervoeter opnieuw zou wcgloope had hij haar aan een touw, dat hij vallig' 'hij zich had, meegenomen en eerste gelegenheid bracht hij de koe veerboot van Rozenburg naar Maassluis. Hij bood het dier bij een véehandelaa aldaar aan, doch de zaak kwam de han delaar erg verdacht voor en hij stelde (er stond de politie er van in kennis. Deze. tro B. aan, die de koe trachtte te verkoopen doch bij navraag niet kon opgeven var wien hij het beest had gekocht. Toen kwarr bovenstaand verhaald. „Hij had de koe ge vonden" en zijn dierenliefde h<3j| hem ei toe gebracht het heest voor erger onheiler te bewaren en op bovensta.ande wijze zaak op te lossen. De politie meende ecl ter, dat andere dingen dan dierenliefde cl drijfveer waren geweest en stelde B. van daag ter beschikking van den officier v Justitie te Rotterdam. rust n, „toe per per of de de Duizend kilo meegenomen. Zondag na het invallen der duisternis hebben totnogtoe onbekende daders zich toegang weten te verschaffen in het thee- pakhuis van de grossiers in thee en koffie D. Roelofs en Zonen in de Spuistraat te Am sterdam. Via het dak van het belendende perceel hebben de dieven dit pand bereikt. Zij sloegen een dakraam in en konden doordringen in het theepakhuis. Daar laad den zij een partij van duizend kilogram thee over in leege zakken. Vervolgens laad den zij deze op ecu bakfiets en verdwenen er mede. Alvorens te vertrekken openden de in brekers nog de brandkast Vijf en tachtig bankbiljetten van tien gulden, geborgen in een gcldporlefeuille, werden gestolen. De nummers dezer bankbiljetten zijn bekend. De politie van het bureau Warmbestraat stelt een diepgaand onderzoek in. Mail in Den Haag gedood. Omstreeks 7 uur is op de Laan van Meer- dervoorj ter hoogte van de Appelstraat in Den Haag de 53-jarige G.. van der A., wo nende aan de Laan van Meerdervoort, doordat hij onvoorzichtig de trambaan overstak, aangereden door een motorwa gen van lijn 20. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Zuidvval ver voerd. WIERINGEb GEEN VUIL EN TOCH BETALEN? Een veel gewraakte verordening Talrijk zijn de klachten, die herhaaldelijk worden geuit tegen de verordening op de reinigingsrechten in deze gemeente. Vooral in den lijd, dat weer nieuwe.aanslagbillettcn worden rondgezonden nemen deze zuchten van protesten stormachtige afmetingen aanv Geconstateerd moet worden, dat deze veelal' zijn toe te schrijven aan dc onbekendheid van belanghebbenden met de bestaande voorschriften en daarom dikwijls ongegrond dan wel aan eigen schuld te wijten. Onbe grijpelijk komt het den burger voor, dat hij wordt aangeslagen, ook dan wanneer geen vuilnis met de' reinigingsdienst wordt mede gegeven. Hierin schijnt wel de hoofdoorzaak te schuilen van het misnoegen, dat men te gen de veel gewraakte verordening op de reinigingsrechten kan beluisteren. Te bevoeg der plaatse lichtte men ons hieromtrent als volgt in.. Men verliest uit het oog, dat er in deze gemeente is een verplichting tot aansluiting bij de dienst. Nu Wieringcn opnieuw zooveel nieuwe bewoners heeft gekregen is het wel eens zaak daarop uitdrukkelijk te wijzen, op dat óok deze mcnschen hiervan kennis dra- dragen. Een kleine toelichting is echter ook voor de oude bevolking niet overbodig. De verplichte aansluiting vindt haar oorzaak in het feil, dat eenige jaren geleden, toen het een ieder nog vrij stond, tegen betaling van een zeker recht, vuilnis mede te geven, velen trachtten zich op een minder aanbe velenswaardige manier van overtollig huis vuil te ontdoen door dit eenvoudig op straat, in slootcn of langs de weg- en dijkbenmen te deponecren. Dit gaf aanleiding tot vele klach ten van de meer ordelievende burgers. In den gemeenteraad zijn toen stemmen Op d*n uitkijk langs da Noorsche kust tijdens de vaart van aan Duitsch con- vooi naar het hooge Noorden (Foto Weltblld) lu„ het Amsterdam bezig met maat snijden en In de oingen zetten van de der woningen, waarvan ramen tijdens de jongste gelsche bombardementen Meld werden. (Foto Pax-Holland) en n in op spon- ruiten de En- ver- De uitmonding van het Zwartewater in het IJsselmeer zal verdwijnen bij de gereedkoming van den Noord Oost polder De oude klok op het dak van den vuurtoren, die den schippers bij storm en mist waarschuwde, heeft haar dienst gedaan (Foto Pax-Holland) opgegaan om de aansluiling verplichtend voor le schrijven, waaraan het te danken is, dat een verordening in het leven werd geroepen, houdende het voorschrift, dat iedere bewoner van een perceel gelegen in dat gedeelte van de gemeente waar de op haaldienst komt, verplicht werd geacht huis vuil mede te geven en in ieder geval gehou den het verschuldigde recht te betalen. Slechts zij, die wonende in deze gedeelten der gemeente, naar genoegen van Burge meester en Wethouders konden aantoonen over een behoorlijk afgedekte vuilnisbewaar plaats te beschikken zouden worden vrijge steld, waaraan dan tevens, op voorstel van dit College aan den Baad, vrijstelling v. d. verplichting tot betaling zou kunnen worden verbonden. In zeer bijzondere gevallen kan vrijstelling van betaling worden verleend, terwijl men dan toch van de dienst gebruik mocht blijven maken. Men bcdenkte, dat. de ze reinigingsrechten zijn een gemeentelijke belasting, waarvan slechts dc Gemeenteraad op schriftelijk verzoek van den belangheb bende ontheffing kan verinenen. Zoolan'g er niet een officiëcle ontheffing van de ver plichting tot het medegeven van huisvuil is verleend, is men gehouden te betalen. Wan neer men dus meent ten onrechte te zijn aan geslagen, beginne men zich eerst af te vra gen of men reeds officieel ontheffing heeft verkregen. Is dit niet het geval dan zorge men eerst een behoorlijk afgedekte vuilnis- bewaarplaats te laten maken. Eerst dan wen de men zich. le schriftelijk tot het gemeente bestuur met het verzoek te worden vrijge steld van de verplichting vuilnis met dc op haaldienst mede te geven; 2'e binnen de op- het aanslagbiljet vermelde termijn tot den gemeenteraad om te worden vrijgesteld van de verplichting om te betalen. Ter voorko ming van moeilijkheden geve men steeds tij dig kennis van verhuizingen, ook binnen de gemeente. Wij gelooven wei dat deze uiteen zetting er toe zal bijdragen, dat de bedoe ling van de verordening op de reinigings rechten, vyelkc toch in het leven is geroepen om hygiënische misstanden uit den weg te ruimen, in zekeren zin een algemeen be lang, beter zal worden'begrepen. Klachten, die nu eenmaal onvermijdelijk aan de uit voering van elk voorschrift verhonden zijn, zullen, indien de verordening op de bovcnom schreven wijze wordt nageleefd, wel tot een minimum beperkt blijven. VERKOOPING. Openbare verkooping van een woonhuis met schuur, erf en tuin ten verzoeke van de erven der echtelieden W. Vermeulen en Cath. Doves, Laan 7, te Westerland, ten overslaan van Notaris Obreen, in Hotel Ru ij nk er alhier. Huis enz. f 2150.Jb. Lont Pz. Bouwterrein f 270.—, R. Post. Bouwterrein f 310.A. Schilderman. To- •laal f 2730. Bii combinatie kooper N. Kos te Anna Paulowna f 27.31.—. ANNA PAULOWNA AANGESTELD. Onze oud-plaatsgenoot de heer A. Braaf is aangesteld als rijksveldwachter te Zaan dam. ALKMAAR, 21 Oct. Andijvie 1—1.80. appelen 610.50. bloem kool T 7.5012 50. idem 46, boerenkool 2.60—3.60, bieten 1.20—4.20, druiven 12—21. ffelc kool 3.604.40. groene kool 2.503.80, kropsla 15.60. knolselderie 24.20, l<ool- rapen 3.50. peren 7.50—12.50. prei 6.10-7.10, peterselie 1.20, postelein 0.28—0.43. roode kool 3.306 70. selderie 1.203.60, spinazie "■23—0.70, spruiten 3.508, snijboonen 11.50 enkele sperciebooncn 12, dubbel® idem 516, tomaten 510.20, uien 2.60— 6.60, witte kool 2.80, wortelen 1.60—3.60. bos wortelen 3.507.50. witlof I 13, idem II BROEK OP LANGENDI'JK, 21 Oct. Aanvoer: 6100 Kg. roode kool 3.90—5.30, 1800 Kg. gele kool 2.70—3.40. 23600 Kg- witte kool 2.70—3.30, 2900 Kg. Savove kool 2.50—2.60 10.000 kg. uien 5.50—6.40, grove uien 5.205.40. drielingen 4.nep L-— stek 1.70—2.60. 18000 Kg. peen 1.4A-2.90, ■>600 Kg. bieten 1.30—3, 2800 stuks bloem kool 7.50—10. 2e soort 2.10—3. 39200 Kg- vr- witte kool 2.50. 15000 struik andiivie 110— I.50, 475 kg. snijboonen 21.20—23.10. NOORDSCTI ABWOyDE *>1 oct Aanvoer: 7090 Kg. roode kool 4.30-529- II.300 Kg. Deensrhp witte kool 1.109.20. 10.500 kg. uien 5.50—6, grove uien 4.50— 5.1. drielingen 4.—. nep 4 10.300 Kg; neen 2.80-3.40. kleine pech 1.60-1.70, 48-900 Kg. vroege witte kool 1.70—2 50, 70 Kg- slaboonen 11.20. PURMF.REND. 22 Oct Veemarkt. Koeien, totaal 750 600 vette koeien, gelde koeien f melkkoeien f 27.5—840. 20 paarden f 30 vette kalveren. $5 nuchtere kej ren. 100 vette varkens 58—64 ct. peri K5i' 35 magere varkens 2535. 105 bi veen 7—1 2900 schapen: leven 35—40, dood 45—65-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4