De protestanten in FRANKRIJK Groote Britsche aanval op Berlijn BRAND Marktberichten De ontmoeting tusschen HITLER en FRANCO Duitsche aanval op oostkust van Schotland Uoet&al Hoogheemraadschap Noordholiaods Noorderkwartier Op 't kantje aan den dood ontsnapt Fransche pers over rede van Churchill Veertig burgers te laat op straat Hij had er vijf jaar voor over* De mannen met het fijne oor. De motoren van een der Duitsche gevechts machines worden oogenblikke'ijk na de landing aan een nauwgezet accoüstisch onderzoek onderworpen (Foto Weltbild) I AMSTERDAM, 23 Oct. Veemarkt, Geen aanvoer cn Reen- no teering. NOORDSCHARWOUDE. 23 Oct. Aanvoer: 22100 Ksr .roode kool 3.90—5.30, 2700 Kr. gele kool 2.50—3, 14800 Ke. Deen- sche witte kool 3.20. 9600 Ke: uien 5.30—6.50, grove uien 5.10—5.40. 7800 Ke. neen: a 1.50 1.70, b 2.90—3.50. c 2.10—2.20, 56000 Ke. vroe- ee itte kool 1.802.50. 12500 struik andijvie 1.50. 350 Ke. slaboonen 12.80—23.60. BROEK OP LANGENDT.TK. 23 Oct. Aanvoer: 11.800 Ke. roode kool 34.70, 6200 Ke. eele kool 2.603.30 57 600 Ke. Dcensche witte kool 2.50— 3.30. 8400 Ke. Savoye kool 2.502.70, 5*00 Ke. uien 6.10—6.80. erove uien 5.50—6. drielineen 4.10. non 4.10. stek 2.20—2.60. 8700 Ke. neen 1.80—3.20. 2200 Ke. bieten 1.202.90. 1200 stuks bloemkool 7.50 10.60. 2e soort 2.103. 4100 Ke. tomaten: 4 17-17.10. R 17.—. G 17.-. CC 9— 71.500 Ke. vroeee witte kool 2.50 23.500 struik an dijvie 22.10. 300 Ke. snijhonnen 21 80—2.80, slaboonen 17.50, 1725 Ke. druiven: Frank""- dalers 21.90-24, Alicante 25.30—40. De strijd in China. Japansche troepen patrouilleeren aan de grens van de Britsche concessie in Kanton. (Foto Weltbild.) In de werkplaatsen van den gronddienst bij het Duitsche luchtwapen. De motoren ven een der bommenwerpers worden ingebouwd (Foto WeltbHd) Besprekingen In hartelijke sfeer. Over het verloop der ontmoeting tusschen den Fuehrer en het hoofd van den Spaan- schen staat, generaal Franco, vernemen wij nog de volRcnde bijzonderheden: Gistermiddag was de Fuehrer in een ex- tra-trein aan de Fransch-Spaansche «reus aangekomen. Het kleine grensstation op Fransch bezet gdSied was met de rood-geel- roode kleuren van het nationale Spanje en met hakenkruisvlaggen versierd, kort na aankomst van den Fuehrer liep de extra- trein van den Caudillo. van de grens ko mend, binnen. De Fuehrer, die het Spaan- sclie staatshoofd op het perron opwachtte, verwelkomde den Caudillo, toen deze uit zijn trein stapte, op zeer hartelijke wijze. Nadat de Fuehrer ook den Spaanschen mi nister van bujtenlandsche zaken, Serrano Suner, begroet had stelde het Spaansche staatshoofd den Fuehrer de hem vergezel lende heeren voor. Daarna inspecteerden de Fuehrer en de Spaansche Generalissimus, terwijl het Spaansche volkslied gespeeld werd, het op het perron aangetreden eere-bataljon. De Fuehrer begeleidde den Caudillo vervol gens naar zijn salonwagon, waar de be sprekingen terstond een aanvang namen. In den loop van den avond was de Cau dillo de gast van den Fuehrer in den sa lonwagen aan een kleine maaltijd, waar aan hovendien een reeks der aanwezige Duitsche en Spaansche persoonlijkheden deelnam. Na afloop van de besprekingen inspecteerde de Fuehrer met den Caudillo persoonlijk het eere-bataljon en begeleidde hij zijn hoogen gast naar den extratrein, waar hij op de meest hartelijke wijze af- seheid nam. De extratrein van het Spaan sche staatshoofd verliet daarop langzaam rijdende het station, terwijl het muziek korps van het eere-bataljon het Spaansche volkslied aanhief. In den loop van gisteravond ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op de oostkust van Schotland en bombardeer den met succes de spoorlijnen en het station van een stad. Waargenomen branden toon den de gewenschte uitwerking van den aan val aan. Moeilijke tijd! Het Protestantisme in Frankrijk maakt op het oogenblik, naar de Zwitsersche Evangelische persdienst mededeelt, bijzon der moeilijke tijden door. Reeds het feit, dat eenige predikanten in den oorlog vie len en anderen in gevangenschap geraak ten is een belangrijke oorzaak van moei lijkheden, terwijl daarnaast de zorgwek kende economische toestand in Frankrijk op de kerkelijke omstandigheden een on- gunstigen invloed oefent. De Hervormde kerk heeft, onder leiding van haai' praeses ds. Mare. Boégner, dezer dagen te Valenciennos een algemeene ver gadering gehouden, waarin besloten werd, hoewel de kerk principieel haar eenheid be waart, het kerkelijk leven voor het bezette gebied zelfstandig te doen functionneeren. De predikanten van de gemeenten in het bezette gebied zijn voor het nieerendeel te ruggekeerd, zoodat het gemeenteleven daar weer in ordelijke hanen wórdt geleid. Voor bepaalde deelen van het bezette gebied is de terugkeer nog verboden, zoodat verschillen de gemeenten nog zonder predikant moeten blijven. De offervaardigheid is groot, zoodat reeds een fonds gevormd kon worden voor den wederopbouw van vernielde kerkgebou wen in het bezette gebied. Een bijzonder probleem, waarmede de Pro testanten in Frankrijk te maken krijgen, is de vorming van de algemeene jeugdorganisa tie, die door de rcgeering-Pétain wordt voor bereid. In dit opzicht zijn de Protestanten met hun jeugdverenigingen en -honden de voorloopers en wegbereiders geweest en zij zullen, dank zij hun gedegen ervaring op dit terrein, bij de zoo noodzakelijke algemeene organiseering van de Fransche jeugd, een leidende rol hebben te vervullen, zonder dat nochtans hun eigen verenigingswerk, het eigene van zün karakter zal verliezen. Meer dan ooit te voren werd op de con ferentie te Valenciennes betoogd, is het noodz:.kelijk, dat het opgroeiend geslacht van Protestantsclien huize zijn kracht uit "het Evangelie blijft putten, opdat het in de moeilijkste tijden van Frankrijk sterk sta en een voorbeeld zij voor anderen, ja een levendgetuigenis van Christelijken moed en Christelijke toekomstverwachting. Weinig succes. Hedennacht hebben Britsche vliegtuigen geprobeerd een grooten aanval op de rijks hoofdstad te ondernemen. Slechts enkele toestellen bereikten het luchtruim van Groot-Eerlijn. F.r werd lucht alarm gemaakt en de luchdoel artillerie trad in werking. De vijand wierp brand bommen en ontbrandbare plaatjes uit. hiel en daar ook brisantbommen, op verscheide ne plaatsen vooral in het westelijk stads deel ontstond er lichte schade aan ge houwen en braken kleine branden uit. die spoedig gebluscht konden worden. Er word' melding gemaakt van eenige gewonden. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 27 OCT. 2e klasse A. OSVZeeburgia; West-Frisia ZFC; Alcm. VictrixAlkm. Boys; VVZWFC; AFC DWV. 3e klasse A. HelderPurmerstejjn; Q. S. C.Zaandijk; KW—Holandia; ZVV—St. George; Always ForwardGVO. 4e klasse A. OudesluisMFC; SchagenNieuwe Nie- dorp; BergenWatervogels; DTSSucces; BKCWieringerwaard. Res. 2e klasse A. Blauw Wft 3—KFC 2; WFC 2—DWS 3; HRC 2De Spartaan 3; Zeeburgia 2—OSV 2; Ajax 3—De Kennemers 2. Kes. 2e klasse B. De Meteoor 2—TOG 2; AFC 3—HFC 2; De Volewijekers 2—EDO 2; Helder 2—VSV '2; OVVO 2—Volendam 2. Geen verhooging van lasten. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap 'Noordhollands Noor derkwartier hebben do bcgrooting voor 1941 het licht doen zien. Zij sluit, wgt den gewo nen dienst betreft in ontvangsten en uit gaven niet f 1.195.910 en wat den buitenge wonen dienst aangaat in ontvangst en uit gaaf niet f 403.570. Bij de samenstelling der begrooting voor 1940 is er, in verband met de over dat dienst jaar voor het eerst toegepaste wijziging in de lastenheffing, wat betreft de verhouding tusschen den omslag voor de gebouwde en de ongebouwde eigendommen, van Uitge gaan, dat het gebouwd over 1940 niet zwaar der zou worden belast, dan over 1939 het geval was geweest. Het heffingsjjercentago werd daartoe van 2.6 over 1939 verlaagd tot 1.74. Het gevolg hiervan was, dat het onge bouwd over 1940 met ongeveer 1/3 minder werd belast dan over 1939. Deze uitsluitend uit de gewijzigde verhou ding in de lastenheffing voortvloeiende ver laging voor het ongebouwd, had dus niet de strekking eener algemeene lastenverla ging. Voor een dergelijke, verlaging, bestond geen aanleiding, immers, al kon de lagere opbrengst van het ongebouwd worden ge compenseerd op de door ons in het voor woord der begrooting 1940 aangegeven wij ze, daar stond tegenover, dat rekening ge houden moest worden met een mindere op brengst volgens staat A, alsmede met een eventueele prijsstijging van materialen en een vermindering van ontvangsten, als ge volg van de bestaande tijdsomstandigheden. De laatste omstandigheden zijn oorzaak, dat thans voor 1941 eenzelfde heffingsper- eentage als voor 1940 moest worden aange houden. Aan een verhooging der lasten behoefde niet te worden gedacht. Verschillende pos ten van werken, die door de omstandighe den niet konden worden uitgevoerd, zijn op de nieuwe begrooting geplaatst. Z1JPE OUDESLUIS Trein kwam plotseling uit de mist. Door de dikke mist, die Dinsdag heersehte was te Oudesluis bijna een menschenleven te betreuren geweest. De groentcnhnndeiaar O. uit Anna Paulowna ventte nafiii de halte en zap achter elkaar twee treinen passepren. Terwijl hij naast zijn wagen loonende om ongeveer 3 uur over den onbewaakten 'over weg wilde kwam er plotseling uit de mist weer een 'trein, die geen signaal gaf. Door zijn tegenwoordigheid van geest, trok hij het paard snel opzij, doch geraakte daardoor zelf onder de wielen van zijn kar. die op zij werd geslingerd door de locomotief. De vrouw van den wachter Mw. A. YV'indt- Wijn verleende den hevig geschrokken man de eerste huln in haar woning, 't Wiel was over ziin hoofd gegaan, zoodat hij hevig bloedde. Ook de hit was in dien tijd op hol gesla gen. doch werd al spoedig tot staan ge bracht. Hoewel hii verscheidene schaafwon den had opgeloopcn en zün kleeding on ver scheidene plaatsen verscheurd was. wist de heer Oosthof toch zelf weer huiswaarts te keeron, in het gelukkig besef, dat hij op 't kantje aan den dood ontsnapt was. VIERINGEN GEVONDEN. Een kinderportenionnaie en een bruine ceintuur. Inlichtingen gein. bode. ANNA PAULDWNA BOERINNEN E.A. PL.LANDSVROUWEN. Onze plattelandsvrouwen vergaderden gis termiddag in Veerburg, Na een welkom van de voorzitster, mevr. Keijzer, in hPt bijzonder gericht tot mevr. Mi.jnlieff, die een lezing zou houden en tot de dames van Juiianadorp, die thans zelf geen bijeenkomsten kunnen hou den en nu een bezoek brachten aan de zus- terafdeeling, las mevrouw Baken de notulen. Mevrouw Mijnlïeff behandelde het onder werp: Economie in de huishouding. Ze wees er op, dat de tijdsomstandigheden de huis vrouw dwingen nog meer zorg aan de huis houding te besteden. De aandacht werd voorts gevestigd op het klaarmaken van de maaltijden, waarbij er vooral op gelet moet worden, dat het eten bij de bereiding de hoogst mogelijke voedingswaarde behoudt. Eenige practische wenken om op vuur en tijd te besparen, werden gegeven en ook de „afval en resten" kregen een beurt. Zoo was Spreekster bezig voor de winterhulp een de ken te breien van verschillende resten wol, welk voorbeeld de dames gaarne wilden vol gen en waarom zij besloten gezamenlijk een tweede deken te maken. Als dank voor haar lezing ontving mevr. Mijnlieff een mooie plant. Mevr. Wissekerke las hierna nog de her denkingsrede. uitgesproken door de voorzit ster -au den hond bij het tienjarig bestaan, waarna sluiting volgde. IIEER-HVGOWAARD Hedennacht brandden de fabrieksgebouwen van de vroegere kaasfabriek „Uithoorn" tot den grond af. De bedrijisleider, de heer Brouwer, die tot nog toe in de bij de fabriek hoorende woning verblijft, werd door perso nen uit een nabij staanden woonwagen ge wekt. Met spoed ving men aan zijn woning te ontruimen. Deze bleef echter gespaard. Den vorlgen dag waren werklui in de fabriek, die in zeer bouwvalligen toestand verkeerde, werk zaam geweest. SCHAGEN, 24 Oct. 30 Paarden f 300800, 190 geldekoeien (ma gere) f 150250. 182 idem (vette); 50 kalf- koeien f 190260,. '20 vette schapen f 4882, 310 overhouders 20—40, 8 nokken en geiten 10—20. konijnen 0.59—2, kippen 0.70—1.25. Vaarzen f 180—280. ALKMAAR. 23 Oct. Andijvie 1.502. appelen 413, bleomkool 7.5010.50. idem II 46, boerenkool 1.50 3.60. bieten 1.60—3.80. druiven 13—20, gele kool 3.604.20, groene kool 2.503.80, krop sla 45.001, knolselderie 24, peren 6.50— 15, prei 5.806.20, peterselie 0.60—1.20, pos telein 28—42 ct„ roode kool 2.505.60. sel derie 2.60—3.60. spinazie 0.32—0.56, spruiten 5.509. snijboonen 1012, enkele spercie- boonen 10. dubbele idem 620, tomaten 5— 9.60, uien 36.90. witte kool 2.50, wortelen 1.60—3. boswortelen 3.506.50, witlof 5 12.50, idem II 10. De vorige zittingen leverden straffen van verschillende grootte op. De hoogste opge legde boete bedroeg f 35.subs. 20 dagen hechtenis Het gemiddelde was twintig gul den. Een persoon, die onderweg naar huis overvallen werd door een oude kwaal, een maagziekte, werd slechts schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Gisteren waren de boeten wat hooger. Twee jongedames, een uit Vlaardingen en .i1 \'it Maassluis, die in gezelschap van een Duitschen militair waren, meenden aan aeze omstandigheid het rgcht te kunnep v?i1°°nea °f) straat te vertoeven. Bovendien een z'' lmar naam n'ct °P£cven en de scvlmaakte 'icf n0" ei'£cr door niet goed- mks mee te gaan naar het politiebureau. De kantonrechter, mr. P. B. Cos, échtte deze gevallen zeer ernstig en veroordeelde ieder der meisjes tot f 40.— boete subs 20 ,da£cn hechte nis. De eischen in beide gevallen midden f 50subs. 20 dagen hech tenis en een voorwaardelijke hcch- nisstraf van zeven dagen met een Proeftijd van een jaar. J ccn andere uitspraak bleek, dat de kan- tP|.r®cnter geen waarde hecht aan het sclirif- v- 1 owijs van een stationschef, waarin korne staat' dat de trein te laat is aange- Dure verhuizing. ve®fn.32-iariw kantoorbediende was bezig te ïlii hrf" Van Vlaardingen naar Den Haag. dent! ,vrouw en dochtertje naar de resi- iiaarvf a.cht en keerde 's avonds per trein dén 'aardingen terug, teneinde den volgen- tvrzigt "rl vn?e8tijdig in het oude huis aan- om'70 Z1,n' verhuiswagen zou namelijk en") s ,Nen llur voor de deur staan. Verd. was t°en j'n.r °D 'iet station in Den Haag. Er was hond *epn trp'n vertrokken, maar geen «en i««ü ween ',alf 'ntpr zm' ei' weer trein 'aar ""gelukkigerwijze viel deze Schiedim vorcl- ziin aansluiting in n»ar dn miste en met een latéren trein tinn ,,arin8stad spoorde, waar hij echter "ur arriveerde. Hij kreeg van den Een Amaterdamsche jongeman was hevig verbolgen over zün meisje. Zij was hem on trouw cn hij besloot wraak op zijn mede minnaar te nemen. Op 9. Juli verborg hij zich in de woning van het meisje, waar zij niets kwaads vermoedend, haai' nieuwen vriend ontmoette. Toen deze de woning weer verliet sprong de bedrogen jongeling te voorschijn. In zijn hand blonk een mes. Woedend riep hij: „Nu ga je er aan, ik heb vijf jaar voor ie over". De cel lokte hem toch blijkbaar minder dan hij voorgaf, want hij stak zijn mes weer in zijn zak en met zijn vuisten koelde hij tenslotte zijn woede. Gisteren had hij zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens bedreiging met zwaar lichamelijk letsel en hoorde hij drie maanden gevange nisstraf tegen zich eischen. Oran en Dakar vergeten.,,. De Petit Parisien schrijft het volgende over de door Churchill tot het Fransche volk gehouden radiorede: Deze brengt ons niets nieuws. Churchill heeft juist den dag, waarop 135 jaar gele den Nelson de Fransche vloot hij Trafal- Her overwon, gekozen, om zich tot de Fran- schen te richten en vertrouwen in de toe komst te eischen. Churchill heeft echter niet gesproken van den jongsten verleden tijd. Hij heeft niet gesproken van den veld slag inFrankrijk, waarin liet den Fran- sclien legers aan Engelsche hulp ontbrak. Hij heeD °»k niets gezegd over de Engel sche aanvallen tegen Frankrijk voor Oran en Dakar. Het blad voegt er aan toe. dat men in Fransehe politieke kringen er op wijst, dat Churchill in zijn rede vermeden heeft van maarschalk Pétain als hoofd van den Franschcn staat te spreken. WORDT COLUMBUS HEILIG VERKLAARD? Naar „Kommende Kirche" meldt, ligt het in het voornemen van het Vatiraan. ter ge legenheid van de 450-jarige herdenking der ontdekking van Amerika, Christoforus Co- lumbus heilig te verklaren. HET BOETETARIEF STIJGT Dames wilden niet naar het bureau. Nadat in de laatste drie zittingen van het kantongerecht te Schiedam een kleine dertig gevallen waren behandeld, is gisteren in een vijf uur lange zitting een record-aantal over tredingen van het uitgaansverbod berecht. Niet minder dan veertig personen hadden zich te verantwoor den voor het feit, dat zij zich na tien uur op straat hadden bevonden, zon der daartoe gerechtigd te zijn. chef een briefje, maar daar stoorde de politie zich niet aan. Op de zitting beek, dat in vergelijking met andere gevallen zoowel de apibtenaar van het O. M. als de Kantonrechter wel met de verzachtende omstandigheid rekening hiel den, dat verd. gedeeltelijk buiten zijn schuld de bepaling overtreden had, doch hem daar om nog niet straffeloos achtten. De eiscli luidde f 10.—, subs. 5 dagen en het vonnis f subs. 3 dagen hechtenis. In totaal werd voor een bedrag ad f394.— aan boeten opgelegd, waarbij nog gerekend moeten worden de zaken, waarin bij verstek vonnis werd gewezen. Maar het liep voorloopig op drie maanden uit.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3