Het voetbalmenu n.u.R. De Mascotte AMERIKA zou naar een Japan vecht voor zijn levensrecht u-o-oA tno-'ityen Watervogels weer uit! In ons district oorlog rennen B.K.C. versus Oudesluis ©e teMlt klaóóeAó De reservers Schagen naar Medemblik» Succes-Wieringerwaard» H» de Vere Stacpoole Voornitgescboven tnarinebasis op MANILA Wederom zijn de wedstrijden van H.R.C. ©n Helder door den Bond uitgesteld. Er staan vele belangrijke wedstrijden op het programma, zoowel In de hoogere als lagere afdeelingen. Afdeeling I. Voor de leiders Is he weer een moeilijken Zondag; daar hebben we allereerst den wed strijd Sparta—DWS; oogenschijnlijk een walk- over voor de Amsterdammers, doch de practijk leerde ons reeds eerder dat de addertjes onder het gras zitten. En vooral nu Sparta Zondag j.1. dé eerst 3 punten behaalden, 't Gooi ontvangt DHC; de Hilversummers waren het, welke DWS een punt ontnamen en het zou oi.j, niets verbazen, wanneer ook de Delftenaren er niet zonder kleerscheuren af kwamen. Het zwaarste van de drie leiders heeft ech ter ADO het wel, vant een uitwedstrijd tegen DFC valt niet mee. Hermes DVS zal van KFC winnen, evenals Feyenoord, hoewel niet zoo gemakkelijk, van Stormvogels in IJmuiden. Wanneer het nu even wil en het verloopt zooals wij voorspellen, dan zou de spanning weer voor de volle honderd procent zijn terug gekeerd. Afdeeling n. VSV moet ook al naar Rotterdam om CW te bekampen. We -wijft len er niet aan of de Velzenaren zullen zich weten te handhaven. Ook BS krijgt weer een kans op de punten, nu DOS komt; toch zijn de Utrechtenaren er de laatste weken beter in, zoodat een gelijk spel ook niet tot de onmogelijkheden behoort. Haarlem zal zich tegen RFC herstellen, evenals Xerxes tegen VUC in Den Haag. Am sterdam heeft weer een attractie n.1.: Blauw Wit—Ajax, ondanks terreinvoordeel geven we den Ajaxieden de meeste kans. Afdeeling III. Enschede krijgt het niet gemakkelijk, want Wageningen heeft getoond de rol van zwak zusjes niet meer te lusten. Toch meenen we Enschede, mede door terreinvoordeel, als over winnaar te moeten aanwijzen. HengeloQuick zijn twee gelijkwaardige tegenstanders tegen elkaar. De winnaar werkt zich voorloopig buiten de gevaarlijke zone. AGOVV heeft nog steeds geen punt, met KFC de eenigste eerste klasser, willen de Apeldoorners dan toch nog aan bed komen, dan moet het nu gebeuren. Want Go Ahead komt te gast en ae Deventenaren hebben zoo veel aan kracht verloren, dat wij de volgelin gen van Kluin zien winnen. NECTubantia, dè strijd in het Oosten, voor de Tubanters staat er heel veel op het spel, een nederlaag beteekent n.1. een achterstand van vier punten Toch gelooven wij niet dat zij die ontloopen. Heracles zal met Enschedesche Boys niet te veel moeite hebben. Afdeeling IV. MW speelde driemaal op eigen veld gelijk, maar dat was dan ook alles wat er gepresteerd Feuilleton Door 42. Carnahan had. zijn dochter heel wat meer geleerd dan alleen het besturen van een boot. Het meisje had, zeer vaak tegen haar wil, kennis genomen van allerlei min of meer obscure zaakjes, welke door haar vader werden verricht. Wanneer ze samen op de Itang waren, had zij of ze wilde of niet naar de verhalen van haar vader moeten luisteren, Zij had hem ook dikwijls moeten vergezellen naar speelzalen en naar andere gelegenheden, waar hij probeerde geld te winnen. Ik geloof dat ik een oplossing gevonden heb, zei ze toen Cray het balcon opkwam. Je kunt de banknoten inwisselen, maar het zal wat tijd in beslag nemen, denk ik. Het zal mij benieuwen waar ik dat zal kunnen doen, antwoordde de Jonge man. Een bank of Nee, daar behoef je niet heen te gaan. Mijn vader heeft mij vroeger verteld, dat de speelzalen geen notitie nemen van nummers, welke op banknoten vermeld staan. Hij ver telde mij, dat zij de spelers hun winst uitbe talen van de bedragen iie ze den zelfden dag ontvangen hebben en dus gaan de eventueel valsche of gestolen bankbiljetten meestal den zelfden dag nog aan de spelers terug. En wat doet iemand, die een valsch of als gestolen genoteerd staand bankbiljet uitgeeft als hij gesnapt wordt? Hij kan zeggen: Ik ontving het in de speelzaal, maar de man uit de speel zaal zal zeggen: Ik weet van niets. En wie bewijst dat de een of ander de waarheid spreekt? Ja, dat is zoo. Maar wat helpt dat ons? Het is bijna zeker, dat wij onze biljetten weer netjes terug" zouden krijgen als wij winnen 'en als wij verliezen, zijn wij ze kwijt en dat is niet de bedoeling. Mijn vader vertelde mij van twee mannen, die eenige bankbiljetten wenschten in te wis selen. Zij gingen naar een speelhuis in Swatow Zy wisselden hun banknoten in tegen fiches en gingen toen tegen elkaar spelen. De een werd. Doch dat NO AD zich daar ook voor leent kunnen we niet aannemen. Juliana krijgt weer een zwaren dobber, nu NAC op bezoek komt. De kampioenen zijn leelijk uit vorm, 'och veronderstellen we dat de thuisclub ditmaal zal winnen. BW ontving achter elkaar twee nederlagen, Limburgia komt nu naar Den Bosch, ee.i schoone gelegen heid dus op herstel. Willem II ontvangt Eind hoven en zal niet graag achterop willen komen. PSV krijgt een rustigen' Zondag, want Hel mond zal de leiders toch geen moeilijkheden bezorgen. Roermond ontvangt Longa, mis schien zit er een puntje in voor de thuisclub, doch Longa lijkt ons echter te veel in vorm gekomen, om ook maar één punt verlies te lyden. Afdeeling V. Velocitas ontmoet Veendam, we relftnen op de Groningers, dat zij de winst thuis nouden Ook GVAV zal van Heerenveen winnen, van zelf verrassingen voorbehouden. Be Quick krijgt het echter zwaarder, want Sneek is nu direct geen „makkie" We hebban zoo'n idee, dat er een verliespuntje inzit. De De vierde gegadigde Leeuwarden ontvangt HSC, ook dit is geen wedstrijd zonder pijn, hoewel we toch aannemen, dat de thuisclub zal winnen. Achilles zal de eerste overwinning kunnen behalen, want WW maakte ook geen sterken indruk. De Assenaren, hebben wel een overwinning noodig, want zy staan er lang niet rooskleurig voor. 2e klasse A. H.R.C. speelt dus weer niet. Zeeburgia ontvangt West Frisia; we vreezen voor de Enkhuizenaren dat de reis niet veel oplevert. ZFCAlcm. Victrix is voor de thuis club, want de Zaandammers zijn goed in vorm. Alkmaarsche Boys krijgt weer een kansje een puntje te verzamelen, nu VVZ komt. OSV stelt even te leur in de laatste wedstrijden, waarom we ze dan ook tegen AFC geen kans geven. 3e klasse A. Helder komt niet in 't veld. Zaandijk zal zich r.u weer herstellen, want Always Forward is een totale mislukking in deze afdeeling. In Krommenie gaat de derby GVOKVV, welke niet ver van een gelijk spel af zal zijn. Hollandia is zich aan 't herstellen en voor ZVV lijkt het ons dan ook- geen ge makkelijke opgave om -een overwinning uit Hoorn mede te nemen. St. George ontvangt Purmersteyn, misschien dat er een gelijk spelletje voor de Spierdijkers inzit. 4e klasse A. Bergen trekt naar Oudkarspel om DTS te bekampen. We kunnen moeilijk anders, dan een pverwmning voor de thuisclub voorspellen, dat zich hiermee dus aan den kop handhaaft. Slechts doordat BKC een wedstrijd meer gespeeld heeft, staat deze club bovenaan, de DTS-ers hebben echter 1 verliespunt minder. Ook BKC speelt thuis en hier is het Oudesluis, dat op bezoek komt. Oudesluis staat op de derde plaats en de eenige wed strijd, die zij verloor, was jinst tegen BKC. En de gedachte, dat een nederlaag haar voorloopig niet bij de leidende clubs brengt èn de gedachte revanche (e nemen voor de thuis geleden nederlaag zullen Oudesluis den moreelen steun geven alles op alles te zetten. BKC zal dan ook uit een ander vaatje moeten tappen dan tegen Wieringerwaard, wil zij de punten in den Polder houden. MFCSchagen zal o.i niet ver van een gelijk spel af zijn. MFC begon de compe titie uitstekend, maar de 2 laatste wedstrij- dx waren 2 nederlagen en Schagen, dat ook nog ongeslagen is, zal haar best doen hier een derde aan toe te voegen, om dan bij een nederlaag van Oudesluis, de derde plaats over te nemen. Succes zal op eigen veld wel de meerdere van Wieringerwaard blijken. Het is wel gebleken, dat W.W. dit jaar geen groote rol zal spelen, of zullen we nog eenige ver rasingen te zien krijgen? Ten «lotte wordt hier nog gespeeld Nieu we NiedorpWatervogels. Zal N.N. haar 5e nederlaag in successie moeten incassee- ren? De doelcijfers na 5 wedstrijden, 6 voor en 23 tegen, geven weinig hoop. Maandag hopen we ook den stand van 4 A op te nemen. Onderafdeeling Noord-Holland. I C. Deze afdeeling bestaat thans door het terugtrekken van Succes 2 en Watervogels 2 uit 7 clubs, zoodat elke week slechts 3 wedstrijden gespeeld kunnen worden. Alkmaar de leider van 1 C, gaat naar Petten, dat de derde plaats bezet. Wil Pet ten niet teveel achterop raken, dan zal ge wonnen moeten worden, maar we geloo ven niet, dat Alkmaar dit zal kunnen toe staan. Een kleine overwinning voor de Alkmaarders zal het resultaat wel zijn. OudorpSchoorl; ook een strijd tusschen clubs, die elkaar niet veel ontloopen. Oudorp beschikt over een goede, jonge ploeg en Schoorl, dat de tweede plaats be zet, zal de handen vol hebben. Ook Koedijk en Alcm. Victrix 4 zijn on geveer gelijkwaardig. Beide hebben 3 pun ten uit 5 wedstrijden. Mogelijk beslist ter reinvoordeel hier. Vrone is vrij. II E. Hollandia 4—Sporters 2, 10 uur; Hem 1 VCL 1; Horna—Flevo. II F. Winkel en BKC 2, no. 1 en 2, ontmoeten elkaar op het terrein van laatstgenoemde. Zal BKC laten zien, dat de nederlaag tegen Dirkshorn een misstap was? Een nieuwe nederlaag zou haar achterstand op de lei ders zoo vergrooten, dat het niet meer in te halen is. Geel ZwartWieringerwaard 2 is voor de thuisclub en DirkshornSucces 2 hoogst waarschijnlijk ook. Succes 2 heeft tot nog toe niet veel goeds laten zien en Dirkshorn op eigen terrein is niet voor de poes, dat ondervond BKC 2 verleden Zondag. III D. Schoorl 2Oudorp 2; Gr. Schermer Vrone 2; Alkmaar 3—-Koedijk 2, 10 uur. III E. N. Niedorp 2—VCL 2; MFC 3—Hauwert 10 uur; Strandvogels 2—Andijk 3; Sijbe- karspel 2Twisk 2; Winkel 2MOC 2. Nieuwe Niedorp 2 is dus van 2 F naar 3 E overgeplaatst. Het is ook wel gebleken, dat de tweede klas te sterk voor haar is. IV D Alkm. Boys 5Egmondia 2, 10 uur. IV E. We zullen hopen, dat BKC 3 de reis naar Winkel nu wel aanvaaidt en niet zoo doet als verleden week. Of ze zullen winnen is een andere zaak (12 uur). Ook Oudesluis 2 gaat naar Winkel om het 4e elftal te bekampen (10 uur). Ook Barsingerhorn is in deze afdeeling ingedeeld. Zij ontvangt 'St. Maartensvlot- brug. Callantsoog— Petten 2 zal wel voor de nog ongeslagen thuisclub zijn. ADSPIRANTEN Afd. J. Alkm. V. a—Alkm. Boys a, 10 uur, een spannende derby. Alcm. V. bBergen a, 11.15 uur; C.S.V. a—D.T.S. a, 12 uur. Afd. K. Alkmaar a—D.T.S. b. 12.30 uur; Alcm. V. cEgmondia a, 12.30 uur; Schoorl a—Vro ne a 12.30 uur. Afd. M M.F.C. a—Oudendijk a. 12 uur; M.O.C. a V.C.L. a; N. Niedorp aWinkel b, 12.30 uur. q Afd. N. Schagen a—B.K C. a, 11 uur. Aanvang der wedstrijden, indien niet an ders vermeld 2 uur. AFDEELING BIJZONDER VOETBAL Ia L.S.V.V,—VI.O.S.; A.F.C.H.S.V.; Bérdos E.S.V; Zeevogels—Limmen. Ila. Z.A.P.—V.Z.V.; Con Zelo—St. Victor; S. V.W.—L.S.V.V. 2; Hugo Boys—Hollandia. Aanvang der wedstrijden 2.30 uur. Rf*. 2e klasse A. Blauw Wit 3 Ajax 8 1> voor de Ajaxieden. KFC 2 ontvangt het zwakke WFG a, Koogers zullen winnen. als De Spartaan 3—Zeeburgia 2 is eveneens al OSV 2De Kennemers 2 een open stryo. Ras. 2e klasse B. De Meteoor 2—OWO 2; TOG 2—DWV 2; HFC 2-De Volewijckers 2, VSV 2-Volendam 2. Kobajasji in Japan aangekomen Kobajasji, die de leiding heeft van de Japansche delegatie te Ba tavia, is gisterenmiddag om 14 nur te Kobe (Japan) aangekomen voor het uitbrengen van een tusschen- tijds rapport over de vorderingen der onderhandelingen met Neder- landsch-Indië. De „Nisjiran Ma- roe", waarmede Kobajasji is aange komen, arriveerde in de haven met de vlag halfstok als teeken van rouw voor generaal-majoor Isji- moto, lid der Japansche delegatie, die dezer dagen in Indië is over leden. Naar oorlog? De veelgelezen „Nisji Nisji Sjimboen" publiceert op zijn voorpagina groot opge maakt, een bericht uit Sjanghai, waarin gezegd wordt, dat de Vereenigde Staten „de gevaren-zone" in het Verre Oosten binnen gaan tengevolge van de Bluffpolitiek" van Washington. Het artikel heeft in breedon kring de aandacht getrokken, aangezien het stoutmoediglijk beweert, dat de Ameri- kaansche diplomatieke militaire en econo mische maatregelen,- die in het Verre Oos ten zijn genomen, „buiten het stadium van intimidatie zijn getreden en rechtstreeks naar een oorlog rennen". Als aanwijzing voor de oorlogspolitiek der Vereenigde- Staten nodmt het telegram: 1. De evacuatie van Amerikaansche onderda nen uit het Verre Oosten, die uitgelegd kan worden als het voorspel van het op leggen v.an -een volledig handels-embargo tegen Japan.' 2 De evacuatievoorbereidin gen van het Vierde regiment Amerikaan sche mariniers, dat gelegerd is in Sjanghai en dat tegelijkertijd intensief wordt geoe fend. 3. De recente leening van 25 millioen dollar aan de Tsjoenkingregeering, waarin men een poging ziet om de Sovjet-Unie in het Engelsch-Amerikaanscbq kamp te trek ken door Tsjoenking in staat te stellen van de Sovjet wapentuig te koopen, waardoor de Sovjets weer in staat zouden worden ge steld tot den aankoop van machines. 4. Het. inrichten van een vooruitgeschoven basis voor een Aanval op Japan te Manila, waar groote hoeveelheden wapens, gecon signeerd aan Tsjoenking, worden vastge houden. Men gelooft dat de Vereenigde Staten zendingen wapens naar de Philip- pijnen, bestemd voor?de versterking dor defensie, geM.moufleerd hebben als mili taire leverantres voor Tsjoenking. Tusschen de 150 ea 170 Boeing bommenwerpers zijn thans geatationneerd op de Philippijnen. Deze vliegtuigen zijn in staat raids van Manilla .op Tokio ten uitvoer te loggen, ter wijl achtervolgingseskaders van de Selfrid- ge Hamilton vliegvelden worden gezonden naar de Philippijnon. 6. De Vereenigde Staten hebben zich aangesloten bij Enge land ten behoeve van een sabotage der be sprekingen te Batavia tusschen Japan en de Nederlandsch-Indische autoriteiten, ter wijl de Amerikaansche ambassadeur, Nel- son T. Johnson, tracht een Chineesch-Ame- riaansch hondgenootschap tot stand te brengen. Het telegram van de Nisji Nisji Sjimboen eipdigt met er .op te wijzen, dat thans twee derde gedeelte der Amerikaan- sehe vloot gelegen is in stations voor een aanval op Japan. Op vragen van een Amerikaansche cor- zette op rood en de ander op zwart. Zooals je ziet wonnen noch verloren zij een van beiden. Na een tijd gespeeld te hebben hielden zij op, wisselden hun fiches weer in en ont vingen goed geld in ruil voor de valsche banknoten. Op die manier zou het gaan, mom pelde Cray peinzend. Maar veronderstel dat wij, na een poos gespeeld te hebben, onze fiches ;nwisselden en onze eigen banknoten terug kregen? Het meisje schudde het ïoofd. Je zult je eigen banknoten niet terug krijgen, zei ze en legde daarna geduldig uit: Je moet een van de vijfhonderd pond biljetten inwisselen tegen fiches. Je vraagt tien fiches van vijftig ponu. Je weet dat ze die in de groote speelzalen vel hebben. Dan wissel je aan de speeltafel een van die vijftig pond fiches in voor tien van vijf. Je speelt en verliest, laten we zeggen tien pond. Dan stop je het spel, omdat je meent, dat je geen ge luk hebt. Je gaat naar de cassa en wisselt je fiches weer in. Men kan je nie. je vijfhonderd pond biljet terug geven omdat je... Tien pond verloren hebt, viel Cray in. Dat beteekent dan, dat ik voor elk vijfhon derd pondbiljet tien pond minder terug krijg. Dat behoeft niet het geval te zijn, wan neer ik fiches van vijf pond op zwart zet als j,, rood speelt, of omgekeerd. Dat is waar. Maar zooiets neemt t(jd. We kunnen hoogstens op één avond in twee verschillende speelzalen duizend pond op die manier inwisselen dat kost ons bijna een maand. Er rijn veel meer speelzalen dan twee, antwoordde Maya. En wij hebben niet zoo veel geld noodig, dat je alles moet inwisse len Neen, ook dat is waar. Als ik vijfdui zend pond goed geld heb, ben ik voor het be gin tevreden. Hij zag de kans welke hem hier geboden werd. Bovendien was hij van één ding abso luut zeker: het Kong To Jen syndicaat zou de politie piet in de zaak mengen. Als dat het geval was, hadden zy hem allang laten inreke ,ien, want rij wisten, waar hij was en dat hji het geld nog steeds onder zijn berus ting had. Nee, dat bericht ir die krant was alleen geplaatst om hem te waarschuwen, daarvan was hij zeker. Zij wilden hem slechts bang maken. Zij dachten hem gevangen te hebben, zooals de spin een vlieg vangt in zijn web. Zij wilden het geld waardeloos voor hem maken en zij zpuden hem ir ruil voor dat geld precies zooveel gtven als rij zelf wilden en daf zou maar heel weinig zijn. Maar zij kregen het niet Nog liever ver brandde hij de banknoten, dan dat hjj ze hen teruggaf! Zeker. Maya's plan had veel goeds, maar toch beviel het hem niet geheel en al. En toen kwam Williams hem weer in de gedachten. Williams had een afkeer van alles wat Chineesch was. Hy scheen een helder versland te hebben en hij scheen betrouw baar. Waarom zou htj WilUms niet in ver trouwen nemen en hem de geschiedenis ver tellen? Williams had hem verzocht dien avond met Maya bij hem te komen. Dat was een mooie gelegeneid. Drie zouden al weer meer weten dan twee, vooral waar die derde een clshman was, die een afkeer had van Chlneezen en goed op de hoogte was van hun streken. HOOFDSTUK LXVIII. Williams. De deur van Williams' huis, gelegen aan de Claes-Ave. ue op den hoek van de De Ruyterstraat, werd geopend door een aardig oingaleesch meisje, toen Cray en Maya dien avond iets over achten aanbelden. Het- meisje bracht hen naar een groote zitkamer waar verscheidene gezellige zitjes waren aangebracht met gemakkelijke rieten stoelen en kleine tafeltjes. Een oudt Javaan, met slechts één oog, bracht hen koffie en sigaretten en vertelde da*- zijn meester een oogenblik werd opgehou den door een bezoeker, die spoedig zou ver trekken. Een minuut of tien later verscheen Wil liams in zijn optreden veel verschil toonend met den Wiliams van den vor.gen dag. Of schoon vriendelijk en welwillend, was hij toch een klein beetje de officieele persoonlijkheid geweest. Thanj zag Cray in hem den roeke- loozen vrijbuiter, die hij in werkelijkheid was, een man, tintelend van temperament die hunkerde naar avonturen en emoties welk verlangen hij moest onderdrukken, omdat zijn loopbaan anders was uitgevallen dan hij had bedoeld. zÜn gasten uitbundig en begon onmiddellijk te praten over allerlei, zonder echter de kwestie van het huwelijk, waarover Cray hem den vorigen dag was komen spre- het hntüi te.rak.en' H'j vroeg hoe het hen in ni™ u,l "AmStercW' beyiel en of zij van wl» "°f nger in Arafura te blijven, e-nede „7'°° an£- dat wel om een zeer g-oede reden, antwoordde Cray, meteen respondent betreffende bovenstaand paginabericht van de dagbladen van jle[ Nisji Nisji Sjimboen concern, antwoordy, de Japansche woordvoerder met de weder, vraag :„Gelooft gij dat?' Toen de correg, pondent hier ontkennend op antwoordde zeide de -woordvoerder: „Ik ook niet", waar! aan hij toevoegde, dat de Japansche regee^ ring in dit tijdsgewricht kalm moest blij' ven en zich niet moest laten opwinden door sensationeele berichten. Ofschoon hij nief over officieele bevesti, gingen beschikte, deelde de Japansche woordvoerder mede, dat hij inlichtingen had ontvangen volgens welke nieuwe lee. ningsbesprekihgen gevoerd worden tu8. schen T. V. Socng, don president der bank van China en de autorteiten der Vereenig. de Staten. De marine-strategische positig Nippon. De Berliner Boersenzeitung publiceert een artikel van de hand van een Japanschen marinedeskundige over de marine-strategj. sche positie van Japan. In het artikel wordt eraan herinnerd, dat de Japansche regeering in 1936 de vlootac- coorden van-Washington met verlengd heeft, zoodat de Japansche vlootbouwpolj. tiek sedert dien aan geenerlei beperking meer is onderworpen. Hoewel geconstateerd moet worden, dat de Amerikaansch-Engel. sche beweringen over den Japanschen vloot bouw sterk overdreven zijn, spreekt het toch vanzelf, dat Japan van de herkregen vrijheid van handelen in verband met de eischen van het oogenblik ten .volle ge bruik heeft gemaakt. Tegenover het feit, dat Japan ook thans nog in kwantitatief opzicht de mindere ij van de Vereenigde Staten, staat een duide lijke zeestrategische meerderheid van Japan in het Groot-Aziatische gebied. De Oost- Aziatische eilandenboog van Sachalin tot de Golf van Tongking strekt zich als een beschermende muur uit rond het Groot- Oost-Aziatische belangengebied en Japan ten tijde in staat, van zijn steunpunt^ uit dit gebied te controleeren en te beveili gen. Nadat de Japansche weermacht de Chineesche kustlijn bezet heeft, nadaj voorts Hongkong militair geisoleerd en de kust van Indochina niet meer als vijandelijk steunpunt geldt, zijn alle Oostaziatische kustwateren een soort Japansche binnen zee geworden.. Veel moeilijker, zoo zegt de Japansche marinedeskundige verder, is de zeestrategi sche positie der Ver. Staten. Daar Japan niet voornemens is, de Ver. Staten aan te vallen, moet Amerika eventueel zijn tegen stander zelf opzoeken. Amerika heeft voor zulk een eventueel offensief steunpunten in den Stillen Oceaan ingericht, die ech'er slechts onvoldoende bescherming voor of fensieve acties vormen, wanneer men be denkt, dat tusschen Hawai en de Philippij- nen 4000 zeemijlen liggen, die onder voort durende Japansche flankbedreiging moeten worden afgelegd. Engeland is als gevolg aan den Europeeschen oorlog nauwelijks nog als ernstige tegenstander te beschouwen daar het Britsche Oost-Aziatische eskader door de versterking der in het Nabije Oos ten opereerende Britsche zeestrijdkrachten verder verzwakt is en overigons slechts uit middelftiatige en kleinere eenheden bestaat Een Engelsch-Amerikaansche poging echter, Japan door een blokkade van nabij ai te snijden van de Oostaziatische toevoerbron nen, zou door de Japansche marine in de kiem worden gesmoord. Japan vecht, even als Duitschland en Italië om zijn recht om te leven en in de eerste plaats de Japansche marine weet, zoo besluit de schrijver zijn uiteenzettingen, welke verantwoording daar mede op haar schouders rust. maar met de deur in huis vaiend. Je her innert je misschien, vervolgde hij, wat je mij gisteren vertelde over de Chineezen. Welnu, sinds ik je verliet heb ik zelf een staaltje van hun manier van werken onder vonden. Je bent toch niet zoo dom geweest om je ir, hun nesten te steken viel de ander ut Ja, dat ben ik juist wel. Het begon in Canton. Ik had daar een zaak met een ander samen. Ik kan niet alle bijzonderheden vertel len, dat zou te veel tijd in beslag nemen. Het eenige wat ik je vertellen, '-an is, dat ik 'n flink bedrag in banknoten ontvangen heb van een Chinees, -oor den verkoop van iets, dat zeker tien maal zooveel waard was als het bed ra? dat ik ontving. »k vertrouw je volkomen, maar toch kan ik niet in bijzonderheden tre den, omdat het niet alleen mijn zaak wa', maar ook die van anderen. Om Ko- t te ze moeten mij bespionneerd hebben Van het oogenblik dat ik het kantoor van dien Chi nees verliet, tot ,p het oogenblik dat ik in het „Amsterdam"-hotel afstapte. In elk ge' val, vanochtend wera er onder mijn deur een krant doorge'schoven, waarin een berichtje met blauw potlood was aangestreept. In dit berichtje stond, dat de Chinees, van wien ik de banknoten had ontvangen; was beroofd van een groote som, even groot al' hij mij had betaald. Een lijst met nummers van de gestolen biljetten was er bijgevoegd- zoomede een bericht, dat er een beloohihs zou worden uitgereikt aan dëngene, die de bankb'Tjetten terug bezorgde. -I Toen Cray zweeg barstte WililamS uit een hartelyken .ach. I Vergeef me, zei hij na een moment, ik kon 't met helpen. Dit is nu je reinste Chineezen-methode. Zie je niet in hoe ze 'e vast nebben? Het geld dat je van ze ontvan gen hebt is totaal vaardeloos voor je, je he»1 er niets aan. Zij zijn de eenigen die je bank noten kunnen inwisselen en ze zullen 9° wisselkoers berekenen, let maar op. Natuur lijk -llen ze niet openlijk met je spreken. zult naar hen toe gaan en je zult zeggen. kan u de banknoten terug bezorgen en..,.„ zullen zeggen: „Dat is heel prettig, we wil' u tien procent commissie betalen dat is mooi aanbod, vindt u niet Mr. Cray?",.2 f ongeveer zal het gaan... kerel wat ben ju in geloopen! (Wordt vervolod-)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10