Koekjes op de bon Motorlogger DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Algemeen Verduisteren 6.09 uur op mijngeloopen Een ei per persoon per week Breg man persoonsbewijs wordt ingevoerd Over strandgoed beslist de Duitsche Weermacht fceuze tusschen: Extra broodrantsoen voor de jeugd van 14 tot 21 jaar ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9071 Geldigheidsduur van vijf jaar Allerzielen op hei militaire graf aan den Grebbeberg Rouw in KATWIJK Vier of vijf dooden Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.41 uur Noteer dit nummer! No. 33, de LEERAAR M. O. Voetgangerslantaarns thans goedgekeurd heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) RANTSOEN BROOD OF RANT- SOEN GEBAK OP BROODKAART Een bloemkaart waarop koek of meel is te krijgen. OOK ONTBIJTKOEK VALT ER ONDER. Officieel wordt medegedeeld, dat met ingang van heden, 2 November een begin wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakkerijpro ducten, d.w.z. alle voor menschelijke consumptie geschikte artikelen, wel ke geheel of ten deele zijn gebak ken uit tarwemeel, roggemeel, rog gebloem, rijstemeel, rijstebloem, boekweitmeel of gruttemeel (ge mengd meel). Onder deze distribu tie vallen derhalve o.a. alle soor ten koek, alle soorten meel of bloem, bevattende koekjes, biscuits en wa fels, taart en gebakjes, beschuit, cake, alsmede alle soorten groot en klein korstgebak, zooals bijvoorbeeld boterletter en amandelbroodjes. Op de broodkaart, of op de bloem kaart. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de brood kaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart ge durende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bakkerijpro ducten. Dit rantsoen, kortheidshalve te noe men: „een rantsoen gebak", zal voor de ver schillende soorten bakkerijproducten ver schillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bon nen van hun broodkaart niet of moei lijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het tneel- rantsoen, dat tot dusverre eens per vier weken op een bon van het alge meen distributiebonboekje beschik- baar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koo pen van koek, koekjes, biscuits, ge bakjes enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrek ken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bon- Hen van het Algemeen Distributiebon- boekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „Bloemkaart". Bovendien is, ten einde den consument een Zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog be paald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koo- Pen van brood. Aflevering van meel of bloem °P de bonnen van de broodkaart blijft, even- nis tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaartcn, die door de distributie diensten worden uitgereikt zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2 genummrede bonnen enz. Voor elke periode Tan vier weken wordt een nummer van de bloemkaart —aangewezen voor het koopen Tan meel en bloem óf brood óf koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedurende de vier Toeken de beschikking over acht bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met eén bon van de broodkaart. Aangezien een bon van de broodkaart recht geeft op 109 gram brood of een rantsoen „gebak PT en dus één bon van de bloemkaart recht op od gram of een half rantsoen gebak. Voorts ge- Ten de acht bonnen van de bloemkaart te zamen recht op het koopen van één rant soen meel óf bloem, d.i. 280 gram. Elk dei- echt bonnen geeft derhalve recht op een dchtste rantsoen meel of bloem is 35 gram. Wat is een rantsoen? De minimum-hoe veelheden zijn voor de r'kelen als volgt vastgesteld: ...hen rantsoen „gebak" is voor koek (ont- lik kl minimum 1G0 gr.; voor speculaas y,.' Brd voor andere koekjes 200 gr.; voor '-cuits en wafels 00 gr.; voor beschuit 75 vTi; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; kn?r< Bcbakjes 600 gr.,; voor gevuld groot Re Bebak.(boterletter e.d.) 500 gr.; voor /klein korstgebak (amandelbroodjes 400 gr. Besparing komt de jeugd goede. ten Het invoeren van de distributie van bak kerijproducten houdt verband met de ge bleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode verkéeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bak kerijproducten te besparen hoeveel- Ultgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Dea Helder la de bakkerijen worden de voorbereidingen getroffen voor de naderende en naar iedereen Koopt, groote St. Nicolaas drukte Borstplaatjes bij honderdtallen in wording (Foto Pax-Holland) Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op boven staande lijst voorkomen, geldt, dat een rantsoen is gelijk aan een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt Zoo zal b.v. in een restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram blotem is ver werk, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden inge leverd. Bon 12 en dan bon 13. De thans loópende, mét „12" gemerkte bon van de broodkaart kwelke tot en met Dins dag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gcram rogge brood of 100 gram ander brood tevens des gewenscht recht op een rantsoen „gebak" (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koo pen van 125 gram roggebrood of 100 gram andere brood of 1 rantsoen „gebak" (zie bo ven). De op 10 November nog niet inge leverde bonnen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden gebruikt. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van twee dagen nog zeven dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun gel digheidsduur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 November tot en met 1 December geeft voorts elke der met „1" genummerde bonnen van de Bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf een half rantsoen „gebak" (zie bo ven) of 35 gram meel of bloem (dat is tar webloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Onder den naam van persoonsbewijs en algemeen identiteitsbewijs tevens bewijs van opneming in het bevolkingsregister worden ingevoerd van rijkswege uit te geven persoonsbewijzen in drie soorten en wel voor Nederlanders, voor Nederlandsche onderda nen en voor vreemdelingen. Ieder, die volgens de wet moet zijn inge schreven in een der bevolkingsregisters van het bezette Nederlandsche gebied en den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, moet steeds een te zijnen name gesteld geldig per soonsbewijs bij zich dragen. De geldigheidsduur der uit te reiken per soonsbewijzen is vijf jaar, te rekenen van de dagteekening der afgifte. Bij de aangifte van overlijden moet tevens het identiteitsbewijs van den overledene wor den ingeleverd, terwijl bij - ermissing of ont vreemding van het persoonsbewijs daarvan onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den burgemeester van zijn woonplaats. Voor elk uit te reiken persoonsbewijs wordt een recht geheven van een gulden, van welk bedrag vijftig cent komt ten bate van 's Bijks kas en vijftig cent ten bate van de ge meentekas. In geval van min- of onvermogen kan de burgemeester dit bedrag tot de helft vermin deren of kostelooze uitreiking toestaan. Het tijdstip, waarop ieder in het bezit moet zijn van het nieuwe persoonsbewijs, zal na der worden bekend gemaakt. Nieuwe verordening uitgevaar digd. Spoedige aangifte verplicht Een nieuwe verordering betreffende in beslagneming van strandgoed is uitgevaar digd. Ieder die strandgoed, dat nog niet is vrij gegeven, onder zich krijgt, moet zulks bin nen zes uur aan den bevoegden grenswacht post (Grenzaufsichtsstelle) van den grens- bewakingsdienst der Duitsche douane (Zoll- grenzschutz) mededeelen. Waar zulk een bevoegde grenswachtpost ontbreekt, ge schiedt de mededeeling aan de plaatselijk bevoegde „ortskommandantur". Op zijn order kan de bevoegde grenswacht post strandgoed in beslag nemen, indien dit hem in het belang der Duitsche weer macht noodig voorkomt. Heeft een strand vonder het in beslag te nemen goed onder zijn beheer, dan geschiedt de inbeslagne- heid meel en bloem zal worden be steed voor het verstrekken van een extra-broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stam kaart van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waar op van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koopen van koek jes e.d. (Foto Pax-Holland) OnvQorzichtigheid de oorzaak. Eergisteren is een Katwijksche mo torlogger. de K.W. 55, op een mijn geloopen, waarbij de bemanning, be staande uit vier of viji koppen, het leven verloor. Het ongeval is te wij ten aan het feit, dat de schipper, hoewel van de aanwezigheid van het mijnveld op de hoogte, zoo on voorzichtig was, zich in de gevaar lijke zóne te begeven. De ramp werd gezien door de bemanning van den Scheveningschen logger Sch. 69, die in de nabijheid vischte, doch alle po gingen die in het werk werden gesteld om opvarende van de K.W. 55 te redden bleven zonder resultaat. Wij spraken gistermorgen aan boord van zijn schip, dat weer gereed lag om uit te varen, schipper D. Pronk van de Sch. 69, die in eenvoudige woorden het relaas deed van deze ramp. Schipper Pronk vertelde, dat zij gistermiddag om ongeveer 12 u. 40 doende waren het vischtuig uit te zetten, toen op een afstand van ongeveer 400 meter de K.W. 55 in een mijnenveld terechtkwam. Ontzettende explosie. De bemanning van de K.W. was beneden- deks. Het schip had de boei gepasseerd, waardoor het mijnenveld wordt aangege ven. Dadelijk daarop weerklonk een ontzet tende explosie. De voormast en het zeil als mede de achtermast van de K.W. 55 vlogen in de lucht terwijl het schip totaal werd vernield. Onmiddellijk sneed de bemanning van de Sch. 69 het vischtuig af om. indien mogelijk, hulp te bieden. Dit kon echter niet meer baten. In anderhalve minuut was alles gebeurd en was op de plaats des on- heils niets meer te zien. Slechts een groote olievlek getuigde van de ramp, die hier was geschied. De bemanning van de Sch. 69 stelde alles in het werk om nog te redden wat er te redden was. Ruim anderhalf uur bleef zij zoeken, zonder acht te slaan op het gevaar, dat zij hierbij zelf liep. Van de pogingen om een sloep uit te zetten moest worden afgezien in verband met de ruwe zee. Twee maal kwam de Sch. 69 nog terug op de plaats van de ramp. doch alles was tever geefs, van de bemanning van de veronge lukte K.W. 55 werd niets meer gevonden. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de K.W. 55 waarvan schipper was G. Guit uit Katwijk aan Zee. eerst een week geleden begon deel te nemen aan de visscherij. Een lid van de bemanning, dat eenige dagen ge leden tengevolge van een ongeval in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft het hier aan te danken, dat ook hij niet het slacht, offer is geworden van deze ramp. ming door dezen daarvan keifnis te geven. Het in beslag genoriien strandgoed moet ter beschikking worden gesteld van den naastbijzijnden Duitschen marinehavencom mandant. Deze beslist over de uiteindelijk aart het goed te geven bestemming. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met het bepaalde, wordt met geldboete van ten hoogste tienduizend gul den, met hechtenis of met gevangenisstraf (Duitsch strafrecht) gestraft, De geldboete kan ook naast een vrijheidsstraf worden op gelegd. Distributie gaat Maandag in. Heden en morgen geen verkoop. GENUMMERDE EIEREN AL NAAR DE KLASSE. Ofiiciëel wordt medegedeeld, dat met ingang van Maandag 4 Novem ber een begin zal worden gemaakt met de distributie van eieren, het geen beteekent, dat de verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kip pen- en eendeneieren, in oi uit de schaal, versch zoowel als geconser veerd. Het ransoen zal voorshands één ei per persoon per week-bedra- gen. Op heden Zaterdag 2 en morgen Zondag 3 November is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributieperio de, welke loopt van Maandag 4 November tot en met Zondag 17 No vember a.s. zal nader een bon van het algemeen distributiebonboekje worden aangewezen ter verkrijging van één ei. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen eie ren, zullen hiertoe op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten bonnen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zul len voor de eieren, welke afzonderlijk wor den verstrekt 'dus b.v. gekookte of ge bakken eieren bonnen dienen af te ge ven. Voor e.en toewijzing voor de eieren, welke de hotels, restaurants e.d. in de maal tijden verwerken, dienen deze instellingen zich op nader te bepalen dagen 1e wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen toewij zingen ontvangen volgens een afzonderlijke regeling. De directies van deze instellin gen kunnen zich daartoe wenden tot de plaat sclijke distributiediensten. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN. De maximumprijzen waarvoor de winke lier eieren mag verkoopen aan den consu ment zijn thans als volgt vastgesteld: A. versche eieren: klasse 1: 8 cent per stuk: klasse 2: 7V2 cent per stuk.; tabak om heel den dag te rooken! Heerlijk van smaak en geur. Fluweel-zacht door het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe. No. 33 maakt van rookers pijprookers 15 cent per half ons Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 klasse 3: 7 cent per stuk; klasse 4: 6V2 cent per stuk; klasse 5: 6 cent per stuk; klasse 6: 5V2 cent per stuk. B. Kalkeieren: 5V2 cent per stuk. Ten einde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klasse de eieren behooren en welken prijs derhalve door den winkelier of handelaar mag worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers 1 tot 6. overeenkomende met bovenstaande klassen, worden voorzien. Voor den handel vrijgegeven. Naar verluidt zijn thans de eerste voet gangers- en hangiantaarns officieel voor het gebruik van het publiek goedgekeurd. De voetgangers- ofte wel zaklantaarns welke thans in den handel verkrijgbaar zullen wor den gesteld, zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij wel naar beneden, doch niet naar boven licht geven. Dit geschiedt door een kogel contact, dat zoo werkt, dat het licht uitgaat als men de lamp naar boven houdt. De hangiantaarns. aldus de Tel., die even eens voor het gebruik door voetgangers goedgekeurd zijn. worden aan een jasknoop vastgemaakt. Deze hangiantaarns zijn zoo danig gemaakt, dat zij uitsluitend licht wer pen voor de voeten van de voetgangers. Deze lampen worden resp. als I.L.B. 202 voor de voetgangerslantaarns en als I.L.B. 201 voor de hangiantaarns in den handel gebracht

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1