Nieuwe distributiebonnen Houding van Turkije nog niet bepaald SALONIKI gebombardeerd Sago en aardappelmeel op de boa We worden langer! Opmarsch in twee richtingen Geen Russische vliegtuigen naar Griekenland Taal der beenen spreekt boekdeelen TEGEN WAARDELOOZE WASCHMIDDELEN DURE BORRELS Tc water gereden en omgekomen Von Papen met spoed op weg naar Berlijn Amsterdamscbe effectenbeurs Beperking mo'estverzekerings* maatschappijen R K* kerk en de N.S.B. Moskou ontkent provinciale en gem. leeningen. industieele ondernemingen. Buitenland. bank- en cred.-inst. Binnenland. industrieele ondernemingen. Binnenland. petroleumondernemingen. scheepvaart maatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Necferlandsch clearinginstituut De ontruiming van Nanning door de Japanneezefl OOK HAVERBLOEM, GORTMOUT EN UIT AARDAPPELMEEL BEREIDE VLOKKEN IN DE DISTRIBUTIE OP GENOMEN. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- echerij. deelt het volgende mede betreffen de de distributie van: Rijst. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 No vember tot en met Vrijdag 29 November a.s., geeft de met „82" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) Gruttenmecl zal n.L niet meer op den bon voor tarwebloem, maar in den vervolge op den bon voor rijst verkrijgbaar zijn. Havermout. Met betrekking tot havermout, havervlok ken, gort en grutten is een wijziging in de distributie gebracht. Deze producten zullen niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt verklaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewezen, die elk acht weken geldig zul len zijn. Voorts zullen in den vervolge haver bloem, gortmout en uit aardappel meel bereide vlokken" welke bestemd zijn voor menschelijke consumptie, slechts tegen afgifte van een bon ge kocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 No vember tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft de met 83" genummerde bon van het algemeen distributiebonbockje recht op het koopen van 250 gram havermout of haver vlokken of haverbloem of aardappelmeelvlok- Ke.n of gort of gortmout of grutten. De met „88" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December uitsluitend recht óp 't koopen van 250 gram gort óf gort meel of grutten. De met „88" genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, haverbloem of aardappelmeelvlokken. De détaillisten zullen in verband met het voorgaande een voorschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ontvangen. Deze toewijzingen zullen worden berekend naar het aantal ingeleverde bonnen, welke voor havermout zijn aangewezen. Vermicelli. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft voorts de met „98" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram ver micelli of marcaroni of spaghetti. Maizena. Ook alle soorten sago en aardap pelmeel zullen in den vervolge uit sluitend tegen de aigiite van een bon gekocht kunnen worden. De met „93" genummerde bon van het algemeen distributiebonbockje geeft gedu rende het tijdvak van 2 November tot ep met 27 December a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sa go of aardappelmeel, dan wel een hoeveel heid puddingpoeder of puddingssauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveel heid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op geves tigd, dat in de vervolge alle soor ten puddingpoeders, dus ook de met behulp van aardappelzetmeel be reide puddingpoeders onder de dis tributie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Alle „zeep zonder bon" niet bruik baar. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling, den verkoop van zeep- vervangende fabrikaten aan bepaalde voorwaarden te binden. Binnenkort zullen de vervaardigers van wasch- en reinigingsmiddelen een opgaaf moeten verstrekken van de samen stelling, doeleinden, bruikbaarheid en prijs van hun producten: hiervan zal het afhangen of zij al dan niet een vergunning krijgen. Het ligt voor de hand, dat de vele aankon digingen van „zeep zonder bon", die men tegenwoordig ziet, aan dezen maatregel niet vreemd zijn. Men wil de huisvrouw bescher men tegen waardelooze surrogaten. Maar- vóór alles wil men er voor zorgen, dat de bij de consumenten aanwezige textielgoederen zoo lang mogelijk meegaan, hetgeen een con trole noodig maakt op waschprocédé's, die de slijtage zouden kunnen bespoedigen. In dronkenschap den Führer van het Duitsche rijk beleedigd Als de drank is in den man, is de wijs heid in de kan! Het Landesgericht te 's-Gravenhage heeft enkele personen veroordeeld, die in dron kenschap het Duitsche rijk en den Führer hebben beleedigd. Volgens de Duitsche wet geldt dronkenschap niet als verzachtende omstandigheid, en wordt men gestraft voor het feit zich in een zoodanigen toestand te brengen, dat men niet meer weet wat men doet of zegt. Het aantal geconsumeerde borrels van de verdachten varieerde van tien tot twintig. Straffen werden uitgedeeld Van vier tot tien maanden gevangenisstraf. ONZE MANNEN TEN MINSTE. Het is een merkwaardig feit. waarop ook hier wel eens de aandacht man- worden ge vestigd. dat de gemiddelde Nederlander niet alleen ouder, maar ook voortdurend groo- ter, d.w.z. langer wordt. Nu raken de gege vens. waarover wij 'het hebben, zegt de H.P., wel uitsluitend de mannelijke Nederlanders, omdat deze geregeld gemeten werden bij de keuring voor den militairen dienst. De toenemende lengte van den mannelijkcn Nederlander dateert reeds van het midden der vorige eeuw. Vóór ons liggen gegevens, die ongeveer een kwarteeuw geleden wer den gepubliceerd, en daaruit zien we, dat van 1805 tot 1915, dus gedurende een halve eeuw, het aantal lo'elingen. dat berieden de minimüm-maat was. 1.55 meter, daaide van 106 tot 20 per 1000, terwijl het aantal dat boven de 1.75 nieter kwam. steeg van 210 tot 403. Men ziet: een aanmerkelijk ver schil. Het was zelfs zoo frappant, dat een op dit terrein zeer bekend hoogleeraar in ebt Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde als zijn meening te kennen gaf, dat het toppunt der ontwikkeling was bereikt. Dit is, blijkens jde nu bekend geworden gegevens, niet ge heel juist gebleken; het verschijn;,el is blij ven aanhoüden. Van 1863 tot 1925 steeg de gemiddelde lengte van 164.1 c.m. tot 170.88 c.m. En terwijl in 1925 van de voor de keu ringsraden verschenen 19-jarigen 57% lan ger was dan 170 cm., was dit percentage in 1936 toegenomen tot 67%. Men ziet, dat het langer worden aanhoudt. Men heeft voor dit verschijnsel (dat zich niet alleen in ons land .voordoet) verschillende verklaringen gegeven, maar de meesten zoeken de oorzaak er van in het steeds verbeteren van de socia le en hygiënische toestanden. Vast staat in ieder geval: onze mannen worden langer. En... wie meet onze vrouwen? Dienstbode verdronken Gisteravond omstreeks half negen ver liet de 36-jarige mej. G van N. uit Bolsward het hotel van den heer F. H. P. te Sneek, waar zij als dienstbode werkzaam is. Daar het meermalen voorkwam, dat zij den nacht bij familie doorbracht, wekte het geen ver wondering, dat zij dezen nacht niet terug keerde. Toen zij gistermorgen niet verscheen, werd de politie gewaarschuwd. Uit het on derzoek bleek, dat de dienstbode niet bij haar familie was aangekomen. De politie dregde daarop het water langs den weg, welke de vermiste vermoedelijk had ge volgd, af en bij de bocht van het hooi blok en de Harinxmakade haalde zij de fiets van mej. van N. uit het water op. Het stoffelijk overschot van de dienst bode is in den loop van den dag gevonden. Verscheidene andere personen zijn te water geraakt, doch konden gered worden. De telefonische verbinding tusschen Ber lijn en Athene is naar United Press meldt verbroken. Ofschoon de Duitsch-Grieksche betrekkin gen onduidelijk en delicaat zijn, werden de ze toch van de zijde van het Duitsche ge zantschap bevredigend genoemd, al zeide men, dat de situatie zich nog niet heeft ge consolideerd. De Grieksche regeering en de politie-organen doen al het mogelijke in cidenten te vermijden, welke tot moeilijkhe den met Duitschland zouden kunen leiden. Een woordvoerder van het Duitsche ge zantschap verklaarde, dat Duitschland geen strijd met Griekenland heeft. Hij uit te de meening, dat de mogelijkheid bestaat van een voortbestaan der vriendschappelij ke betrekkingen tusschen de twee landen al keurt Duitschland de Italiaansche actie goed. De Italiaansche oorlog tegen Grieken land was volgens deze verklaring in hoofd zaak tegen den gemeenschappelijken J Engeland gericht. toe De woordvoerder voegde hier n»og dat blijkbaar voorloopig nietde bedoel k bestond de gezanten uit Berlijn en terug te roepen. Te Istanboel verwacht men met spanning de verklaring, die de Turksche president heden bij de opening van het parlement za afleggen. In gewoonlijk goed mgelicnie kringen neemt men aan, dat de president bekend zal maken, dat Turkije „niet-ooi log voerend" zal blijven, zoolang zijn eigen be langen niet worden bedreigd. De Duitsche ambassadeur in Ankara, von Papen, is. zooals wij gisteren reeds bericht ten. vergezeld van een belangrijk lid ian De Duitsche ambassade, op weg naar Ber lijn, Donderdag in Boekarest aangekomen. Het was de bedoeling, dat de gezant reeds gisteren per vliegtuig naar de Duitscne hoofdstad zou doorreizen. De Boekarester bladen wijden aan de aan komst van von Papen groote aandacht, van bevoegde zijde wordt verklaard, dat von Papen oorspronkelijk reeds van Constanza per vliegtuig naar Berlijn wilde reizen, maar dat het slechte weer zijn plannen zou hebben gewijzigd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Paal en perk gesteld aan het op richten van onderlinge maat schappijen. KAP WORDT VAN HET KOREN GESCHEIDEN. Bij besluit van den secretaris-gene raai van het departement van finan ciën is het met ingang van heden verboden zonder diens goedkeuring een organisatie in het leven te roe pen, welke zich, onder welke bena ming of in welken vorm ook, ten doel stelt de wederkeerige verzekering der deelgenooten tegen eenigerlei vorm van molestschade. Van de op het oogenblik bestaande, op on- derlingen grondslag werkzame molest-ver- zekeringsorganisaties, mo^t binnen twee we ken bij aangeteekend schrijven opgave wor den gedaan aan den secretaris-generaal van het departement van financiën, onder mede zending harer statuten en reglementen. Tot aanmelding zijn verplicht degenen, die de feitelijke leinding der organisatie uitoefe nen. Zij zijn op het daartoe door of vanwege den secretaris-generaal van het departement van financiën gedaan verzoek verplicht alle verdere inlichtingen te verstrekken en onder zoek te gedoogen. De secretaris-generaal van het depar tement van financiën kan nadere re gelen stellen voor de uitoefening van het bedrijf der op onderlingen grond slag werkzame molest-verzekerings- organisaties. Hij kan de liquidatie of de fusie van bestaande organisaties gelasten en de daarvoor noodzake lijke voorschriften uitvaardigen. Overtreding van het krc.chtens dit besluit bepaalde wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Kerkelijke begrafenis van N.S. B.er officieel nog een „vergis sing", VERHOUDING NOG NIET VERANDERD. Blijkens een bericht in „Volk en Vader land" is aan den groepsleider van de N.S. De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat de Sperwer-groep van het escadrille „Disperata" een hevigen aanval heft ondernomen op Saloniki. Meer dan zestig ton ontplofbare stof fen werd op militaire en vlootobjec- ten uitgeworpen met duidelijk suc ces. Eenige in de haven liggende oor logsschepen en een koopvaardijschip werden getroffen. In het versterkte gebied werden opslag plaatsen, tankinstallaties en kazernes ge bombardeerd, waardoor een groot aantal branden zijn ontstaan en zichtbare verwoes tingen werden aangericht Boven den uitgang van de haven kwamen Italiaansche bommen werpers in gevecht met vijandelijke jacht vliegtuigen Een Italiaansch toestel werd door mitrailleurvuur in den linkervleugel getrof fen, doch bleef zich tegen de verdere aanval len 'verdedigen. Na de tusschenkomst van een Italiaansch jachtvliegtuig, dat de forma tie bommenwerpers begeleide, werden de vij andelijke vliegtuigen verslagen. Een toestel werd neergeschoten, een ander nam de vlucht, een - lange rookpluim achter zich latende. Overige verdwenen snel. Alle Ita liaansche toestellen, ook het door mitrail leurvuur getroffen toestel, zijn op hun ba sis teruggekeerd. De gebombardeerde doelen zijn volkomen vernield. Volgens de laatste berichten uit Ar- girocastro zoo verneemt United Press hebben de Italianen hun opmarsch in Griekenland aan alle fronten versneld, daar 't weer, voor het eerst sinds het conflict uitbrak, verbeterd is. Aan alle grensplaatsen bij het Presba.-meer, zoo verneemt de Joe goslavische „Politica", hoort men het gebulder der zware artillerei. Het bericht doet daar de ronde, dat de Italianen eenige Grieksche havens tegenover het eiland Korfoe bezet hebben. Uit een communiqué van het Itali aansche hoofdkartier blijkt, dat de opmarsch der Italiaansche colonnes in twee richtingen geschiedt: van het gebied van Argiocastro (Zuid west Albanië! naar Janina en van Korcha (Zuidoost-Albanië), naar Florina (ten Zuiden van de Joego slavische grens). Van Janina, dat op ongeveer 40 K.M. van de GriekschAlbaneesche grens ligt. 'eiden wegen in de richting van Athene, terwijl van Florina een 150 K.M. lange weg na«r Saloniki gaat. De Italianen maken hij hun opmarsch hoofdzakelijk "-ehniik van tweewielige voer tuigen. o.a. rijwielen en mét marhineeewe ren uitgeruste motorrijwielen. De infanterie wordt "wsteund door vuur der artillerie en door vliegtuigen, die de viiandeliike «tellin "en bomhardeeren Zoodra de onrui.-1-eude 'roenen ergens nieuwe ste'ingen betrok ken hebben, wordt het zware geschut met muildieren aangevoerd, B. te Nieuwenhagen (Limburg), den heer W. Hofman, die in den nacht van lb opit October onverwachts overleed, de kerke.ijKe begrafenis toegestaan. Op 19 October ver trok de lijkstoet naar de parochiekerk, waar tijdens de H. Mis van Requiem vier man der W. A. om de lijkbaar stonden In den rouwstoet liepen afdeelingen van de Ps.J.o., gevolgd door leden van de W.A. en een vertegenwoordiger der Duitsche S.A. Het blad „hoopt hierin het teeken Je kun nen zien, dat de kerk op het oogenblik de vrije wilsvorming van den staatsbuk niet meer aan banden wil leggen". Het ver moedt, dat de door den pastoor gegeven toestemming in overleg met Roermond werd verkregen en stelt in verband hiermede de vraag of niet meer gehandhaafd wordt het verbod van 2 Mei 1936 em 16 Maart 1939, dat aan katholieken, van wie bekend is. dat zij de beweging van het nationaal-socialisme in belangrijke mate steun verleenen, de H.H.' Sacrementen en ook de kerkelijke be grafenis weigert. - Bij informatie te Roermond is aan de Tel. van gezaghebbende zijde evenwel verklaard, dat men ons hieromtrent nog geen nadere inlichtingen kon geven en dat er mogelijk een vergissing in het spel is. Het verbod van 1936 en 1939, zoo verzekerde men ons, blijft in ieder geval van kracht en is niet opge heven. Het Reuterbureau heeft een in het Ameri- kaansche dagblad verschenen bericht ver spreid, waarin gezegd wordt, dat in de laatste dagen in Griekenland 120 of 150 mili taire vliegtuigen uit de Sovjet Unie zijn aangekomen. Het Sovjet Russische persagentschap Tass is gemachtigd te verklaren, dat dit Reuter- bericht berust op fantasie van den schrijver een op geen enkele wijze met de werkelijk beid overeenstemt. ft RARE STUDIES VAN AMERI- KAANSCHE ONDERZOEKER. De New-Yorksche arts en psycholoog Dr. Patrick Hilliard, die bekend werd door een „wetenschappelijken arbeid" op dit ge bied schijnt een bijzonder benijdenswaar dige vorscher te zijn, zegt de Znl. Hij be weert, de beenen van ongeveer honderddui zend vrouwen en meisjes gedurende twaalf jaar te hebben gade geslagen, om uit hun vorm het karakter der bezitsters te kun nen afleiden. Men moet, zoo verklaart de psycholoog, zeer ernstig, de „taal der bee nen" verstaan, om daaruit het karakter eener vrouw te kunnen beoordeelen. Want de vorm der beenen verraadt ontegenzeg gelijk de deugden en ondeugden eener vrouw". Hier volgt nu in korte samenvatting de resultaten van Dr. Hilliard: slanke, schoo- ne beenen kenschetsen de bezitster als een rustelóoze, nerveuze, maar toch zelfbe wuste en betrouwbare vrouw, die niet al te veel hart bezit, en nooit onder een min derwaardigheidsgevoel te lijden heeft, maar ook nauwelijks bereid.is, offers te brengen. Dames met plompe beenen zijn voorko mend, huiselijk of ook vriendinnen der na tuur en van de sport. Het gelijkmatig smal le been zonder specialen vorm verraadt een effen temperament en 'n zekere dosis ver stand, terwijl het aan de andere zijde op al te grooto terughouding wijst. Zeer on gunstig beoordeelt de Amerikaan de be treurenswaardige vrouwen, die gelijkmatig dikke beenen hebben, want op grond zijner ondervindingen noemt hij ze loslippig ouderwetsch, onverzoenlijk en met kom- plexen behept. Vrouwen, die buitengewoon korte beenen hebben, zouden kijflustig en gierig zijn maar daartegenover een groote liefde hebben voor kinderen en dieren. Sterk gemodelleerde kuiten wijzen op bij- de-hand-zijn, energie en ondernemingslust terwijl de bezitsters van o-beenen kunnen offerzin f°er,heid van harte en offeizin, op bijzondere bescheidenheid en onverbreekbare trouw aan een idee Ook ebeVnTnT-« df>- be(>non naar binnen, dus x-beenen, zijn niet vergeten. Zij verraden een bijzondere geschikheid voor den hu- «nsoknvaHin:taat" ,,afta,li*e^1» lè- hankeliii hnia' Reriaard aan n groote aan- ZooV nu ivto. °n kekoorUikheid vnn Roest. v aar uit, heeren der schepping! Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m/v.) 4 V-K. L.K. 100% 95 11/16-95% 100% lOfRj,9'3^ 86 11/16-86% «K 81% 8134 39-37% 383,4-36 76 85 76 A'dam '37 I 3% %'Vr 87% 's Grav. '37 I 3% N -Hol). '38 3 N-HolL '38 II (3%) 3 85% - R'dam '37 I. III 3% 85% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veeiviam 3% 92 92 Farbenind. I. G. 7 113 118 Gelsenk. Bergw. 5 65 66 Koloniale Bank A 165% 166 Ned. Ind. Handelsb. A 1243% 126% ...j TT...,., A 10^ 108 Ned. Handel Mij. c. v. A 105 AANDEELEN. A.K.U. 125-120% 124%'-1228/. Calvé Delft c.v. A. 88 Centr. Suiker Mij. 177 179 Fokker g. A. 185 189 Lever Bros en Unilever cv;A135-130 134%-13«' Ned. Ford 325 Philips G B.v.A. 199-195% 198-203 Philips pref. A 142 144 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 27%-26% 27 15/16-28%' Am. Sm. en Ref. c.A. 44% 46% Beth. Steel c.v. A 80%-79% 83%-84% Gen. Motors c.v. A. 49 15/16 50% Kennecot Copper c.v. A. 34%-35 5/16 36-365/8' North. Am. Aviation c.v.A. 18 193% Rep. Steel c.v. A. 23%-22% 23 15/16-24% U. S. Steel c.v. A. 66-64% 67-69% Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 220% 230 Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 251-245 252-257 115/16-11% 12-11% 10 7/16-10% 10%-H Holland-Amerika lijn A 105-104 104-106 Java-China-Japan lijn A. 128-129 131-134 Kon. Ned. Sioomb. Mij. nat. bez. v. A. 143-145 145%-14« Kon. Paketvaart A. 205 208 Ned. -Scheepv. Unie A. 152%-158 153-155 Rott. Llovd A. 124%-125% 127-128 Stoomv. Mij. Nederland A. 128-129 130%-132 H.V.A. 422-419 425%- Javasche Cultuur 234 236 N.I.S.U. 235 238 Ver. Vorstenl. Cult. 120%-117~ 1193%-11^ Re!? P,a,avia Mij- 155-157 161-165 Deli Mi|. c. v. A. 219-221 220-226 Senembah 176.177 174.176 Amsterd. Rubber 230-227 234-2.19)1 Bandar Rubber Mij. A. 162% 164-165 Deli Batavia Mij. A. 171-1733% 175-179 Koersen voor stortingen op 2 November '491 Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42» isjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54 De .Tapansche strijdkrachten, die Naiinin?» de vroegere hoofdstad van de provin«« Kwangsi, vrijwillig hebben ontruimd, l16» ben hun terugtocht voltooid „naar het va» e voren aangegeven punt" aldus heeft hoofdkwartier van het .Tapansche expe»1' ueleger in Zuid-China medegedeeld. H Chineesche troepen, die „klaarblijkelijk ot hrpKpn" van de .Tapansche bewefl»* op ^8 October. begonnen eerst op 30 Octo op te rukken, aldus bet communiqué. Jock< ✓V, wiuua in i UUIIIII1U1I Uiineescne voorhoede bereikte de •Juc,4":„h AA TTfrl II-t V Cl rSC tuS' eerst op 31 October „zoodat zij een mar afstand van verscheidene dagen lieten schen zichzelf en onze troepen." Kleine Chineesche verkenningsa'd»» gen volvoerden echter „aarzelend" VC1 )nl. nmgen in het voorterrein, aldus het co muniqué. Uit liet voorafgaande is duidelijk, dat ontruiminR ,die op ons eigen initi^D 0(j utgevoerd, den vijand verrast heeft voegt het communiqué aan deze nicd lingen toe.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2