KRUSCHEN Boeven en burgers Voor hen die vielen... Abonneert U op dit blad THEE- of KOFFIE gebrek Mede-burgers Kunt U geen belasting betalen? De „gestolen" fiets die niet gestolen bleek Geen voetbal meer in Den Helder? 2),eucee£ ui Sleüetv en fxtntaiiëen ff Zaterdag 2 November 1940 Tweede Blad als puinschuimers Diefstal in Goudsmids winkel Vreemd geval van „rijwieldiefstal" Rheumatische pijnen Controleur voor de Brandstoffen' commissie benoemd V olksbrandblusschers Burgerlijke Stand Den Helder Sur ro gaat-Extract L. MiEDEMA, Spoorstraat 87 £tadó,n,ieuiu.4 ff Zelfs nu kan men z'n handen niet thuishouden. Nu bij het laatste bombardement ook weer tal van zaken getroffen zijn, is het treurig, dat blijkt, dat er ook nu nog elementen ge vonden worden, die zich niet kunnen beheer- gchen en een poging ondernemen uit de puin- jioopen voorwerpen te halen, die van hun gading zijn. Het is wel met de meeste klem dat wij protesteeren tegen een dergelijke handelwijze, gen handelwijze, die men niet anders dan misda Jc kan noemen en aie men alleen kan verwachten van hen, die volstrekt zonder «enig medegevoel voor de misère van anderen bestaan. Eet wegnemen van artikelen uit een ineengestort winkelbedrijf aan de Sluis- dykstraat geschiedde dezer dagen. *"auwe- lyks daagde de dag, of omwonenden, die toevallig voor het raam stonden, zagen enkele personen die zich beijverden met het weghalen van kleinere en grooter voor werpen. Alles verdween in de tasch en ongetwijfeld zou er nog heel wat van waarde zijn meegenomen, waren genoem de omwonenden niet tusschenbeiden geko men om een halt toe te roepen aan dit minderwaardig optreden van hen, die zich „medeburgers" durven te noemen. De op heeterdaad betrapte personen schrok ken uiteraard zeer van dit onverwachte in grijpen en waren, vooral toen gedreigd werd dat men terstond de politie in de zaak zou mengen, direct bereid alles weer terug te plaatsen, waar men het vandaan gehaald had. Zoo spoedig mogelijk verdwenen zij toen van het tooneel. Wij betreuren het dat inderdaad de politie niet de hand heeft mogen leggen op deze „mede-burgers". Het had ons voldoening ge geven indien hun t.z.t. door den Kantonrech ter de zwaarste straf gegeven zou zijn die men voor dit euvel kan geven. Overigens doen wij een beroep op onze stad- genooten om een oogje in het zeil te houden en niet te schroomen de hardste maatregelen te nemen indien men van een dergelijk feit getuige mocht zijn. Hier passen uiteraard alleen de strengste maatregelen! Ook ry wiel zaak slachtoffer van ongure elementen. Ook de rijwielzaak van den heer A. v. d. Lagemaat aan de Zuidstraat heeft schade moeten boeken door het optreden van op het pad zijnde puinschuimers. De eigenaar kwam namelijk tot de ont dekking, dat van hem ontvreemd waren, behalve een nieuwe electrische kachel ook een 9-tal rijwiellantaarns. De politie werd in kennis gesteld met dit feit en er wordt thans een onderzoek naar de schuldigen ingesteld. Ook in dit geval spreken wij de hoop uit dat het de politie moge gelukken de hand op deze misdadigers tegenover de gemeen schap te leggen en dat hun de zware straf niet zal ontgaan. Buit ingeslagen in zaak van fa. de Vries, waarna deel van étalage inhoud werd meegenomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een onbekende zijn slag geslagen in de goudsmidswinkel van den heer J. E. de Vries ta de Keizerstraat. De heer de Vries, die des avonds naar elders vertrekt, heeft tot gewoonte de artikelen bij eÜn afwezigheid uit de etalage's te halen, teneinde geen aanleiding te geven aan diege nen, die zich des avonds of in den nanacht °P straat begeven met minder goede bedoe lingen. Eergisterenavond echter verzuimde de heer de Vries dit opbergen, en alsof het zoo moest zijn maakte een der hierboven genoemde ele- nienten daarvan gebruik om zijn slag te slaan. De zij-étalage-ruit werd ingeslagen, en door het ontstane gat was men toen in staat den inhoud van de étalage mede te nemen. In zooverre mag de heer de Vries van geluk spreken, dat die inhoud toevallig niet van groote waarde was. Er bevonden zich enkele doublé hangertjes in, en voorts wat gero lepeltjes en andere snuisterijen. Het geheel dat meegenomen werd wordt door den eigenaar geschat op niet meer dan circa 25.— Erger vindt de heer de Vries het verlies van de spiegelruit. Deze is niet meer aan te koopen, zoodat men zal moeten wachten tot na den oorlog, alvorens een passend venster gevonden is. Pobtie heeft de zaak in onderzoek. De eer de Vries is niet tegen diefstal ver- zekerd. Tot wien moet men zich wenden om ontheffing? Tot op heden is ons de verrassing van het aanslagbiljet van de inkomstenbelasting be spaard gebleven, maar straks, misschien op het meest ontijdige oogenblik, zal dit biljet in onze brievenbus vallen en de opening ervan zal wellicht onze haren te berge doen rijzen, want Vader Staat is hét laatste jaar een ge weldige slokop geweest en de burgers van Nederland zullen die „liefhebberijen" moeten betalen. Tenslotte is de staat zoo arm als een kerkrat en moeten u en ik in onzen buidel tasten om de uitgaven van den staat der Ne derlanden te financieren. Onze belasting zal dus zeer belangrijk stij gen en nu staat daar tegenover een vermin dering van onze inkomsten, een vermindering door den hoogeren levensstandaard en voor ons Nieuwediepers, door onze bizondere uit gaven, die wij ons hebben te getroosten, ten gevolge van onze onvrijwillige evacuatie. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat menigeen nauwelijks van de eene week in de andere weet te komen, dat de spaarcenten zijn „opgegeten" en dat velen zelfs schulden heb ben gemaakt om zich „de weelde" te kunnen veroorloven, forens te zijn. Er zijn vele stadgenooten, wien het straks onmogelijk zal zijn, hun belasting te betalen. Welken weg moet men nu bewandelen om aan die verplichting te ontkomen? Men moet na tuurlijk niet denken, dat men zoo maar aan het betalen van belasting ontkomt. Men zal wel degelijk aan den tand gevoeld worden. Be- lastingbetalen is ook een gemeenschapsplicht, die, wanneer mén haar gezamenlijk draagt, te dragen is, wanneer zij door enkelen gedragen moet worden, te zwaar zal drukken. De weg voor middenstanders. Middenstanders wier inkomsten echter zoo gedaald zyn, dat zij niet in de gele genheid zijn aan hun verplichtingen tegen over den fiscus te voldoen, kunnen zich wenden tot den Inspecteur der Directe Belastingen te Den Helder. Verhuurders van woningen, wier per- ceelen leeg staan, kunnen ontheffing vra gen van het betalen van grondbelasting bij den Inspecteur der Directe Belastin gen te Alkmaar. Tenslotte: Alle burgers, die niet in staat zijn aan hun belastingplicht te voldoen, welke rijksbelasting dit dan ook is, kunnen zich voor ontheffing wenden tot den Di recteur der Directe Belastingen te Am sterdam. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar. Bij diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Een dezer dagen kwam een inwoner onzer gemeente zich op het politiebureau beklagen, dat zijn fiets, die hij even bij het station had geplaatst, verdwenen was en daarvoor een ander rijwiel door hem werd gevonden. Hier mee dacht hij zou de zaak wel afgedaan zijn. Bovendien de ruil was niet slecht, de nieuw- verkregen fiets deed in kwaliteit niet onder voor de verloren gegane. Maar... de zaak was hiermee niet afgedaan! Zij zou integendee' nog gecompliceerder wor den. Want wat gebeurde er verder? Zich schikkend in den onvrijwilligen ruil reed hij zoo enkele dagen rond en nu wilde het, dat hij het gebeurde aan een rijwielhandelaar ter plaatse vertelde. Maar man, dat is mijn fiets! viel de rij wielhandelaar uit. Je kunt mij nog meer vertellen, maar zoo gaat dat niet Aldus ontspon zich een twistgesprek. Enfin, het gevolg was, dat de politie weder om in het geval werd gemoeid en... de rijwiel handelaar kreeg zijn fiets, maar de „bestolene" zat weer zonder. Vooral in deze dagen is de fiets een onmis baar vervoermiddel voor driekwart Nederland en ook onze benadeelde schoot den rijwielhan delaar ten tweede male aan: „Zeg heb je niet eens een tweedehandsch vehikel voor me". „Op het oogenblik niet, maar ik zal eens voor je uitkijken..." Toen de rijwielreparateur eens in zijn schuur moest wezen, bekeek hij z'n fietsenvoorraad. Eén rijwiel trok zijn aandacht: het beant woordde geheel aan de beschrijving van het vermiste voorwerp. Toen schoot hem te binnen, dat hij een fiets had uitgeleend aan een reiziger. Deze had in de haast onge.twijfeld aan het station de fatale vergissing gemaakt, waaruit de heele verdere geschiedenis was voortgevloeid. Een dag later sprak hij den eigenaar. „Zeg ik heb nog een pracht tweede handsch fiets voor je staan." „Laat maar eens kijken!" Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar wie schetst de verwondering van de bestolene, toen hij daar zijn eigendom zag ^aar... eh..t die is van mij..." was al wat hij uitbrengen kon. Toen schoten beiden in den lach en beiden hadden hun eigendom terug. Ten derde male togen zij naar het politiebu reau om aangifte te doen van de gelukkige vondst Voorwaar een niet alledaagsche op lossing van een „rijwieldiefstal". De wereldberoemd® dagelijksche dosis Kruschen Zout, zoo klein als ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnekkigste vormen van zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive- rende Kruschen kuur werkt op het heele gestel. Bij alle apoth. ©n drog. 1.62, 1.47 0.76, 0.41. p. I. De heer Eekhart gekozen uit 146 sollicitanten. In de vacature van een controleur bij de Brandstoffen-Commissie van het Rijkskolen- bureau te Den Helder is voorzien. Er waren niet minder dan... 146 sollicita ties binnengekomen, zoodat uiteraard een strenge selectie toegepast kon worden. Benoemd werd de heer J. A. Eekhart, een plaatsgenoot, met ingang van 1 November jl. De heer F. Neyts bezit de alleen- vertegenwoordiging. Sedert eenigen tijd is in den handel ge bracht het z.g. volks-brandbluschapparaat. Het betreft hier het zg. „Aero-apparaat", het welk zijn waarde reeds afdoende bewezen heeft. Tal van rijksinstellingen schaften de aparaten aan, terwijl voorts het Nederl. Roode Kruis een rapport van doeltreffendheid over legde. Nu het brandgevaar voor Den Helder zeker niet meer denkbeeldig geacht kan worden, heeft de heer F. Neyts in de Hoogstraat zich van de alleenvertegenwoordiging van dit brandbluschmiddel voorzien, hetwelk in enkele minuten zelfs een belangrijke vuuront- wikkeling dooft. De prijs is zeer laag en be draagt slechts 6.Men zie de advertentie. 1 November 190. BEVALLEN: J. RijkersRosloot, d.; C. Dreesensvan den Berg, z. GEHUWD: K. Meijer en J. C. Bakker; J. Hemelrijk en G. A. Teune; F. van Andel en G.. R. Kuiper. OVERLEDEN: D. H. van der Hoop (m), 45 jaar. Toen wy ons van de week in verbinding stelden met onze Heldersche clubs, waren wy ten aanzien van voetbal in de toekomst optimistisch gestemd. Hoe kon dat anders De besturen wilden in ieder geval trach ten en waren in dien geest reeds gezamen- iyk zoover gekomen, den voetbal weer te laten rollen. Doch wederom kwam er een verandering in den toestand onzer stad, met als gevolg, dat er nieuwe moeiiyk- heden gerezen zyn. Daar komt nog by, dat het afdeelingsbe- stuur van den N.V.B. de Heldersche clubs heeft uitgenoodigd tot een bespreking, welke vandaag te Amsterdam plaats vindt. Wij heb ben het idee, dat deze bespreking beteekent: voetballen in Den Helder, ja of neen? Wij weten, dat onae plaatselijke besturen Den Helder tot het uiterste zullen verdedigen en ook zullen probeeren het beste voor Den Hel der te bereiken. Wij zouden, evenals de clubs en de aanhang van de diverse vereenigingen, het betreuren, wanneer er niet meer in Den Helder gevoetbald werd; wij zullen afwachten. Inmiddels heeft de N.V.B. de wedstrijden van H.R.C. en Helder uitgesteld. Wel speelt Watervogels, doch steeds een uitwedstrijd. Dit is nl. reeds de vierde vastgestelde uitwed strijd en ook voor de volgende week moeten de Vogels weer de stad uit. Zoodra wij de gegevens hebben over de ver dere plannen, zullen wij die publiceeren. Jtif Ailftcn 11! Een uitstekend KOFFIE per flesch 35 cent THEE 40 cent -j- 1 cent omzetbelasting, geen statiegeld. Eens geprobeerdaltijd begeerd. VRAAGT UW WINKELIER of bij DEN HELOER. Iemand die een brandkast forceert en daaruit een som geld van tienduizend gulden steelt, is een dief. Deswegen wordt hij. naar de normen van de heden- daagsche maatschappijgearresteerd en bestraft. Hij draait voor diverse jaren de kast in. Iemand die honger heeft, thuis een vrouw heeft zitten die óók honger lijdt en daarnevens wellicht nog vader van een paar kinderen is, die ook al niet van den wind kunnen leven, en uit wanhoop zich aan een brood vergrijpt, komt even eens voor de Onpartijdige Justitia en zal penetentie hebben te ondergaan, hetzij in den vorm van boete, hetzij dat hij, net als die andere man, de kast in draait. Bij deze soorten diefstal echter kan een zekere sportiviteit of noodzaak" bestaan. De omstandigheden toch kun nen zóódanig zijn ,dat men zegt: nu ja, die diefstal is te veroordeelen, maar de motieven zijn te begrijpen. Zoo zijn er vele diefstallen die een min of meer logische motiveering bezit ten. Nimmer is zulks het geval echter met diegenen, die zich vergrijpen aan de schamele resten van datgene, wat in een gebombardeerd huis, een afgebrande winkel, resteerde. En wederom is zulks in Den Helder gebeurd. Niet éénmaal, maar verschillende kee- ren. Het bloed stijgt den burger naar het hoofd, als hij daarvan hoort. Hoe is het anders mogelijk, dat niet een bitterheid hem naar den keel welt, dat hij een vie- zen smaak in den mond krijgt bij het kennisnemen van dit walgelijk euvel: het bestelen van hen, die reeds alles kwijt zijn! Wonderlijke wereld. Een wereld, die gebukt gaat onder veel misère, veel wanhoop. Men moet dé menschen ge sproken hebben, wier have vernietigd werd, om iets van deze misère te door gronden. En hoe onbegrijpelijk is het dan te moeten constateeren, dat zich in de Heldersche gemeenschap nog elemen ten bevinden, die zich desondanks niet kunnen beheerschen, doch pogen uit die schamele resten nog voordeel te slaan en zich te verrijken met datgene wat borrt- geweld en vuur overlieten. jammer dat enkele dier middeleeuw- sche straffen niet meer toegepast mogen worden. Jammer, dat we in dit opzicht zoo gecultiveerd zijn geworden, jam mer, ontzaglijk jammer. Want hpe gaar ne niet zagen wij op het Koningsplein het schandbord verrijzen, rood in de menie gezet, en in het luik van dit schandbord het hoofd van hem, die zich niet ontzag zijn berooide naaste te be stelen. Met vreugde zouden wij het schand bord en zijn boeven kunnen aanzien. Met vreugde ook de verwijten en pro testen hooren van het volk, dat daar langs zou schrijden. Een harde straf. Een niet-„beschaaf de" straf. Accoord! Maar een straf, die een waarachtig-heilzame uitwerking zou hebben, en die niet velen te zwaar zou den vinden voor diegenen, die zich niet meer met den naam van „medeburger" mogen laten betitelen. Door hun optre den plaatsten zij zich automatisch bui ten de grenzen der samenleving. En nu wij het dan toch hebben over puin, nu staan daar aan dén anderen kant van de puinschuimers die groep mannen, die'in dien nacht der nachten blijk gegeven hebben niet alleen van moed en onverschrokkenheid, maar tevens van hun gemeenschapsbesef. Wij zagen: politiemannen die terstond aanwezig waren en alles in het werk stelden om te redden wat te redden viel. Wij zagen luchtbeschermers, die niet aarzelden terstond bij branden en inge storte huizen aanwezig te zijn, ongeacht het dreigende gevaar uit de lucht, dat zéér nabij was. Wij doelen op al die on bekende brandblusschers, op al die on bekende jongere en oudere kerels, die in de buitenste duisternis van dien ramp nacht paraat waren en deden wat zij menschelijkerwijze kónden doen. Dappere kerels! Er is veel verbittering in deze dagen. Laat men echter mild oordeelen over hen, die dien nacht niet thuis waren, maar tusschen het puin en bij de vlam men. Persoonlijk waren wij heel dien nacht, bij deze branden en ruines. Wat wij zagen van deze menschen vervulde ons met trots. Er z ij n dus nog wakkere kerels! Er zijn nog mannen, die, zonder naar eere-teekenen, lintjes en medaille s te hunkeren, hun plicjit als burger doen. Hier is hun eere-naam: Achttien karaat gemeenschaps-men- schen. Burgers! Laat ons hèn niet vergeten. Ook niet in tijden van bitterheid en wanhoop. Op dit oogenblik, als men deze regels onder het oog krijgt, vindt op den Huisduiner dooden- akker de teraardebestelling plaats van die genen, die enkele dagen geleden, door bruut oorlogsgeweld uit het leven weggerukt werden. Het zijn geen militairen, die hun offer aan het vaderland brachten, na volbrachten strijd. Op de grauwe zerken van deze graven zal men vergeefs de woorden ,Jlij stierf voor zijn vaderland" zoeken. Hier ontbreekt ten eenen- male het heroisch aureool, dat den dood van zoo menig krijgsman omstraalt. Wij burgers van Den Helder gaan eerst nu waarlijk beseffeji dat dit de totale oorlog is. Dat wil zeggen: dat niet alleen de vechtende legers te land en de strijdende vlooten ter zee de spits van dezen tweeden wereldbrand, bin nen het bestek van 25 jaar, moeten afbijten, doch dat ook de burgers achter het front fei telijk in dien strijd gewikkeld zijn met alle risico voor het leven daaraan verbonden. Den Helder ligt aan het front. Het is ook deze week weer op smartelijke wijze bewezen. Jonge menschen werden weggerukt uit een leven, dat hun eens zoo vol belaften toelachte. Jonge menschen, die den dood vonden door het helsche staal van redeloos-vernielende bommen en uit het puin van vernietigde woningen weg gedragen werden. Verworden tijd Hier staat de mensch machteloos. Daar is veel wanhoop in de harten van hen, die de heengeganen tot hun familie of tot hun naaste kennissen mochten rekenen. Wanhoop en bitterheid om deze verietiging van jong leven. Een vernietiging die zonder zin was. Bij groote rampen is het moeilijk woorden van troost te vinden. Want woorden kunnen niet altijd de vertolkers zijn van datgenewat in een menschenliart leeft: Zij zijn, soms, zelfs zeer onvolkomen vertolkers daarvan. En dan nog: wat baten hier troostwoorden Wie kan het intense verdriet peilen van hen, die achterbleven? Van hen, die heel dit leven lang dien nacht züllen blijven gedenken als het schrikkelijkste wat hen is overkomen? Het waren eenvoudige burgers en géén krijgslieden. Voor hen worden geen militaire trommels ge roerd, hier zal men geen Chopinsche dooden- marschen hooren. Het zal een stille begrafenis zijn op den verstilden doodenakker, zonder ver toon van éênig ceremonieel. Maar de burgers van Den Helder die achterbleven: zij zullen deze zoo bloedig gebrachte offers niet vergeten. Zij zullen altijd, tot op hun laatsten levensdag, in herinnering houden de weedom en het ver driet, dat dit heengaan van burgers achter het front voor hen beteekende. Die herinnering in het hart van de Heldersche gemeenschap zal het onstoffelijke monument „Voor hen die vie len" zijn, dat wij in de laatste dagen van die oneindig-sombere October-maand oprichtten. Voor hen die vielen Wat zal ons de toekomst brengen? Wij weten het niet. De partijen strijden verder, bloed vloeit iede- ren dag, op de fronten en achter de fronten. Uit niets blijkt dat wij aan het einde zijn van deze bloedigen koorts die over de wereld ge varen is. Wij hopen op dezen dag, nu wederom Helder sche burgers op het Huisduiner kerkhof zijn begraven, alleen dit: Dat n d deze nachtmerrie, die men „totalen oorlog" noemt, een andere, een nieuwe en een schoonere wereld zal verrijzen. Een wereld, waarin men niet vervuld behoeft te zijn van zorg voor iederen nieuwen dag. Een wereld, die geluk en rust zal kunnen bieden aan onze kinderen. Een wereld, niet onbewoonbaar als deze, maar waar vrede en naastenliefde zul len kunnen heerschen tusschen en over de men schen. Eens moet het toch in de harten van alle menschen in alle landen doordringen, dat deze oorlog het verfoeilijkste middel is om tot elkander te komen. Eens moet het besef komen dat niet de bommen, en niet het vuur en niet het kanon het middel is om als mensch tot mensch te spreken. Eens Laat die dag er spoedig moge zijn.' Laat onze generatie hem nog mogen beleven, opdat wij aan de graven van hen die thans vie len, aan de grauwe zerken van de eenvoudige burgers die thans weer heengingen, nog eens zullen mogen staan en als oppersten troost mogen ervaren dat hun offers niet voor niets gebracht zijn. Dat ook hun bloed gevloeid heeft ten koste van een nieuwe samenleving, een betere wereld. Dat hun offer in den jare 19 jO niet voor niets gebracht is. Die verwachting is de eenige troost van dit somber oogenblik. IN DE KERKGRACHT GELOOPEN. Misleid door de duisternis. Eergisteravond was iemand zoo onfortuin lijk om, door de duisternis misleid, pardoes het water van de Kerkgracht in te loopen. Hoewel de man luidkeels om hulp riep. zo.: het hem wellicht slecht vergaan zijn, ware niet een politieman in de buurt geweest, die ijlings toe schoot en den man op het droge hielp. VERKEERSZUIL GEVELD. Een der verkeerszuilen oj het Koningsplein heeft het weer eens moeten ontgelden. Een auto reed ér in volle vaart tegenaan, tenge volge waarvan de zuil geveld werd en totaal vernield.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5