N1PPER EN PELLE Hij had werktuigen voor munterij in voorraad Wijkende Grielen vernielen de wegen Outokompu» Varkensbesuit 1940 TWEE VROUWEN TE WATER GERAAKT CHAMBERLAIN naar CALIFORNIË? Duitsche luchtaanvallen trots het slechte weer Inventaris van motorrijwiel-* auto- en fractorbanden Film van dc Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen Dc Nederlandsche Unie steunt de winterhulp ten volle Rijwieldief uit nood valsche Onbedachtzaam fietsen Diefstal van sigaren en sigaretten Duifsch weermacbthericht ïtaliaansch wecrmachthericht de grootste kopermijn van Europa Wat doet Turkije? Turksch blad over Engelsche hulp Varkens, zwaarder dan HO zullen in beslag worden geno men. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een wijziging van het varkensbesluit 1940 is afgekondigd, welke als volgt kan worden samengevat: 1. is bepaald, dat liet aan georganiseerden jjjjj de landbouw-crisisorganisatie is toege staan, behalve fokzougen en die voor huis slachting bestemde varkens, waarvoor na mens den pi ovincialen voedselcommissaris een bewijs van aanmelding is uitgereikt, ook zeugen, die reeds eenmaal gebigd heb ben, en stamboekheeren voorhanden en in voorraad te hebben boven 'n gewicht van 110 kg- Onder „fokzougen" wordt ten deze ver staan, kennelijk dragende zeugen of zeu gen bij de biggen, en onder stamboekbee- ren", beeren welke geregistreerd zijn in een door het centraal bureau voor de varkens fokkerij in Nederland erkend varkensstam boek. 2. is bepaald, dat het thans ook van varkens bandelaren niet is toegestaan varkens bo ven een gewicht van 110 kg. voorhanden en jn voorraad te hebben, met uitzondering van fokzougen, zeugen, die reeds eenmaal gebigd hebben en stamboekbeeren. In verband hiermede wordt er de aandacht opgevestigd, dat, in dien jn den vervolge andere dan bovenbedoelde varkens zwaar der dan 110 kg. worden aangetrof fen, onmiddellijk tot inbeslagne ming zal worden overgegaan. Een uitzondering zal slechts worden ge maakt voor varkens, welke ter levering aan de Nederlandsche veehouderijcentrale zijn opgegeven en zoo spoedig zulks moge lijk is worden geleverd, tenzij die varkens elders dan bij de leveranciers worden aan getroffen of worden vervoerd langs een an deren dan den kortsten weg tusschen le verancier en leveringsp-laats. 3. Is bepaald, dat slagers slechts die var kens voorhanden en in voorraad mogen hebben, ten aanzien waarvan door de Ne derlandsche veehouderijcentrale ontheffing is verleend van het slachtverbod. Varkensbesluit 1940. Op 19 october j.1. werd de termijn ge sloten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor- en vliegtuigbanden, dfeze had moeten opgeven. Het is echter igebleken dat velen in het bijzonder var- ticulieren aan deze verplichting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te her stellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verleend tot en met 9 Novem ber a.s. Ieder, die bij de na 9 November te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor, of vliegtuig- banden welke hadden moeten worden op gegeven, zal strafrechtelijk worden vervolgd. Voorlichting van de huisvrouw. In opdracht en volgens aanwijzingen van de „Nederlandsche vereeniging van Huis vrouwen" wordt door de cineast W. Beets Jr te Amsterdam een film vervaardigd, geti teld: „Huisvrouwen, niet altijd licht is uw taak", een film van huishoudelijke rond zwervingen in kamers kleerenkast en keu ken, die ten doel heeft de Nederlandsche huisvrouw met goede raadgevingen in beeld en woord bij te staan en haar voor te lichten in haar belangrijke en extra moei lijk geworden taak. De film geeft o.a. vele wenken op het gebied van besparingen op voedingsmiddelen, kleeding. enz. verschil lende recepten voor dezen tijd enz. welke, In samenwerking met deskundigen, in beeld worden gebracht. Reeds werd een aanzienlijk be drag beschikbaar gesteld. Nu de voorzitter van het eerecomité en de directeur-generaal van de Winterhui p een beroep hebben gedaan op aller mede- Werking tot het gezamenlijk dragen van de in het Nederlandsche volk levende no den, door het steunen van de door cte ,,'iks-commissaris ingestelde winterhulp-a "e, heeft de Nederlandsche Unie besloten baar leden op te wekken, zich volledig ach ter dit werk te scharen. Zij heeft voorts n aanzienlijk bedrag ter beschikking vai en directeur-generaal gesteld en hem de.s- kcwenscht de medewerking van haar appa- aat aangeboden. JaHooder-aKav0Tld werd een ongeveer 35- toarniv f1)wieldief ba' politiebureau aan de m™ li t® Amsterdam binnengebracht, bakt 'won het bureau een fiets ge- boedè in i 0|? s'°' wns en had zich daar- begeven if - rieht'ng van het politiebureau z'in borinnr" ™?rd °ns:epakt. hetgeen ook hebben '"K 'pak te zijn. Hij verklaarde onderdek J?®Trkt in dpn I.T-polder en over n la becr-mi0VCr d« noodige geldmidde- Wel beëindigd j6n' n" c'° 'andarbeid vr'i' Er wordt geseind. 1. De jongens beraadslagen nu en besluiten de grote reis naar de binnenlanden te on dernemen, om de schat te halen. 2. Plotseling klonk het trom- melsein van den kapitein door het oerwoud. 3. Vlug was N'pp r aan boord van Je woonschuit en ant woordde door morseteekena Belangrijke mededeeling voor den kapitein. 1. „Kapitein, we zijn 7i8 km stroomopwaarts. We heb ben Uw zoon gevonden, houd een oogje op onze woonschuit, we gaan een reis maken." 2 „Wel, hebben jullie 't ge- gehoord? De jongens heb ben mijn zoontje gevonden. We moeten direc de rivier op om ze te zoeken." 3. Wat zegt U m ivrouw Nip- per, wilt U een motorboot huren om samen de jongens in te halen?" DE RIJKSCOMMISSARIS REIKT ONDER SCHEIDINGEN UIT AAN DE COMMISSA RISSEN-GENERAAL. Donderdag heeft de Rijkscommissaris Seyss Inquart in het bijzijn van zijn naas te medewerkers en zijn gevolmachtigden voor de provinciën, aan de vier commissa rissen-generaal, de heeren Fischboeck, Wim- mer, Rauler en Schmidt, het Kriegsverdicnst kreutz tweede klasse uitgereikt, dat hun wegens hunne verdiensten door den Fuhrer is verleend. Donderdagavond omstreeks acht uur zijn de 24-jarige M. M., echtgenoote van 1'. L. en J. R„ eclitgenoote van A. G„ beiden woon wagenbewoonsters, door de duisternis mis leid, met haar fietsen in de stadsgracht te Zwolle gereden. Op het hulpgeroep .der vrouwen kwam spoedig hulp opdagen. Men slaagde erin J. R., die het dichtst bij den kademuur lag, uit haar netelige positie te bevrijden. Zij werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. M. M„ die eerst la ter kon worden opgehaald, bleek reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was moeder van drie kinderen. Een nog jonge man uit Weesp, stond gis teren voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht wegens drie ernsti ge misdrijven. In de eerste plaats had hij zich te ver antwoorden wegens het in voorraad heb ben van een vrijwel complete valsche mun tersinstallatie Óp de tafel voor de recht bank lag bet geheele arsenaal uitgestald. Verdachte was niet tot een volledige be kentenis te krijgen, maar onder het over stelpende bewijsmateriaal kon hij niet uit. Hij gaf dan ook toe, dat hij in 1937 of 1938 het plan had gehad om valsche rijksdaal ders te maken. Het lukte niet en per slot van rekening vond hij het toch te gevaar lijk, zoodat hij zijn pogingen opgaf. De rijkskeurmeester, die als deskundige was gedagvaard, verklaarde dat hij ver dachte een vrijwel complete valsche mun tersuitrusting in beslag was genomen. Ei ontbraken echter eenige stoffen en voor werpen, zoodat hetn ameken waarschijn lijk niet gelukt zou zijn. Wel had verdach te kennelijk de bedoeling gehad, al draagt slechts een deel van de werktuigen het kenmerk van gebruikt te zijn geweest. Verdachte gaf toe, dat hij enkele proe ven had genomen. In de tweede plaats had hij toen hij bij den Opbouwdienst was, een belangrijke hoeveelheid levensmiddelen en kleercn ten nadeole van den staat gestolen. De recherche had een seintje gekregen: „Ga daar en daar eens kijken, daar ligt lieel wat gestolen goed" Bij die gelegenheid waren ook de valsche muntorswerktui- gen gevonden. In de derde plaats had hij te Hilversum, waar hij werkzaam was, in een metaai- warenfabriek, koper gestolen. De diefstallen bekende verdachte. Een vroegere werkgever van verdachte verklaarde „dat hij hem kende als een goed werkman De jongen deed ecnier vreemd als hij werkloos was. Hij had hem eens werktuigen laten zien, die naar get s oordeel bestemd waren om valsche mun ten te maken. Hij had verdachte toen na drukkelijk gewaarschuwd en zelfs een van de matrijzen vernietigd. De officier van justitie, Mr. Dr. Ivleene. vond, dat verdachte heel weinig berouw toonde. Het in voorraad hebben van val sche munterswerktuieren is een hooerst. ern stig misdrijf en bovendien heeft verdachte zich nog aan diefstallen schuldig gemaakt Na de waarschuwing is verdachte tocli doorgegaan met ziin voorbereidingen om Vftlsoh geld te maken, hij kocht er nog WS?rÜ vorderde anderhalf jaar gevangenis straf tegen verdachte. Ze fietsen gezellig met drie op een rij, Ze praten eens over het weer. Vergeten het andere, noodzakelijke iets, De regels, de wet van 't verkeer. Ze peddelen babbelend trouw naast elkaar. Och ja, het mag eigenlijk niet. Maar eventjes, och dat is toch geen bezwaar, Geen mensch immers die het nu ziet? Ze zwieren bevallig een hoek om met drie Een richting aangeven? Waarvoor? 't Is toch veel eenvoudiger zonder die hand, Ze fietsen gemoedelijk door. Of achter hen menschen een ong'luk begaan, Alleen door geen hand uit te steken. Daar wordt door de fietsers haast nooit bij gedacht. Ze hebben slechts voor zich gekeken. Des avonds, dan fiotsffn ze volop met licht. Afschermen? Daar doèn ze niet aan. 't Is immers pikdonker, wie let daar nu op. Het zal zoo gerust o o k wel gaan. Naar 't achterlicht kijken, of dat het wel doet. Och kom, nu dat ding zal wel branden. 't Gaat net zoo lang goed, tot z'op zekeren dag, In 't gezicht van den haven nog stranden. Zoo als er dit drietal, misschien is 't een troost. Zoo zijn er zoo héél, héél veel meer. Ze zijn een gevaar voor de anderen te voet, Een ongeluk voor het verkeer. 't Wordt daarom eens tijd, dat aan zulkcn op straat Geduehtig de les wordt gelezen, Opdat ze daar bij van hun roekeloosheid, Voor eens en voor goed zijn genezen. Gré de Beus. Beeds gedurende eenige maanden verdwe nen bij een grossier in rookartikelen te Amsterdam regelmatig pakjes sigaren en sigaretten. Gistermiddag nu zijn twee knech ten van den grossier, respectievelijk 17 en 19 jaar oud, door de politie van het bureau Stadhouderskade aangehouden. Het bleek, dat het hun gewoonte was des ochtends, bij het inladen van de pakjes voor de winkeliers, ook eenige pakjps voor zichzelf in hun mand te laten glijden. Zij verkochten deze rookartikelen dan weer aan vriendjes. Op advies van de politie oefende de pa troon gisteren de noodige controle op de manden uit. Daarbij liepen de jongelui te gen de lamp. l)e grossier heeft nog niet kunnen nagaan hoevee! sigaretten en sigaren on deze wij ze ten zijnen nadeele verdwenen zijn. Associated Press meldt uit doorgaans ge loofwaardige bron. dat de vroegere Engel- sche premier Chmbertain zich op weg naar Californië bevindt. Het bericht is afkom stig uit Cliamberlain's woonplaats Bir- mingham, waar slechts enkelen op de hoog te gebracht zijn. Washington weet van niets. Ten aanzien van het bericht van Associa ted Press, volgens hetwelk de F.ngalsche oud-premier Chamberlain zich op weg be vindt naar Californië. wordt in het Ame- rikaansche staatsdepartement verklaard dat men biervan niets weet. Hoewel het visum te Londen kan zijn verstrekt zonder dat bet staatsdepartement hiervan terstond in kennis is gesteld, is dit in het geval van Chamberlain toch onwaarschijnlijk. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het bijzonder ongunstige weder was gis teren voor de Engelschcn aanleiding hun bedrijvigheid in de lucht volkomen te staken. Het Duitsche luchtwapcn daaren tegen zette zijn aanvallen op Lo-nden en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid-, Midden- en West-Engeland voort, In het Zuidwestelijke deel van Lon den vielen als gevolg van bomaanvallen op 'n spoorlijn en 'n groot fabrieksgebouw branden waarté nemen. Bij Birrpingham en aan de Zuidelijke rand van Bristol zijn belangrijke wapenfabrieken op succesvolle wijze met bommen bestookt. Bij den aan val op een munitie-opslagplaats ten Wes ten van Londen vlogen verscheidene mu- nitiednpöis in de lucht. Een trein ontspoor de. Bij andere aanvallen op Britsche vlieg velden konden voltreffers in hangars, ge bouwen en schuilplaatsen worden waar genomen. Een aantal op den beganen grond staande vliegtuigen werd in een duikvlucht met machinegeweervuur be stookt en beschadigd. In de wateren ten Westen van Ierland werd een Britsch transportschip van ongeveer 6000 b.r.t. door bomtreffers tot zinken gebracht. Aan de Zuidoostkust van Engeland dreven ge vechtsvliegers een konvooi uiten. Zij plaat sten verscheidene voltreffers en troffen een schip zoo lievig, dat het met slagzij bleef liggen. Voor de Westkust voor Noorwegen werd oen vijandelijk vliegtuig van liet type Lock- heed-Hudson in luchtgevechten neerge haald Een ander toestel werd door een mijnenveger neergeschoten. Duitsche vlieg tuigen zijn niet verloren gegaan. Luchtaanvallen in Afrika. In zijn weermachtsbericht no. 147 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: De krijgsverrichtingen in Epirus (Grieken land) hebben een regelmatig verloop. Onze troepen bereikten het wegenknooppunt van Kalihaki. De door den wijkenden vijand verstoorde werkzaamheden tot herstel van de wegen worden thans voortgezet. In Noord Afrika deden onze snélle afdee- lingen aanvallen op vijandelijke strijdkrach ten en achtervolgden hen tot voorbij Alam el Samne (40 k.m. ten Oosten van Sidi el Barrani). Ónze luchtmacht ondernam een hevigen aanval op de vijandelijke stelling en ging felle gevechten aan met de vijan delijke jachtvliegtuigen. Zeven vijandelijke machines werden door bet vuur van onze bommenwerpers neergehaald. Tien andere toestellen werden neergehaald door onze jagers en twee anderen zijn waarschijnlijk neergehaald. Van onze vliegtuigen worden er drie vermist. De vijandelijke luchtmacht ondernam aanvallen op de vliegvelden van Marmarica. Één persoon werd gedood, drie gewond De materieele schade is gering. In Oost Afrika deed de vijand luchtaan vallen op Adi Galla Er ontstond lichte scha de. Drie inlanders werden gewond. Aanval len op .Agordaf hadden geen uitwerking De vijandelijke luchtmacht wierp verscheidene bommen uit, waarvan een brandbom op Na- nels Er ontslond lichte schade te Bagnolt, Porta Capuana en Pomigliano Dareo F.en persoon werd gedood en vijf gewond RIJKDOM VAN DE MIJN OP 22 MILLIOEN TON KOPERERTS GESCHAT. HOE DE CELLULOSEFABRIEKEN MEDE. WERKTEN AAN DEN OPBLOEL (Van onzen V.P.B.-correspondent). Er zijn slechts weinig Europeanen, die zullen weten, dat de grootste kopermijn van. Europa zich in Finland beéindt. Deze mijn. werd reeds ontdekt in 1910. doch eerst in. 1928 kon er worden gedacht aan een ra- tioneele ontginning, nadat' een spoorwegver binding tot stand was gebracht. Wanneer men weet, dat tot dusver de Finsche be hoefte aan koper, zwavel en ijzer door in voer moest worden gedekt, zal men begrij pen, wat het voor de Finnen beteekent, deze grondstoffen thans aan eigen bodem te kunnen onttrekken. In het jaar 1939 werd ongeveer 400.000 ton ruwe erts gedolven; on men rekent op een gelijke productie in.1 dit jaar. De voorraad erts kan niet met nauwkeu righeid worden vastgesteld, doch naar scha ting bedraagt zij ongeveer 22 millioen ton, met een opbrengst van omstreeks 850.000 ton koper. Oufokumpu zoo heet de plaats waar het erts voorkomt is dus de groot ste kopermijn in Europa. Over Pen lengte van 3.5 kilometer is de aanwezigheid van het erts vastgesteld; de breedte van de ader bedraagt 300 tot 400 mpter en de diepte wisselt van 1,5 tot 17 meter. Het erts wort door twen schachten om hoog gebracht. Tn de oude schacht werkt men tegenwoordig op een diepte van 240 meter; de nieuwe schacht heeft reeds een. diepte bereikt van 380 meter. Het erts be vat 4% koper, 20% iizer en 25% zwavel. De exploitatie van de mijn werd in sterk© mate verhoogd, toen het in de crisistijd 1932—1933 gelukte, de Finsche cellulosefa- hi'ieken te bewegen, om de Finsche zwa vel te gaan gebruiken, in plaats van liet ingevoerde produet. Dank zij de medewer king van deze fabrieken kwam de onder neming tot bloei. Het erts wordt ter plaatse voorloopig bewerkt en daarna getransporteerd naar Imatra, waar het verder wordt behandeld. De fabriek te Imatra is volkomen onafhanke 'ijk van den invoer van steenkolen (het geen een voorname factor is), daar zij ge dreven wordt door electricite't. die wordt opgewekt in een nabij gelegen stroom. De koperoven is, naar den inhoud gerekend de grootste ter wereld. De Turken zijn niet verplicht, Grieken land bij te staan, doch men acht het zeker, dat de Grieken hun hulp zullen inroepen, zoodra Bulgarije iets zou ondernemen. Tot dusver heeft Griekenland nog niet om hulp verzocht. Voor het oogenblik schijnt het van het grootste belang, dat Turkije een krach tige militaire positie in Thracie inneemt. De Grieken verlangen geen versterking voor liet landleger. 7.ij hebben bijstand noodig in de lucht en ter zee en deze zullen de Turken waarschijnlijk moeilijk kunnen ge ven. Het Turksche blad „Yenisabah" schrijft, dat Engeland eens moet bewijzen, in staat te zijn tot het verleenen van hulp overeen komstig de garantiebeloften welke het ge daan heeft. Wanneer de hulp van Enge land voor Griekenland niet een toereiken den en snellen vorm aanneemt „is dit een vernietigende slag voor Engelands aanzien en eer." De bewering, dat aan Engeland tenslotte de overwinning zal zijn. is onvoldoende. Het is niet de zaak van Turkije „aan den Engel- schen generale staf in de Middellandscho Zee raad te geven. De Engelschen moeten, aldus het blad, zelf weten wat noodig is",

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7