dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier 39 Staten voor Roosevelt z> Monastir Verduisteren 1 6.01 uur verkiezingsuitslag Hl Betere varkensprijzen Groote democratische meerderheid in het Huis Wilkie wenscht Roosevelt geluk De uitlevering van Mad. Lupescu gevraagd Huil over de Zwitsersche bladen in Italië verboden S'SdïS»"» ai«bomb,rde' Maximumprijs voor brandhout SE*- - gÊtÊm i f Verrassend veel Joden in Parijs DONDERDAG De verkiezing in Amerika ROOSEVELT zhir eft thans zi'n beslissing genomen en roosevelt bedankt. thans eensgezind en vast beraden voorwaarts. neutraliteit in twijfel getrokken. rwitsch voorschot aan griekenland. niet door Italianen gebombardeerd Binnenkort Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 848 uur hHSIR::» «- aft Spoorwegongeluk in ENGELAND HELDERSCHE COURANT 7 NOVEMBER 194C Op grond van den voorloopigen nog niet olficieelen uitslag heeft Roosevelt de leiding in 39 staten met 468 kiesmannen en Willkie in 9 sta ten met 63 kiesmannen. In 99.463 kiesdistricten met in to taal 40.649.938 kiezers waren om 11.40 plaatsëlijken tijd 22.198.790 stem men op Roosevelt en 18.451.480 stem- men op Willkie uitgebracht. In het Huis van Afgevaardigden werden tot dusver 239 democraten, 118 republikeinen en 1 afgevaardig de van de Amerikaansche Arbeiders partij gekozen. In den Senaat zijn 18 democraten en 8 republikeinen gekozen. New-Deal-politiek weer voor vier jaar verzekerd. Ondanks zijn nederlaag bij de stemming, als resultaat van een verkiezingscampagne die door beide zijden met groote verbittering is gevoerd, was Willkie de eerste die zijn aan hangers opwekte zich achter den nieuw-ge- kozen president te scharen, niet in diens functie als partijleider, doch als leider van de Amerikaansche natie, aldus U.P. Men ziet vele menschen op straat, die in signes met het opschrift „Club der goede verliezers" dragen. Te Kansas City verzamelden leden van beide partijen in de late avonduren alle verkiezingsliteratuur en al het propaganda materiaal, dat zij te pakken konden krij gen, en wierpen het op een grooten hoop, welken zij vervolgens in brand staken. Men wilde hiermede symbolisch te kennen geven, dat aangezien de kiezers hebben beslist, al les, wat dezen strijd heeft veroorzaakt, thans is verbrand. Hoewel Roosevelt niet met overweldigende meerderheid heeft gewonnen het aantai stemmen op Willkie uitgebracht, zou het grootste zijn, dat ooit een candidaat van de °Ppositie op zich kon vereenigen is toch in elk geval de New-Deal-politiek voor weer vmr jaar verzekerd, daar het Huis van Afge vaardigden alsmede de Senaat een democra tische meerderheid zullen hebben. .In de staat New Jersey is de vroegere mi nister van marine Edison tot gouverneur gekozen. De laatste stemmen brachten den democraat nog een aanzienlijken voor sprong. De staat New Jersey is dus door de democraten „veroverd", zoo meldt 't D.N.B. Senator Key Pittman, de democratische voorzitter van de commissie voor de buiten 'andsche politiek van den Senaat, is herko zen. Duitsch commentaar. „Na een felle verkiezingscampagne heeft «et volk der Vereenigde Staten zich uitge sproken voor Roosevelt als president voor de volgende ambtsperiode. De buitengewone groote deelneming aan de verkiezingen is, evenals de kleine overwinning, een bewijs voor de hartstochtelijkheid en den ernst, jvaarmede de geheele natie deze voor haar ,ot beslissende uitspraak gedaan heeft al- bus schrijft de Deutsche Diplomatisch-Poli- hsche Korrespondenz. Vervolgens wijst de bhplo erop, dat behalve de problemen der mnnenlandsche politiek uit den aard der aak ook de tegenwoordige oorlog en de po- !"16 van Amerika een buitengewoon stern- Pe'gedrukt hebben op deze verkiezingen. Hp zichzelf, aldus constateert de Dinio, weken jUist 0p dit gebied de programma s „,n beide candidaten zeer weinig van elkaar Reiden hebben geen geheim gemaakt hun sympathie voor de andere ko- l'balijk Angelsaksische democratie. Beiden "ebben herhaalde malen het volk heilig en »iechtig beloofd, dat „dit land niet aan den vim za' deelnemen". Het Amerikaansche mol s!em gegeven aan den man. waarvan de d„ ®rderheid den indruk heeft, dat hij tot- uitv erre ieder geval zijn programma ten duo Cïfr beeft gelegd. Het Duitsche volk. al ken S'U'I de Diplo, heeft van dit votum tin"1?, kenomen en heeft hierop, bij de ach- dere -*10* beeft voor de belangen van an- naties. niets aan te merken. Willkie heeft Roosevelt het volgen telegram gezonden: „Hartelijke ge- lukwenschen bij uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weet. dat wij er beiden dank baar voor zijn, dat zoovele Ame rikaansche burgers aan de stem ming hebben deelgenomen Ik wensch u persoonlijk in ieder op zicht het beste." President Roosevelt heeft Willkie telegrafisch bedankt voor het ge- lukwenschtelegram. dat deze hem ter gelegenheid van zijn herkiezing heeft gezonden. Tevens heeft Roo sevelt den republikeinschen candi daat voor het vice-presidentschap, McNary. bedankt, die reeds in den nacht van den verkiezingsdag zijn nederlaag toegaf en Roosevelt tele grafisch zijn gelukwenschen deed toekomen. Koning Carol verklaart al jaren met haar te zijn gehuwd. De „Daily Mail" verneemt, volgens U. P. van haar correspondent te Lissabon dat ex- koning Carol van Roemenië Dinsdag te Ma drid bekend heeft gemaakt, dat hij reeds eenige jaren geleden madame Lupescu te Londen heeft gehuwd. Madame Lupescu heeft Dinsdag haar kamers in het hotel niet verlaten en geweigerd voedsel tot zich te ne men. Koning Carol, die door twee secretarissen begeleid werd, trachtte vergeefs een onder houd met den minister van buitenlandsche zaken, Suner. te verkrijgen, teneinde te pro testeeren tegen het uit Roemenië binnenge komen verzoek om uitlevering van madame Lupescu. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Huil, heeft gisteren op de perscoferentie een verklaring afgelegd. ,Ik hoop, zoo zeide hij dat de geweldige veranwoordelijkheid, die in de tegenwoordi ge internationale crisis op alle Amerikanen rust, persoonlijke gevoelens van triomf of van ontgoocheling over den uitslag der ver kiezingen zal overschaduwen. «Huil acht het veelbeteekenend, dat de buitenlandsche po litiek van Amerika, waarvan de beginselen door beide candidaten werden onderschre ven, Dinsdag door de natie is goedgekeurd. Thans, nu de verkiezing voorbij is, kunnen regeering en volk hand in hand gaan bij het vastberaden voortgaan met deze buiten landsche politiek. Deze koers vormt de grootste bijdrage, die de Vereenigde Staten konden leveren voor het herstel van sta biele internationale betrekkingen, die zoo wel voor Amerika als voor ale naties van vitale beteekenis zijn. Ik doe, aldus besloot Huil zijn verklaring in een geest van volmaakte onpartijdigheid opnieuw een beroep op geheel Amerika om in gemeenschappelijk streven de beginselen en maatregelen ten uitvoer te leggen, waar van het succes alles beteekent voor den vre de en de veiligheid, alsmede voor de wel vaart van het Amerikaansche volk. „Onvriendelijke toon". Tot nader order is de verkoop van Zwitser sche bladen in Italië verboden. Slechts de Neue Zuericher Zeitung, de Basler Nachrich- ten en de bladen uit Tessino zijn van dit ver bod uitgezonderd. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de maatregel wordt gemotiveerd met de onvriendelijke houding lier' Zwffsersché pers, en tn het bijzonder van de bladen uit West-Zwitsrland, ten aanzien van het GriékschItaliaansche conflict. Naar aanleiding van het verbod van Zwit sersche bladen constateert de Giornale d'Ita- lia, dat de Zwitsersche pers bijna zonder uit zondering uiting heeft gegeven aan haar vol doening over den Griekschen tegenstand. In het algemeen stonden tegenover één bericht uit Italiaansche bron zes of zeven berichten van Engelschen of Griekschen oorsprong of van een Amerikaansch agentschap, waarin over de operaties de meest dwaze mededee- lingen werden gedaan. Het is, aldus het blad, niet de eerste keer, dat men zich bezig houdt met de houding van Zwitserland en vooral van zijn pers, die op de spilmogenheden wel een weinig duide- lijken en overtuigenden indruk moet maken. Met het oog op de partijdigheid van vrijwel de geheele Zwitsersche pers moet thans open lijk de vraag gesteld worden: „Is Zwitser land werkelijk neutraal?" 5 millioen pond. Officieel wordt medeedeeld: „Vijf millioen pond sterling zijn door de Britsche regee- ring als voorschot op financieele hulp ter beschikking van de Grieksche regeering ge steld". Omtrent het bombardement van Bitolje (Monastir) door niet-herkende vliegtuigen meldt Stefani nog uit Belgrado, dat eenige bommen zijn gevallen in de nabijheid van het Italiaansche consulaat, zonder het te treffen. Men wacht thans, aldus Stefani, de resultaten af van het onderzoek, dat door een commissie wordt ingesteld. Te Belgrado is, volgens het Italiaansche persbureau Stefani, in een communiqué over het luchtbombardement op Monastir bekend gemaakt, dat er dooden en gewon den zijn gevallen onder de bevolking van deze stad in het zuiden van Joegoslavië. Volgens in ons bezit zijnde vaststaande gegeven, aldus Stefani, blijkt, dat de aan vallende vliegtuigen Engelsche toestellen waren, en wel van het type Blenheim. Van Britsche zijde heett men een propagandis tische poging niet achterwege gelaten om het schandelijke bombardement aan Italië toe te schrijven. Het ging daarbij echter om een zeer onhandige poging, aangezien de Engelsche omroep zich beriep op de en kele getuigenis van een niet best bekend staanden Amerikaanschen journalist, die waargenomen zou hebben, dat de vlieg- ^Len van het type Fiat br. 20 waren. Het s algemeen bekend, dat de vliegtuigen van h»t tvne Fiat br. 20 toestellen Zijn met twee oqrhiraèers terwijl de vliegtuigen, die o«Hr hebben gebombardeerd er maar ment hebben bijgewoond, eenstemmig ver klaren. Italië heeft denzelfden dag slechts een bombardement uitgevoerd in de om ringende gebieden, nl. op Florina. De Ita liaansche autoriteiten zijn in het bezit van foto's van de vliegtuigen, die zonder een mogelijkheid van twijfel bewijzen, dat het bereikte doel inderdaad Florina was, een stad die trouwens gemakkelijk te herken nen is, gezien haar ligging nabij meren en andere karakteristieke punten. Hieraan moet worden toegevoegd, dat het Italiaan sche bombardement op Florina uitgevoerd is om 16 uur 30, terwijl de berichten uit Monastir melden, dat het bombardement om 13 uur is uitgevoerd. Men wijst er, volgens het D.N.B.in be voegde Italiaansche militaire kringen op, dat de in de Engelsche berichten genoemde vliegtuigen van het type „Fiat Br. 20" zeer gemakkelijk met Engelsche Blenheims kun nen worden verwisseld. Gisteren twee maal luchtalarm te Monastir. Gistermorgen werd in de Joegoslavische stad Monastir (Bitolj) tweemaal luchtalarm gemaakt, omdat buitenlandsche vliegtuigen de grens naderden. De Joegoslavische militaire autoriteiten deelen mede, dat Woensdagmorgen vroeg in de nabijheid van het Prespan-meer de Joegoslavische grens twee maal door een reeks vreemde vliegtuigen is geschonden. Van des middags af zal langs de geheele Joegoslavische linie aan de Albaneesche grens door jachtvliegtuigen, een patrouille- dienst worden onderhouden, waarbij op elk vliegtuig dat de grens schendt, het vuur zal worden geopend. Naar het Vad. officieel verneemt, is een maximumprijsregeling voor brandhout in voorbereiding. Deze re geling heeft nogal langdurige bespre kingen geëischl. De regeling zal nu waarschijnlijk op korten termijn uitkomen. {in: - «mm; De „Sydjesberg" te Huizen in het Gooi zal verfraaid worden, welk werk in overleg met de Ned. Heidemaatschappij in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. (Foto Pax-Holland) Gele plakkaten wijzen hun zaken aan. Vóór 31 October moesten, aldus het D.N.B. zooals reeds gemeld, alle Joodsche zaken in Parijs een bord buiten aanbrengen met het opschrift „Joodsche zaak". De uitwerking is verrassend. Over een straatlengte van nau welijks 200 meter kan men niet minde/ dan zestien Joodsche zaken tellen. Tal van Joden probeeren de verordening over de kenmer king van hun zaken te verzwakken door onder het gele plakkaat met het opschrift „Joodsche zaak" een tweede nog grooter bil jet aan te brengen, waarop zij vermelden van zuiver Fransche afstamming te zijn en in den wereldoorlog onder Fransche vlag ge streden te hebben. Weer anderen probeeren zich te bedienen van hun Christelijken be drijfsleider als visitekaartje. Zeer talrijk zijn de Joodsche zaken vooral in de wijk rondom de Opera, waar Engelsche firma-betitelingen den vorrang hebben. Om maar niet te spre ken van de echte, ghetto-wijken, waar van tien winkels minstens negen in Joodsche handen zijn. Met stelligheid kan men ver wachten, dat het aantal gele plakkaten nog zal toenemen, want nog tal van twijfelgeval len moeten onderzocht worden, waarbij dóór een min of meer handige ontduiking gepro beerd wordt het Joodsche karakter van de onderneming te verdoezelen. 150.900 JODEN TE PARIJS. Het aantal der te Parijs en in de omgeving vertoeve'nde Joden wordt volgens de Matin op omstreeks 150.000 geschat. De telling is nog niet beëindigd. Locomotief over den kop gesla gen, machinist gedood. Bij Gretna zijn een goederentrein en een passagierstrein met elkaqr in botsing ger raakt, waarbij twee personen gedood en 16 gewond zijn, alsmede een aantal reizigers lichte verwondingen opliep. Een trein van Euston naar Perth geraak te in botsing met een goederentrein. Een der locomotieven sloeg over den kop en enkele wagons ontspoorden. De tender van den goederentrein werd-in elkaar ge drukt en een aantal andere wagons bescha- digd. De directie van de Scottish Railway heeft de volgende verklaring afgelegd: „De maatschappij moet tot haar spijt be kend maken, dat een ernstig ongeval ge schied is. Dit trof een trein van Euston naar Perth en een goederentrein. De machinist van den passagierstrein werd gedood en een aantal reizigers gewond. De ooizaak van het ongeluk wordt onderzocht. Het on geval geschiedde in de duisternis." Blijkens een mededeeling van den heer Ir. Vet, secretaris van den Holl. Mij. van Landbouw, op de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering is spoe dig een prijsverhooging voor varkens te verwachten. Jopie Waolberg krijgt van haar trainster, mevrouw De Dood, een klinkende kus als belooning voor haar record verbetering op de 500 meter school slag (Foto Pax-Holland) ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN. Reddingboot met tien opvarenden na zes dagen zwerven geland. Uit Ponta Delgada wordt gemeld, dat op het eiland St Miguel een reddingboot met tien overlevenden van het Zweedsche vracht schip Meggi is geland. Het schip was zes dagen geleden in de nabijheid van de Azo- ren vergaan. BEROEMD CLOWN OVERLEDEN. Volgens een bericht Zit Parijs, is een van de drie wereldberoemde clowns, de Fratel- lini, Beul Fratellin^, overleden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1