Wederopbouw volle loeren Grieksche front in beweging Italianen rukken op spoedig op Maferiaalpositie het groote probleem Illusie van Churchill Zwitserland gaat verduisteren ROEMEENSCHE GEZANT IN BERLIJN Russische revolutie herdacht SMUTS ONTMOETTE EDEN... 'Sé f Luchtbeschermer als dievenvanger Amsterdamsche effectenbeurs m"K Koersen Nederlandsch clearinginstituut Minder spanning in Indo-China In het aaflstaande voorjaar ah le plannen gereed ter verwezen lijking. NORMALE WONINGBOUW NIET VERGETEN. Gaven wij gisteren een uiteenzet ting van het vele werk, dat aan den eigenlijken wederopbouw voor af moest gaan, thans vragen wij aandacht voor 'n tweede, met den we deropbouw verband houdend punt, nl. het opstellen van plannen voor den herbouw en alles wat daar mede samenhangt. Nog korter sa mengevat zou men kunnen spreken van de voorbereidingen voor den directen wederopbouw. De uiteen zetting. die hieronder volgt, is we derom gefundeerd op gegevens, die ons van bevoegde zijde zijn ver strekt. Geen fouten uit het verleden Bij een wederopbouwplan moeten de ste- debouwkundige vraagstukken der betref fende gemeenten onder oogen worden ge zien. Men zal niet moeten vervallen in fou ten van het verleden, de nieuwbouw moet technisch en aesthetisch goed zijn en dat beteekent meestal, dat het plan niet be perkt kan blijven tot het verwoeste ge bied. In dit verband kan gewezen worden op Rotterdam. Vele menschen, in de eene gemeente meer, in de andere minder, zullen in de toekomst niet meer terug kunnen keeren naar een nieuwe woning in hét stads- of dorpsgedeelte, waar zij vroeger woonden en dat verwoest werd en dat is volkomen lo gisch, indien technisch of/en aesthetische Overwegingen zich verzetten tegen het bou wen van evenveel woningen of gebouwen als er voor den oorlog stonden. In deze ge vallen en er zijn er vele kan het plan voor den herbouw zich uiteraard niet beperken tot het verwoeste gebied. Voor de* volgende gemeenten zijn in de afgeloopen maanden plannen gemaakt, die voor het meerendeel de instemming van den algemeen gemachtigde hebben: Alblas- serdam, Amersfoort, Bleskensgraaf, Box tel, Kruiningen, Middelburg, Middelharnis, Mierlo, Mill en St. Hubert, St. Oedenrode, Rhenen, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, Sas van Gent, Scherpenzeel, Valkenburg (Z.H.), Veenendaal, Wageningen, Wijchen, Ierseke en Zevenburgen. Voor Den Helder en Vllssingen is. men nog bezig plannen op te stellen. De ruilverkaveling is in alle gemeenten in gang en verkeert in een min of meer gevor derd stadium. Zooals yanzelf spreekt, doen zich bij het uit geven van grond vele moeilijkheden voor, in het bijzonder ten aanzien van de waardebe paling. Uiteraard verschilt de waarde van den betreffenden grond vóór 9 Mei van die van op het oogenblik. Er is geen vrije markt en zoo vragen vele gewichtige problemen om een oplossing. In Rotterdam is voor het vast stellen der grondwaarden een commissie van deskundigen benoemd. Spoedig „volle kracht vooruit". In het aanstaande voorjaar zal dan de „bouwerij" in ons geheele land op volle toe ren draaien. Ten aanzien van de financieele rege ling der plannen kan worden mede gedeeld, dat het wachten is op de ver ordening betreffende schadeloosstel ling, Aangezien het, naar wij verne men in de bedoeling ligt om scha den tot f 10.000.voor 100 te ver goeden Voor schaden boven f 10.000 is het percentage der vergoeding nog niet vastgesteld heeft de algemeen gemachtigde, in afwachting van be doelde verordening, een voorschotre geling getioffen. Deze regeling maakt het mogelijk een voor schot te verstrekken van 80 uitsluitend echter voor arbeiders- en middenstandswo ningen (tot 450 kubieke meter inhoud, be drijfsruimte niet inbegrepen). Deze regeling werkt vlot en is zeer succesvol. De materiaalpositie het groote probleem. Tenslotte nog enkele opmerkingen ten aanzien van problemen die met den weder opbouw verband houden. Daar is in de eerste plaats de materiaal- positie van ons land. Hiervan immers hangt de geheele wederopbouw af. Deze materiaal positie is intusschen van dien aard, dat reeds aanstonds maatregelen ter voorko ming van moeilijkheden moesten worden genomen. Zij bestaat hierin, dat de uitvoe ring van alle bouwwerken in ons land on derhevig is aan goedkeuring van den alge meen gemachtigde. Hierdoor is een overzicht van de toch reeds beperkte materialenvoorraden, welke voor het belangrijkste en overgroote mee rendeel uit het bditenland aangevuld moet worden, mogelijk. Op groote schaal zal normale wo- nigbouw bevorderd worden. Zou de ze bouw eenige jaren worden stilge legd, dan zouden de gevolgen cata- strophaal zijn. Men bedenke slechts dat in ons land normaal 40.009 wo ningen per jaar worden' gebouwd. In Rotefdarh bestaat ten aanzien hiervan een bepaald plan. Hier zal namelijk voor den winter van 1941 in de ergste behoefte worden voorzien door den bouw van onge veer 8900 permanente woningen. Zal Groot-Brittannië Grieken land laten doodbloeden? In hun commentaren op de rede welke Churchill Dinsdag in het lagerhuis gehou den heeft, spreken de Berlijnsche bladen van rhetorische en illusionistische uitvluchten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" consta teert o.a., dat de uiteenzettingen van den ministerpresident weer volkomen zijn rede- naarstactiek weergeven. Terwijl hij schijn baar openlijk spreekt en zelfs moeilijkheden toegeeft, groepeert hij zijn argumenten toch zoo, dat de harde feiten in een nevel van illusies gehuld worden. De wereld ziet, zoo besluit het blad, dat de moeilijkheden van Groot-Brittannië, die zelfs Churchill niet ontkennen kan, dagelijks toenemen. De „Ber- liner Boersen Zeitung" schrijft, dat Churchill zich ten aanzien van de gebeurtenissen in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee weer van de oude truc bediend, oorzaak en gevolg om te keeren. Het is den bewind voerders te Londen volmaakt onverschillig of de Grieken doodbloeden. Tot de ineenstorting toe zal Churchill van de overwinning blij ven praten. 1 In een speciale berichtgeving van het oorlogsterrein bericht de „Tri- buna" dat het geheele front van de Turksche grens tot aan de Ionische zee ,in bewéging-is gekomen door Het oprukken der Italiaansche troepen en dat aan den vijand geen, tijd wordt gelaten tot rust te komen. De slag, welke beoogt den tegen- stand op eenige strategische steun punten in het verdedigingsstelsel te breken, is thans in vollen gang. Het plan van den Griekschen generalen staf was, door dezen tegenstand den Italiaanschen opmarsch naar Jani- na tot staan te brengen. Thans vallen echter, zoo vervolgt de ver slaggever van het blad, de eene stelling en de eerte sector na de andere in Italiaansche handen. In een edelen wedijver werken alle wapen-categorieën samen om de Grie ken uit hun niet gemakkelijk toegankelijke stellingen in de bergen te verdrijven. On ophoudelijk ronken de bommenwerpers over de vijandelijke linies, scheren de ran ke jagers in duikvlucht over de loop graven. Generaal .Erkelit, een militair deskun dige van naam, levert in het blad „Sonpos- ta" een militair commentaar op de positie van Griekenland. Hierin schrijft Erkelit, dat,volgens de laatste berichten Engeland klaarblijkelijk besloten is in hét kader der garantie hulp te verleenen, doch dat deze Britsche hulp in geen geval kan verhinde ren, dat Griekenland door Italië bezet wordt. Uit dit artikel blijkt, dat men in Turksche militaire kringen de positie van Griekenland hopeloos acht, wanneer de Italiaansche opmarsch door terrcinmoei- lijkheden en de weersomstandigheden niet wordt vertraagd. Volgens betrouwbare, uit Albanië binnen gekomen berichten, hebben de Italiaansche troepen de Metaxas-linie in Griekenland op verschillende plaatsen doorbroken. Wei is waar maakt het Italiaansche weermacht- bericht van Dinsdag zeer bondig melding vnri p<> o-ii-nties in Griekenland, maar de berichten van de Italiaansche verslagge vers aan het Grieksche front bevestigen, aldus U.P., dat de Grieken op verschillen de plaatsen gedwongen zijn geworden hun verdedigingsstellingen te ontruimen. In Italiaansche militaire kringen acht men de gemaakte vorderingen bevredigend en men verklaart, dat er op het oogenblik groote* tactische manoeuvres aan den gang zijn. Voor de beoordeeling van de situatie is het van geen beteekenis, aldus het oordeel in deze kringen, 'dat slechts een betrekke lijk klein deel van Griekenland tot dusverre bezet is. De vestingwerken, die zich ten deele nog in handen der Grieken bevinden, loopen gevaar, aldus verluidt verder in Italiaansche militaire kringen, omsingeld te worden. De Grieksche verdediging zou dan nog alleen de mogelijkheid overblijven om zich de voordeelen, welke het moeilijk begaan bare bergachtige terrein biedt, ten nutte te maken. Dit zou dan het begin van Grie- kenlands beslissende nederlaag kunnen worden. Schendingen van het Zwitser- sche luchtrnim de reden. Het Zwitsersche legercommando deelt mede: De generaal heeft in overeenstemming met den Bondsraad bevel gegeven tot algemeene verduistering te beginnen hedenavond voor het geheele gebied van Zwitserland. De ver duistering zal tot nader order iederén avond volgens voorschrift vanaf 22 uur werden uit gevoerd en zal duren tot de ochtendscheme ring. In verband hiermede wordt door den staf van het leger de volgende verklaring gege ven: Tot dusverre werd de normale verlich ting gehandhaafd om het Zwitsersche gebied des nachts te kenmerken en op die wijze er toe bij te dragen, dat ons luchtruim geres pecteerd werd door de vliegers der oorlog 'loerende landen. De normale verlichting *.ent echter eveneens ter oriënteering van de piloten, wanneer die besloten hebben zich niet te bekommeren om de Zwitsersche neu traliteit. De schendingen van ons luchtruim, die zoo juist zijn voorgekomen, en die met gelijkblijvende weersomstandigheden ook herhaald- kunnen worden, doen het daarom geboden lijken een andere methode toe te passen. Het lijkt derhalve noodig de verduis tering te bevelen tot nader order. Zwitser land neemt dezen maatregel en de daaruit voortvloeiende risico's op zich, omdat het de vergemakkelijking van oorlogshandelingen van welken aard ook wil verhinderen. Hartelijk welkom. De nieuw benoemde Roemeensche gezant te Berlijn. Constantijn Grecianu, is gistermi dag in de rijkshoofdstad aangekomen, j- a mens den rijksminister van buitenlandsche zaken werd de gezant op hét vliegveld vei welkomd door den chef van het piotoco Vortragen, en den legatieraad von Halem. De zaakgelastigde van Roemenië, alsmede het voltallige personeel van het Roemeen sche gezantschap was eveneens ter ontvangst op het vliegveld aanwezig. De Sovjet nog bijna alleen neutraal. In deh grooten schouwburg te Moskou is gisteravond ter gelegenheid van den 23sten verjaardag der Bolsjewistische re volutie een officieele plechtigheid gehou den. Aamvezig waren alle leidende staats lieden van de Sovjet-Unie met Stalij aan het hoofd, voorts de leden van de regee ring en de maarschalken. De feestrede werd gehouden door den voorzitter van het presidium van den op persten Sovjet der USSR, Kalinin. Deze wees in de .eerste plaats op de economische prestaties van de Sovjet Unie in het afge loopen jaar. Na zijn gehoor bepaald te hebben bij de uitbreiding van het gebied der Unie, verklaarde hij, dat de oorlog tusschen de leidende Europeesche mogend heden voortduurt en die in het Verre Oos ten reeds het vierde jaar ingetreden is, zoodat vrijwel de geheele wereld zich in oorlog bevindt en eigenlijk alleen de Sov jet-Unie een strenge neutraliteit handhaaft. Onder de huidige internationale omstan digheden is het de taak van den Sovjet burger de economische en militaire machl van zijn land te versterken Kalinin besloot zijn rede met een hoera op de Bolsjewistische partij en haar leider Stalin, waarop de toehoorders laatstge noemde een langdurige ovatie brachten. Een verklaring waarmede hij zich zelf veroordeelt. Na zijn terugkeer uit Oost-Afrika heeft Smuts een verklaring afgelegd over zijn ont moeting met Eden en den Britschcn oppci bevelhebber in het midden-oosten. Men behoeft er niet aan te twijfelen, aldus het A.N.P., dat de precaire Britsche machts positie de eigenlijke aanleiding tot deze Uos - Afrikaansche conferenties was. Uit den mond van Eden, wiens inspectiereis tot dusverre weinig succesvol verloopen is, heett smuis waarschijnlijk de opdracht vernomen hulpverleening van de Zuid-Afrikaan Unie aan het midden oosten aanzienl.jk in versneld tempo te versterken. r Zijn uitlating over de macht van "ïoo Brittannië, de groeiende intensRei van Engelsclie oorlogvoering en den aa"^'®*;®®.® van de Britsche strategie zullen wellicht in de Zuid-Afrikaansche reservaten voor n heemschen nog goedgeloovigenhoorders vin den, in .de rest van de ^*>ld z*l men ze wel van de hand wijzen als hol, tenden 8"a 1 sPSm u tsTzijn verklaring besluit met de „00'de„. dol h". neheim van 1>« g wind in de Unie en van het BrltsChe i™p®rl, alisme in het algemeen gegeven, besluit het A.N.R. Het voordeel van goed in donker te kunnen zien. In den nacht van 13 op 14 September was er ingebroken in een café onder Sloten. Het was hondenweer en stikdonker. De ma rechaussee had helpers noodig om de land wegen af te zetten, zoodat de daders in jle fuik onden loopen. De luchtbeschermers te Badhoevedorp, die het zich in hun wacht lokaal behagel ijk hadden gemaakt, werden te hulp geroepen. Een der 'helpers, die er met een marechaus see op uit was getrokken ontdekte twee mannen, die met fietsen aan den kant van den weg stonden. Toen zij zich ontdekt za gen, vluchtten zij. Een van de twee mannen verborg zich in de berm van den weg. waar hij zich in weerwil van de stroomende re- gén plat op den grond had neergelegd. De luchtbeschermer, die dank zij de vele oefening goed in het donker ziet, ontdekte den man. Hij hield zich slapende een half uurtje later bevond hij zich op het po litiebureau, zijn collega was nergens le vin den. zijn fiets die. evenals die van den arrestant gestolen bleek, had hij achter gelaten. Op het rijwiel van laatstgenoemde vond de marechaussee nog een groot pak ket levensmiddelen, ook al gestolen waar. Gisteren stond de jongeman terecht we gens diefstal en van deze gelegenheid maakte de verdachte een dankbaar gebruik: „Ik weet nergen van, die andere man heeft zoowel de fietsen als de levensmiddelen gestolen. Deze ontkentenis maakte een uit voerig en langdurig getuigenverhoor nood zakelijk en op grond hiervan achtte de of ficier van justitie zoowel het wettig als overtuigend bewijs geleverd. Eisch: één jaar gevangenisstraf. Vonnis 20 November. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3V2 Oost-Indië 1937 8 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 VK- L.R. I0D/4 1013/ic 81 801/, 26V2-29 35-32 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3*80% 84% 's Grav.''37 I 3% N.-Holl. '38 3 N -Hol 1. '38 II (31/2) 3 85 R'dam '37 I. III 3% 85 Z.-Holland 1937 3 84i/2 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Ilyp.b. Veéndam 3% 91% 91% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 140 160 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 180 1S2 Ned. Ind. Handelsb. A 140 141 Ned. Handel Mij. c. v. A 121 124 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. -, A.K.U. 123-125 125-123 Calvé Delft c.v. A. 83% 85 Centr. Suiker Mij. 180 185 Fokker g. A. 193% Lever Bros en Uriilever cv.A139-136% 1391/2—1413/. Ned. Ford 328 Philips G B.v.A. 214-20G 212:218 Philips pref. A 146 145 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 28%29 7/16 29%—31% Am. Sm. en Ref. c.A. 46 Beth. Steel c.v. A 86-871% 89:91%. Gen. Motors c.v. A. 56% Kennecot Copper c.v. A. 37 7/16—37 13/16 38-40 North. Am. Aviation c.v.A. 21 Rep. Steel c.v. A. 24%-25% 26-278/18 U. S. Steel c.v. A. 70%-72 73-76% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 261% 283% Kon. Petr. Buitenland. Sheli Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 295-287296-307 12%—18 jhri 13,1/16—14 11%-11%_ 1115/1612% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 110-113 113-121% Java China-Japanlijn A. 137-139 141-150 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 151-153 152Va-158% Kon. Paketvaart A. 229% 240 Ned. Scheepv. Unie A. 167%-164' 166l/f.-172% Roft. Llovd A. 134%-137 "*145 Stoomv. Mij. Nederland A. 139-142 150 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 457-466 466-482 Javasrhe Cultuur 256 266 N I S U. 258 261 Ver. Vorstenl. Cult. 130%—126 130%133% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 187-190 197-200 Dell Mij. c. v. A. 248%-250 252-263 Senembah 195 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 260%—254% 266-276 176-184 188-190 1S9%-193 198-203 Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij, A. Koersen voor stortingen op 7 November '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; DeenscW Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6-42; fsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7-54 JAPAN PRIJST HOUDING VAN DE REGEERING TE VICHY. Transocean meldt: „Zuid-Indochina <>n'' waakt en zal Vichy ondersteunen," a schrijft de Nitsji Nitsji, Het blad sehrijG verder, dat tengevolge van de bereifjwi"'/' beid van de Fransche regcering te VicW om» mede te werken aan de nieuwe era ning in Europa, de spanningen tusschen De gebeurtenissen in den Balkan. Bij de aandacht. Een Engelsche oorlogshandelingen in Griekenland vraagt de houding der Britsche .WjdkrachtenTe troepenafdeeling gaat aan land voor de hulpverleeninn H' fFoto-Weltbild) verschillende Fransche groepen in china verminderen. Ook de tegenwoor?1* tegenstanders van de regeering te VjC|t) gaan. als gevolg van de ontwikkeling Europa en van de Japansche actie i" In China inzien, dat het doelloos is ont a' don anderen kant te blijven staan. Kokoemin Sjimboon spoort het JnP®D' (e volk aan tegenover Joden voorzichtig zijn. De Joden uit Duitschland d'e 'n wereldoorlog hun vaderland hebben vc den, moet verzocht worden, aldus he' Japan te verlaten. Door een dergehike F regel zou Japan zich in den tegomy» gen oorlogstoestand tegen verraderlijk vallen van achteren beschermen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2