dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Duitschland en Italië Groote slag bij KORITZA DISTRIBUTIE zullen Europa organiseeren is aller belang Alkmaarder slaapt veilig GIBRALTAR weldra eiland? Verduisteren 5.58 uur Bregman WIE NIET STERK IS, MOET SLIM ZIJN REDE VAN HITLER Chamberlain ernstig ziek Van het Grieksche front Hooger loonen in de zuivel-industrie Geen bezorgdheid over bet prijsniveau Hertzog afgetreden als partijleider ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9077 Ontduiking is onsociaal Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 51 uur LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Wie niet sterk is, moet slim zijn. De montage-wagens van den Haagschen telefoondienst worden met .man en macht getrokken, nu de benzinebezuiniging de motorkracht heeft uitgeschakeld (Foto Schimmelpenning!») nIk ben de hardste man die Duitschland sinds eeuwen gehad heeft" he Führer is zijn rede van gister té Mün- chen, ter gelegenheid van de herdenking der oudstrijders in den Loewenbraeu Kei ler begonnen met te herinneren aan het jaar 1923, een ,,hoogtepunt van den strijd om de macht in Duitschland". Daarbij her dacht hij ook het Duitschland uit den tijd van voor 1914. Ik ben geen criticus van den toenmali- gen tijd, ofschoon ik het zou kunnen zijn, want ik heb als wellicht nauwelijks een tweede in de geschiedenis leering uit het verleden getrokken en die ter harte geno men. Destijds reeds was Engeland onze vijand. Ook destijds hebben de Britsche oorlogs hitsers er kans toe gezien, een geheele we reld tegen Duitschland te mobiliseeren. Zoo kwam in 1914 de oorlog, dien Duitschland niet wilde. Als voormalige soldaat uit den wereldoor log kan ik zeggen: ze zouden ook destijds Duitschland niet overwonnen hebben, als hun bondgenoot in het binnenland ons niet gebroken had. Het was noodig eerst een Amerikaanschen tooverpriester (President Wilson Red.) te doen ontstaan, die de for- ffiule uitvond, waardoor het Duitsche volk zich in vertrouwen op het eerewoord van buitenlandschen president liet beetne men. Deze goedgeloovigheid is ons betaald gezet. Door de toenmalige „overwinnaars" is geen enkele belofte gehouden. De groot-' ®te woordbreuk aller tijden begon. In bijzonderheden schilderde de Fuehrer de periode van lijden, ellende en vertwij feling, die toen voor het Duitsche volk volg de en het begin van zijn eigen strijd. De Fuehrer maakte voorts melding van de eerste poging om de macht in handen te krijgen, die „schijnbare ineenstorting van 't.jaar 1923" en den unieken zegetocht van zijn beweging in de volgende jaren. Duitschland begon op te bloeien. Maar in Precies dezelfde mate, waarin Duitschland omhoog steeg, groeide weer de afgunst van dezelfde mannen, die Duitschland eenmaal in den oorlog gestort hadden. De heeren Chur- chill en consorten begonnen terstond weer stoken. Wat beteekent voor deze interna- tionale hyena's democratie of autoritaire staat? Dat boezemt hun in het geheel geen belang in. 'Hun interesseert slechts een ding ls. men bereid zich te laten uitplunderen of niet. De Fuehrer betoogde, dat hij bij de overne ming van de macht bereid was vrede te slui ten. Ik was bereid, zoo zeide hij, te ontwape nen. Als de Engelschen daarop ingegaan aren, goed. Zij zijn er niet op in gegaan. Jok goed. Dan echter consequent en geen half werk. Ik, heb een besluit genomen: ot wij zijn heelemaal geen soldaten of wij zijn de beste ter wereld. En ik heb toen de voor bereidingen getroffen en wel grondig. Het "itsche volk is daarbij van niets beroofd, integendeel: wij hebben 7 millioen menschen Weer in het productieproces opgenomen. Wij beleefden het toen, dat de goudstaten met min muntstelsels kapot gingen, terwijl wij. >.n met-goed-staat, onze munteenheid hand haafden. Engkele andere landen hebben nu het goud binnengehaald en opgestapeld en dans dreigt het inzicht in de wereld te drin- ri m dat het goud op zichzelf volkomen zon- Wn mfeekenis is. Dit inzicht kan gevaarlijk nio voor ^en' c"e ii het goud een ele- nt van hun strijd om de macht zien en het ook steeds als zoodanig getaxeerd en ge bruikt hebben. De Fuehrer wees op den internationalen strijd, die in binnen- en buitenland met alle middelen tegen het nieuwe Duitschland be gon. Iedere poging om door verdragen en af spraakjes staten tegen ons te mobiliseeren, leidden er slechts toe, dat ik de bewapening weer wat sterker opvoerde. Ik was vastbeslo ten alles op alles te zetten. Onwrikbaar ging de strijd voort met het doel het verdrag van Versailles af te schaffen. Ik heb daarbij het doel gehad den vrede te handhaven. Ik wilde de nauwste vriendscvhap- pelijke betrekkingen met Engeland tot stand brengen, ik wilde diezelfde verhouding met Italië. Ik dacht voorts aan Japan als een mogend heid, met welker belangen de onze parallel konden loopen. Voor zoover het Italië betrof, is deze poging ge slaagd, dank zij den genialen arbeid van dien eenelt man, die het fascis me stichtte. Tenslotte is het ook ge lukt met Japan. Helaas is het met Engeland mislukt. Dat was niet on ze schuld, integendeel, ik heb tot op het laatste oogenblik nog tot weinige dagen voor het uitbreken van den oorlog getracht het oude doel van mijn buitenlandsche politiek te ver wezenlijken. Ik heb den Britschen ambassadeur destijds de schitterend ste aanbiedingen gedaan. Bepaalde belanghebbenden bij een oorlog stookten sedert jaren. Er kon geen twijfel aan bestaan, dat zij op zekeren dag woede en haat tegen Duitschland in het Britsche volk zouden doen oplaaien, terwijl het Duit sche volk omgekeerd geen haat jegens Enge land koesterde. Daartegen heb ik reeds in 19381939 gewaarschuwd en met name in een rede te Saarbruecken betoogd, dat het zoo niet kon voortgaan. Het oogenblik kwam, zoo vervolgde de Fuehrer, waarop het niet meer de vraag was of het nog wel mogelijk zou zijn den oorlog te vermijden, doch alleen nog of hij mis schien een, twee of drie jaar lang tegenge houden zou kunnen worden en wel door zeer zware vernederingen voor Duitschland. Op dat oogenblik, waarop ik besefte, dat Engeland slechts tijd wilde win nen, dat men daar evenwel besloten was den oorlog onder alle omstandig heden te voeren, had ik slechts een enkelen wensch: als zij dan al be sloten waren om den oorlog te ver klaren, dat zij het dan hopelijk nog zouden doen, terwijl ik leefde. Want Ik weet, dat dit de hardste strijd moet worden, die het Duitsche volk ooit op gelegd is. Ik verbeeld mij echter niet slechts, dat ik de hardste man ben, die het Duitsche volk sinds vele tientallen jaren misschien sinds eeuwen gehad heeft, doch ik bezit ook de grootste autoriteit. Voor alles evenwel geloof ik aan mijn suc ces en wel onvoorwaardelijk. Ik ben er vast van overtuigd, dat deze strijd geen grein an ders zal afloopen dan de strijd, dien ik eens in mijn binnenste uitgevochten heb. Ik ben er van overtuigd, da de voor zienigheid mij slechts tot dusverre geleid en alle rampspoeden verre van mij gehouden heeft om mij dezen strijd van het Duitsche volk te laten voeren. En tenslotte, ik heb nog een grooten strijd meegemaakt en ik be hoor ook tot degenen, wien destijds het succes door bedrog ontnomen is en het is daarom mijn onverzette lijk besluit, dat de huidige strijd niet eindigt zooals destijds. De Fuehrer herinnerde daarop aan den toe stand van een jaar geleden en aan de beslis singen, die intusschen volkomen anders uit gevallen zijn, dan de tegenstanders verwacht ten. Een jaar geleden, zoo zeide hij, was met Polen afgerekend. Thans, een jaar later, kan ik nieuwe successen melden. Langzaam mo biliseert het vasteland, terwijl het tot zelf bezinning komt zich tegen den vijand van het vasteland. Duitschland heeft dit conti nent in weinige maanden inderdaad de vrij heid gegeven. De Britsche poging om Euro pa te Balkaniseeren dat kunnen de Brit sche staatslieden zich voor gezegd houden behoort tot het verleden en heeft afgedaan. Engeland wilde Europa desorganiseeren. Duitschland en Italië zullen Europa organi seeren. Als men thans in Engeland verklaart dat de strijd voortgezet wordt, dan is mij dat volkomen onverschillig. De strijd wordt zoo lang voortgezet tot wij hem zullen beëindi gen en wij zullen hem. beëindigen. Daarvan kunnen zij verzekerd zijn. En hij zal be ëindigd worden met onze overwinning. Dat kunnen zij eveneens van mij aannemen. Stockholm, 8 Nov. (D.N.B.) Oud-minis ter-president Chamberlain is volgens een Reuterbericht ernstig ziek. Reuter heeft het volgende telegram ontvangen van mevrouw Chamberlain: „Neville Chamberlain wordt de laatste dagen steeds zwakker. Hij is thans ernstig ziek." EDEN NAAR ENGELAND TERUG GEKEERD. Volgens Reuter is de Britsche minister van oorlog. Eden, weer van zijn reis naar Egypte, naar Engeland teruggekeerd. BEDRIJVIGHEID DER ITALIAAN- SCHE WEERMACHT. OMTREK KENDE BEWEGING DER GRIE KEN VERIJDELD. De bedrijvigheid van de Italiaansche luchtmacht boven Grieksch gebied wordt van dag tot dag grooter. Dit blijkt uit de Italiaansche weermachtsberichten van de laatste dagen, die melding maakten van bombardementen op bewapende verkennin gen boven de Grieksche troepen, van aanval len op verdedigingswerken, op de steden Flo rina, Volos, Larissa, Missolonghi Patras, Methone op de versterkingen bij het Pres- bameer op het eiland Zacynthus en op Kor- foe. De activiteit, die heerscht op de bases, vanwaar de vliegtuigen opstijgen om de Grieksche centra te bombardeeren, doet ver wachten, dat de Italiaansche luchtmacht een groote rol zal spelen bij de militaire gebeurtenissen van de eerstkomende dagen. Het Joegoslavische blad „Vreme" meldt uit Ljubojno, dat een poging der Grieksche troepen de Italiaan sche stelling te omsingelen, niet is gelukt en geen kans op succes meer biedt. De berichten over een op- marsch der Grieken in het zuidelijk deel van het Morova-gebergte zijn niet juist. Het kanongebulder, dat Donderdag in versterkte mate hoorbaar werd, is een be wijs, dat de Italianen ook in dezen sector met het offensief zijn begonnen. Den ge- beelen dag lang heeft de artillerie gevuurd, waarbij zij werd gesteund door de activi teit van de luchtmacht, die Woensdag ze ven maal de Grieksche stad Lerin (Florina) heeft gebombardeerd. Van Joegoslavisch gebied af heeft men boven deze stad hooge rookkolommen waargenomen. In den sector van Koritza woedt op het oogenblik een groote veldslag. De Grieken trachten zich te bevrijden uit de omsinge ling der Italiaansche colonnes, die hen tot diep in de bergen achtervolgen. Volgens berichten van vluchtelingen worden voort durend Grieksche troepenversterkingen aangevoerd. De strijd concentreert zich rond de citadel, welke ruim 850 meter boven den zeespiegel ligt en van waaruit de toegang tot 't gebied van Koritza wordt beheerscht. De Grieken stellen alles in het werk, zich hier een doortocht te banen en de ge vechten zoo mogelijk naar Albaneesch ge bied te verplaatsen. Zij hebben in de buurt van het dorp Pljasa. aan den weg Koritza Biklisjta, nieuwe stellingen betrokken, waaruit de Italiaansche troepen hen trach ten te verdrijven. Hoewel het rotachtige terrein deze operaties bemoeilijkt, maken de Italianen volgens de jongste berichten vorderingen. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Onder de huidige omstandigheden ziet de overheid zich dikwijls genoodzaakt ze.er ver strekkende beslissingen te nemen, die in hoofdzaak betreffen een rantsoeneering van het verbruik van een groot aantal artike len benevens het stellen van maximum prijzen, of in elk geval het afhankelijk ma ken van prijsverhooging van een speciale vergunning. Aan velen ontgaan in de mees te gevallen uiteraard achtergrond en doel van deze maatregelen. Een der criteria van een goede distri butie- en prijspolitiek is, dat zij met de toekomst rekening houdt. Zij moet erop in gesteld zijn, dat de toestand van goederen- schaarschte. zooals deze door de oorlogs omstandigheden is ontstaan, zich over een tijdvak van een dusdanige lengte kan uit strekken. dat alleen door een bijzonder in grijpen van overheidswege het ontstaan van gebrek aan de allernoodzakelijkste le vensbehoeften voorkomen kan worden. Het laat zich oppervlakkig beschouwd verstaan, dat de neiging opkomt de door de overheid getroffen maatregelen te om zeilen. Ook in den wereldoorlog 1914— 1918 viel dit verschijnsel zelfs op groote schaal waar te nemen. En wie zal het loochenen, dat deze ontduiking een „oogen blikkejijk" voordeel kan brengen: aan den kooper, doordat hij in het bezit komt van goederen, waaraan hij op het betrokken moment in meer of minder sterke mate behoefte gevoelt, en aan den verkooper. doordat hij zich een winst kan toeëigenen, welke hem anders geheel zou zijn ontgaan, of dit in elk geval van aanzienlijk klei nere proporties zou zijn geweest? Niet zonder bedoeling werd echter de toevoeging „oogeriblikkelijk" tüsschen aan- halmgsteekens geplaatst. Bij een nader overwegen zal men toch tot de conclusie moeten komen, dat hier slechts sprake kan zijn van een óogenblik- kelijke bevoordeeling van zichzelf, op lan- geren termijn gezien springen immers de nadeelen direct in het oog. Zij kunnen als volgt worden samengevat: bemoeilijking van de overheid in haar streven om voor een langer tijdvak een garantie te schep pen, dat de voorziening in de eerste levens behoeften der bevolking verzekerd is. Het in de hand werken van prijsstijgende ten- denzen. welke uiteraard op den duur steeds ten nadeele van de minder gesitueerden moeten werken, en het scheppen van een sfeer van onderling wantrouwen en af gunst. In het ontduiken van de distributie- en prijsvoorschriften kan dan ook, in dit licht beschouwd, niet anders worden gezien dan een scherp af te keüren onsociale hande ling. Door zich er van te onthouden, voor komt men het voortwoekeren van allerlei invloeden, die op den duur groote schade aan de volkshuishouding moeten berokke- nen. Een ieder, op welke plaats hij ook staat, hetzij op die van verbruiker, hetzij op die van groot- of kleinhandelaar, hetzij op die van producent, onthoude zich dan odk er van de maatregelen te ontduiken, die de overheid heeft genomen of nog zal nemen voor een rechtvaardige verdeeling van de ter beschikking komende verbruiksartike- len. Hierin reiken op langen termijn ge zien eigen belang ën algemeen belang elkander de hand. In een Amsterdamsche schuil kelder. Eenige leden van den Amsterdamschen Gemeentelijken Vrijwilligen Luchtbescher mingsdienst hebben gisteravond in een schuilkelder een 14-jarigen jongen gevonden zegt de Tel. De jongen lag in een diepen slaap toen men hem hier aantrof. Hij bleek uit Alkmaar afkomstig te zijn en van huis te zijn weggeloopen. Hij had een rit achter op een auto gemaakt. Toen hij eenmaal in Amsterdam was durfde hij, uit vrees voor straf, niet meer terug te gaan. De jongen is zoo spoedig mogelijk naar Alkmaar terug gebracht. Naar uit Algeciras gemeld wordt, staan de Engelschen op het punt de werkzaamhe den te beëindigen, waardoor de landengte, die Gibraltar met het eigenlijke Spanje ver bindt, doorgestoken wordt. Men hoopt zoo doende de Engelsche vesting in een eiland te veranderen en haar dus van de landzijde ontoegankelijk en evenzeer onkwetsbaar te maken. De Kampioen Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. 1 5 cent per half ons Accountantskantoor Lid N. 1. V. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracbt 72 Tel. 650 DUURTEBIJSLAG COOP. ZUIVELFABRIE KEN NOORD-HOLLAND. De commissie van advies inzake de ar beidsvoorwaarden uit den Bond van Coop. Zuivelfabrieken In Noord-Holland, heeft de besturen van de aangesloten fabrieken gead viseerd: a. vanaf de eerste werkweek in November 1940 een duurtebijslag van 50 oent per week op alle arbeidsloonen; b. geen loonsverlaging, indien de werktijden worden verminderd; c. verhooging van de loonen, voor zoover deze nog lager zijn dan de in het advies van 1 Maart 1940 genoemde minimum- loonen. Bij een hoogere garantieprijs voor de melk heeft de commissie zich tegenover de ar beidersorganisaties bereid verklaard nog maals een duurtebijslag van 50 cent per week aan de fabrieksbesturen te willen adviseeren. In verband met ongemotiveerde onge rustheid over het prijsniveau hier te lande wordt er ons op gewezen, dat de statistie ken voor de voornaamste artikelen slechts een matige pijsvehoogino aanwijzen. Boven dien venemen wij. dat binnenkort een nauwkeurige regeling zal worden ingevoerd welke het prijsniveau zoo zal beheerschen, dat catastrOphale verhoogingen uitgesloten zijn. BERLIJN, 8Nov. (A.N.P.). Uit Engel sche bron wordt gemeld, dat Hert zog zijn functie als leider van de nationaal-socialistische partij in den Oranje Vrijstaat (Zuid-Afrika) neer gelegd heeft. Zijn aftreden zou een gevolg zijn van de scherpere hou ding van den rechtervleugel der par tij nopens den te volgen politieken koers.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1