dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hevige aardbeving in den Balkan Weldra een prijzendictator 26ste eeuwfeest in Japan M0L0T0V naar BERLIJN japansch verwijt tot Ned.-Indië Verduisteren 5.54 uur Chamberlaio overleden Feuilleton MAANDAG Een gedeelte van Roemenië verwoest Ned. Indië beperkt uitvoer van tin en rubber Hitier feliciteert den Mikado Slachtverbod voor schapen LAVAL SPREEKT MET GOERING 11 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9078 en duurt tot morgenochtend 8 55 uur Teneinde het contact diepgaander te maken HELDERSCHE COURAHT Uitgave der Ultg.-Mjj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gistermorgen om 3,19 uur is Roe menië door een hevige aardbeving geteisterd, van een geweld als het land nog nooit beleefd had. Uit een communiqué van het Seismologisch instituut te Boekarest blijkt, dat de aardbeving, die een gedeelte van Roemenië heeft verwoest, een sterkte had van negen graden en vier minu ten heeft geduurd. De eerste berich ten ,die uit de provincie worden ontvangen, zijn indrukwekkend. De steden Barland, Tecuci, Ga- latz, Giurgiu, Buzau, Ramnicul, Sa- rat, Ploesti, Husi, Campina en tien tallen andere steden zijn half ver woest. De telefoonverbindingen zijn gestoord en het treinverkeer is overal gestaakt. Alleen al te Galatz zijn tot op dit oogenblik 21 doo- den en 100 gewonden te betreuren. Als ge volg van het feit. dat hoogspanningskabels van de electrische centrale op de huizen vielen, geraakten deze in brand. De kathe draal is ingestort, alsmede de kerk van de heilige Helena. Het station en de spoorweg installaties zijn ingestort. Te Bnzau waren de gevolgen van de aardbeving verwoestend. Hier zijn tientallen dooden gevallen en hon derden huizen vernield. Te Ploesti is het hotel Centraal een puin hoop. Het stadhuis, het hoofdbureau van po litie, de kamer van koophandel en andere groote paleizen staan op het punt in te stor ten. Het aantal slachtoffers is niet op te ge ven. De steden Paneiu en Odobesti zijn to taal verwoest. Te Boekarest is het Carltonpaleis, dat niet minder dan veertien verdiepingen telt en door vijftig huurders werd bewoond, inge stort. Tot dusverre heeft men vanuit de puinhoopen veertien slachtoffers geborgen. Enkele huurders die bijtijds in den kelder waren gevlucht en er in zijn geslaagd in te lefonisch contact met de politie te komen, roepen wanhopig om hulp, daar zij den ver stikkingsdood dreigen te sterven. Er worden bovenmenschelijke pogingen in het werk gesteld om hen te redden. Het reddingswerk vindt voortgang onder een aanhoudenden regen en bij een hevige koude. Het Continentalhotel in de hoofdstad moest ontruimd worden, daar het schade had opgeloopen. De beroemde Witte Kerk op de Galea Victoriei is van onder tot boven ge scheurd. Door de tientallen dakpannen, die naar beneden vielen, zijn talrijke slachtoffers gevallen. De hospitalen zijn overvol met ge wonden. De regeering heeft per radio in het geheel land om medische hulp gevraagd. Het telefoongebouw te Boekarest heeft, on danks zijn hoogte van 140 meter, op wonder lijke wijze weerstand geboden, dank zij het stalen geraamte. Volgens de laatste berichten uit Barlad zijn er aldaar tot dusverre 15 dooden en 60 gewonden en te Tecuci 7 dooden en 18 ge wonden geïdentificeerd. De Doftana gevan genis te Campian is ingestort. Van de gevan genen zijn er honderd om het leven geko men. Ook Bulgarije getroffen. De zware aardbeving, waardoor vooral Roemenië is getroffen, was ook in de Bul- gaarsche hoofdstad zeer duidelijk te voelen en heeft in de provincie schade doen ont staan. Het krachtigst was de beving langs de Do- nau. In de stad Tux Russe is de meeste scha de ontstaan. Eenige schoorsteenen en huis muren zijn ingestort. Een aantal personen liep daarbij verwondingen op. In de stad Dobritsj in het zuiden van de Dobroedsja is o.m. een oude Moskeer gedeeltelijk ingestort. In Sofia duurde de aardbeving ongevèer 3 minuten. Vele menschen, voornamelijk de be woners van booge huizen, vluchtten de straat op, ondanks den neerstroomenden kouden re gen. De kerkklokken begonnen door de schokken eigener beweging te luiden. Be halve eenige kleine scheuren in muren en eenige schade aan meubilair is in Sofia ver der geen schade ontstaan. Eveneens in Joego-Slavië en Hon garije voelbaar. Zoowel uit Belgrado als Boedapest komen berichten, dat daar de hevige aardbeving welke Roemenië teisterde, zeer duidelijk voel baar wos. In Oost-Hongarije zijn vele gebouwen zwaar beschadigd. 'anger, de stad der tegenstellingen, die in verband met de sleute.positie van de Middellandsche zee in de internationale belangstelling staal. Naast de oude poort staan moderne gebouwen en auto's en ezelruiters stoffeeren het stadsbeeld (Foto Weltbild) Batavia zon tactiek volgen van „op de lange baan schuiven". In verband met de handelsbespre kingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië verwijt de Asahi Sjimboen aan de autoriteiten van Ned.-Indië, dat zij een tactiek vol gen van op de lange baan schui ven. Sinds een half jaar en pas de zer dagen nog hebben de autori teiten van Ned.-Indië verzekerd de onderhandelingen met Japan te wil len voortzetten. Deze verklaringen zijn in strijd met de feiten. Japan moet daarom drastische maatrege len nemen. De Tokio Nitsji-Nitsji schrijft, dat Japan genoodzaakt zal zijn de wapens te laten spreken wanneer Ned.-Indië aan zijn pro- Engelsche en pro-Amerikaansche houding blijft vasthouden en met Japan een koehandel probeert te drijven om de onderhandelingen te rekken. De Japansche regeering, zoo meent het blad, moet zoo noo- dig niet aarzelen tot den aanval over te gaan. Het A.N.P. meldt verder nog: De Nitsji- Nitsji verklaart in een hoofdartikel, dat het Japans uiteindelijk doel is, de „onder drukte volken in Oost-Azië te bevrijden van het juk van het blanke ras". Het biaa tvaarschuwt Nederlandsch-Indië tegen net aannemen van een „arrogante houding te genover Japan. Het citeert een radio-rede Van een vooraanstaand lid der Neder- landsche-Indische regeering, Ritman, waar in deze verklaarde, dat Indië zich bij het Japansche streven naar het tot stand bren gen van een gemeenschappelijken welstand 'n Oost-Azië als buitenstaander beschouwt. Wanneer de Nederlandsch-Indische autori teiten, aldus vervolgt het blad, zich tegen den nieuwen toestand in Oost-Azië keeren een houding aannemen, die berust op de oude orde van een veroveraar, moeten l'j een dienovereenkomstige en plotselinge reactie verwachten. Re Japansche minister van handel, die tevens leider van de Japansche handelsde- gatie te Batavia is, heeft in een interview verklaard dat een volledige samenwerking tusschen Japan en Nederlandsch-lndië niet alleen gewenscht, maar onvermijdelijk is, daar de officieele instanties in dit rijke Nederlandsche gebied beseffen, dat zij Ja pan de hand moeten reiken om haar regee ring te kunnen handhaven. Door den oor log in Europa als afzetgebied voor Indi sche producten gesloten, en daarom moeten staal, nikkel en landbouwproducten aan Japan worden verkocht. De Nederlanders zijn zich bewust van het belang van nau were betrekkingen met Japan. Verstrekkende bevoegdheden ten aanzien van prijsvorming. Naar ons wordt medegedeeld, kan binnen kort de afkondiging van een besluit wor den tegemoet gezien, waarbij de functie van gemachtigde voor de prijaen in het leven wordt geroepen. Met dezen maatregel wordt beoogd de re geling en de handhaving van de prijzen te centraliseeren. De gemachtigde voor de prijzen zal zeer uitgebreide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördina tie van de verschilende maatregelen op het gebied van de prijsvorming, welke door de verschillend departementen zullen worden uitgevaardigd en te dien einde de noodige richtlijnen vaststellen. Zijn bemoeiingen zul len zich uitstrekken tot de prijzen van roe rende en onroerende goederen, tot diensten huren, pachten, vervoerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbrei ding en verscherping van de prijscontrole. Daarnevens verkrijgt hij nog bepaalde be voegdheden ten aanzien van de berechting van overtredingen der prijsvoorschriften. Wij vernemen nog, dat het in het voor nemen ligt een Nederlandschen hoofdamb tenaar tot gemachtigde voor de prijzen te benoemen. Er ging teveel naar Japan. De autroteiten van Nederlandsch Indië hebben, naar het blad „Tokio Asahi Siirn- boen" uit Batavia mledt. besloten tot een beperking in den uitvoer van tin en rubber n»™ maatregel wordt daarmede verklaard. Hat de uitvoer van beide grondstoffen naai' Japan! Mandsjoekwo en China den laatsten tijd sterk was toegenomen. Binnen het kader van den 2600sten her denkingsdag der stichting van de keizerlijke dynastie, is gisteren te Tokio een groote plechtigheid gehouden op het groote terrein voor de noordzijde van het keizerlijk paleis, waarboven zich een 600 M2. groote zuilenhal in ouden stijl verheft. Versierde eerepoorten en zuilen leiden naar het plein. Reeds vroeg in dep ochtend begaven zich ruim 50.000 deelnemers aan de „Keizerceremonie" naar het terrein. Onder hen bevonden zich dele gaties van in het buitenland wonende Ja- panneezen. Minister-president Konoye richtte een toe sprak met gelukwenschen tot den keizer en legde de gelofte af, dat hij zijn taak, volgens den wensch van den keizer, bestaande in een volledige aaneensluiting der natie voor den dienst jegens den staat ten uitvoer zal leggen In zijn dankwoord zeide de Keizer, dat de huidige, groote veranderin gen in de wereldsituatie een keer punt beteekenen in de ontwikkeling van Japan. Zijn onderdanen moeten volgens keizerlijk besluit den aange geven grooten weg gaan en daarmede tot het geluk der menschheid en de harmonische samenwerking van alle landen bijdragen. Telegram van den Fuehrer aan den Japanschen Keizer. De Fuehrer heeft den Keizer van Japan ter gelegenheid van de plechtigheid den lOen November een telegram doen toekomen van den volgenden inhoud: „Met het oog oo de nauwe verbondenheid tusschen Duitschland en Japan, welke haar wereldomvattende uitdrukking heeft gevon den in het driemogendhedenpact, verzoek ik Uw Maiesteit vandaag bij de voornaamste plechtigheid van het 260(j-jarig bestaan van het Japansche keizerrijk wederom mijn har telijkste gelukwenschen voor Uwe Majesteit, het Keizerlijk huis en het Japansche volk in ontvangst te nemen." Vergunning van de N.V.C.noodig. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van 't departement van landbouw en visscherij, is bepaald, dat het slachten en doen slachten van schapen ver boden is. Dit verbod geldt niet ten aanzien v schapen, waarvoor vanwege de stichting Nederlandsche veehouderij centrale een slachtvergunning is verleend. Dit besluit geldt voor het tijdvak, aan vangende met ingang van den dag van zijn inwerkingtreding en eindigende met in gang van 1 Januari 1942. Het treedt in werking op den dag van afkondiging (heden). Vanavond gaat de verduistering in om Naar Reuter meldt, is Neville Chamber- laln Zaterdagavond in den ouderdom van 71 jaar in zijn landhuis overleden. GISTEREN REEDS VERTROKKEN. Op uitnoodiging van de Duitsche Rijksregering en ter beantwoording van de reis van den Duitschen Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, naar Moskou is de Sowjet-Russische volkscom missaris van bnitenlandsche zaken, Molotov, gisteren voor een bezoek naar Berlijn vertrokken om in het kader van de vriendschappelijke betrekkingen tnsschen Duitschland en de Sowjet-Unie de normale ge- dachtenwisseling door een her nieuwd persoonlijk contact voort te zetten en diepgaander te maken. Nader vernemen wij uit Moskou: De voorzitter van den raad van volks commissarissen. Molotov. heeft gistermid dag om 18.50 uur (plaatselijken tijd is 17.50 uur Duitschen tijd) Moskou verlaten om zich per specialen trein naar Berlijn te be geven. Het gevolg van Molotov bestaat uit 32 personen. Met denzelfden trein is de Duitsche am bassadeur te Moskou, graaf von der Schu lenburg naar Berlijn vertrokken .alsmede de leider van de Duitsche economische de legatie. gezant Dr. Schnurre, ambassadeur Hilgpr en gezanfschapsraad von Walther Op het perron stond een eerecompagnie van het luchtwapen ongesteld. Toen Molo tov en ziin gezel=chan verschenen, speel de een miltaire ka nel hef Sovjet-Russische voikslied. Daarop inspecteerde Molotov de eerecompaganie. De hoogste verteeenwoordi gers van staat, leger en Dartii waren op 't station aanwezig- om van Molotov afscheid te nemen. o.a. de volkscommissaris voor den bnitenlandschen handel. Mikojan, de plaatsvervangende volkscommisaris voor buitenlandsche zaken. Wvschinski. de voor zifter van het verdedigingscomité. maar schalk Worosiilov. en de volkscommissaris voor het snoorwegwezon Kaganowitsi. de volkscommissaris voor oorlog, maarschalk Timosienko. de maarschalken van de Sovjet Unie Poediennv Sianosinikov en Koelik. Van Duitsche ziide waren verschenen: de voltallige staf van de Duitsche ambassade, de Duitsche militaire attaché te Moskou, ge neraal der cavalerie. Koesring met zijn staf pp de luchtvaartattaché Kolonel Asehpn Venner alsmedp de vertegenwoordigers van de Duitsche ners. Ook de Ttaliaansche am bassadeur te Moskou Rosso. alsmede de Slowaaksche gezant Tiso en de Roemeen- sche gezant Gafencii waren aanerie. Nadat Molotov on harteliike wiize afscheid had genomen van de aanwezigen alsmede van ziin familieleden, zette de sneciale •rein zich onder de klanken van het Soviet- Russische volkslied in beweging. CHAMBERLAIN. (Foto eigen archief.) In Vichy is gisteren een officieel commu niqué nitgegeven van den volgenden inhoud: „De vice-premler en minister van bniten landsche zaken, Pierre Laval, is vanoch tend in Vichy aangekomen. Tijdens zijn ver blijf in Parijs heeft hij een onderhoud gehad met Rijksmaarschalk Goering. Ambassadeur de Brinon was bij dit onderhoud tegenwoor dig. Het doet ons genoegen te ku. nen mededeelen dat wij weer be slag hebben kunnen leggen op een nienw zéér spannend feuilleton! Morgen vangen wij hiermee aan. De Redactie. A

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1