Kanlonaerecht N1PPER EN PELLE te Alkmaar. Eogelsche vliegtuigen boven Zwitserland Uit Alkmaar Marktberichten Smokkelaars in de val Ned.'Iodische regeering laat geïnterneerde vrouwen en kinderen vrij „Wie mijn baard aanraakt zal sterven" Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en VisscheriJ (Zitting van Vrijdag 8 November ^oordscharwoude AAN DEN VERKEERDEN KANT VAN DEN WEG. Verd. P. B. uit Noordscharwoude was niet verschenen, doch moest terecht staan, omdat hij op 30 September j.1. met z'n autobus aan den verkeerden kant van den weg had ge staan en dat kostte hem -natuurlijk een be keuring. Er was ook nog een getuige in deze onbe duidende zaak, ni. een zekere C. H. uit Noordscharwoude, die het voertuig daar had zien staan. De ambt van het O.M.. mr. de Brueys Tack eischte een geldboete van f 8.— te ver vangen door 8 dagen hechtenis. De Kantonrechter deed er een paar gul den af en veroordeelde verd. tot f 6.boete subs. 4 dagen. Sint Pancras PAARDEN OP EEN LAND MET UIEN. Een zekere D. Z. uit Koedijk had op 1 Oc tober in Sint Pacras een aantal van zijn paarden op een land laten loopen, dat be plant was met uien. Verd. erkende het hem tenlaste gelegde tenvolle. De beesten liepen op het land van de wed. O.. Get. J. D. uit Sint Pancras had een en an der gezien. Verd. merkte op dat hij de schade had be taald; de dieren hadden het hek verbroken en waren op stap gegaan. Het O.M. eischte f 8.— boete subs. 8 dagen. De Kantonrechter vonnis wijzende veroor deelde verd. tot f 4.— boete subs. 4 dagen, mr. Boerrigter nam als verzachtende omstan digheid aan, dat verd. de aangerichte scha de volledig had vergoed. Bergen GEEN LICHT OP DE FIETS. In Bergen mag je geen licht op hebben en daar ik een boodschap in Alkmaar moest doen, had ik heelemaal vergeten m'n licht op te steken. Toen werd ik op de Breedstraat bekeurd. Wanneer was dat? vroeg de Ambt. van het O.M. In den avond van 8 September was het antwoord van het slachtoffer, mej. C. B. uit Bergen. Ik begrijp het niet, zeide de Ambt. van het O.M. U was toch al midden in de stad. De juffrouw deed er het zwijgen toe. Mr. de Brueys Tack eischte f 8.boete, subs. 4 dagen hechtenis en de Kantonrech ter veroordeelde de onattente juffrouw tot I 4.boete subs. 2 dagen. Sint Pancras ZIJN MOTORRIJTUIG NIET INGE SCHREVEN. Een zekere A. W. uit Sint Pancras had verzuimd op den vereischten tijd zijn motor rijwiel te doen inschrijven en stond daarom voor zijn rechters. Ik heb het wèl gedaan, zeide verd. en heb het biljet in duplo naar Haarlem gezonden. D'er was een enveloppe bij voor Haarlem. U waart al mis. beweerde de ambtenaar want dat papier moest "naar Den Haag. Dan is het een fout van hoogerhand, al dus verd. De ambt. van het O.M. eischte 10,boete subs 10 dagen hechtenis. Verd. vond dit zeer onrechtvaardig, hij had zijn plicht gedaan en kon dus nooit veroordeeld worden. Da's erg hoor! U moet hier niet zoo mopperen, ver maande hem den Kantonrechter. Ja, je wind wel eens op, als je zoo iets meemaakt, zeide verd. Doet u dat dan maar buiten was de raad welke mr. Boerrigter aan verd. gaf. We kunnen hier niet gaan debatteeren, dat wensch ik niet. Daar heeft u recht op, erkende verd. vol mondig. Met dat al zal de kantonrechter vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Voor een zelfde feit moest terecht staan P. de G uit Sint Pancras. Hij beweerde, dat alles tip-top in orde was. Ook u had het papier naar Den Haag moeten zenden. 10,— boete subs. 10 dagen luidde de eisch. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot 4,boete, subs. 2 dagen hechtenis. K o e d ij k. EEN BEL DIE NIET BELDE Mej. H. uit Koedijk was op 1 November door de Alkmaarsche politie bij de Friesche brug aangehouden, omdat haar bel geen geluid gaf. Hoe is dat nu gekomen? vroeg mr. Boer rigter. Zal ik u vertellen, zeide de juffrouw. M'n zussie was 's morgens op m'n spiksplinter nieuwe Gazelle gaan zitte en was d'er mee gevalle. Het kind huilde erg toen het thuis kwam. Ik heb er niet op gelet, dat de bel niet meer wou, aldus verd. Moest u dan van Koedijk naar Alkmaar heelemaal niet bellen? vroeg mr. Boerrig ter. Heelemaal niet, want ik was over de Dijk gereje en kwam zoo bij de Friesche brug, zeide verd. De eisch luidde 4.boete, subs. 4 dagen Da's véél geld, meende verd. De Kantonrechter nam de omstandigheden in aanmerking en veroordeelde verd. tot 1.— boete, subs. 1 dag hechtenis. Nieuwe Niedorp. GEEN IDENTITEITSBEWIJS. Verd. mej. G. P. maakte op de fiets een uitstapje van N. Niedorp naar Alkmaar en werd aldaar bij de Friesche brug aange houden door de politie, met verzoek diens identieteitsbewijs te mogen zien. Maar... eilacie de juffrouw had het niet bij zich. Het lag thuis en daar was ze niet g.,weest, omdat ze een dienstje had in Alk maar. Geen excuus meende de ambtenaar en eischte 10.— boete subs. 10 dagen. Dat ken ik nooit betale, zeide de juffrouw. De Kantonrechter veroordeelde haar tot 5.boete, subs 3 dagen. ACHT MANNEN EN EEN VROUW GEARRESTEERD. Puddingpoeder was de buit. De sedert korten tijd in Baarle-Nassau gestationneerde wachtmeester Simonsz heeft Vrijdagavond met zijn manschappen Hiemans, Montfoort en Poesiat de hand kunnen leggen op negen leden van een smokkelbende, onder wie een vrouw. Het was uitgelekt, aldus de Tel., dat de bekende smokkelaar J. N. uit de Belgische plaats Hoopjtraaten gereed stond een zeer groote partij levensmiddelen België in te voeren. De marechaussees wisten echter niet, op welk tijdstip de smokkelbende haar kans zou wagen. Daarom hielden zij sedert Maandag jl de wacht. Ook Vrijdag was dit het geval. Het was droog weer en de maan scheen helder. Te negen uur ontdekte de wacht post iets bijzonders. Hij hoorde geschuifel en voetstappen. Ook zwak gepraat werd gehoord. Wachtmeester Simonsz verdeelde zijn mannetjes, die direct hun plaats innamen. Zachtjes naderde de bende de z.g. Tomel, gelegen bij de grens van België en Neder land. Toen de bendeleden zich ontdekt zagen, gooiden zij de smokkelwaar weg om zich uit de voeten te maken. Wachtmeester Si monsz loste echter enkele waarschuwings schoten, terwijl de manschappen de bende achterna gingen. Toen deze het smokkel- pad bijster raakte gaf zij zich over. Negen mannen werden gearresteerd en bij nader onderzoek bleek, dat ér een vrouw bij was Zij lag op den grond en men dacht, dat ze gewond was, doch het bleek, dat zij slechts bewusteloos was. Van de geheele smokkelbende, bestaande uit twaalf man, zijn drie man ontsnapt. De smokkelwaar bestond uit een partij pudding, verpakt in doozen, enkele duizenden guldens waard. Alle arrestanten zijn t;r beschikking van de Duitsche politie gesteld en voorloopig opgesloten. In Duitschland geïnterneerde Nederlandsche vrouwen thans ook weer in vrijheid. Officieel wordt ons medegedeeld, dat de in Nederlandsch-Indië op 10 Mei geïnterneerde Duitsche vrouwen en kinderen uit de inter- neering zijn ontslagen. Van Duitsche zijde heeft men dientenge volge de als repressaille geinterneerde Ne derlandsche vrouwen vrijgelaten. Naar men weet, waren bij de laatste in- terneeringen geen vrouwen gearresteerd. Wel zijn tijdens den oorlog op Duitsch gebied een aantal Nederlandsche vrouwen geinter- neerd, die thans dus vrijgelaten zijn. Van Duitsche zijde hoopt men daarin een symptoom te kunnen zien van een alge- meene verandering van de houding van de Nederlandsch-Indische regeering. Men staat aan Duitsche zijde op het standpunt, dat de repressailles tegen Nederlanders die in- tusschen met zoo weinig mogelijk hardheid worden uitgevoerd zullen duren, totdat in Nederlandsch-Indië ook ten opzichte van de mannelijke geïnterneerden aan de Duit sche wenschen zal zijn tegemoet gekomen. Merkwaardig verhaal uit rikaansche gevangenis. Ame- Eén dezer dagen heeft de 91-jarige Louis Genopolis,, trotsch eigenaar van een prach tige witte baard, de groote San Quentin-ge- vangenis verlaten. Louis Genopolis is de eenige man in de geschiedenis van de San Quentin-gevangenis, die ooit het strenge ver bod om een baard te dragen, heeft mogen overtreden, zegt U.P. Zie hier, hoe Genopo lis er in slaagde zijn baard te redden. Toen hij in 1935 de gevangenis binnen kwam wegens zedenmisdrijf, wilde men hem, volgens voorschrift, zijn destijds nog mooiere baard afscheren. Genopolis ontstak hierover in toorn en uitte de bedreiging: „God. de Almachtige, heeft mij toegestaan deze baard te laten groeien en wie mijn baard aanraakt zal sterven." De babier van de gevangenis echter lach te spottend en zette den 86-jarigen grijs aard tegen zijn wil op de kappersstoel, strek te zijn hand uit naar het scheermes en zakte op hetzelfde moment dood ineen, door een beroerte getroffen. Door dit voorval kwamen zelfs de autoriteiten van de San Quentin-ge vangenis onder den indruk en het gevolg hiervan was, dat men Louis Genepolis toe stond zijn baard te behouden. Afweergeschut kwam in wer king. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede: In den nacht van 8 op 9 November is het Zwitsersche souvereine gebied meermalen door Engelsche vliegtuigep geschonden. Ge vlogen werd over de Juragrens in Z.O. rich ting. Het Zwitsersche afweergeschut heeft op verscheidene plaatsen het vuur op deze vliegtuigen geopend. OP 24 NOVEMBER MELKSTANDARDI- SATIE. Naar we van verschillende zijden verna men, zou het de bedoeling zijn op 24 Novem ber een aanvang te maken met de standardi- satie van de melk. Een bevestiging hierom trent van de zijde der te Alkmaar meest in gewijde instanties konden we evenwel niet verkrijgen. Men deelde ons daar mede, dat men om- VERHOOGING VARKENS- PRIJZEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt bekend, dat de prij zen voor de aan de Nederland sche Veehouderijcentrale te le veren varkens met ingang van Maandag, 11 November 1940 pet 4 cent per kg. geslacht ge- vicht zullen worden verhoogd. Deze verhooging geldt uitslui- end voor de varkens met een reslacht gewicht van 90 kg. of ninder, alsmede voor zeugen. Voor varkens met een geslacht ïewicht van 91 kg. of meer blij ven de prijzen ongewijzigd. In afwachting van de tot- 3tandkoming van een definitie ve regeling te dezer zake mo len de prijzen van varkens vleesch en vleeschwaren niet verhoogd worden boven die, welke vóór 16 September j.1. ge golden hebben. VERPLICHTE OPGAVE VAN VOORRADEN CASEÏNE, Het Rijksbureau V.V.O. maakt bekend, dat op grond van het Crisis-Zuivelbesluit 1940 (Ca seïne) ieder, die op Zaterdag 9 November 1940 te 24 uur een netto hoeveelheid van meer dan in totaal 250 kg. lebcaseïne e/o. gewone zuurcaseïne e/o. textiel caseïne in voorraad of voorhan den heeft, hetzij in eigen huis, bedrijf, pakhuis enz., hetzij in entrepót, veem, enz., verplicht is, van deze voorraden vóór 14 November 1940 opgave te doen aan de Nederlandsche Zuivel- centrale, Afdeeling Zuivel- Melkproducten, Laan van Meer- dervoort 84, te 's-Gravenhage. De formulieren, waarop de opgave moet worden gedaan, dienen te worden aangevraagd bij genoemde Centrale. Met het door de Zuivelcentra- le aan belanghebbenden ter in vulling te zenden formulier ontvangen zij een afschrift van bedoeld besluit, alsmede een toelichtende verklaring hierop. Er wordt aan herinnerd, dat degene, die aan de verplich ting tot opgave niet voldoet, strafbaar is. een toewijzing voor 5o g meel of bloem. In den vervolg zullen de distributiedienston echter een toewijzing voor so kg. meel of bloem afgeven te gen inlevering van 700 brood bonnen. In verband hiermede behooren de bakkers in jg® vervolge de broodbonnen nipt meer in te leveren in veelvon den van 720 stuks, doch jl," veelvouden van 700 stuks. Voo het geval de inlevering in zaJ" jes geschiedt, moet dus voort" aan ieder zakje 700 bonnen in houden. Bij gebruik van on.' plakvellen moeten op elk vei voortaan hetzij 200, hetzij ioa bonnen worden geplakt. Het bovenstaande is Va overeenkomstige toepassing 0n de bonnen van de bloemkaart Deze bonnen moeten dus niet meer worden ingeleverd in veel- vouden van 1440 stuks, doch van 1400 stuks. Bij inlevering in zakjes moet dus voortaan ieder zakje 1400 bonnen van de bloemkaart inhouden, ter wijl bij inlevering op opplak vellen op elk vel voortaan 200 bonnen moeten worden geplakt BROODDISTRIBUTIE. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departe- tement van Landbouw en Vis- scherij, maakt het volgende bekend met betrekking tot de inlevering van broodbonnèn door broodbakkers ter verkrij ging van toewijzingen voor meel of bloem. Tot dusverre gold bij boven bedoelde inlevering, dat 720 broodbonnen recht gaven op AARDAPPELMEEL EN STROOP. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorloga- tijd maakt het volgende be.' kend: Bewerken en verwerken van Aardappelmeel. In den vervolge zal het ba. werken en verwerken van aard- appelmeel tot puddingpoeders custard, geöxydeerd aardappel! meel, oplosbaar aardappelmeel verpakt aardappelmeel, stijf! sel, sago, vlokken bestemd voor menschelijke consumptie en ouwel slechts zijn toegestaan indien daartoe door de Neder, landsche Meelcentrale te 's-Gra venhage, Riouwstraat 176, ver gunning is verleend. De Nederlandsche Meelcen trale kan aan het verleenen van een vergunning voorwaar den verbinden. Afleveren en vervoeren van glucosestroop, mas- sée, zwarte stroop, enz, In den vervolge zal het afle- veren en vervoeren van gluco sestroop, massée, rietsuiker stroop, bietsuikerstroop, huis houdelijke en keukenstroop, kandijstroop, zwarte stroop en kunsthoning slechts zijn toege staan op door de Nederland sche Meelcentrale te 's-Graven hage, Riouwstraat 176, te vee strekken geleidebiljetten. Het afleveren en vervoeren van de genoemde producten voor huishoudelijk gebruik, met uitzondering van glucosestroop en massée, is in normale hoe veelheden toegestaan zonder geleidebiljet. trent den datum, waarop de standardisatie een aanvang zou nemen, volkomen in het onzekere verkeerde. Dit behoefde echter geenszins te beteekenen, dat de datum van 24 November ten onrechte zou zijn genoemd PLOTSELINGE MELKSCHAARSCHTE. Reeds sedert eenige dagen kon men plot seling overal klachten vernemen omtrent schaarschte aan consumptiemelk, die vol komen onverwachts was opgetreden. In Alk maar was hét geen zeldzaamheid, dat melk- slijters niet meer dan de helft van 't kwam tum konden betrekken, dat ze noodig had den. Bij informatie bleken deze klachten vol komen gegrond. De Alkmaarsche centrales bleken in de onmogelijkheid te verkeeren zich het kwantum melk te verschaffen, dat ze in normale omstandigheden noodig heb ben. Aardbevi g in het negerdorp. 1. Halt! halt! we moeten de beide kuikentjes aan de Go din der aarde offeren. Ze is boos en heeft haa' muil ge opend om ons allemaal te verslinden. 2. Haast jullie wat, opdat het niet te laat is. Nipper en Pelle moeten geofferd worden. „De aarde vraagt een offer rij spert haar muil al meer en meer open; we moeten die jongens offeren." „Een geluk, dat ze ons levend moeten offeren, dan hebben we tenminste nog een kleine kans." Ten deele moet dit worden toengeschreven aan het feit, dat de melkproductie van het vee zeer plotseling belangrijk is afgenomen. Men mag dit in verband brengen met de schaarschte aan eiwitrijke krachtvoeders, die nu eenmaal noodig zijn, wil men de melkproductie op peil houden. De veehou ders zijn in hoofdzaak aangewezen op het verbruik van hooi en daarmee alleen is de groote Nederlandsche melkgift niet in stand te houden. Weliswaar is de veestapel door een genomen niet in belankrijke mate ver minderd, verschillende veehouders deelden ons echter mede zelf verwonderd te hebben gestaan over de veel geringere hoeveelheid melk, die hun dieren plotseling gaven. Een en ander brengt met zich mee, dat voor de melkvoorziening van Amsterdam aanzienlijke hoeveelheden melk uit de naas te omgeving van Alkmaar worden betrok ken. Dit was oorzaak, dat het niet gemak kelijk viel, dat het soms zelfs onmogelijk bleek om het ontbrekende te dekken door aankoopen in onze overigens melkrijke om geving. Omtrent de wijze, waarop in het tekort kan worden voorzien, kon men ons geen in lichtingen verschaffen. Vermoedelijk zal het er wel toe komen, dat consumptiemelk uit Friesland wordt aangevoerd, gelijk we dat ook in den vorigen oorlog hebben ge kend. En hoe het onder deze omstandigheden gedurende den winter zal komen met onze Alkmaarsche kaasmarkt? Wellicht zullen we de tijden weer meemaken zooals ook in de jaren 19141918 is voorgekomen, dat er geen aanvoer meer is. Echter ook dit leed zal eens geleden zijn. En gedurende den zomer zal de markt zich ook in deze zware tijden weten te hand haven. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Nov. 46000 kg. roode kool f 3f 5; 29060 kg- 8® le kool 290-360; 86000 kg. deensche Wit" kool 150—3; 20000 kg. savoye kool 290—-34 13000 kg. uien 430-640; grove 620-640; dn? lingen 410450; nep 4; stek 3—340 220W kg. peen 210—290; 2600 kg. bieten 150—3'"; 150 st. bloemkool 930—960; id. 2e soort 4b"> 2900 kg. vroege witte kool 250; 39000 str' andijvie 1140; 400 kg. rammenas 560. NOORDSCHARWOUDE, 9 Nov. 58600 kg. roode kool 330-520; 13000 W gele kool 290—350; 5600 kg. deensche kool 160-3; 750 groene kool 3; 15600 uien 610670; grove uien 570650; dn el 430440; nep 4; 9500 kg. peen a 1"0 4, 220-350; c 260-280; 42200 kg. vroege wm kool 150—250; 10000 kg. Succes Witte »ov 3.27200 str. Andijvie 1160. ALKMAAR. 11 Nov. m Met het oog op de distributiemaatreg geen noteering.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4