HET WITTE HUIS 25 jarig j den stalen van helm De lippenstift van Dr. Ley Mislukte luchtaanval op Berïjn Marktberichten Hoe het Witte Huis voor vele presidenten een ongelukshui werd! Groofe brand te Parijs Plattelandskinderen hebben geen goede ooren Openbare werken in België Offfcieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Fleurig en Iraai, maar met een noodlottig verleden. „De heemher van het Witte Huis is de gevangeué van 1.10 millioen individuen, die hem un de vier jaar van zijn ambtsperiode geen oogemmk de kans geven, de oogen te sluiten Ziedaar hoe een Amerikaansch journa list zich onlangs uitliet over de klassieke woning van den President van de Ver. Staten: Het Witte Huis. Niet gering is het aantal journalisten, dat in den loop der jaren in de gelegenheid was uitvoerig verslag te doen van do in richting, de atmosfeer en de bewoners van het wereldvermaarde Witte Huis in Was hington, de ambtswoning van den Presi dent ,met zijn rijke, bezienswaardige ont vangzalen, vergader- en wachtkamers, dat nu opnieuw in het brandpunt van de be langstelling staal. Veel hebben wij geboord over de gemoedelijkheid, die in dit mach tige huis rondgaat, over de verrukkelijke tuinen, waarin het hoofd van den staat zoo gaarne met de zijnen wandelt, over de zonnige, witte werkkamer met zijn monu mentale deuren en tuinramon. Maar er is ook nog een ander, een min der opwekkend aspect aan het Witte Huis en dat is de tragiek, waarmee zooveel van zijn bewoners kennismaakte. Daarvoor moeten wij eens even in de gc- s< .iedenis teruggaan en dan zien wij ter stond, dat nagenoeg ieder presidentsgezin vóór Franklin D. Roosevelt, door een merk waardige reeks ongevallen en ongelukken in het ïtte Huis getroffen werd. Nauwelijks was het presidentspaleis ge reed gekomen en door president James Madison betrokken, of de Engelsehen sta ken in 1814 het gebouw in brand, waardoor het grootendeels werd vernield. De presi dent en zijn gezin moesten in het holle van den nacht vluchten om de gevangen neming te ontgaan, en vond voor langen tijd onderkomen bij vrienden in den staat Virginia. Tijdens de overhaaste reis, die in die dagen natuurlijk nog met paarden en wagens geschiedde, viel de vrouw van den president zóó ongelukkig, dat zij een been brah. en voor de rest van haar leven kreu pel bleef. Nadat het Witte Huis in 1817 weer op gebouwd was, bracht het meteen zijn nieu wen bewoners veeljarig ongeluk, President James Monroe vond het gebouw bij zijn intrek nog lang niet geheel gereed en na genoeg onbewoonbaar. Om echter zijn ambtsplichten in het Witte Huis te kun nen aanvaarden en niet op de langdradige en omslachtige betvitliging der gelden door het Congres te wachten, verstrekte hij, voor loopig, uit eigen middelen het noodige geld ter voltooiing van het gebouw. Doch tot zijn dood, in 1831, was het Congres het nog altijd niet eens geworden of, en hoe veel van de voorgeschoten gelden aan den president zouden worden vergoed, zoodat Monroe in armoede en noodruftig stierf. Zijn vrouw had zich reeds tijdens Mon- roe's ambtsperiode wegens een zenuwbe roerte op het land moeten terugtrekken. Het leven van president Andrew Jackson in hel regeeringsgebouw, viel letterlijk van den eersten dag onder een schaduw. Zijn vrouw was, in eerste huwelijk, met een kapitein, Lewis Hobards, getrouwd geweest. en gedurende de verkiezingscampagne om bet presidentsambt werd jackson verwe ten, dat zijn vrouw van haar eersten man nog niet eens wettig was gescheiden. Toen Jackson gekozen was, Raf het echtpaar in een hotel te Washington een feest, waarop de presidentsvrouw een harer dames, toe vallig de woorden „bigamie" en „echt breekster hoorde bezigen. Zij kreeg een zwaren aanval van hartkarmp en stierf zestig uur later. Jackson deed met grootc hardnekkigheid de lasterpraat onderzoe ken, waardoor tenslotte overtuigend bewe zen kon worden, dat de beschuldiging te gen zijn vrouw alle grond mistte. Het noodlot van den volgenden presi dent, William Henry Ilarrison, was mis schien het meest tragische van al. Harri- son was. gedurende 'de Engelsch-Amerl- kaansche vijandelijkheden in het jaar 1812, senator en diplomaat geweest. Zijn eerzucht echter, ging. zooals hij zelf vaak bekende, uit naar de positie van staatshoofd en hij hoopte dan, als zoodanig, ziin verstrekken de hervormingsplannen te kunnen verwe zenlijken. In de verkiezingsstrijd van 1836 had hij tegen Jackson de nederlaag gele den. maar na het aftreden van dezen, werd Ilarrison's wensch vervuld, hij werd tot de presidentswaardigheid verheven. Pre cies een maand na zijn optreden, stierf hij aan een longontsteking, die hij tengevolge eener, gedurende zijn verkiezignscampagne gevatte koud. had opgedaan. Ook Ilarrison's oovolger, president John Tyler, had gedurende zijn ambtsperiode, ramspoed met zijn familie, rampen zooals ze niet iederen dag voorkomen. Zoo was zijn vrouw al spoedig het slachtoffer van de last die tengevolge van hare represen tatieve werkzaamheden op haar schouders rustte, wijl hunne gezinnen, zonder uitzon dering, voortdurend onder ziekte gebukt gingen. En Woodrow Wilson, veelomstre den, werd eenzaam toen zijn vrouw in 1015 in het Witte Huis van een trap viel en haar ruggegraat zoo zwaar kneusde, dat zij in Augustus van hetzelfde jaar stierf. Zijn opvolger. Warren G. Harding, onder wiens administratie de bekende pertoleum- schandalen plaats hadden, kreeg op een reis door het Amerikaanscbe Westen, een longontsteking, die zijn reeds verzwakt hart, niet kon weerstaan, zoodat hij den 2den Augustus 1923, in zijn ambtsvervul ling stierf. President Calvin Coolidge, Harding's op volger, leerde het ongeluk eveneens op zeer tragische wijze kennen Hij was een goed jaar in functie, toen zijn zoon zich bij het spel in den tuin van het Witte Huis lich telijk den voet schaafde, hetgeen binnen enkele uren een bloedvergiftiging veroor zaakte, waaraan hij den 7den Juli 1924 stierf. Het is echter niet zoozeer het feit, dat dood en ziekte in het Witte Huis in weinig jaren, ieder presidentsgezin of het hoofd ervan wist te vinden, dan wel de in hooge mate eigenaardige omstandigheid, dat de ongelukken in het regeeringspaleis, bijna zonder uitzondering, van dien aard waren, als in het dagelijksch leven toch niet zoo dikwijls voorkomt... G. H. W. Het heiwerk voor het nieuwe hoofdgebouw der gemeèntetëlëloon aan de Pieter de Hooghsba^u voUoold^ Schoonheidscultuur in het ar beidsfront. In de Saarlandstrasse te Berlijn wordt een cursus gegeven voor de vrouwen en meisjes van het Arbeidsfront, aldus 't Vad. Een paar jaar geleden immers heeft dr. Ley al gezegd, dat men niet alleen flinke man non moest hebben, maar ook mooie vrou wen. Nu was het in zekere kringen langen «jd een bijgeloof, dat de waarlijk mooie vrouw alle schoonheidszorg wel kan mis sen. Inderdaad zijn er zufken. Maar er zijn er nog meer, die er met een tikje kunst toch beter gaan uitzien. En waarom zou een vrouw er niet zoo goed mogelijk uit zien? Dr. Ley heeft dat bijgeloof, dat alle schoonheidsmiddelen des dui vels acht, bestreden. Maar het komt er op aan de middelen verstandig te gebruiken en daarbij vooral te letten op de wetten van den goeden smaak. Daarom wordt er geregeld les gegeven in de geheimen der cosmetica aan de vrouwen cn meis jes van het Arbeidsfront, daar in de Saarlandstrasse te Berlijn. •chrLhebbon hef- vervolgt het blad, al ge en na de rede, welke dr Ley dezen zomer in Amsterdam gehouden heeft: een mysticus is hij niet. Zijn Arbeidsfront wil alle vreugden der wereld zooveel mogelijk in het bereik brengen van alle inenschen. Wie verzadigd is, moge dat een beetje ma terialistisch vinden; wellicht zoekt hij an- dere genoegens van grootere verfijndheid, maar toch za) hij bedenken, dat die ge wone vreugden voor de overgroote meer derheid van menschen ook inderdaad echte vreugden zijn en dat diegenen, die ze heb ben kunnen, maar ze niet meer verlangen, in geen geval het recht hebben ze aan die genen, die ze wel verlangen ma_ar ze niet kunnen krijgen, te ontzeggen. De lippen stift en het vacantiereisje, het zijn inder daad zeer wereldsche dingen. Maar het ge luk, dat ze hier en daar doen opbloeien, kan niettemin van een gaaf en zelfs e<je' gehalte zijn. Een paar maanden vóórdat de ze nieuwe oorlog begon, hadden wij het voorrecht in het Zillertal in Tyrol, een jong paar uit Bremen te ontmoeten, dat een Kraft durch Freudc-reisje maakte. Hij was een bankwerker, zij een winkelmeisje geweest. Zoo wat men noemt heel gewone menschen. Flink, maar niet eens bizonder mooi. De vreugde straalde hun echter uit de oogen. Wij moesten denken aan dit cer- sle feest van Jacobus van Looy, waar An- ton met zijn meisje in de duinen wandelt. Een beetje geluk in een heerlijk landschap is een mooi ding. Een lief gelaat, even wat opgemaakt", kan gelukkig stemmen. Dr ïev is geen mysticus, maar zijn werk brengt toch heel wat schoonheid in de wereld, al dus het Vad. Die lippenstift is nog zoo gek niet. Zelfs ais symbool. De fundeering voor de nieuwe brug over de Kalkmarkt in de Prins Hendrikkade te Amsterdam is gereed Op den achtergrond de landing steigers, welke ten behoeve van de binnenscheepvaart zijn gemaakt (Foto Pax Holland) EEN AFDOENDE BESCHERMING TEGEN GRANAATSCHERVEN. Den 20sten November werd de eerste proef qenomen. (Van onzen militairen medewerker.) Men kan zich den hedendaagsehen Duit- schen soldaat niet indenkenzonder zijn sta len helm. Het leRer van „Feldgrauen". dat in de Augustusdagen van 1914 optrok, droeg de punthelm van de infanterie, den kogelhelm van de artilleristen, den sjako van de jagers de tsjapka van de ulanen. de pelsmuts van de huzaren alle gecamoufleerd door het eenvormige grijs, dat in het veld bet gevaar lijke blinken van het metaal moest verber gen. Doch het bleef nu eenmaal een hoofd deksel, dat den'soldaat weinig bescherming bood. Dit werd weldra vastgesteld door dr. Bier. den Duitschen chirurg, die al spoedig con stateerde. dat het aantal hoofdwonden ont zettend groot was, en déze wonden werden voor het overgroote deel veroorzaakt door granaatsplinters, waartegen zijn kunst wei nig vermocht. Hij ontmoette toevallig een kapitein bij de artillerie van zijn vak professor aan een technische hoogeschooi die toezicht hield op het vervaardigen van een groote electro- magneet. die moest dienen om granaatsplin ters uit de wonden te verwijderen. Spoedig werden beide mannen het er over eens. dal er een helm moest worden gefabriceerd, die niet te zwaar was en toch bestand tegen ko gels en granaatscherven. Professor Bier zond een rapport in dien zin aan het hoofdkwartier, en spoedig kreeg de kapitein bij de artillerie, Schwerd, die hem van advies had gediend, bevel om naar Ber lijn te komen en besprekingen te voeren over den nieuwen helm. Men liet een proefhelm vervaardigen naór het aangegeven model. Dit model werd goedgekeurd door het mi nisterie van oorlog, en onmiddellijk werd opdracht gegeven tot het vervaardigen van een groot aantal dezer helmen uit chroom- nikkelstaal. Den 20sten November 1915, dus 25 jaar geleden, kon men op een schietterrein er gens in Duitschland 400 palen zien staan, waarop ter hoogte van hel menschlijke hoofd een der nieuwe helmen was geplaatst Hierop werd een vernietigend vuur geopend, doch de helm hield zich uitstekend. Enke le dagen later werd voorgeschreven, dat hel geheele Duitsche leger met stalen helmen moest worden uitgerust. Dit is het begin ge weest van de zegenrijke loopbaan van de stalen helm. Britsche vliegtuigen kwamen niet verder dan de voorsteden. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben gisteravond getracht, een aanval op de rijks hoofdstad te ondernemen. In verhand met het krachtige afwéervuur slaagden zij, vol gens het D.N.B. er evenwol niet in, door de grens der versperring te breken en tot bo ven de binnenstad te komen. Reeds boven den buitensten gordel van voorstedon ont deden zij zich van hun hommen, die luk raak op woonwijken terecht kwamen. Daar bij ontstonden enkele dakbranden, die snel gebluscht konden worden. Verder is er geen schade. Millioen francs schade In een fabriek van militaire dicnstklee- ding te Parijs is in den vorigen nacht een groote brand uitgebroken. De brand weer bestreed het vuur twee uur lang. doch door den heerschenden storm werd dit steeds weer aangewakkerd. De twee ver diepingen en het parterre vormden na den brand een puinhoop. De schade wordt op meer dan een millioen franc geschat. ENGELSCIIE AMBASSADEUR NAAR WASHINGTON TERUG. Naar te Washington verluidt is de F.ngel- sche ambassadeur Lord Lothian, gisteren uit Londen naar Washington terug gekeerd Men neemt algemeen aan. dat na zijn aan komst do besprekingen tnssrhen de Verec- nigde Staten, Engeland en Australië over een verdediging van den Stillen Oceaan her vat zullen worden. In Elzas Lotharingen De prikkeldraad versperringen, een onderdeel van het Fransche verdedigingsstelsel, worden opgeruimd (Foto Weltbild) Gehoor scherpte minder dan stadskinderen. In de jongste aflevering van het Neder- landsch Tijdschrift voor Geneeskunde deelt dr.P. Belgraver de resultaten mee van een onderzoek naar de gehoorscherpte van kin deren van lagere scholen op het platteland. Deze kinderen werden met fluisterspraak onderzocht. Uit dit onderzoek bleek, dat het aantal kinderen, dat buitengewoon onder wijs voor sledith.oorfnden behoorde te heb ben, ten plattelande belangrijk grooter was dan in de groote steden, met name ook dan te Amsterdam. Bij de beoordeeling van het aantal noodige scholen voor dit onderwijs dient men, aldus dr. Belgraver, hiermede rekening te houden. Vervolgens stelt hij vast dat zeer indivi- dueele bemoeiing van de onderwijskracht met lief slechthöorende kind, ook op een gewone school de resultaten van het onder wijs verbeterd Zulk 'n individueele bemoei ing zal mén echter als een uitzondering moeten blijven beschouwen. Ten deele zal wellicht aan dezen wensch tegemoet, geko men kunnen worden door ook ten platte lande scholen voor slechthoorende kinde ren te stichten Dr. Belgraver stelt hierbij de vraag of zulks wellicht in kleine centra kan geschieden. Een ander middel tot verbetering van de sleclithoorendheïd bij de bewuste schoolkin deren is: een intensiever schoolartsentoe- zicht, b.v. door veelvuldiger de gelegenheid lot het raadplegen van oorspecialistcn te scheppen. En tenslotte meent dr. Belgraver dat het voor sommige doelen van ons land van be- lanR is om reizende poliklinieken te doen in stellen. Millioenen voor den wederop bouw. Het Belgische ministerie van financiën heeft in de staatscourant een verordening uitgegeven, waarbij een bedrag van 325 millioen Roligsrhc francs op de begrooting van het ministerie van openbare werken wordt uitgetrokken voor den aanleg, de ver betering, hef herstel en het onderhoud van wegen, gebouwen, bevaarbare waterwegen, havens, enz. Het bedrag bestaat uit 125 mij- linen francs normale uitgaven en 200 miiii oen francs oorlogsuitgaven, welke speciaal voor den wederopbouw des lands zijn be stemd. EEN GEHEIMZINNIGE TAAL. Een taal. welker afkomst volkomen on bekend is gebleven, zelfs aan de meest ge leende taalkundigen, wordt gesproken in de heide kleine staatjes Hunza en Nagar die aan de Noordwestgrens van Kashonir liggen. De twee bergvolken, die deze streek bewonen, stammen van hetzelfde ras af en spreken dezelfde taal. met slechts enkele dialectische verschillen. Zoowel Hunza als Nagar hebben onge veer 13 000 inwoners, die de Mohammedaan- scha godsdienst hebben aangenomen: zij leiden een zeer eenvoudig, doch eveneens zeer gezond leven. Wat hun taal betreft gelooft men. dat dit idioom aan geen bekende taal verwant is; BOTERDISTHXBUTIE. De Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Landbouw en Vis scherij, vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat de reduetrelxmrten voor bo ter welke nog niet zijn inge wisseld, uiteriijk tot en met 30 November a.s. bij een der be- taalkantoren van de Neöer- landsche Middenstandsbank kunnen worden verzilverd. Na dien datum zal het niet meer mogelijk zijn, deze bon nen in te wisselen. het vertoont namelijk noch overeenkomsten met de indogermaansche, noch met de Se- mietische en Mongoo+sehe talen. De oor sprong van deze Htirvza- en Nagartaal is eveneens volkomen onbekend, doch men vermoedt, dat zij een overblijfsel is van een voorhistorische taal, die in Noord-Indië ver breid was. voordat de Sanskriet sprekende arische volksverhuizers tusschen 3000 en 2000 jaar voor Christus over de bergketens Indië binnendrongen. Deze taal, die nog maar uitsluitend wordt gesproken door de ongeveer 26.000 inwoners van Hunza en Xa gar, heeft zich in de eenzaamheid der berg- wildernis gehandhaafd, terwijl overal elders in den omtrek de indogermaansche talen ziin verbreid. WIE RIN GEN DE BURGEMEESTER HERBENOEMD. Bij besluit van don secretaris-generaal d.d. 7 November is te rekenen van 10 Juii 1940 af, de heer L. Ch. Kolff opnieuw tof burge meester onzer gemeente benoemd. Wij her inneren eraan dat de heer Kolff in de laatstgehouden raadszitting mededeelde dat zijn ambtsperiode „voorloopig" was ver lengd! VERLOREN Een bruinleeren heeren handschoen en een rijwielplaatje. Inlichtingen gem.-bode. AANWINST VOOR DE POLITIE Naast de uitbreiding van het personeel der rijksveldwaeht in deze gemeente, wel ke naar wij vernemen nog spoedig zal wor den doorgevoerd, heeft ook de materieele positie een flinke aanwinst ondergaan. De te Den Oever gestationneerde rijksveld wachters zijn nl. in het bezit gesteld van een kpurig D.K.W.-motorrijwiel met zij span. Door de groote uitgestrektheid dezer gemëente zal dit voertuig zijn diensten wel bewijzen en zal de politie in voorkomende gevallen veel sneller ter plaatse kunnen zijn, hetgeen zijn nut kan hebben. BOUWVERGUNNING Aan Jb. Bakker Cz. en A. Buma te Den Oever is vergunning verleend tot verbou- ijing van het perceel Voorstraat 2224, van winkelhuis tot woonhuizen. Door den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw is aan D. Bakker Zoon vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan de Zeestraat Den Oever en wel voor rekening van den heer N. Tijsen Dz. REGISTRATIE VISSCHEHSVAAR- TUIGEN De H.D. 24, eigenaar den heer D. Leijen, oefent thans te Wieringen de visscherij uit en wel onder het nummer W.R. 11. ANNA PAUJ.OWNA BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN Niettegenstaande het ongunstige weer was het bezoek der afdeeling van boven genoemd,e bond bevredigend. Na opening door de voorzitster, mevr. Keyzer— De Jong, werd direct hèt woord gegeven aan mevr. OomsVickers, die sprak over „Bodemproductie in oorlogs tijd". Deze interessante en op zeer vlotte wijze uitgesproken rede werd met groote aan dacht gevolgd. Boekjes met recepten voor maaltijden in oorlogstijd vonden in de pauze gretige koopsters en aan 't eind van de rede werd veel gebruik gemaakt van de gelegen heid vragen te stellen. Het dankwoord, door de voorzitster tot de spreekster gericht, was zeker op z'n plaats. Mevr. Raken—Van der Waal las de ver slagen van de vorige vergadering en van den kindermiddag, en mevr. Wilms—Geer- ligs het verslag van de in Alkmaar gehou den' vergadering Mevr. WaiböerVan Elte ren lichtte nog de daar gehouden lezing van mej. Van der Heide toe. Besloten werd een patronendoos aan te leggen en nadat was aangenomen, dat de kerstfeestvierins op een middag zal plaats hebben, volgde sluiting. ALKMAAR. 13 Nov. Andijvie 11.80. bloemkool I 1113, boe renkool 3.606, bieten 1.402.60. druiven 24.gele kool 2.503.60, groene kool 3.20 —4. kropsla 12.80. knolseiderie 3.60—4.60, koolrapen 2.50. prei 5.207. peterselie 4. roode kool 2.50—6.20. selderie 11.50. spi nazie 0.440.70. spruiten 49. snijboonen 18.50. tomaten 11.40. uien 6.207.20. witto kool 3.30. boswortelen 3.507.50. witlof I 14 -16 idem II 12.—. op LANGENDIJK. 13 Nov. Aanvoer: 13.000 Kr. roode kool 3.20—5.10, 11400 Kr. eele kool 2.90—3.50. 21700 Kr. D. witte kool 1.503. 2600 Kg Savove kool 2.90 -3.40. 8000 Kr. nipn 4.606.50 Rrove uien 6.10. drielinffen 4.50. nep 4.10 stek 3.303.80, 4300 Kr. peen 1 70—3 20. 3000 Kr. bieten 1.40 —3.80. 8600 Kar. vroeee witte kool. 31000 Kg. Succes witte kool 3.7100 struik andijvie 1.200 Kr druiven: Aiicante 27.2043. NOonr»<5rn4RwaiiD,R 13 Nov. Aanvoer: 10200 Kr. roode kool 4.105.20, '">300 Ki» Peensrhe witte knol 2.503. 55300 Kg. Succes witte kool 3.1950 Kr. groene kool 2.90. 36200 Kg. vropRp witte kool 1.50 2.50. 9100 struik andijvie 1.50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3