Japannaezen ontruimen Fototoestellen gesmokkeld ChristeÜjk schoolhoofd op dwaalwegen De Iersche kwestie Gespannen verhoudingen te Caïro Boterschaarschte in Zweden Het vonnis van den Cenfralen Raad beteekent een volledige rehabilitatie van den ontslagene Majoor van politie staat terecht Amsterdamsche effectenbeurs Zuidwest Kwangtoeng en een deel van Kwangsi Koersen Nederlandsch clearinginstituut De zaak- Maas V. De ontslagzaak van den directeur der ge meentereiniging der gemeente Den Helder, P. H. L. Maas, is zooals we gisteren meld den in gunstigcn zin voor den ontslagene geëindigd. Wij zijn in staat thans de overwegingen uit het vonnis, waarop de Centrale Raad de vernietiging van 't Raadsbesluit baseerde, te kunnen geven. Vooraf noemen wij, teneinde de draag kracht der gevallen beslissing te verduide lijken, de tien punten van beschuldiging, waarop de heer Maas door den gemeenteraad werd ontslagen. Deze als laakbaar gekwalificeerde hande lingen waren: 1. De heer Maas zou omstreeks Juni 1938 f 3000.— hebben aangenomen van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede"; welke handeling zou zijn een overtreding van de instructie voor de hoofden van takken van dienst in de gemeente Den Helder, die verbiedt het aannemen van een ge schenk van een leverancier der gemeente. 2. De heer Maas zou met bovengenoemde scheepswerf een overeenkomst hebben gesloten betreffende de exploitatie van een oelrooi in verband met den bouw van transportvuilnisschepen, zonder daartoe, zooals volgens het ambtenaren reglement noodig is, toestemming te heb ben gevraagd aan B. en W. 3. De heer Maas zou in den loop der laatste jaren van verscheidene firma's appelen en peren hebben aangenomen in verband niet de uitoefening van zijn functie. 4. Hij zou een bus met Valvoline-spoelolie der gemeente hebben verduisterd. 5. Hij zou bij het keuren van huurauto's een autocrick der gemeente gebruikt hebben. 6. De heer Maas zou gedurende een tiental maanden een oliereiniger der gemeente in zijn eigen auto hebben gebruikt. 7. Hij zou meermalen benzine der gemeente ten eigen bate hebben gebruikt. 8. Hij zou meermalen zijn particuliere auto door gemeentepersoneel in diensttijd heb 1 ,r ben .doen schoonmaken. 9. Ilij zou bij een onderzoek naar de vraag of de gemeente goedkooper hij de plaat selijke bloemisten de noodige planten kon koopen dan bij de oude leveranciers, op onbehoorlijke wijze een dezer oude le veranciers van voorlichting hebben ge diend. 10. Hij zou zich zeer onbehoorlijk hebben uitgelaten over den burgemeester en den commissaris van politie. Al deze punten gaven, zooals bekend, het Ambtenarenscheidsgerecht te Den Helder aanleiding om het beroep van den heer Maas tegen zijn ontslag, ongegrond te verklaren. Dit plaatselijk scheidsgerecht nam in hoofdzaak zijn, voor den heer Maas ongun stige, beslissing op grond van de beschul diging onder punt 1. Punt 2 achtte het scheidsgerecht van weinig belang, terwijl het punt 3 niet be wezen achtte. Punt 4 meende het scheidsgerecht wel als bewezen te mogen accepteeren, terwijl het daarentegen in punt 5 geen overtreding van het ambtenarenreglement kon vinden. Wat punt 6, de kwestie van de oliereini ger, aangaat, hier achtte het scheidsgerecht wel degelijk een overtreding aanwezig. Het ontvreemden van benzine (punt 7) werd door het scheidsgerecht niet bewezen geacht en het laten schoonmaken door ge meentepersoneel van de eigen auto (punt 8) van te weinig belang om dit den heer Maas euvel te kunnen duiden. Punt 9 werd eveneens geacht te zijn ge weest in strijd met de instructie, terwijl punt 10 door het scheidsgerecht wordt ver ontschuldig door den gemoedstoestand in oogenschouw te nemen waarin de heer Maas verkeerde na uit de voorloopige hechtenis te zijn ontslagen. r Overwegende dat daarmede het feit, het welk naar het oordeel van het Scheidsge recht aan klager verreweg het zwaarste moest worden aangerekend, als grond voor strafoplegging is vervallen; Overwegende dat het Scheidsgerecht de hierboven onder 3, 5 en 7 ten laste gelegde overtredingen niet bewezen heeft geacht en deze Raad zich met dat oordeel ver- eenigt; Overwegende dat het Scheidsgerecht heeft aangenomen, dat klager wel de overige bo ven weergegeven handelingen heeft ge pleegd, daarbij echter in het midden latend in hoeverre klager zich ten aanzien van de manipulaties met de bus spoelolie aan ver duistering heeft schuldig gemaakt, en de onder 2, 8 en 10 vermelde feiten van weinig belang achtende, maar deze Raad in het midden' latende en laat, of die feiten be houdens even bedoelde ten laste gelegde ver duistering, welke de Raad niet aanneemt aan klager terecht ten laste zijn gelegd; Overwegende dat deze Raad n.l. van oor deel is, dat die handelingen, welke in dien zij al hebben plaats gevonden en straf waardig zijn zouden zijn gebeurd in den loop van een reeks van jaren, noch elk voor zich noch allen tesamen de opgelegde straf van niet eervol ontslag kunnen wettigen; Overwegende dat de aangevallen uitspraak mitsdien moet worden vernietigd en ver weerders bestreden besluit op de in voor meld art. 58, lid 2, aangegeven grond, nie tig moet worden verklaard; Uitspraak doende in naam van het recht. Vernietigt de uitspraak, waarvan beroep; Verklaart het bestreden besluit nietig. Aldus gewezen in Raadkamer door de heeren Mrs. Dr. E. J. Beumer, Voorzitter, J. H. Kuypers, en W. H. van Basten Batenburg Leden, in tegenwoordigheid van Mr. A. Blom, Griffier, en door den Voorzitter in het openbaar uitgesproken op 14 November 1940 (get.) Beumer, Voorzitter, (get.) A. Blom, Griffier. Dit vonnis beteekent dus een volledig eerherstel van den heer Maas en het is te verwachten dat deze al spoedig zijn dien sten als directeur der gemeentereiniging en plantsoenen weer aan het College van B. en W. van Den Helder zal aanbieden. De gemeenteraad van Den Helder zal binnen 30 dagen op zijn besluit tot oneervol ontslag moeten terug komen. Het is waarschijnlijk, dat dit in de raadsvergadering van a.s. Dinsdag zal gebeuren. Tijdens de oorlogsdagen N.S.B.-ers mishandeld. Voor de Roterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 41-jarige majoor van politie, M. Z. te Roterdam, verdacht van mishandeling van eepige leden der N.S.B. op 11 Mei j.1., die op 10 Mei in het hoofd bureau van politie waren ingesloten. Den volgenden morgen hadden de mannen eeni- ge liederen, volgens hun verklaring voor de rechtbank o.a. „cte Vlaamsche leeuw" en „O, schitt'rende kleuren van Nederlands vlag" gezongen waarop verdachte verscheen geëscorteerd door vijf rechercheurs van po litie met revolvers. Verd. was binnengeko men en had met een gummistok de opgeslo- tenen geslagen tengevolge waarvan zij pijn lijk werden getroffen. De officier van justitie, mr. Meischke, zei- de dat verd. een goed politieman is, die reeds tal van misdaden heeft helpen oplos sen, volgens een rapport van dr. Donker sloot was verd. door de bijzondere gebeur tenissen niet geheel normaal. Dit mag evenwel geen reden zijn met een een gummistok te slaan. Daarom eischte spr. een geldboete' van 40.subs. twintig dagen hechtenis. Mr. Oskam pleitte vrij spraak op grond van tijdelijke ontoereken baarheid van verd. Uitspraak 28 November a.s. Tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld. De Zutphensche rechtbank berechtte giste ren een zaak tegen een der leiders van een smokkelbende, welke in de jaren 19371939 voor duizenden guldens aan fototoestellen frauduleus uit Duitschland ons land binnen bracht. De man, de 25-jarige H. J. te P, vroe ger te Winterswijk, doch thans te Aarle- Rixtel (N.B.) woonachtig, werd door den rijksadvocaat, mr. C. de Kempenaer, bij de behandeling der zaak het echte type van een grensbewoner genoemd, die anderen voor zich laat smokkelen om op die manier buiten schot te blijven. Er was een gevangenisstraf van negen maanden tegen hem geëischt. Ver dachte, die iederen schuld aan de smokke larij bleef ontkennen, werd gisteren conform den eisch veroordeeld. rikaansche hulp toch zoo ver v,e- brengen, hun havens en vliegve schikking te stellen van de Canad mifj. rine en het luchtwapen. Dit voorstel dels in het Canadeesche parlement ter taie gebracht en even naief door den leid conservatieve partij verdedigd. Hi]l ve de Canadeesche regeering aan de aiei, persoonlijken oproep te richten om de leis steunpunten voor den duur van den ooi g. „bij wijze van pacht" aan Canada af te staa Hij voegde hieraan nog toe, dat men dit ver zoek nog door de Vereenigde Staten zou Kun nen laten ondersteunen. De Valera, die de beteekenis van den Atne- rikaanschen factor in de Iersche kwestie even goed kent als den Ierschen factor in het Amerikaansche leven, heeft van tevoren dit verzoek gepareerd door er in een telegram aan den sterken AmerikaanschIerschen bond de aandacht op te vestigen, dat het ge- briuk van Iersche havens door Engeland voor Ierland oorlog zou beteekenen. In dezen oorlog echter zou Ierland zonder zich te kun nen verdedigen, blootgesteld zijn aan alle luchtaanvallen. De Valera kan er echter zeker van zijn, dat hij bij de in Amerika levende Ieren vol ledig begrip vindt voor zijn zorgen. Dit Ier sche element immers is een levende getuige nis en een eeuwigdurende aanklacht tegen het Engeland, dat thans voorgeeft te strijden voor de kleine staten, maar dat het kleine Iersche volk tot diep in de twintigste eeuw onderdrukt, gedecimeerd en V4in het geboor te-eiland verdreven heeft en het thans nog de nationale eenheid onthoudt. Als men in Ierland de verdere ontwikkeling met zorg gadeslaat, is dat begrijpelijk. De wijze, waar op C'nurehill en de Engelsche openbare mee ning zich met de Iersche neutraliteit bezig houdt, is volkomen dezelfde als tijdens het voorspel van den overval op Scandinavië en van het Britsche cynisme kan men met stel ligheid verwachten, dat het met den eisch omtrent Iersche havens en steunpunten te gelijkertijd hoopt de Duitsche vergeldings- aanvallen van Engelschen naar Ierschen bo dem af te leiden en op deze wijze het Iersche volk voor Engeland te laten bloeden. Matige omzetten Locale markt flink in herstel. Amerikanen na hooger opening achteruit loo, pend. Nederlandsche gingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. L.K. In hoogste ressort heeft nu de Centrale Raad het volgende vonnis gewezen. In rechte: Overwegende, dat deze Raad ter beslis sing van het onderhavige geding moet on derzoeken, of verweerders bestreden be sluit kan worden aangevochten op een der gronden, in art. 58, le en 2e lid Ambtena renwet 1929 vermeld; Overwegende omtrent de aan klager ten laste gelegde handeling, welke hierboven is weergegeven onder 1, dat voor dezen Raad, gehoord en in overeenstemming met de ter terechtzitting onder eede afgelegde verklaring van den getuige J A. van der Vlies voornoemd, is komen vast te staan, dat klager omstreeks Juni 1938 een bedrag van 3000,— heeft aangenomen, hetwelk genoemde van der Vlies hem heeft gege ven uit diens eigen middelen, en wel als vergoeding voor de moeite en de kosten, door klager gemaakt terzake van een door hém in samenwerking met van der Vlies gedane uitvinding betreffende het boutven van vuilnistransportschepen en van een daarop genomen octrooi; Overwegende, dat de Raad dus niet on derschrijft. dat klager voormeld bedrag heeft aangenomen met betrekking tot het houwen, de levering en de betaling van een tweede vuilnistransportschip der gemeen te Den Helder, zooals verweerder heeft ge steld en ook door het Scheidsgerecht is aanvaard; De rechtbank te Leeuwarden veroordeel de Fr. K., 45 jaar, voorheen hoofd der Chris telijke schippersschool te Sneek, wegens verduistering, meerdere malen gepleegd, tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Tusschen 27 Januari 1936 en 19'October 1939 zou verdachte te Sneek geldbedragen, welke hij als waarnemer der belangen van de vereeniging voor Christelijk schoolonder wijs van schippers ontving om af te dragen aan den penningmeester der vereeniging voor zichzelf hebben gehouden. Voorts zou hij zich hebben toegeëigend bedragen door hem in ontvangst genomen, van den heer G. v. d. Pijpekamp, welk geld moest worden afgedragen aan pleegouders van schipperskinderen. In totaal is circa f 3000.verduisterd. Gisteren diende deze zaak voor het gerechts hof te Leeuwarden. De voorzitter der ver eeniging, de heer F. Boeijenga, als getuige gehoord, verklaarde, dat na de benoeming van verdachte tot schoolhoofd, bij het be stuur dingen hekend werden over verdach- tes antecendenten, welke-geruchten voor het bestuur minder aangenaam waren. Er werd bekend, dat K. in financieele zaken niet betrouwbaar was. Verdachte gaf de gepleegde fraude toe. Van de fl 3000.had hij fl 1200 terugbetaald Hij had de gelden in zijn huishouding ge bruikt. Verdachte was in beroep gekomen, daar hij gaarne een voorwaardelijke straf zou willen hebben, opdat hij van zijn gezin kon redden, w^t er van gered kon worden. Krijg ik een voorwaardelijke straf, dan zou ik morgen den dag weer werk krijgen, zei hij. De procureur-generaal betuigde, dat het niet aangaat, het schoolbestuur verwijten te doen. Verdachte heeft op meer dan schandalige wijze mis bruik gemaakt van het in hem ge stelde vertrouwen en van de positie welke hij bekleedde. Er is geen reden een voorwaardelijke straf te vorde ren. De procureur-generaal vorder de dan ook een jaar gevangenisstraf. De -verdediger, Mr. J. Th. H. Buïel houdt vol dat de geheele schuld niet op verdachte ligt. Het was een samenloop van omstandig heden, welke deze fraude mogelijk maakte. De administratie had beter gekund en men is tekort geschoten in de controle op de inningen. Pleiter ondersteunde ten slotte hef verzoek van verdachte om een algehee- le voorwaardelijke straf. Uitspraak 28 November a.s. Een Duitsche lezing. In de Berliner Boersenzeitung schrijft Karl Megerle onder het opschrift, „Onzedelijke voorstellen aan Ierland" het volgende; „Sedert Churchill het parool heeft uitgege ven, dat Engeland bepaalde Iersche havens moet hebben om het duikbootgevaar meester te worden, probeeren de Engelschen het Ier sche vraagstuk op iedere wijze te benaderen. De Iersche minister-president, de Valera, heeft krachtig ondersteund door de geheele Iersche natie ieder vrijwillig of gedwongen misbruik van Iersch grondgebied en Iersche wateren krachtig en ondubbelzinnig van de hand gewezen. Hij protesteerde te.vens ook onmiddellijk tegen de poging der Engelschen om langs omwegen en wel langs Amerikaan sche omwegen hun doel te bereiken. De Britten waren op het idee gekomen, thans de Vereenigde Staten en wel den president zelf te gebruiken voor hun aanslagen op Ierland. Deze moest of wel door de macht van zijn persoonlijke autoriteit een directen druk op Ierland uitoefenen om Engeland terwille te zijn. of wel, indien dit niet hielp, Ierland bij het veidedigingsverdrag betrekken, dat tus schen de Vereenigde Staten en Canada be staat. De Daily Mail was zeer naief van meening dat nu de Ieren geen echte Engelschen op hun grondgebied dulden, men hen met Ame- Arrestaties van afgevaardigden van het parlement. Volgens berichten uit Caïro heerscht er in de Egyptische hoofdstad tusschen de po litieke partijen aan den vooravond der ope ning van het parlement een sterke span ning. Onder den zwaren Engelschen druk heeft Achmed Maher de laatse dagen ver scheidene betoogingen op touw gezet om Egyptischen politici en de reegeering, die zich tegen de Britsche eischen verzetten, moeilijkheden te bereiden. De Engelsche autoriteiten hebben talrijke arrestaties ver richt. Ook afgevaardigden zijn in hechtenis genomen om, naar men te Caïro constateert op deze wijze een meerderheid ten gunste van de oppositie te verhinderen. Te veel gehamsterd! De door het hamsteren van boter in Zwe den ontstane toestand heeft zulke vormen aangenomen, dat sinds ongeveer twee we ken geen boter voor particuliere huishou dens meer beschikbaar is. Vooral doordat Zweden tot dusver groote hoeveelheden bo ter exporteerde, heeft dit feit, tot scherpe aanvallen in de pers gèleid. In Stockholm worden z.g. boterdagen ingevoerd, waarop de verkoop van boter vrij is. Men hoopt aldus een meer billijke verdeeling van den botervoorraad te verkrijgen. -j Het Japansche leger heeft de ontruiming van het zuidwesten der provincie Kwang toeng en het deel der provincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Pakhoi aan de Golf van Tonking op 15 November 1939, voltooid, zoo deelt het keizerlijke hoofdkwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japansche troepen Yamtsjau, het Zuidwesten van de provincie Kwangtoeng, „zonder eenig ver lies", aldus deelde de legerafdeeling van het keizerlijke Japansche hoofdkwartier mee Het communiqué herinnert er aan, dat de Japansche troepen op 28 October begonnen terug te trekken uit Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi in het achterland van Yamtsjau. Hieraan voegt het communiqué toe: „Deze strijdkrachten zul len in een anderen sector worden gebruikt". Het communiqué luidt: „Een deel van onze troepen is, na hun bezetting van Yamt sjau en de omgeving van Nanning half No vember van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnijden van het verkeer uit Fransch Indochina naar Tsjoengking. Aan gezien hun missie een einde genomen heeft door het binnenrukken van onze troepen in Fransch Indochina, zijn zij op 28 October begonnen uit Nanning terug te trekken. Op 13 November hebben zij Yatsjau ontruimd. Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt. Onze strijdkrachten hebhen geen enkel verlies geleden." De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard: De Chineesche propaganda, die beweert, dat de Japansche evacuatie van Nanning en Y'amtsjau het voorspel vormt van de algeheel e terugtrek king der Japanneezen uit Zuidchina, is geen enkele aandacht waard. De Japansche troepen zijn volkomen be reid de operaties gaande te houden door den druk te versterken op het anti-Japan- sche regime in China, tenzij en totdat dit een drastische herziening van zijn politiek invoert of ineenstort. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% V.K. IOD/4 10DA 9534-96% 9G%-95 15/lg 10114 101% 8 86%-86% 0__. 8f/8-867'g 80% 85% 82 82$ 2434-28 28%-27% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 85% 84% 's Grav. "37 I 3% N.-Holl. '38 3 83 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85 S534 R'dam '37 1. III 3% 84% 84% Z.-Holland 1937 3 85% 86 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Ilyp.b. Veendam 3% 92 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 179% 180 Ned. Ind. Handelsb. A 126 127 Ned. Handel Mij. c. v. A 115 H3%-1K AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 118%-11534 119%-1201/j Calvé Delft c.v. A. 84 84 Centr. Suiker Mij. 182 185 Fokker g. A. 175 178 Lever Bros en Unilever cv.A!34-135% 134-13*34 Ned. Ford 330 327% Philips G B.v.A. 202%-198 201-203 Philips pref, A 110 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 31%-29% 30%-29% 49 47 88%-SG34 88-851/4' 5134 51 3/16 37%-38 1/16 37%-36% North. Am. Aviation c.v.A. 19 19 Rep. Steel c.v. A. 27%-25% 26%-25% U. S. Steel c.v. A. 77%-7334 75%-73% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 27034 Kon. Petr. >92%-281 294-299% Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 12 5/16-11% 12%-12 11%-H 11%-10% Er op wijzende, dat de Japansche Plok kade van Zuidchina voltooid is met het binnenrukken van gewapende strijdkrach ten in Fransch Indochina, verklaarde de woordvoerder, dat Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi, waar aan tot dusverre belang was gehecht als een sleutclpunt van de levcringsroute voor het Tsjoengkingregime, zijn strategische waarde heeft verloren. Vandaar de ontrui ming van Nanning door de Japanneezen volgens de mededeeling van 28 October en' van Yamtsjau op 13 November. De woordvoerder zeide: „de ontruiming van dezen sector is vrijwillig ten uitvoer gelegd door de Japansche troepen om stra tegische redenen en de troepen, die uit de zen sector zijn teruggetrokken, worden in een anderen sector gebruikt." Een zuiver verzinsel noemde de woordvoerder de Chineesche bewe ring dat Chineesche legers Nanning hadden veroverd na feilen strijd Hij ZVÜZ daarbii ?p' dat de Chinee sche troepen er niet in geslaagd wa ren de Japansche ontruiming ernsti ge belemmeringen in don weg te leg- Kai' h6t f0it' dat Tsjang 1 ?J Persoonlijk het hevel on z.ch had. genomen over de troepen sedert 1l3Nn If provincie Kwangsi sehe troon j1' z00daf dp Japan hebben ontruiming voltooid hebben zonder eenig verlies te lijden. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 115-110 112%-114 Java China-Japan lijn A. 136%130 137%-140 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 147%-145 152-149 Kon. Paketvaart A. 215-211 219 Ned. Scheepv. Unie A. 159-155 159-160 Rott. Llovd A. 131%-130 134%-133 Stoomv. Mij. Nederland A. 137-133 13S%-1391% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 434-418 4 46-436 Javasche Cultuur 250-255 N.I.S.U. Ver. V'orstenl. Cult. 241 127%-123 128-129/2 TABAKSONDERNEMINGEN. 190-186 251%-248 253-255 199-190 192%-195 Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senemliah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 251%-240 253-260 Bandar Rubber Mij. A. 176%-173% 180 Deli Batavia Mij. A. 190%-190% 197%-190 Koersen voor stortingen op 15 November 40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432: Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42! Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. De Japansche troepen, die uit Naninnf? zijn teruggetrokken, werden in Yamtsjau geconcentreerd alvorens dit te evacueeren. maar aldus de woordvoerder, de Chi neesche legers slaagden er niet in zelfs de ze Japansche concentratiebeweging te be lemmeren. Na het verlies van Itsjang, de belangrijke rivierhaven aan de Yangtse die het sleu- *-■-- - voor wooru- telpunt vormt op den leverantieweg het Tsjoengkingregime, zoo zeide de w voerder verder, ziet dit regime zijn le%e" ringsweg via Fransch Indochina afgesn«' den door de Japansche strijdkrachten, tei- wijl de Birmaweg verbroken is door de Ja pansche luchtstrijdkrachten, die de stalen bruggen bij Mekong en Salween onminne' lijk na de heropening van den weg vern' den. De blokkade, zoo besloot de w°°r voerder, is op deze wijze door de Japanse strijdkrachten nauwer aangehaald, z0" zij een overtuigend effect moet hebben het Tsjoengkingregime.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2