Carol niet met ip vrouw Lupescu getrouwd De handelsoorlog in den Oceaan Engelsche luchtaanval op Berlijn verijdeld Hevige aanvallen Groote gouddiefstal A''e hakkers in de nor Tak tegen het hoofd gekregen Nieuwe aardschok in Roemenië Reeds 36 maal veroordeeld „t bii& w?;;s,iKi1ririn,a' sssyrMS™" MOLOTOV's WEG op Engeland Honderdzestien Amerikanen doodgevroren Suner naar Parijs *yl X n w s I -"~i TTirigr. T_ De landen-turnwedstrijd Duitschland - Finland, welke te Berlijn voor een uitverkocht huis ge houden werd, eindigde in een overwinning voor de gastheeren. Het aantreden der ploegen (Fo'o Weltbild) In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen getracht een grootscheep- schen aanval op de Rijkshoofdstad te on dernemen. Dezë poging die door het weer begunstigd werd, kon verijdeld worden. Öp verschillende wegen waren sterkere Engelsche vliegtuigformaties dan tot dusver Duitscliland binnengekomen om de Rijks hoofdstad te bombardeeren. De meeste En gelsche bommenwerpers werden reeds voor het bereiken van hun doel door den tijdig optredenden afweer gedwongen, om te kec- ren, zoodat slechts tien tot vijftien vliegtui gen het stadsgebied van Berlijn bereikten. Hier bereidde hun het luchtdoelgeschut een warme ontvangst. Vier vliegtuigen werden in de voorsteden en even buiten de stad neergeschoten, en een vijfde kon voor het bereiken van den versperringsgordel door het afweergeschut neergehaald worden. Drie andere Britsche bommenwerpers vielen reeds in West Duitschland aan het lucht doelgeschut ten offer. Een paar bommen, welke in de Rijkshoofdstad terecht zijn ge komen, hebben geen noemenswaardige scha de aangericht. Naar het D.N.B. nog ver neemt, zijn in Berlijn verscheidene dakbran den ontstaan. Twee der neergestorte vlieg tuigen veroorzaakten een vrij grooten brand, die echter geen schade van beteekenis aan richtte. Een woonhuis s'ortte tengevolge van bominslag in. Onder de Berlijnsche bevol king zijn dientengevolge 4 dooden en 1 ge wonde te betreuren. Op enkele plaatsen heb ben bomscherven lichte schade aan huizen veroorzaakt. FRANSCH SALDI IN DE VER, STATEN „ONTDOOID", Teneinde de ravitaillcering van Martinique mogelijk te maken. Om de ravitailleering der Fransehe kolo nie Martinique uit Amerika mogelijk te ma ken. zijn de in de Vereen inde Staten bevro ren bransehe saldi, naar de Associated Press uit toonaangevende bron verneemt, voor een deel „ontdooid". Verder wordt ge- meldt dat de onderhandelingen tusschen de autoriteiten van Martinique en den consul- der Vereenigde Staten geëindigd zijn, zoo dat thans een oplossing van alle bestaande problemen mogelijk is. De onderhandelin gen zijn gevoerd door den Amerikaanschen admiraal Greenslade. die in begin Novem ber per vliegtuig naar Martinique is ge gaan. „WITTE" PETROLEUM. Bij boringen naar aardgas in het dal van de rivier de Somoera in de autonome Kau- kasische Sov jet republiek Dagestan is men tusschen de 600 en 700 meter diepte naar de Izvvestja meldt op „witte" petroleum gestuit. Dit soort, dat evenals water kleur loos is, treft men in de natuur slechts zeer zelden aan. BOMMEN OP DE VESUVIUS. Naar aanleding van een Reuterbericht waarin gezegd werd, dat de Engelsche vlie gers bij hun acties tegen Napels in den Vi- suvius een prachtigen wegwijzer hebben, verklaren de Italiaansche bladen, dat dit klaarblijkelijk juist is, want 'n groot aantal Engelsche bommen is precies op de lava rondom den krater van den Visuvius te recht gekomen. Volgens U. P. werd in Boekarest Woens dagavond om 18.57 uur een aardbeving van den derden graad de vierde beving in de afceloopen dertig uur geregistreerd Daardoor is opnieuw onrust onder de be' volking ontstaan. Bij den wolkenkrabber in Boekarest wordt het oprmmingswerk onafgebroken voortge zet. De werkzaamheden worden echter ern stig belemmerd door don brand, die onder den puinhoop woedt. Tot dusverre ziin 98 lijken uit het puin geborgen. MEER IN DE GEVANGENIS DAN ERUIT. Eerste van nieuwe reeks von nissen tegen den beruchten Veth. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gisteren een man terecht, die tot voor kort door de politie van vele plaatsen in ons land werd gezocht, omdat hij overal waar hij opdook zich aan oplichtingen schuldig maakte. Het was de 44-jarige W. N. Veth, die reeds 36 vonnissen achter den rug heeft en ruim achttien jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, doch die desondanks zoodra hij vrij kwam, opnieuw het pad der misdaad betrad. In Haarlem moest hij thans terecht staan voor diefstal van een fiets, waarvoor de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf eischte. Hij zal zich echter nog voor tal van andere rechtbanken te verantwoorden hebben en het is niet onwaarschijnlijk dat zijn strafblad dan een vijftigtal veroordeelingen zal bevatten. Zijn laatste straf van dit jaar zat hij in de gevangenis te Breda. Negentien maanden hiervan waren om, toen de oorlog uil brak en men genoodzaakt was, hem tijdens de Pinksterdagen vrij te laten. V. vluchtte naar België, waar hij groote ontberingen leed, daar hij geen geld en papieren bezat. Bo yendien werd hij door een granaatscherf in een der beenen getroffen en deze wond werd steeds erger, doordat V. steeds te voet verder trok. Na den orlog zag V. kans, per trein in Amsterdam te komen, waar hij ter verpleging in een der ziekenhuizen werd op genomen. Weldra werd hij genezen ontsla gen en nadat het hem niet was gelukt, in de hoofdstad aan den kost te komen, zwierf hij in de omgeving rond. Zoo kwam hij ook in de gemeente Velsen, waar hij uit een schuur een fiets wegnam. Voor de rechtbank ontkende V. zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij zou de fiets van een inwoner met diens toestemming geleend hebben, om in Driehuis een kwitantie te innen. De officier van Justitie herinnerde aan de allooze oplichtingen, welke verdachte heeft gepleegd en was van oordeel, dat hij ook dit verhaal wel fantaseerde. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Mr. L. G. van Dam verzocht clementie, omdat verdachte nog vele vonnissen I® goed heeft. maatregelen in Joegosla- viRche stad, veroordeeld 7ii m *6n FevanS®nisstraf strafuPritten om be"rt®n hun gevangenis te'kleilfT^" Plaatselijke dat ,1e bevolking andere®" h"ve»r,l°n. om gitten. anders zondor brood zou Vader van groot gezin verongelukt- Gisterochtend keerde tijdens den stormde 40-jarige chauffeur J. Peters uit MillinKon bij Nijmegen, die den nacht hij zijn ouders had doorgebracht, per fiets naar huis. Io St. Jacohslaan werd hij door een zwareB lak aan het hoofd getroffen en neergesla gen. De gemeentearts, dokter van EwtPyt die onmiddellijk gewaarschuwd was. kn slechts den dood constateeren. Het slachto fer had een groot gezin. Molotov is in 1890 in het goevernement Wjatka geboren, zegt de N.R.Cr. E 1919 nam hij dezen naam aan, hijne eigenlijk Skrjabin. Hij is de derde zoon van ouders uit den kleinen middenstand, aie zich offers getroostten om hun Kinae een hoogen graad van ontwikkeling 'e ten bereiken. We lezen in een Duitsch blad, dat nij reeds op zijn vijftiende jaar op het gym nasium te Kazan onder den invloed van sociaal-revolutionnaire denkbeelden kwain, op zijn zestiende trad hij in de „fractie der bolsjewiki". Hij onderging van toen af het kenmerkende lot van olie oud-Russische revolutionnairen, die jaren lang een on- dergrondsch illegaal leven leidden en dik wijls hun revolutionnaire werkzaamheid door verblijven in een gevangenis en ver banningen naar Siberië moesten boeten. Van het begin af ging zijn wetenschap pelijke belangstelling naar het sociale vraagstuk uit, nochtans kweet hij zich met eere van de vele taken van practische po litiek, die hem in de partij opgedragen werden. In 1920 werd hij secretaris van het centrale comité der communistische partij van Sovjet-Oekraine. Tot 1930 stond hij op den overeenkomstigen post voor de heele unie. In 1924 was hij in het Politiebureau getreden, in 1928 voegde hij bij zijn andere plichten dien van secretaris van het Mos- kousche comité van de partij. In 1930 werd hem het voorzitterschap van den raad dei' volkscommissarissen in de plaats van Rykow, in 1939 na het ontslag van Lit- winow het volkscommissariaat van bui- tenlandsche zaken opgedragen. Molotov behoort tot de naaste medewer kers en vertrouwden van Stalin. In 1911 maakte hij na het einde zijner studie aan het technologische instituut te Sint Pe tersburg met Lenin kennis, die hem belast te met de uitgave van de illegale bladen Prawda en Zwezda. In 1913 zou hij in zijn redactielokaal gevangen genomen worden, maar te rechter tijd wist hij te ontsnappen. Naderhand is hij gearresteerd en naar Si berië gezonden. JULIANADORP DE OPENBARE LAGERE SCHOOL BIJNA GEREED Wij vernemen dat de openbare lagere school reeds zoover gereed is, dat de ]eg. sen a.s. Dinsdag kunnen beginnen. De oorzaak van de stagnatie was geie. gen in het feit, dat de radiatoren van de verwarming niet op tijd waren aangeko. men. •i» In den nacht van li op 15 November heeft de Duitsche luchtmacht naar het D. N B. verneemt, krachtige vergeldingsaan- vallen ondernomen wegens den mislukten Britsehen aanval op de partij feesten te Mün chen. Behalve Londen en andere voor de oor logvoering belangrijke doelen werd Coven- trv het centrum van de Britsche vliegtuig, industrie, door sterke eenheden van Duit sche gevechtsformaties voortdurend aange vallen. Reeds in de vroege avonduren van Don derdag vielen op talrijke motorenfabrieken en fabrieken van onderdeelen bommen, waaronder die van het zwaarste kaliber. Reeds om 21 uur wezen meer dan 20 groo te branden aan de later komende bommen werpers, die den ononderbroken aanval ge- durende den geheelen nacht voortzetten, den weg. De afweer was tegenover het krachtige optreden van het Duitsche lucht- wapen maobteloos. Onder soms geweldige ontploffingen breidden de branden zich uit zoodat behalve de fabrieksinstallaties ook nog groote hoeveelheden grondstoffen, half fabrikaten en voltooide fabrikaten als ver nietigd kunnen worden beschouwd. De beteekenis van Coventry blijkt hieruit, dat behalve motorenfabrieken als Morris, Bristal, Rover en Napier nog talrijke beken de fabrieken van onderdeelen, waarvan al leen nog General Electric genoemd zij, haar zetel hebben. In de Voelkischer Beobachter wijst ad miraal Prentzel op het feit, dat ook de strijdkrachten bovenwater een belangrijk aandeel hebben aan de Duitsche successen in den oorlog tegen koopvaardijschepen. Deze strijdkrachten vechten verre van het vaderland, deels op afgelegen wereldzeeën. Hij herinnert aan de jongste vernietiging van een Britsch 'convooi in den Atlanti- schen Oceaan, en meent, dat een belang rijk resultaat van deze, voor den handel belemmerende, werkzaamheid hierin gele gen is, dat Engeland ter bestrijding daar van en ter beveiliging der handelswegen op zee strijdkrachten uit het moederland moet zenden. De operaties van de Duitsche handelsbestrijders in volle zee zijn daar om niet zonder invloed op den strijd, dien duikbooten, torpedojagers, motortorpedo- booten en gevechtsvliegtuigen moeten voe ren tegen de Britsche koopvaardij in de wateren om Engeland en op de rechtstreek- sche toevoerwegen naar het eiland Dien tengevolge kan men slechts zwakke be scherming geven aan de groote convooien. Ook met betrekking tot dezen strijd in afgelegen gebieden, die de Duitsche strijd krachten boven water voeren, meent ad miraal Prentzel een belangrijk verschil met de toestanden in den wereldoorlog te kunnen constateeren. Duitschland, zoo betoogt hij, beschikt in dezen oorlog over schepen, wier actieradius operaties op zoo'n groote schaal zonder moei lijkheden mogelijk maakt. In den wereld oorlog was de Atlantischen Oceaan onbereik baar voor schepen van de vloot. De brandstofvoorraad en het vermogen der machines beperkten hun actieradius tot de Noordzee. De technische vooruitgang en vernieuwingen in den bouw van schepen en machines hebben intusschen een aanmer kelijk uitgebreider gebied van actie voor de Duitsche oorlogsschepen geopend. De hoog opgevoerde snelheid veroorlooft bo vendien verrassende, bliksemsnelle aanval len, zooals den laatsten tijd herhaaldelijk in den Atlantischen Oceaan ondernomen zijn. Het feit, dat de Engelsche vloot tengevolge van gebrek aan geschikte zeestrijdkrachten dergelijke ondernemingen niet kon verhin deren, beteekent een niet gering verlies van prestige voor Engelands macht ter zee. 21 dooden, 30 gewonden. De orkaanachtige storm, die gisterochtend in de vroegte boven geheel België gewoed heeft, heeft een ernstig spoorwegongeluk veroorzaakt. Om 7.35 uur reed een personen trein uit Thiencn op het station Dieghem bij Brussel op een s'ilstaanden Irein. De bot sing was zoo hevig, dat verscheidene wagens van den personentrein totaal vernield wer den. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 21 reizigers, allen Belgen, gedood, en dertig zwaar- en vijftig licht gewond. Naar uit Madrid wordt gepield, stemt het bericht van de arrestatie van den vroegeren Roemeenschen hofmaarschalk Urdarianu niet overeen met de feiten. Daarin werd ge meld, dat Urdarianu op een verzoek tot uit levering van de Roemeensche regeering door de Spaansche autoriteiten in Sevilla gearres teerd en naar Madrid overgebracht zou zijn Ex-koning Carol, die zich nog steeds met mevrouw Lupescu in Sevilla bevindt, heeft aan de pers aldaar verklaard, dat hij niet met mevrouw Lupescu getrouwd is. Deze verklaring was klaarblijkelijk een gevolg van de berichten uit Madrid van twee Lon- densche dagbladen, die beweerd hadden, dat het huwelijk van den ex-koning met de gescheiden jodin Lupescu reeds jaren gels den was gesloten. Slachtoffers van koudegolf. De scherpe koudegolf, die op het oogen- blik in de Vereenigde Staten heerscht, heeft tot nu toe 116 slachtoffers geöischt. Onder ded ooden bevinden zich ook vele zee lieden, die voeren op schepen, op de groote Xoordamerikaansche nieren. Er worden 51 zeelieden vermist en men vreest, dat zij den dood gevonden hebben. Zelfs in de Zuidelijke staten, b.v. in Kan sas werden temperaturen van vele graden onder het vriespunt waargenomen. In Mon- tana en Noord-Dakota daalde het kwik tot minus 20 graden Celsius. Officieel wordt uit Madrid medegedeeld: De Spaansche minister van huitenland- srhe zaken Serrano Suner heeft zich Don derdagavond naar Parijs begeven. In zijn gezelschap bevonden zich de chef van het protocol, baron de Las Torres, het lid van don nationafen raad, Tovar en lui tenant-kolonel Garcia Figueras. ENGELAND BREIDT BLOKKADE UIT. Naar de New York Journal American uit Londen meldt, heeft de Britsche minister voor de blokkade bekend gemaakt, dat En geland de b'okkade nu ook heeft uitgebreid tot Frangch West-Afrika, Liberië, Portu- geesch-Guinea, Madagaskar en het eiland Reunion. STAKING IN AMERIKAANSCHE STAALFABRIEK. Vierduizend arbeiders der Crucible staal fabrieken zijn in staking gegaan om een verhooging van hun loonen.af te dwingen. De Crucible Companv behoort tot de groot ste bewapeningsbedrijven dei- V. S. De politie van Casablanca. (Fransch Ma rokko) heeft een grooten gouddiefstal op gehelderd, gepleegd ten nadeele van den Franschen staat of wel van de Banque de France. Bij den opmarsch van de Duitsche troe pen uit Parijs werden de laatste goudvoor raden van de Banque de France naar Brest overgebracht om verscheept te wor den naar een Fransehe kolonie op groo ten afstand van het strijdtooneel. Te Brest werd dit goud aan boord van de Ville d'Algar gébracht, die onder een hagel van Duitsche Stuka bommen uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van ver wittigd, dat de reis naar Casablanca en Dakar ging. Na aankomst te Casablanca werd bij con trole de lading geconstateerd, dat een bui del met 10.000 gemunte goudstukken van tien en twintig goudfranc ter waarde van millioenen ontbrak. I)e politie werd hier van is kennis gesteld. De verdenking viel op drie matrozen van het schip, die plot seling op grooten voet leefden en overal vertelden, dat zij in de loterij gewonnen hadden. Na hun arrestatie bekenden zij, dat zij onderweg door een indiscretie be kend geraakt waren met den aard der la ding en besloten hadden een buidel te ontvreemden, die zij in de kiel van het schip verstopten. Een zak haver hadden zij er voor in de plaats gelegd. Andere ma trozen hadden hen evenwel verrast en een deel van den buit als zwijggeld geëischt. Te Casablanca waren allen toen van boord gegaan om de goudstukken te wis selen. De politie heeft nog zes matrozen gearresteerd, die medeplichtig waren. EEN DOOSJE PER TIEN DAGEN. Volgens het Spaansche staatsblad wordt met ingang van 1 December het tabaksrant soen vastgesteld op een doosje per tien da gen. b«k«nd« dani«r Harald Kreutzbtrg zal bmnankort een tournee door Nederland maken. De kunstenaar In een drietal dansiantasieén (Foto's Polygoon)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6