Schietpartij te F Leidschendam Doodelijk ongeval Marktberichten Tüiiihoekje_ Ofticieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij In opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen wordt de tilm .Veiligheid" vervaardigd, waarvoor op de seinbrug van het Oostelijk emplacement bij het Centraal Station te Amsterdam opnamen gedraaid werden (Foto Pax-Hoiland) leverde de storm op, die over Brabant woedde. Met P°n ko,°«a!e vracht brandhout on weq naar h..;« cf0»0 Het Zuiden) VARKENS- EN VARKENSVLEESCHPRIJZEN. De- Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd vpji het de partement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat de in het detailprijzenbesluit 1940 vleesch en vleesch- waren neergelegde prijsregeling met ingang van 18 No vember a.s .in zooverre zal worden gewijzigd, dat daarin tevens prijzen voor varkensvleesch en -vleeschwaren wor den vastgesteld. De prijzen voor de met ingang van genoemden datum aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale te leveren var kens luiden als volgt: Prijzen per kg. netto geslacht gewicht'in centen. Kwaliteit a b c Van 61—100 kg. 90 89 Zeugen 88 86 84 Bijzonderheden zullen spoedig worden medegedeeld. Uit het voorgaande moet niet de slotsom worden getrok ken, dat ook de rundve'e- en rundvleeschprijzen zullen worden verhoogd, daar zulks niet in het voornemen ligt. VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt het volgende bekend: Binnenkort komt een regeling tot uitvoering, welke den varkenshouders de gelegenheid zal bieden om boven het aantal varkens, dat zij tot nu toe konden mesten, nog extra-varkens tot slachtrijpheid te mesten:»Voor deze rege ling kunnen uitsluitend in aanmerking komen de georga- niseerden, die voorheen, daartoe gerechtigd door een var kens-toewijzing, regglmatig varkens hebben gemest. Daar bij zal zooveel mogelijk met de belangen van het kleinbe drijf rekening worden gehouden en wel in dien zin, dat in geval het aantal aanvragen het beschikbare aantal overtreft, in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die volgen? de Juni-inventarisatie 1940 een lancl- of tuinbouw bedrijf van ten hoogste 8 ha. exploiteeren. Indien men van deze regeling gebruik wenscht te makèn, verbindt men zich contractueel tot het na een zekeren termijn recht streeks aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale leve ren van een bepaald aantal varkens met een gewicht van 95105 kg. Door het aangaan van dit contract komt men dan gedurende den termijn, voor welk het contract geldt, in aanmerking voor de toewijzing van een hoeveel heid varkens-krachtvoeder boven de hoeveelheid, waarop men ingevolge de gewone, regeling recht heeft. En wel in dien zin, dat de varkenshouder voor elk varken, waar voor hij contracteert, per 4 weken 50 kg. krachtvoer extra kan ontvangen, waaraan dan echter de beperkende bepa ling is verhonden, dat het totaal per varken te verstrek ken krachtvoer ten hoogste 200 kg. kan bedragen. Het contract geldt dus voor een termijn van maximaal 4 X 4 16 weken. Het extra-krachtvoeder wordt echter uitsluitend toegewezen, indien uit de 4-wekelijks in te die nen registratiekaarten blijkt, dat de betreffende varkens houder gedurende den geheelen termijn tenminste een bepaald aantal varkens boven 40 kg. aanhoudt. Dit aantal is meerendeels (d.w.z. ingeval de huidige varkens-toewij zing 3 of meer bedraagt) gelijk aan 35 van de thans 0-pldende varkenstoewijzing plus het aantal, waarvoor men gecontracteerd heeft. Aangezien men volgens de hui dige regeling ten hoogste voor 20 van de varkenstoewij- ziriff krachtvoeder kan ontvangen, beteekent dit dus, dat men in staat moet zijn nog een zeker aantal (n.1. 15 van de varkenstoewijzing) varkens op ruwvoeder of af vallen te houden, wil men voor de onderhavige speciale reéeling in aanmerking komen. Heeft men dus b.v. reeds pon varkens-toewijzing van 10 varkens en contracteert voor 4 varkens, dan dient men gedurende den ter- n\iin waarover het contract loopt (maximaal 4 perioden elk van 4 weken), steeds 35 van 10 4 (alle breuken worden naar boven afgerond) plus 4 8 varkens in voor raad te houden. Degenen, aan wie thans var kens-toewijzingen van 1 of 2 varken(s) zijn verleend, ont vangen bij de huidige regeling meer krachtvoeder dan Hoor "o van de varkens-toewijzing wordt bepaald. In verband hiermede dieren voor deze gevallen ook ten aan zien van de onderhavige regeling aparte voorwaarden te gelden. Dienaangaande is hef volgende bepaa d: a Varkenhouders met een toewijzing van 1 varken die- nen voortdurend 200 van hun toewijzing (dus: 2_ stuks) plus het aantal varkens, waarvoor gecontracteerd is, .aan te houden om extra-krachtvoeder te kunnen ontvangen. b. Varkenshouders met een toewijzing van vaikens dienen voortdurend 100 van hun toewijzing (dus 2 stuks) plus het aantal varkens, waarvoor gecontracteerd is, aan te houden om extra-krachtvoeder te- kunnen ont- oor'de hoogere varkens-toewijzingen geldt, dat de betref fende georganiseerden gehouden zijn, gedurende de totale contractperiode 35 van de thans geldende varkens-toe- wijzing (de breuken naar boven afgerond) plüs het aantal varkens, waarvoor gecontracteerd is, aan te houden. In het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat men voor alle varkens, waarvoor gecontracteerd is, extra- krachtvoeder ontvangt. In geval derhalve voor b.v. 3 var kens gecontracteerd wordt, bedraagt het extra-rantsoen voor elke periode van 4 weken telkens 3 X 50 150 kg., terwijl de totale hoeveelheid extra-krachtvoeder in dit geval maximaal (indien men nl. voor de maximale perio de van 4 X 4 16 weken contracteert) 4 X 150 kg. 600 kg. kan bedragen. De prijs, welke voor deze contract-varkens wordt uitbe taald, zal naar gelang Van de kwaliteit f 0,88, f 0.89 en 10 90 per kg. geslacht bedragen (of dienovereenkomstige, door de Veehouderijcentrale vast te stellen prijzen per kg. levend). Deze prijzen zullen eveneens gelden voor de overige varkens, welke door de centrale worden overgeno men. Van onderscheid tusschen de prijzen, welke eener- zijds voor de contractvarkens en anderzijds voor de „ge wone" varkens gelden, is dus geen sprake. De eerste periode, gedurende welke ingevolge deze rege ling extra-krachtvoeder verstrekt "zal worden, is 9 Decem ber 1940—6 Januari 1941, terwijl de contract-varkens van omstreeks 6 Januari 1941 af aan de centrale geleverd kun nen worden, Voorloopig is vastgesteld, dat deze gelegen heid tot omstreeks einde Juli zal blijven bstaan. Zij, die voor deze regeling in aanmerking willen komen, kunnen hiervoor van 18 November 1940 af aanvraagformulieren bij de plaatselijke bureauhouders verkrijgen. Men make hiermede spoed, aangezien in de eerste plaats met hen die hun aanvragen voor 23 November hebben ingediend, con tracten worden afgesloten. Men zorge er dus voor, dat het aanvraagformulier, ingevuld en onderteekend, voor dien datum weder in handen van den bureauhouder is ge komen. De nieuwe korfbalterreinen van Amsterdam bij de Markthallen, worden voor de competitie gereedgemaakt. Het veld wordt gerold (Foto Pax-Holland) SINT MAARTEN Droevige afloop van een hengel- partijtje. Gisteren omstreeks het middaguur fiet sten drie heeren uit Bergen, langs den West- frieschendijk, ten zuiden van St. Maarten, teneinde in de omgeving te gaan visschen. Plotseling reed de 71-jarige KI. Roos, brood bakker te Bergen, bij den ruim 10 meter hoo- gen dijk neer en bleef beneden dood liggen. Dr. Van Slooten uit St. Maartensbrug con-' stateerde hartverlamming. De heer J. van Schoorl uit Valkkoog zou met zijn auto het lijk overbrengen en reed daartoe de kluft af bij den landbouwer S. Door de gladheid gleed de auto uit en liep zoo vast in den berm, dat het zelfs met be hulp van een paard van den heer S. niet ge lukte de auto los te krijgen. De landbouwer S. heeft toen het lijk met paard en wagen naar St. Maarten vervoerd. Het geval verwekte in de omgeving veel consternatie en trok veel publiek. Met zijn bekende voortvarendheid verleen de veldwachter Heneweer van St. Maarten assistentie. WIERINGEN OPENBARE VERKOOPING. Hooge prijzen. Openbare Verkooping in Hotel „Centraal" te Hippolytushoef ten verzoeke van de er ven P. Kaan Cz. en de heeren N. J. Poel en Jb. Koorn Dz. ten overstaan van notaris Obreen alhier. Voor deze verkooping (in hoofdzaak los land) bestond groote belangstelling, zoodat hooge prijzen werden besteed. De uitslag is als volgt: Perceel 1. „Kroezeweid" aan de Wester- klieverweg, 47 Aren en perceel 3 „Oom Si- mons ventje" in Hoelmerkoog 46.60 Aren. Kooper W. de Vries Sz. .f 2669.—. Perceel 2 „Groote stuk in de leg" 96 Aren kooper J. de Jongh Wz. 2701. Perceel 4 „Dirkeweid" aan Westerkliever weg, 9,50 Aren, kooper D. Baijs Mz. f 260. Perceel 5 „Ventje aan Hoelmerdijk" 34.10 Aren, Kooper J. Dekker Sz. ,f 625. Perceel 6 „Fok in Hoelmerkoog" 70,70 Aren, kooper J. Dekker Sz. 1925. Perceel 7 „Werkerdamster" 90 Aren, koo per O. J. Bosker 2326. Perceel 8. Dubélwoonhuis te de Haukes kooper J. W .Koorn S.Jz. 1850. Perceel 9. Pakhuis te Haukus, kooper D. v. Duin Jz. 610. Perceel 10 onder verdeeld in: a Bouwterrein aan Vier Voetspad 4,7 Are b. Idem 4.87 Are c. Idem. 4.87 Are d. Grasland en Moestuin20.05 Are e. Moestuin en Boomgaard 13.21 Are Kooper P. C. Vijn f 25.98.— Totaal op brengst f 15560. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Nov. Aanvoer: 42.000 Kg. roode kool 35.50, 43.000 Kg. eele kool 2.90-3.60. 10.000 Kg. D. witte kool 3.—. 21.000 Kg. Savoye kool 2.90 3.60, 22.000 Kg uien 5—6.50. grove uien 5 —6.50, drielingen 4.404.80, nep 3—3.50, 16000 Kg. peen 2—3.50, 1300 Kg. bieten 1.80 —2.60. 450 stuks bloemkool 13.10, 2e soort 3.203.80, 9700 Kg. vFoege witte kool 2.50, 25.000 Kg. Succes witte kool 3.—, 20.000 srt. andijvie 11.50. 125 Kg. snijboonen 30.80— 35.60. NOORDSCHARWOUDE. 16 Nov. Aanvoer: 66.500 Kg. roode kool 3.50—4.80, 7200 Kg. gele koof 2.90—3 40. 12.000 Kg. D. witte kool 3.24200 Kg. Succes witte kool 3.1750 Kg. groene kool 2.90. 12200 Kg. Deensche witte kool 3.—, 1750 Kg. groene kool 2.90, 12200 Kg. uien 5.80-^6.80, grove uien 5.606.50. drielingen 4.10—4.50. nep 4.10. stek 1.40—2.60, 6500 Kg.p een: a 1.60- -2.10. b 2.40—3.40. c 2.70—2.80. 18500 Kg. vroege witte kool 1.80—2.50. 75100 sfiïuik andijvie 1.501.60, 250 Kg. rammenas 2.80, te nat, maar vooral niet te droog. Als men haar nu en dan in lauw water dompelt is zij hier zeer dankbaar voor. Eens in de veertien dagen weinig kunstmest is noodzakelijk, om dat een bloeiende plant veel noodig heeft. Lost men een plat gestreken theelepeltje kunstmest op in een liter water, dan is deze sterkte vol doende. Hiervan geeft men dan een theekopje vol. Een droge atmosfeer is al heel slecht voor de begonia. Zij laat dan spoedig haar bloemp jes vallen. De plantenliefhebber moet er dus voor zorgen, dat de lucht in de kamer niet te droog wordt. In het hartje van den winter, als er fel ge stookt moet worden, is het vlak voor 'het raam veel te koud. Men geeft ze dan vooral des nachts een plaatsje meer midden in de kamer. Het is goed dat men in zulke dagen de bladeren besproeit met lauw water. Ook de onderzijde komt hiervoor in aanmerking. Er zijn natuurlijk vele variëteiten begonia's. Wie er een wil koopen moet bij voorkeur Ege's Favorite nemen. Door den overgang naar een andere omgeving en door een eenigszins an dere behandeling zal ze wel bloempjes laten vallen. Ze is echter spoedig gewend en bloeit bij de behandeling, die in dit artikel is aan gegeven, ongetwijfeld lang en rijk. Uitge bloeide bloemen vor'deri voorzichtig weggeno men. Dit is niet alleen voor het minder ver zorgde aanzicht, dat een plant met uitge bloeide bloemen ons laat zien, maar ook vraagt het vormen van het zaad veel van de krachten der plant. Neemt men ze weg, dan komen al de krachten ten goede aan de nog aanwezige bloemen. De duur der bloei wordt er dus door verlengd. Zeer geschikt kan men eenige begonia's bij elkaar doen in een mand. Het groote aantal bloemen in het gure jaargetijde is altijd een prettig en opwekkend gezicht. Een geschikt cadeau in dezen tijd! A. v. d. LIJN. MOORDAANSLAG OP DEN BURGEMEESTER. Den dood ontsnapt. Zaterdag omstreeks middernacht heelt een, onbekend gebleven, on verlaat moordaanslagen gepleegd op den nieuwen burgemeester van Leid schendam, den heer H. Banning en op den gemeente-architect, den heer De Regt. Een aantal revolverkogels werd afgevuurd op de slaapkamer van den burgemeester en ook op de woonkamer van den heer De Regt. De burgemeester, verheugd over de geluk kige afloop van dit gruwelijke plan, verf el- Hij werd Zaterdagnacht om twaalf uur op gebeld door de familie De Regt. wonend aan de aan het Vk. de toedracht van de zaak. de Veurseweg. De gemeente-architect deelde hem persoonlijk mede, dat even tevoren scho Regt zou ongetwijfeld door een der kogels geraakt zijn, doch zij was juist even naar boven gegaan en daardoor sloegen de kogels in de wand. „Ik vond drie kogelgaten in het huis" zeide de burgemeester. „Omtrent de oor zaak van deze aanslag tastte ik volkomen in het düister." De heer De Regt had niets van den dader kunnen bespeuren. Ik ondernam, na de familie geluk ge- wenscht te hebben met den goeden afloop, per fiets de terugtocht naar mijn huis, een afstand van anderhalve kilometer, niet ver moedende, dat zich daar inmiddels ook het een en ander had afgespeeld. Een ingewijde? 5 „Bij mijn aankomst bleek de heele familie wakker te zijn. zoo ook de twee logé's die in de logeerkamer zouden slapen. Mijn vrouw vertelde daarop, dat ook op Helle Theresia, zoo heet de burgemeesterswoning aan de Leidschekade, een aantal schoten was gelost en wel op onze slaapkamer. De moordenaar heeft de situatie blijkbaar gekend, en zijn wapen gericht op de plaats, waar hij ons vermoedde. Eén kogel is vlak over het hoofd van mijn vrouw gegaan en heeft de spiegel van de waschkast verbrij zeld. Als het ongeluk had gewild, dat mijn vrouw op gezeten had. dan was zij onher roepelijk gedood. Op do logeerkamer zijn 9q A\no.iA9jy- 'sjnq uftz do }S0[a3 uaje.u ua| eveneens schoten gelost, en hier zijn de ko gels over de hoofden van onze gasten gesuisd Gelukkig werd niemand van ons getroffen." De Haagsche politie is dezelfde nacht nog van deze zaak op de hoogte gesteld. De hoofd commissaris, -mr. P. Hamer, heeft zich per soonlijk, in gezelschap van eenige commis sarissen, hoofd-inspecteurs en rechercheurs naar Leidschendam begeven en de zaak in onderzoek genomen. KAMERBEGONIA'S. In het laatst van November begint de be langstelling voor wat er nog groeit en bloeit in den tuin merkbaar te verflauwen De koude en de vochtigheid noodzaken ons meer in huis te blijven. Daarom probeeren wij nu planten in de kamer te kweeken en tot bloei te bren gen. Een der veel gekweekte planten is de begonia. Het is niet mijn bedoeling hier te spreken over knolbegonia's, omdat die in het najaar sterven, waarna men de knol vorstvrij bewaart. Ook hebben wij niet het oog op blad begonia's. Wij schenken nu onze aandacht aan de doorgroeiende begonia, die uit Zuid- Amerika tot ons gekomen is. Deze planten ziet men thans in de bloemenwinkels in over vloed. Hoe is de behandeling van deze plant? Wij veronderstellen, Jat zij goed gezond is en vooral niet lijdende is aan de aaltjesziekte. Dit constateert men, doordat het dan wel lijkt of het blad bevroren is geweest. We nemen bovendien aan, dat de plant in goede aarde staat. Bladgrond en turfmolm vermengd met zand is hier op zijn plaats. De begonia staat graag in een warm ver trek. De gewone kamertemperatuur is voor haar uitermate geschikt. Natuurlijk is zon licht voor een bloeiende plant ook zeer aan te bevelen vooral in het najaar en in den win ter. Daarom zetten we haar voor het raam en nog liefst zoo, dat er zich geen gordijn tusschen raam en plant bevindt. Een raam op het zuiden of westen is in dezen tijd voor de begonia van groot belang. De potgrond wordt vochtig gehouden, niet De .Lange Jan van Ween is van zijn ooven- 1 stuk berooid De storm heeft een gedeelte van het bouwwerk weggevaagd en groote ver woestingen aangerichi (Foto Het Zuiden)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4