Een groot aantal schuilkelders op komst! NEyT/'RECIAME ëPtad±rUeiuuió Beeld der gemeente financiën weinig rooskleurig De heer L Valkhoff benoemd tot gemeente-ontvanger Onze nieuwe gemeente-ontvanger 120 Schuilplaatsen voor de burgerij! Jje^ceJbIcA rueuuM, Slaapplaatsen voor stadgenooten ïlieuwJ uit Uajü WIE IN DIT BLAD ADVERTEERT Woensdag 20 November 1940 Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering De heer Dol op de bres voor de holbewoners Rondvraag Diefstal uit woning aan de Koekoekstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport .VERHOOG OMZET. Agenda Raadsvergadering Texel Voordracht Hoofd uto- school Uitslag publieke verkooping Zijpe neemt een royaal standpunt in Nieuws uit Hellevoetslais Gemeenteraad Hellevoetsluis bereikt alle gezinnen van 55i alle gezindten. Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Den Helder in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. Rit meester. Afwezig was de heer Bakker (S.D.). Na opening der vergadering, die vooraf gegaan was door een geheime vergadering van circa een half uur, heette de heer Rit meester den heer Schoeffelenberger harte lijk welkom en feliciteerde deze met zijn herstel. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving werd aangenomen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 22 October 1940 tot het aangaan van een geldleening. Ontslag van mej. Valkenburg. Mej. D. Valkenburg, onderwijzeres aan school nr. 5, heeft een verzoek tot ontslag in gediend. Dit ontslag werd eervol verleend, met dankzegging voor de bewezen diensten. Ontslag van den heer L. J. v. d. Kuyl. Eveneens werd ontslag verleend aan den heer L. J. van der Kuyl, hoofd van school no. 14. De gemeente leent 3 ton. B. en W. werden gemachtigd tot het aan gaan van een leening ten bedrage-van 3 ton. Het betreft hier gelden ter omzetting der vlot tende schulden in een leening op langen ter mijn. Zonder discussie. Zonder discussie worden aangenomen: Voorstel inzake de* inhouding van coupon belasting van rente van geldleeningen. Voorstel tot het inhuren van de noodslacht- plaats te Julianadorp. Voorstel tot het vaststellen van een veror dening betreffende het ter beschikking stel len van afvallen van levensmiddelen, enz. Voorstel tot het vaststellen van de vergoe ding voor vakonderwijzers over 1939 aan de besturen der bijzondere scholen. Voorstel tót het vaststellen van de vergoe ding voor boventallige leerkrachten over 1939 aan de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorstel tot kwijtschelding van de door N.V. Zeebad Huisduinen verschuldigde huur- I prijs voor een gedeelte zeestrand, Voorstel tot het vaststellen van de exploi tatievergoeding voor de bijzondere scholen over 1939. Voorstel tot aanwijzing van de plaats, waar tijdelijk de openbare school no. 1 te Juliana dorp zal worden ondergebracht. Leeraren gemeentel. Lyceum. Het voorstel tot het benoemen als leeraar in vasten dienst aan het gemeentelijk Lyceum van de heeren J. Gispen, J. van Waalwijk van Doorn en J. Boon, gerekend met ingang van 1 September 1940, en als leerares in tijdelijken dienst voor het cursusjaar 1940/1941 van mejuffrouw S. J. Reitsma, wordt aangenomen. Leeraar Zeevaartschool. Eveneens aangenomen wordt het voorstel tot het benoemen van den heer G. J. Sonnen- berg, gerekend met ingang van 1 September 1939, als leeraar in tijdelijken dienst aan den gemeentelijken radiocursus, verbonden aan de Zeevaartschool, alhier. De heer Valkhoff benoemd. Bij het stemmen voor de benoeming van een ontvanger der gemeente en een hoofd van den Controledienst der belastingen. Worden aanbevolen: I. Valkhoff, commies-chef ten kantore van den gemeente-ontvanger, Den Helder; 2. -F. Verstegen, hoofdadministratie-ambte naar ten kantore van den gemeente-ontvan ger, Leiden. Benoemd wordt met algemeene stemmen nummer 1 der voordracht. Eervol ontslag S. G. Rensing. Van den heer S'. G. Rensing is bericht ont vangen dat hij zich genoodzaakt ziet te be danken als lid van het college van curatoren Van het gemeentelijk lyceum. Dit verslag wordt eervol verleend met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Voorts zijn daar diverse ingekomen stukken die voor kennisgeving worden aangenomen: goedkeuring van Ged. Staten op het besluit van 22 Oct. j.1. tot vaststelling van de 5e wij- z'gingsbegrooting, dienst 1940; exemplaren van de door Gedep. Staten gesloten rekeningen «er gemeente over 1939 en van de bedrijven °ver dat dienstjaar. Afschrift van het besluit van Ged. Staten dd. 16 Oct. jl. waarbij ver nietigd wordt het besluit van 11 April 1940 tot onbewoonbaarverklaring van de woning 2e Vroonstraat 19. Zaak Maas. Ontvangen is afschrift van de uitspraak van den Centrale Raad van beroep van 14 Novem ber 1940, waarbij: le. wordt vernietigd de uitspraak van het Scheidsgerecht voor de ambtenaren der ge beente Den Helder van 13 Juni 1940 tot onge grond verklaring van het door den heer P. H. Maas ingestelde beroep tegen het besluit ^an den Raad van 28 Februari 1940, waarbij erh. met ingang van 23 Februari 1940, ni«t- eervol ontslag wordt verleend als directeur der gemeente-reiniging en plantsoenen; 2e. het bestreden besluit nietig wordt ver klaard. Een tikfout. Bij het noemen van het alg. rapport van de gemeente-rekening en de rekeningen van dé commissie, belast met het onderzoek naar de afzonderlijke vakken van dienst enz. over 1939 wijst de heer Trap (V.D.) er op dat dat er in de rekening over het grondbedrijf een kleine fout is geslopen. Medegedeeld wordt dat dit bekend was en.aan een type-fout is te wijten. Onder de hamer door. Onder de hamer door gaan de voorstellen tot het vaststellen van de exploitatieverhoo- ging voor de bijzondere scholen over 1939, en tot het aanwijzen van de plaats, waar tijdelijk de openbare lagere school no. 1 te Julianadorp ondergebracht zal worden. Benoeming leeraar Hebreeuwsch aan het Lyceum. Benoemd moet worden een leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gemeentelijk Lyceum. Aanbevolen waren: 1. Ds. P. Veenhuizen en 2. Ds. F. Tollenaar. Benoemd werd Ds. Veenhuizen met 18 tegen 1 stem. Tijdelijk herbenoeming leeraren Zeevaartschool. Aangenomen werd na stemming het voorstel tot tijdelijke herbenoeming gerekend met in gang van 1 September 1940, tot leeraar aan de Zeevaartschool van de heeren C. Kramer, T. P. Katoen en, getekend met ingang van 1 October 1940, van den heer P. J. C. Rom- bouts, allen tot het einde van het loopende cursusjaar. De heer Dol op de bres voor de „hol-bewoners". Het is de heer Dol (S.D.),' die op de bres blijkt te gaan staan voor de hol-bewoners te Huisduinen. Diegenen, aldus spr., dié thans in de bunkers en kazematten verblijf houden des avonds en des nachts, loopeh ernstig ge-' vaar ziek te worden. Daarmede dient rekening gehouden te worden. De Voorzitter, den heer Dol antwoor dende, merkt op dat dit wel een zeer moei lijk probleem is. Het trekken der menschen kan men niet verbieden. Hij is echter be reid 'nogmaals de aandacht van den In specteur van de Volksgezondheid op een en ander te vestigen. De behuizing laat inderdaad veel te wenschen over. De heer Dol: Ik vrees voor ziekten. Mr. Mulder: „Wij ook!" De heer Dol: Het is daarom noodig dat er spoedig maatregelen genomen worden. Het zijn de armsten der §rmsten%ie hier onderdak komen zoeken. En ook zijn het diegenen, die liever in de open lucht buiten de stad zouden slapen dan thuis in Den Helder. De heer Kreuger. Ook de heer Kreuger (V.D.) geeft zijn mee ning over de kazematten. Hij wijst er op, dat ze eertijds voor de militairen gebruikt werden en dat ze in den zomer uitstekende onder komens vormden. In den winter zijn er bezwaren aan verbon den, dat valt niet te ontkennen, maar de men schen willen zelf niet anders. Al gaf men ze thans barakken, uit angst voor bommen zou den ze toch de bunkers prefereeren. Het oude weeshuis op Huisduinen is thans bewoond door 42 personen, die een kwartje per week betalen voor onderhoudskosten. Dit is mogelijk gemaakt door den heer Niessink, die er niets aan verdienen wilde. Groot aantal scherfvrije schuilplaat sen op komst. De Voorzitter wijst er nog eens op hoe moeilijk het is in dit geval. Men heeft hier een bevolking die niet geëvacueerd, doch gevlucht is. Dat beteekent dat men helaas A heeft te brengen. Men zit echter niet stil. Er wordt een groot aantal schuilplaatsen gebouwd, die uitgesproken scherfvrij zullen zijn. Dit kost de regeering een macht geld, maar hopen- lijk zullen ze er spoedig zijn. De gemeente Den Helder kan in finan- tieel opzicht weinig meer doen. Had men aanvankelijk een niet onbelangrijk bedrag overgehouden, thans is er een zeer nijpend lekort en uit niets blijkt dat dit binnen afzienbaren tjjd zich ten gunste wijzigen zal. Men moet alles thans van de Regee ring krijgen. Laat ons, aldus de Voorzitter, er het beste van hopen en laat ons doen wat w(j kunnen. De heer Valkhoff tot gemeente-ont vanger beëedigd. Met de rondvraag treedt de nieuw-benoemde gemeente-ontvanger, de heer Valkhoff, bin nen, om in de handen van den burgemeester den' eed af te leggen. In de raadsvergadering van gisteren middag is tot opvolger van den heer P. v. Dalen, die met vervroegd pensioen is gegaan, benoemd, de heer I. Valkhoff, commies chef ten kantore van den Ge meente-Ontvanger, alhier, sinds 1938, waarnemend ontvanger. Voor de vervanging van de functie van den heer van Dalen was zeker geen betere kracht te vinden geweest dan de heer Valkhoff. In zijn afscheidswoord tot den vertrekkenden ge meente-ontvanger heeft Burgemeester Rit meester er op gewezen, dat het niet gemakke lijk zou zijn een plaatsvervanger te vinden. Het financieele vraagstuk van onze gemeente kost ook den ontvanger van onze gemeente, vele zorgen en hoofdbrekens. In den heer Valk hoff heeft men echter een ambtenaar, die zijn functie niet alleen theoretisch volkomen be- neerscht, maar die een jarenlange practische ervaring in onze stad heeft. Een ambtenaar, die zich volkomen aan zijn taak gegeven heeft en die als waarnemend vervanger de hoogste waardeering toekomt van allen, die zijn werk van nabij kennen. Door zijn kennis en werkkracht dwingt de heer Valkhoff respect af, zoowel bij zijn superieuren als bjj zijn ondergeschikten. De heer Valkhoff, die op jeugdigen leeftijd in particulieren dienst kwanj bij den vroegeren ontvanger, den heer A. J. de Jongh, ging in 1911 als klerk in Gemeentedienst over, op een salaris van100.— per jaar, (over den goeden ouden tijd gesproken!). 1 Jan. 1933 werd dit salaris verdubbeld en een jaar later zelfs op 400 gulden gebracht. Aan dezen opleidingstijd bij den oud-ge meente-ontvanger, heeft de heer Valkhoff, de beste herinneringen. De heer de Jongh was een hoogst bekwaam ontvanger, van wien de heer Valkhoff veel geleerd heeft. In 1919 behaalde de heer Valkhoff het dipl. Gemeente-financiën, waarna hij, op 1 October van dat jaar aangesteld werd tot adj. commies In 1921 volgde daarop zijn bevordering tot commies en in 1929 tot commies-chef. Als waarnemend ontvanger werd hij in 1938 be noemd. De nieuwe ontvanger is geen ambtenaar die aan den weg timmert. Hij gaat rustig zijn gang, men kan er echter van ver zekerd zijn, dat de belangen van de ge meente bij hem in goede handen zijn en dat dus de benoeming door den raad een goede geweest is. Na deze plechtigheid spreekt de heer Rit meester den nieuwbenoemden functionnaris toe. U bent thans benoemd, aldus spr., in de plaats van den heer P. van Dalen, dien wij, bij zijn afscheid, op deze zelfde plaats onze groote waardeering betuigden voor zijn arbeid ten bate der Heldersche gemeenschap. U was het, die jarenlang onder den heer Van Dalen werkte en hij was voor U een goed leidsman. Thans is U deze eervolle functie opge dragen, en het is mijn wensch dat wij U, bij Uw afscheid later dezelfde woorden kunnen toevoegen als de vorige maand den heer Van Dalen. De raad heeft vertrouwen in U en waardeert den arbeid, dien gij reeds voor de gemeente verrichtte.. Ik wensch U, namens den gemeenteraad, hartelijk geluk met Uw benoeming. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Nog steeds komt het voor, dat onverlaten zich toegang verschaffen tot de woningen van tijdelijk afwezige stadgenooten. De politie doet wat zij kan doen, maar uiteraard zijn er steeds elementen die kans zien door de mazen van het politioneele net heen te glippen. Dat ondervond dezer dagen ook een bewo ner van de Koekoekstraat. Bij thuiskomst constateerde hij tot zijn niet geringe ontstel tenis, dat er bezoek geweest was van onbeken den en dat dit bezoek van de gelegenheid ge profiteerd had door diverse goederen mede te nemen. De politie stelt een onderzoek in. FIETS VERDWENEN. Een heerenfiets, die men geplaatst had voor een perceel aan de Kerkgracht, verdween, toen de eigenaar even weg was, op spoorlooze wijze. NOG ZOO IETS. Een stadgenoot zette z'n rijwiel in een steeg achter de Hartestraat neer. Ook hij moest tot de ondekking komen, dat de fietsen-mepperjj nog steeds voortgang in Den Helder vindt. Verzekert Uw fiets voor 3 gulder per jaar. Bjj diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Materiaal reeds onderweg. Hoewel slechts met een enkel woord door den voorzitter van den ,Raad aan geroerd, was het ongetwijfeld een zeer belangrijke mededeeling dat de Helder sche burgerij binnenkortde bouw zal zien aanvangen van een groot aantal schuilpaatsen. Wij vernamen, dat het de bedoeling is dat niet minder dan 120 schuilplaatsen zullen worden gebouwd, die de garantie bieden volkomen scherf vrij te zijn. Naar wij vernemen wordt met dit project een Zoo groot mogelijke spoed betracht en is het waarschijnlijk, dat reeds zeer binnenkort met de inrichting van de eerste 30 schuilplaatsen een aan vang gemaakt zal kunnen worden. Het materiaal ervoor is reeds onderweg, zoodat aangenomoen mag worden, dat in deze ongetwijfeld dringende behoefte snel voorzien wordt. Wij kunnen voorts nog hieraan toe voegen, dat deze schuilpaatsen goed deels in de 'tad zullen worden gebouwd, o.m. achter de woningen. van 19 November 1940. BEVALLEN: C. Th. JacobsLatjes, d.; M. E. Kwast—Baus,* z. HET ONGELUK AAN DEN NIEUWEN WEG Naar men ons mededeelt, is de toestand van den heer Oost uit de 2e Vroonstraat, die zoo als men in ons nummer van gisteren gelezen heett op den Nieuwen Weg zulk een noodlottige val maakte, naar omstandigheden redelijk wel. FIETS VERDWENEN. Een fiets, door den eigenaar ergens langs den Kanaalweg neergezet, verdween met den noorderzon. Ook uit de Krugerstraat verdween een rijwiel, dat men verzuimd had op slot te zetten. Waarlijk... men leert het nooit! KOPERDIEVEN. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat vanuit een schuurtje achter de Hoofdgracht een hoeveelheid koper gestolen was. Een on derzoek wordt ingesteld. De agenda der raadsvergadering van Texel, op Donderdag 21 November 1940, dés namid dags te 3 uur 'luidt als volgt: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Goedkeuring verlies- en winstrekening en ba lans van de N.V. T.E.M. per 31 Dec. 1939. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1939. Idem Algemeen Armbestuur over 1939. Voorloopige vaststelling gemeenterekening over 1939. Wijziging voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1938. Contract gebruik noodziekenhuis door Duit- sche Weermacht. Huur gebouw in Waal en Burgvoor nood- school. Benoeming hoofd u.l.o. school. Idem hoofd o.l. school te Midden-Eierland. Instandhouding o.l. school te De Waal. Aankoop enz. stukjes grond door de N. V, T.E.M.. Regeling benutten afvallen. Wijziging overeenkomsten autobusdiensten. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1941. Idem gemeentebegrooting voor 1941. Vergoeding bijzonder lager onderwijs. De voordracht voor de benoeming van een hoofd der u.l.o. school'luidt: 1. H. Steenhuis, te Oldenzaal, 2. J. van Nierop, te Hoek van Holland, 3. S. Hut, te Veendam. De voordracht voor de benoeming van een hoofd der o.l. school te Midden-Eier land luidt: 1. R. W, Koolhaas, te Den lip, 2. H. P. E. Visscher, te Utrecht, 3. H. van Dijk, te Brunssum (L.). Door Notaris Mulder werd gisteren in Hotel De Oranjeboom, ten verzoeke van den heer J. Barhorst C Cz. en kinderen, publiek ver kocht, een woonhuis met erf en tuin, gelegen aan den Postweg, bij De Cocksdorp, groot 9 aren en 3 centiaren, verhuurd voor 2.per week. Kooper de heer C. Troost Cz., te De Cocks dorp voor S 1850. Hieronder geven we nog eenige adressen voor slaapplaatsen: Rijksweg (over de Spoorbrug). Slaapplaats voor 3 pers. Bedden meenemen. Langevliet. Twee slaapkamertjes a 2.50 per week. Bedsteden meenemen. De Heldersche leerlingen op de lagere scholen. Zooals in vele andere plattelandsgemeenten is gisterenmiddag in den raad van Zijpe ook ter sprake gekomen de kwestie der Helder sche leerlingen, die thans de Zijper scholen bezoeken. De heer Doedens (R.K.) vroeg of daar schoolgeld voor werd betaald. De burgemeester, mr. D. Breebaart ant woordde ontkennend. Men weet in onderwijs kringen met deze zaak nog geen raad. Moei lijkheden geeft zij wel, er is een ontstellend te kort aan leermiddelen, de hoofden der scholen krijgen er grijze haren van. Voor de getalsverhouding der leerkrachten tellen de Heldersche kinderen nog niet mee, het aantal onderwijzers kan nog niet worden uitgebreid, hetgeen feitelijk noodig was. Zijpe mag nog geen geld van de Heldersche leerlingen, die officieel nog ingeschreven staan op de Heldersche scholen ontvangen. De ouders kunnen ook moeilijk toch hier schoolgelden betalen. Tenslotte Den Helder is er zoo ellendig aan .toe, dat het de schoolgelden niet kan derven, het is het beste, aldus bg. Breebaart, de zaak voorloopig aan te zien, misschien wordt later we\ een aparte vergoeding ge geven. Aldus werd besloten. In het raadsverslag van den Gemeenteraad te Hellevoetsluis lezen wij, dat in verband met schrijven no. 28 van het G.E.B. te Rot terdam besloten wordt een nieuwe overeen komst inzake levering van electrischen stroom voor het pompstation aan te gaan, zooals deze is overgelegd. De hr. Van Dorsser zou gaarne zien met het oog op brand enz. dat zoo het eenigszjns mogelijk is, da waterleiding weer spoedig opengesteld werd in de nachturen, waarop de Voorz. mededeelt, dat hiervan voorloopig geen sprake kan zijn in verband met den stand van het aanvoerkanaal en het Waterverbruik B. en W. vinden het ook vervelend en lastig, maar het college heeft volgens den Voorz. reeds overwogen den tijd van afsluiting zelfs langer te stellen, teneinde te voorkomen, dat men anders geheel zonder water zou komen te zitten. Ten aanzien van de brieven van het ge meentebestuur van Rotterdam inzake het ver zoek dezerzijds om de mogelijkheid te over wegen dat weer gas door buizen in deze ge meente zal kunnen worden geleverd, welk verzoek is afgewezen, merkt de Voorz. nog op, dat de aangevoerde motieven van Rotter dam niet steekhoudend zijn. In verband hier mede is nog een nader schrijven aan Rotter dam gericht, waarop nog geen antwoord is ontvangen. Gemeente-rekening. B. en W. bieden den raad aan de rekening der Waterleiding en de gemeenterekening, dienst 1939. Deze rekeningen vermelden de volgende cijfers. Waterleiding: Baten en las- rn 33695,75, waarin een winst van 15111.63. Kapitaals ontvangsten en uitgaven 78651,17. Gem.rekening. Gew. dienst. Ont vangsten 100920,11. Uitgaven 89872,20. Batig saldo 11047,91. Kapitaaldienst. In komst en.f 13964,27, Uitg. 16893,64. Nadee- lig saldo 2929,37. Verzorging Alg. Begraafplaats. Op 31 December a.s. loopen de verbintenis sen af inzake verzorging van de algemeene begraafplaats door C. Pieterse en der plant- shoenen door A. Korpel. B. en W. zijn van oor deel, dat het beter is de verzorging van beide op te dragen aan één persoon. B. en W. stel len hieromtreent voor te besluiten, dat met 1 Januari 1941 bedoelde werkzamheden aan één persoon zullen worden opgedragen. Tijdelijk personeel Raadhuis. In verband met de drukke werkzaamheden ter secretarie vragen B. en W. den raad een crediet van 500 voor een halfjaar, voor aanstelling van tijdelijk personeel. Z.h.s. wordt hiertoe besloten Urk 18 November. Door 8 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vis-hafslag alhier aangevoerd: 142 pond snoekbaars, van 920 pond per vaartuig, prijs36—39 ct.; 112 pond baars 1920 ct, en 70 pond voorn, 1415 ct, alles per pond. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wouter, z: v. W. Kramer en S. Brouwe r; leken, z. v. J. Bakker' en G, Baarssen. OVERLEDEN: Jannetje Bakker, 59 jaar, wed. van S. van den Berg.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11