„Berlijn heeft nauwelijks een paar schrammen" Conferentie öe nieuwe Amerikaansche steunpunten op den Berghof De laatste bruggetrekker ging heen... Belangrijke week in de politiek Goebbels over Duitschlands successen Britsche troonrede zonder plechtigheid Britsche duikboot torpedeert Fraosch schip VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN JOEGO SLAVIË KETT1NGHANDEL OP HET SPOOR Bekend Noorsch schaatsenrijder omgekomen Bief uit de hoofdstad Amsterdamsche effectenbeurs l.k. provinciale en gem. leeningen. industleele ondernemingen. Buitenland. industrieele ondernemingen. Binnenland. petroleumondjernemingen. scheepvaart maatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Rijksminister dr. Goebbels beeft gister avond voor partijfunctionarissen in het Neurcnberger Ufer-palast een groote rede gehouden over de politieke en militaire successen, die Duitschland dit' jaar heeft be haald. Hij gaf eerst een overzicht van het ver loop van den veldtocht in bet Oosten en Westen. Daarbij '.vees hij op de schitteren de samenwerking van luchtwapcn. marine en leger, die een uitnemend meesterstuk vormt. Ten aanzien van het Z.O. van Euro pa wees dr. Goebbels erop, dat daar de oude grensonrechtvaardigheden door mid del van arbitrage weggenomen zijn. De trotsehe overwinningen van de weer macht, zeide dr. Goebbels verder, hebben het Duitsche volk het bewijs geleverd, dat het Duitsche volksleger van thans 't beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt jn het bijzonder voor de militaire lei ding van het Duitsche rijk, die den tegen standers het initiatief ontnomen heeft. Duitschland. zoo vervolgde de minister, heeft in dit jaar van de grootste militaire successen geleerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernietigende slagen op den tegenstander neerkomen. De Fuehrcr handelt volgens het grondbeginsel: lange voorbereidingen korte offensieven. Het Duitsche volk weet uit de geschiedenis, dat verbitterde tegen standers zich niet na don eersten slag ge wonnen geven. Ook de strijd om de defini tieve vrijheid van bet Duitsche Rijk en de bevrijding van Europa van de Engelsche voogdij eischt van het Duitsche volk de uiterste inspanning. Een wereldrijk verlaat "'Tiet tooncel der geschiedenis niet zonder verbitterden tegenstand. Het is voor de geheele wereld dui delijk. dat de nachtelijke vluchten van Britsche bommenwerpers boven Duitsch rijksgebied geen militair nut hebben. Zij hebben slechts ten doel, den dakloozen in Londen de althans voor een oogen'blik gerust stellende, doch bedriegelijke overtui ging te schenken, dat Berlijn even zeer te lijden heeft als Londen. Dit is absurditeit. Berlijn heeft nauwe lijks een paar schrammen, doch Londen bloedt reeds uit geopende polslagaders. Het is een treurige waarheid, dat de Brit sche soldaat zich in dienst van de Chur- chilliaansche bluf-propaganda heeft moe ten stellen om de wereld een volkomen juist beeld van den feitelijken toestand te geven. Met den leugen van den onbeslisten luchtoorlog tracht Churchill de massa's te Londen ten aanzien van de bittere werke lijkheid zand in de oogen te strooien. Deze groteske propagandaleugen is op klassieke wijze aan den vooravond van den 9en No vember ontzenuwd. Volgens een Reuterbericht heeft de Royal Air Force te Muenchen de traditioneele ver zamelplaats van de oude garde tot puin ge bombardeerd. In werkelijkheid is, toen de Fuehrer zijn rede hield, geen JBritsch vliegtuig boven Muenchen geweest. De groote aanval van de Duitsche luchtmacht op Coventry daarentegen heeft den Lon- denschen oorlogsstokers terdege geleerd, hoe gevaarlijk het is. het Duitsche Rijk uit te dagen. Op alle onmachtige leugens van de Londcnsche plutocratie, zoo besloot dr. Goebbels. zal ook voortaan de Duitsche luchtmacht antwoord geven. SUNER EN CIANO BIJ DEN FüHRER. De ontmoeting van den Italiaansóhen mi nister van buitenlandsche zaken Graaf Ciano en van zijn Spaanschen ambtsgenoot Ser- rano Suner met Adolf Hitier en met den Duitschen minister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop, luidt een week in waar van reeds is aangekondigd, dat zij van groot politiek belang zal zijn. Deze eerste ontmoe ting kan men als een verdere versterking van de DuitschItaliaanschSpaansche be trekkingen beschouwen en als een vervolg op het vroegere contact tusschen Duitsche, Italiaansche en Spaansche staatslieden. In het bijzonder op het onderhoud tusschen Hit- lei en Franco. Van de besprekingen die Suner- te Parijs met den Franschen vice-presi'';;U Pierre La- val gevoerd heeft, neemt de l. uitsehe pers geen notitie. Blijkbaar om te voorkomen dat willekeurige combinaties over een onderling verband tusschen de verschillende bezoeken van Suner gemaakt zouden worden. Van Duitsche zijde beziet men de bespre kingen met den Spaanschen minister als een van de symptomen van de levendige be langstelling der spilmogendheden voor de ontwikkeling in West-Europa, welke echter gepaard gaat met een sterke aandacht van de Duitsche diplomatie in andere richtingen, zooals uit het zoo juist beëindigde bezoek van den Russischen commissaris van buitenland sche zaken gebleken is. Suner en Ciano bij den Fiihrer. Uit Salzburg wordt gemeld, dat de Fiihrer gisterenmiddag in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop den Spaanschen minister van buitenlandsche zakon Serrano Suner heeft ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad, In aansluiting daarop vond een thee plaats, waarop ook de Italiaansche mi nister van buitenl. zaken Ciano te gast was, alsmede de chef van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel. Ook Ciano is 's middags door den Ftihrer ontvangen. Bij de langdurige bespreking was ook von Ribbentrop weer tegenwoordig. STAKINGSBEWEGING BREIDT ZICH UIT. De a.s. opening van het parlement. Naar de Londcnsche correspondent van „Nya Dagligt Allolianda" meldt, zal de nieu we zitting van het Britsche parlement met een geheim debat over de oorlogvoering be ginnen.' De zitting van dit jaar zal worden geopend zonder de traditioneele plechtigheden. De koning zal waarschijnlijk een belang rijke troonrede uitspreken. Verder wordt een groote openbare rede van Churchill verwacht. Een bericht uit Londen in hetzelfde blad maakt melding van stakingcu in het Engel- solie transportwezen. Nadat ecnigen tijd geleden uit Londen reeds berichten waren ontvangen over loon- stakingen in de metaalindustrie, is het thans volgens het blad tot verdere meeningsver- schillen gekomen tusschen de door den mi nister vkn arbeid Bevin, aangewezen scheids rechters en de bevoegde vakbonden, welke in alle Amerikaansche in Engeland werken de ondernemingen tot stakingen hebben ge leid. Deze stakingen zijn wettig verklaard door den bevoegden Engolschon Lading bestond uit visch. Naar de „Petit Parisien" uit Saint Malo meldt, is het Fransche s.s. Charles Edmond in den nacht van 12 op 13 November op 100 mijl van de Fransche kust door een Engel sche duikboot tot zinken gebracht. Het schip kwam van New Founland en had 500 ton zeevisch aan boord, die voor de Fransche bevolking bestemd was. Van de 29 opvarenden konden er 22 gered wor den, twee leden der bemanning werden bij den Engelschen aanval gedood en vijf ande ren worden nog vermist. Omtrent den aanval van de Engelsche duikboot meldt de „Petit Parisien", dat de nacht zeer helder was. Op 400 meter van het schip dook plotseling een Engelsche duikboot op. Ofschoon de onderzeeër de nationaliteit van het schip en ook de la ding moest kennen, opende hij zonder waar schuwing het vuur. Na het eerste salvo liet de kapitein de reddingsbooten uitzetten. Twee torpedo's troffen daarna het schip en brachten het tot zinken. Van de zes red dingbooten hebben er tot nu toe vijf de kust bereikt. DE EVACUATIE VAN GIBRALTAR. Te Gibraltar worden, naar het Spaansche agentschap Cifra mededeelt, voorbereidingen getroffen voor de evacuatie van de laatste nog aanwezige burgers. Slechts militairen en bij de hulpdiensten werkzame burgers blij ven nog te Gibraltar. Het laatste transport zal zoo spoedig mogelijk ve: trekken. Men wacht nog slechts op het bericht van aankomst van het voorgaande transport van geeyacueerden in zijn haven van bestem ming. Scherpe actie der Italiaansche luchtvloot in Griekenland. Bij Bitolji (Manostir) in Joego-Slavië zijn gistermiddag drie jachtvliegtuigen, die uit Lerin kwamen en wier onderscheidings teekenen overgeverfd waren, opnieuw over de Joegoslavische grens gevlogen. De toe stellen, die waarschijnlijk van Grieksch- Engelsche nationaliteit waren, cirkelden eenige malen boven Joegoslavisch gebied en bogen toen weer In zuidelijke richting af. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat de Joegoslavische grens in den loop van het Italiaansch-Grleksche conflict tot dusver reeds tegen de zestig maal door buitenlandsche vliegtuigen geschonden is. Luchtstrijd in Griekenland. Het scherpe optreden der Italiaansche luchtmacht dcet zich meer en.meer gevoe len en de Grieksclre troepen welke blijven toestroomen in de richting van Albanië, worden daardoor zwaar getroffen. Zelfs het legerbericht van het Grieksche opperbevel moet toegeven, dat aanzienlijke verliezen geleden zijn als gevolg van bommen en machinegeweervuur op marcheerende troe pen. Men merkt op, dat ondanks de pogin gen der Grieksche en Engelsche propagan da, -welke steeds schitterender overwinnin gen blijft verkondigen, de waarheid zeer hard is, want dat de actie der Italiaansche luchtmacht zich niet beperkt' tot op marsch zijnde troepen of tot troepen die in con tact zijn met de Italianen maar ook ge richt is tegen steunpunten, opslagplaatsen van munitie, kazernes en concentraties, in de achterhoede. Ook de wegen vormen het stelselmatig doel der actie van de Italiaan sche vliegtuigen, die daarmede des nachts haastig herstelde verbindingswegen ou- begaanbaar maken. 21 DOODVONNISSEN IN SPANJE 'Vijftien November zijn te Valencia 21 doodvonnissen en 17 uitspraken van dertig jaar gevangenisstraf elk geveld tegen vroe gere leden van de spionnageorganisatie Siepp. Dit vonnis is thpns bevestigt en men houdt rekening met spoedige voltrekking. De agenten van de Siepp werkten tijdens den burgeroorlog tegeri Franco. ALBANEESCH MINISTER GEDOOD. De Ajbaneesche minister van Justitie, Gjafer, Ipy, di<j zich ter vervulling van' zijn ambtsbezigheden naar het terrein van den strijd begeven had, is door een vijandelijke bom gedood. Gjafer Ipy was voorzitter van de cónstitueerende vergadering, die be sloot tot hechting van Albanië aan de Ita liaansche kroon. EEN OUDJE; Het gerecht van Adapazari (Turkije) heeft vastgesteld, dat een in het dorp Uzumkun wonende grijsaard, Osman Islamoglu ge naamd, 152 jaar oud is. Hijzelf beweert ech ter, 300 jaar oud te zijn. Afgezien van deze waanvoorstelling moet hij geestelijk en li chamelijk .merkwaardig gezond zijn. NOODWEER AAN DE SPAANSCHE KUST In Algeci-ras en omgeving was het Zon dag noodweer. Tengevolge van den zwaren regenval kwamen de lager gelegen wijken der stad onder water tp staan, Een muur stortte in, waarbij drié men sehen om het leven kwamen en zeven ern stig werden gewond De hevige storm ont wortelde talrijke hoornen. Lichtmasten werden omvergeworpen. De schade is aan zienlijk. Maar liefst 250% winst. De afdeeling handelsrecherche valt!..het hoofdbureau van politie te Amft*>u'i er Zaterdagavond in geslaagd tot t\\ toe een kcttinghandel op het spoor te men. Het eerste geval betrof den handel zeep, slaolie en melk. Geconstateerd wei dat in de Schinkelstraat uit een woning een partij van vier doozen zeep, tvvee doozen zeepvlokkon, negen flesschen slaolie en een kist, inhoudende 150 blikjes gecondenseerde melk werden overgeladen op een bakfiets. Met deze bakfiets zou de partij elders wor den afgeleverd. De politie hield den koopei zoowel als den verkooper, die met de bak fiets ter plaatse was aangekomen, aan. Het verhoor wees uit dat de goede ren verkocht waren met naar schat ting een winst van 250%. Bij het on derzoek ter plaatse hadden de ambte naren van de afdeeling handelsre- cherche nog het geluk een derde per soon aan te houden. Dit was een jongeman die op de fiets nog een doos met negen flesschen slaolie kwain brengen. Deze flesschen be hoorden klaarblijkelijk tot de partij welke op de bakfiets geladen was. door deze laatste arrestatie kon ook de bron, waarvan de slaolie afkom stig was, vastgesteld worden. We gens overtreding der prijsbesehik- king ei) der distributiewet werd te gen de drie personen proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond werd voorts bij een kap per in Amsterdam-West een soortgelijke overtreding geconstateerd. Ook daar kwam een bakfiets voor, waarop geladen werd een partij, bestaande uit vier vaatjes groene zeep, elk inhoudende zestig pond, een gros Palmolive-zeep honderd stuks toiletzeep en dertig staven huishoudzeep. Dat hier wel degelijk van overtreding van de pri.jzenbe- schikking sprake was, blijkt wel uit het feit, dat een vaatje groene zeep, dat onder normale omstandigheden ongeveer 10.— kost' hier verhandeld werd voor ruim 20.-. Ook in dit geval werd tegen koopcr en ver kooper proces-verbaal opgemaakt. Het uitgebreide onderzoek heeft reeds vastgesteld, dat men in beide gevallen te doen heeft met een en dezelfde tusschen persoon. Oud-wereldkampioen, rivaal van Jan Langedijk. Reeds eenige dagen geleden verkeerde men in de onzekerheid over het lot ,van den bekenden Noorschen schaatsenrijder en wereldkampioen Michael Staksrua. Thans is aan deze onzekerheid op vyreede wjjzg. een e/nfré gekomen, door het vinden, van zijn .lijk dat aan de oppervlakte van epn meer in de nabijheid Van Osïo dreef. Aangenomen Wordt dat Staksrud waarschijnlijk te water is ge raakt en verdronken. Staksrud werd wereldkampioen in de ja ren 193(1 en 1935 en 1937. Hij behaalde ver volgens het wereldrecord op de COüD- meier op 25 Februari 1933 te Hamar in i tuin. 59.1 sec. Twee jaar later werd hij op dezen af stand onttroond door onzen streekgenoot J'an Langedijk op 29 Januari 1935 te Davos in 4 min. 58,2 sec., die evenwel op denzelf den^dag nog zijn fraaie resultaat wederom zag verbeterd door den Noor Ivar Bailangrud in 4 min 49.6 sec. Onze landgenoot had dus niet lang plezier van zijn wereldsucces Twee jaar later op 31 Januari legde Staks rud beslag op den wereldtitel op de 1500 me ter in 2 min 14.9 sec. Bij de laatste internationale wedsliijden fe Oslo, waaraan ook verschillende van onze landgenooten deelnamen, bezette Michael Staksrud in het eindklassement de derde plaa.s. Over onze bruggen, wijlen „Klk- kle", de bruggetrekkers, die nog niet zijn uitgestorven en... de porders. Wanneer er op het oogenblik, dat wij dit schrijven niet juist één is bijgekomen en op dat gebied heeft de hoofdstad een reputatie dan bezitten wij zegge en schrijven 389 bruggen in Amsterdam en allemaal staan ze volgens nummer in de gemeentelijke administratie geregistreerd. Alleen verandert er iets aan die nummers, of liever er komt iets bij: een naam. Al maanden zijn we bezig een deel van on ze bruggen te doopen en zoo kan gebeuren dat we niet langer spreken van „de brug bij de Brouwersgracht en Prinsengracht", 'maar van de ,,Papiermolensluis", om er maar eentje te noemen. Er is natuurlijk van alles b'j die bruggen: wipbruggen, draaibruggen, welfbruggcn, hefbruggen, gierbruggen, rolhruggen, basculebruggcn, ophaalbruggen, en vaste bruggen, waarvan laatstgenoemde categorie (de steenen brug gen over de stadsgrachten) sedert onheu gelijke tijden in Amsterdam den naam „sluizen' draagt. In deze uitgebreide familie van brug gen voert een klein deel met trots een eigen naam als de oudste adel uit het bruggengeslacht en deze vaak honderden jaren oude bruggennamen zal men binnen kort zien aangebracht op speciale naam bordjes aan de brugleuning. Het meeren- deol van deze bruggebordjes is reeds ver- 70 7;;n ten decle al aangebracht als de handelsbrieven voor 79 oude brug gen, die vaak allermerkwaardigste namen dragen zooals Mirakelbrug, Kikkerbilsluis, Dageraadsbrug, Hennetjesbrug, Varkens sluis, Koekjesbrug, Galgenbrug, Hoogesluis, Magere Brug, Torensluis, Jan Boodenbrug, Blauwbrug en Melkmeisjesbrug. Een deel van deze oude benamingen is ontleend aan den vorm van de brug (zoo is de Magere brug heel lang en heel smal, terwijl de Galgenbrug een ophaalbrug is met een hooge „galg"\ de Blauwbrug was in de XVIIe eeuw, toen de meeste bruggen rood van kleur waren, juist blauw geschil derd, van de voormalige Papenbrug ging het verhaald dat deze in de jolaats kwam van de reeds in 1365 vermelde Inrebrugge (Binnenstebrug), die in het midden der XVe eeuw door eenige geestelijken bij de Vastenavondvreugde in brand gestoken zou zijn; bij de Tolbrug over de Kostverloren- vaart moest nog in het begin van deze eeuw tolgeld, zelfs voor voetgangers, wor den betaald. Bij het dempen van de grachten in de binnenstad verdwenen vele eeuwenoude bruggen De steenen bruggen oftewel sluizen over de vier hoofdgrachten, die de oude stad in halven cirkelvorm ofhsluiten (Sin gel, Heerengraehr, Keizersgracht en Prin sengracht) blijven evenwel bestaan tót, la ten we hopen, in lengte van dagen. Bij vele van deze bruggen behoorde ja renlang en der traditie getrouw en be hoort voor een deel nu nog een merkwaar dige functionnaris: de bruggetrekker en een, vermaard lid van dit oude gilde is -juist enkele maanden geleden op 82-jarigen leeftijd gestorven: „Kikkio" bekend als „Kikkie van de Prinsengracht". De Amsterdamsche kranten wijdden een vriendelijk stukje aan den man, die meer dan een halve eenw lang weer en wind ge trotseerd had als bruggetrekker en zij voegden er aan toe, dat met hém de laat ste bruggetrekker was heengegaan. Ten onrechte, want zoo Kikkie al de oudste was, men kan nog heden ten dage bij en kele andere bruggen een andere vertegen woordiger van het gilde aan het werk zien. Amsterdam heeft zijn bruggetrekkers nog! Of dit beroep oud is? Het dateert uit den tijd, dat de Amsterdamsche sluizen allen gebouw waren met hooge kattenruggen, zóó steilloopend, dat de voortduwers van handkarren deze helling zonder hulp niet konden overwinnen Voor deze hulp zorg den de bruggetrekkers, op elke sluis stond er eentje geposteerd met touw en haak, ze verleenden assistentie-door de haak achter het stootijzer van de kar te slaan en dan de handwagen de helling op te trekken, terwijl de man achter de kar even hard meeduwde als de menschelijke tractor, met het touw over de schouder, eraan trok. Boven op de brug maakte de bruggetrek ker zijn haak los, beurde zijn centen en' ging weer op de uitkijk naar een volgen den klant En nu we het toch over oude bruggen in de hoofdstad hebben: er zijn er nóg meer overgebleven. De porders en dé krui ers bijvoorbeeld Op Kattenburg, in de Pijp en in de Jordaan vindt men de porders, die er voor dag én dauw op uit trekken om hun klanten uit bed te porren. Sinds „de dagen van Justus van Maurik, die de por ders vereeuwigde als romantische figuren, gelijk de thans verdwenen nachtwachts en lantaarnopstekers, zijn er ajlerluidru.chtig- ste wekkerkiokken, uitgevonden, maar do moderne mechaniek mist in de oogen van den arbeider hij het havenbedrijf of bij verafgelegen fabrieken de plichtsgetrouwe nauwkeurigheid van den porder, die een waar toonbeeld van plichtbetrachting is. Een wekkerklok kan stuk raken of niet afloopen, een porder faalt nooit Bovendien kan inen door hot sterkste wekkergerinkol hecnslapen, de klok is niet hij machte zijn baas uit het bed te gooien. De porder daar entegen blijft kloppen tot dat de klant het raam heeft opgeschoven of in het trappor taal verschenen is; hij moet uit bed komen en kan niet weer in slaap vallen Zeker, de porders zijn wat gemoderni seerd sinds van Maurik's tijden, ze dragen geen bakkebaarden meer en ze hebben geen lange stok meer bij zich om daarmee op de ramen of deuren van het huis te bonken (tegenwoordig heeft elke woning WHssn C" buiten de dichtbevolkte Jordaan, gaan ze er zelfs per fiets op uit bedienen. Maar overigens is bun werk houden aaBerd' ii b!ijvcn hun klanten be houden, alle wekkerkiokken ten spijt.. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. 101% 1017/16 -)0%-9G% 061/.° 101% 1017/16 86I/2-S6 13/16 86 7/1()-8qi/I 85% 85% 82% 82% •>5 •)1% 33% 85 85% 81 86% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. .Nederland 1938 3.3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Ivonv Kas (m.v.) 4 A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 1 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. ^38 II (3%) 3 R'dam '37 I. IH 3% 84% Z.-Holland 1937 3 36% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% Jl% 92 Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 bank- en cred.-inst. Binnenland. Koloniale Bank A 183% 181% Ned. Ind. Handélsb. A 128 130 Ned. Handel Mij. c. v. A 119 115% aandeelen. A.KU. 123%-120 117-119 Calvé Delft c.v. A. 84% 83% Gentr Suiker Mij. 198 1 89% Fokker g. A. 183 180 Lever Bros en Unilever CV.A139-137 134-136% Ned. Ford 331 312 Philips G B.v.A. 209%-20G% 208-204 Philips pref. A 140 139 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 3113/16-31% 29-29% Am. Sm! ,en Ref. c.A. 50 48% Beth. Steel c.v. A 88%-89% 83-84% Gen. Motors c.v. A. 53 53% Kennecot Copper c.v. A. 39-38% 35%-36 15/16 North. Am. Aviafion c.v.A 20% 19 1/16 Rep Steel c.v. A. 27%-27 25-26 U. S. Steel c.v. A. 76%-75% 69%-71% Binnenland. Dordtsche Petr. g, A. 269 263% Kon. Petr. (02-295 283%-293 Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 12%-12% 11%-11% H%-12% 10%-11% Holland Amerikalijn A Java C.hina-Japanlijn A. Kon. Ned. Stoomb. Mij, nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Srhpepv. Unie A. Rot.t. Llovd A. Stoómv Mij Nederland A 114-116 1081/2-1103%. 142-145% 134-138% 154%-152 145%-138% 223 224 102-164 155%-160 134-132 132 140 134%-135 H.V.A. Javasche Cultuur NU S U. Ver. Vorsten!, Cult. 441-439 422-430 258 252 255 252 129-125% 118-123 Deli Batavia Mij. 193-189 186-191 Dell Mij c.v.A. 261-258 148-253 Senemhah 198-203 193-195 Amsterd Rubber 269-263 250%-258 Bandar Rubl^r Mij. A. 1S4%-182 177 Oeli Batavia Mij. A. 196-199 180-188 Koersen voor stortingen op 19 November '40: Reichsmarken 75.36;, Belga's 30.1432Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87Deensche Kronen 40: Zweodsehe Kronen 44,35 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Officieel is te Londen bekend gemaakt, naar Reuter meldt, dat een overeenkomst is gesloten over de volgende plaatsen, die door Engeland als steunpunten aan de V.S. ver pacht zullen worden Bermuda's: Plaatsen in het uiterste oos ten van de kolonie.' Bahama: een plaats op het eiland Maya- guana Jamaica: plaatsen aan de baai van Portland, aan de Zuidkust van het eiland, omstreeks veertig km. ten westen vah Ginston. Anfigoa: plaatsen jn de nabijheid van Port Parhaih, aan de noordkust van het eiland, Santa Lucia: een plaats aan de baai van Gros Islet, in het uiterste noorden van bet eiland. Britseh-Guyana: plaatsen aan den oever van de rivier de Demerara, omstreeks veer tig km. van zee en aan de monding van de Essequibo. Dn vprobcreidende werkzaamheden zullen weldra in.de meeste dezer plaatsen een aan vang nemen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2