NI PP ER EN PELLE Distributie van peulvruchten Hef metste Ambtenaren en winterhulp in de taxi Radioprogramma Het korps rijksveldwacht 2al worden opgeheven Nederlandsche vlag geco partijvlag Contröe op wielrijders Goedkoope levensmiddelen voor vluchtelingen Engelscbe luchtaanvallen Meogverbod voor boter Brand in een Amerikaansche fabriek Amerikaansche negers tegen het dee nemen aan den oorlog Oorlog tusschen Japan en V S* is niet noodig Ons bericht van gisteren, dat het korps rijksveldwacht zal worden opgeheven en dat de leden daarvan naar het korps ma rechaussee zullen overgaan, wordt beves tigd. De uitwerking van deze maatregelen vormt nog een onderwerp van overleg. De secretaris-generaal van binnenland- ache zaken heeft aan de Gedeputeerde Sta ten der provinciën en aan de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin hij schrijft: „Indien de Winterhulp haar taak be hoorlijk wil vervullen, zal zij moeten be schikken over een aantal behoorlijke ge schoolde arbeidskrachten. Dit zou worden bevorderd, indien de onderscheidene pro vinciën respectievelijk gemeenten ambtena ren ter beschikking konden stellen. Ik zou het op dezen grond op prijs stel len indien uw college, zoo mogelijk wilde bevorderen, dat aan de hij uw provincie, respectievelijk gemeente, in dienst zijnde ambtenaren eventueel vergunning wordt verleend in hun ambtelijken tijd voor de Winterhulp werkzaam te zijn. Indien deze ambten are voor functies, die een volle dagtaak opleveren, als vaste ambtenaren naar de Winterhulp overgaan, zoo moge ik u verzoeken te willen bevor deren, dat de betaling van de salarissen door de provincie respectievelijk gemeente voorloopig wordt voortgezet, totdat een de finitieve regeling is getroffen, waarna ver rekening met de winterhulp zal plaats vin den". Een wonder. 1. ,,'k Wou, dat ik wist, hoe die bliksem hier zo onder de grond komt. Er is zeker iemand die ons helpt." 2. „Haasten Jullie je wat, vlug, het monster beweegt zich weer." Op verzoek van den commissaris-gene raal voor Openbare Veiligheid, SS- Brigadefuehrer Rauter, heeft de secre taris-generaal van het departement van justitie aan de procureurs-generaal, fun- geerende directeuren van politie, een aan wijzing gezonden, waarin wordt verzocht ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag gebruikt wordt voor partijpolitieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden zijn de Nederlandsche vlag van partijgebouwen te doen waaien 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Naar wij vernemen, zal met Ingang van heden de Duitsche „Ordnungspolizei" gezamenlijk met de Nederlandsche politie in alle groo- tere steden een scherpe controle op het rlj- w'ielverkeer uitoefenen. Er zal streng op worden toegezien dat de bekendmaking op de verkeersdisclpline wordt nageleefd. Van de regen in de drop. 1. „Zeg eens, hoe lang zullen we nog in deze onderaardse gangen moeten rondlopen, 'k vind het hier niets fijn!" 2. „De stroom heeft ons te pakken, wij zijn verloren!" De secretaris-generaal van sociale zaken en van binnenlandsche zaken hebben goedgekeurd, dat de gemeenten aan vluch telingen goedkoope levensmiddelen op denzelfden voet kunnen verstrekken als aan werkloozen en armlastigen. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE 7. Zoo neerslachtig als een oogenblik te voren, zoo opgewekt was hij nu. De jaren gleden hem van de schoi ders tot hij van een afge- leefden, ziekelijken grijsaard opeens een kwiek jongmensch werd, dat leefde in een vroolijke, gelukkige wereld vol bloemen en zonneschijn. Kort en goed, George was in zijn nopjes. Het onmogelijke was mogelijk geworden; de hemel had hem een avontuur gezonden, de rest liet hem koud. Mogelijk kwam 't door den rooskleurigen nevel voor zijn oogen, dat hij het haastig naderen van een onberispelijk gekleed jong mensch van ongevee: een-en-twintig jaar niet bemerkte, die, terwijl George bezig was maatregelen te nemen om 't inwendige van zijn taxi tegen onbescheiden ooge te bevei ligen, hem met groote vastberadenheid in galop achtervolgde, waarbij hij deed denken aan een goed gedresseerden bloedhond, die wat veel gegeten heeft en buiten conditie is. Pas toen die iemand vlak voor zijn neus stil bleef staan hijgen, werd hij zich van zijn tegenwoordigheid bewust. ,,U sir!" blies de bloedhond, zyn glimmen- den hooge-i hoed afnemend om zijn rood voorhoofd te betten, waarna hij het glanzende hoofddeksel weer in positie bracht. „U sir!" Wat ook de opinie noge zijn over de waar schijnlijkheid van liefde op 't eerste gezicht, aan welke theorie Gorge nu onvoorwaardelijk geloofde, er bestaat geen twijfel dat ook een geheel tegenover gesteld verschijnsel dikwijls plaats vindt. Na één blik op sommige men- schen geworpen te hebben behoort zelfs vriendschap tot de onmogelijkheden. Zoo iemand was volgens George's oordeel dat rochelend gedrocht onder den hoogen hoed. Hij vereenigde in zijn persoon alle hoedanig- Va kg op bon no. 56. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat op Dinsdag 19 No vember een anvang zal worden ge maakt met de distributie van peulvruch ten. Onder peulvruchten worden verstaan alle voor menschelijke consumptie geschik te soorten groene, erwten, spliterwten en grauwe erwten, capucijners, witte boonën, bruine en andere gekleurde boonen.. Aan vankelijk zullen slechts groene erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschikbaar gesteld. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 November tot en met 16 December, is bon 56 van het alge meen distributiebonboekje aangewezen, te gen afgifte waarvan men derhalve 1/2 kg peulvruchten bij de winkelier zal kunnen betrekken. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen peul vruchten, kunnen zich hiertoe onder over legging van een gecontroleerd medisch at test tot den plaatselijken distributiedienst wenden Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toewijzingen ontvangen op basis van 100°/o van het normale verbruik. In een afzonderlijke publicatie zijn na dere bijzonderheden, welke voor detaillis ten, grossiers en houders van hotels, café's, restaurants e.d van belang zijn, vermeld. Omtrent de aanvallen van Kngelsche vlie gers op ons land in de nachten van Zater dag op Zondag en van Zondag op Maan dag zijn ons de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Engelscbe aanvallen heb ben een heele serie Nederlandsche plaatsen ten doel' gehad. De meeste geworpen bom men zijn op het vrije veld of in water te recht gekomen, betgeen aan het. liooge vliegen der Engelschen te danken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen terecht gekomen. Onge veer een dozijn woonhuizen is geheel of zoo goed als geheel vernield, Eenige andere huizen leden schade door luchtdruk en bomscherven Ook is er veel schade aan broeikassen In een kustplaats werd van groote hoogte mitrailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het af- weervuur neergeschoten. Geen melange meer verkrijgbaar. Het Rijksbureau voor' de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van 18 November 1940 verboden is, boter met margarine te vermengen. Dat de productie van melange den laatsten tijd van vrijwel geen beteekenis meer was, blijkt wel uit het feit, dat deze productie teruggeloopen is tot ongeveer 5000 kg. per week. Ten gevolge van het. mengverbod zal derhalve voortaan geen melange meer ver krijgbaar zijn. Een kleine fabriek, die brandbommen voor de. Amerikaansche regeering vervaar digde, is door een brand geheel in ascli gelegd. Deze brand woedde op het oogenblik waarop in Pittsburgli bet fabrieksgebouw van dë~'American Cyanamid and Chemicai Company door een ontploffing zwaar be schadigd wenk Op de bijeenkomst van liet New Yorksche negercongres, heeft de voorzitter gepro testeerd tegen het deelnemen 'van de V.S.,. aan den oorlog aan de zijde van Engeland, daar Engeland de negers in Afrika onder drukt, anti-negerwetten in Australië toelaat cn de discrimeneering van negers in Cana da duit. Geen neger mag voor Engeland en voo rhet voortbestaan van dergelijke onde mocratische beginselen vechten. Verklaring van Wang-Tsjing- Wei. Het Hoofd der pro-.Tapansche Chineesche rëgeerjng te Nanking, Wang-Tsjing-Wei heeft in een personderhoud verklaard, dat China en de landen van het pact van drie moeten samenwerken voor het tot stand brengen van een nieuwe orde. De politiek van verzet der regeering te Tsjoengking is door het driemogendhedenverdrag moei lijker geworden. Het vertrouwen van Tsjocnking op het Engclsch-Anierikaan- sche front is een illusie, daar de hulp van dat front beperkt blijft tot ij dele beloften. Het pact van drie heldert den internatio nalen toestand op in den geest van ver sterking der Chineesch-Japansehe vredes beweging. Het verdrag tusschen Nanking en Tokio is een middel tot regeling van het Chineesche conflict. Beide partijen moeten het eerlijk nakomen om een blij vende vrede en de welvaart van het Verre Oosten te waarborgen. Tenslotte verklaarde Wang-Tsjing-Wei dat een verbetering der Chineesch-Arnerikaaneche betrekkingen zeer goed mogelijk is,en dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan niet noodig is. WOENSDAG 20 NOVEMER 1940. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.00 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 „Beter en meer gras", samenspraak. 6.15 NCRV-Harmonie-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum II, SOI,5 m. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.35 Zang met pianobegeleiding en gramo- foonmuz,ek 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. II.00 Gramofoonmuziek. 11.05 Stichts strijkkwartet en gramofoon- muzic 12.15 Repoitage 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 De onsonanten" en gramofoonmuziek. heden, welke George het meest tegenstonden. Voor een jongmensch was hij buitengewoon corpulent. Reeds was een tweede uitgaaf van zijn kin verschenen en de gekleede jas van uitstekenden snit, welke zijn bovenlijf om sloot, buikte uit in wijden, halveh cirkel. Zijn kleine kneveltje was in Georges bevooroor; deeld oog eerder een gebrek da: een knevel. Zijn gezicht zag rood en zijn manieren wa ren gebiedend, hij scheen woedend. Alles te zamen genomen was hij allesbehalve aantrek kelijk. George had het voorrecht gehad veel om te gaan met vooraanstaande directeuren van tooneelgezelschappeu, waardooi hij ge leerd had met allerlei menschen om te gaan. Niemand bewoog zich gemakkelijker dan hij. „Zoo, \at is er," informeerde hij zachtzin nig, nog een beetje verder uit het raampje leunend, „wat scheelt er nu feitelijk aan Bill Een boodschappenjongen, twee havelooze leegloopers en een winkelmeisje bleven naai' het schouwspel staan kijken, 't Woord tijd kwam niet voor in het woordenboek van deze verstokte sightseers. Het winkelmeisje was al laat, dus deed het er niet toe, of 't nog later werd; de ioodschapjongen had alleen maar een boodschap te doen, waarop stond' Be langrijk. Spoed; en wat de twee straatslijpers betrof, hun naaste plannen hielden verband met een vaag voornemen om naar een her berg te gaan, waar ze hun tijd hoopten te slijten; dus ze konden óp hun dooie gemak kijken. Een van hen informeerde belangstel lend: „Wat motte ze?" de ander vischte een stompje sigaar op uit de "oot dat hij op ging rooken. „Er is zooeven een jonge dame in uw taxi gegaan," zeide het dikke jongmensch. „Geen sprake van!" zeide George. „Wel verduiveld, wat bedoelt u met geen sprake van?" „Wel ik ben aldooi in de taxi geweest, dan zou ik 't toch hebben moeten merken." Op dit kritieke oogenblik kwam er beweJ ging in de stilstaande voertuigen en de taxi rolde netjes een vijftig yards vooruit, toen stond ze weer stil. George, steeds als een slak uit het raampje stekend, amuseerde zich kostelijk met het schouwspel dat de vervol ging bood. De jacht was in vollen gang. 't Mankeerde er alleen nog aan, dat het jong mensch zijn hoofd opstak en begon te blaf fen, o srigens deed hij precies als een bloed hond onder dergelijke omstandigheden ge daan zou hebben. Hij ging in korten galop, begeleid door zijn vrijwillig escorte; de dikte van het jongmensch in aanmerking genomen, vond de boodschappenjongen het .onvakkun dig om haast te maken en het winkelmeisje twijfelde of een wedloop vel heel ladylike was en de beide zigeuners bewogen zich Iets vlugger dan hun gebruikelijk sloffen; dat was in geen elf jaar gebeurd, de cavalcade deed een voorspoedige reis. De taxi stond nog stil, toen ze als één man aankwamen. „Daar heb je dien meheer;" zeide de bood- schapjongen, een zweetdruppel afvegend met het spo dpakje. „Daar heb je dien meheer,zeide de niet- rookende Zigeuner. „Wat mot 'tl" „Ja, daar ben ik!" stemde George minzaam toe, „wat kan ,k voor jullie doen?" De man, die rookte spoog kritisch naar een voorbijgaanden hond Hy geloofde, dat 't raak was. In geen dagen hadhy zoo'n plezier ge had. In die dorre wereH met veel te weinig borrels en te vee. politieagenten, een wereld, waarin arme menschen verdrukt worden en zelfs geen tijd hadden een« rustig een sigaar te rooken, zonder dat ze op hun vingers wer den getikt, voelde hij zich voor 't oogenblik tevreden, gelukkig, vol spanning! 't Zag er naar uit of 't werd ruzie tusschen de hoogen en er was niets wat hem zoo interesseerde als ruzies tusschen menchen van hooge af komst. „R:" verklaarde hij waardeerend. „Je bent er bij!" Het winkelmeisje, dat een vriendin tusschen de omstanders had ontdekt, riep: „Maudie! Kom's! Kom's gauw. Er is wat te doen". Maudie vergezeld van misschien een dozijn of meer van Londen's tnillioenen, voegde zich bij het gezelschap. Zij allen behoorden tot die genen, die om een automjoilist gaan staan en zwijgend toekijken, als hij een band repareert. Ongeduldig zijn ze niet. Ze verlarigen niet, dat er voortdurend iets gebeurt. Een gat in den grr d, dat nu juist niet overboeiend en dramatisch te noemen is. vinden zij voldoende om uren achtereen naar te staan kijken Zij staarden naar George en naar zijn taxi met de grootste belangstelling. Zy wisten niet, wat er gebeuren zou, of wanneer het gebeuren zou. maar zij waren vast besloten te wachten tot het gebeuren zou, of wanneer het gebeu- ren zou, maar zij waren vast besloten te wachten tot het gebeurde. Al moest het jaren duren, zy moesten en zouden er 'bij ziin als er iets gebeurde. Allerlei veronderstellingen werden geuit. "Wat 19 er te doen? Een ongeluk7" „Nee, ze heben 'n meheer z'n zak gerold!" „Twee fyne meheeren hebben ruzie." ..Een vent wou den chauffeur er tusschen nemen. Een scepticus opperde cynisch: „Ze doene 't voor de bioscoop." 3.15 NCRV-Harmönie-orkest (opn.), 3.30 Christ. liederen (gr.pl.), 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 1 5.00 VPRO: Cyclus: „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Berichten. 5.35 Kinderzangklasse en gramofoonmuziek, 6.00 Christ. politie-muziekvereeniging „Cres cendo" en gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabants praatje en nieuwsberich ten ANP, sluiting. Kootwjjk, 1875 m. AVRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Nieuwgb». richten ANP). 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 AVRO-Aeolianorkest (opn.), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. (12.0012.15 Ba- richten). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Puszta-orkest. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 J'amofoonmuziek. (2.002.15 Berich ten Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 AVRO-Amusementsorkest. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 „De Speellieden" en een klein koor. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 00 7.15 Brabantsch praatje en nieuwsbe richten ANP. sluiting. Het denkbeeld sloeg onmiddellyk in. „Hoor je 't? 't Is egn fillem!" „Wut zeg j6, Charlie?" ,,'t Toestel zit in de taxi." „Wat zou d'r nou komme." Een roodneuzige toeschouwer, die een bak met overhemdsknoopjes voor zijn maag had gesjo-d, gooide het over een anderen boeg. Hy sprak gedecideerd als iemand met autoriteit. „Och nee, jullie bent er glad naast! Die dikkerd is boven Jan, 't is h'm in zijn hoofd geslagen!" De chauffeur, die tot dusver met opzet had gedaan of hij van niets wist, toonde nu opeens menschelijke nieuwsgierigheid. „Wat is er te doen?" vroeg hy zich om draaiend aan het hoofd van George. „Daar probeer Ik ook al achter te komen zeide George op den koopman in overhemds- knoopen wijzend. „Dat heerschap daar met die rindS"Craam he6ft het' geloof ik> bÜ het rechte Het dikke jongmensch, wiens zonderling op- reden al de vereerende belangstelling van de oo dzaak had afgetrokken, scheen hevig ver- 'hovpnLfove'ü °l)stootje en stond gedurende bovenstaand gesprek luidruchtig te blazen. Nu y weer voldoende op adem was, om den aan- Georg n'euwen' wendde hij zich opeens tot „Verd sir, wil je me nu eens in de taxi laten kijken?" „Laat me met rust", zeide George, „lk wensch alleen te zijn." „Er zit een jonge dame in die taxi. Ik zag er haar m gaan en sinds heb ik er steeds op geiet, ze is er niet uit gekomen, dus zit ze er nog in." George knikte instemmend met de duide lijke uiteenzetting. „Ik heb niets op uw argumenten aan te merken. Maar wat geven ze In theorie vol komen juist,'maar in practijk? Wat wilt U doen?" „Ga uit den weg!" „Neen." „Dan ga ik er met geweld in!" „Als u t waagt, krijgt u zonder pardon een klap om uw ooren." Het dikke jongmensch deed een stap ach teruit. wét^n m00g:t u niet doen- dat zuIt u wd (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6