dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Noodlottig Hongarije bij het Driemogendhedenpact De petroleum- overeenkomst van Batavia Verduisteren i 5.41 uur Scholenbouw wordt tot 1942 stopgezet ongeluk te St. Pancras WEENEN Plechtige onderteekening van bet Protocol te Gemeenten moeten opschieten ROZENDAAL belastingparadijs Antonescu naar Berlijn vertrokken KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (1 LIJNEN) DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9087 Jurken zonder punten Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 912 uur Twee broertjes onder den trein De aanslag fe Leidschendam HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gisteren is te Weenen door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den IVali- aansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe eenerzijds, alsmede door den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, anderzijds, een protocol ondertee kend over de toetreding van Hon garije tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Ja pan gesloten driemogendhedenpact. De toetreding van Hongarije tot het drie- mogenhedenpact is voltrokken in het kader van een plechtige, officieele ceremonie. Voor het kasteel van prins Eugeni'us, dat de laat ste jaren reeds vaker de plaats is geweest van belangrijke gebeurtenissen voor Zuid oost Europa, was een eerecompagnie opge steld. Om 12.15 uur arriveerde de rijksminister van buitenlandsche zaken en kort daarop de Italiaansche minister van buitenlandsche za ken en de Japansche ambassadeur, Koeroe soe. Op de groote buitentrap begroetten zij de vertegenwoordigers van Hongarije, die om 12.30 uur arriveerden. De rijksminister van buitenlandsche zaken begeleidde de vertegen woordigers der verbonden mogendheden naar de gele zaal ter voltrekking van de of ficieele ceremonie. Daar waren reeds talrijke vertegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers, met name de Italiaan sche, de Japansche en de Hongahrsche, hene vens die der overige zuidoostelijke staten, verschenen. In den aanvang van de plechtige of ficieele ceremonie deelde de rijksmi nister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, mede, dat de Hongaar- sche regeering den wensch te kennen heeft gegeven opgenomen te worden in het drie-mogendhedenpact en dat de regeeringen der in het drie-mo gendhedenpact vereenigde staten vol daan hebben aan dezen wensch van de Hongaarsche regeering. GRAAF CSAKY De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken. Na het voorlezen van het protocol betref fende het toëtreden van Hongarije tot het drie mogendhedenpact, werd de onderteeke ning voltrokken. Vervolgens las de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, in het Hongaarsch en het Duitsch de Hongaar sche regeeringsverklaring betreffende het toetreden tot het drie-mögendhedenpact voor. In aansluiting hierop begroette de rijks minister van buitenlandsche zaken Honga rije als nieuw lid van het drie-mogendheden pact. Hitier te Weenen. De Ftihrer is gisterochtend eveneens te Weenen aangekomen. Hij werd bij zijn aan komst ontvangen door den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop en den Rijksstadhouder, rijksleider Baldur von Schirach. Tegen 15.30 uur heeft de Führer den Hon gaarschen ministèr-president. graaf Teleki en den minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, in tegenwoordigheid van den rijksminister van binnenlandsche zaken, von Ribbentrop, in hotel Imperial voor een be spreking ontvangen. Daarna ontvingt de Führer. naar voorts bekend wordt, den ltaliaanschen minister van buitenlandsche zaken voor een bespre king. Maaltijd te Weenen. Na de plechtige onderteekening van het protocol, waarbij Hongarije tot het driemo- gendhedenverdrag is toegetreden, heeft de Führer in kleinen kring een maaltijd aange boden, waarbij graaf Ciano. Teleki. Csaky. de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koe roesoe en minister von Ribbentrop aanzaten. DRINGEND VERMAAN VAN GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben den gemeentebe sturen een schrijven doen toeko men, waarin er met klem op aan gedrongen wordt, dat de verschil lende loopende zaken, waaronder de begrooting der gemeenten voor 1940, zoo spoedig mogelijk zullen worden afgewikkeld. In gevallen, waarin de bedoelde begroo ting met een nota van wijzigingen door Gedeputeerden was geretourneerd, wordt verzocht, de aangegeven wijzigingen on verwijld aan te brengen en een en ander binnen 14 dagen na den datum van het betrokken schrijven, aan Gedeputeerden terug te zenden. In elk geval moeten nog vóór den afloop van dit jaar, de betrokken begrootingen kunnen worden goedgekeurd. Mocht onverhoopt reeds nu vaststaan, dat het niet mogelijk zal zijn, den genoem den termijn in acht te nemen, dan al dus de brief van Gedeputeerden moet de reden daarvan onmiddellijk- worden ter kennis gebracht van het provinciaal be stuur. Mededeelingen van den Japan schen woordvoerder. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken, heeft 'n de gewone persconferentie het sluiten der petroleumovereenkomst te Batavia onthult. In antwoord op een vraag van een buitenlandschen correspondent zeide de woordvoerder, dat deze petroleumovereen komst is aangegaan tusscheni Tadaharoe Moekai, vertegenwoordiger van de organi satie, Mitsoei Boessan, en een vertegen woordiger van petroleummaatschappijen te Batavia. De woordvoerder voegde hier echter aaiq toe: de onderhandelingen tus schen de regeeringen van Japan en van ^ederlandsch-Indië staan geheel afzonder lik van deze overeenkomst Daarom zetten ^v'j de besprekingen met de autoriteiten *an Nederlandsch-Indië voort. Voorts zei- de woordvoerder nog dat Moekai de handelsbelangen van Japan vertegenwoor- h'gt. Hij weigert echter nadere bijzonder- eden van de overeenkomst te onthullen. Op een vraag of de in Berlijn gevoerde besprekingen tusschen Hitier en Molotov er kennis zijn gebracht van, de Japansche "9°n, antwoordde de woordvoerder, dat li dit niet kon zeggen, doch dat belang- tlke zaken uiteraard altijd aan de'troon worden gerapporteerd. /nzake het gemelde geheime pact tus- u? Thailand eenerzijds en Engeland en «e Vereenigde Staten anderzijds, zeide de «oordvoerder geen officieele berichten ont- «■ngen te hebben welke het persbericht uit ahgkok bevesigen. Japansche aanval op Wang Tsjlng Wel. cwf1- JaPansche Dlad „Hotsji Sjimboen" TSj; 'n,een. open brief een aanval op Wang de .ei' hooff' van de Japahsch gezin- egeering van Nanking en verwijt hem, dat hij tot dusver de groote verwachtingen van het Japansche volk niet vervuld heeft. Het blad raadt hem aan te trachten het bewind van Tsjoengking aan zijn zijde te krijgen, teneinde een definitieven toestand van vrede in China te scheppen. Slechts 40 opcenten op de qe- meentefondsbelasting. Een gemeente, welke er toe over kan gaan, de belasting te verlagen, is stellig een groote zeldzaamheid. Zulk een gemeente is evenwel het nabij Velp gelegen Rozendaal. bekend om zijn mooie park Rozendaal. Dank zij de gunstige toestand der financiën kon de gemeenteraad in zijn jongste zitting uèsluiten. de op centen op de gemeentefondsbèlasting te verlagen van 55 tot 40. Verder heeft deze gemeente reeds gedurende enkele laren slechts 39 opcenten op de vermogensbelasting en 80 opcenten op de personeele be lasting. hetgeen ook in 1941 het geval zal zijn. EX-DOSTENRIJKSCH MINISTER VEROORDEELD. Gistermiddag heeft het „Landgericht" te Weenen vonnis gewezen in het proces tegen den vroegeren buitengewonen gezant en ge volmachtigd minister Eduard Ludwig, den vroegeren „ministerialrat" Benjamin Schier en hun medebeklaagden die zich hadden te verantwoorden in verband met onregelmatig heden bij het fonds van de bondskanselarij.. Schier werd veroordeeld tot 2Vi jaar zware kerkerstraf, Ludwig en de regeeringsraad Hanisch weden vrijgesproken. .Voeding in oorlogstijd - De voor bereidingen voor de tentoonstelling, welke onder dezen titel in het Veilig heidsmuseum te Amsterdam op 23 No vember a s. geopend zal worden, zijn >n vollen gang (Foto Pax Holland) Haarlemmers maakten Amster.- damsche winkels onveilig. Gistermiddag trachtten in een der groote warenhuizen te Amsterdam twee vrouwen, daarin bijgestaan door den echtgenoot van een hunner een paar japonnen te stelen. Zooals dat gewoonlijk gaat, wilden zij er één koopen en maakten zij van de gele genheid gebruik om snel enkele andere in haar tasch te stoppen. De winkeljuffrouw zag het echter en waarschuwde onmiddel lijk de politie. De man zag, dat de opzet was mislukt en- nam de beenen. Eenigen tijd later kwam hij echter terug om te zien, wat er van zijn vrouw was geworden. Hij liep daarbij rechtstreeks in de armen van een rechercheur Alle drie. inwoners van Haarlem, zijn voorloopig in het bu reau Warmoesstraat opgesloten. INVOERING VAN ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OPVOE DING. De „Staatscourant" van gisteravond bevat een Besluit van den secretaris generaal van Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffende het stopzetten van scho lenbouw, alsmede de invoering van het onderwijs in lichamelijke oefe ning aan lagere scholen. In dit besluit is o.m. bepaald, dat tot 1 Januari 1942 door de gemeenten geen be sluiten genomen worden tot het doen van uitgaven voor stichting van nieuwe of uit breiding, verbouw of verandering van in richting van bestaande schoolgebouwen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs. Evenmin worden tot dien datum door de gemeenten zonder bovenbedoelde stichting uitbreiding enz. openbare scholen voor ge woon of uitgebreid lager onderwijs opge richt of uit de openbare kassen vergoeding toegekend ten behoeve van bijzondere scho len voor gewoon of uitgebreid lager onder wijs, in een gemeente gevestigd anders dan met gebruikmaking van de bepalingen der lager ondewijswet 1920. De eerstgenoemde bepaling geldt niet in gevallen van oorlogsschade. Voorts gelden bovengenoemde bepalingen niet in gevallen waarin het onderwijs in lichamehjke oefe- ning de stichting van een lokaal of de in richting van een lokaal" of de inrichting van een terrein voor dat onderwijs noodig maakt, alsmede in andere bijzondere ge vallen, ter beoordeeling van den secretaris generaal. In dit laatste geval en ook in het geval van oorlogsschade kunnen voorwaarden worden - gesteld betreffende het minimum getal leerlingen, dat per klasse moet kun nen worden toegelaten, en het aantal klas sen, met dien verstande, dat in de daartoe leidende gevalen het getal leerlingen, waar voor het gebouw ruimtp moet bieden, even redig wordt verlaagd. Bij de toepassing van de uitzonderingsbepalingen ten aanzien van hh'zondere scholen kunnen ook voorwaar den worden gesteld betreffende de beschik- baarstellig van een bestaand gebouw als schoolgebouw. Gedeputeerde Staten bevelen geen stich ting van een lokaal of inrichting van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening en verleenen geen goedkeuring aan een daartoe strekkend besluit van den ge meenteraad. tenzij hun gebleken is. dat niet op ander wijze kan worden voorzien in dat onderwijs. Eenzelfde houding neemt de ge meenteraad aan tegenover een aanvrage van een schoolbestuur betreffende de stich ting van een lokaal of den aankoop en de inrichting van een terrein voor genoemd on derwijs. De gemeenteraad kan. binnen het raam van de lager-onderwijswet 1920, 'een lokaal of een terrein gedurende bepaalde uren in gebruik geven onder verschillende voorwaarden. Heeft gemeente geen lokaal of terrein be schikbaar, dan kan zij met het bestuur eener beijzondere school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, die een uit de openharekassen bekostigd lokaal of terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening heeft, een overeenkomst sluiten, waarbij zij het recht verkrijgt, het medegebruik van dit lokaal of terrein gedurende, bepaalde uren op de bovenaangegeven wijze, aan te bieden. Ts ook een lokaal of terrein als bovenbe doeld niet beschikbaar, dan kan een over eenkomst als bovenaangegeven worden aan gegaan met het bestuur eener van rijkswege gesubsideerde bijzondere school voor middel Het hoofd der Roemeensche regee ring, generaal Antonescu, is gister- avond om kwart voor acht voor het aangekondigde officieele bezoek aan Berlijn vertrokken. Behalve een vertegenwoordiger van den koning waren op het station o.a. versche nen de geheele regeeringen de hoogere functionarissen van het Duitsche gezant schap, de gezanten van Italië, Slowakije en Turkije, de pauselijke nuntius en de Japan sche zaakgelastigde. De plaatsvervangende premier, Horia, Sima, richtte afscheidswoor den tot generaal Antonescu. Hij verzocht hem zeer hartelijke groeten aan den Füh rer en het Duitsche volk over te brengen en wenschte hem namens de Roemeensch re geering veel geluk op zijn reis. Generaal An tonescu antwoordde: ,Ik vertrek vol ver trouwen op het Roemeensche volk en zal vol vertrouwen op het Duitsche volk terug- keeren." Onder de klanken van het lied der legion- nairs stapte Antonescu in den trein en met hem de Duitsche gezant, dr. Fabricius, en de Duitsche luchtvaartattaché, kol. Gersten- berg, die hem op zijn reis vergezellen. Het Roemeensche gevolg is reeds officieel me de gedeeld. EEN DER KINDEREN OP SLAG GEDOOD, HET ANDERE ERN STIG GEWOND, Voor de tweede maal in betrekkelijk kor ten tijd heeft het spoorwegverkeer nabij St. Pancras slachtoffers geëischt. Waren het ver leden jaar 'n zoontje van Dr. Destrée en een van den heer Kersten, die door den trein werden gegrepen, gisteren trof twee kinde ren uit het gezin^ ten Wolde hetzelfde lot. De achtjarige Jacob ten Wolde is op slag gedood, zijn broertje, de 10-jarige Fokke is in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. HOE HET GEBEURDE Na afloop van den schooltijd keerden de kinderen langs de spoorbaan naar huis terug vermoedelijk omdat deze weg de kortste is. Zij gingen toen zoogenaamd „bielsje loopen" sprongen van de eene spoorbiels op de an dere. Om vijf minuten voor half vijf naderde de goederentrein uit Broek op Langendijk. Door storm en regen hebben de kinderen vermoe delijk het gevaar niet gezien en werden door den trein gegrepen en aan het hoofd ge troffen. Jacob was onmiddellijk dood, Fokke werd in hoogst ernstigen toestand opgeno men. Dr. Destrée van St. Pancras verleende de eerste hulp, nadat de kinderen waren binnen gebracht in den molen van den heer de Jong. De gewonde maakt het redelijk. Naar wij hedenmorgen vernamen is do toestand van den gewonde niet ongunstig, hoewel nog steeds ernstig. KONING LEOPOLD BIJ HITLER7 In bevoegde kringen te Berlijn werd vol gens de United Press op de vraag of ko- rjine Leopold van België een ontmoeting met Hitier heeft gehad, geantwoord: „Wij beschikken over geenerlei instructies of in lichtingen om deze vraag te beantwoorden." Uit Sianvhai meld|t de United Press dat de Japansche bladen in groote opmaak be richten over de besprekingen te Berchtes- •raden nnbliceeren en over de rede van Mussolini. In de meestebladen komt de meening tot uitdrukking dat Spanje zich aan de zijde der asmogendheden z.al scharen en dat spoedig daarop een offensief tegen Gi- hraltar te verwachten is. baar of voorbereidend hooger onderwijs. Ten aanzien van rijkswege gesubsi dieerde bijzondere kweekscholen tot oplei ding van onderwijzers en nijverheidsscholen vindt het bovenbeoaalde, voor zoover moge lijk, overeenkomstige toepassing. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Alsdan vervallen voor of op dien datum genomen besluiten tot hef doen van uitgaven voor de stichting van schoolgebouwen enz., ter uitvoering waar van bij de inwerkingtreding de gunning nog niet heeft plaats gehad. Voor of op dien zei Men datum ingekomen aanvragen, als bedoeld in de artikelen 72. 84 en 88bis der 'ager onderwijswet 1920, betreffende voor zieningen, bedoeld in den aanhef van dit besluit, worden geacht niet te zijn ingediend. DE DADER GEGREPEN. Het A.N.P. meldt: Naar ons van de zijde van de poli tie wordt medegedeeld, heeft men den dader van den aanslag op het huis van den burgemeester Banning van Leidschendam gearresteerd. De dader, de 27-jarige winkelbediende W. A. K., werd in zijn woning aan de Damlaan gearresteerd. Bij een huiszoeking werd in zijn slaapkamer de revolver gevonden, waar mee de schoten zijn gelost. K. heeft, aldus de Tel., een volledige be kentenis afgelegd en o.a. medegedeeld, dat hij, toen hij de schoten op de beide woningen loste, onder drankinvloed zou hebben ver keerd. Politieke motieven blijken hem tot deze daad te hebben gebracht. Vermoedelijk heeft hij geen medeplichtigen gehad. De man is in het politiebureau te Leidschendam in gesloten en zal morgen op transport worden gesteld naar Den Haag om voor den officier van Justitie te worden geleid. De spoedige arrestatie is een succes voor den Leidschendamschen burgemeester, den heer A, C. Banning, onder wiens leiding de politie de zaak wist op te helderen. De aan gehoudene schijnt vroeger nimmer met de politie in aanraking te zijn geweest OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIë. Belgrado, 20 Nov. (D.N.B.). De hevige regenval der laatste dagen. die. naar reeds gemeld, tot groote overstroomingen in Slo venië heeft geleid, en tot dusver een schade van 10 milliOen dinar heeft veroorzaakt, heeft thans ook geleid tot een sterken was van de wateren in Bosnië, waar eveneens overstroomingen zijn ontstaan. Eenige spoor- wegtrajecten staan op sommige plaatsen on der water, zoodat het verkeer gedeeltelijk moest worden stilgelegd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1