Ontsteltenis Dertien clandestiene slachtingen Italiaansche voorbereidingen in Afrika BIRMINGHAM Oog om oog Portorico tegen den dienstplicht Wanorde in GRIEKENLAND Turksch spoor wegverkeer ingekrompen op de Bermuda's Geen communisme in Japan Aardschokken in Japan De AMERIKAANSCHE arbeidersbeweging WVA* mannen veroordeeld Al jong op het verkeerde pad gedeeltelijk verwoest Nonactiviteit vaa burgerlijk rijkspersoneel Amsterdamscbe effectenbeurs petroleumondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch clearinginstituut Waarom maarschalk Graziani het oifensief nog niet hervat heeft. Rome, 20 Nov. (Stefani). Talrijke bui- tenlandschc militaire critici vragen zich af, waarom maarschalk Graziani na,de ver overing van Sidi el Barrani het offensief nog niet hervat heeft. Deze vraag kan men niet beantwoorden zonder nogmaals te wijzen op de moeilijkheden, die geboden worden door het terrein en het heete kli maat van de Libysche hoogvlakte, een woestijn bij uitnemendheid, waar het leven zwaar gemaakt wordt door de hitte, die dikwijls vijftig graden bereikt en gebrek aan water. Deze atmosferische omstandig heden versterken nog den eisch tot gron dige voorbereiding, die vooraf moet gaan aan den nieuwen sprong van de Italiaan sche colonnes naar Marsa Matroeh. Na de verovering van Sidi el Barrani moeten de troepen werken aan den aanleg van een geteerden weg van 120 km die van Solloem naar Sidi el Barrani loopt, en de primi tieve vrachtautowegen herstellen. Het grootste probleem vormde bet water, dat door tankauto's ter plaatste gebracht moest worden, waar dan per hoofd en per dag een anderhalve liter beschikbaar ge steld werd. Thans bevindt zich tusschen de voorste Italiaansche linies en die der Engelschen een niemandsland van dertig kilometer breed. Daar spelen zich dikwijls de ge vechten tusschen gemotoriseerde patrouil les af. De Engelschen beschikken in Egypte over ongeveer 300.000 man. Zij hebben van Marsa Matroeh een geducht versterkt kamp gemaakt, voorzien van volmaakte inrichtingen en waar men de beschikking heeft over een verbinding over land en door de lucht en over een spoorlijn, die naar Egypte loopt. Op 300 km van Marsa Matroeh staan de beste divisies, waarover het Britsche leger beschikt, opgesteld en zij hebben versterkingen ontvangen in den vorm van manschappen, materiaal en munitie. Zonder twijfel is deze sector het best voor den oorlog toegerust, want En geland weet heel goed, welke gevolgen het verlies van zijn positie in Egypte zou hebben. EEN TWEEDE COVENTRY. Birmingham, de op een na grootste stad van Engeland, is in den nacht van Dins dag op Woensdag, naar liet D.N.B. ver neemt, in een aanval welke tien uren ge duurd heeft, in een tweede Coventry ver anderd. Het betrof hier een vergeldings- aanval van het Duitsche luchtwapen voor de Engelsche aanvallen op woonwijken in Hamburg, Bremen en Kiel. Birmingham is het centrum van de staal- warenindustrie, bovendien is Birmingham een stapelplaats van inmportgoederen. Voor al bevinden zich te Birmingham opslag plaatsen v. ruwe wol uit Australië. Afrika en Zuid-Amerika. Hier liggen ook fabrie ken, zooals de firma's Josoph Gil lot and Sons, Elkington and Company, het „Proofhouse" en de „Birmingham small arms factory". Bovendien heeft Birming ham munitie- en autobandenfabrieken, ook ligt er een groot muntbedrijf, waar een aanzienlijk deel van de bronzen en kope ren munten van Engeland geslagen worden Al deze ondernemingen zijn reusachtige bedrijven van massieven omvang. Voorts zijn er in Birmingham ruim 8000 kleine en zeer kleine fabrieksbedrijven geregistreerd die over de geheele stad verspreid liggen en Birmingham stempelen tot één groote fa briek. De aanvallende Duitsche vliegtuigen werden door goed weer begunstigd en kon den hun bommen met groote trefkans op de massale fabriekscomplexen werpen. Bedreiging van de Gaulle. Uit Vichy wordt gemeld: de minister van koloniën, admiraal Platon, maakt in een verklaring voor de radio den inhoud be kend van een telegram, dat de Gaulle door bemiddeling van den gouverneur der Brit sche kolonie Nigeria aan de Fransche re geering heeft doen toekomen. In dit tele gram dreigt de Gaulle, acht gevangenen die bij de inneming van Libreville zijn gemaakt, en die leidende figuren in het Fransche bc- stuur en het leger zijn, als gijzelaars vast te houden en hen slechts tegen 8 Gaullisten, die in handen der regeering van Vichy zijn, uit te zullen wisselen. De minister van koloniën, Platon, deelt als antwoord mede, dat de Fransche regeering de Gaulle niet zal ant woorden. Men zal eens zien, of de Gaulle op het vonnis der Fransche justitie met een moord met den moord op een bisschop zal antwoorden. De personen, die de Gaulle wil uitwisse len, zijn generaal Tctu, de kolonels Claveau en Crochu, majoor Raullier en bisschop Tar- du. Deze gijzelaars, zoo verklaart de Gaulle in zijn telegram, zijn niet hun leven aanspra kelijk voor elk levensgevaar der door hem opgenoemde „vrije Franschen". De New York Times meldt uit San Juan do Portorico, dat de partij der nationalis ten opgewekt heeft tot verzet tegen den Amerikaanschen dienstplicht en wel met de motiveoring, dat de Portoricanen niet als verdedigers der democratie gebruikt mogen worden, zoolang hun het democratische recht van nationale souvereiniteit onthou den wordt. Reizigers uit Griekenland dcelen mede, al dus een bericht van liet Italiaansche pers bureau Stefani. dat de levensmiddelen steeds schaarsciier worden. De Italiaansche lucht macht desorganiseert de ravitailleering van liet land volkomen, niet slechts door het bombardeeren van levensmiddelendepots, maar ook door verlamming van de verbin dingen over den weg en per raii. In Grieken land heerscht volslagen wanorde en de leu gens, die door de Britsch—Grieksche propa ganda uitgevonden worden om liet moreel op peil te houden, bereiken hun doel niet. De- moraliseering maakt zich van de Grieksche troepen meester en de officieren zijn gedwon gen strenge disciplinaire maatregelen toe te passen om desertie te vermijden. Een Griek sche deserteur, die in Joegoslavië aangeko men is, verklaarde gevlucht te zijn om zich te onttrekken aan de dracht stokslagen, die als dwangmiddel bijna dagelijks toegepast wordt. Verduistering straten van An kara en Istanboel Dinsdag reeds begonnen. ISTANBOEL, 20 Nov. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat het spoorwegver keer met het oog op den tegenwoordigen toestand van 23 November af zal worden beperkt. Op de lijn IstanboelAnkara zul len in beide richtingen één dagtrein, alsme de op vier dagen per week één nachttrein vervallen. Op de lijn AnkaraAdana zal gedurende drie dagen per week een trein uit den dienst worden genomen. Op de lijn BandirmaSmyrna wordt eveneens de dag- treinverbinding opgeheven. Voorts heeft de minister-president op een vergadering der parlementsfractic van de Volkspartij een verandering van de wet tot bescherming van het nationale econo mische leven aangekondigd. De aangekondigde verduisteringsmaatre gelen zijn reeds in toepassing gebracht te Ankara en Istanboel. waar men gister avond is begonnen met het verduisteren der straten. Behalve op enkele hoofdver keerswegen. stations en haveninstallaties brandden er geen straatlantaarns. Vlen heeft aangekondigd, dat deze regeling voor Istanboel principieel zal worden ge handhaafd hetgeen beteekent, dat de straat verlichting in bijna alle wijken d" stad niet zal worden, ontstoken. New York, 20 Nov. (D N.B.) De New York Times meldt uit Hamilton (Bermu da's), dat de bevolking verrast is door den waarschijnlijken omvang van de aan de Vereenigde Staten afgestane vloot- en luchtbases. Het door de Amerikaansche commissie uitgezochte gebied omvat in de eerste plaats drietiende van de geheele ko- lonio en verdeelt haar in twee deelen. Hiertegen heeft de commissie ter vertegen woordiging van de belangen der Bermu da's scherp geprotesteerd. De commissie staat 'thans op het standpunt, de aanne ming van het oorspronkelijke voorstel voor de Bermuda's-als reisdoel een ramp tengevolge zal hebben en tot catastrophale economische resultaten moet leiden. De commissie der Bermuda's betwijfelt vol gens genoemd Amerikaansch blad ook, of de aanhankelijkheid der bevolking jegens de Britsche kroon dezen slag zal overleven. Konoje over de binnenlandsche politiek. In een vergadering van 38 leden van den Japanschen senaat, die alle zes de partijen vertegenwoordigden, heeft minister-presi dent Konoje ten stelligste tegengesproken, dat de nieuwe nationale structuur een af drijven naar het communisme zou beteéke- nen. Het particuliere initiatief en de oor spronkelijkheid zullen bij de nieuwe begin selen voor het bedrijfsleven volkamen ge ëerbiedigd worden. De nieuwe structuur is niet in den strijd met den geest of de be palingen van de grondwet. Er zullen sta[> pen worden genomen om stagnatie en be lemmering in de financiëele wereld te voor komen. Er zal toezicht moeten worden uit geoefend op de ambtenaren, die geneigd zijn in zaken van weinig belang ie overdrijven bij de tenuitvoerlegging van de regeerings- politiek. Men moet zich, aldus Konoje, ont houden van een politiek, die in economische kringen onrust of ontreddering teweeg zou kunnen brengen. Een uitgestrekt gebied van Japan, van Tokio noordwaarts tot liet zuidelijk deel van Hokkaido, is gisteren kort na middernacht opgeschrikt door een aardbeving. In het noordelijke deel van de prefectu ren Iwate en Miyagi waren de schokken he vig genoeg om de klokken tot stilstand te brengen. De menschen renden hun woningen uit. Het seismologisch instituut heeft een aardbeving opgeteekend om twee minuten na middernacht. Het epicentrum zou gele gen zijn in den Stillen Oceaan, op dertig ki lometer van de kust der prefectuur Iwate. In de prefectuur Cumma is een aschregen neergevallen, welke afkomstig was van den vulkaan Asama, die des middags gedurende ongeveer een halt uur verschijnselen eener uitbarsting vertoonde, gepaard gaande met verscheidene ontploffingen. Voorloopig geen fusie A.F.L. en C.I.O. verwacht John Lewis zou samensmelting blijven tegen werken. Washington, 20 Nov. (Transocean) Het door Roosevelt bevorderde streven naar vereeniging van de Amerikaansche ar beiders in de American Fcderation of La- bour en het Congres of Industrial Organisa- tion, stuit volgens inlichtingen uit welinge lichte kringen op aanzienlijke moeilijkheden. Men acht dit streven op het oogenhlik zon der kans, ofschoon het aftreden van John Lewis, den tegenstander van Roosevelt, als voorzitter van het C.I.O. naar de opvatting van het Witte Huis den weg geëffend heeft voor een aaneensluiting. Welingelichte krin gen verklaren in dit verband, dat naar het schijnt de invloed van Lewis achter de cou lissen nog sterk genoeg is om een vereeni ging te verhinderen, ofschoon deze wordt be vorderd door de Amerikaansche federatie van den arbeid. BULGARIJE VRIENDSCHAPPELIJK GEZIND JEGENS TURKIJE. SOFIA, 20 Nov. (Reuter): Twee Turksche soldaten, die aan de TurkschBulgaarsche grens waren ver dwaald en op Bulgaarsch gebied waren ge vangen genomen, zijn thans uitgeleverd aan de Turksche autoriteiten. De Bulgaarsche ministor van oorlog heeft in verband hiermede verklaard, dat de sol daten zijn uitgeleverd als bewijs van de vriendschappelijke gezindheid van Bulgarije jegens Turkije. DE AFTREKREGELING VOOR ONDER STEUNDEN BIJ ZIEKTE OF ONGEVAL VAN EEN GEZINSLID, Indertijd werd bij circulaire van 6 April 1933 de aftrek inzake uitkeeringon, welke zieke gezinsleden van ondersteunden krachtens de Ziektewet ontvangen, zooda nig geregeld, dat voorkomen werd, dat tij dens de ziekte van een der gezinsleden een grootero aftrek op het steun liedrag zou plaats vinden, dan vóór de ziekte, toen liet betreffende gezinslid nog werkte. Do secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft termen aan wezig gevonden deze aftrek-regeling uit te breiden tot de uükeeringen ingevolge een der ongevallenwetten. Wanneer derhalve 'n gezinslid van een ondersteunde door een bedrijfsongeval wordt getroffen en uitkee- ring ingevolge een der ongeVallen-wetten ontvangt, zoo wordt op het voetspoor van de regeling welke voor de ziektewetuitkee- ringen geldt, van die uitkeeringen op het steunbedrag ton hoogste in minde ring gebracht een bedrag, gelijk aan het geen van het weekloon van het gezinslid, dat deze genoot op het tijdstip van het bedrijfsongeval .voor den gebruikelijken 2/3 aftrek op. het. -steunbedrag, in aanmer king zou zijp gekomen. TIJDELIJK PENSIOEN AAN NAGELATEN BETREKKINGEN VAN VERMISTE AMBTENAREN. Met terugwerkende kracht tot 10 Mei 1940 is een beschikking verschenen van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken nopens een regeling voor tijdelijk pensioen aan de nagelaten be trekkingen van vermiste burgerlijke ambte naren en van vermiste gewezen burgerlijke en militaire ambtenaren, voor zoover de vermissing middellijk het gevolg is van den oorlogstoestand. Blijkens deze beschikking is het bepaalde in artikel 94 der pensioenwet 1922 (Staats blad no. 240) en in artikel 18 der militaire weduwenwet 1922, zoomede hetgeen in an dere met die artikelen verband houdende wettelijke voorschriften terzake is bepaald, mede van toepassing op de vrouw en de kin deren van een ambtenaar, die niet in de uit oefening van zijn dienst is vermist geraakt en op de vrouw en de kinderen van een ge wezen burgerlijk ambtenaar, respectievelijk van een gewezen militairen ambtenaar, die is vermist geraakt, indien de vermissing onmiddellijk, dan wel middellijk het gevolg is van den op 19 Mei 1940 ingetreden oorlogs toestand en er, ter beoordeeling van den pensioenraad, bedoeld in artikel 10 van eerst genoemde en in artikel 4 van laatstgenoem de wet, gegronde redenen bestaan om aan te nemen, dat de vermiste voor het eindigen van dien oorlogstoestand is overleden. Ingevolge een thans verschenen he schikking van de secretarissen-gene raal van de departementen van alge meen bestuur, kunnen burgerlijke rijksambtenaren, wier diensten in verband met de sedert den lOen Mei 1940 ingetreden bijzondere omstandig heden tijdelijk gemist kunnen wor den, door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het betrei- iende departement van algemeen bestuur, of docc het hoofd van het af wikkelingsbureau bij het departe ment van defensie na verkregen in stemming van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, voorloopig voor ten hoogste een jaar, op nonactiviteit worden ge steld. De nonactiviteitsbezoldiging bedraagt voor kostwinners van een gezin 83 gedurende de eerste drie maanden en vervolgens <0 In de overige govallen is deze bezoldiging resp. 73 en 60 Tevens is in deze beschikking, welke kan worden aangehaald als „nonactiviteitsrege- ling burgerlijk rijkspersoneel", bepaald m hoeverre inkomsten uit anderen hoofde wor den afgetrokken. Zr wordt geacht op 1 Juli 1940 in wer king te zijn getreden. Na de straatongeregeldheden te Zeist. De rechtbank te Utrecht heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen 10 leden van de W.A. van de N.S.B.. beschut digd van geweldpleging met vereende krach ten tegen personen en goederen. De verdach ten zijn tot een maand voorwaardelijk ver oordeeld. niet een proeftijd van een jaar, plus twintig gulden boete of tien dagen hechte nis, behalve de 39-jarige draadtrekker te Zuilen, J. d. W„ die is vrijgesproken. Op den avond van den 3den September maakte een afdeeling van de W.A. in Zeist een marsch. Aanvankelijk verliep de tocht rustig en zonder eenige onregelmatigheid, doch aangekomen in de hoofdstraat te Zeist waar het dien avond zeer druk was, ontston. aldus het A.N.P.. door gejoel van opgescho ten jongens allengs deining. Op zeker oogen hlik gaf, in verband met de dreigende hou ding van een aantal toeschouwers, de com mandant van de W.A. bevel een zijstraat in te slaan. Ook hier keerde de rust niet geheel weer. De commandant zag zich toen genood zaakt hevel te geven de straat schoon te ve gen. Met hun koppelriemen gingen twaalf mannen van de W.A. het opdringende pu bliek te lijf. Voor dit feit hebben zij voor de rechtbank moeten terechtstaan. De officier van justitie, Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford, had in zijn requisitoir tegen acht verdachten een geldboete van twintig gulden subs. tien dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar ge- eischt, terwijl tegen de de overige twee ver dachten vrijspraak werd gerequireerd, aan gezien niet kon worden bewezen, dat zij zich aan geweldpleging hadden schuldig ge maakt. De verdediger. Mr. van Vessem. was van meening. dat liet beroep op noodweer, door de verdachten naar voren gebracht, door de rechtbank aanvaard moest worden. De W.A. is een wettig toegelaten organisa tievorm en de mannen hadden gevolg gege ven aan het commando van hun comman dant om de straat schoon te vegen. Van per soonlijk optreden was hier. volgens pl„ geen sprake. Hij vroeg ontslag van rechtsvervol ging. aangezien het ten laste gelegde feit niet strafbaar was. Naar wij van Mr. A. J. van Vessem verne men, gaan de leden van de W.A. van dit vonnis bij het Amsterdamschc gerechtshof in hooger beroep. BRAND OP ËEN AMERIKAANSCH SLAGSCHIP. De brand op het Amerikaansche slag schip „South Dakota" dat gebouwd wordt op de werven van de New York shipbuilding company, is snel gebluscht. Gemeld wordt dat drie arbeiders, die in het ruim werk ten waar de brand woedde, worden vermist. Zeven andere arbeiders zijn door den rook gestikt. Tegen zes personen te Dlemen proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen is melding gemaakt van liet frauduleus slachten van 2 koeien in de gemeente Diemen. Dit geval was nog nauwe lijks door de Diemensche politie tot klaar heid gebracht of zij vernam, dat ergens te Diemen (wee frauduleus geslachte var kens... gestolen waren. Een daarna ingesteld onderzoek bracht opnieuw een reeks van frau duleuze slachtingen aan het licht. Hieromtrent vernam het „Hsbl." het vol gende. Een Amsterdammer die te Diemen een stuk erf had, was gewoon telken jare voor zich en voor zijn personeel een varken te slachten. Dit jaar had de Amsterdammer voor deze slachtingen geen toestemming ver kregen. Men bracht hem echter in contact met twee mannen, die de varkent jes van den Anistei'dnmschen meneer wel zouden „wns- schen". Zij deden het slachtrrswerk liet geslachte werd volgens de regelen der kunst opgehangen doch toen de opdrachtgever den volgenden dag nog eens naar de 'clan destien verkregen bouten kwam kijken, wa ren de varkens verdwenen. De daders van den diefstal, die klaarblijkelijk goed wisten wat zij deden, hadden het vermoeden, dat de Amsterdammer van bet gebeurde geen aan gifte zou doen. Inderdaad volgde er geen aangifte.' doch langs anderen weg kwam de Diemensche politie deze slachting op het spoor en toen de Amsterdammers eens aan den tand werd gevoeld, bekende hij de op dracht tot het slachten van de varkens te hebben gegeven. Tijdens haar speurtocht kwam de politie terecht bij een melkhande laar aan den Stammerdi.jk, waar, naar spoe- die bleek, dert laatsten tijd op groote schaal slachtingen waren verricht. Bij opgravingen werden hier organen van niet minder dan zeven koeien gevonden. Vermoedelijk waren de koeien niet zoo best geweest, want zelfs harten en levers, welke thans veel geld opbrengen, waren onder den grond verstopt Achter het erf van den melk handelaar vond de politie nog twee varkens huiden met pooten en kop afgevild en met de oormerken er nog in. De heeren waren dus wel royaal geweest! De twee gestolen varkens inbegrepen, heeft de Diemensche politie dus in de afgeloopen dagen dertien clandestiene slachtingen tot klaarheid weten te brengen, nl. van negen koeien en vier varkens. Omtrent de var kens kwam nl. vast te staan, dat de later ge vonden huiden niet van de gestolen dieren tig varen Al deze slachtingen zijn dooi denzelfden slager verricht. Het vleesch werd clandestien geslacht en naar Amstcr- cam vervoerd, waar 't door een Amsterdam schen slager is verhandeld. De politie heelt dezen man nog niet kunnen opsporen Het speurt °de Dleim< ^^'«eze?entevens a V'cmonsche politie nog ijverig naar de daders van den diefstal der varkens bouten Intusschen heeft zij alvastVegen de genn-S ótaa,laChterSen hlm ^dopiïchï Q Kemiatt U Mr?cr; - proces verbaal 'n. betreft hier overtredingen het Slachtverh^.eWet),dexLandbouwcrisi8Wet. het Slachtverbod en de Vleeschkeuringswct. Beperkte affaire. Gedrukte i<v mlp markt Amerikanen weinig veranderd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Amerikanen beleggingen cale markt Amenaanen zWak Nederlandsche v'-1 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 'Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DU.ITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.V.) 4 V.K. L.K 1013/16 101 96% 9G% 1013/16 101 86 3/16-86 861/4-857/ 8&3/4 86% 82% 82% 72 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 85 85% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 833/4 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% R'dam '37 I. III 3% 83/4 83% Z.-Ho 11 and 1037 3 86% 86% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92 22% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 180 Ned. Ind. Handelsb. A Ned. Handel Mij. c. v. A 115% 125% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 119%-117% 114% Calvé Delft c.v. A. 83% Centr. Suiker Mij.189% 189% Fokker g. A. 175 171 Lever Bros en Unilevér cv.A135-132 132% Ned. Ford 305 300 Philips G B.v.A. 200%-202% 198 Philips pref- A 139 138% Buitenland. Anaconda copper c.v. Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. North. Am. Aviation Rep. Steel c.v. A, U. S. Steel c.v. A. A. 2S3/4-20% 28-26% 47 43% 84-80% 791/4.-77 51% 49% A. 37%-36% 35%-33% c.v.A 18% 16 25-24 7/10 233/4-2214 093/4-663/4 6Ü3/4-631/2 Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 255% 245 Kon. Petr. 287-281% 278-27) Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 10%-11 12%-lF/a 111/16-1011/16 10 1/16-93/4 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 109-108 10634-1053/4' Java China-Japanlijn A. 135%-133% 133 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 148-14-4 143%-142 Kon. Paketvaart A. 215 213 Ned. Scheepv. Unie A. 1583/4-155% 155%-15314! Rott. Lloyd A. 131% 129% Stoomv. Mij. Nederland A. 136-134 132 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 428-420% 419-415 Javasche Cultuur 250 245 Nl-S.U, 246 239% Ver. Vorstenl. Cult. 123-120% 11834-116^ TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 189%-18S3/4 - 253-252% 252 194-101 186 Amsferd. Rubber 255-252 252-246% Bandar Rubber Mij. A 174 172 Deli Batavia Mij. A. 183% 180 Koersen voor stortingen op 21 November '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; /Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42! Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Twee jeugdige Hagenaars-jongetjes va" 13 jaar, en wonende resp. in de Zwolscho* straat en Amersfoortschestraat, kwamen dezer dagen op het min of meer twijfelach tige idee op een fiets een bezoek ie gaan brengen aan hun grootmóeder in Utrecht. Waarschijnlijk was hst experiment nog zonder onaangenaamheden afgeloopen, ais zij niet onder Voorburg bandenpcrh han den gekregen. Want nu besloten zij het fecte rijwiel achter te laten en op ecu >ieI® welke onbeheerd stond, de reis voort te ze ten. -orden deden De ouders, die ongerust waren gew over het uitblijven van hun zoons, -- aangifte bij de politie en inderdaad weid de avonturiers in Utrecht aangetroffen, 'o werden .door de Utrechtsche politie op tra" sport gesteld naar den Haag, waar de a faire van de gestolen fiets al spoedig a liet licht kwam. De jongens zijn aan hun ouders tcruK^ Reven cn zullen van dergelijke uitstapJ wel genezen zijn...

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2