Van deuren, die gesloten bleven Ingezonden En van de Waar niet Mad&tiieuw-ó leege gemeentelijke schatkist! Slaapplaatsen voor stadgenooten Collectanten vóór! ïlieuuM uit WiA Een Tweede Blad is, verliest de keizer z'n recht Geen wijziging in treinenloop De stations-chef gaat heen Verhuizen St. Nicolaas bij den Helderschen Middenstand Ontstemde holbewoners Ingekomen personen Waarom geen speciale week kaarten voor evacués? de ideaie verkooper! Raadsreflexcn Aan <Je openbare raadsvergadering van Dinsdagmiddag ging een „Geheime vergade ring" vooraf. Er is niet veel fantasie noodig om te bepalen, waarvoor die geslo ten deuren gewenscht werden geacht. De zaak van den directeur van de Gemeente-Rei niging, die in Utrecht in het volle licht van de openbaarheid behandeld was, moest door g. en W. weer achter de schermen worden afgedaan. Wij vragen ons voor de zooveelste maal af, waarom toch Nu Utrecht heeft uit gemaakt, dat het ontslag onrechtmatig was, nu had zoowel het college van B. en W. „Is, de raad daaruit de consequenties moeten aanvaarden en royaal de fouten erkennen, die men in deze onverkwikkelijke zaak heeft gemaakt. De heer Maas heeft recht op eer herstel, ook door den geheelen raad en dat eerherstel moet in het openbaar gegeven morden. Nu geen gesloten deuren meer! Binnen 30 dagen, na de uitspraak van den Centralen Raad van beroep (van 14 Novem ber) heeft de raad zijn uitspraak te herzien, 't Was een teleurstelling, dat men niet reeds gisteren tot dezen terugtocht heeft besloten. De zaak heeft nu lang genoeg geduurd. Wij vernemen nog, dat de heer- Maas, een dag na de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, zijn diensten aan het college van B. en W. heeft aangeboden en dat hij daarna om uitbetaling van zijn salaris, sedert 1 Maart van dit jaar, heeft verzocht. Nu het hoogste ambtenaren college B. en W. en den raad in het ongelijk heeft gesteld, nu zij men zoo loyaal om den heer Maas zoo spoe dig mogelijk in zijn betrekking te herstellen. Wat overigens deze raadsvergadering be treft, men beleefde het feit dat de geheele agenda, inclusief vervolg-agenda, praktisch zonder discussie onder de hamer doorging. De heer Trap gaf even een kleine demonstratie hoe serieus hij de raadsstukken bestudeert en dat zelfs een kleine tikfout niet aan zijn speurend oog vermag te ontsnappen. Eerst bij de rondvraag kwam er een enkele tong los. In de eerste plaats die van het raads lid Dol, dat gevaar vreest voor de volksge zondheid in verband met de behuizing (of ,,be- holing"?) van een groot aantal inwoners van Den Helder, te Huisduinen. Een uiterst moeilijk probleem, een schier onoplosbare puzzle! Het is zooals de voorzitter met nadruk opmerkte: de bevolking van Den Helder is nu eenmaal niet officieel geëvacu eerd, doch gevlucht. Daartusschen bestaat uiteraard een hemelsbreed verschil. In het eerste geval toch is er sprake van een geor dend wegtrekken van een gemeenschap, in het andere geval kan men spreken van een min of meer chaotische instelling. Waarbij men indi vidueel maar moet zien, op welke wijze men er het beste van kan maken. De minst gefortuneerden krijgen de zwaar ste klappen. Het is waar. Zij hebben geen geld om iederen avond naar en iederen morgen van het buitenveld te gaan en te komen. Hun ontbreekt de mogelijkheid zich van een be hoorlijk verblijf te voorzien. En waar een deel ervan aan dezelfde ,,bom- complexen" lijdend is als het overgroote deel der Heldersche bevolking, is het te betreuren ■dat zij, uitsluitend door geldelijke redenen, niet in staat zijn het veege lijf in een behoorlijk onderkomen te bergen. Zij maken nu, zooals men weet, gebruik van de bunkers en kaze matten op en bij Huisduinen, waarover men reeds, het een en ander in onze krant heeft gelezen. De een is er goed en de ander minder °ver te spreken. De heer Kreuger vertelde er m. ook nog het een en ander van. Wij willen zeker niet in twijfel trekken dat deze onder komens in den zomer aan redelijke eischen voldoen, en dat de plaats, waar onze soldaten gelcvei i geweest zijn ook goed genoeg -s voor den burgerman. Wij ontkennen echter dat dit 'h den winter, onder deze omstandigheden, ■menschwaardige verblijven zijn. Ongetwijfeld het gevaar voor ziekte en erger dan ook "iet denkbeeldig en is het te begrijpen, dat er stemmen opgaan die het Gemeentebestuur aansprakelijk willen stellen voor dit euvel. Maar hiér klemt nu juist de moeilijkheid. Voor een doeltreffende oplossing is gèld noodig Zelfs véél geld. En de bittere waarheid is op d't oogenblik, dat dit geld in de gemeentelijke kas zeker niet te vinden is. °e burgemeester heeft het onomwonden gezegd: „we staan er niet rooskleurig voor". Had men het vorige jaar op dezen tyd nog Wij ontvingen nog eenige adressen: Alkmaar: Slaapkamer en zitkamer, met ge- °ruik van keuken. 4"nna Paulowna: Slaapplaatsen voor 4 per- echtpa^fen: ®'aar)£ele£enheid voor 2 dames of de beschikking over een zeer behoorlijk over schot, thans is dit niet alleen weggeslonken als sneeuw voor de zon, maar daarnevens is een zeer groot tekort ontstaan. Uit niets blijkt dat men reeds aan het einde van deze impasse is. Uit niets blijkt, dat een wending ten goede voor de gemeente-finan- ciën aanstaande is. Integendeel, men moet rekening houden met de mogelijkheid dat het nóg slechter zal worden. Dat beteekent dat er offers gebracht zullen moeten worden. Ofjcrs, niet lioht te dragen, maar die men zal m o e- t e n dragen. In tijden van welvaart is het niet zoo moei lijk gelden uit te trekken voor de meest drin gende eischen van de volksgezondheid. Nu deze fondsen er niet zijn en B W staren op den bodem van de gemeentelijke schatkist... nu staan de zaken anders, en kan het niet anders of ook in dit opzicht zullen offers ge bracht wqrden. De mogelijkheid bestaat, dat men alsnog een gelegenheid zal vinden dit netelig vraagstuk redelijkerwijze op te lossen. De volksgezond heid is er waarlijk belangrijk genoeg voor. Wij twijfelen er niet aan of dit probleem heeft de volle aandacht van heel het college en dat men zal doen wat men met de bestaande middelen kan doen. Belangrijk was de mededeeling van den voorzitter, dat besloten is een groot aantal schuilplaatsen in Den Helder te laten aanleg gen. De schuilgelegenheid in onze stad is nog steeds volstrekt onvoldoende, en men kan het niet anders dan toejuichen dat besloten is, dat er een 120-tal scherf-vrije vluchtoorden aan gebouwd zullen worden. Men zegge nu niet: „wat heeft het voor zin, 's avonds loopt de stad tó,ch leeg!" En men blijve er evenmin over morren, dat die schuilplaatsen er al minstens een jaar hadden moeten zijn. Gedane zaken nemen geen keer en waar het gevaar uit de lucht nog steeds in onverminderde mate aanwezig is, en de vei ligheid van enkele tienduizenden stadgenooten geen sinecure is, mag men zich verheugen over dezen aanbouw. Het materiaal onderweg... hopen wij, dat ze nog dezer dagen in Den Helder aankomen en 'dat. met dén bouw terstond een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Besluiten wij dit overzicht met er op te wijzen dat B W ter omzetting van schulden 3 ton leenden en dat dit in één opzicht een his torische zitting was... Namelijk vanwege het feit, dat de heer Uit hol voor het eerst sedert zijn raadslidmaat schap in alle talen zweeg en niet éénmaal het woord vroeg Werf- en Kooytreinen vertrekken 's avonds enkele minuten vroeger. Het schrikbeeld van tal van stadgenoo ten die geëvacueerd zijn, dat er wijziging in den Spoordienst zal komen is verdwe nen. Gisteren kwam de officieele mede deeling uit Utrecht, dat de spoordienst in Den Helder ongewijzigd zal blijven. Dit beteekent, dat er geen enkele trein uitgelicht zal worden en dat ook de tij den blijven zooals thans. Ook de Kooy- en Werftrein zullen praktisch op dezelfde tyden blijven rij den. Het vertrek van den Werftrein van Den Helder zal enkele minuten vroeger geschieden. Van 17.49 wordt dit 17.43. Overigens blijven de treinen ongewij zigd loopen. Met dien verstande, dat de beide materieel-treinen, de eerste en de laatste trein dus, thans officieele treinen zijn geworden. Zij worden dus opgeno men in de Officieele Dienstregeling van de N. S. Overgeplaatst naar Helmond. Naar wij vernemen is de stationscncf van het station Den Helder, de heer J. H. Kreling per 1 December a.s. benoemd tot chef van het station Helmond. Waar Helmond een 1ste kl. standplaats is en Den Helder onder de 2e klasse ressor teert beteekent deze benoeming voor den heer Kreling een promotie. Wij ontvingen, naar aanleiding van ons ar tikeltje, over bovenstaand onderwerp, opgeno men in'ons nummer van Zaterdag j.1., een in gezonden stuk, waarin een abonne uitvoerig zijn bevindingen beschrijft, toen hij naar bui ten trok. Na onprettige ervaringen, kwam hij ten slotte aan een adres terecht, waar hij bil- lük en vlot geholpen werd en waar men hem. met zijn geheelen inboedel, voor 30 gulden naar Schoorl bracht. Wij vermelden dit geval gaarne om daar mee tevens aan te toonen. dat men niet altijd eenomen" wordt, doch dat er inderdaad gun stige uitzonderingen zijn. Mogen het er velen zün- Red. Held. Crt. Zaterdag 30 November a.s. vindt in Den Helder de eerste inzameling plaats voor „Winterhulp Nederland", en zoo als wjj reeds schreven, is voor deze actie een legertje collectanten noodig. Reeds gaf zich een groot aantal dames en heeren op, doch men rekent er op, dat nog meerderen zich gedrongen zul len gevoelen, eveneens paraat te zijn voor deze Nederlandsehe zaak. Den Helder is zwaar getroffen Den Helder kan dus redelijkerwijze straks iets eischen. Laat daarom juist in Den Helder door een iedej, die be grip voor de nooden van zjjn naaste heeft, deze eerste „Win terhulp "-collecte slagen. Eén van de vereischten daarvoor is, dat men de beschikking heeft over een zoo uitgebreid mogelijk aantal collectan ten en collectrices, Vandaar dat wjj nog eens een beroep doen op allen, die van goeden wille zijn. Op hen, die begrijpen dat hun ar beid mede zal helpen het doel te berei ken, dat „Winterhulp Nederland" zich gesteld heeft. Men kan zich iederen dag opgeven aan het Raadhuis op de^ afdeeling Alge- meene Zaken. Al is de tijd dan ook donker en is er nog weinig reden tot gegrond optimisme, Sint Nicolaas zal ook dit jaar ons land en onze stad niet voorbijgaan. Gelukkig! Van de grap pen en dwaasheden van vorige jaren zal wel niet veel komen, maar het feest, dat zich zoo uitnemend leent om elkaar eens te verrassen, zal ook nu wat licht en vroolijkheid kunnen brengen in een tijd, die daaraan zoo dringend behoefte heeft. We zullen dit feest van huise lijkheid ook nu vieren, vieren met de grooten, maar in de eerste plaats met onze k'nderen. Sinterklaas is toch bij uitstek het feest voor de jeugd. Zingen nu niet reeds onze kleinen de liederen van den goeden Sint En als er dan 's morgens een kleinigheid in hun schoen zit, die ze 's avonds al trouw bij de kachel zet ten, is er dan niet dezelfde juichende vreugde als andere jaren? Zorg ervoor, dat uw kinde ren ook dezen tijd doorkomen zonder al teveel getroffen te wórden dóór de diepe zorgen, die over de wereld gaan. We vieren dus feest en voor dat feest hebben we inkoopen te doen. De Helder sche middenstand bereidt zich voor op de komende feestdagen. We hopen Zaterdag een aantal advertenties van middenstan ders te geven, die hun clientèle voor de komende dagen verwachten. Raadpleeg deze annonces en lees de bizonderlieden óver de zakenaanbledingen in onze spe ciale rubriek: „Sint Nicolaas bij den Hel derschen Middenstand", die we Zaterdag a.s. hopen op te nemen. Vergeet nu bij uw inkoopen uw stadgenooten niet. Als u buiten Den Helder zit en niet dage lijks op en neertrekt, neem dan een treintje op een vrijen middag en doe hier uw Sintcrklaas- inkoopen. De Heldersche middenstand is in alle branches nog ruim gesorteerd en biedt u zijn waren tegen prijzen, die u elders in geen geval lager zuft vinden. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedactW Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) 't Valt wel mee. Den Helder, 17 Nov. 1940. M. de R., Verzoeke naar aanleiding van het artikel Evacuatieleed iZij, die in holen slapen), voor komende in uw blad van 16 dezer, de volgen- ge bemerkingen als „Ingezonden" te willen plaatsen. Schrijver van dit artikel blijkt, volgens onze bescheiden mening, niet behoorlijk op de hoogte te zijn met den werkelijken toestand van deze holen, en derzelver holbewoners. We zullen probeeren, dit met enkele punten te weerleggen. Ie. is het dak dezer gewelven niet lgag, maar pl.m. 2 m hoog; 2e. is 't er niet vochtig, maar droog, het zand wat er ligt, glijdt zoo door je vingers; 3e. Zorgt ieder wel, die in deze gewelven een nachtverblijf zoekt, zoo droog mogelijk daar aan te komen, en de natte jassen op een plaats te hangen, waar de minst mo gelijk last er van wordt ondervonden; 4e. is ventilatie zeer wel mogelijk, en gaan we zelfs 's avonds in een opgewekte stem ming naar bed, en niet in een benauwde atmosfeer. 5e. voor hen, die het elkander zóo gezellig mogelijk maken, vliegt de avond om, en is er van geforceerde vroolijkheid geen sprake, maar wel, voor zoover de aanwe zigen dit kunnen opvatten, van gezonden humor. 6e. komt i^et bij iederen nieuw aankomende door de niet verzakte deur regen en koude naar binnen, door tactische ophan ging van een oud kleed aan de binnen zijde; 7e. Waar we reeds schreven over de droogte, is er van vochtig stroo en dekens geen sprake. 8e. wordt 's nachts een niet-hinderlijk klein pitje aangehouden, om bij eventueele ge beurlijkheden niet heelemaal in duister behoeven te wroeten; zijn het niet allemaal minder gesitueer den, welke van deze slaapplaatsen ge bruik maken, immers zijn dezen zomer door goed gesitueerde bewoners van Huis duinen deze holen geregeld als nacht verblijf gebruikt; 10e. zal door het gebruik maken van deze* ge welven de volksgezondheid ons inziens niet geschaad worden, immers is een groot gedeelte van deze door de regee ring in de mobilisatie 1914'18 gebouwd, voor de toen gemobiliseerden, kustwacht, etc., welke daarin ook moesten verblijven, eiï»snotte deze regeering dan volgens uw schrijver, met de gezondheid dezer man nen W. Drogt, landarbeider, Langevliet 40. A. MooijBakker, 2e Schagendw.si.raat H. KoppenKooiman, Kauamweg 54. M. SpieringsRoosloot, Breestraat 64. S. F M. 15. J. van der Woude, telefonist, Hoogstraat 25. Dina de Graaf, kapster, Spechtstraat 28. L. Vader,' l.matroos K.M., Stationstr. 15. P. G. Reuve- kamp, marechaussee, Breedw.str. 2. Henriëtte J. Buisman, Janzenstr. 10. R. Jbngeneel, ar beider, Badhuisstr. 32. H. Schutten, werf- sjouwer, Beukenkampstr. 62. Cornelia Loch, Krugerstr. 117. J. Wijma, brandwacht R.W., Krugerstraat 117. J. R. M. Schuiten en echt- gen., Vijzelstraat 179. F. J. Damhuis, rijkski. Dir. Bel., V. d. D. v. Maasdamstr. 4. J. Em- melot, Kanaalweg 2. J. Klos, expediteur, en gezin, Tuinstraat 87. Gé Martijn, vuurwerker, Tuinstraat 32. L. de Vos, uitvoerder bouw werken, Wilhelminastr.55. A. van der Hoeven en echtgen. Kijkduinlaan 18. C. J. Verweij, timmerman, en gezin, Krugerstraat 30. G. B. Zwanenburg, Keizerstr. 1618. J. B. A. Theuns, opzichter, en gezin, Singel 120. J. Bekker, korp.mach. K.M., en gezin, Kroon- straat 27. W. CoelersViëtor, Langevliet 20. J. Deurloo, schoenmaker, en gezin, Govers- straat 64. N. Freijer, brandwacht, Kroon- straat 64. M. KossenBreen, J. Verfailleweg 7. Alida, Oudhuis, dienstbode, Loopuijtpark 9. R. P. Tesser, Dijkstraat 25. M. J. J. Hoogen- bosch. Weststraat 66. F. H. van der Vliet, winkelier in lederwaren, Meeuwenstraat 23. W. Brouwer, kantoorbediende, Goudsbloem- str. 5. P. G. de Heer, koopman, en gezin, Bas- straat 59. .J. G. Wester, arts, Schoolweg 38. G. W. Aalderink, de la Reijstr. 55. C. de Vos Portegijs, Narcisstraat 56. J. Chr. Rep, schil der, en gezin, Wagenstraat 11. F, Bron, kap per, en echtgen., Balistraat 49. Neên, -geachte redactie, bij een'- doelmatig gebruik Valt het heüsch wel mee. Echter moe ten we constateeren, wat de oorzaak is van deze toestanden. En dan behoeven we maar in herinnering te brengen, het evacuatieplan voor de gemeente Den Helder, in het voorjaar, waarvoor ettelijke honderden menschen hun tijd hebben gegeven, en waarvan niets, maar dan ook niets terechtgekomen is. En waarom niet? De feiten hebben toch bewezen, dat het absoluut onverantwoordelijk is, 's nachts in Den Helder te verblijven. U heeft dit toch zelf in een artikeltje erkent? Maar genoeg, we meenen aangetoond te hebben, dat schrijver van dit artikel schro melijk overdreven heeft, en hopen, dat die ho'bewoners daar nog menig rustigen nacht zullen doorbrengen, maar nog liever, dat ze morgen aan den dag thuis zullen kunnen blij ven. omdat het vrede is, tot heil en in het groote belang van de geheele menschheid. U beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend. F. H. Fabricius, Crocusstraat 77. W. Boogaard, Duinweg 4. J. Sprengers, Badhuisstraat 22. Aan den anderen kant gelooven we, dat we in onze plicht zouden te kort schieten, als we geen ruchtbaarheid aan deze toestanden gaven. Daarom alleen hebben we gewezen op de voor de gezondheid schadelijke wijze van behuizing. We vragen „Inzenders": Wat moet er ge beuren zoo iemand ziek wordt; wat als een van de slapers griep of erger kwalen onder de leden heeft? Inzenders wijzen erop, dat de onder komens voor soldaten zijn gemaakt en terecht. Maar vergeten zij niet, dat soldaten ten eerste door oefening en training zijn gehard, ten tweede onder voortdurende medische contröle staan, en ten derde over houten kribben be schikken. Wij vragen: Zijn vrouwen en kinderen hier mee te vergelijken Zelfs de leek weet, dat het geheele gezel schap aangestoken wordt, zoo er één het slachtoffer van dergelijke 'infectie-ziekten wordt. En wat dan En deze gevallen zullen zich voordoen! De onverwarmde ruim|e. de kou, die van de steenen of cementen vloer door het stroo trekt, de uitwaseming der vochtige kleeren (hoe goed ook opgehangen) in dezelfde ruimte als waar geslapen wordt, de uitademing van veel (on getwijfeld te veel) menschen in een gewelf dat slechts twee meter hoog is, dat naar we met aan .zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen veronderstellen 's nachts gesloten wordt, maakt deze onderkomens tot een ge vaar voor de gezondheid. Op grond van dit alles kunnen we de vrij moedigheid nemen het volgende vast te stel len: De gebrekkige ligging, de opeenhooplng van menschen van beiderlei kunne, plus kinderen, die niet onder medische con tröle staan, waarvan het bovendien de vraag Is, of ze phjsiek opgewassen zyn tegen een dergelijke huisvesting doen ons deze onderkomens afkeuren. Terecjit merkten de inzenders op (zij het misschién onbewust):immers dezen zomer werden deze holen door goed gesitueerde enz... gebruikt. Daaruit volgt dus dat} deze nu ver dwenen zijn. We vragen weer: Als de vorst invalt, wat dan? Dan is het erger. Daarom schreven we: „Als de vorst fnvalt en sneeuw de velden bedekt, wordt de zaak onhoudbaar." Beseffen inzenders dit wel? Dan echter zal het te laat zijn. We zeiden reeds terloops, het gaat hier niet om de menschen 's nachts terug te brengen in Den Helder, maar om te helpen, om eigen bestwil dus! We hopen dat inzenders het hiermee eens kunnen zijn en sluiten ons volkomen aan bij hun wenschen voor de toekomst. Wat de evacuatie-regeling der gemeente be treft, ja dat is een kwestie, die even terzijde van de hangende vraag gaat. Red. Held. Crt. GEREF. KERK TE SCHAGEN EN O. In den Zondagmiddag na den dienst gehou den stemming door de manslidmaten is voor hulpprediker gekozen Cand. J. v. d. Meije te Zandvoort, en door den Kerkeraad benoemd. Deze benoeming is door hem aangenomen. In bovenstaand ingezonden wordt getracht ons artikel in een tiental puntente weerleggen of in ieder geval zijn juistheid te betwisten. Het komt ons echter voor, dat de onder teekenaars van dit „Ingezonden" daarmede hun eigen belang schaden. Immers wat, is de strekking van het artikel „Evacuatieleed" In geen geval, zooals uit het bovenstaande te coneludeeren valt, hen naar Den Helder terug te sturen, noch om hen op hooge kosten te jagen. Integendeel. Wij schreven zelfs: Geen dezer menschen kan men verplichten in Den Helder den nacht door te brengen. Uit de* laatste regels van het „Ingezonden" blijkt overduidelijk dat ondanks de zoogenaamde „voordeelige" kanten, deze huisvesting toch alles behalve bevalt. Het gaat er niet om, de menschen, die van deze ondergrondsche schuilplaatsen gebruik maken, hun veiligen nacht te ontrooven, maar wel om hun naast een rustigen nacnt tevens een gezonde slaapplaats te bezorgen. Want hier raken we de kern van de freele kwestie: de gezondheidstoestand moet bij een dergelijke leefwijze ten zeerste verslechteren. Dit zullen we als nog trachten aan te toonen. Vooraf echter eenige opmerkingen: We zijn zeer wel op de hoogte van den plaatselijken toestand. We hebben ter plaatse van den toestand overtuigd en zijn in alle (let wel!) niet-gegren- delde onderkomens afgedaald, omdat we vóór alles willen vermijden aan de van onvoldoende gegevens cohclusies te trekken. We hebben menschen met dekens in den stroomenden regen erheen zien trekken. We hebben de lucht, veroorzaakt door on voldoende ventilatie en onvoldoend ververscht stroo, geroken. Echter over smaak en waardeering van al of niet frissche lucht, al of niet hoog, al of niet vroolijke gezichten in dergelijke omstan digheden valt niet te twisten. - Dat is een kwestie van wennen en gewend zijn. Dat hieraan de helft van het aantal punten is gewijd laat zien, dat de onderteekenaars het vooral in deze kleinigheden hebben gezocht. En we krijgen den indruk, dat de drijfveer voor deze houding is: de angst uit de ondergrond sche te worden gezet op grond van onbewoon baarheid. We weten heel goed, dat het onaangenaam is voor de betrokkenen, indien door toedoen van dit artikel hun' slaapplaatsen zouden wor den ontnomen en hun veiligheid weer zov wor den belaagd. J Den Helder, 20 Nov. 1940. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de gesprekken, die ó.g. als gedwongen forens iederen morgen en avond in de overvolle treinen opvangt, ver zoek ik u beleefd een plaatjes in uw blad. Het overgroote deel der Heldersche ingeze tenen, die door de groote onveiligheid van Den Helder gedurende den nacht deze plaats ver laten, zien met angst en vreeze den bodem van hun spaarpot te voorschijn komen cn vragen zich af: wat dan? Ook voor hen, die het wat langer zouden kunnen volhouden, is het reizen te duur. Zou hier niet tets gedaan kunnen worden door het gemeentebestuur? door b.v. Ie het verstrekken van weekkaarten tegen gereduceerden prijs voor vróuwen en kinderen. 2e. de Spoorwegen te verzoeken tot het invoeren van evacuatie-weekkaarten, welke cok op Zondag geldig zijn (tegen ma tigen prijs) gezien de omstandigheden, waar mede de reizigers genoegen moeten nemen, nl. het staan in overvolle coupé's en gangen, het reizen in bagagewagens, het te Iaat aankomen der treinen enz.; terwijl van deze menschen niemand voor zijn genoegen reist. Immers, het is het gemeentebelang, dat de bevolking heen en weer blijft reizen en niet geheel Den Hel der den rug toekeert. Bij voorbaat dank voor de p laatsing. R. Wij geven de tips van inzender gaarne door en hopen, dat men een weg vindt om die dui zenden stadgenooten. voor wie het reizen in derdaad een groot financieel bezwaar wordt, te helpen. Van den kant van het Gemeente bestuur verwachten wij in dezen echter geen steun. In de laatste raadsvergadering heeft de burgemeester nog eens gewezen op de slechte financieel" positie van onze stad en op de wenschelijkheid van het betrachten van de uiterste zuinigheid. Waar bovendien het Ge meentebestuur geen voorstander van evacua tie is, heeft men daarvan weinig te verwach ten. Iets anders is óf de directie van de Ned. Spoorwegen geen speciale kaarten uit zou kunnen geven voor de geëvacueerden, kaar ten die ook op Zondag geldig zijn en die nog wat billijker in prijs zijn, dan de bestaande weekkaarten. Ten slotte moe ten 'de reizigers ook genoegen nemen met een plaats, die geen plaats meer genoemd mag worden. Tientallen worden 's avonds in gangen en overvolle coupé's gepropt, terwijl de 2de klas coupé's onbezet blijven. Waarom deze veranderde houding van het personeel De spoorwegen profiteeren van de omstandig heden. Eenige concessie zou dus billijk zijn en zakelijk verstandig, omdat inderdaad anders velen het reizen zullen moeten opgeven. Red. Held. Crt. Urk, 19 November. Door 15 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd: 278 pond snoekbaars, van 817 pond per vaar tuig, prijs 3840 ct.; 140 pond baars, 1820 ct., alles per pond. 9

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5