Hartelijke woorden na spannende dagen vergoeding art. 13 l.o. wet. afvalverordening. toeslag vlasrepelcursus. wijziging gem.-begrooting dienst 1940. crediet in rekening-courant. zeegrasexploitatie-rekening. gemeentebegrooting 1941. RAAD WIERINGEN S M H tWl&i De burgemeester dankt allen, die hem in zijn bijzondere omstandighe den hebben bijgestaan en hun mede leven aan zijn familie toonden. Klei ne opkomst, vier leden waren af wezig. Het slechte weer? Ouders van kinderen uit Den Helder die de Chr. School te Wieringen bezoeken moe ten zich om vervoerkosten maar tot het gemeentebestuur van Den Hel der wenden. Vlucht in de schillen: Een werklooze ziet er een boterham in. De Heer Niemeyer blijft zweren bij een gezond partijleven en een beginselvaste politiek. Een eenheids partij speelt het nooit klaar, meent hij. De S.D.A.P. en de VJJ. houden geen algemeene beschouwingen. DE BEGROOTING IN V^OT TEMPO BE HANDELD. OVER HET TEKORT VAN I 130.000 WORDT NIET GEREPT. Gistermiddag vergaderde de ratfd. Voorzit ter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre taris de neer F. van Duin. Na het gebruikelijke korte openingswoord worden de notulen goedgekeurd. Bij den aanvang der vergadering man- keeren nog Mevr. Wit-Slikker en de heeren Hulzebos, J. Lont en W. Jansen, die vermoe delijk door 't slechte weer niet hebben kunnen komen. Naar aanleiding ya nhet ingekomen be richt van herbenoeming van den burge meester vraagt wethouder Bosker het woord. Maandenlang, aldus spr. hebben wij in spanning geleefd men heeft hier legers zien gaan en legers zien komen, en steeds vroeg men van ons huisvesting en verzorging. Nauwkeurig moest alles behandeld worden en de burgemeester was aansprakelijk voor alle klachten. Uw taak werd nog zwaarder. Door den oorlogstoestand en de gevolgen voor ons lan'd werd het handhaven van de orde in de gemeente zeer moeilijk. Onze bevolking denkt nu eenmaal niet gelijk en bovendien is Wieringen een metropole voor jongelui uit den omtrek, die vaak trachten hier stemming te "maken. Wij weten wat hier allemaal is voorgevallen, ik wil daar in den raad niet over discussieeren, boven dien, de toestand blijft hier doorloopend ernstig en alles wordt van het plaatselijk gezag op het gebied van de orde gevergd. Nogmaals wil ik onder de aandacht van do lokaalhouders en van de'bezoekers brengen, dat wij in andere tijden leven erf dat zij zich hiernaar hebben te gedragen, 't laat helaas nog veel te wenschen over. Zal men juist drastische maatregelen moeten nemen, als sluiting van de lokalen, die wij allen veel liever als ontspanningsgelegenheden open houden? Door vele moeilijkheden moet de burgemeester zich een weg hanen. D'ankhaar is spreker dat voorzitter is herbenoemd, want er ging eenige weken geleden een siddering door de harten der bevolking, toen men niet wist wat er met onzen burgemeester ging gebeuren. Gelukkig in volmaakte kalmte kan de burgemeester zijn werk voortzetten. Ik hoop, besluit spr. dat ook in de komende periode Uw bestuur tot heil en zegen der gemeente zal zijn. (Ap plaus). liet is geen sinecure antwoordt voorzitter, om thans burgemeester te zijn en zeker niet van een plaats als Wieringen. Dat ik een her benoeming heb aanvaard is hoofdzakelijk omdat njijn familie en ik zelf zooveel blijken van warm medeleven hebben ontvangen na mijn arrestatie. Ik dank allen, die getoond hebben mij zoo'n warm hart toe te dragen, in het bijzonder ook de wethouders en de raadsleden en ik hoop ook in het vervolg op Uw steun te mogen rekenen. De heer Böntkes (S.D.A.P.) spreekt even eens een hartelijk woord tot den burgemees ter. Hij feliciteert hem met zijn herbenoe ming. Moge het U gegeven zijn, zegt de heer Bontkes nog lang aan het hoofd dezer ge meente te staan, om deze door de duisternis van dezen tijd te leiden naar het helle licht van eeri betere toekomst. MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger; Het jaarverslag van de Fraude-risico-on derlinge van gemeenten; Het bewijs van goedkeuring van de 5e auppletoire begrooting; Een verzoek van het Instituut voor Mid denstandsontwikkeling om gratis gebruik van een- schoollokaal omdat de kosten van huur te bezwaarlijk zijn. Naar aanleiding hiervan schrijven B. en W.: „De financieele opzet van de cursus dreigt verstoord te - worden door aanmel ding van te weinig leerlingen. Niettegen staande de cursisten f 30.aan cursusgeld betalen is een aantal van 22 leerlingen on voldoende om de kosten van aanstelling van 2 leeraren te dekken. De verschuldigde vergoeding beloopt per seizoen, gerekend naar 6 lesuren per week ongeveer f 80. B. en W. zijn van meening dat behoud van de cursus zeer gewenscht is en (laar 't bezwaarlijk zal zijn het cursusgeld te ver- hoogen. stellen zij voor aan de Middon- standsvereen. dit jaar kwijtschelding van het verschuldigde recht te verleenen. Van het Bestuur van de Afdeeling Wie ringen van de Hollandsche Maatschappij van landbouw een verzoek om subsidie in de door haar te organiseeren cursus te houden door den heer E. L. I.ansink dieren arts alhier, over „kennis van het paard". Wel bestaat veel animo voor de cursus wel ke f 2.50 per' leerling opbrengt doch dit is niet voldoende. Men vraagt een bijdrage van f 100.— B en W. stellen voor het verzoek in .te willigen omdat gemeentelijke steun voor dit doel nuttig en noodig geacht moet worden. B. en W. stellen voor wederom aan de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland een subsidie te verleenen van 1 cent per inwoner en het subsidie voor 1940 te bepalen op f 60. De voorstellen van B. en W-. worden aangenomen; de overige stukken voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van D. Dokter, tijdelijk te Wieringen om vergoeding ingevolge art, 13 der L.O. wet in de kosten van vervoer van zijn kinderen naar de Christelijke school te Den Oever wordt afgewezen. B. en W. maken den raad er op attent dat adressant, noch diens kinderen ingeze tenen van Wiieringen zijn. Zij behooren tot de bevolking van Den Helder en verblijven in deze gemeente als vluchteling. Hoewel de Lager-Onderwijswet zieh hier omtrent niet positief uitlaat, hebben B. en W. zich op het standpunt gesteld dat de kosten voortvloeiende uit art. 13 door de gemeente van inwoning zullen moeten wor den gedragen. Adressant zal zijn aanvrage moeten rich ten tot het gemeentebestuur van Den Hel der. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen betreffende het beschikbaar stellen van afval, waaronder wordt ver staan aardappelschillen, fgroentenafvallen vléesch-, visch- en broodresten en alle ande re etensresten, beenderen daaronder begre pen. B. en W. achten het niet gewenscht dat de gemeente de inzameling zelf ter hand neemt. Men wil dit doen geschieden door personen die in het bezit zijn van een door B. en W. af te geven vergunning. Het geheel komt meer aan op de uitvoe ring die aan B. en W. is opgedragen. Op een vraag van den hper Niemeyer zegt voorzitter, dat de schillenboeren, die thans ophalen, gehandhaafd kunnen blij ven, elk in een rayon. Er is een werkloo ze bijgekomen, die zich een paard en wa gen heeft aangeschaft en meent door het afval-ophalen een boterham te kunnen verdienen. Voorzitter heeft geen bezwaar ook dezen man in te schakelen. Een Bree zander, die hier ook kwam heeft voorzit ter reeds gezegd, dat hij niet meer op een vergunning zou mogen rekenen, omdat gebleken is. dat vele inwoners het afvaj liever in de gemeente houden. De werk looze zou de heele gemeente, buiten Den Oever kunnen bewerken. De heer Bontkes breekt ook nog een lans voor dezen man, die geen zwaar werk kan doen, B. en W. zullen een en ander nader onderzoeken, daar hun de uitvoering is opgedragen. De verordening wordt conform vastge steld. Gebleken is dat ook bij arbeiders uit de randgemeenten, werkzaam bij pachters in de Wieringermeer belangstelling bestaat voor de vlasrepelcursus welke in de Wie ringermeer wordt gehouden. Reeds vorig jaar Werd door arbeiders uit de randge meenten aan den cursus deelgenomen. Het gemeentebestuur acht het billijk dat daaróm ook door de randgemeenten in de kosten der cursus wordt bijgedragen. Onge schoolde arbeiders kunnen in eeh periode van twee tot drie weken tot een ongeveer normale repelprestatie komen. Als regel kan worden volstaan met een trainings toeslag van F 6. f 4.en f 2.gedurende resp. de eerste, tweede en derde week. De trainingstoeslag bedragende dus totaal f 12 per man komt ten laste van de gemeente. Voor Wieringen zal naar schatting een be drag van f 120.— noodig zijd. B. en W. stel len voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voor de landarbeiders die het viasrepelen met de hand verstaan ontstaat aldus een goéde werkgelegenheid gedurende het win terseizoen. Aldus besloten. De gemeentbegrooting 1940 is van Ged. Staten terugontvangen met een aantal op merkingen Hierbij wordt medegedeeld, dat de gemeente, indien zij de ter kennis gebrachte algemeene en bijzondere voor waarden voor het verkrijgen van rijksteun aanvaardt, over 1940 kan rekenen op een bedrag van 63420,wegens rijkssteun in de kosten der gemeentehuishouding, als mede op een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas van 27822,—. B. en W. stellen voor aan de wenschen van Ged Staten, voor zoover dit mogelijk is, tegemoeet te komen en in verband daar mede vast te stellen een 4e suppletoire be grooting voor de dienst 1940, waarin de voorgestelde wijzigingen zijn opgenomen en verder te aanvaarden de algemeene en bij zondere voorwaarden tot het verkrijgen van steun uit 's Rijks kas, hierboven vermeld. Aldus besloten. Op 31 December a.s. loopt de rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten af. Het maximum-crediet bedraagt volgens deze overeenkomst 250000,B. en W. stellen voor ook voor 1941 met deze bank een over eenkomst aan te gaan en wel tot een maxi mumbedrag van 300.000, Aldus besloten. Vastgesteld wordt de begrooting zeegras exploitatie dienstjaar 1941. Geraamd is: uitkeering financieele ver houding 23315,11; reinigingsrechten 2700; Binnenkort zal het vonder over het kanaal Almelo-Pruissischegrens nabij de voormalige Weemseler- molen te Albergen (Tubbergen) worden veranderd in een ophaalbrug (Foto Pax-Holland) schoolgelden 2400,gedeeltelijke hoofd som grondbelasting 4280,—; opcenten id. 6200.gedeeltelijke hoofdsom personee- le belasting 2600,—; opcenten id. 22800,—; 38 opcenten vermogcnbelasting 1437,40; 75 opcenten gemeentefondsbel. 18900, bel. openbare vermakelijkheden 2500,—. Uitgaven, onderh. straten, pleinen en we gen 9000,gemeentereiniginè 2500, rioleering 2800,verpleging armlastige krankzinnigen 8000,ondersteuning armlastigen in geld 35000,—; in natura 3000,huisvesting behoeftigen 4500,—; werkverschaffing en steunverleening werk- loozen 130129,rente geldleeningen 12394,09; aflossing idem 25400,Het te kort op de begrooting bedraagt voor de ge wone dienst 137194,09. De totale ontvang sten 297023,60 en de totale uitgaven 434217,69. De heer Niemeyer (C.H.) vraagt het woord voor het houden van algemeene beschouwingen en leest daarna een rede voor. Velen mee- nen, aldus spr. dat in dezen tijd van be klemming der bgzetting, de dingen van den dag hun beteékenis gaan verliezen. Ik zie dat anders.' Thans is het juist een tijd om zich in de politiek te verdiepen maar dan moet men zich éérst afvragen: wat is politiek? Geen tijdverdrijf en geen kinder spel, dat de laatste waarden van de Sa menleving wegneemt. Politiek is de kunsfl een samenleving in gerechtigheid te doen verloopen. Gerechtigheid Daarvoor is noodig karakter en beginsel, geen enkele groep heeft alleen het juiste inzicht men moet het samen doen. Dit is de practijk van het politieke leven. Belangénpolitiek zal de stormen der tij den niet doorstaan. Eén eenheidspartij kan verschil van beginsel niet opheffen. Wie de polilieke strijd echter niet zoekt in dé beginselen maakt van zichzelf 'n carica- tuur. Laat men zich thans bezinnen op\ zijn beginsel, opdat ook de tegenstander recht krijge Uit verschil van beginsel kan zeer wel eenheid van geest ontstaan maar nimmer doode eenvormigheid. Gezond par tijwezen acht ik noodzakelijk, het gaat tenslotte in de politiek om den geest. Het moet geen strijd om macht en om geld, het moet een strijd om den geest zijn. Dien kant moet men uit en .op Wieringen ze ker. Het becritiseeren van anderen heeft geen waarde. Burgemeester Ritmeester van Den Helder heeft er enkele jaren ge leden op gewezen en gezegd, dat het be ginsel op den voorgrond moet blijven, laat dit woord van een vrijzinnig democraat doorklinken ook in onze vrijzinnige frac tie. Men moet zooals de Bijbel zegt „af steken naar de diepte' De S.D.A.P. doet er liever het zwijgen toe, De heer Bontkes zegt dat zijn fractie steels algemeene beschouwingen hield als oppositiepartij. Spr. weet dat thans het be sturen van een gemeente zeer moeilijk is en ook dat thans eenheid in het Nederland sche volk bij alles op den voorgrond moet staan. De sociaaldemocraten willen zelfs den schijn vermijden deze eenheid aan te tasten of te verzwakken. Daarom zal spre ker thans in afwijking van de gewoonte geen algemeene beschouwingen houden. Wethouder Bosker, sprekende namens de vrijzinnige fractie, is het geheel met den heer Bontkes eens. Wat zit er bovendien thans voor politiek in de begrooting? Het is een' zakelijk stuk en de cijfers zijn zoo uitgekiend dat veel discussie nutteloos is. Ook de vrijzinnigen zien van het houden van algemeene beschouwingen af. Voor zitter gaat, nu de leden het hem zoo ge makkelijk maken terstond over tot de artikelsgewijze behandeling der begrooting. Enkele vragen van den heer Niemeyer worden naar genoegen be antwoord. Wat de straatverbetering be treft is men nog in afwachting van het materiaal dat echter reeds besteld is. Men zal trachten den hoek bij de Nieuwstraat te verbeteren. Volgens de heer Niemeyer zou daarvoor geen materiaal noodig zijn. In verband met de wegenverbetering deelt weth. Bosker nog mede dat het gemeente bestuur in onderhandeling is met den heer Jan de Haan, over het sloopen van een boet, welke in den weg staat, maar men kan het over den prijs nog niet eens wor den. In comité wil spr. hier wel meer van zeggen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de begrooting goedgekeurd. KASGELD. B. en W. worden gemachtigd in 1941 kas- geldleeningen aan te gaan tot een bedrag, dat te zamen met het opgenomen crediet in rekening-courant 300.000,— niet overtreft tegen een rente van ten hoogste 1 °/o boven het promesse-disconto der Nederlandsche Bank en een provisie van ten hoogste *4 0/,° per jaar. Aldus besloten. BEDRAG PER LEERLING. Voordracht tot bepaling van het bedrag per leerling van de kosten van instandhou ding der openbare lagere scholen over 1941 in verband met de vergoeding van de ex ploitatie-kosten van de bijzondere lagere scholen. Het bedrag is 13.50. Rondvraag. De heer Niemeyer zou graag de convo caties wat vroeger ontvangen. Voorzitter zal er rekening mee houden. Hierna sluiting. WIERINGEN. VERVOER ARBEIDERS WERKVER SCHAFFING. Voor het tijdvak van 18 November 1940 tot 30 Maart 1941 zal voor het vervoer van ar beiders, die dagelijks van huis naar werk verruimingsobjecten en terug gaan, de vol gende regeling gelden. Voor afstanden van minder dan 2 maal 10 K.M. wordt geen vergoeding gegeven. De arbeiders, die dagelijks tweemaal eeii afstand van 10 tot 15 k.m. hebben af te leg gen, ontvangen een vergoeding van f 0.50 per man per week. Wanneer de afstand 15 tot 20 k.m. bedraagt wordt een vergoeding van f 1,per man per week toegekend. Bij dagelijks af te leggen afstanden van meer dan 15 k.rm zal, indien zulks mogelijk is, vervoer per trein, tram of autobus plaats hebben. Vervoer per auto bus zal echter slechts bij hooge uitzondering mogelijk zijn in verband met 't gebrek aan motorbrandstof. BESMETTELIJKE ZIEKTE. In een gezin hier ter plaatse is een geval van roodvonk geconstateerd. REGISTRATIE VTSSCHERSVAARTUIGEN Het visschersvaartuig de W.R. 149, eige naar de heer W. Heijblok, is onderhands verkocht aan een visscher te Vollenhove. De bijboot van de W.R. 149 blijft onder hetzelf de nummer alhier in de vaart. De W.R. 79, eigenaar de heer E. Bais Jbz., is onderhands verkocht aan den heer W. Blokker te Hoorn. De nationale feesten in Japan. De keizer begeeft zich naar de vlootparade, welke op de reede van Yokohama werd gehouden (Foto Weltbild) 0* - Minui mm in W*n» Ê#tk°o1 "orden gedurende den winter in de schuren bewaard- A? Fr,e.sl8nd k*n het echter aantreffen, dat kool in kui«« worot opgeslagen, d w.z men stanelt il_~i elkander. c~'~ a tTTTT~ m -- j. criesiana kan men het echter aantreffen dat kool in kuiie" Een oud gebruik komt in somm.ge Noord Hollandsche dorpen op het opgeslagen, d w.z men stapelt een aantal lag^n kool op elkander, oogenblik nog sporadisch voor. Het ,s het zgn koekventen, ook wel bedekt met riet of «troo en vervolgens me een flinke 'laag »rd' speculaas venten, waarmede behoeftigen ir. de dagen voor het St. Nicolaas- rF» Pax-Holland) feest een extra centje voor den winterdag verdienen (Foto Pax-Holland) moto

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8