Zes gewonden IN BREDA Bulgarije DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER bij autobotsing vallen klappen Verduisteren 5.35 uur In dienst van het Nederlandsche volk Talrijke arrestaties in Britsch-Indië ERNSTIG VERKEERS- ONGEVAL ONDER EDE nog niet bij het Pact van Drie JAPANSCH PROTEST IN BATAVIA TURIJN niet beschadigd Chiappe booge commissaris voor Syrië Aanmelding van Joodsche ondernemingen De aardbevingen in Roemenië KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 26 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9091 en duurt tot morgenochtend 9 20 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG ZANDWAGEN VLIEGT TEGEN VERHUISAUTO AAN. Gisteravond geschiedde een ernstige autobotsing op den rijksweg onder de ge meente Ede, waarbij zes personen zwaar gewond werden en een aantal anderen lich te- verwondingen opliep. Omstreeks half acht wilde de chauffeur van een zandauto op den rijksweg tusschen de Klomp en Ede een andere zandauto passeeren, welke met een defect langs den weg stond Op hetzelfde moment na derde een zware verhuisauto uit Zutfen uit tegenovergestelde rich ting. In de cabine van de zand auto zaten drie personen en in den laadbak nog twaalf. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak reed de zandauto tegen den verhuiswagen op en botste tegen den langs den weg staanden zandauto aan, waar door de menschen, die in den laad bak zaten, op den weg werden ge slingerd, terwijl ook de twee per sonen naast den chauffeur ernstig in de knel kwamen. Daar de botsing tot ver in den om trek ^hoorbaar was, schoot van alle kanten hulp toe Weldra bleek, dat zes personen er ernstig aan toe waren, nl. J. G. Lodewijk uit Velp, Mevr. J. de Heer uit Soesterberg en P. Bosveld, die in de cabine van de zandauto zaten, terwijl van de overige twaalf personen G. Bosveld, Vlaswinkel en H. Scheffer, allen uit Rlieden, zware verwondingen hadden. Toegeschoten Duitsche militairen en bur gers haalden de slachtoffers uit den totaal vernielden wagen, waarna dokter de Waard uit de Klomp de eerste hulp verleende. De zwaargewonden werden per auto naar de ziekenhuizen te Ede en Velp vervoerd, de overige lichtgewonden konden, na ter plaat se verbonden te zijn, de reis naar hun haardsteden vervolgen. De politie stelde onderleiding van den commissaris van politie te Ede, den heer H. P. Hulsman, een onderzoek naar de toe dracht van het ongeval in. De bestuurder van de verhuisauto kwam er met enkele lichte verwondingen nog goed af. Relletjes bij défilé van de W.A. der N.S.B. Zondagmiddag hield de West-Brabantsche afdeeling der W.A. van de N.S.B. een marsch door Breda waaraan door een 130- tal W.A.-mannen werd deelgenomen. Om twee uur marcheerde men in twee groepen, welke geopend werden doör bereden afdee- lingen der W.A., op naar de groote markt. Afdeelingen bereden marechaussee en de politie zorgden, onder leiding van den com missaris van politie, den heer de Bruvn, voor de afzetting. Op de markt volgde een défilé voor den banleider in West-Brabant, E. Ouwerling en voor den districtleider D. de Ruyter. Vele bonderden toeschouwers sloegen eveneens het défilé gade. Na den opmarsch ontstond er een rumoe rige stemming, welke door eenige inciden ten werd gevolgd. Toen een der ruiters pas seerde begon het publiek te roepen en te fluiten, waarop de bereden afdeeling op de toeschouwers inreed. Dit verhitte de ge moederen nog meer, zpodat de politie zich genoodzaakt zag op eenige plaatsen met sabel en gummistok een charge uit te voe ren, waarbij klappen vielen. Enkele -erso- hen werden door de politie gearresteerden opgebracht. Na deze incidenten werd de or de weer hersteld en kon de colonne zich ongehinderd naar de n'aats van vertrek be geven, waar zii werd ontbonden. Bok Zaterdagmiddag is het op enkele plaa' sen in de binnenstad tot hotsingen geko men. naar aanleiding van de gebruikelijke colportage waarbii ook de bereden afdeeling Van de W. A. nntrad De nnlitie was echter met eop sterke afdeeling aanwezig, znodat de relWirs «r>o«d'cr d"n kop werden inga drukt. Vanavond gaat de verduistering in om D» tijd voor de verzending der St Nicolaaspakketten is aangebroken. De post zal in de komende dagen zwaar belast worden en door een zeer deugdelijke verpakking en volledige duidelijke adresseering kan men haar taak verlichten (Foto Pax-Holland) Uitbreiding voorloopiq stopgezet. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: ln tegenstelling tot alle an dersluidende combinaties en geruchten werd gisteren aan vertegenwoordigers der buiten- ladnsche pers in de Wilhelmstrasse ver klaard, dat op 't oogeniblik een Bulgaarsch bezoek aan Berlijn niet overwogen wordt. Naar United Press uit Berlijn verneemt wordt in goed. ingelichte Duitsche kringen verklaard, dat met bet toetreden van Slowa kije tot het Driemogondbedennact voor bet oogenblik de reeks van verdragen is afgeslo ten. Een bezoek van Bulgaarsche staatslie den aan Berlijn of een toetreden van Bulga rije tot het pact is niet te verwachten. Deze laatste mededeeling werd later door toonaangevende Duitsche kringen bevestigd. Volgens goed ingelichte particuliere kringen in Berlijn en ook volgens niet-officieele uit latingen in de Wilhelmstrasse zouden alle voorbereidingen voor een officieel Bul gaarsch bezoek en voor het toetreden van Bulgarije tot het Driemogendhedenpact in het midden van deze week zijn voltooid. Van officieele zijde werden deze berichten echter nimmer bevestigd. Op de vraag of de kortelings door Turkije in Thracië getroffen verdedigingsmaatrege len voor deze blijkbaar plotselinge verande ring der plannen verantwoordelijk zijn, werd door bevoegde Duitsche instanties scherp ge antwoord: „t Is onaannemelijk dat landien, die het plan hebben verdragen met het Duit sche rijk af te sluiten zich daarvan zouden laten afhouden door maatregelen in de na burige staten." JAPANNERS ZOUDEN MISHAN- DELD ZÏJN DOOR DE POLITIE. De Japansche consul-generaal te Batavia heeft gisterochtend een of ficieel protest ingediend bij de Ne- derlandsch-Indische autoriteiten te gen de mishandeling van een Ja- pansch echtpaar door de Neder- landsch-Indisohe politie. In offici eele kringen in Tokio hecht men, volgens Domei, ernstige beteekenis aan het voorval. Italiaansche tegenspraak. In tegenspraak met de berichten van de Londensche radio wordt van bevoegde Ita liaansche zijde over den in het weermacht- bericht. van gisteren genoerrlden nachtelij ken F.ngelschen aanval op Turijn geconsta teerd, dat in werkelijkheid slechts drie bom men en eenige brandbommen op Turijn zijn geworpen, zonder dat hierdoor eenige schade werd aangericht, hetgeen door ie dereen in Turijn kan worden vastgesteld. Tot dusverre zijn volgens te Kaboel ont vangen berichten uit Bombave in totaal 6.2cS0 persónen gearresteerd door de Engel- sche regeering in verband met redevoeringen of artikelen tegen deelneming van Indië aan den oorlog. Nieuwe arrestaties worden gemeld, als een uitvloeisel van de anti-Rrilsche demon straties, die eenigen tijd geleden in Rom- hav zijn gehouden. I.onden spreekt natuur lijk niet over deze onrust in Britseh Indië. doch bet is teekenend. dat de News C.roni ele in een artikel over Indië zegt. dat bet In disehe volk door de Rritsehe regeering mis leid wordt Niemand zal dan ook verwon derd zijn. als hii hoort, dat de Tndisehe lei ders nu den oorlog van Engeland niet steu nen. De Fransche staatscourant publi ceert de benoeming van den vroege ren prefect van politie, Chiappe, tot hooge commissaris voor Syrië en den Libanon met den rang van ambassadeur. Zijn voorganger, booge commissaris Pu- aux, zal naar Viehy terugkeeren en ter beschikking blijven. Tot ambassadeur in Buenos Ai''es is benoemd de gezant eerste klasse De Bobicn. Nader wordt door het D.N.B. uit Genève gemeld, dat Chiappe Maandag door Laval is ontvangen. Chiappe vertrekt heden naar Marseille en zal vandaar uit met de eerst volgende boot naar Syrië vertrekken. TERMIJN SLUIT 30 NOVEMBER Van bevoegde zijde wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de aanmel dingstermijn op 30 November 1940 afloopt en dat degenen, die op dat tijdstip hun aan meldingsplicht niet vervuld hebben, op de in de verordening voorziene straffen moe ten rekenen. De daartoe noodige invulformulferen zijn bij de Kamers van Koophandel verkrijg baar. Duitsche seismoloog naar Boe karest. Het Roemeensche ministerie van onder wijs heeft den bekenden Duitschen seismo loog professor dr. Siebert van de Univer siteit te Jcna uitgenoodigd naar Roemenië te komen om de oorzaken van de steeds weer voorkomende aardbevingen ter plaat se te onderzoeken - De aardbevingspsy chose houdt aan en leidt bij lichte aard schokken tot een paniek. In een groote bioscoop te Boekarest werd een paniek ver oorzaakt, toen een onbekend persoon be gon te schreeuwen „aardbeving". In Cray- ova is een huis ingestort, dat door de aard beving beschadigd en daarna ontruimd was. Hierdoorstortte ook het belendende perceel in waarin zich vier personen be vonden, die zwaar gewond werden. Het inkuilen der wortels van het witlof, beter bekend als Brusselsch lof, waaraan tegen het a.s. voorjaar een krop zal zijn gegroeid, welke de populaire groente voor den consument vormt. (foto Pax-Holland) MISHANDELING VAN ITALIANEN OP KORFOE In Italië heerscht bezorgdheid voor de tweeduizend Malthezers van Italiaansche afkomst, die op Korfoe wonen en door de Grieksche autoriteiten op het eiland voort durend mishandeld worden. Ook de Engel- sche autoriteiten bekommeren zich niet om deze Malthezers, die toch van Britsche na tionaliteit zijn en dientengevolge recht heb ben op de bescherming van het foreign of fice. De Italiaansche pers wijdt in versterkte mate haar aandacht aan deze Malthezers van Italiaansche afstamming. LABORATORIUM VAN DE BA- TAAFSCHE PETROLEUMMAAT SCHAPPIJ THANS WERK ZAAM VOOR ALLEN. Het „Onderzoekingslaboratorium" van de Bataafsche Petroleummaalschap- pij, gevestigd in het imposante gebou wencomplex aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, waarin tot voor korten tijd door de uitgebreide weten- schappelljken staf uitsluitend ge werkt werd ten bate van de Bataaf sche Petrouleummaatschappij, wordt nn wetenschappelijk werk van de hoogste orde verricht ten bate van de Nederlandsche gemeenschap. Het speurwerk, dat in een onderzoekings laboratorium wordt verricht, is zoowel ge- ri-ht op verbetering van productiemethoden en van de eigenschappen der producten zelf. als op het voortbrengen van geheel nieuwe stoffen, welke gebruikt kunnen worden als grond- of hulpstoffen voor andere bedrijven of aanleiding geven tot geheel nieuwe takken van bedrijf, vormt een onmisbare sehakel in de industrie. Het fabrieks'aboratorium is voor dit werk niet de aangewezen plaats. Bii de R.P.M. was de nersoneelbezettine van het laboratorium tot 1300 gestegen. Met de instandhouding van dit groote, in lange jaren van zorgzamen arbeid opgebouwde ap paraat, is derhalve naast een bedrijfs- en we tenschappelijk ook een groot sociaal belang verbonden. De bijzondere omstandigheden van het oogenblik hebben het laboratori um echter afgesneden van het con tact met een groot deel der oliewin- nings efi veredelingsbedrijven, die evenals de afzetgebieden over de gehcele wereld verspreid liggen. Daar verder in het grondstoffen- materiaal voor een aantal onderzoe kingen niet langer voorzien kon wor den, kon een belangrijk deel van het in behandeling zijnde werk niet voortgezet worden. Anderzijds hebben echter deze zelfde omstan digheden de Nederlandsche overheid en de leidinq van tal van industrieele ondernemin gen voor een vloed van onverwachte proble men geplaatst, welke dringend om oplossing vragen. Meer dan ooit moet thans overal de uiterste zuinigheid betracht worden, en vele bedrijven moeten zich instellen on de ver- werkinq van andere tot dusverre niet ge bruikte qrondstoffen, op de fabricatie van vangingsgoederen en moeten zich aanpassen aan sterk veranderde marktomstandigheden. Een en ander beeft de leiding van de Ba taafsche Petroleum Maatschappij doen be sluiten het laboratorium en de arbeidskrach ten van deze organisatie beschikbaar te stel lend voor de gehoele Nederlandsche techni srhe en economische gemeenschap. Door dit initiatief stelt het laboratorium zich op een basis, waarvoor in Eurona niet licht een ge lijke te vinden is, maar die in Amerika reeds lang haar bestaanrecht heeft bewezen. liet ligt daarbij geenszins in de bedoeling in concurrentie te treden met bestaande ana lytische laboratoria inzake materiaalonder zoek, noch met de bestaande officieele of par ticuliere studiediensten en proefstations. De physisch-chemische en technologische werkzaamheden, die het laboratorium in op dracht van derden uitvoert, zijn van meest uiteenloopenden aard. Zij omvatten o.a.: Het uitwerken van fabricatie-methoden van vervangsmiddelen voor producten of ma terialen, die sehaarseli zijn geworden of niet meer te krijgen zijn. Het uitwerken van nieuwe werkwijzen voor de bereiding van producten, waarvoor de tot dusverre gebruikte methode niet meer kan worden toegepast. Het opsporen van de oorzaken van bedri.ifs- stoornisscn of fabricatiefouten bij indu strieën. Onder de opdrachtgevers, zijn melk- en zui velindustrieën. olie- en verffabrikanten. ver schillende chemische industrieën, fabrikan ten van dak- en vloerbedekking en papier en kartonfabrieken. Enkele concrete voorbeelden, waaraan wel algemeene bekendheid mag worden gege ven, vormen de opdrachten, welke de B.P.M. op instignatie van regeeringsinstantics als bet Bijksdistributiebureau voor chemische producten, den dienst voor den wederop bouw, en de centrale organisatie voor toege- past-natmirwetenschappelijk onderzoek, van het centraal instituut voor materiaalonder zoek heeft ontvangen in zake het maken van vervangingsmiddelen voor de gebruikelijke liinolie-verven en lijnolie-stopverf, door pro- dueten op asphaltbitumen-basis. Voorts bereidt het laboratorium een zeer bijzondere asphalt-hitunien-emulsie. die aan de verffabrikanten wordt geleverd en waar van een substituut stopverf gemaakt kan worden, die door de sertie verf van het Rijks bureau voor chemische modurton wordt norgesehreven ter vervanging van eirra de heeft van de benoodigde lijnolie-stopverf.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1