dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Engeland Grootscheepsche benzine zwendel ontmaskerd KERKRUÏNE TE BERGEN WORDT GERESTAUREERD 5,34 uur Baden Powell overleden Verduisteren Stormschade aan Bredasche bosschen Departement van onderwijs gesplitst NOORDHOLLAND een eeuw oud Mondelinge pacht overeenkomsten KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJMEN) WO E N SD AG 27 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9092 wil Amerikaansche slagschepen overnemen In ruil voor zijn bezitttingen op het westelijk halfrond 20.000 Liter bemachtigd (Foto eigen archief). Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.22 uur LDERSCHE COURANT Ultgava dar UttgMlJ Hollands Noorderkwartier N.V. te Deo Helder Een gedeelte ven de karakteristieke bekende kerkruTna van Bergen (N H welke thans als zpodanig gerestaureerd wordt met steun van Rijksmonumentenzorg. De ruTne ontstond ia 1574 tengevolge van brand tijdens een beschieting (Foto Pax-HoHand) Omtrent het onderhoud tusschen Roose velt en den Britschen ambassadeur, lord Lothian, schrijft de Washingtonsche corres pondent van de „New York Times", dat En geland druk oefent op de Vereenigde Sta ten om meer schepen aan Engeland te le veren en wel niet alleen handelsschepen, maar ook oorlogsbodems. Bovendien streeft Engeland naar een soort samenwerking tus schen de Engèlsche en de Amerikaansche vloot, waardoor de Engelsche vloot zou wor den bevrijd van de patrouillediensten in verscheidene deelen der wereld. Lord Lothian heeft schepen bijzonder nood zakelijk voor Engeland genoemd. Op de vraag van journalisten, of hij daaronder ook oorlogsschepen verstond, antwoordde hij: »Ik zei schepen." In dit verband meldt de „New York He rald Tribune" uit Londen, dat Lord Lothian een memorandum naar Washington heeft meegenomen, waarin Engelands wenschen ten aanzien van de levering van schepen zijn uiteengezet. Volgens dit bericht zou Engeland van de Vereenigde Staten drie slag schepen, zes kruisers en honderd torpedojagers willen koopen of leenen. Het memorandum behelst geen aandui dingen omtrent den prijs, dien Engeland voor een versterkte v.loothulp in den vorm van bases in den Grooten Oceaan of in de vvateren van Malakka zou willen betalen, bovendien hoopt Engeland op moderne han delstonnage van de Vereenigde Staten. De britsche delegatie van het ministerie van scheepvaart, die op het oogenblik in Ameri ka vertoeft, interesseert zich vooral voor koopvaardijschepen van het nieuwe bouw- program der federale scheepvaartautoritei ten. In hot hoofdartikel van Maandag schrijft de „World Telegram" volgens U.P. o.a.: „Het schijnt ons toe dat het tijdstip daar is, waar op Engeland een deel van zijn bezit aan ge bied zal moeten verkoopen. Het lijkt ons practisch, thans een deel van de Britsche bezittingen aan de Caraïbische Zeè en op Bermuda te koopen. Een dergelijke koop zou Engeland aan de credieten helpen, welke een onderbreking van de wapenleveranties. welke het voor den oórlog noodig heeft, zou den kunnen verhinderen." Het bezit van de ze koloniën zou in het belang zijn van alle Amerikaansche republieken, aangezien na afloop van het pact van 99 jaren de kwestie der souvereiniteit dan niet weer ter sprake zou komen. Alle Amerikaansche staten wen schen, dat de Europeesche vlaggen op het Westelijke halfrond eens en voor altijd zul len worden ingehaald. Engeland zou zich daarmede credieten verschaffen en onge stoorde levering van oorlogsmateriaal ver zekeren. President kingen. Roosevelt voert bespre President Roosevelt heeft een conferentie bijeengeroepen, waaraan de ministers van Oorleg, Marine en Justitie en het arbeiders lid van de defensiecommissie Hillman, deel namen. Kort tevoren had Roosevelt den New Yorkschen Industrieel Baruch ontvangen. Deze was in den wereldoorlog voorzitter van de commissie voor de oorlogsindustrie. Instelling van Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul- tunrbescherming, en van Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. In het gisteren verschenen Verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied waarin is bepaald, dat in de plaats van het Departement van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden inge steld het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, alsmede het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Aan het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming is opgedra gen de zorg voor ai hetgeen met inrichtingen van openbaar en bijzonder onderwijs en op voeding samenhangt, met inbegrip van de in richtingen van hooger onderwijs; de oplei ding van onderwijzers, het schoolfilmwe- zen, de lichamelijke opvoeding; de jeugd- leiding en de cultureele verzorging der jeugd de ontwikkeling van volwassenen, met in begrip van de zorg voor openbare bibliothe ken; de wetenschap met inbegrip van de bibliotheken, inrichtingen en vereenigingen van wetenschappelijken aard, van de we tenschappelijke literatuur, alsmede van op gravingen; de openbare en niet openbare musea en andere collecties, de monumenten zorg en de zorg voor het afchiefwezen, als mede de natuurbescherming en de heem schut. Aan het departement van volksvoorlich- lichting en kunsten is opgedragen de zorg voor het pers- en radiowezen en, onver minderd liet bepaalde in de bioscoopwet 1926 (artikel 1 der verordening no. 160,1940) het filmwezen; de niet-wetenschappelijke literatuur, de muziek, de beeldende kun sten, met inbegrip van de architectuur en de kunstnijverheid, het theaterwezen, de kunstdans en het tentoonstellingswezen; de bestrijding van al hetgeen in strijd is met de openbare orde en de goede zeden, alsmede al hetgeen samenhangt met pro paganda en met bekendmakingen ten be hoeve van doeleinden, die niet op het ma- kon van winst gericht zijn. Aan heide departementen is opgedragen de zorg voor de instandhouding van den volksaard. Ieder van hen oefent zijn be voegdheden dienaangaande zelfstandig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toever trouwde onderwerpen aangaat, doch in onderling overleg, waar zulks noodzake lijk is VOOR DE BENZINE WERD SOMS ZELFS MEER DAN EEN GULDEN PER LITER BETAALD. De Rotterdamsche recherche is een grootsch opgezette zwendel in mach tigingen voor aankoop van benzine en benzinedistributiebons op het spoor gekomen. Behalte mensehen uit den autohandel, is hierbij ook een ambtenaar van de rijksverkeerspoli- tie te Rotterdam betrokken. Volgens een voorloopige raming konden niet minder dan 20.000 liter benzine door valsche machtigingen worden be machtigd. Het was de politie reeds langen tijd bekend dat, vooratoin de omgeving van marktplaat sen te Rotterdam, een drukke handel werd gedreven in benzinedistributiebons. Door 'n toeval kwam haar ter oore, dat op zekeren dag ten name van een expeditiefirma in het westelijk stadsdeel een z.g. benzinemachti ging door rijksverkeersinspectie was afge geven, die echter gefingeerd was uitgeschre ven. De machtiging, waarvan hierboven sprake is, moest door de politie worden opgezocht bij den distributiedienst. Het bleek een machti ging te zijn voor een hoeveelheid van 1500 li ter benzine. De politie speurde nog even ver der en eii kwam een gelijksoortig papier te voorschijn, waarmede het niet in orde bleek te zijn. Het ging hier om een hoeveelheid van 2)00 liter, uitgeschreven ten name van een ander expeditiebedrijf in Rotterdam. Bij de expeditiefirma in het westelijk stadsdeel werd eens geïnformeerd en hier heerschte de grootste verbazing toen de politie mede- deeling deed van het feit, dat het met deze machtiging niet in orde was. De laatstgevonden machtiging leidde de politie naar Overschie. Deze machtiging bleek te zijn aangeboden aan het distributiekantoor door een iong- mensch, die monteur was in dienst van een autoslooperij, gevestigd aan den rijksweg te Overschie. Dit jongmensc.h werd naar het hoofdbureau aan het Haagseheveer overge bracht. Het onderzoek wees uit, dat de mon teur niet als schuldig kon worden aange merkt. De politie ging daarop over tot arrestatie van den patroon. Dit was de 39-jarige direc- Stichter der padvindersbewoging De stichter der padvindersbeweging, Lord R. Baden Powell of Gillwell is in in den ouderdom van 83 jaar overleden. „B. P." zooais hij'meestal werd genoemd is ook in ons land geen onbekende. In 1937 tijdens de wereldjamboree bracht hij een bezoek aan het kamp te Vogelenzang. LORD R.OTHERMERE OVERLEDEN. De Engelsche krantenmagnaat Lord Ro- thermere. broeder van wijlen Lord North- cliff. is volgens een Reuterbericht. gister op 72-iarigen leeftijd op de Bermuda eilanden overleden. lord Rothermere had zich in Mei il. op .verzoek van Lord Beaverbrook met een bij zondere missie naar Amerika begexem LORD BADEN POWELL. feur van de autoslooperij te Overschie W. G. H. H„ die werd ingesloten. Tijdens de ver- liooren zweeg hij angstvallig en halsstarrig. Een onderzoek in de familiepapieren wees uit, dat de directeur een neef had, de 54-jari- ge W. J. II., die wehkzaam was op het bu reau van de rijksverkeersinspectie te Rotter dam. Hij werd aangehouden, maar ontkende iets met deze zaak te maken te hebben. Toen hij aan den lijve gefouilleerd werd. kwam 'n papiertje te voorschijn, waarop naam en adres stonden vermeld van de expeditiefir ma in het westen, alsmede namen en adres sen van twee andere dergelijke bedrijven. De recherche toog daarop naar het bu reau van de rijksverkeersinspectie, waar men de boeken ging nasnuffelen." Het kwam uit. dat in totaal op eenzelfde ex peditiefirma waren uitgegeven drie mach tigingen resp. ter grootte van 2400, 2100 en 2000 liter benzine. De machtigingsbooken, waaruit deze machtigingen waren ge scheurd, werden aan een onderzoek on derworpen en toen deed de politie een in teressante ontdekking. De rijksverkeersinspectie pleegt namelijk van de uitgegeven machtigingen doorslagen in het bc^ak te bewaren en ook deze door slagen wtfren in verschillende gevallen spoorloos verdwenen Gewapend met de nummers van overige ontbrekende door slagen werd een bezoek gebracht aan den distributiedienst, waar men gemakkelijk kon nazien, bij welke machtigingen deze doorslagen hadden behoord. Zoo bleken in totaal op een zuivelfabriek te Rotterdam vier machtigingen te zijn uitgeschreven, elk ter waarde van 3000 li ter benzine. In totaal kwam de politie hier mede aan een totaal van circa 20.0001iter benzine Hiermede had de recherche genoeg materiaal in han den om over te gaan tot het in be- slagnemen van alle machtlgings- boeken bij de rijksverkeersinspec tie. Stuk voor stuk worden deze thans op het hoofdbureau van politie onderzocht en het is te verwachten, dat nog meer interes sante dingen aan het licht zullen komen. Een merkwaardige overeenkomst werd vastgesteld tusschen het handschrift van H. te Overschie en dat, voorkomende op de machtigingen. Drie ambtenaren van den distributiedienst herkenden bij confron tatie dezen directeur als dengene, die de machtigingen ter inwisseling aan hun lo ket had aangeboden. De directeur ver klaarde, dat hij deze machtigingen inder daad van een familielid dat hij niet na der wenschte aan te duiden, had ontvan gen. Hij werd ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Het was niet moeilijk deze verklaring te combineeren met de aanwezigheid van den neef op het bureau van de rijksverkeersinspectie. Deze kon ter zake van valschheid in geschrifte worden gearresteerd. Zoo kwam de politie terecht bij het be ginpunt van deze uitgebreide zaak, den verkoop van benzinebonnen en te dezer za ke konden daarop vrij gemakkelijk ver schillende onderdeelen van de affaire wor den opgehelderd. Procesverbaal kon toen worden gemaakt tegen den 44-jarigen autohandelaar N. A. E„ tegen den 31-jarisren autohandelaar F. VV. V.. wonende te TTillegersihersr en tegen den 34iariffen chauffeur W.. eveneens wo nende te Hiliigersbere. die allen bonnen van den directeur H. hadden eebraclit. Deze bonnen zijn in verschillende hoe veelheden van hand tot hand sregnnnn. TT rekende per bon het bedrag van f 0.25. bet geen hem een zoet winstje opleverde en dit bedrag liep na verschillende transacties on tot f 0.60 en f 0.S0 ner bon. Dit beteeV«rt dat dus de benzine f 1.00 en meer per liter kostte. GEEN BELASTINGVERHOOGING. In de vergadering van de Prov. Staten heeft de heer v. d. Vall verzocht de loonen in de werkverschaffing te verhoogen en voorts gewezen op het belang van de ruil verkaveling in het Geestmerambacht. De heer Heilker (r.k.) bracht in herinne ring. dat het juist honderd jaar geleden is, dat Holland in Noord- en Zuidholand is gesplitst. Het college van Gedeputeerde Staten is dus honderd jaar oud, en van dien tijd heeft de voorzitter een belangrijk aantal jaren zijn functie vervuld. Spreker brengt hem dank voor zijn arbeid in het belang der provincie. Enkele leden spraken hun voldoening uit over het feit, dat de belastingen niet zul len worden verhoogd. De heer Van Dok (s.w.g.) besprak 'de werkzaamheid van den economisch-tecbno- logiscben dienst in verband met den tuin bouw. De heer Sietsima (v.d.) schaarde zich, wat de belastingopcenten aangaat, vol ver trouwen achter Gedeputeerde Staten. Uit "het door den houtvester in de hout vesterij Breda, den heer P. M. Tutein Nol- thenius, uitgebrachte rapport blijkt, dat door den Storm van 14 November 1.1. meer dan 18.000 grove dennen geveld zijn, met een in houd van 3350 M3. De helft van deze hoo rnen vielen in het Ulvenhoutschè bosch, de rest was gelijkmatig verdeeld over Lies bosch, Mastbosch, Dorst en Chaam. Opmerkelijk is, dat bij den vorigen be- ruchten storm, dien van 6 November 1921, alleen het Mastbosch werd geteisterd. Daar werd toen niet minder dan 78000 M3 gestre ken, dus bijna twee maal zooveel als thans in alle bosschen der houtvesterij tezamen. Andere boomsoorten zijn in vergelijking met de grove dennen slechts in zeer geringe mate getroffen. Het gros der gevelde hoo rnen was gezond. Voor den boschbouw brengt het een en ander mede, dat de normale jaarlijksche dunning thans niet op de gewone wijze kan worden uitgevoerd Neemt men echter in aan merking, dat ieder jaar in de houtvesterij Breda aan dunning en velling 6 700 M3 wordt geoogst, dan ziet men dat het ver lies aan hout spoedig te boven is te komen,. Het gisteren uitgegeven verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van justi tie en van landbouw en vissoherij ten aan zien van mondelingen pachtovereenkomsten. Hierin wordt bepaald ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Novem ber 1938 zijn aangegaan: indien vóór 1 No vember 1938 een pachtovereenkomst is geslo ten, welke niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere partij recht van de wederpar tij te verlangen, dat een schriftelijk con tract wordt opgemaakt. Wanneer partijen niet binnen een maand, nadat het verlangen daartoe bij exploit aan de wederpartij is kenbaar gemaakt, een schriftelijk contract hebben opgemaakt, ge schiedt de schriftelijke vastlegging der over eenkomst door den in pachtzaken bevoeg den rechter, op vordering van de meestgc- reede partij. De rechter roept beide partijen op en legt, zooveel mogelijk in overleg met haar, de overeenkomst schriftelijk vast. Ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke na 31 October 1938 zijn aangegaan, wordt bepaald: indien na 31 October 1938, doch vóór de inwerkingtreding van dit be sluit een pachtovereenkomst, in strijd met het bepaalde in artikel 6 der pachtwet, niet schritelijk is aangegaan, heeft iedere partij het recht van de wederpartij te vorderen, dat een schriftelijk contract wordt opge maakt. DUITSCHE REVOLVERS GESTOLEN. Dieven wacht de doodstraf. Blijkens een mededeeling In het Vk„ maakt de commissaris van politie te Hil versum he-kend. dat een tiental revolvers is ontvreemd, die hehooren tot de uitrusting van Duitsche militairen. 7M. die omtrent deze diefstal inlichtingen kunnen verstrek ken worden ernstig eewaarsrhuwd. dit niet na te laten! Tle commissaris vermeldt ver der, dat zii die onhevnesd in het bezit van een der evnlvers worden aangetroffen. pn die de diefstal cepleecd hebban zonder vorm van proces zullen worden doodeescho ten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1