dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier FRANSCHE URUGUAY bommenwerpers boven Thailand Laatsfe beroep op Tsjiang-Kai-Sjek Verduisteren 5.32 uur Zenuwachtige stemming in Roemenië Nanking wil vrede, met JAPAN wil medewerken Ijsafzetting op vliegtuigen V R I JDAG 29 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9094 Fioschc president treedt af Br tsche vlootformatie aaogevalen Dc kwestie der steunpunten Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 26 uur Koopt nog geen voetgangerslamp Sterke troepenbewegingen in Boekarest HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Vergeldingsactie ingezet. Tusschen de Thaische en Fransche troe pen is 't opnieuw to schermutselingen ge komen. Voorts heeft het Thaische ministerie van defensie bekend gemaakt, dat vijf In- (jo-chineesche lichte bommenwerpers giste ren bij het aanbreken van den dag boven de oostelijke grensstreek van Thailand heb ben gevlogen en twee bommen hebben neer geworpen. Hieraan werd toegevoegd, dat of- {choon verscheidene patrouilleerende Thai- ,che manschappen werden gewond door de bommen, de aanvallers spoedig werden ver dreven door Thaische jachttoestellen. Naar „United Press" verneemt, wordt in het officieele communiqué van het ministe rie van defensie gezegd, dat Fransche vlieg tuigen om acht uur 's morgens zonder waar schuwing boven hlet plaatsje Nakornfanom verschenen en de straten met mitrailleurs beschoten. Een man en een vrouw werden daarbij gewond Later he'bhen de vliegtuigen twee bommen geworpen, waardoor drie po litiebeambten en een meisje gewond wer den. Thaische bommenwerpers hebben daarop omvangrijke vergeldingsaan- vallen op militaire doelen in Indo- China ondernomen. Het Thaische opperbevel heeft aan de in Ipdochina wonende burgers van Thailand een waarschuwing gezonden, waarin wordt gezegd: „Thaische broeders, onze vliegtui gen zullen vergeldingsaanvallen onderne men tegen Indocbina en u wordt daarom gewaarschuwd u verre te houden van plaatsen, waar Franschen zijn gevestigd". De Fransche natiq wordt in dezen op roep „immoreel" genoemd. Hooggeplaatste officieele personen verklaren: „thans is de tijd gekomen, waarop kogel met kogel en bom met bom moet worden beantwoord". Opstandige inboorlingen vallen Fransch garnizoen aan. Het Fransche garnizoen te Langson, niet ver van de Chineesche grens, heeft een aanval van opstandige inboorlingen afge slagen, aldus U.P. Deze aanval was gericht tegen het plaatsje Logbin, ongeveer 30 km ten oosten van Langson. Uit Hanoi zijn ver sterkingen naar Langson, het centrum van het opstandige gebied, gezonden. Bij overvallen op Fransche garnizoenen zouden de opstandelingen, die communis ten worden genoemd, belangrijke hoeveel heden wapenen en munitie hebben gesto len. Volgens een mededeeling van de auto riteiten zijn 500 inboorlingen, die in Zuid- Indochina aan een opstandige beweging hebben deelgenomen, gearresteerd. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER IN BRITSCH-INDIE Luitenant-Generaal Claude John Auchin- isck is tot opperbevelhebber in Britsch- indië benoemd als opvolger van generaal s'.r K, A. Cassels. De benoeming gaat be- fbn 1941 in. De nieuwe opperbevelhebber was tot dus- bevelvoerend generaal in Zuid-Enge- land. Hij is 58 jaar oud. Indertijd was hij Hd van de „Chatfield-commissie voor de verdediging van Indië". Aan den vooravond van de onderteeke ning van het verdrag tusschen Nanking en Tokio heeft dé leider van de Nanking-re- geering. Wang Tsjing-wei, een laatsten op roep gericht tot Tsjiang Kai-sjek om zich met zijn regeering bij de vredesbeweging aan te sluiten. Met de onderteekening van het verdrag, aldus Wang Tsjing-wei, kan een begin ge maakt worden met den wederopbouw van de vernielde gebieden. Het verdrag heeft tot grondslag de samenwerking tusschen Japan en China. Met de onderteekening daarvan nadert ook meer het tijdstip, waarop de Japansche troepen het Chinee sche gebied zullen verlaten Na dit verdrag zal China in staat zijn met andere landen die China vriendschappelijk gezind zijn. een bond te vormen, die de veiligheid van China in den huidigen onrustigen toestand van de wereld zou waarborgen. Nankings program. De Chineesche nationale regeering van Wang Tsjing-wei, heeft in de acht maanden van haar bestuur inmiddels buitengewone resultaten bereikt voor den opbouw in Oost-Azië. aldus meldt Domei uit Nanking. Behalve een verbetering in het binnen- landsch bestuur, de ontwikkeling der pu blieke opinie, de bevordering van de vriendschap en economische samenwerking met. andere landen, de bestrijding van het communisme en het vredesherstehverk te zamen met Japan, worden de pogingen voortgezet ter verbetering van de diploma tieke betrekkingen met dat land voor een blij venden vrede in Oost-Azië. De volgende punten zijn, wat de houding en politiek der Nanking-regèering aangaat in vergelijking met het regime van Tjocng- king, van belang: 1. In scherp contrast met de verdaging van de nationale vergadering van Tsjoen- king voor onbepaalden tijd, zal Nanking n. verwacht wordt tegen Maart 'n nationale conventie bijeenroepen, waarmede een eer ste concrete daad wordt verricht voor de vorming van een constitutioneele regeering. Het eerste onderzoek van een ontwerp- grondwet is reeds beëindigd. 2. Gestreefd zal worden naar een zui vere incorrupte politiek. De nieuwe natio nalistische partij zal de kern vormen, doch niet als dictator optreden. 3. De centrale macht zal, zooals door Japan wordt voorgestaan, bij Nanking be rusten. Zoowel in feite ais in naam zullen de districten Canton en Woehan onder ju risdictie van Nanking vallen. Tegen guerillakrijg. 4. Nanking wenscht een sterke natio nale verdediging te vormen, welke hoofd zakelijk gericht is öp bestrijding der com munistische guerilla van het nieuwe vier de legercorps in de door Japan bezette ge bieden, voornamelijk in het gebied van den Noordelijken Jangtse in Centraal-China. Dit zal geschieden in samenwerking met de Japansche troepen. Wang president van Nationale regeering. Wang Tsjing-wei is gisteren bij besluit van den Centralen Politieken Raad tot pre sident benoemd van de nationale regeering van China met zetel te Nanking. In deze hoedanigheid zal Wang de op morgen vast gestelde onderteekening van het Chineesch- Janansche verdrag uitvoeren. Wang fungeerde totdusver slechts als waarnemend-president. Wegens gezondheidsredenen. Staatspresident Kallio heeft, naar offici eel bekend wordt gemaakt, om gezondheids redenen besloten zijn functie neer te leg gen. Omtrent den termijn voor de verkiezin- PRESIDENT KALLIO (Foto Eigen-archief.) gen van een nieuwen president is nog niets bekend, doch alle politieke groepen en partijen zijn het er over eens, dat de verkig zingen, die moeten geschieden door kies mannen, zoo spoedig mogelijk moeten wor den gehouden. GEEN BIJZONDERHEDEN BEKEND. Tegen het einde van den middag is een belangrijke vijandelijke vlootfor matie ten westen van Malta verschei dene malen aangevallen door Itali- aansche bommenwerpers in formatie en in duikvlucht. De vliegtuigen wier pen op de vijandelijke eenheden bom men van groot en zeer groot kaliber van groote explosieve kracht. Bijzon derheden omtrent de resultaten van deze actie zijn nog niet bekend, doch wel weet men, dat de bombardemen ten doeltreffend zijn geweest. De Ita- liaansche jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers escorteerden, heb ben de actie van de jagers, die van een vijandelijk moederschip waren opaestegen, geneutraliseerd. (Of het aangevallen eskader, waarvan bo venstaand bericht rept, hetzelfde smaldeel is, waarvan sprake is in het Italiaansche leger- bericht elders in dit nummer afgedrukt, is niet duidelijk. Waarschijnlijk lijkt het wel, daar volgens het weermachtsbericht de zich snel verwijderende Britsche eenheden Zuid- Oost koersten. Red.) Als voorbereiding voor de collecte ten bate van de stichting Winterhulp Nederland werden Don derdag in Bellevue te Amsterdam de collecte bussen aan de collec tanten en collectrices der hoofdstad uitge reikt. (Foto Pax-Holland). Faciliteiten voor het gebruik der havens. Het Huis van Afgevaardigden van Uru guay heeft met 53 van de 74 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de buiten- landsche politiek der regeering volledig wordt goedgekeurd. De minister v. def. en de minisfer van buitenlandsche zaken leg den verklaringen af, waarin zij de kwestie van de militaire steunpunten bespraken. De minister van defensie zei, dat hij had onderhandeld met twee afgezanten der Ver- eenigde Staten, die hem een vragenlijst hadden aangeboden, welke bestemd was voor alle Amerikaansche landen. De vra gen hadden o.m. betrekking op de terri toriale wateren, het tijdstip van het van kracht worden der veiligheidsmaatregelen en opgave van vermeend gevaarlijke lan dingsplaatsen, voor zoover het Uraguay betreft. Een der vragen was aldus beant woord, dat Uruguay binnen het ka der der inter-Amerikaansche plan nen (waarschijnlijk gemeenschappe lijke verdedigingsplannen. Red.) bereid is het voorgestelde systeem te aanvaarden Uruguay zou dan faciliteiten ver- leenen voor het gebruik van havens, waartegenover men de voorwaarden vroeg voor een eventueele levering van drie torpedobootjagers, drie mij nenvegers, twaalf vliegtuigen, drie torpedo-motorbooten, enz. De doortocht van troepen is eveneens bin nen het kader van de continentale samen werking met de buurlanden in overweging genomen. De aanleg van militaire bases is met het oog op de kosten niet besproken. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de regeering de onderhan delingen heeft gevoerd binnen het kader van de Pan-Amerikaansche onderhandelingen en dat zij bereid is deze politiek voort te zet ten. Hij legde er echter den nadruk op, dat tot dusver geen overeenkomsten van mili tairen of economischen aard met andere re geeringen zijn gesloten en dat het parle ment in ieder geval zou worden geraad pleegd. PROFESSOR HEINKEL VERKLAART, DAT HET ZAL VERDWIJNEN. De Berlijnsche correspondent van V.P.B. had een onderhoud met den beroemden vliegtuigbouwer dr. Heinkel. naar aanlei ding van het nieuwe gevaar, waarmede de oorlogsvliegers in dil seizoen te kampen hebben: de gevreesde ijsafzetting op be langrijke deelen van hun machines. Professor Heinkel zeide. dat er op het oogenblik drie methoden in gebruik zijn om dit gevaar te keeren: een mechanische, een chemische en een thermische methode. De eerste methode wordt het meest toe gepast Hierbij worden rubberzakken om de vleugelpunten getrokken, die in normalen toestand het vleugelprofiel nauw omslui ten. Begint het ijs af te zetten, dan wordt deze gummizak van de cabine uit opge- Nadere regeling ophanden. In verband met de nieuwe verduisterings voorschriften o.a. voor het gebruik van voet gangerslantaarns. welke voortaan uitslui tend blauw licht naar beneden zullen mo gen uitstralen, verneemt de Tel. van be voegde zijde, dat het publiek goed zal doen. met de aanschaffing van deze lan taarns nog even te wachten. De Rijksinspectie voor de Luchtbescher ming is n.l. bezig voor de voetgangerslan taarns een nieuwe regeling te treffen. Men zal niet kunnen volstaa met voor de reeds goedgekeerde voetgangerslantaarns, die wit licht verspreiden, eenvoudig een blauw pa pier of een blauw gaasje fe bevestigen. Bij deze lantaarns immers is de lichtsterkte reeds met 80 procent verminderd, zoodat een blauwe afsluiting zonder meer de lan taarns prnctisch ongeschikt zou maken. Daarom zijn de autoriteiten thans doende, nieuwe regelen vast te stellen. blazen, waardoor het ijs versplintert. Dit op zichzelf zeer bruikbare middel heeft echter het nadeel, dat rubber een beperkten levensduur heeft en in bepaalde gevallen falen kan. Voor de ontdooiing van het ijs op de ruiten van de cabine gebruikt men ruitenwissers, die met alcohol probaat wer ken. Als chemische middelen gebruikt men bepaalde rriengsels. die op beide zijden van de vleugels worden uitgesmeerd en moéten verhinderen dat zich ijs afzet. Het nadeel daarvan is. dat zij gemakkelijk door regen kunnen worden afgespoeld. Aan de thermi sche methode wordt dan ook de voorkeur gegeven, omdat deze onder alle omstandig heden zonder stoornis werkt, ook al is in technisch opzicht het aanbrengen van de benoodigde installaties vrij ing'èwikkeld. Aan alle daarvoor in aanmerking komende onderdeelen van het vliegtuig wordt bij deze methode door warme lucht of electri- sche stroom zooveel warmte toegevoerd, dat de temperatuur op deze onderdeelen boven het nulpunt ligt, waardoor ijsafzet ting onmogelijk wordt. De warmte wordt ge leverd door den motor of door een speciaal verwarmingsapparaat. Tenslotte verklaarde professor Heinkel, dat hij op grond van de bestaande methode overtuigd is, dat de ijsafzetting haar ge vaarlijk karkter voor de vliegtuigen zal verliezen. JOODSCHE CAFE'S IN ROEMENIë OP ZONDAGEN GESLOTEN. De Roemeensch'e minister van arbeid heeft bepaald, dat alle Joodsche café's. restau rants e.d. in het geheele land op Zon- en feestdagen gesloten moeten zijn. De legionnaire beweging heeft in Braiia eenige tot dusver met Joodsch kapitaal wer kende ondernemingen, zooals de groote maal derij „Heran". de houtopslagplaats „Fo- restiera" en de bioscoop ..Trianon". benevens de badinrichting van de Joodsche gemeente overgenomen. In den nacht van Woensdag op Donderdaq heeft generaal Antonescu militaire voorzorgsmaatregelen ge- trof ten. Gedurende den geheelen nacht hadden in de stad sterke troepenbewegingen plaats. De be langrijkste gebouwen, zooals de post kantoren en het gebouw der Telefoon maatschappij, werden door soldaten bezet. Na middernacht werd het ge heele telefoonverkeer verbroken. Tot gisterochtend 10 uur konden geen ge sprekken met het buitenland gevoerd worden. De legionnaire beweging heeft haar afdee- lingen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere zenuwachtigheid in de stad. waarbij nauwelijks nog wordt gesproken over de executie der moordenaars van Codreanu omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door enkelingen acties worden ondernomen, die volgens den tekst van de in de bladen ge publiceerde regeeringsoproepen ook door de leiding der legionnaire beweging beslist worden afgewezen. De afzonderlijke actie van Woensdag, welker omvang nog niet be kend is, is dan ook niet ondernomen door de legionnaire politie, maar door een groep van legionnairs, die zich hebben vereenigd in het zoogenaamde „corps der verstrooiden", dat indertijd ook Calinescu heeft doodge schoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanu voltrokken. De individueele daders zijn niet bekend. Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolonel Zavianu, in rela tie, waarom hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, prof. Palangeanu benoemd Deze is een der onderwijzers van koning Mi- chael geweest en werd uit die functie ont zet, omdat hij zich bij de legionnaire bewe ging aansluit. Een deel der bijzondere gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zeker heid vast te stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste gebeurte nissen zijn geen verdere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeen stemming bestaat tusschen generaal Anto nescu en Horia Sima. Professor Jorga ook vermoord. Naar verluidt, bevindt zich onder de staats- waardigheidsbekleeders van het Carol-regi; me, die ten offer zijn gevallen aan de legion nairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag door versche'dene legionnairs uit zijn woning werd gehaald. Donderdag ochtend vond men hem dood in de nabijheid van Ploesti aan den landweg liggen, door boord door verscheidene revolverschoten. Prof. Jorga. die onder koning Carol in 1931 1932 minister-president was, werd van legi onnaire zijde beschouwd als de auctor intel lectualis der veroordeeling van Codreanu. Hij had in het voorjaar van 1938 een aan klacht ingediend tegen Codeanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Codreanu beleedigd gevoelde. Co dreanu werd foen wegens heleediging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1