Kampen voor de ]oden in Slowakije Rede van Goebbels EEN VIJFLING GEBOREN Nieuwe klanken voor oude Amsterdammer vergat zich Abessijn greep naar den revolver Storm in de Straat van GIBRALTAR Britsche oor'ogsproductie wordt langzamer RUSSISCHE AMBASSADEUR Bl| WELLES Jongetje omgekomen Steeds nieuwe r duisternisslachtoffers DOOR TEGENLIGGER VERBLIND Mishandeling tijdens oorlogsdagen Duitsche militairen en het H* Avondmaal Bende puinschuimers staat terecht V00'btrei- Amsterdamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut „Een wereldrijk stort niet in één dag in." Duitschland slechts één doel: zijn laatsten vijand ter aaTde. Tijdens een voorstelling van het ensemble van het theater Am Noliendorfplatz, dat te Oslo gastvoorstellingen geeft, heeft rijksmi nister Dr. Goenbels in het bioscooptheater voor de Duitsche weermacht voor meer dan duizend soldaten een rede gehouden. In een overzicht van de politieke en mi litaire successen van het eerste oorlogsjaar schilderde Goebbels den zegetocht der Duit sche wapens. Fngeland is van bet continent verdreven. Niemand weet beter dan de Duitsche soldaat, dat een wereldrijk als het Britsche niet in één dag instort. Doch Duitschland staat thans in een zoo gunstige positie in den strijd tegen Groot Brittannië, als nooit tevoren een met Engeland in oor log zijnde mogendheid heeft ingenomen. Wanneer Churchill in zijn vertwijfelde si tuatie thans zijn toevlucht neemt tot fanta sieën en het sprookje van een op handen Eijnd offensief iaat verkondigen, dan is het hier in Noorwegen juist de aangewezen plaats om te vragen, waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duinkerken heeft teruggetrokken. Duitschland heeft thans slechts één doel, zijn laatsten vijand ter aarde te werpen. Enorme schade in de omgeving. Tengevolge van den hevigen storm, die in de Straat van Gibraltar woedt, is in Ceuta en omgeving groote schade aangericht. De kracht van den storm was zoo hevig, dat verscheidene huizen instortten, waardoor vierhonderd personen dakloos werden. Ook op het veld werden groote verwoestingen aangericht. Geheele plantages werden ver nield, hoornen ontworteld en veel vee, voor namelijk varkens en schapen, gedood. In de omgevink van Ceuta werd de groen- tenoogst volkomen vernield. De watertoe voer en het electrische net van de stad zijn gestoord. Totdusverre is nog niet bekend of er personen om het leven gekomen zijn. De autoriteiten van Ceuta hebben een groote actie voor hulpverleening aan de menschen die door de catastrophe getroffen zijn, inge steld. Opnieuw een groot aantal man nen onder de wapenen. In zijn antwoord op de critiek van den vroegeren minister van oorlog, Hoare Be- lisha, en van den Labour-afgevaardigde Shinweli in het Engelsche Lagerhuis, heeft minister Greenwood gisteren nog verklaard: Wanneer de admiraliteit er niet voor zorgt, dat de Britsche scheepvaart een ze kere mate van veiligheid krijgt, zal de toe stand „zeer ernstig" worden. Men moet toegeven, zoo betoogde Greenwood verder, dat het tempo van de Britsche bewapenings- productie als gevolg van de Duitsche lucht aanvallen langzamer wordt. Engeland is nog niet aan het einde van de moeilijkheden. Deze zullen veeleer nog toenemen. De mi nister van Arbeid, Bevin, kondigde in hel Lagerhuis aan, dat de komende zes maanden opnieuw een groot aantal mannen in het leger zal worden opgenomen. De ambassadeur der Sovjet-Unie te Was hington, Oumansky, heeft Woensdag een langdurige bespreking gehad met den plaatsvervangenden minister van buiten- landsche zaken, Welles. Over het onder werp van bespreking zijn geen bijzonder heden bekend gemaakt. DE SPOORWEGEN IN EGYPTE. Tengevolge van de groote overbelasthnid van de Egyptische spoorwegen door de troe pen- en materiaal transporten en door het ge brek aan brandstoffen, heeft de directie der Egyptische spoorwegen 136 van de tot dus verre rijdende 420 treinen, moeten laten ver vallen. Voorts is de snelheid der treinen zeer verminderd. Voor de regeling van de kwes ties, die zich voordoen in verhand met de mi taire behoeften, is een departement voor mi litaire transporten ingesteld. MINDER MELK IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van voedsel voorziening heeft bekend gemaakt, dat de levering van melk ten gevolge van de da ling der productie met ingang van 1 Decem ber met omstreeks tien procent verlaagd wordt. De consumptie in de eerste week van No vember geldt daarbij als maatstaf. In Mexico. In Monterrey, Mexico, heeft de vrouw van een landarbeider, naar het blad Ultimas Noticias meldt, een vijfling ter wereld gebracht. Het centraal economisch bureau te Pres burg heeft de Slowaakscbe „joden-centrale", waarin de Joden in Slowakije allen georgani seerd zijn, opgedragen, de financicele en tech nische voorbereidingen te treffen, opdat in de naaste toekomst de Joden uit de binnenstad van Presburg en de in écn aantal andere Slowaakscbe steden uitgewezen Joden, in verzamelkampen kunnen worden onderge bracht. Het is in de eerste pjaats de bedoe ling. dat in Oost-Slowakije, dal liet sterk ste verjoodseht is, alle joden in kaAipen wor den bijeengebracht. BRITSCHE LAGERHUIS VERGADERT. De avontuurlijke reis van Eden. Het Britsche Lagerhuis is gisteren in ge heime vergadering bijeengekomen om, zooals Churchill kort geleden had aangekondigd, „een verslag aan te hooien over de avontuur lijke reis, die de minister van oorlog onlangs heeft gemaakt". FLORINA (GRIEKENLAND) GEBOMBAR DEERD. Uit Bitolja (Monastir-) wordt gemeld, dat de Italiaansche luchtmacht Donderdagoch tend de Grieksche Lerin (Florina) opnieuw heeft gebombardeerd. De geheele stad was gelijk een vuurzee, die van het Joegosla vische grensstation uit duidelijk te zien was. De bevolking heeft de stad in pani- schen angst verlaten. ITALIAANSCHE KRUISER NIET GETROFFEN Uit achtereenvolgens ontvangen berich ten blijkt, zegt Stefani, dat de Itajiaansche kruiser „Fiume", die volgens de eerste ge gevens getroffen was door een projectiel, hetwelk niet ontploft was, onbeschadigd uit don zegevierenden lucht- cn zeeslag ten zuiden van Sardinië gekomen is. Van vrachtwagen gevallen. Een zesjarig jongetje, dat gisteren op de Oldcgalilieeën, te Leeuwarden van een vrachtwagen sprong, kwam te vallen cn ge raakte onder den wagen. Een der wielen ging over hein heen. Met ernstige verwon dingen werd het jongetje naar een zieken huis overgebracht, waar het later is over leden. Verdrinkingsgevallen te Den Haag en Groningen. Uit het water aan den Zuid Buitensingel in Den Haag is het lijk opgehaald van den 42-jarigen G. J. de B., wonende in de Raam straat aldaar. Verondersteld wordt, dat de man ongeveer vier dagen geleden door de duisternis misleid, te water is geraakt. De ontsmetiingsdienst heeft het stoffelijk overschot naar de algemeene begraafplaats overgebracht. De 18-jarige W. J. M., wonende te Gronin gen, die pér rijwiel op de Oosterhamrikkacle reed, is vermoedelijk misleid door de duister nis, te water geraakt en verdronken. Hef lijk is door de politie opgehaald en naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Auto met arbeiders rijdt op een trailer. TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Voor de tweede maal in deze week is bij Ede een auto, waarop een aantal arbeiders naar hun haardsteden werden vervoerd, te gen een anderen wagen gebotst, waarbij dit maal twee personen werden gewond. Om half acht reed op den weg tusschen Roekei en Ede een vrachtauto met oplegger in de richting Apeldoorn. Vermoedelijk, door dat liet licht van den vrachtauto verblindend werkte, reed een met hout geladen auto. waarop twaalf arbeiders zaten en welke uit tegenovergestelde richting kwam, er met vol le vaart tegenop, om vervolgens tegen eeni- ge hoornen langs den weg tot stilstand te ko men. Door de botsing werd het dak, waar onder de twaalf arbeiders zaten, ingedrukt, met liet noodlottige gevolg, dat twee hunner. LagerWij uit Ede en Vliem uit I.unteren vrij ernstig werden gewond. De laatste liep ern stige inwendige kneuzingen on. De beide slachtoffers werden naar het Julianazieken- huis te Ede vervoerd, terwijl de andere ar beiders die met den schrik waren vrijgeko men. naar huis konden gaan. De bestuurder, van den trailer is doorgere den in de richting Apeldoorn. Gramofoonplaten inleveren. Naar wij vernemen, zegt de Tel., zal van 1 December af een nieuwe gramofoonplaat slechts worden afgegeven, indien hiervoor in ruil een oude plaat wordt ingeleverd. De winkelier zal de oude plaat innemen tegen den oud-materiaalprijs van 5 cents voor een kleine plaat en 8 cents voor een groote plaat. Zooals zoovele bedrijfstakken zit ook de gramofoonplatenindustrip met de moeilijk heid, hoe aan voldoende grondstoffen te ko men. Alen is daarom genoodzaakt bovenver melden maatregel te treffen. De oude platen, die cjesnoods gebarsten of zelfs aan stukken mogen zijn, komen dan weer in dezelfde mate ter beschikking van de fabrieken één in Nederland, verschillende in Duitsch land en België als de nieuwe in circula tie worden gebracht. Een uitzondering moet slechts gemaakt worden voor gramofoonplaten, waarbij tus schen boven- en onderkant een dunne pa- pierlaag is aangebracht, zooals bij hét merk „Columbia" het geval is. Deze zijn onbruikbaar, daar het papier zich met de schellak zou vermengen. Twij felt de handelaar er aan of een plaat papier bevat, dan zal'hij dit op eenvoudige wijze kunnen constateeren, door de plaat door midden te breken. Majoor van politie krijgt boete. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gis teren een 41-jarigen majoor van politie te Rotterdam, verdacht van mishandeling op 11 Mei van eenige leden van de N.S.B., die op i.0 Mej in het hoofdbureau van politie waren opgesloten, veroordeeld tot f 25 boete, subs. tien dagen hechtenis. De officier van justitie had tegen verd. een geldboete van f 40 subs. twintig dagen hechtenis geëischt. BENZINE-BONS VERVALSCHT Rijks- en gemeentepolitie te Soesterbero hebben in samenwerking met elkaar een chauffeur gearresteerd wegens Verdenking van verduistering en valschheid iri geschrif te. De man. die werkzaam was op het vlieg veld, vervalschte ten nadeele van zijn pa troon benzinebons. waarna liii d" onhren^s' in eigen zak stak. Hij zal voor den officier van Justitie worden geleid. MOEDER VAN ACHT KINDEREN OVERREDEN. Gisteravond is op den Strijpschestraatweg nabij Eindhoven de 48-jarige mej. Schen kelaars-van Erp, moeder van acht kinderen toen zij op haar fiets den weg overstak door een personenauto aangereden.Zij smakte tegen den grond en was op slag dood. Geen bezwaar ze als gast toe te laten. pe secretaris der algemeene synodale commissie van de Ned. Hervormde Kerk hééft aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Utrecht medegedeeld, dat er geen bezwaren bestaan tegen het éls gast aanzitten aan het heilig avondmaal door Duisrhe militairen, die hiertoe persoonlijk lipt verzoek doen. V;.: -- i. u'V- Aanstoker heeft veel op zijn geweten. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben een groot aantal puinruimers en eenige helers terecht gestaan, welke laatsten door de, puinruimers gestolen voorwerpen en metalen kochten De voornaamste was de koopman A. de V. Deze had eenige man nen in dienst, die er niet een bakfiets op uit trokken, wanneer er van een groep puinruimers bericht was gekomen en er ergens een hoeveelheid goederen gereed lag. De goederen werden dan naar de V. ge bracht. die het geld er voor aan zijn loopers gaf. Dezen zorgden er op hun beurt weer voor. dat de puinruimers in het bezit van hef' getrl kwamen. Verdachte was reeds eens tot een jaar ge vangenisstraf wegens heling veroordeeld. De officier, mr. Meischke. vond dat het hier een zeer ernstig geval be trof Zestien menschen, die nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest, zijn door verdachte aangezet tot het stelen van waar devolle voorwerpen en metalen. Een van de slachtoffers is. toen hij. ter wijl bij naar het huis van bewaring werd overgebracht trachtte te ont vluchten, dood' geschoten en ook den dood van dozen jongeman, die eveneens door verdachte tot zijn verkeerde daden was aangezet, moet op zijn rekening worden ge schreven. Spr. eisrhte tegen dezen verdachte de hoogste straf, namelijk vier jaar gevange nisstraf. Mr. vart Toen pleitte clementie. DIRECTEUR VAN MODE MAGAZIJN VOOR DE RECHTBANK Anderen beschuldigd op Nedet- landsche soldaten geschoten te hebben. Gisteren had zich de directeur van een modemagazijn te Amsterdam te verant woorden voor de vierde, kaïner der recht bank, verdacht van smaad. In de oorlogsdagen zou hij, optredend als leider van de luchtbescherming, waarvan de blokpost in zijn magazijn was gevestigd, in het bijzijn van anderen hebben gezegd, dat een bewoner uit Zuid vanuit zijn tuin of vanaf bet dak op Nederlandsche solda ten zou hebben geschoten. Dit zou geschied zijn op 13 Mei. Drie dagen later, de capi tulatie was toen reeds een feit, had een der omstanders, die de beschulcuging had gehoord, den betrokkene van de voorden in kennis gesteld. Deze was direct met „ijn vrouw naar de woning van den Jirccteui gegaan en over hetgeen zich daar afspeel de, loopen de lezingen uiteen. De beschuldigde heer beweert, dat de directeur toegaf dat hij de geïncrimineerde woorden heeft ge bruikt De directeur echter zegt, daj. hij het gerucht had vernomen, maar dat er geen sprake van was geweest, dat hij met dat gerucht naar het politiebureau was ge- loopen. De beleedigde partij was van meening, dat de directeur had ge zegd. dat verd. gezegd had, gezien te hebben, dat hij op Nederlandsche soldaten schoot en dat hij daarover een klacht op het bureau Leidsctie- plein had ingediend. Ter zitting hield de directeur echter vol, dat hij slechts gepraat had over een ge rucht, echter niet met de politie, maar met de mannen van de luchtbescherming. Hij had hiervoor aan don beleedigde zijn ex cuses aangeboden. Een lid van den luchtbeschermingsdienst echter wist met stelligheid te verklaren tijdens het uitvoerige getuigenverhoor, dat de directeur gezegd had, dat hij op het bu reau was geweest om de namen van 20 N.S.B.-ers op te geven, o.w. den naam van don beleedigde, die op Nederlandsche sol daten had geschoten. Andere getuigen waren veel minder per tinent, cn één toehoorder bij het gesprek had van de woorden niet gehoord. Requisitoir. De officier van justitie, mr. A. S. de Muinek Keizer is van oordeel, dat verd. de geïncrimineerde woorden gebruikt heeft in het bijzijn van een aantal personen. Kennelijk met de bedoeling dus, om rucht baarheid aan zijn woorden te geven. Het was een directe aantijging en het doet er niet toe. of verd. er bij heeft gezegd, dat hij het zelf gezien of gehoord heeft. Door zijn woorden heeft verd. een hoogst ernstige beschuldiging tegen den beleedigde geuit. Twee getuigen verklaren met stelligheid, dat verd. de geïncrimineerde woorden heeft gesproken Wel zijn er getuigen, die an ders hebben verklaard, maar zij zijn tame lijk vaag en wijzen toch wel in de richting van verd.'s schuld. Ook de verklaringen van den beleedigde en diens vrouw over het gesprek op 16 Mei laten aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Spr. achtte hot tenlaste gelegde bewezen. Een hoogst ernstige aantijging, die, in ge wone omstandigheden begaan, zeker met gevangenisstraf diende te worden gestraft. Rekening houdende met het feit, dat de ge moederen zeer bewogen waren, wil ik mij beperken tot het recpiireeren van een geld boete. Spr. vorderde een geldboete van f 1.006.— subs. één maand hechtenis. De verdediger, mr. Rijkstra betoogde in zijn pleidooi, dat bet volkomen vaststaat, dat verd. wel op het politiebureau Leidsche plein is geweest, maar voor een heel an dere zaak. Er is geen sprake van, dat de verd. een lijst van twintig namen had overgelegd en een beschuldiging tegen iemand had ingediend. Dat staat vast uil een ambtseedig proces-verbaal en bovendien zou een dergelijke klacht in die dagen in gediend onmiddellijk tot arrestatie hebben geleid. PI. achtte het bewijs niet geleverd cn con cludeerde tot vrijspraak. Vonnis 11 December. Portier tracht zijn directeur te vermoorden. TIENTALLEN VERZOEKEN ZIJN VRIJHEID. De Abessijnsehe portier van een bekend restaurant in bet centrum van Ams'erdam pleegde op Maandag 21 Octoher een moord aanslag op den directeur van de zaak. Ge lukkig was liij niet nauwkeurig op de hoog te van de werking van vuurwapens. Het schot ging niet af en portier Ali kon na een worsteling worden gearresteerd. Gisteren stond de portier terecht voor de vijfde kamer der rechtbank, gepresideerd door Mr. Dons. Verdachte gaf toe, dat hij bet kantoor van den directeur was binnenge drongen. Hij tiad omdat hij boos was gedreigd met een revolver, maar hij had hield hij vol niet de bedoeling gehad om zijn "Chef dood te schieten. De officier van justitie merkte óp, dat verdachte in zijn kabinet beet andere ver klaringen aflegde. Toen gaf hij foe. dat hij moordplannen had. Rovendien had hij, toen liij -het kantoor binnen kwam de zekering van den revolver omgezet. De directeur van liet restaurant, die den man geen kwaad hart toedraagt en zelfs de justitie nog gevraagd heeft om de zaak ver der niet te vervolgen, vertelde, dat er een conflict was gerezpn over een financieele (Tuestie. Op den bewusten dag was Ali zijn kantoor binnengedrongen. Vlak bij gekomen had hij een revolver getrokken en geroepen, ,.cn nu is bet uit, nu ga je er aan!" Getuige dacht, dat zijn laatste uur geslagen was. Hij zag. dat Ali de zekering omzette en afdruk te. Het schot ging echter niet af. Getuige had getracht zijn portier den revolver te ontwringen. Een worsteling volgde en ten- «'ot»e wist do directeur de deur te hereiken In de gane kreeg hij hulp en Ali kon over mand worden. De officier als_. verdediger. Ali schrijft herhaaldelijk brieven uit het huis van bewaring en bet. blijkt, dat hij eigenlijk nauwelijks begrijpt, waarvoor hij is ingesloten. Wij zullen rekening moeten houden, al- lus de officier, met het feit. dat verd tot "en ander en opvliegend ras belioort. Voort» herinnerde spr. er nop: aan< (lnt Vfm (le?pn portier overigens weinig anders dan goeds kan worden gezegd. Hij is steeds bereid te telpen waar hij kan en in het huis van bewaring ontvangt hij stapels brieven van vrienden en kennissen. H™Pr' rec,,!ireer(ie een gevangenisstraf van tien maanden wegens poging tot doodslag. d,Brer' die betoogde, dat hier niet wnrrffn ,ot doo^lag gesproken kan Kalme markt. OnregelmatlBe koersbeweging. Weinig Ver andering. Amerikanen prijs. houdend. Beleggingen stil. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 101 10114 90% 96% 101 ïoiy, 85%-85 15/10 S5%-86 1/fR 8634 86% 83% 83 5/16 Nederland 1910 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 83% s Grav. '37 1 3% N.-Holl. '38 3 8-% 82% N.-Holl. '38 II (31/2) 3 8;j R'dam '37 I. III 3% 82% 82 Z.-Holland 1937 3 863% 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3V2 93 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 ,Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 17934 176 Ned. Ind. Handelsb. A 131% 130 Ned. Handel Mij. c. v. A 117 118 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 11534-117% 115%-1153/4 Calvé Delft c.v. A. 81% 8134 Centr. Suiker Mij. 190% 195 Fokker g. A. 177 176 Lever Bros en Unilever cv.A129-132% 131-132 Ned. Ford 310 315 Philips G B v.A. 198-204 209-204 Philips pret. A 143 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 2834-29% 2854-29% Am. Sm en Ref. c.A. 4634 46 Beth Steel c.v. A 80 80-80% Gen. Motors c.v. A. 5211/16 53% Kennecot Copper c.v. A. 36%-37% 367/R-37% North. Am. Aviation c.v.A, 18 5/16 18 Rep. Steel c.v. A. 24%-25 24%-24% U. S. Sieel c.v. A. 66y4-687/s 66-67% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 240% 246 Kon. Petr. 258-267% 267-261% Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 11%-11% 1174-12 10 15/16-11 3/16 1074-11 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 108%-11234 inn-11 Java China-Japanlijn A. 140-142% 142-143% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. A 147-152 149-149% Kon. Paketvaart A. 224 224 Ned. Scheepv. Unie A. 163-166% 167%-166 Rott. Llovd A. 135-138 138-139 Stoomv. Mij. Nederland A. 139%-140% 139%-139 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 428-437 432-437' 259% Javasehe Cultuur N I S (J. Ver. Vorstenl. Cult. 260 250 250 1263% 12i%-125% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij c. v. A. Senembah 184-189 191% 255-261 259-257 197%2-204 201-199 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 263-272 265-270 Bandar Rubber Mij. A. 188 186 Deli Batavia Mij. A. 200 197%-198% Koersen voor stortingen op 29 November '4Ós Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9.87; Deensche Kronen 36 10; Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6:42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Immers zonder ingrijpen zijnerzijds dooit nog een handeling te plegen n.1. het te- rugtrekken van de slede van de browning J kon er niets gebeuren. De kamer van de browning was immers leeg. Voorts belichte hij het financieele con flict, dat gerezen was tusschen Ali en zijd directeur. Verd. is geen gevaarlijk mensch, integen deel, hij is zeer gezien en ondervond groo te sympathie, zcowel van de zijde van het personeel als van andere Nederlanders. PI. legde een request over aan do recht bank. geteekend door honderd vrienden van Ali, die op clementie aandringen. Dok iaansche consul heeft voor verd. de Itali,JJ clementie ingeroepen. PI. drong aan op een voorwaardelijke oordeeling. waarvoor hij deze zaak een spe cifiek voorbeeld vond. Ali betuigde nog zijn spijt over bet g beurde. De rechtbank zal 12 Dec. vonnis wijzen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2